Obliba skútrů rok od roku vzrůstá. Aby taky ne, cestu po městě výrazně usnadní a provozní náklady nejsou nijak likvidační. Jízda na motocyklu s sebou však nese i jistá bezpečnostní pravidla a jedním z nich je i povinná helma na skútr. Následující srovnávací test přináší 3 nejlepší helmy na skútr. Naším favoritem je přilba na skútr LS2 OF570 VERSO.
Propracovaná otevřená přilba na skútr s difuzorem a přípravou pro Bluetooth systém LRP3.
Dobře padnoucí přilba na skútr nesoucí jméno oblíbené české značky.
Lehká polykarbonátová helma s interiérem z antialergenního materiálu.
Nejlepší přilby na skútr
Recenze LS2 OF570 VERSO – aerodynamická helma na skútr z kvalitního KPA materiálu
Výrobce: LS2 | Materiál skořepiny: KPA | Hmotnost: 1250 g | Homologace: ECE 22.05 | Sluneční clona: ano | Vyjímatelný interiér: ano | Zapínání: ocelová rychlospona | Přibližná cena: 3 800 Kč
- Aerodynamická skořepina
- Difuzor pro omezení mlžení
- Polykarbonátové plexi s úpravou proti poškrábání
- Vyjímatelné antibakteriální polstrování
- Příprava pro Bluetooth systém LRP3
- Žádný
Helma na skútr LS2 OF570 VERSO vyniká celou řadou vlastností. Na první pohled upoutá moderním designem a aerodynamickou skořepinou odolnou proti proražení. Je vyrobena z pevného kompozitního hi-tech materiálu KPA. Vysoká odolnost přilby je zajištěna právě díky této směsi aramidových nanovláken a polymerů.
Na spodním okraji je umístěn difuzor, který odvádí slabý proud vzduchu směrem k vnitřní straně dlouhého plexi, což minimalizuje mlžení. Plexi je čiré, polykarbonátové a řadí se do nejvyšší optické třídy „A“. Je doplněné o vysouvací sluneční clonu, ochranu proti UV záření a navíc je odolné proti poškrábání.
Tzv. Vortex generátor napomáhá jízdě na skútru tím, že usměrňuje proudění vzduchu kolem helmy a výrazně snižuje hluk. Laserem vyřezávané polstrování uvnitř této helmy je vyrobené z antibakteriálního a prodyšného materiálu. Všechny vnitřní části je zároveň možné vyjmout a vyprat.
Podobně jako většina helem od firmy LS2, i model LS2 OF570 VERSO umožňuje montáž multifunkčního bluetooth komunikátoru LINKIN Ride Pal II. Zapínání je zprostředkováno pomocí ocelové rychlospony s odolným podbradním řemínkem, který neškrábe.
Systém vnitřních kanálků Dynamic Flow-through Ventilation v kombinaci s nastavitelnými vstupními a výstupními větracími otvory zabezpečuje dostatečné proudění vzduchu uvnitř helmy.
Značka si velmi zakládá na bezpečnosti uživatelů a to se projevilo i u zpracování tohoto modelu. Vnitřní výstelka je složena z několika vrstev polystyrenu s diferencovanou hustotou (EPS) a na zadní části límce se nacházejí reflexní prvky. Bezpečnost zaručuje i homologace ECE 22.05. Zdá se, že není co vytknout.
Recenze Cassida Magnum – pohodlná přilba na skútr s vysokou odolností
Výrobce: Cassida | Materiál skořepiny: polykarbonát | Hmotnost: 1270 g | Homologace: ECE 22.05 | Sluneční clona: ano | Vyjímatelný interiér: ano | Zapínání: mikrometrická přezka | Přibližná cena: 2 200 Kč
- Pohodlná a dobře padnoucí
- Dlouhé plexi se sluneční clonou
- Odnímatelná a pratelná výstelka
- Aerodynamická skořepina
- Dobrý poměr ceny a kvality
- Bez úpravy proti zamlžení
- Bez vnější páčky pro ovládání sluneční clony
Cassida Magnum je přilba na skútr s polykarbonátovou skořepinou. Kladná hodnocení si zasloužila zejména proto, že dobře sedí a je velmi pohodlná. Přitom si ovšem zachovává vysokou odolnost proti nárazu a teplotám.
Aerodynamicky tvarované helmě dominuje čiré plexi odolné proti poškrábání. Je dostatečně dlouhé a umožňuje široký rozhled, ale na rozdíl od předchozího modelu není vybaveno úpravou proti zamlžení.
Za ním se skrývá sluneční clona, která bohužel nedisponuje vnější ovládací páčkou, a tak je možné ji ovládat pouze ručně se zvednutým plexi. Uvnitř helmy se nachází plně vyjímatelná a pratelná výstelka, která byla vyrobena z prodyšného materiálu. Tím si vysloužila plusové body.
K zapínání řemínku dochází pomocí jednoduché mikrometrické přezky. Homologace odpovídá evropské bezpečnostní normě ECE 22.05. Co se týče ceny, mezi ostatními modely otevřených helem od značky Cassida stojí přesně uprostřed.
Helma je dostupná v černé či bílé variantě, případně dvou dalších barevných kombinacích, kterým tyto dvě vévodí. K výbavě patří také praktický vak. Legendární české značce bychom mohli prominout absenci přípravy pro Intercom.
Recenze MT Helmets Street – kvalitní lehká helma na skútr s polykarbonátovou skořepinou
Výrobce: MT Helmets | Materiál skořepiny: polykarbonát | Hmotnost: 900 g | Homologace: ECE 22.05 | Sluneční clona: ne | Vyjímatelný interiér: ne | Zapínání: celokovová mikrometrická spona | Přibližná cena: 1 000 Kč
- Lehká
- Interiér z antialergenního materiálu
- Demontovatelné plexi s úpravou proti poškrábání
- Praktický obal proti poničení
- Snadné zapínání
- Absence sluneční clony
- Bez možnosti vyjmutí a vyprání polstrování
Otevřená přilba na skútr MT Street spadá do kategorie levnějších produktů tohoto typu. To však nemusí nutně znamenat, že by byla nekvalitní, právě naopak. I přes nízkou pořizovací cenu se vám dostane do ruky velmi pevná skořepina vyrobená z polykarbonátu.
Interiér této helmy je vyroben z antialergenního materiálu. Je ale škoda, že není možné polstrování vyndat a vyprat.
Čiré plexi umístěné v přední části přilby lze jednoduše vyjmout, aniž by vznikla nutnost použít jakékoliv nářadí. Ani u tohoto plexi výrobci nezanedbali úpravu proti poškrábání. Integrovaná sluneční clona sice chybí, ale firma nabízí k prodeji tmavě kouřové plexi přímo určené pro tento model.
Zapínání umožňuje celokovová mikrometrická spona. Pro svou jednoduchost se dočkala pozitivního hodnocení zákazníků.
MT Street váží pouhých 900 g a je tak velmi lehká. Navíc je tím pravým pro milovníky pestrosti, kromě černé a bílé se prodává také v matné černé, matné zelené či krásně viditelné růžové.
Přilba je dodávána v šikovném obalu, který zamezí jejímu poničení. Produkt splňuje evropskou homologaci ECE 22.05. Na skútru zkrátka bez problému plní svůj účel.
Nejprodávanější helmy na motorku podle Heureky
Jak vybrat přilbu na skútr
Helmy na skútry nemusejí odolávat takovým rychlostem, jako je tomu u helem na motorku. Nicméně zdraví máme jen jedno, a i když svůj motocykl proháníte třeba jen po cestách mezi vesnicemi, ochrana hlavy by se neměla v žádném případě podcenit. Není těžké se zorientovat v tom, jakou helmu na skútr pořídit.
Typy podle použití/podle motorky
Standardně rozlišujeme mezi dvěma typy helem, a těmi jsou zavřené a otevřené. Uzavřené přilby na skútr slouží jako ochrana celé hlavy a hodí se zejména pro silnější motorky. Naproti tomu otevřené nemají ochranu spodní části obličeje.
Uzavřené helmy
Uzavřených helem je více typů. Například pro motorku na motokros či pro čtyřkolku jsou vyráběny sportovní helmy, které poznáte podle špičaté brady. Na trhu často narazíte také na integrální nebo výklopné helmy s pohyblivou přední částí.
Více informací o výběru helmy na motorku si můžete přečíst v našem obecném článku o nejlepších helmách na motorku.
Otevřené helmy na skútr
Pro skútr jsou obecně považovány za nejvhodnější. Na krátké výlety po okolí, kdy motocykl dosahuje jen nízké rychlosti, jsou dostačující. Vyplatí se vybrat model s dostatečně dlouhým plexisklem, které chrání obličej. A pokud bude mít navíc stínítko proti slunci, bude to ještě lepší.
Pokud jsou vaší vášní babety nebo e-babety, nezapomínejte ani v tomto případě dbát na bezpečí (a zákony). Podobně jako u dnešních skútrů se nepředpokládá provoz na dlouhé vzdálenosti za vysoké rychlosti, z tohoto důvodu by také mohla postačit otevřená helma či levnější model uzavřené.
Aby toho nebylo málo, i otevřené přilby vznikají v různých designech a provedeních. K dostání je tak třeba retro helma na skútr ve vintage stylu. Tyto helmy nemívají výrazné barvy, ale objevují se na nich klasické motorkářské vzory jako např. lebky či ženské postavy.
Autentičtější výpravou do minulosti je helma na skútr „kokos“. Tyto přilby jsou známé pro svůj typický vzhled, vypadají jen jako polovina běžné helmy. Nemají ochranu brady a často jim chybí i plexisklo pro ochranu očí, které je nutné nahradit brýlemi. Občas mívají alespoň sluneční clonu.
Zaujaly vás retro helmy na motorku? V tom případě by vám neměl uniknout článek, který o nich máme.
Kdyby nám zde chyběla dámská helma na skútr, nebyl by seznam kompletní. Ty musí pochopitelně splňovat stejné bezpečnostní normy a technické specifikace jako helmy pro muže. Rozdíl bývá v barvách a lakování, jsou mnohem pestřejší, barevnější a zdobeny různými vzory. Typicky dámské helmy na skútr naleznete mezi otevřenými i uzavřenými typy.
Materiál a hmotnost helmy na skútr
Materiál
Základním materiálem je obyčejný termoplast. K výrobě helmy dochází zatavením dvou částí, což bohužel není velmi bezpečná varianta. Díky nízkým výrobním nákladům jsou ale poměrně levné, a pokud je využijete opravdu jen pro pomalejší jízdu, nemusíte se jich bát.
Drtivá většina helem na skútr je vyrobena z polykarbonátu (polyamidu). Jeho výhodou je odolnost proti nárazu a pevnost. Polykarbonát je pod tlakem vstřikován do formy, čímž vzniká jednolitá skořepina, která je o poznání bezpečnější.
Jakýmsi dalším stupněm jsou kompozitové přilby na skútr. Kompozitní směsi bývají složeny např. ze skelných nebo karbonových vláken a jejich použití znamená ještě vyšší pevnost, ale i cenu. Samotný karbon pak představuje nejlehčí a zároveň nejpevnější materiál. Je ovšem na zvážení, zda je pro skútr vyšší investice nezbytná.
Kolik váží helma na skútr
Při výběru se nezapomeňte zaměřit na hmotnost helmy. Pokud bude příliš těžká, může nepříjemně zatěžovat váš krk a zbytečně tím přijdete o pohodlí při svých cestách.
Výklopné helmy bývají nejtěžší, jejich hmotnost často dosahuje 2 kg. Váha integrálních helem se pohybuje kolem 1,5 kg. Nejběžnější volbou pro skútr jsou ovšem otevřené helmy, které také většinou váží nejméně, tedy zhruba do 1,5 kg. Hmotnost ale ovlivňuje i použitý materiál.
Ochranný štít nebo brýle
V případě, že se rozhodnete pro otevřenou přilbu, pohlídejte si ochranu obličeje. K té slouží ochranné štíty neboli plexi.
Ochranné štíty se vyrábějí v různých rozměrech a volba by měla padnout na co nejdelší. Ideální tak je, aby dosahoval až po bradu. Kratší plexi je vhodné doplnit o šátek, který vás ochrání alespoň před deštěm a výfuky ostatních vozidel.
Většina ochranných štítů má úpravu proti poškrábání. Ty kvalitnější jsou navíc upraveny tak, aby se zamezilo jejich zamlžení během jízdy. Pokud dojde k poničení plexi, přijde vhod možnost jej vyndat a vyměnit.
Trh však nabízí i přilby bez ochranného štítu. Zde doporučujeme dokoupit motocyklistické brýle, které ochrání váš zrak.
Jak vybrat správnou velikost helmy na skútr
Pokud máte v plánu objednat přilbu z internetu, určitě se vám bude hodit pár tipů, které pomohou s výběrem správné velikosti.
V první řadě by vás přilba neměla nikde tlačit, zároveň se ale nesmí při zakývání hlavou příliš hýbat. Pokud nosíte dioptrické brýle, vyzkoušejte je s helmou a ujistěte se, že nenaráží do plexi a nikde vás netlačí.
K určení velikosti je nutné nejdříve změřit obvod hlavy. Měří se zhruba 1 cm nad obočím, metr přitom vede přes čelo, spánky a těsně nad ušima až na temeno. Podle obvodu naleznete svou velikost v tabulce níže.
Obvod hlavy (v cm) | Velikost (označení) |
---|---|
49 – 50 | XXXS |
51 – 52 | XXS |
53 – 54 | XS |
55 – 56 | S |
57 – 58 | M |
59 – 60 | L |
61 – 62 | XL |
63 – 64 | XXL |
65 – 66 | XXXL |
Homologace a bezpečnost
Ať už vybíráte helmu na skútr nebo velkou motorku, přesvědčte se, že prošla bezpečnostními testy. Takové modely splňují evropskou homologaci ECE 22.05.
Před každou jízdou se ujistěte, že jste přilbu dobře zapnuli, aby při případném nárazu nespadla z hlavy. Nehodu nikomu nepřejeme, ale pokud už na to dojde, bude třeba ji i po menší kolizi vyměnit. V zásadě totiž vydrží jeden náraz, po kterém rychle ztrácí ochranné vlastnosti.
Kde koupit přilby na skútr
K výběru helmy se nabízejí stránky inSPORTline, na kterých najdete několik známých značek v různých cenových relacích a designech. Také e-shop Motozem má vcelku širokou nabídku helem, a to nejen pro skútry. Výběr z nejvíce značek poskytuje Heureka, kde můžete rovněž čerpat z velkého množství uživatelských recenzí.
Pokud chcete svou investici ještě o něco snížit, můžete s opatrností vybírat také na Bazoši.
Nejoblíbenější značky
Helmy na skútr Cassida
Kdo zná naše legendární stroje Jawa, tak už nejspíš narazil i na značku Cassida, jejíž příběh se začal psát v roce 1975. Helmy na skútr, na které dohlížejí čeští designéři a vývojáři, se před uvedením do prodeje důkladně testují. Kromě helem můžete od této značky pořídit i náhradní plexi, kšilty a podobně.
Přilby na skútr Nexx
Přilby Nexx z dílny portugalského výrobce se do našeho výběru nevešly, za zmínku ale stojí. Kromě bezpečnosti helem si značka zakládá také na detailním propracování a nadčasovém designu. Zaměřuje se na otevřené i uzavřené modely.
Helmy na skútr LS2
Pro další oblíbenou značku nemusíme jít daleko. Přilby LS2 se zrodily ve Španělsku, odkud se dostaly až na hlavy jezdců MotoGP, rallye Dakar nebo také k profesionálním závodníkům v motokrosu. Vyrábějí se z kompozitních materiálů i karbonových vláken.
Kolik stojí helmy na skútr
Cena do 2 000 Kč
Helmy na skútry se vyznačují nízkou cenou, proto jich do 2 000 Kč pořídíte opravdu hodně. U modelů do 1 000 Kč však může chybět pár užitečných vlastností, mezi které patří např. vyjímatelné polstrování.
Cena od 2 000 Kč do 5 000 Kč
Modely v této cenové kategorii ve většině případů potěší i náročnější řidiče skútrů. U dražších produktů se nacházejí difuzory pro regulaci vzduchu či příprava pro Bluetooth. Materiálem bývají kvalitní kompozitní směsi a jsou oblíbené pro nízkou váhu.
Cena nad 5 000 Kč
Ač se to někomu může zdát jako rozmar, i na skútr lze pořídit přilby s cenou v řádu několika tisíc. Kompozitní materiál je posunut ještě o úroveň výš. Nejčastěji v této relaci figurují značky jako Shark, Scorpion či Nolan.
Diskuse u článku