ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Recenze

Recenze na multiplikátor Okuma Makaira 50II

6. 1. 2023 aktualizováno

Recenze Okuma Makaira 50II – nejlepší multiplikátor na moře

Rádi rybaříte v moři? Pak se neobejdete bez multiplikátoru Okuma Makaira 50II. Je to monstrum s pákovou brzdou, které si hravě poradí i s velkými rybami, například velkými tuňáky a žraloky. Jak jsme ho ohodnotili?

Pokud jste rybář začátečník, dozvíte se více informací v našem článku o multiplikátorech.

Hodnocení multiplikátoru Okuma Makaira 50II

9.2

Perfektní

Multiplikátor Okuma Makaira 50II hodnotíme velice kladně. Nabízí velmi kvalitní zpracování, které rybáři ulehčí život, a nebude se tak muset rozčilovat nad nekvalitním materiálem nebo rezivějícími částmi. Zaujme 2 převody, mezi kterými se přepíná naprosto hladce. Antireverzní systém ani neuslyšíte, a přesto bude vždy účinný. Délka vlasce či šňůry, jež lze navinout na cívku, činí až téměř kilometr! Makaira 50II je určený na lov velkých mořských ryb, takže musíte počítat s vyšší vahou – 1,75 kg – a vyšší cenou, která je ale vykompenzovaná výbornou kvalitou.

Převod a kapacita cívky
10
Použité materiály
10
Brzdný systém
9
Hmotnost
8
Cena
9
Klady
  • Skvělý na moře
  • Kapacita vlasce 0,9 km
  • Návin až 96 cm na 1 otočení kličky
  • Velmi kvalitní zpracování
  • Lze přepínat mezi rychlostmi navíjení
Zápory
  • Mohla by být vyšší brzdná síla
  • Těžký

Převod a kapacita cívky – 10/10

Multiplikátor Okuma Makaira 50II se pyšní (a v tomto případě je tohle slovo opravdu na místě) dvěma převody z nerezové oceli. Můžete si vybrat, který zvolíte, podle toho, jaký převod bude vašemu momentálnímu způsobu rybolovu více vyhovovat. První převod 1,3:1 navine vlasec nebo šňůru pomaleji, zvolíte ho především na velké kousky. Druhý převod 3,2:1 navíjí rychleji a využijete ho u středních ryb.

Na kvalitu převodů se můžete vždy spolehnout. Multiplikátory Makaira s pákovou brzdou využívají šikmo řezané hlavní a pastorkové převody. Tento proces umožňuje lepší zasekávání ozubených kol, což se rovná lepší hladkosti převodů. Šikmé zuby šikmo řezaných ozubených kol zapadají postupněji než zuby rovně řezaných nebo čelních ozubených kol. Díky tomu mají šikmo řezaná ozubená kola hladší a tišší chod ve srovnání s čelními ozubenými koly u konkurence.

Kapacita tohoto modelu vám udělá radost. Výrobce udává, že se na cívku vejde 910 m/0,55 mm, 590 m/0,70 mm nebo 360 m/0,90 mm vlasce nebo šňůry. Délka téměř jednoho kilometru je opravdu skvělá a umožňuje rybáři lovit ve velkých hloubkách. Na jedno otočení páčkou se na cívku navine 96 nebo 38,9 cm.

Použité materiály – 10/10

Makairu 50II tvoří jen ty nejkvalitnější materiály. Rám s kovanými bočnicemi je vyrobený z obráběného hliníku 6061-T6 a eloxovaný zlatem. Doplňuje ho za studena kovaná, zlatem eloxovaná obráběná hliníková cívka typu II. Broušená ozubená kola a převody jsou z nerezové oceli 17-4, přesná kuličková ložiska z nerezové oceli ABEC-5.

Výrobce tvrdí, že zmíněný tuhý rám z jednoho kusu hliníku je maximálně přesný a vydrží větší tlak a točivý moment než jakýkoli jiný materiál používaný v tomto odvětví pro materiály rámů.

Všechny materiály prošly úpravou CRC (Corrosion Resistant Coating), takže je celý multiplikátor Okuma Makaira 50II odolný proti korozi. Proces CRC proniká až do kovu a spojuje se s ním, což výrazně napomáhá dlouhodobé ochraně. Okolo šroubů se nachází speciální otvory proti hromadění vody. Někdo si opravdu dal práci, aby vše dotáhl k dokonalosti, což ceníme.

Recenze Okuma Makaira 50II

Brzdný systém – 9/10

Brzdový systém tohoto multiplikátoru na moře se nazývá Carbonite Dual Force Drag. Tichý antireverzní systém Okuma se svou hladkostí nepodobá žádnému jinému dvourychlostnímu navijáku v tomto odvětví. Je podporován 12bodovým systémem antireverzních západek.

V tomto multiplikátoru se nachází také axiální ložisko, které zmírňuje boční zatížení při silném nastavení brzdy. Ložiska jsou velmi kvalitní a jejich systém je speciálně uzpůsoben extrémnímu zatížení brzdy. Brzdnou sílu udává výrobce v hodnotách 27,2 kg při záběru a 39 kg v tahu. To není vůbec málo!

Hmotnost – 8/10

Okuma Makairu 50II není žádný drobek, a tak není divu, že i něco váží. Konkrétně se bavíme o 1 714 g, což už celkem ucítíte. Je to ale dáno silou konstrukce a určením – s půlkilovým multiplikátorem byste žraloka tahat nechtěli. A navíc má hmotností pořád hodně daleko do jiných, téměř 5kilových modelů.

Cena – 9/10

Cena multiplikátoru Okuma Makaira 50II se pohybuje zhruba od 14 do 16 tisíc. To není málo peněz za jednu jedinou součást rybářského vybavení, když vezmeme v potaz, kolik toho rybář ještě potřebuje. Ale pokud milujete rybolov na moři, nebo chcete chytat v našich vodách opravdu pořádné sumce, málokterý multiplikátor vám bude stejným pomocníkem jako právě Makaira 50II.

Multiplikátor Okuma Makaira 50II zkušenosti

Parametry multiplikátoru Okuma Makaira 50II

Vlastnost Parametr
Převod 3,2:1 a 1,3:1
Kapacita vlasce 910 m/0,55 mm
Návin na 1 otočení kličky 96 a 36 cm
Orientace kličky Levoruký
Brzdná síla 27 kg při záběru, 39 kg v tahu
Hmotnost 1 741 g

Jak provádět údržbu multiplikátoru Okuma Makaira 50II?

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.9 (15 hlasů)

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář