Navigace na motorku je dnes pro svou odolnost a čitelnost na slunci nepostradatelnou součástí každého motorkáře. Během našeho testu jsme pro vás vybrali tři nejlepší moto navigace v různých cenových kategoriích. Pro náročné doporučujeme nadupanou Garmin Zümo XT2 nebo intuitivní TomTom Rider 500 EU. Pojďme se podívat i na další modely a na to, jak moto navigaci vybrat.
Nejlepší moto navigace pro náročné. Vyniká velkým displejem a vysokou přesností. Voděodolná a bytelná moto navigace se dvěma režimy pro ovládání v rukavicích. Oblíbený model cenově dostupné navigace na motorku. Má doživotní aktualizace.
Nejlepší navigace na motorku
Recenze Garmin Zümo XT2 – Nejlepší moto navigace
Úhlopříčka: 6″ | Rozlišení: 1 280 × 720 px | Mapový balíček: Evropa + Blízký východ| Doživotní aktualizace map: Ano | Rozměry: 157 × 89 × 25 mm | Asistent jízdních pruhů: Ano | Hlasová navigace: Ano | Wi-Fi: Ano | Interní úložiště: 32 GB | Podpora paměťové karty: Ano (Micro SD do 256 GB) | Výdrž baterie: 6 h (3,5 h při 100% podsvícení) | Přibližná cena: 14 500 Kč
- Kombinovaná navigace – na silnici i off-road
- Velký a kvalitní displej
- Skupinové jízdy a sledování dalších jezdců
- Špičková odolnost
- Kompatibilita s Google Now a Siri
- Vyšší pořizovací cena
Garmin Zümo XT2 je špičková moto navigace vhodná pro silniční i enduro motocykly. Na první pohled vás zaujme 6″ velký intuitivní TFT displej v HD rozlišení, který je jasně čitelný i za ostrého světla. Samozřejmostí je bezproblémové ovládání v rukavicích s možností nastavit si úroveň citlivosti a odolnost dle certifikace IPX7.
Moto navigace Garmin obsahuje předinstalované topografické mapy Evropy a Blízkého východu, na které dostáváte garantovanou doživotní aktualizaci zdarma. Na oficiálním webu si však můžete stáhnout i mapy Afriky, Severní a Jižní Ameriky, Austrálie a Nového Zélandu stejně jako satelitní mapy celého světa. Díky funkci Garmin Adventurous Routing si můžete trasu přizpůsobit s ohledem na kopcovitost terénu i úroveň zatáček. Vyhlídkové silnice MICHELIN Scenic Roads vás zase zavedou na místa s nádhernými výhledy do krajiny.
Moto navigace Garmin Zümo XT2 podporuje wi-fi a bluetooth připojení k telefonu. Zajištěny jsou všechny funkce včetně poslechu hudby, sledování aktuálního počasí či cen pohonných hmot. Pokud chcete posunout zážitek z jízdy na novou úroveň, využijte aplikaci Tread. Ta umožňuje mimo jiné sledovat ostatní jezdce, tvořit trasy a sdílet je s ostatními.
Tato moto navigace se pyšní také skvělou výdrží baterie, a to až 6 hodin. V případě využití 100 % jasu je však potřeba počítat s nižší výdrží kolem 3,5 hodiny. Disponuje také velice prostorným úložištěm: interních 32 GB je možné za pomoci Micro SD karty rozšířit až o 256 GB.
Recenze TomTom Rider 500 EU – Nejlepší v poměru ceny a kvality
Úhlopříčka: 4,3″ | Rozlišení: 480 x 272 px | Mapový balíček: ČR + Evropy | Doživotní aktualizace map: Ano | Rozměry: 136,8 × 88,4 × 30,5 mm | Asistent jízdních pruhů: Ne | Hlasová navigace: Ano | Wi-Fi: Ano | Interní uložiště: 16 GB | Podpora paměťové karty: Ano (Micro SD) | Výdrž baterie: 6 h | Přibližná cena: 10 600 Kč
- Intuitivní plánování cest
- Voděodolnost
- Uživatelsky přívětivý displej
- Kompatibilita s Google Now a Siri
- Mapy jen pro ČR a Evropu
GPS navigace na motorku TomTom Rider 500. je vhodná pro každého, kdo si vystačí s běžným standardem. Chválíme boční lištu zobrazující dopravní situaci či vzdálenost k nejbližším čerpacím stanicím. Displej je jasně čitelný i za ostrého světla, budete se však muset spokojit s velikostí 4,3″. Samozřejmostí je ovládání v rukavicích, které dokazuje přítomnost dvou režimů pro rukavice – konkrétně pro lehké a těžké typy rukavic.
S navigací na motorku TomTom Rider 500 EU získáte doživotní aktualizace map celé Evropy i přístup ke službám TomTom Traffic. Pokud plánujete vlastní trasy nebo jezdíte do všech koutů světa, jistě oceníte 16 GB vnitřní kapacitu stejně jako možnost rozšíření na SD kartě. Moto navigace TomTom Rider 500 umožňuje velice podrobné a intuitivní plánování trasy. Můžete si zvolit úpravu trasy podle množství kopců, zatáček a síly větru.
Baterie vydrží v ideálních podmínkách až 6 hodin. Navigace podporuje Wi-Fi a bluetooth pro bezdrátové aktualizace a telefonování či odpovídání na SMS zprávy. TomTom Rider 500 je výkonná moto navigace s kvalitní IPX7 ochranou a intuitivním ovládáním. Konkrétně k tomuto modelu pak dostanete dárek v hodnotě 2 000 Kč. Jedná se o interkom CARDO.
Recenze Navitel G550 MOTO GPS Lifetime – Nejlepší levná moto navigace
Úhlopříčka: 4,3″ | Rozlišení: 480 × 272 px | Mapový balíček: Evropa + Rusko + Kazachstán | Doživotní aktualizace map: Ano | Rozměry: 127 × 87 × 18 mm | Asistent jízdních pruhů: Ano | Hlasová navigace: Ano | Wi-Fi: Ne | Interní uložiště: 8 GB | Podpora paměťové karty: Ano (Micro SD do 32 GB) | Výdrž baterie: 1 h | Přibližná cena: 3 500 Kč
- Příznivá cena
- Velké množství funkcí i při nízké ceně
- Bohaté příslušenství
- Horší displej
- Bez wi-fi
- Chybí informace o dopravě
Pro méně náročné nebo příležitostné motorkáře existuje i cenově příznivá alternativa, která nabízí vše, co by měla ve své základní výbavě obsahovat každá moto navigace. Kromě slušné ochrany proti nárazu, vodě a prachu IP67 disponuje asistentem jízdních pruhů, databází radarů SPEEDCAM i obsáhlou databází bodů zájmu. V případě potřeby si tak můžete najít nejbližší čerpací stanici nebo třeba hotel.
Moto navigace Navitel G550 umožňuje také automatické přepočítání trasy. Její 4,3″ displej zobrazuje vaši aktuální rychlost a upozorňuje i na předepsanou rychlost. Displej je však hůře čitelný na přímém slunci a je náchylný k poškrábání. K telefonu se navigace připojuje pomocí bezdrátového rozhraní bluetooth a nabízí i poslech hudby do sluchátek. Co jí naopak chybí, je možnost stahování aktualizací přes wi-fi.
Za cenu pohybující se jen lehce nad 3 000 Kč se však pořád jedná o slušnou mini navigaci na motorku pro nenáročné uživatele. Zaujalo nás také obsáhlé příslušenství, ve kterém naleznete držáky a adaptéry jak na motocykl, tak i do auta.
Nejprodávanější moto navigace podle Heureky
Jak vybrat navigaci na motorku
Papírovým mapám pravděpodobně již zcela odzvonilo. Za pomoci navigace se dostanete do cíle včas, ve větším klidu, a mnohdy i rychleji díky upozornění na dopravní situaci a volbě vhodné objížďky. Asistent jízdních pruhů je vítaným pomocníkem na nepřehledných či složitých křižovatkách. Tato funkce stejně jako hlídání maximální povolené rychlosti vám umožní věnovat více pozornosti sledování provozu a dopomůže včasnějším reakcím na nepředvídatelné situace.
Proč je navigace důležitá pro motocyklisty
Bezpečnost
Asistent jízdních pruhů, online sledování dopravní situace před vámi či funkce nouzového kontaktu vás nikdy nenechá ve štychu.
Ulehčení orientace
Konec bedlivého sledování ukazatelů a zastavování, kdykoli přejedete odbočku. GPS navigace vás včas upozorní, kdy máte odbočit, a v případě minutí odbočky vás sama navede na původní cestu.
Možnost plánování a sledování trasy
Kromě klasického nástroje pro tvorbu tras nabízejí navigace pro motorky speciální funkce pro úpravu trasy podle její kopcovitosti, úrovně zatáček aj.
Typy navigačních systémů
Vestavěné navigace
Vestavěné navigace jsou součástí motocyklu a obvykle bývají umístěny v palubní desce, nezabírají proto prostor na řídítkách. Výrobci deklarují vyšší přesnost a odolnost, než mají jejich přenosné protějšky.
Faktem však je, že pokud nejsou součástí již kupovaného motocyklu, jejich montáž i samotná navigace je dost nákladná. Stejně tak jejich servis.
Přenosné navigace
Zatímco vestavěná navigace může být předmětem krádeže, přenosnou můžete snadno vyjmout z držáku a odnést s sebou. Jejich servis není příliš nákladný, případně můžete nefunkční či nevyhovující moto navigaci snadno vyměnit za novou.
Jejich nevýhodou je zabírání prostoru na řídítkách či palubní desce a kratší životnost. Zároveň někomu mohou vadit viditelné napájecí kabely.
Navigace v mobilních telefonech
Při pohledu na ceny vás možná napadlo, jestli není lepší používat mapy na vašem mobilním telefonu. Jako ve většině případů i zde však platí, že nižší náklady s sebou nesou rizika a nevýhody. Pojďme se na ně podívat.
Valná většina klasických smartphonů nepodporuje ovládání v rukavicích, což je pro motorkáře ten hlavní problém stejně jako jejich slabá odolnost vůči dešti, prachu a otřesům. Při dlouhém vystavení přímému slunečnímu světlu a v kombinaci s horkem se telefon může snadno přehřát.
Abychom ale navigace pro motorkáře v telefonu jen nehanili, do mobilních map snadno importujete GPX trasy, s čímž může být v případě klasických moto navigací více práce. Existuje i spousta mapových aplikací specializovaných pro motorkáře.
Specializované navigace
Kde běžný smartphone končí, tam moto navigace začíná. Doslova každá navigace určená pro motorku disponuje třídou ochrany IP67 nebo IPX7 a je tedy vyrobena tak, aby odolala nepřízním počasí a otřesům, se kterými se motorkáři setkávají. Stejnou samozřejmostí je možnost ovládání v rukavicích s nastavitelnou citlivostí.
Výrobci navigací pro motorku předpokládají časté vystavení horku a slunečnímu svitu, proto se nepřehřívají. Mají také dobře ošetřený displej, aby byl čitelný i za ostrého světla.
Většina moto navigací dnes už disponuje wi-fi připojením a technologií Bluetooth. Po spárování s vaším telefonem a při využití mobilního hotspotu tak můžete navigaci využívat podobně jako svůj mobilní telefon.
Kritéria pro výběr
Odolnost vůči vodě a nárazům
Všechny GPS navigace na motorku zahrnují ochranu IPX7 nebo IP67, a jsou tedy plně vybaveny pro náročnou cestu.
Velikost a rozlišení displeje
Obvykle se setkáváme s displeji do velikosti 5 palců s nejčastějším rozlišením 480 × 272 pixelů. Displeje jsou čitelné i za ostrého světla a důležité informace jsou pro motorkáře zobrazeny větším písmem.
Doba provozu na baterii
Kvalitní navigace pro motorku fungují na baterii zhruba 6 hodin. Plné podsvícení displeje nebo připojení k telefonu však mohou baterii rychle vybít. Proto je důležité brát ji pouze jako záložní zdroj pro případ, že vám přestane fungovat externí napájení.
Mapový materiál a aktualizace
Všechny navigace včetně těch motocyklových obsahují předinstalované mapy. Každá však přichází s jiným balíčkem, a proto je vhodné se před koupí zamyslet, kam plánujete na motorce cestovat. Některé dražší moto navigace nabízejí možnost stáhnout si mimo základní balíček i další mapy nebo satelitní snímky.
Kompatibilita s dalším příslušenstvím
Každý si občas potřebuje při jízdě zavolat nebo si zpříjemnit jízdu poslechem oblíbené muziky. Dnes už téměř každá motocyklová navigace umožňuje spárování s telefonem, případně bezdrátovými sluchátky či přilbou.
Některé lepší navigace pro motorky jdou ještě o krok dál a umožňují spárování se satelitním inReach komunikátorem. Tento přístroj vás nenechá na holičkách ani v odlehlých koutech světa, kde je nouze o mobilní signál.
Výhody a nevýhody používání
Výše jsme se rozepsali o výhodách, které přináší používání navigací pro motorku. Pojďme si je ve stručnosti zopakovat:
- displej čitelný na slunci, který můžete pohodlně ovládat v rukavicích
- intuitivní ovládání
- snadné naplánování vlastní trasy s možnostmi její úpravy podle preference terénu
- scénické trasy určené speciálně pro motorkáře
- upozornění na radary, asistent jízdních pruhů a další užitečné funkce
- bluetooth, Wi-Fi a s nimi spojený přístup k funkcím telefonu
Stejně jako spousta jiných věcí, i navigace je dobrým sluhou, ale zlým pánem. Ačkoli jsou technologie dnešní doby na vysoce pokročilé úrovni, neměli bychom na ně plně spoléhat a zejména při delších cestách do míst, která neznáme, bychom měli mít v záloze náhradní zdroj informací. Nikdo by si nepřál zůstat trčet v poušti s rozbitou navigací a telefonem bez datového signálu. Zdravý rozum velí stáhnout si offline mapy nebo si pořídit papírové mapy alespoň těch nejnáročnějších úseků cesty.
Funkce a vlastnosti
Každá navigace nabízí svému uživateli množství zajímavých funkcí, těch nejzajímavějších se však dočkáme u lepších moto navigací. Díky nejrůznějším upozorněním a užitečným informacím si užijete daleko pohodlnější cestu a méně stresu. Mezi nejčastější a nejoblíbenější funkce navigací pro motorky patří:
Funkce | Popis funkce |
---|---|
Hlasové pokyny | Při připojení s telefonem lze navigaci ovládat hlasovými příkazy. |
Dopravní informace | Díky anténě RDS-TMC, která zachytí informace o aktuální dopravní situaci, vás navigace dokáže včas informovat o kolonách, dopravních nehodách či uzavírkách a naplánovat vhodnou objížďku. |
Sdílení trasy | Lepší navigace umožňují vytvořit a sdílet trasu pomocí webových aplikací. |
Off-line režim | Navigace funguje bez internetu díky vestavěnému GPS čipu. |
Upozornění na radary | Vyhněte se nervům a placení pokut díky aktualizované databázi radarů. Tato funkce však nemusí fungovat ve všech zemích a vyžaduje pravidelnou aktualizaci databáze. |
Body zájmu | Navigace zobrazuje nejbližší důležitá místa, jako jsou parkoviště, čerpací stanice či hotely. |
Asistent jízdních pruhů | Velmi užitečná funkce, díky které včas víte, kdy odbočit nebo do jakého jízdního pruhu se máte zařadit. |
Wi-Fi a Bluetooth | Využijete je jak pro bezdrátovou aktualizaci, tak pro spárování s telefonem a možnosti, jako je volání, poslech hudby do přilby či sledování notifikací z telefonu na displeji navigace. |
Při výběru moto navigace se můžete rozhodnout mezi novým a použitým modelem. Nové navigace nabízejí nejnovější technologie, aktualizované mapy a záruku od výrobce. Na druhou stranu, použité navigace na motorku mohou být cenově dostupnější a stále poskytovat spolehlivou službu.
Je však důležité pečlivě zkontrolovat stav použitého zařízení a ověřit, zda jsou k dispozici aktualizace map a veškeré příslušenství. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro novou nebo použitou navigaci, je důležité vybrat model, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám a preferencím.
Jak nainstalovat a používat moto navigaci
Instalace moto navigací je dnes většinou intuitivní záležitost. Základem je přístroj zapnout a zapojit do PC (pomocí USB kabelu či Wi-Fi), kde se sám připojí ke specializovanému softwaru, který naleznete zdarma ke stažení na stránkách výrobce. Tento program vás pak sám provede veškerou instalaci.
Pokud vás zaujala některá z námi testovaných navigací, instalační manuál pro Garmin Zümo XT2 si můžete prohlédnout zde.
Protože neustále vznikají nové silnice, mění se uzavírky a rychlostní limity či polohy policejních radarů, je potřeba ji alespoň jednou za měsíc aktualizovat. To provedete znovu připojením k počítači a otevřením dodávaného softwaru, který vám sám řekne, zda jsou aktualizace k dispozici.
Příslušenství a doplňky
Některé příslušenství pro motocyklové navigace je součástí balení, zatímco jiné si můžete dokoupit. Dbejte ovšem na to, aby vám při řízení nepřekáželo. Zatímco držák na motorku a napájecí kabel je obyčejně součástí balení, k moto navigacím si můžete navíc přikoupit například:
- držáky a stojany do auta
- nabíječky a baterie
- odolná pouzdra
- sluchátka a komunikátory kompatibilní s navigací
- ochrannou folii
- redukce
Kde koupit navigace na motorku?
Největší nabídku navigací na motorku najdete na Heurece. Některé, zejména ty levnější z našeho testu, seženete i na Alze či CZC.cz.
Nejoblíbenější značky
Moto navigace Garmin
Výběrem této značky rozhodně nešlápnete vedle. Garmin působí na trhu již od roku 1989 a za tu dobu si společnost vybudovala pověst kvalitních výrobků, které jdou svým zákazníkům vstříc. Jejich nejmodernější navigace na motorku jdou cestou zvětšování displeje a užitečných funkcí, usnadňujících plánování trasy a zlepšujících celkový zážitek z jízdy.
Moto navigace TomTom
TomTom se prezentuje jako hlavní konkurent značky Garmin a rozhodně má co nabídnout. Jejich motocyklové navigace jsou kvalitní a pyšní se intuitivním ovládáním a uživatelskou přívětivostí. Za vyšší cenu dostanete maximální komfort a spolehlivost.
Moto navigace Navitel
Na rozdíl od konkurence společnost Navitel cílí především na příležitostné a nenáročné motorkáře, kteří nepotřebují pokročilé funkce a spokojí se s nižší kvalitou za přívětivou cenu.
Kolik stojí moto navigace?
Cena motocyklové navigace závisí na požadovaných funkcích a kvalitě zpracování. Dražší navigace jsou spolehlivější, nabízejí více funkcí a mohou vám i v mnohém usnadnit cestu.
Cena do 5 000 Kč
I levná navigace může být dobrá, pokud oželíte chybějící funkce a horší komfort používání. Méně kvalitní materiály se projeví zejména na rychlosti zpracování dat a displeji, který nemusí být dobře čitelný na přímém slunci. Náročným motorkářům proto nemusí plně vyhovovat, a tak jim doporučujeme podívat se na navigace ve vyšších cenových kategoriích.
Cena od 5 000 Kč do 11 000 Kč
V této cenové hladině naleznete navigace s velmi dobrým poměrem ceny a výkonu, které nabízejí pokročilé funkce, jako je příjem dopravních informací, podrobnější plánování trasy či připojení k telefonu a Wi-Fi. Jsou ideální, pokud nepožadujete kombinovanou navigaci nebo velký displej.
Cena od 11 000 Kč
Za cenu od 11 000 Kč pořídíte ty nejlepší motocyklové navigace, které jsou na českém trhu k dostání. Těšit se můžete na kvalitní a vysoce odolný displej od velikosti 5,5 palce do 6 palců, pokročilé úpravy trasy, sledování ostatních jezdců či možnost stažení satelitních snímků celého světa.
Diskuse u článku