ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší subwoofer do auta 2021 – Recenze a srovnání

Datum 6.4.2021 Odborná redakce Odborná redakce

Basy musí pořádně dunět – a to platí i v autě. Ale jak dosáhnout toho, aby muzika zněla pořádně od podlahy? Samozřejmě s kvalitním subwooferem do auta, který dodá basovým linkám tu správnou sílu a energii. První místo v našem testu obsadil subwoofer pod sedadlo Sony XS-AW8, z dostupnějších modelů pak doporučujeme subwoofer Sencor SCS WA1203.

Nejlepší celkově

Renomovaná značka a špičková kvalita zvuku i při minimálních rozměrech. Hliníkové tělo. Čistý design.

Nejlepší cena/výkon

Malý, ale překvapivě výkonný. Poskytne silné, kultivované basy a nabízí hodně muziky za odpovídající peníze.

Nejlepší levný

Aktivní zesilovač kompaktních rozměrů, který vám zpříjemní poslech hudby na dlouhých cestách za lidovou cenu.

1Nejlepší subwoofery do auta

Recenze Sony Subwoofer XS-AW8

Sony Subwoofer XS-AW8 Pro náročné

Typ: aktivní | RMS výkon: 75 W | Průměr reproduktoru: 200 mm | Max. výkon: 160 W | Frekvenční rozsah: 20 – 200 Hz | Konstrukce: -| Přibližná cena: 8 000 Kč

Klady
 • Špičkový zvuk i pro náročné uši
 • Perfektní zpracování
 • Dálkový ovladač hlasitosti
 • Malé rozměry
 • Snadné zapojení
Zápory
 • Umístění pod sedadlo nemusí každému vyhovovat

Jestliže vám není líto vynaložit větší finanční prostředky k dosažení skvělé hudební reprodukce ve vašem vozidle, pak byste měli zpozornět. Aktivní subwoofer do auta Sony XS-AW8 je dost možná právě to, co jste hledali. Tento reproduktor prestižní japonské značky Sony patří s rozměry 344 × 78 × 250 mm jednoznačně mezi velmi praktické a skladné modely. Bassy, které vyluzuje, vás však dozajista uhranou. Efektivní výkon 75 W dokáže rozezvučet vůz a špičková čistota i při nejvyšší hlasitosti budí dojem, že subwoofer je ve voze instalován již z výroby.

Kromě doslova brilantního zvuku 20 centimetrového reproduktoru dokáže tento produkt zaujmout i skvělým zpracováním. Odolné hliníkové tělo, precizní ochrana reproduktorů, nádherně čistý design. Tento subwoofer je vyvážený ve všech ohledech. Výrobce nešetřil na kvalitě konstrukce, která by shodila zvukový výkon. Jsme docela přesvědčeni, že tento subwoofer naplní veškerá očekávání. Zároveň je velmi těžké hledat na něm vážnější nedostatky, tedy kromě vyšší ceny, která se v průměru pohybuje kolem 8 tisíců Kč. To samozřejmě není málo a cenovka dělá z tohoto značkového subwooferu záležitost spíše pro náročné posluchače.

Recenze Blaupunkt GTb  8200A

Blaupunkt GTb  8200A Zlatý střed

Typ: aktivní | RMS výkon: 75 W | Průměr reproduktoru: 200 mm | Max. výkon: 200 W | Frekvenční rozsah: 30 – 200 Hz | Konstrukce: Bassreflex | Přibližná cena: 2 500 Kč

Klady
 • Kvalitní zvuk
 • Praktické rozměry
 • Jednoduché zapojení
Zápory
 • Slabší ochrana reproduktoru
 • Balení neobsahuje kabeláž

Pokud jde o poměr ceny a výkonu, zvítězil v našem testu subwoofer do auta značky Blaupunkt. Jde o výrobce s dobrým renomé v tomto oboru a ani v případě modelu GTb 8200A nebyla sázka na osvědčenou značku zklamáním. Tento aktivní subwoofer dokáže dostatečně „tvrdit“ muziku ve vašem voze – a to i při zdánlivě nepříliš vysokém RMS výkonu 75 W a průměru reproduktoru 200 mm. Jde skutečně o drobnou bedničku o celkových rozměrech 250 × 260 × 270 mm. Zabere tudíž jen minimum místa a přitom se svého úkolu zhostí s překvapivým odhodláním.

Konstrukčně jde o oblíbený bassreflexový typ, který platí za vysoce žádanou a univerzální variantu s výbornou dynamikou a akustickým tlakem. Jelikož je Blaupunkt GTb 8200A aktivní subwoofer, odpadají starosti se zesilovačem, ten je integrovaný. Stačí zapojit a hrát. Tento reproduktor poskytuje při svých rozměrech a stále poměrně velmi dostupné ceně skutečně parádní výkony. Jistě, nejde kvalitativně o špičku, ale většinu běžných uživatelů nečeká zklamání, spíš naopak. Nevýhodou je však například nepříliš dobrá ochrana reproduktoru, kterou řada uživatelů řeší dodatečně, aby membrána nepřišla k úhoně. V každém případě jde ale o dobrý kup v rámci rozpočtu okolo dvou a půl tisíce korun.

Recenze Sencor SCS WA1203

Sencor SCS WA1203 Levný základ

Typ: aktivní | RMS výkon: 300 W | Průměr reproduktoru: 300 mm | Max. výkon: 600 W | Frekvenční rozsah: 25 – 3000 Hz | Konstrukce: -| Přibližná cena: 2 000 Kč

Klady
 • Velmi dobré parametry
 • 30mm reproduktor
 • Jednoduchá instalace
 • Pěkný design
Zápory
 • Nižší kvalita zvuku
 • Slabší konstrukce
 • Spíš pro nenáročné

V cenové relaci do cca 2000 Kč – tedy velmi nízké – budete těžko hledat konkurenci k populárnímu subwooferu SCS WA1203 z dílny  tuzemské značky Sencor. Subwoofer SCS WA1203 je papírově opravdu pozoruhodný kousek. Pohled na efektivní výkon 300 W nebo ideální průměr reproduktoru 300 mm donutí mírně pozvednout obočí. Vzhledem k cenovce se tomu skoro nechce věřit.

Nicméně vše má své „ale“. Tento subwoofer skutečně nabídne slušný výkon a velmi dobře uspokojí nižší nároky. Na druhou stranu na konstrukci i kvalitě zvuku se projevují značné ústupky. Vytříbené a náročné ucho tedy z tohoto subwooferu zřejmě nebude jásat nadšením. Pro špičkovou reprodukci je zkrátka třeba sáhnout hlouběji do kapsy. Sencor SCS WA1203 je nicméně ve své kategorii oceňovaný a vysoce hodnocený výrobek. V roce 2018 se dočkal i vítězství v anketě Produkt roku, kterou pravidelně vyhlašuje Heureka.cz a patří u nás k poměrně respektovaným. Pokud máte omezený rozpočet, tento subwoofer může být trefou do černého.

2Porovnání vybraných subwooferů

Sony Subwoofer XS – AW8 Blaupunkt GTb 8200A Sencor SCS WA1203 JBL Basspro SL2 Alpine SWE – 815 Sencor SCS WA1003
Přibližná cena 8 000 Kč 2 500 Kč 2 000 Kč 5 500 Kč 3 200 Kč 1 400 Kč
Výrobce Sony Blaupunkt Sencor JBL Alpine Sencor
Typ Aktivní Aktivní Aktivní Aktivní Aktivní Aktivní
RMS výkon 75 W 75 W 300 W 125 W 100 W 120 W
Max. výkon 160 W 200 W 600 W 300 W 400 W
Průměr
reproduktoru
200 mm 200 mm 300 mm 200 mm 200 mm 200 mm
Frekvenční rozsah 20 – 200 Hz 30 – 200 Hz 25 – 3000 Hz 35 – 120 Hz 34 – 1500 Hz 40 – 3000 Hz
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny

3Nejprodávanější subwoofery do auta podle Heureky

4Jak vybrat subwoofer do auta

Subwoofer do auta představuje způsob, jak posílit reprodukci basových linek hudby a dopřát si i za jízdy vynikající zvukový požitek. Investice přitom nemusí být nijak vysoká, dostupné modely seženete i pod 1 500 Kč. Co je ale při výběru důležité a na jaké parametry se soustředit?

Kromě volby správného typu z hlediska napájení (aktivní/pasivní) se vyplatí sledovat efektivní výkon, průměr reproduktoru či druh konstrukčního zpracování, ale třeba i rozměry nebo způsob zapojení.

Typy subwooferů podle způsobu napájení

V první řadě je třeba se rozhodnout, zda bude vašim potřebám svědčit spíše aktivní, nebo naopak pasivní subwoofer do auta.

Aktivní subwoofer

V našem testu jsme se soustředili na aktivní varianty. Jsou velmi oblíbené a žádané, jelikož představují jednoduché, univerzální a kompaktní řešení. Zesilovač je integrovanou součástí zařízení, takže máte vše pohromadě, připravené k (většinou) snadnému zapojení a okamžitému poslechu. Výhodou tohoto provedení jsou taky malé rozměry. Běžně jde o „krabičky“, které mají jen 20 až 30 cm na délku. Přesto dokážou nabídnout velmi dobrý výkon, dostačující pro malé prostory ve voze.

Pasivní subwoofer

Na první pohled nemusí být odlišnosti zvlášť patrné, ale zásadním rozdílem oproti aktivnímu typu je nepřítomnost zabudovaného zesilovače. Zesilovač tedy musíte pořídit zvlášť – navíc musíte mít správný, kompatibilní zesilovač. To celou záležitost znesnadňuje a složitější je i zapojení. Toto řešení je tedy vhodné spíš pro zkušenější uživatele, kteří se trochu vyznají.

Subwoofery z hlediska konstrukce

Existuje několik konstrukčních řešení subwooferů, přičemž s každým se pojí jiná pozitiva, ale i úskalí. Zde jsou nejčastěji používané varianty:

 • Bassreflex– Jde o velmi častý a populární typ. Konstrukce ozvučnice využívá nátrubek, rezonátor. Díky tomu dochází k prohloubení a zesílení basů. Výhodou je velmi univerzální využití pro prakticky všechny hudební žánry.
 • BandPass – Subwoofery s touto konstrukcí dosahují maximálního akustického tlaku. Konstrukce je poměrně náročná, ale pokud se povede, poskytne masivní basy, které oceníte při poslechu RnB a podobných žánrů.
 • RadPass – Jde o konstrukci se dvěma reproduktory s odlišnými frekvencemi. Nevýhodou je zde obvykle vyšší cena.
 • Uzavřený typ – Uzavřené subwoofery dosahují dobrého poměru ceny a výkonu. Akustický tlak je nižší a reprodukce přesnější, kultivovanější. Je vhodná pro žánry jako rock, metal, jazz apod.

Představení Sony Subwoofer XS-AW8 v anglickém jazyce

Výkon

Podle čeho se dále orientovat při výběru? Zajisté nelze opomenout otázku výkonu. Ten je udáván ve Wattech a obvykle se setkáte se dvěma hodnotami: maximálním výkonem a efektivním výkonem. Maximální výkon může být i dvojnásobný, ale tato hodnota není příliš vypovídající.

Efektivní výkon (RMS)

Tato hodnota je směrodatná, jelikož uvádí nejvyšší stabilní výkon, který dokáže reproduktor využívat, aniž by docházelo k jeho poškozování. Proto se při výběru soustřeďte právě na tento parametr.

Citlivost

Citlivost je hodnotou akustického tlaku ve vzdálenosti 1 m od membrány při výkonu 1 W a udává se v decibelech. Tato hodnota svědčí o dosažitelné hlasitosti reprodukce. Nemusí však nutně platit, že čím vyšší číslo, tím lépe. Citlivost by měla být vyvážená a odpovídat účelu a konstrukci subwooferu, aby nedocházelo k negativním jevům, zkreslení apod. U subwooferů do auta se nejčastěji setkáte s hodnotami okolo 90 dB, což je pro tento účel optimální.

Rozměry

U subwooferů do auta je vcelku logický požadavek na prostorovou úspornost. Proto se výrobci snaží dosáhnout co nejvyšší kvality a síly zvuku při minimálních rozměrech. Některým se to daří více, některým méně, ale většina subwooferů pro dané účely se nejdelší stranou vejde do rozpětí 200 až 350 mm. Větších, či naopak menších modelů je podstatně omezenější výběr.

Hmotnost

Hmotnost subwooferů obvykle není tak směrodatná jako rozměry. Nejde o takové hodnoty, aby automobil zatížily, a není nutné hlídat každý kilogram, jelikož se nepředpokládá časté přenášení. Průměrná hmotnost se pohybuje mezi 4 – 10 kilogramy v závislosti na materiálovém zpracování a dalších faktorech.

Zapojení subwooferu

Jak zapojit aktivní subwoofer do auta? Jelikož mají aktivní varianty integrovaný zesilovač, čeká vás o něco méně tahání kabelů a komplikací. Celá instalace se může odvíjet několika směry. Tím „nejkratším“ je zapojení subwooferu prostřednictví RCA konektorů.

RCA konektory

Podmínkou je autorádio, které má k dispozici volné RCA výstupy. Pokud autorádio pořizujete a víte, že budete chtít subwoofer, je dobré si toho vybavení pohlídat. V ideální případě volte rádio, které bude mít dvoje RCA výstupy, takříkajíc do zálohy. Následné zapojení kabelů je pak velmi jednoduché.

Co když RCA výstup chybí?

Pokud rádio nemá RCA výstup (nebo je obsazený), je třeba hledat jinou cestu. Jednou z možností je pořízení tzv. High-low adaptéru, tedy externího zařízení, které vám propojení s autorádiem umožní. Nebo je taky možné vybírat mezi subwoofery, které disponují Hi Input výstupem. Tím se ovšem zmenšuje sortiment, protože nejde o zcela standardní vybavení.

Umístění

Vhodným místem pro instalaci subwooferu je zavazadlový prostor. Určitým karoseriím může vyhovovat specifický způsob uložení subwooferu. Například u kombi vozů by měl reproduktor (potažmo nátrubek, což se týká bassreflexové konstrukce) směřovat k sedadlům a totéž platí u sedanů.

Naopak u hatchbacků může být výhodnější směřovat reproduktor nahoru. Je potřeba zajistit, aby na reproduktor či nátrubek těsně nepřiléhala překážka. Mezi reproduktorem a překážkou musí zůstat volný prostor cca 10-20 cm. Zavazadlový prostor pak vytváří v podstatě další ozvučnici.

Kde koupit?

Velký výběr kvalitních subwooferů renomovaných i dostupnějších značek najdete například na Heureka.cz nebo Alza.cz.

Populární značky

 • JBL – Tato značka s více než 70letou tradicí v oblasti audiotechniky patří mezi velmi populární a osvědčené výrobce subwooferů do auta. Vybírat můžete z širokého sortimentu pasivních i aktivních modelů od levnějších (pod 2 tisíce Kč) až po dražší modely (kolem 5-7 tisíc Kč).
 • Blaupunkt – Subwoofery se skvělým poměrem ceny a výkonu. Těší se velké oblibě i vysokým hodnocením v testech. V rámci dané cenové kategorie patří k tomu nejlepšímu na našem trhu.
 • Sencor– Sencor je známá tuzemská značka, která vyrábí vše, od odšťavňovačů až po digitální piana. Popularitu si získala právě schopností nabídnout za vpravdě lidové ceny často velmi pěkné produkty. Modely SCS WA1003 a SCS WA1203 mají v rámci ceny dobré parametry a uspokojí méně náročné zájemce.

Ceny

Cena do 2 000 Kč

V této ceně pořídíte především pasivní subwoofer do auta, k němuž budete muset sehnat ještě patřičný zesilovač. Ale pod hranicí 2000 Kč se nacházejí i některé aktivní modely, mezi značně populární patří například ty od značky Sencor.

Cena 2 000 až 7 000 Kč

Kategorie velmi bohatá na sortiment. Spousta kvalitních subwooferů ověřených a ceněných značek jako JBL, Blaupunkt, Alpine a dalších. Šíře výběru uspokojí většinu běžných uživatelů.

Cena 7 000 Kč

Kategorie pro náročnější. Výběr je opět skvělý. Zahrnuje prvotřídní aktivní i pasivní modely s propracovanou konstrukcí a vysokým výkonem.

Nejprodávanější subwoofery do auta podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články