ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Sport

Volejbalový míč

Může se zdát, že když vybíráte volejbalový míč, na ničem jiném než na jeho designu nezáleží. Zdání ale klame. Kvalitu hry ovlivňuje například použitý materiál, velikost míče a ve výsledku také jeho značka. Na ty nejlepší volejbalové míče na trhu jsme se podívali v našem srovnávacím testu. Mimo jiné také poradíme se zásadními otázkami při jeho výběru.

Mezi svou konkurencí si nejlépe vedl míč na volejbal Mikasa V200W. Je vyrobený z lehkého materiálu a jedná se o oficiální hrací míč všech zápasů Mezinárodní volejbalové federace.

Nejlepší celkově

Volejbalový míč zaručující úspěch. Slibuje maximální přesnost při odpalu a stabilní let.

Nejlepší poměr ceny a kvality

Oblíbený míč na volejbal určený pro trénink, volný čas i soutěže. Je ze syntetické kůže.

Nejlepší levný

Volejbalový míč pro začátečníky. Je vhodný pro první seznamování s volejbalem.

Nejlepší volejbalové míče

Recenze Mikasa V200W – Nejlepší volejbalový míč

Mikasa V200W - volejbalový míč Pro náročné

Výrobce: Mikasa | Hmotnost: 280 g | Velikost: 5 | Materiál: syntetická kůže | Přibližná cena: 1 900 Kč

Klady
 • Přesnost při odpalu
 • Odpuzuje vlhkost
 • Stabilní let míče
 • Míč zápasů FIVB
Zápory
 • Vyšší cena

Volejbalový míč Mikasa V200W je nezbytností každého náročného hráče. Tento exkluzivní míč se vyráběl téměř dva roky, po které byl podrobován testování nejrůznějšími kluby. Je vyrobený z 18 panelů, které mu dodávají mimořádné vlastnosti. Díky nim má zajištěnou stabilitu letu, čímž se pro hráče stává lépe ovladatelným a předvídatelným míčem.

Tento míč je vyrobený ze syntetické kůže a slibuje vysokou přesnost při odpalu. Nepřijdou si na něj ani zpocené ruce, efektivně totiž odpuzuje vlhkost. Pokud k tomu všemu přidáme fakt, že se jedná o oficiální míč pro všechny zápasy Mezinárodní volejbalové federace, je na světě zcela nenahraditelný míč. Lepší úchop zajišťuje povrchová úprava v podobě důlků.

Míči není co vytknout, tedy až na jeho pořizovací cenu. Je však potřeba připomenout, že se jedná o míč pro hráče, kteří to s volejbalem myslí vážně. A ty ani cena nemusí odrazovat.

Recenze Gala Pro Line BV 5581 S – Oblíbený míč na volejbal

Gala Pro Line BV 5581 S - volejbalový míč Zlatý střed

Výrobce: Gala | Hmotnost: 280 g | Velikost: 5 | Materiál: syntetická kůže | Přibližná cena: 1 200 Kč

Klady
 • Kvalitní zpracování
 • Příjemný na dotyk
 • Dobré letové vlastnosti
 • Dobře viditelný
Zápory
 • Nemá oficiální certifikaci

Na poli volejbalu není Gala volejbalový míč ničím novým. Konkrétně model Gala Pro Line BV 5581 S je jedním z těch nejoblíbenějších. Stále si přitom drží svoji kvalitu, která oslovuje stále větší a větší počet hráčů. A jako Češi můžeme být hrdí, jedná se totiž o českou společnost. Tento míč je určený pro trénink, volný čas ale i některé menší soutěže.

Tento oblíbený míč na volejbal je vyrobený z inovovaného polyuretanového materiálu, díky kterému je příjemný na dotyk. Speciální povrchová úprava způsobila, že má na sobě dezén s důlky, díky kterým je lépe ovladatelný. Má výborné letové vlastnosti, ale to není vše. Design je skvěle viditelný, takže ho při hře vždy dobře uvidíte. Oblíbený je pro celkové zpracování.

Velikost míče je 5. Svou velikostí, hmotností i obvodem odpovídá oficiálním parametrům, zde se ale dostáváme k nevýhodě. Tento míč totiž bohužel nemá oficiální certifikaci.

Recenze Allsix V100 – Volejbalový míč pro začátečníky

Allsix V100 - volejbalový míč Levný základ

Výrobce: Allsix | Hmotnost: 280 g | Velikost: 5 | Materiál: kaučukový latex | Přibližná cena: 200 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Vhodný pro začátečníky
 • Příjemný na dotek
 • Testovaná odolnost
Zápory
 • Průměrné provedení

Hledáte volejbalový míč pro začátečníky? Tedy takový, který bude stát jen pár korun, ale zároveň je od hry neodradí? Doporučujeme Allsix V100. Tento model je cenově dostupnou variantou, která začínajícím hráčům umožní se seznámit s volejbalem. I začátečník si ovšem všimne, že mu tento míč dokáže poskytnout příjemný úchop i dobrý kontakt s povrchem.

Přítomnost syntetické kůže zajistila, že bude i tento míč příjemný na dotek. Důležitá je ovšem i odolnost. Ta byla v tomto případě testována 5 000 nárazy. Během nárazů dosahovala rychlost míče 50 km/hod. Se svou hmotností, která dosahuje maximálně 280 g, tento míč odpovídá oficiálním normám. Vyrobený je z přírodního kaučukového latexu.

Do nevýhod jsme uvedli průměrné provedení, to lze ale vzhledem k cenové kategorii očekávat. Jedná se zkrátka o model, na kterém si začátečník vyzkouší, zda ho hra baví.

Srovnání 9 volejbalových míčů

Obrázek Název Popis míče
TOP 9 volejbalových míčů
Mikasa V200W - volejbalový míč Mikasa V200W Volejbalový míč Mikasa, který vyniká svou přesností a stabilitou. Jde o oficiální hrací míč zápasů FIVB. Zjistit cenu
Gala Pro Line BV 5581 S - volejbalový míč Gala Pro Line BV 5581 S Oblíbený Gala volejbalový míč, který najde využití nejen při tréninku. Jeho vzhled zajišťuje dobrou viditelnost. Zjistit cenu
Allsix V100 - volejbalový míč Allsix V100 Volejbal míč vhodný zejména pro začátečníky. Odpovídá oficiálním normám a odolnost byla testována. Zjistit cenu
Mikasa BV550C - volejbalový míč Mikasa BV550C Míč na beachvolejbal sestávající z deseti panelů. Kompozitní materiál odpuzuje vodu i teplo a je jemný na dotek. Zjistit cenu
Wilson Trosečník - volejbalový míč Wilson Trosečník Volejbalový míč Wilson, který je replikou míče ze slavného Trosečníka. Je vyrobený ze syntetické kůže. Zjistit cenu
Cooper Sunny Beach - volejbalový míč Cooper Sunny Beach Volejbalový míč pro děti i dospělé. Jednoznačně vyniká svým pestrobarevným designem a je vyrobený metodou šití. Zjistit cenu
Wilson Graffiti Peace - volejbalový míč Wilson Graffiti Peace Nepřehlédnutelný volejbalový míč Wilson. Velikostí a hmotností se jedná o oficiální volejbalový míč s náležitou odolností. Zjistit cenu
inSPORTline Slammark - volejbalový míč inSPORTline Slammark Levný míč na volejbal z neoprenu, který mu zajišťuje voděodolnost. Můžete ho tedy vzít i na trénink do vody. Zjistit cenu
Allsix - volejbalový míč Allsix Pěnový volejbalový míč pro děti a začátečníky. Pomáhá s osvojením správné techniky hraní volejbalu. Zjistit cenu

Nejprodávanější volejbalové míče podle Heureky

Jak vybrat volejbalový míč

Míč na volejbal je jednou z mála pomůcek, kterou budete potřebovat pro hraní volejbalu. Tento míčový sport, ve kterém se proti sobě postaví dva týmy po šesti hráčích rozdělené volejbalovou sítí, pochází z USA. Dnes už se ovšem hraje po celém světě. Pokud zaujal i vás, pokračujte ve čtení, abyste si zodpověděli ty nejdůležitější otázky pro výběr míče na volejbal.

Typy volejbalových míčů

Nejen ve hře, ale také při výběru míče na volejbal je nutné brát ohled na to, zda se chystáte hrát tento míčový sport v hale, nebo na pláži, případně na jiném hřišti s pískem. Liší se v/ve:

 • velikosti
 • letových vlastnostech
 • technologii zpracování
 • vnitřním tlaku

Volejbalový míč

Volejbalový balón se využívá ke hře na tvrdém povrchu, tedy standardně v halách, tělocvičnách nebo venkovních hřištích s pevným povrchem. Velikost tohoto míče se pohybuje mezi 65 a 67 cm (obvod). Klasický míč je oproti svému plážovému protějšku rychlejší. Co se týče technologie výroby, je tento míč zpravidla lepený a sestává z několika panelů.

Vnitřní tlak klasického míče se obvykle pohybuje mezi 30 a 32,5 kPa.

Beachvolejbalový míč

Míč na beachvolejbal bývá oproti klasickému míči zhruba o dva centimetry větší. Bývá také o poznání pomalejší, což je dáno právě jeho parametry. Liší se rovněž v technologii výroby. Tento míč je totiž pouze šitý a sestává ze vzdušnic. Dává mu to ale výhodu při jeho poničení. V takovém případě totiž stačí vyměnit vzdušnici a může se dál používat.

Vnitřní tlak míče na beachvolejbal je nižší, pohybuje se mezi 17,1 až 22,1 kPa.

ChytrýVýběr radí

Zatímco běžný volejbal si zahrajete na pevném povrchu, beachvolejbal se hraje na pískovém hřišti. Rozdíl je také v počtu hračů – beachvolejbal se obvykle hraje ve dvou spoluhráčích, oproti tomu tým klasického volejbalu tvoří šest hráčů. Odlišná jsou i některá pravidla.

Oficiální volejbalový míč

Jak vypadá oficiální volejbalový míč? Podle pravidel Mezinárodní volejbalové federace (FIVB) musí být tento míč vždy lepený a vážit 260 – 280 g. Zbytek parametrů by měl odpovídat výše zmíněným hodnotám uvedených u obvodu a vnitřního tlaku.

Oficiální míč na beachvolejbal se trochu liší. Měl by být pouze šitý a ve zbytku svých parametrů odpovídat těm, které jsme uvedli v popisu výše. Oba typy míčů jsou při důležitých utkáních kontrolovány Českým volejbalovým svazem (ČVS).

Velikost a hmotnost míče na volejbal

Když se podíváte na volejbalové míče, bude se vám zdát, že jsou všechny stejné. Opak je ale pravdou. Velikost míče závisí na tom, kdo se chystá hrát. Volejbalový míč pro děti bude menší než ten pro dospělé. I tak ale rozlišujeme pouze mezi dvěma velikostmi, a sice mezi velikostí 4 a 5. U velikosti 5 je pak k dostání pět různých variant s různou hmotností.

Velikost a hmotnost míčů lze poznat už na první pohled, jsou totiž barevně rozlišené:

1) Žlutý míč

Žlutý míč reprezentuje velikost č. 4. Je vhodný pro děti ve věku od 6 do 8 let. Váha se pohybuje mezi 180 a 200 g, obvod pak činí 600 až 610 mm.

2) Oranžový míč

Pro děti od 7 do 9 let jsou určeny oranžové míče. Zde už se dostáváme na velikost č. 5, váhová kategorie však odpovídá 180 – 220 g. Obvod činí 650 – 670 mm.

3) Červený míč

Červená barva signalizuje věkovou skupinu dětí od 8 do 10 let. Míč o velikosti č. 5 má v tomto případě hmotnost v rozmezí 210 – 230 g. Obvod se shoduje s oranžovým.

4) Zelený míč

Čtvrtý zástupce je vhodný pro děti ve věku od 9 do 11 let. Velikost opět odpovídá označení č. 5, hmotnost se však pohybuje mezi 260 a 280 g. Obvod zůstává neměnný.

5) Modrý míč

Předposlední míče se hodí pro věkovou kategorii od 10 do 12 let, parametry ale zůstávají stejné jako v případě předchozí varianty. Rovněž se jedná o velikost č. 5.

6) Dospělí

V kategorii dospělých už se věková skupina pochopitelně nerozlišuje. Hraje se s míčem velikosti 5, s hmotností 260 až 280 g a obvodem 650 až 670 mm.

Velikost a hmotnost míče na volejbal - volejbalový míč

Materiál volejbalového míče

Volejbalový míč se vyrábí standardně ze dvou materiálů, a těmi jsou pravá kůže nebo syntetické materiály. Každý z nich dodává míči trochu jiné vlastnosti.

Kožený volejbalový balón

Ačkoliv sláva této varianty už trochu upadá, stále je důležité ji zmínit. Kožené míče jsou totiž velice kvalitní a mohou se pyšnit dlouhou životností. Nese to s sebou ovšem vyšší pořizovací cenu. Mimo to mají ještě jednu nevýhodu – při kontaktu s vodou mění své vlastnosti a stávají se hůře ovladatelnými. Proto se obvykle používají výhradně na vnitřních hřištích.

Syntetický volejbalový balón

Do popředí se v posledních letech dostávají míče ze syntetických materiálů. Na dotyk jsou měkčí a jemnější. Vzhledem ke stále postupujícímu pokroku v oblasti technologií se svými vlastnostmi i kvalitou přibližují míčům koženým. Tento materiál ovšem umožňuje využití míčů nejen v krytých halách, ale také na venkovních hřištích. Kontakt s vodou mu nevadí.

Zajímavé jsou míče vyrobené například z neoprenu nebo pěnové míče. Vyrábějí se rovněž v nejrůznějších pestrobarevných designech, které jim přidávají na atraktivitě a oblíbenosti.

Rozměry volejbalového hřiště

Pro účely hry se rozlišuje mezi klasickým volejbalem a beachvolejbalem. Veškerá pravidla určuje již zmiňovaná Mezinárodní volejbalová federace (FIVB). Hřiště pro klasický volejbal hraný na pevném povrchu má mít rozměry 18 × 9 m. Toto hřiště obdélníkového tvaru si můžeme pomyslně rozdělit na dvě poloviny o rozměrech 9 × 9 m pro každý hrající tým.

Klasicky se hraje ve dvanácti hráčích, tedy šest proti šesti. Hřiště na volejbal pro děti a mládež je ovšem logicky mnohem menší. V závislosti na věkové skupině to může být 2v2, 4v4 či 6v6 (u starších dětí). S nižším počtem hráčů se zmenšují i rozměry hřiště.

Beachvolejbal se hraje v menším počtu hráčů, proto i tady bude hřiště menší. Za oficiální velikost jsou považovány rozměry 16 × 8 m. Na kurtu není vyznačena útočná ani středová čára. Vzhledem k rozvržení hřiště na beachvolejbal se pak upravují i pravidla.

Náš tip

Hrajete v hale? Pořiďte si vhodné sálovky.

Jak nafouknout volejbalový míč

Pokud zakoupíte míč na volejbal online, v drtivé většině případů vám přijde ve vyfouknutém stavu. Proto nastane chvíle, kdy si položíte otázku, jak nafouknout volejbalový míč. Pro nafouknutí míče budete potřebovat kovovou jehlu s pumpičkou. Před zahájením nafukování se pokaždé ujistěte, že jehla není nijak zdeformovaná ani poškozená, aby nezničila míč.

Jehla se do míče vsouvá kolmo k ventilku. Měla by vklouznout lehce, ale pokud to není možné, můžete ji navlhčit vodou. Zasouvá se celá, ale nikdy ne násilím. Pumpičkou, případně kompresorem se pak míč nahustí do požadovaných hodnot. Pokud ho nahustíte příliš, nebo naopak málo, může se míč zdeformovat. Hustota tlaku se odvíjí od typu míče:

 • 0,3 – 0,325 bar pro klasický volejbalový balón
 • 0,171 – 0,221 bar pro míč na beachvolejbal

Pro lepší představu si prohlédněte video níže:

Jak vyfouknout volejbalový míč

Podobně jako při nafukování je možné i při vyfukování využít jehly a pumpičky. Pokud totiž zakoupíte kvalitní pumpičku, bude disponovat nejen nafukovacím, ale i vyfukovacím mechanismem. Postačit by ale měla i samotná jehla, která při zasunutí bez pumpičky začne míč vyfukovat. Jakmile jehlu vytáhnete, přestane se míč vyfukovat.

Jak zalepit volejbalový míč

Neradi ihned vyhazujete poničené sportovní náčiní, když ještě existuje šance na jeho opravu? Beachvolejbalové míče jsou šité a do jejich soupravy se vkládají vzdušnice. Pokud se poničí, stačí odpárání a vložení nové vzdušnice. Běžné míče jsou oproti tomu lepené a ne vždy se jejich oprava vyplatí. Na povrch vzdušnic se totiž lepí panely a oprava by byla obtížná.

Pokud se do opravy pustíte, můžete vyzkoušet např. zalepit díru chemoprenem nebo pryžovým lepidlem. I když se vám to podaří, bude ale nutné počítat s tím, že opakované nafukování a vyfukování už by tento míč (respektive jeho poničená část) nemusel přežít.

ChytrýVýběr radí

Jak zjistit, kde přesně míč uchází? Můžete ho nafouknout a ponořit do vody. V místě s dírkou se začnou objevovat bublinky. Pro kontrolu můžete po opravě poničené místo naslinit, míč napumpovat a pozorovat, zda se bublinky utvářejí na povrchu právě v tom místě.

Nutnosti oprav se vyhnete, pokud budete o svůj volejbalový balón správně pečovat.

Údržba míče na volejbal

Po hře je vždy vhodné míč očistit od hrubých nečistot, a to celý, tedy včetně švů a svárů. Pak jej stačí očistit vlhčeným hadrem. Při běžné údržbě a zejména před hrou pak zkontrolujte tlak a podle potřeby míč dohustěte. Ke kontrole vnitřního tlaku se využívá tlakoměr.

Pro zachování co nejdelší životnosti míče je vhodné ho skladovat na suchém a ideálně také dobře větraném místě. Míč by neměl být vystaven přímému slunci. V jeho blízkosti by se neměly nacházet žádné ostré předměty, které by ho mohly poškodit a proděravět.

Náš tip

Kromě míčů na volejbal jsme psali také o fotbalových a basketbalových míčích. Pro basketbal nezapomeňte také na pořízení vhodného basketbalového koše.

Kde koupit míč na volejbal?

Zcela logicky zakoupíte míč na volejbal v e-shopech prodejen se sportovními potřebami. Jedná se například o inSPORTline, Decathlon či Sportisimo. Nabídku má také Alza.

Nejoblíbenější značky

Mikasa

Volejbalový míč Mikasa vás nadchne svou kvalitou. V nabídce má oficiální míč pro zápasy FIVB a v okruhu profesionálních hráčů jsou jeho míče obecně mimořádně oblíbené. Kromě míčů na volejbal a beachvolejbal si s logem této značky zakoupíte třeba i míč na vodní pólo.

Logo Mikasa - míč na volejbal

Gala

Pravděpodobně nenarazíte na volejbalistu, který by alespoň jednou v životě neměl v ruce Gala volejbalový míč. Těší se totiž velké oblíbenosti a prodejnosti. Tyto kvalitní míče se využívají jak mezi profesionály, tak i mezi rekreačními hráči. Narazit na ně ale můžete i ve školách.

Logo Gala - volejbalový míč

Wilson

Také volejbalový míč Wilson je na trhu s vybavením pro míčové sporty dobře známý. Každému se totiž hned vybaví míč z Trosečníka, na kterém hlavní hrdina zanechal otisk své ruky. Wilson vyrábí vybavení i pro další míčové hry včetně profesionálních utkání.

Logo Wilson - míč na volejbal

Kolik stojí míč na volejbal?

Cena do 500 Kč

Nejlevnější volejbalové míče seženete už za cenu v řádech několika desítek korun. Nejnižší cena se pohybuje kolem 150 Kč. Jedná se například o míče pro děti nebo pro naprosté začátečníky. Zázraky od nich nečekejte, skvěle ale poslouží právě nižším věkovým skupinám nebo těm, kdo se hrou začínají. Najdete mezi nimi například i pěnové modely.

Cena od 500 do 1 000 Kč

Druhá cenová kategorie začíná být o něco zajímavější. Naleznete zde například odlehčený volejbalový míč na beachvolejbal, začínají se ale objevovat proslulé značky. Nejčastěji se jedná o značku Mikasa ve verzi pro děti, nechybí ale ani Wilson či Gala.

Cena nad 1 000 Kč

Představitelé nejvyšší cenové kategorie se pyšní výbornými letovými vlastnostmi, vysokou odolností i dlouhou životností. Tyto míče se využívají při tréninku i při zápasech. Vynikají svým promyšleným zpracováním, které například odvádí vlhkost. Jsou dobře viditelné.

Nejoblíbenější volejbalové míče podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (30 hlasů)

Autor článku

Adéla Švédová
Adéla Švédová

Být členem Chytrého Výběru pro mě znamená výhodu v tom, že si můžu udělat představu o aktuální situaci na trhu s různým zbožím. Nemusí totiž být jednoduché se v ní vyznat a všichni se snažíme své peníze co nejlépe investovat. Je radost předávat získané informace dál. Facebook

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář