ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu
ChytrýVýběr.cz > Dětské zboží

Krémy na opruzeniny

Opruzeniny umí být nepříjemné a dokážou pořádně zamíchat s vašimi plány – ať už se týkají vašeho miminka, nebo přímo vás. Pokud je včas odhalíte, můžete s nimi zatočit poměrně rychle. Doporučujeme oblíbený Sudocrem Multi-expert pro jeho všestranné a účinné složení. Velice kladně hodnotíme také přírodní krémy proti opruzeninám.

BIO kvalita

Univerzální přírodní mast na opruzeniny i další kožní potíže. Kvalitu BIO surovin potvrzuje získaný certifikát CPK BIO.

Ověřený produkt

Oblíbený krém na opruzeniny s tradicí. Pro jeho univerzální použití ho využijí děti i dospělí.

S rybím olejem

Jedinečná mast na opruzeniny s Omega-3 mastnými kyselinami. Oblíbená pro rychlý účinek a snadné roztírání.

Nejlepší krémy na opruzeniny

Recenze Zinková mast s měsíčkem – jemná mast v BIO kvalitě

zinková mast na opruzeniny bio Pro náročné

Výrobce: Purity Vison | Objem: 70 ml | Druh: přírodní, BIO kvalita | Parfemace: bez syntetických parfémů | Konzistence: tužší, snadno roztíratelná | Účinné látky: oxid zinečnatý, bambucké máslo, jojobový, mandlový a slunečnicový olej, bylinkové maceráty, vitamín E | Orientační cena: 189 Kč

Klady
  • Bez syntetických parfémů
  • Kvalitní složení
  • BIO certifikace
  • Vyživuje a zklidňuje pokožku
  • Snadné roztírání
Zápory
  • Menší balení

Potrpíte si na kvalitní produkty, které nezatěžují přírodu? Tato zinková mast na opruzeniny s měsíčkem od českého výrobce Purity Vison vás potěší 100 % přírodních surovin v BIO kvalitě. Je tedy vhodná i pro vegany, navíc nebyla testovaná na zvířatech. Kvalitu surovin zaštiťuje získaný certifikát CPK BIO.

Vymazlené složení s bambuckým máslem a slunečnicovým olejem hloubkově vyživuje a regeneruje pokožku, zatímco oxid zinečnatý urychluje hojení rány. BIO jojobový a mandlový olej obsahují nenasycené mastné kyseliny, esenciální kyseliny a vitamín E, který napomáhá hojení pokožky a zlepšuje její elasticitu.

Mast na opruzeniny s měsíčkem obsahuje také unikátní bylinné maceráty z měsíčku lékařského, levandule, vanilky a heřmánku. Díky tomu, že jsou byliny naloženy v oleji či másle na delší dobu, uvolní mnoho účinných látek. Proto se můžete těšit nejen na příjemné přírodní aroma, ale také na zklidňující účinek při svědění.

Pro své složení se tento krém používá nejen na opruzeniny, ale také při boji s ekzémy, akné a vřídky. Jeho jedinou nevýhodou je poměrně malé balení, které při častém používání poměrně rychle spotřebujete. Pokud vám malé balení nevyhovujete a rádi byste sáhli po větším, kvalitní přírodní složení nabízí i krém na opruzeniny Venira.

Recenze Sudocrem Multi-expert – oblíbený krém na opruzeniny pro celou rodinu

krém na opruzeniny sudocrem Zlatý střed

Výrobce: Teva | Objem: 400 ml | Druh: syntetický | Parfemace: levandulové aroma | Konzistence: hladká, tužší | Účinné látky: oxid zinečnatý, parafin, lanolin, syntetický včelí vosk aj. | Orientační cena: 299 Kč

Klady
  • Pro všechny věkové kategorie
  • Velice účinný
  • Zklidňuje a chrání
  • Urychluje hojení
  • Velké balení
Zápory
  • Parfemovaný
  • Obsahuje i syntetické látky
  • Někomu nemusí vyhovovat konzistence

Nevíte-li si rady, vsaďte na ověřenou klasiku. Sudocrem je tu s námi už dlouho a pravidelně se umísťuje na předních příčkách oblíbenosti. Na Heurece dokonce obdržel titul Produkt roku 2022.

Není náhodou, že se pyšní velice účinným složením, které si hravě poradí i s těžšími případy opruzenin. Využijete ho ale i na odřeniny a podrážděnou pokožku. Díky dvojímu účinku zklidňuje podráždění, a zároveň chrání i oblast okolo poranění.

