Nejlepší příčníky na auto – testy a rady jak vybrat

S nástupem jara stále více pomýšlíme na venkovní radovánky. Někteří budou trávit krásné chvíle na zahradě se sklenkou vína, jiní neodolají volání studené vody v bazénech. Další z nás si zase nedovedou představit krásně prožitý rok bez pořádného výletu na kolech. Ideálně jej pak spojit s několikadenní dovolenou někde mimo domov.

Jenže rázem vyvstává otázka, kam umístit kola a další nezbytný náklad? Ideální řešení spočívá ve vlastním automobilu vybaveném vhodnými příčníky, na které lze následně instalovat celou řadu nosných zařízení. Poradíme vám, které jsou nejlepší a jak vybrat příčníky.

Nejlepší příčníky

Compass ALU Top 120 cm

Thule Smart Rack 785

Thule 757 + 969

Test Příčníky Compass ALU Top 120 cm

Test Příčníky Thule Smart Rack 785

Test Příčníky Thule 757 + 969

Levný základ

Zlatá střední cesta

Pro náročné

KLADY

Nízká cena

Snadná montáž

Nízká hmotnost

Uzamykatelný zámek

Snadná montáž

Estetický vzhled

Vysoká úroveň zpracování

Výborné uchycení

Aerodynamický tvar

Zajímavý vzhled

Minimální hlučnost

Zamykatelné patky

Snadná instalace

ZÁPORY

Horší kvalita materiálu

Vyšší hlučnost vlivem chybějící gumy

Nižší nosnost

Omezená kompatibilita

Vysoká cena

Větší šířka

SHRNUTÍ

Levné příčníky vystupují z řady tím, že místo obvyklého plastu jsou vyrobeny z hliníku napomáhající svou nízkou hmotností snadné instalaci. Připravte se však na to, že jeho kvalita odpovídá ceně a častým používáním se rychle opotřebuje

Dobrá volba pro všechny, kteří hledají vyvážený poměr mezi cenou a výkonem. Vysoká kvalita hliníku zajistí dlouhou životnost a luxusní vzhled. Snad jen ta nosnost činící 75 kilogramů příliš neuspokojí

Dokonale vyvedené aerodynamické příčníky pro nejnáročnější zákazníky. Snadno se uchycují, unesou výraznou zátěž a během jízdy vůbec nevržou. Dokonalému provedení ovšem odpovídá i výrazně vyšší cenové zařazení

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

Recenze: Compass ALU Top 120 cm

Typ: pro hagusy | Délka: 120 cm | Nosnost: 90 kg | Materiál: hliník | Přibližná cena: 1 300 Kč

KLADY:
 • Nízká cena
 • Snadná montáž
 • Nízká hmotnost
 • Uzamykatelný zámek

ZÁPORY:
 • Horší kvalita materiálu
 • Vyšší hlučnost vlivem chybějící gumy

120cm Compass ALU Top je prvním modelem, jenž se dostal do našeho přehledu. Představuje vzácnou výjimku na poli velmi levných příčníků, neboť je vyroben z hliníku, a nikoliv z mnohem typičtějšího plastu.

Za významné pozitivum považujeme snadnou montáž, jelikož jde o příčníky určené k montáži na hagusy. Hliník se pyšní mimo jiné nízkou hmotností, díky čemuž není nasazení zařízení žádný problém ani pro slabší jedince. Třešničku na dortu představuje zámek se dvěma klíči zaručující, že vám příčníky nikdo v nestřeženém okamžiku neodcizí.

Nízká cena se bohužel musí někde projevit. Od hliníku proto neočekávejte kdovíjaké zázraky, je poměrně měkký a má tendenci pod vyšší tlakem praskat. Avízovaný 20mm průměr T-profilů je též o 5 mm nižší. Chybějící těsnění kotvicích patek má zejména ve vyšších rychlostech za následek vrzání.

Compass ALU Top 120 je zajímavou možností pro všechny, kteří hledají dostatek muziky za málo peněz. Ačkoliv úroveň zpracování a materiálu není nijak světoborná, pro občasný převoz nosičů a boxů plně dostačuje.

Zjistit cenu >>

Recenze: Thule Smart Rack 785

Typ: pro hagusy | Délka: 127 cm | Nosnost: 75 kg | Materiál: hliník | Přibližná cena: 2 800 Kč

KLADY:
 • Snadná montáž
 • Estetický vzhled
 • Vysoká úroveň zpracování

ZÁPORY:
 • Nižší nosnost
 • Omezená kompatibilita

Příčníky Thule Smart Rack 785 pro jejich luxusně vyhlížející vzhled na žádném automobilu nepřehlédnete. Atraktivní kombinace černé a stříbrné barvy z nich činí zajímavou volbu pro všechny milovníky řízení.

Mnohem důležitější, než estetický dojem je ale úroveň zpracování. Vysoce jakostní hliník se pyšní dokonalou kombinací vysoké odolnosti, pružnosti a zároveň nízké hmotnosti ulehčující montáž a demontáž. Ta je zjednodušena už tím, že se tento model užívá v kombinaci s podélnými hagusy.

Nebyli bychom to ale my, kdybychom přeci jen nějaké ty chybičky nenašli. V prvé řadě stojí za zmínku menší nosnost činící pouze 75 kilogramů. Myslete na ni zejména tehdy, plánujete-li rodinné výlety na kolech. Radost neudělá ani omezená kompatibilita, jelikož příčníky si rozumí pouze s několika modely vozidel.

Jestliže se během nákupu řídíte výhradně podle poměru cena/výkon, jste na správném místě. Za méně než 3 000 Kč získáte příčníky vysoké úrovně a dlouhé životnosti. Snad jen ta nosnost by mohla být o něco málo lepší.

Zjistit cenu >>

Recenze: Thule 757 + 969

Typ: pro hagusy | Délka: 127 cm | Nosnost: 100 kg | Materiál: hliník | Přibližná cena: 4 500 Kč

KLADY:
 • Výborné uchycení
 • Aerodynamický tvar
 • Zajímavý vzhled
 • Minimální hlučnost
 • Zamykatelné patky
 • Snadná instalace

ZÁPORY:
 • Vysoká cena
 • Větší šířka

Za jakýsi vrchol současné produkce považujeme sadu Thule 757 + 969. Spadá do kategorie tzv. aerodynamických příčníků, jejichž tvarové provedení zajišťuje dokonalé proudění vzduchu a snižuje tlak vyvíjený na materiál i nesenou zátěž.

Patky se starají o jednoduché uchycení k podélným hagusům. Díky gumové izolaci nikde nic nevrže, a to ani zatížíte-li příčníky nosičem s několika jízdními koly. Patky lze snadno zamknout, takže se nemusíte obávat, že by vám někdo poměrně drahou sadu odcizil. Třešničku na dortu pak představuje luxusní designové zpracování, jež působí skvěle jak na levnějších, tak drahých značkách vozidel.

Zásadním záporem tak zůstává vysoký finanční obnos, jenž za pořízení zařízení zaplatíte. Je však více než vyvážena skutečně výraznou úrovní použitých materiálů i jejich zpracování. Počítejte též s výraznější šířkou, zejména chcete-li jej namontovat na automobil drobnějších rozměrů.

Hledáte za všech okolností jen to nejlepší? V tom případě vám Thule 757 + 969 udělá velkou radost. Za své peníze získáte luxusní model, jež vám budou závidět všichni řidiči široko daleko.

Zjistit cenu >>

Zpět na obsah ↑

Nejlepší příčníky a střešní nosiče dle Heureky

Zpět na obsah ↑

Jak správně vybrat příčníky?

Vzhledem k tomu, že unifikace v automobilovém průmyslu výrazně pokročila, není kritérií pro správný výběr příčníků mnoho. Každé z nich však má opravdu značný význam. V prvé řadě zvolte vhodný typ, rozměry a úchyt modelu. Podstatnou roli sehrává i použitý materiál a z něj vyplývající nosnost, někteří budou jistě brát ohled i na barvu. Závěrem doporučujeme důkladně prověřit, zda je zvolený model kompatibilní s danou značkou a typem vozidla.příčníky a nosiše - recenze a test

Kritéria výběru

Typ

Volba optimálního druhu příčníků závisí na tom, zda je váš automobil vybaven tzv. hagusy – podélnými nosníky. Ty se na střechu vozidla montují napevno a neexistuje žádný působ, jak je odstranit. Jejich přítomnost přináší významná pozitiva zejména s ohledem na snadnější instalaci všech doplňkových nosníků. V současné době lze vybírat ze základní trojice druhů, o jejichž výhodách a nevýhodách pojednává následující tabulka:

Typ příčníku Výhody Nevýhody
Na hagusy Univerzální uplatnění

Snadná montáž

Nutnost ověření kompatibility

 

Na integrované hagusy Rychlá a snadná montáž

Méně viditelné

Nutno zvolit na konkrétní typ

Užší patky

Jen u omezené škály moderních vozidel

Na vozidla bez hagusů Možnost montáže a demontáže podle potřeby

Univerzální použití

Méně komfortní montáž

 

Rozměry

Druhý naprosto klíčový parametr spočívá v rozměrech příčníků. Musí přesně odpovídat šířce vozidla tak, aby nepřesahovaly, ale zároveň dosáhly od jednoho hagusu či fixního bodu ke druhému. Před nákupem si tedy zkontrolujte, zda je zvolený model určený pro konkrétní typ vozu.

Obezřetní buďte hlavně u dvou různých produktových řad konkrétního automobilu. Zejména méně známí výrobci je totiž mnohdy nerozlišují a ve výsledku budete zklamáni.

Tvar a úchyt

Vzhledem k tomu, že příčníky slouží jen jako jakási základna pro montáž dalších nosičů nebo boxů, musí všechno sedět. Způsob uchycení bývá obvykle univerzální, i přesto se vyplatí věnovat mu náležitou pozornost.

Léty ověřená klasiku představují U-profily. Fungují na stejném principu jako klasický visací zámek. Část ve tvaru písmene U provléknete kolem příčníků a uzamknete. Toto řešení je sice univerzálně využitelné, v současné době ovšem postupně ustupuje T-systému.

Modernější řešení spočívá v tzv. T-drážkách, do nichž zasunete speciální adaptér, jenž se ihned po zapadnutí zafixuje. Jedná se o rychlejší a efektivnější systém, ověřte si však, že všechny součásti systému jsou navzájem kompatibilní.

Použitý materiál

Materiál přímo ovlivňuje životnost produktu, proto doporučujeme si jej řádně proklepnout. V současné době se setkáte s plastem, ocelí nebo hliníkem.

Nejčastějším typem je plast, z něhož je vyrobeno nejvíce prodávaných modelů. Počítejte však s tím, že i ten nejtvrdší plastový materiál se vlivem intenzivního zatěžování prohne. Právě omezená životnost je jeho nejpalčivějším

Větší obliby se dostává ocelovým, případně hliníkovým příčným nosičům. Prvně jmenované se pyšní skutečně dlouhou životností a obrovskou nosností, nemusíte se v žádném případě bát, že by došlo k jejich prohnutí nebo prasknutí. Hliník k tomu všemu přidává ještě nižší hmotnost a snadnější manipulaci. Na druhé straně je ovšem o něco málo měkčí.

Nejdražší modely bývají někdy označovány jako aerodynamické. Jejich konstrukce je opracována do nejmenšího detailu tak, aby dokonale rozrážela vzduch.

Nosnost

Plánujete převážet jedno kolo nebo se vydává na výlet celá čtyřčlenná rodina? Tento faktor by měl hrát velkou roli v požadované nosnosti. Zatímco levné plastové modely zvládnou zátěž okolo 50 kilogramů, mohutné ocelové nebo hliníkové výrobky bez větších problémů unesou i více než 120 kg. Obecně platí, že nosnost roste s úrovní materiálu, jež se zase odvíjí od ceny.

Barva

Někteří nedají na svůj automobil dopustit a pečují o jeho dokonalý vzhled. Proto jsou v prodeji tři různé barvy příčníků, z nichž si vybere každý bez ohledu na lak svého automobilu. Volit můžete ze stříbrného, černého a černo-stříbrného provedení. Záleží jen na vás, které z nich se vám líbí nejvíce a odpovídá celkovému ladění vašeho plechového miláčka.

Kompatibilita

Vybrali jste si už model, který vás zaujal a plánujete jej objednat? Nezapomeňte si ověřit jeho komptabilitu s vaším vozidlem. Každý výrobce příčných nosičů zveřejňuje seznam automobilů, na které lze jeho zařízení namontovat. Je-li ten váš mezi nimi, klidně můžete přistoupit k nákupu, V případě, že jste jej v seznamu nenašli, nezbude nic jiného než se poohlédnout po něčem jiném.

Nejlepší příčníky a střešní nosiče dle Heureky