ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Autolékárničky

Již dříve jsme se zabývali nejlepšími lékárničkami pro použití v domácnosti či na výletech. Sada zdravotnického materiálu se však řadí i mezi povinnou výbavu všech vozidel. Právě na autolékárničky, jejich obsah a datum spotřeby, se policie při kontrole velmi často soustředí. Nezapomínejte na to a vždy ji mějte ve svém voze bezpečně uloženou.

Jelikož se vyhláška o povinné výbavě neustále aktualizuje, mění se i obsah balíčků první pomoci. Níže vám proto poradíme s výběrem té správné lékárničky do auta.

Nejlepší celkově

Autolékárnička v malém kompaktním balení. Umístěný obsah není omezen expirační lhůtou.

Nejlepší poměr cena/kvalita

Autlékárnička s dlouhou dobu expirace obsahující vše potřebné.

Nejlepší levný (do 150 Kč)

Levná lékárnička českého výrobce, obsahující všechno, co je třeba podle zákona.

Nejlepší autolékárničky

Recenze OMAT 341/2014 – kompletní autolékárnička bez expirace

textilní autolékárnička OMAT 341-2014 Pro náročné

Určení: osobní automobily | Přibližná cena: 215 Kč

Klady
 • Menší rozměry
 • Bez expirace
 • Včetně návodu o postupu při nehodě
Zápory
 • Vyšší cena

Rozhodli jste se, že vsadíte na jistotu a koupíte již zkompletovanou autolékárničku? Pak možná také zvažujete, kolik peněz do ní zainvestujete. Pokud byste svolili k vyšší částce, zkuste prozkoumat autolékárničku OMAT 341/2014. Její obsah odpovídá vyhlášce MD z roku 2014. Obsahuje vše potřebné a ještě něco navíc.

Do malého kompaktního balení zahrnuli výrobci vše, co by měla autolékárnička obsahovat. Je tak pro vás perfektní i v případě, že máte jen malé vozítko. Kromě naprostých samozřejmostí je v balení i resuscitační maska, jejíž použití je však diskutabilní. Naleznete zde i leták s pár tipy, jak si počínat během dopravní nehody.

Expirace této autolékárničky není svázána s žádným datem. Její obsah byste však měli dle doporučení měnit nejméně každých sedm let. Nezalekněte se částky u produktu. Může se vám zdát zbytečná, ale v porovnání s ostatními autolékárničkami se jedná o rozdíl pouhých pár korun. A na některých věcech se zkrátka nevyplatí šetřit.

Recenze Compass 216/2010 – kompaktní autolékárnička

Nejlepší autolékárnička Compass, textilní, 216 2010 test a recenze Zlatý střed

Určení: osobní automobily, nákladní vozy | Přibližná cena: 160 Kč

Klady
 • Příznivá cena
 • Kompaktní rozměry
 • Víc barevných variant
 • Expirační doba 4 roky
Zápory
 • Menší množství obvazů
 • Textilní pouzdro

Výrobce první námi vybrané autolékárničky, společnost Compass Group, má ústředí ve Velké Británii, na českém trhu ale patří mezi lídry v oblasti gastronomických služeb. Jejich autolékárnička Compass 216/2010 obsahuje komplet vše, co byste na svých cestách autem mohli potřebovat.

Brašna má rozměry 25 × 16 × 5 cm, v autě vám tak nezabere příliš místa. Její obsah plně odpovídá požadavkům na autolékárničky daným vyhláškami č. 341/2002 Sb. a 182/2011 Sb. Ministerstva dopravy. Několik majitelů lékárničky upozorňuje, že v ní sice nic nechybí, také ale nepřebývá a materiály vystačí jen na základní ošetření.

Jistě oceníte velmi dlouhou dobu expirace, která činí 4 roky. Na trvanlivost lékárničky do auta proto není nutné příliš myslet. Bohužel ale platí, že použitý materiál je jen málo odolný vůči vodě. Celkově se však jedná o velmi povedený výrobek, který se i vzhledem k ceně vyplatí všem řidičům, kteří si chtějí zakoupit kompletní autolékárničku.

Recenze Steriwund 206/2018 – levná lékárnička do auta

Nejlepší autolékárnička Steriwund, textilní, 206 2018 test a recenze Levný základ

Určení: osobní automobily, nákladní vozy | Přibližná cena: 140 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Český výrobek
 • Kompaktní rozměry
 • Expirační doba 3 roky
Zápory
 • Promokavé pouzdro

Tou nejlevnější lékárničkou do auta, která plně vyhovuje vyhlášce 182/2011, je autolékárnička Steriwund 206/2018. Ta u všech řidičů osobních či nákladních vozů zaboduje svou nízkou cenovkou pohybující se okolo 140 Kč. Sada zároveň obsahuje vše potřebné, co při poskytnutí první pomoci můžete potřebovat.

Autolékárnička má kompaktní rozměry, v automobilu zabere jen minimum místa. Expirační doba činí 3 roky, není tak nutné co chvíli myslet na obměnu. Jedinou větší nevýhodu představuje pouzdro vyrobené z promokavé látky. Sadu proto nesmíte vystavovat dešti nebo pro ni musíte zajistit vlastní nepromokavý obal.

V neposlední řadě musíme vyzdvihnout, že se jedná o český produkt. Společnost se orientuje na domácí trh a své výrobky dodává do lékáren a nemocnic. I proto jsou informační materiály k autolékárničce v češtině.

Nejprodávanější autolékárničky podle Heureky

Jak správně vybrat autolékárničku?

Při výběru autolékárničky si vždy pečlivě zkontrolujte, zda obsahuje veškerý předepsaný materiál. Zároveň je důležité brát ohled na jeho datum expirace. Zvažte též jestli zakoupit hotovou sadu nebo vytvořit vlastní balíček.

Kritéria výběru

Povinná výbava autolékárničky

V obchodě si rozhodně zkontrolujte, zda balení obsahuje všechno, co podle zákona má. Norma rozlišuje čtyři kategorie vozidel, podle nichž se definuje povinná výbava autolékárničky. V tomto textu si představíme dvě – pro osobní auta spolu s dodávkami a nákladními vozy a pro motocykly.

Následující tabulka se věnuje předepsanému obsahu lékárničky pro osobní automobily, dodávky a náklaďáky:

Povinný obsah autolékárničky osobních automobilů, dodávek a nákladních vozů
3 × obvaz hotový s jedním polštářkem
3 × obvaz hotový se dvěma polštářky
2 × trojcípý šátek
1 × náplast hladká cívka
6 × náplast s polštářkem
1 × škrticí obinadlo
1 × plastová rouška
1 × pryžové rukavice
1 × zahnuté nůžky se sklonem v antikorozní úpravě
1 × isotermická fólie

Poněkud méně toho musíte vozit, pokud se dopravujete na motocyklu. Ani zde ovšem nesmíte na lékárničku zapomínat nebo se vystavujete riziku pokuty:

Povinný obsah autolékárničky motocyklů
1 × obvaz hotový s polštářkem
1 × obvaz hotový se dvěma polštářky
1 × trojcípý šátek
3 × náplast s polštářkem
1 × škrticí obinadlo
1 × pryžové rukavice

Datum expirace autolékárničky

Velmi podstatné je při nákupu zkontrolovat trvanlivost jednotlivých zdravotnických potřeb. V případě, že vás zastaví policejní kontrola, stačí aby jediný prvek byl prošlý a je na vás nahlíženo jako byste jeli bez autolékárničky. Proto se vždy alespoň obsah na obsah kufříku koukněte a zkontrolujte vybavení. Kdo je připraven, totiž nebývá překvapen.

Hotová nebo vlastní lékárnička do auta?

O tom, zda je výhodnější zakoupit již připravenou lékárničku nebo si vytvořit vlastní, se vedou živé diskuze. V zásadě platí, že nákup hotového balíčku první pomoci je jistější a levnější. Všechno máte pěkně pohromadě a nemusíte se bát, že byste se nachytali případným špatným nákupem neodpovídajícího vybavení.

Na druhé straně platí, že výrobci hotových lékáren na materiálu obvykle šetří. Proto nikdy v krizové situace nebudete mít po ruce tak kvalitní zdravotnické vybavení, jaké byste mohli potřebovat. V případě, že vše budete vytvářet sami, připravte se i výrazně vyšší cenu.

Zdravotníci se často setkávají se špatnou autolékárničkou, lékárničkou která je neúplná nebo řidiči zapomenou na dobu expirace. Je velmi důležité, abyste si dávali pozor na správný výběr autolékárničky, na její obsah a uměli s ní pracovat. Nejdůležitější je pamatovat si na místo kde jste si lékárničku v autě uložili.

Nejprodávanější autolékárničky podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (32 hlasů)

Autor článku

Jana Andrýsková
Jana Andrýsková

Jsem milovnicí dokumentárních filmů, Asie a minimalismu. Pokud nesedím u klávesnice, sedím u klavíru. Ráda testuji nové produkty a ještě raději se dozvídám, jak co funguje. Moje práce je mi koníčkem a tvorba recenzí, článků a rad pro vás mě neskutečně baví. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář