Nejlepší autolékárničky: recenze a rady jak vybrat

Již dříve jsme se zabývali nejlepšími lékárničkami pro použití v domácnosti či na výletech. Sada zdravotnického materiálu se však řadí i mezi povinnou výbavu všech vozidel. Právě na autolékárničky, jejich obsah a datum spotřeby, se policie při kontrole velmi často soustředí. Nezapomínejte na to a vždy ji mějte ve svém voze bezpečně uloženou.

Jelikož se vyhláška o povinné výbavě neustále aktualizuje, mění se i obsah balíčků první pomoci. V následujícím článku vám tedy poradíme s výběrem toho správného produktu. Zároveň neopomeneme přidat trojici těch nejlepších sad, jež jsou v současné době na trhu k dispozici.

Nejlepší autolékárničky

Steriwund 182/2011

Omat 283/2009

Hartmann 283/2015

Autolékárnička Steriwund, textilní, 182 2011

Autolékárníčka Omat, textilní, 283 2009

Autolékárnička Hartmann textilní 283 2015

Levný základ

Zlatá střední cesta

Pro náročné

KLADY

Nízká cena

Český návod k použit

Dlouhá trvanlivost

Drobná velikost

Rozumná cena

Datum expirace není vázáno datem

Obsahuje vše, co je třeba

Přehledné balení

Vysoká kvalita materiálu

Reflexní vesta

ZÁPORY

Promokavé pouzdro

Textilní pouzdro

Vysoká cena

Resuscitační maska

Textilní pouzdro

SHRNUTÍ

Levná lékárnička, obsahující všechno, co je třeba podle zákona. Jen si dávejte pozor na promokavé textilní pouzdro

Výborně provedený výrobek bez pevně stanoveného data expirace. Stejně jako v předcházejícím případě se vyplatí dát pozor na méně odolný obal

To nejlepší, co je možné na trhu s autolékárničkami zakoupit. Výborná kvalita materiálu, přehledné (ač textilní) pouzdro a reflexní vesta jako bonus. Snad jen přítomnost resuscitační masky je poněkud sporná

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

Recenze: Steriwund 182/2011

Určení: osobní automobily, dodávky, nákladní vozy | Přibližná cena: 140 Kč

KLADY:
 • Nízká cena
 • Český návod k použití
 • Dlouhá trvanlivost
 • Drobná velikost

ZÁPORY:
 • Promokavé pouzdro

Prvním modelem, který splňuje přesně to, co se od něj očekává je Steriwund 182/2011. Ten boduje hlavně svou nízkou cenou, která je ostatně tím hlavním, na co se motoristé při nákupu dívají.

Podstatným kladem je i kompletní počeštění všech informačních materiálů. I naprostý laik je tak v případě nutnosti naveden, aby byl schopen poskytnout zraněnému adekvátní péči. Sada patří mezi ty s nejdelší trvanlivostí na trhu, takže se nemusí zbytečně často obnovovat. Díky své malé velikosti nezabírá příliš mnoho místa ve vozidle.

Jedinou zásadnější nevýhodou je přítomnost textilního pouzdra. Proto se nevyplatí balení vystavovat dešti a vlhkosti, jež mohou jeho obsah znehodnotit.

V případě, že vašim hlavním kritériem při nákupu autolékárničky je nízká cena a přítomnost všeho, co je potřeba, jste na správném místě. Steriwund 182/2011 totiž obsahuje všechno, co je dle nejnovější vyhlášky zapotřebí.

Zjistit cenu >>

Recenze: Omat 283/2009

Určení: osobní automobily, dodávky, nákladní vozy | Přibližná cena: 200 Kč

KLADY:
 • Rozumná cena
 • Datum expirace není vázáno datumem
 • Obsahuje vše, co je třeba

ZÁPORY:
 • Textilní pouzdro

Jestliže nechcete být zcela vázáni pevným datumem spotřeby, vyplatí se vám pořídit si autolékárničku Omat 283/2009. Ta totiž neobsahuje žádný sterilní materiál, takže nemá ani žádnou pevně stanovenou expiraci. Obecně se doporučuje její výměna 7 let po kompletaci.

Podstatnou výhodou je i nízký finanční obnos, jež za její pořízení zaplatíte. Ačkoliv je to o něco málo než za předcházející produkt, nemusíte se tak často starat o její výměnu za novou. Balení samozřejmě obsahuje všechno, co podle nejnovější vyhlášky má.

Podobně jako u výrobku Steriwund se ovšem připravte na přítomnost textilního pouzdra. Delší kontakt s vodou či vysokou vlhkostí může balíček nenávratně poškodit. Proto zvažte jeho umístění do nepromokavého obalu.

Omat 283/2009 je dalším povedeným modelem autolékárničky pro všechny roztržité motoristy. Díky jejímu nákupu se totiž nemusíte hádat o přesném datu expirace. I tak ovšem na pravidelnou výměnu nezapomínejte.

Zjistit cenu >>

Recenze: Hartmann 283/2015

Určení: osobní automobily, dodávky, nákladní vozy | Přibližná cena: 220 Kč

KLADY:
 • Přehledné balení
 • Vysoká kvalita materiálu
 • Reflexní vesta

ZÁPORY:
 • Vysoká cena
 • Resuscitační maska
 • Textilní pouzdro

Jednou z nejlepších autolékárniček na trhu, kterou doporučuje i ČČK je Hartmann 283/2015. Vzhledem k tomu, že je kvalitní po všech stránkách, tak v případě potřeby napomůže poskytnutí adekvátní první pomoci.

Pozitivem je provedení přehledného balení. Pouzdro se vyznačuje malými rozměry a každá součást má své místo. Bohužel stejně jako v minulých případech je vyrobeno z textilních materiálů. Výborná kvalita zdravotnického materiálu dodává potřebnou jistotu, sama lékárnička má navíc datum expirace až 4,5 roku. Výrobce navíc dodává ke svým produktům reflexní vestu jako bonus.

Menším nedostatkem je vyšší cena oproti ostatním balíčkům prodávaným na trhu. V tomto případě se ovšem jedná o desetikoruny, takže neočekávejte velký zásah do rozpočtu. Sporné je i využití resuscitační masky, jelikož mnozí odborníci doporučují spíše roušku.

Jestliže vyžadujete vždy to nejlepší, pak je autolékárnička Hartmann 283/2015 pro vás jako stvořená. Sice stojí o pár korun více, ale použitý materiál i balení jsou jednoznačně nejlepší na trhu.

Zjistit cenu >>

Zpět na obsah ↑

Nejprodávanější autolékárničky podle Heureky

Zpět na obsah ↑

Jak správně vybrat autolékárničku?

Při výběru autolékárničky si vždy pečlivě zkontrolujte, zda obsahuje veškerý předepsaný materiál. Zároveň je důležité brát ohled na jeho datum expirace. Zvažte též jestli zakoupit hotovou sadu nebo vytvořit vlastní balíček.

Kritéria výběru

Povinná výbava

V obchodě si rozhodně zkontrolujte, zda balení obsahuje všechno, co podle zákona má. Norma rozlišuje čtyři kategorie vozidel, podle nichž se definuje povinná výbava autolékárničky. V tomto textu si představíme dvě – pro osobní auta spolu s dodávkami a nákladními vozy a pro motocykly.

Následující tabulka se věnuje předepsanému obsahu lékárničky pro osobní automobily, dodávky a náklaďáky:

Povinný obsah autolékárničky osobních automobilů, dodávek a nákladních vozů
3 × obvaz hotový s jedním polštářkem
3 × obvaz hotový se dvěma polštářky
2 × trojcípý šátek
1 × náplast hladká cívka
6 × náplast s polštářkem
1 × škrticí obinadlo
1 × plastová rouška
1 × pryžové rukavice
1 × zahnuté nůžky se sklonem v antikorozní úpravě
1 × isotermická fólie

Poněkud méně toho musíte vozit, pokud se dopravujete na motocyklu. Ani zde ovšem nesmíte na lékárničku zapomínat nebo se vystavujete riziku pokuty:

Povinný obsah autolékárničky motocyklů
1 × obvaz hotový s polštářkem
1 × obvaz hotový se dvěma polštářky
1 × trojcípý šátek
3 × náplast s polštářkem
1 × škrticí obinadlo
1 × pryžové rukavice

Datum expirace

Velmi podstatné je při nákupu zkontrolovat trvanlivost jednotlivých zdravotnických potřeb. V případě, že vás zastaví policejní kontrola, stačí aby jediný prvek byl prošlý a je na vás nahlíženo jako byste jeli bez autolékárničky. Proto se vždy alespoň obsah na obsah kufříku koukněte a zkontrolujte vybavení. Kdo je připraven, totiž nebývá překvapen.

Hotová nebo vlastní?

O tom, zda je výhodnější zakoupit již připravenou lékárničku nebo si vytvořit vlastní, se vedou živé diskuze. V zásadě platí, že nákup hotového balíčku první pomoci je jistější a levnější. Všechno máte pěkně pohromadě a nemusíte se bát, že byste se nachytali případným špatným nákupem neodpovídajícího vybavení.

Na druhé straně platí, že výrobci hotových lékáren na materiálu obvykle šetří. Proto nikdy v krizové situace nebudete mít po ruce tak kvalitní zdravotnické vybavení, jaké byste mohli potřebovat. V případě, že vše budete vytvářet sami, připravte se i výrazně vyšší cenu.

Nejprodávanější autolékárničky podle Heureky