Hlavní účinnou látkou je oxid zinečnatý, který vysušuje a zklidňuje pokožku a je ceněn pro jeho antibakteriální účinky. Ve spolupráci s benzylalkoholem působí navíc proti plísním a bakteriím a vytváří na pokožce ochrannou vrstvu. Lanolin a syntetický včelí vosk zase pokožce navracejí vláčnost. Sudocrem obsahuje i látky urychlující hojení.

Sudocrem se svým složením řadí mezi syntetické krémy na opruzeniny. Je vhodný i pro citlivou pokožku. Někomu však nemusí vyhovovat syntetické levandulové aroma a i jeho konzistence je poněkud tužší, přestože se snadno roztírá. Přesto se jedná o velice oblíbený krém na opruzeniny pro dospělé i pro děti. Výhodou je také možnost zakoupení velkého rodinného balení, které vydrží opravdu dlouho.

Recenze Rybilka Neo – mast na opruzeniny s Omega 3

mast na opruzeniny rybilka beo Levný základ

Výrobce: Herbacos | Objem: 100 ml | Druh: kombinovaný (přírodní + syntetický) | Parfemace: bez syntetických parfémů | Konzistence: mazlavá, snadno roztíratelná | Účinné látky: oxid zinečnatý, lanolin, vitamin E, rybí a mandlový olej, dexpanthenol | Orientační cena: 169 Kč

Klady
  • Unikátní složení
  • Snadno roztíratelná
  • Zklidňuje a regeneruje pokožku
  • Dobře se vstřebává
  • Působí proti svědění
Zápory
  • Je mírně cítit po rybách

Mast na opruzeniny Rybilka Neo vhodně kombinuje syntetické i přírodní složky v unikátním a vysoce účinném složení proti opruzeninám. Díky rybímu oleji z tresčích jater, který tento krém odlišuje od ostatních, v sobě nese Omega 3 mastné kyseliny a vitamíny A a D3. Ty spolu s oxidem zinečnatým podporují regeneraci pokožky, zatímco dexpanthenol se stará o hydrataci kůže.

Důležitou přírodní doplňkovou látkou je mandlový olej, který zvláčňuje a šetrně vyživuje podrážděnou pokožku. Působí také proti nepříjemnému svědění, a zároveň se snadno vstřebává a nezanechává pocit mastnoty. Vitamín E obsažený v mandlovém oleji zvyšuje obranné funkce pokožky.

Rybilka Neo se hodí pro všechny typy pokožky od normální po citlivou. Nemusíte se obávat podráždění kvůli syntetickým parfémům, její vůně je ryze přírodního původu. Kvůli obsahu oleje z tresčích jater je však mírně cítit po rybách, což někomu nemusí být příjemné. Pokud tuto drobnou nevýhodu překonáte, odměnou vám bude kvalitní krém na opruzeniny pro miminko s vysoce účinným složením.

Nejoblíbenější krémy a masti na opruzeniny

Jak vybrat krém na opruzeniny

Opruzeniny netrápí jen malé děti. Naopak, setkat se s nimi mohou i např. aktivní sportovci. Problém vzniká v momentě, kdy se tře kůže o kůži nebo o látku – v postiženém místě se následně hromadí pot, který způsobí napřed svědění, při ignorování problému posléze zčervenání a pálení kůže.

Při dlouhodobém tření může kůže začít mokvat, proto je důležité problémové místo včas ošetřit vhodným krémem. V případě rychlého podchycení problému se kůže zahojí velice rychle, mnohdy i přes noc.

V článku si ukážeme, podle jakých kritérii krém na opruzeniny vybírat, ale povíme si také, kde se nejčastěji vyskytují i jak se jejich vzniku vyhnout.

Formy opruzenin

Rozlišujeme dva základní druhy opruzenin, které se liší rozsahem zanícené plochy i místem nálezu – plenkovou dermatitidu a intertrigo.

Plenková dermatitida

Forma opruzenin se liší u dětí a u dospělých. V případě dětí hovoříme o tzv. plenkové dermatitidě. Ta se vyznačuje větší plochou zánětlivého ložiska, která je pro miminko velice nepříjemná a bolestivá. Nejčastěji se vyskytuje u miminek ve věku mezi 9. až 12. měsícem. Hlavní příčinou plenkové dermatitidy je amoniak, který se uvolňuje z moči. Neprodyšná plena nedokáže odvádět vlhkost a zvyšuje teplotu kůže, což má za následek její sníženou odolnost proti tření či oděru.

