ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Test a recenze nejlepších příčníků na auto 2024

20. 6. 2023 aktualizováno

Kam umístit kola a další nezbytný náklad? Ideální řešení spočívá ve vlastním automobilu vybaveném vhodnými příčníky, na které lze následně instalovat celou řadu nosných zařízení. Poradíme, které jsou nejlepší a jak vybrat příčníky na auto.

Nejlepší celkově

Jedny z nejlepších příčníků na trhu. Jsou tiché a mají skvělou ergonomii.

Nejlepší poměr cena/kvalita

Vysoká kvalita materiálu, dlouhá životnost, snadná montáž a hezký vzhled za dobrou cenu.

Nejlepší levné (do 1 500 Kč)

Levné příčníky z hliníku, které se pyšní nízkou hmotností a snadnou instalací.

Nejlepší příčníky na auto

Recenze Thule Wingbar Edge 9583 – vysoce kvalitní a bezpečné nosníky na kola

Střešní nosič Příčníky Thule Wingbar Edge 9583 test a recenze Pro náročné

Typ: pro hagusy | Délka: 94,6 cm | Nosnost: 75 kg | Materiál: hliník | Přibližná cena: 6 700 Kč

Klady
  • Tiché s malou hlučností
  • Aerodynamický tvar
  • Uzamykatelné
  • Pojistka správného uchycení
  • Snadné ovládání
Zápory
  • Vyšší cena
  • Průměrná nosnost

Příčníky Thule Wingbar Edge 9583 patří mezi jedny z nejlepších modelů, jaké na trhu seženete, čemuž také odpovídá vyšší cena. Hodí se zejména pro cyklisty, které pravidelně přepravují svá jízdní kola. Jsou vyrobené z hliníku a mají nosnost až 75 kg – poradí si tedy nejen s klasickými silničními koly, ale i robustnějšími horskými modely. Pokud chcete cestovat s elektrickými koly, dávejte pozor, aby nosnost nepřekročila limit.

Nasazení příčníků Thule Wingbar Edge je velice snadné a poradí si s ním bez problémů každý. Díky funkci pro indikaci momentu bezpečného uchycení vždy budete mít jistotu, že jsou příčníky spolehlivě upevněné. U takto pokročilého typu je samozřejmostí, že je uzamykatelný. Můžete tak nechat nosníky i s koly na střeše auta a na chvíli si beze strachu odskočit třeba na benzínku. Všechny uživatele, kteří dbají na bezpečnost, také potěší, že firma Thule provádí důkladné crash testy.

Tyto nosiče mají dobrou ergonomii, nejen co se týká ovládání, ale také jízdních vlastností vozu. Mírné prohnutí zajišťuje těsnější přiléhání, díky kterému bude minimalizovaný nežádoucí hluk při vyšší rychlosti jízdy. Zároveň snižuje odpor vzduchu, který má vliv na spotřebu paliva. Kompletní sada se prodává plně sestavená, takže ušetříte čas s montáží.

Recenze Thule Smart Rack 785 – nejlepší střešní nosič kol v poměru cena/kvalita

Střešní nosič Příčníky Thule Smart Rack 785 test a recenze Zlatý střed

Typ: pro hagusy | Délka: 127 cm | Nosnost: 75 kg | Materiál: hliník | Přibližná cena: 2 800 Kč

Klady
  • Snadná montáž
  • Estetický vzhled
  • Vysoká úroveň zpracování
Zápory
  • Nižší nosnost
  • Omezená kompatibilita

Příčníky na hagusy Thule Smart Rack 785 pro jejich luxusně vyhlížející vzhled na žádném automobilu nepřehlédnete. Atraktivní kombinace černé a stříbrné barvy z nich činí zajímavou volbu pro všechny milovníky řízení.

Mnohem důležitější, než estetický dojem je ale úroveň zpracování. Vysoce jakostní hliník se pyšní dokonalou kombinací vysoké odolnosti, pružnosti a zároveň nízké hmotnosti ulehčující montáž a demontáž. Ta je zjednodušena už tím, že se tento model užívá v kombinaci s podélnými hagusy.

Nebyli bychom to ale my, kdybychom přeci jen nějaké ty chybičky nenašli. V prvé řadě stojí za zmínku menší nosnost činící pouze 75 kilogramů. Myslete na ni zejména tehdy, plánujete-li rodinné výlety na kolech. Radost neudělá ani omezená kompatibilita, jelikož příčníky si rozumí pouze s několika modely vozidel.

Jestliže se během nákupu řídíte výhradně podle poměru cena/výkon, jste na správném místě. Za méně než 3 000 Kč získáte příčníky na auto vysoké úrovně a dlouhé životnosti. Snad jen ta nosnost by mohla být o něco málo lepší.

Recenze Compass ALU Top 120 cm – Nejlepší levné příčníky na auto

Střešní nosič Příčníky Compass 02309 ALU Top 120 cm test a recenze Levný základ

Typ: pro hagusy | Délka: 120 cm | Nosnost: 90 kg | Materiál: hliník | Přibližná cena: 1 200 Kč

Klady
  • Nízká cena
  • Snadná montáž
  • Nízká hmotnost
  • Uzamykatelný zámek
Zápory
  • Horší kvalita materiálu
  • Vyšší hlučnost vlivem chybějící gumy

120cm Compass ALU Top je posledním modelem, jenž se dostal do našeho přehledu. Představuje vzácnou výjimku na poli velmi levných příčníků, neboť je vyroben z hliníku, a nikoliv z mnohem typičtějšího plastu.

Za významné pozitivum považujeme snadnou montáž, jelikož jde o příčníky určené k montáži na hagusy. Hliník se pyšní mimo jiné nízkou hmotností, díky čemuž není nasazení zařízení žádný problém ani pro slabší jedince. Třešničku na dortu představuje zámek se dvěma klíči zaručující, že vám příčníky nikdo v nestřeženém okamžiku neodcizí.

Nízká cena se bohužel musí někde projevit. Od hliníku proto neočekávejte kdovíjaké zázraky, je poměrně měkký a má tendenci pod vyšší tlakem praskat. Avízovaný 20mm průměr T-profilů je též o 5 mm nižší. Chybějící těsnění kotvicích patek má zejména ve vyšších rychlostech za následek vrzání.

Compass ALU Top 120 je zajímavou možností pro všechny, kteří hledají dostatek muziky za málo peněz. Ačkoliv úroveň zpracování a materiálu není nijak světoborná, pro občasný převoz nosičů a boxů plně dostačuje.

Nejlepší příčníky a střešní nosiče dle Heureky

Jak správně vybrat příčníky na auto?

Vzhledem k tomu, že unifikace v automobilovém průmyslu výrazně pokročila, není kritérií pro správný výběr příčníků mnoho. Každé z nich však má opravdu značný význam. V prvé řadě zvolte vhodný typ, rozměry a úchyt modelu. Podstatnou roli sehrává i použitý materiál a z něj vyplývající nosnost, někteří budou jistě brát ohled i na barvu. Závěrem doporučujeme důkladně prověřit, zda je zvolený model kompatibilní s danou značkou a typem vozidla.

Jak správně vybrat příčníky

Kritéria výběru

Typ příčníků na auto

Volba optimálního druhu příčníků závisí na tom, zda je váš automobil vybaven tzv. hagusy – podélnými nosníky. Ty se na střechu vozidla montují napevno a neexistuje žádný působ, jak je odstranit. Jejich přítomnost přináší významná pozitiva zejména s ohledem na snadnější instalaci všech doplňkových nosníků. V současné době lze vybírat ze základní trojice druhů, o jejichž výhodách a nevýhodách pojednává následující tabulka:

Typ příčníku Výhody Nevýhody
Na hagusy Univerzální uplatnění
Snadná montáž
Nutnost ověření kompatibility
Na integrované hagusy Rychlá a snadná montáž
Méně viditelné
Nutno zvolit na konkrétní typ
Užší patky
Jen u omezené škály moderních vozidel
Na vozidla bez hagusů Možnost montáže a demontáže podle potřeby
Univerzální použití
Méně komfortní montáž

Rozměry

Druhý naprosto klíčový parametr spočívá v rozměrech příčníků. Musí přesně odpovídat šířce vozidla tak, aby nepřesahovaly, ale zároveň dosáhly od jednoho hagusu či fixního bodu ke druhému. Před nákupem si tedy zkontrolujte, zda je zvolený model určený pro konkrétní typ vozu.

Obezřetní buďte hlavně u dvou různých produktových řad konkrétního automobilu. Zejména méně známí výrobci je totiž mnohdy nerozlišují a ve výsledku budete zklamáni.

Tvar a úchyt příčníků na hagusy

Vzhledem k tomu, že příčníky na auto slouží jen jako jakási základna pro montáž dalších nosičů nebo boxů, musí všechno sedět. Způsob uchycení bývá obvykle univerzální, i přesto se vyplatí věnovat mu náležitou pozornost.

Léty ověřená klasiku představují U-profily. Fungují na stejném principu jako klasický visací zámek. Část ve tvaru písmene U provléknete kolem příčníků a uzamknete. Toto řešení je sice univerzálně využitelné, v současné době ovšem postupně ustupuje T-systému.

Modernější řešení spočívá v tzv. T-drážkách, do nichž zasunete speciální adaptér, jenž se ihned po zapadnutí zafixuje. Jedná se o rychlejší a efektivnější systém, ověřte si však, že všechny součásti systému jsou navzájem kompatibilní.

Použitý materiál

Materiál přímo ovlivňuje životnost produktu, proto doporučujeme si jej řádně proklepnout. V současné době se setkáte s plastem, ocelí nebo hliníkem.

Nejčastějším typem je plast, z něhož je vyrobeno nejvíce prodávaných modelů. Počítejte však s tím, že i ten nejtvrdší plastový materiál se vlivem intenzivního zatěžování prohne. Právě omezená životnost je jeho nejpalčivějším

Větší obliby se dostává ocelovým, případně hliníkovým příčným nosičům. Prvně jmenované se pyšní skutečně dlouhou životností a obrovskou nosností, nemusíte se v žádném případě bát, že by došlo k jejich prohnutí nebo prasknutí. Hliník k tomu všemu přidává ještě nižší hmotnost a snadnější manipulaci. Na druhé straně je ovšem o něco málo měkčí.

Nejdražší modely bývají někdy označovány jako aerodynamické. Jejich konstrukce je opracována do nejmenšího detailu tak, aby dokonale rozrážela vzduch.

Nosnost střešních nosičů

Plánujete převážet jedno kolo nebo se vydává na výlet celá čtyřčlenná rodina? Tento faktor by měl hrát velkou roli v požadované nosnosti. Zatímco levné plastové modely zvládnou zátěž okolo 50 kilogramů, mohutné ocelové nebo hliníkové výrobky bez větších problémů unesou i více než 120 kg. Obecně platí, že nosnost roste s úrovní materiálu, jež se zase odvíjí od ceny.

Barva

Někteří nedají na svůj automobil dopustit a pečují o jeho dokonalý vzhled. Proto jsou v prodeji tři různé barvy příčníků, z nichž si vybere každý bez ohledu na lak svého automobilu. Volit můžete ze stříbrného, černého a černo-stříbrného provedení. Záleží jen na vás, které z nich se vám líbí nejvíce a odpovídá celkovému ladění vašeho plechového miláčka.

Kompatibilita

Vybrali jste si už model, který vás zaujal a plánujete jej objednat? Nezapomeňte si ověřit jeho komptabilitu s vaším vozidlem. Každý výrobce příčných nosičů zveřejňuje seznam automobilů, na které lze jeho zařízení namontovat. Je-li ten váš mezi nimi, klidně můžete přistoupit k nákupu, V případě, že jste jej v seznamu nenašli, nezbude nic jiného než se poohlédnout po něčem jiném.

Nejlepší příčníky a střešní nosiče dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.0 (5 hlasů)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář