Nedáte na svého plechového miláčka dopustit? Děláte si celou řadu prací sami, protože vás automobily zkrátka baví? V tom případě se nejednou dostanete do situace, kdy se budete muset dostat pěkně pod něj. Nechcete-li vynaložit zbytečně mnoho úsilí nebo se dokonce při neobratném najíždění na cihly zranit, sáhněte raději po heveru na auto.
Vzhledem k tomu, že stále více zákazníků o svůj automobil aktivně pečuje, rozhodli jsme se připravit následující článek. Poradíme vám v něm, co se vyplatí brát během nákupu na vědomí tak, abyste se vždy pod svého mazlíka dostali a náležitě jej zkontrolovali ze všech stran. Nejvíce nás zaujal nízkoprofilový hydraulický zvedák Geko.
Pojízdný hydraulický hever s nosností 2,5 t. Vyniká vysokým zdvihem a stabilní konstrukcí.
Pojízdný nízkoprofilový zvedák 2,5 t. Hydraulický systém zajistí rychlý a stabilní zdvih.
Nůžkový hever z oceli s nosností 1,5 t. Vhodný pro běžnou údržbu osobních automobilů.
Nejlepší hevery a zvedáky na auta
Recenze Yato YT-1720 – Pojízdný pístový hever hydraulický 2 t
Typ: hydraulický | Nosnost: 2 t | Minimální zdvih: 89 mm | Maximální zdvih: 359 mm | Hmotnost: 16 kg | Přibližná cena: 1 800 Kč
- Robustní konstrukce
- Snadná manipulace
- Efektivní zvedací systém
- Nízký profil
- Vyšší cena
- Vyšší hmotnost
Vybíráte během nákupu výhradně podle kvality a na cenu příliš nedbáte? Chcete svému plechovému miláčkovi dopřát za všech okolností tu nejlepší péči? Hydraulický pístový hever Yato YT-1720 nabízí přesně to, co hledáte – mnoho muziky za ne zrovna málo peněz.
Největší pozitivum představuje robustní konstrukce z odolné oceli. Díky tomu si můžete být jistit naprostou stabilitou. Bezstarostnou manipulaci zajišťuje spojení pojezdu s vysoce výkonným hydraulickým systémem. Právě ten automobil vyzvedne do požadovaného výšky během několika sekund. Stejně jako u předcházejících heverů se těšte na nízký profil, umožňující kouknout i na sportovní vozidla.
Jediný významnější problém spočívá v poměrně velkém finančním obnosu, jenž je nutné za pořízení výrobku zaplatit. Pozor si dejte též na vyšší hmotnost dosahující celých 16 kilogramů. Zejména pro jedince slabší konstituce nemusí být jednoduché vytáhnout hydraulický zvedák v krizové situaci z útrob vozu.
Yato YT-1720 patří k tomu nejlepšímu, co lze v současné době na trhu zakoupit. Jestliže se tedy orientujete výhradně podle vlastností, jste na správném místě.
Recenze Geko – Pojízdný hydraulický zvedák nízkoprofilový 2,5 t
Typ: hydraulický | Nosnost: 2,5 t | Minimální zdvih: 80 mm | Maximální zdvih: 365 mm | Hmotnost: 12 kg | Přibližná cena: 1 450 Kč
- Nízká základna
- Značná nosnost
- Hydraulický zdvih
- Pojízdnost
- Vyšší hmotnost
- Větší rozměry
Chcete si pořídit hevery, ale nejlevnější modely ve vás nevzbuzují příliš velkou důvěru? V tom případě doporučujeme zabrousit do cenové kategorie do 1 000 korun, v níž naleznete první hydraulické systémy. Jedním z nich je i nízkoprofilový hydraulický zvedák Geko.
Podstatná výhoda spočívá v nízké základně, s níž jej dostanete i pod nižší automobily. Nosnost 2,5 tuny skýtá dostatečnou rezervu zejména pro majitele klasických automobilů. Bez větších problémů ovšem zvednete i menší dodávku. Díky hydraulickému zdvihu se nemusíte bát, že byste byli nuceni vydávat zbytečně mnoho fyzických sil. V neposlední řadě stojí za zmínku i praktická kolečka určená k přesunu heveru do požadované polohy.
Jestliže nepatříte mezi nejsilnější osoby, dávejte si pozor na ne zrovna nízkou hmotnost zvedáku. 12 kilogramů není zrovna málo, zejména v případě ocelového zařízení. Kvůli výraznějším rozměrům vám nezbude než vyhradit dostatečný prostor v kufru.
Geko hydraulický zvedák boduje naprosto dokonalým poměrem cena/výkon. Rozhodně nepatří k nejdražším heverům na trhu, svými vlastnostmi jim ovšem může směle konkurovat.
Recenze Compass – Hever nůžkový 1.5 t
Typ: nůžkový | Nosnost: 1,5 t | Minimální zdvih: 75 mm | Maximální zdvih: 365 mm | Hmotnost: 2,8 kg | Přibližná cena: 550 Kč
- Nízká cena
- Nízká základní poloha
- Stabilní konstrukce
- Dostatečná nosnost
- Jednoduchá manipulace
- Krátká klika s hákem
- Nevejde se do rezervy
Dalším zvedákem na auto, jenž to dotáhl až do našeho přehledu, je Compass hever nůžkový 1.5 t. Jak již vyplývá z názvu, určen je pro údržbu osobních automobilů.
Největší pozitivum spatřujeme ve velmi nízké ceně, kterou ze jeho pořízení zaplatíte. Díky nízké základní poloze snadno vyzvednete i vozidla s níže položeným podvozkem. Kvalitní kovová konstrukce se pyšní výraznou stabilitou, a tak se nemusíte obávat, že by vás auto při troše nešikovnosti zavalilo. Jakousi třešničku na dortu spatřujeme v pohodlném ovládání pomocí manuální kliky.
Právě v krátké klice spatřujeme největší negativum tohoto heveru. Jedinci s většíma rukama mohou mít problém ono ústrojí dostatečně ovládat. Ačkoliv není tento zvedák na auto příliš rozměrný, nevejde se do rezervy, takže zkrátka bude zabírat nějaké to místo v kufru.
Nůžkový hever Compass představuje výbornou volnu pro všechny, kteří o sobě nemohou tvrdit, že by se v útrobách svého vozu hrabali pravidelně. Pro výměnu pneumatiky nebo zběžné prohlédnutí spodní části auta ovšem zcela dostačuje.
Nejprodávanější hevery dle Heureky
Jak správné vybrat zvedák na auto
Ještě předtím, než se začnete přehrabovat v záplavě nejrůznějších modelů, měli byste mít odpovídající představu o vhodném typu heveru. Za důležité parametry rovněž považujeme nosnost, výšku zdvihu a hmotnost.
Typ heveru na auta
Hned první rozhodnutí je v zásadě tím nejdůležitějším. Volba správného typu zvedáku vám totiž uspoří mnoho času a starostí. V současné době lze vybírat ze dvou základních skupin, jimiž jsou hevery profesionální a domácí. Každá z nich má své výhody a nevýhody.
Domácí hevery
- Nižší cena
- Snadnější manipulace
- Jednodušší konstrukce
- Menší nosnost
- Horší zdvih
- Slabší odolnost konstrukce
Profesionální hevery
- Značný zdvih
- Široký rozsah manipulace
- Odolnost
- Vyšší cena
- Nároky na prostor
- Složitější konstrukce
Pokud jde o skupinu určenou profesionálům, jednoznačně v ní dominují tzv. dvousloupové zvedáky na auta. S jejich pomocí bez problémů zvednete celý automobil do požadované výšky, čímž získáte o jeho „spodku“ dokonalý přehled. Podle užité síly se dělí na mechanické a hydraulické. V domácích dílnách však kvůli vysoké ceně a prostorové náročnosti místo obvykle nemají. Pokud se tedy zrovna nejedná o domácí autoservis.
V kategorii domácích heverů je možné se setkat hned s trojicí základních systémů. Více o nich pojednává naše následující tabulka:
Typ heveru | Princip fungování | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|---|
Hydraulický | Zvedání auta pomocí kompresoru či ruční pumpy | Snadné a rychlé zvedání, odolnější konstrukce, vyšší nosnost | Vyšší hmotnost, výraznější cena, větší rozměry |
Nůžkový | Rozevírající ramena postupně zvedající vozidlo | Nižší cena, drobnější rozměry, menší hmotnost | Nutnost fyzické práce, slabší konstrukce, menší nosnost |
Ve spojení s oběma zdvihacími systémy sehrávají důležitou roli také podpěry. Jedná se o ocelové konstrukce vkládané pod zdvihnutou část vozidla. Nemusíte se tak obávat, že byste při selhání heveru zůstali zaklínění pod automobilem. Rovněž je lze užít pro zvednutí automobilu v požadovaném místě.
Nosnost heveru na auta
Neméně zásadní kritérium představuje nosnost. Udává, jakou váhu zvedák unese. Nejlevnější kusy začínají na 450 kilogramech, nejčastěji ovšem bývá okolo 2 tun. Majitelé rozměrnějších vozidel či dokonce kamionů mohou zakoupit i speciální zvedáky s nosností více než 10 tun.
Obecně doporučujeme si během nákupu ponechat dostatečnou rezervu. Jestliže chcete zvedat automobil vážící 1,5 tun, zvolte hever s nosností 2 tuny. Můžete si pak být jisti jeho dlouhou životností, neboť při práci nedojde k většímu zatížení namáhaných částí. Minimum musí být alespoň takové, jako je hmotnost auta. V opačném případě buď zvedák vozidlo vůbec nezvedne, nebo hrozí riziko jeho selhání.
Zdvih heveru
Během nákupu taktéž přihlížejte k hodnotám parametru udávaného jako zdvih. Určuje, do jaké nejmenší a největší výšky lze s automobilem pracovat. Udává se v milimetrech.
Minimální zdvih heveru na auto by nikdy neměl být nižší, než je podvozek automobilu. V opačném případě jej zkrátka pod své vozidlo nedostanete a bude vám k ničemu. Maximum potom vybírejte podle toho, v jakých výškách chcete se svým plechovým miláčkem manipulovat. V každém případě by měl být alespoň o 200 milimetrů vyšší, než je výška podvozku.
Běžně nabízená produkce se pohybuje v rozmezí od 250 do 400 milimetrů. Samozřejmě platí, že u zvedáků pro kamiony nebo dodávky jde o trochu jiná čísla.
Hmotnost zvedáku na auta
Plánujete hever vzít na cesty? Přeci jen nikdy nevíte, co se může přihodit a výměnu pneumatiky zvládne při troše snahy kdokoliv. V tom případě vybírejte zvedák na auto s ohledem na svou fyzickou konstituci. Nejdrobnější nůžkové zvedáky váží zhruba 2 kilogramy a pyšní se dokonale pohodlnou manipulací. Důkladně si však při jejich nákupu zkontrolujte nosnost.
Zejména hydraulický zvedák může vážit i více než 15 kg. Záleží na zvážení každého, zda dovede s takto hmotným heverem bez větších problémů manipulovat i ve velmi rizikových prostorách krajnice.
Diskuse u článku