Tato forma opruzenin se nevyhýbá ani pacientům dlouhodobě upoutaným na lůžko nebo seniorům, kteří využívají inkontinenční pomůcky.

matka přebaluje dítě

Intertrigo

Tyto ohraničené zarudlé plochy vznikají v místě tření kůže o kůži nebo o látku, kde se pokožka vlivem horšího odvětrávání stává náchylnou k poškození. Tato forma může potrápit lidi, kteří se v horkých dnech oblékají do těsného oblečení, a stejně tak sportovce, zejména cyklisty. Pro pokožku je totiž zatěžující i dlouhodobé sezení na umělém materiálu, například cyklistickém sedle.

Příčiny opruzenin

Příčiny opruzenin jsou poměrně rozsáhlé a tvorba samotné opruzeniny závisí na kombinaci několika faktorů včetně počasí. Uvědoměním si rizikových faktorů můžeme vzniku opruzenin z velké části předcházet. Co způsobuje opruzeniny u dětí a u dospělých?

Opruzeniny u dětí

U miminek způsobuje nepříjemné opruzeniny především nedostatečně prodyšná plena, která brání pokožce dýchat. Zapařená pokožka se stává méně rezistentní proti bakteriím z moči a stolice, které pronikají dovnitř do vrstev kůže a tvoří pupínky a zarudnutí. K tvorbě opruzenin může přispět horko a nevhodné oblečení, zejména syntetické materiály a těsný střih.

Opruzeniny u dospělých

Plenková dermatitida se nevyhýbá ani dospělým a má v podstatě stejný průběh a projevy. Problém se stupňuje v kombinaci s nadváhou, kdy se opruzeniny tvoří také v kožních záhybech, zejména v oblasti pod prsy, v dolní oblasti břicha a na vnitřní straně stehen, která se o sebe při pohybu třou.

Také některé nemoci zvyšují pravděpodobnost vzniku opruzenin. Jedná se zejména o diabetes a poruchy imunitního systému. Vyššímu riziku opruzení jsou vystaveny osoby, které trpí nadměrným pocením.

Nenechte se však zmást. Opruzeniny vás mohou potkat i v případě, že netrpíte obezitou ani nemocemi. Dokonce se s nimi potýkají i aktivní sportovci. Nejčastější příčina vězí v nevhodné volbě oděvu a v dlouhodobém sezení v teple na umělých materiálech.

Vzniku opruzenin a nepříjemné bolesti s nimi spojenými lze však poměrně snadno předejít. Přehled tipů, čeho se vyvarovat, najdete níže.

Prevence

Mnoho maminek si chválí bavlněné látkové pleny jako prevenci opruzení. Přírodní materiál pomáhá pokožce lépe dýchat, a odvádět tak přebytečnou vlhkost. To samo o sobě však někdy nestačí a kromě důkladné hygieny je vhodné nechat miminko při každé vhodné příležitosti bez pleny, aby jeho citlivá pokožka zregenerovala.

Náš tip
Důležité je také podpořit imunitu vašeho miminka. K tomu vám mohou dopomoci vitamíny na imunitu pro děti. Posílit imunitu mohou také probiotika nebo colostrum.

Při očišťování zadečku a intimních partií se vyvarujte používání parfemovaných přípravků s obsahem alkoholu, které narušují ochrannou vrstvu pokožky a při počínajícím zánětu způsobují nepříjemnou bolest.

Pro zabránění tvorby opruzenin u dospělých je nejdůležitější dodržovat správnou hygienu a nosit kvalitní oblečení odpovídající situaci. Vyplatí se také:

  • nosit prodyšné oblečení a spodní prádlo z bavlněného materiálu,
  • rychlá sprcha po sportovním výkonu,
  • důkladně, ale jemně osušit vlhkou pokožku.

Naopak nedoporučujeme:

  • dlouhé sezení na sedadlech z umělých materiálů, což může být i cyklistické sedlo,
  • nosit v horku těsné oblečení, o které se při pohybu tře kůže,
  • přehánět osobní hygienu – příliš častým mytím totiž narušujete ochrannou vrstvu vaší pokožky,
  • zůstávat dlouho ve vlhkém oblečení.

Jak ošetřit opruzeniny

Pokud i přes veškerou snahu opruzenina vznikne, je potřeba ji včas odhalit a ošetřit. Včasná léčba má velký vliv na rychlost uzdravení. Jakým způsobem se ošetřují opruzeniny u miminek a u dospělých?

Opruzeniny u dětí

V případě plenkové dermatitidy je důležité postižené místo nejprve řádně umýt vlažnou vodou a poté jemně osušit měkkým hadříkem. Pokud se opruzenina objeví na místě, kde přístup k čisté vodě nemáte, například v přírodě, vyplatí se s sebou nosit dětské vlhčené ubrousky bez parfemace.

Po očištění nechte pokožku co nejdelší možnou dobu volně dýchat a naneste vhodný krém na opruzeniny. Krém aplikujte několikrát denně podle instrukcí na obalu a dbejte na častější přebalování a volnější oblečení, zejména v oblasti plenky.

dítě bez plenky

Opruzeniny u dospělých

U dospělých se opruzeniny ošetřují velmi podobně. Je třeba postižené místo jemně umýt čistou vodou, vysušit a nanést krém na opruzeniny pro urychlení hojení. Pokud se opruzenina nalézá na místě tření kůže o kůži, je vhodné ji překrýt tenkým gázovým čtverečkem pro zamezení dalšího dotyku.

Dokud se místo nezahojí, noste volnější oblečení, které na opruzeninu netlačí, ideálně z přírodních materiálů, nikoli ze syntetiky, která zabraňuje pokožce dýchat.

Pakliže se i po pravidelném nanášení krému na opruzeniny hojí místo pomalu, nebo vůbec, je možné, že se postižené místo potýká s kvasinkovou či bakteriální infekcí. V takovém případě použijte krém s antimykotickým účinkem.
V případě, že se ani poté místo opruzení nezmenšuje, či přímo mokvá nebo se na něm objevují puchýřky, navštivte svého praktického lékaře.

Na co se při výběru zaměřit

Na trhu existuje celá řada krémů a mastiček na opruzeniny, které se od sebe mnohdy zásadně liší. Níže se podíváme, na co si dát při výběru pozor a jaké látky se naopak vyplatí zohlednit.

Přírodní krémy na opruzeniny vs. syntetické krémy

Přestože některé weby vychvalují jedno a druhé odsuzují, nelze říct, že přírodní krém je lepší než syntetický a naopak. Zatímco složení přírodních krémů na opruzeniny obsahuje suroviny, jako je včelí vosk, heřmánek či med, v syntetických krémech nalezneme minerální oleje či oxid zinečnatý. Spousta krémů na opruzeniny kombinuje syntetickou složku s přírodními doplňkovými látkami.

Jak přírodní, tak syntetický krém na opruzeniny může být velice účinný. Pokud však trpíte alergiemi, sáhněte raději po syntetické variantě. Přírodní krémy totiž obsahují větší množství alergenů.

Složení krémů na opruzeniny

Výrobci krémů na opruzeniny se předhánějí v inovaci a hledání toho nejefektivnějšího složení pro nejrychlejší úlevu a zahojení. V podstatě každý krém, na který narazíte, je proto originál. Složení kvalitního krému na opruzeniny by mělo zahrnovat:

  • složky pro hydrataci a zklidnění pokožky, například Aloe Vera či měsíčkový olej
  • složku vytvářející ochrannou vrstvu, např. zinek

miminko s plenou, na sobě krém na opruzeniny

Doplňkové látky

Doplňkové látky jsou většinou přírodního původu a napomáhají rychlejšímu hojení či hydrataci pokožky. Mnohé krémy na opruzeniny využívají kombinaci několika doplňkových látek či vitamínů. Pojďme si představit ty nejběžnější:

  • Oxid zinečnatý vysušuje pokožku, zklidňuje ji, a navíc má výborné antibakteriální a protizánětlivé účinky
  • Lanolin je přírodní vosk, odpuzující vodu a vlhkost
  • Dexpanthenol a rybí olej se používají k regeneraci pokožky, protože podporují hojení ran
  • Měsíčkový olej napomáhá zklidnění pokožky
  • Včelí vosk chrání a hydratuje
  • Menthol díky svému chladivému účinku pomáhá zmírňovat svědění a podráždění opruzeného místa
  • Mandlový olej zvláčňuje a vyživuje podrážděnou pokožku

Konzistence

Jelikož je postižené místo velmi citlivé, měli byste sáhnout po krému s jemnou konzistencí, který se snadno roztírá. Některé krémy bývají mastnější, což také napomáhá roztírání, a navíc vytváří na pokožce ochrannou vrstvu. Hladká konzistence, jakou má například oblíbený Sudocrem, umožňuje nanášet tenkou vrstvu krému.

Na ošetření opruzenin se používá také pudr, který napomáhá pokožku udržovat suchou a ochráněnou. Hodí se pro mírné případy opruzenin.

Opruzenina vs. proleženina

Zejména u imobilních osob je potřeba správně rozlišovat mezi opruzeninou a proleženinou, tzv. dekubitem. Ačkoli dekubitus v první fázi připomíná svým vzhledem opruzeninu, jedná se o mnohem závažnější problém, který vyžaduje komplexní řešení.

Při rozlišování se zaměřte zejména na lokalizaci zarudlého místa. Opruzenina vzniká ve vlhkém prostředí, zejména v oblasti tukových záhybů a genitálií, zatímco proleženinu naleznete na místě dlouhodobého tlaku na pokožku. V případě osoby upoutané na lůžko se jedná nejčastěji o boky, lokty, lopatky, paty a hlavu. Na takových místech se opruzeniny příliš často nevyskytují.

Dalším rozpoznávacím znakem je vzhled postiženého místa. Opruzeninu charakterizují větší či menší pupínky, zatímco dekubitus se projevuje celkovým zarudnutím. Pokud si nejste jistí, s čím se vy nebo váš blízký potýkáte, vždy konzultujte problém s vaším lékařem.

Babské rady na opruzeniny

Jestli si chcete s opruzeninami poradit ryze přírodní cestou, můžete zvolit bylinný oplach z řepíku, měsíčku a šalvěje. Jednu lžíci plnou těchto bylin zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Jakmile odvar vychladne na tělesnou teplotu, několikrát za den jím polévejte postižené místo.

Místo šalvěje můžete také použít levanduli či přesličku a z jejich nálevu si připravit studený obklad. Pokud se chcete zbavit nadměrného pocení jako jedné z příčin opruzenin, naordinujte si šalvějový čaj.

Kde koupit mast na opruzeniny

Klasické a známé masti a krémy na opruzeniny prodávají lékárny Benu a Dr. Max. Najdete tam Sudocrem stejně jako krém Weleda na opruzeniny a jiné další oblíbené krémy. Speciální BIO mastičky na opruzeniny a různé přírodní oleje najdete na stránkách econea.cz. E-shop Notino nabízí klasiku i speciální dětské spreje či zásypy. Dětskou kosmetiku a krém na opruzeniny u miminka nově nabízí také česká značka přírodní kosmetiky a doplňků stravy Venira.

Nejoblíbenější značky

Krémy na opruzeniny Purity Vision

Tato česká značka je tu s námi od roku 2008 a zaměřuje se na výrobu čistě přírodní kosmetiky rostlinného původu za dobrou cenu. Její výrobky jsou proto vhodné i pro vegany a nepodílí se na testování na zvířatech.

krémy na opruzeniny purity vision logo

Krémy na opruzeniny Sudocrem

První Sudocrem byl vyvinut v roce 1931 v Dublinu farmaceutem Thomasem Smithem. Jemnému léčivému krému tedy důvěřují rodiče již více než 90 let, ale využívají ho i dospělí. Značku Sudocrem nyní vlastní farmaceutická společnost Teva, jeden z největších výrobců genetických léků na světě.

krémy na opruzeniny sudocrem logo

Krémy na opruzeniny Herbacos

Celým názvem Herbacos Recordati, s. r. o., nabízí širokou škálu inovativních léků včetně krémů na opruzeniny. Některé krémy, jako je např. Rybilka, přinášejí nekonvenční složení a vysokou účinnost. Na českém trhu působí od roku 1991 a jejich produkty se stále vylepšují.

krémy na opruzeniny herbacos logo

Cena krému na opruzeniny

Cena do 100 Kč

I v nejnižší cenové kategorii můžete objevit kvalitní krém proti opruzeninám, počítejte však s malým objemem, který brzy spotřebujete.

Cena od 100 Kč do 250 Kč

V této cenové kategorii seženete nejvíce produktů včetně krémů s BIO složením i krémů oblíbených značek s dostačujícím objemem.

Cena od 250 Kč

Za cenu od 250 Kč pořídíte to nejlepší na trhu. Mnohdy se jedná o víceúčelové krémy a masti na opruzeniny, akné a výživu pokožky. Počítejte s velkým objemem, který vám vydrží dlouhou dobu. Seženete zde také dárkové balíčky.

Oblíbené masti a krémy na opruzeniny

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (10 hlasů)

Autor článku

Vendula Drahoňovská
Vendula Drahoňovská

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář