ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Nejlepší odsávačky nosu 2024 – test a průvodce výběrem

Rýma dokáže nepříjemně potrápit nejen dospělé, ale i děti. Ty nejmenší se navíc proti této nemoci často ani nedokážou bránit úlevným smrkáním. Zkrátka proto, že to ještě neumí. Jak našim ratolestem pomoci? Řešením může být dětská odsávačka nosu, která pomůže uvolnit dýchací cesty od hlenů. Nejvíce nás oslovila komfortní a výkonná elektrická odsávačka hlenu BabyOno.

Nejlepší elektrická odsávačka nosu

Kvalitní a výkonná odsávačka s prakticky bezhlučným chodem. Nabízí tři stupně sání nebo přehrávání uklidňující melodie.

Nejlepší odsávačka na vysavač

Vynikající odsávačka na vysavač. Jedna z nejoblíbenějších u nás. Perfektní kvalita zpracování a konstantní, bezpečný podtlak.

Nejlepší ruční odsávačka

Jednoduchá a osvědčená první pomoc při rýmě a ucpaném nosu. Snadné použití, minimální rozměry, velmi nízká cena.

Nejlepší odsávačka nosu a hlenu

Recenze odsávačky BabyOno – Nejlepší elektrická odsávačka nosu

Bateriová odsávačka nosu Pro náročné

Typ: Bateriová, elektronická | Materiál: Plast, silikon | Rozměry: 11 × 26 × 6 cm | Napájení: 2×AA baterie 1,5 V | Cena: 790 Kč

Klady
  • Šetrná a účinná odsávačka
  • Velmi snadná manipulace
  • Tři stupně intenzity sání
  • Skvěle padne do ruky
  • Tichý chod nebo přehrávání melodie
  • Dvě velikosti nástavce
  • Hygienické silikonové zpracování
Zápory
  • Vyšší cena

Tato elektronická nosní odsávačka pro miminka představuje účinnou a zároveň velmi pohodlnou zbraň proti rýmě u nejmenších dětí, které si ještě neumějí od hlenů odpomoci samy. Díky komfortnosti a tichému chodu je použitelná i u nejmenších anebo citlivějších dětí. Použití je zcela bezpečné, šetrné a přitom výkonné. Díky tichosti odsávačky nosu BabyOno je možné zkusit odsávání i během spánku dítěte. Taky však můžete na zařízení spustit uklidňující melodii. Stačí vyzkoušet, co se bude vašemu dítěti více líbit. Velkou výhodou je taky možnost regulace síly odsávání – a to rovnou ve třech stupních.

Samotná odsávací hlavice je ze zcela hygienicky i zdravotně nezávadného a nedráždivého silikonu, nástavec po použití snadno omyjete pod tekoucí vodou. Navíc jsou v balení i dva další nástavce různých velikostí jako příslušenství. Tato odsávačka do nosu má velice kompaktní rozměry, klidně si ji můžete přibalit na cesty. Napájení zajišťují dvě tužkové baterie typu AA (1,5 V). Vydrží přitom poměrně dlouho.

Potěší i příjemně ergonomický tvar, díky kterému odsávačka perfektně padne do ruky. Jde o velmi šikovné a citlivé zařízení, které dítěti uleví a zajisté nezpůsobí trauma nebo odpor k této činnosti. O kvalitách této nosní odsávačky na baterky svědčí i fakt, že jde o jeden z nejprodávanějších modelů současnosti. Nevýhodou je pak hlavně vyšší cena. Při zatvrzelé a hluboké rýmě pak taky zřejmě nepodá takový výkon jako odsávačky na vysavač.

Recenze odsávačky Nosátko – Nejlepší nosní odsávačka na vysavač

Nosní odsávačka na vysavač Zlatý střed

Typ: Na vysavač | Materiál: Plast | Rozměry: – | Napájení: Vysavač | Cena: 320 Kč

Klady
  • Vynikající výkon sání
  • Konstantní, bezpečný podtlak
  • Odolné a hygienické zpracování
  • Skvělá cena
Zápory
  • Hluk vysavače

Osvědčená, skvěle hodnocená a mimořádně výkonná odsávačka hlenů na vysavač, která je navíc k dostání za lidovou cenu. Odstraňování hlenů přes odsávačku pomocí vysavače může sice znít děsivě, ale jde o bezpečný a zřejmě nejvýkonnější způsob, jak pomoci od ucpání nosu nejmenším dětem. Tato odsávačka nosu je ostatně určena pro děti od věku 0+, takže je šetrná i k miminkům, či dokonce novorozencům.

Pomůcka je vyrobena z nezávadného, klinicky testovaného plastu a nosní násada je uzpůsobena k bezpečnému a komfortnímu použití v malém a citlivém nosíku. Nemusíte se ani bát, že zvolíte příliš vysoký výkon vysavače. Nosní odsávačka Nosátko totiž zajistí konstantní podtlak, který odpovídá cca 0,02 barů – bez ohledu na tom, jaký výkon nebo regulační stupeň sání nastavíte na vysavači. Použití je technicky snadné. Stejně tak údržba odsávačky, kterou je možné (a jednoznačně vhodné) i pravidelně sterilizovat.

Má tedy tato výkonná nosní odsávačka vůbec nějakou nevýhodu? Obecně platí, že ne každé dítě dobře snáší odsávání spojené s hlukem vysavače. Pokud to vaše ano, máte vyhráno a tato odsávačka je skvělá volba a sázka na ověřenou a precizní kvalitu.

Recenze odsávačky Nuk – Nejlepší ruční odsávačka na rýmu

Balonková nosní odsávačka Levný základ

Typ: Manuální, balonková | Materiál: Plast | Rozměry: – | Napájení: – | Cena: 120 Kč

Klady
  • Velmi jednoduché použití
  • Minimální, kapesní rozměry
  • Šetrná
Zápory
  • Nižší účinnost
  • Neprůhledný balonek

Pokud hledáte vyloženě kapesní pomůcku, navíc za pár korun, mohla by jistě vás zaujmout tahle balonková nosní odsávačka známé značky Nuk. Patří k nejoblíbenějším modelům svého typu na našem trhu a jde opravdu o maximálně jednoduché řešení. Nejdříve zmáčknete balónek, následně vsunete plastovou hlavici do nosíku zarýmovaného děťátka, ucpete druhou nosní dírku prstem a pomalu pustíte balónek. Postupně tak můžete nos zbavit hlenů, které ztěžují dýchání, vytékají a všelijak znepříjemňují dítěti život.

Balonek můžete od hlavice oddělit, což je samozřejmě výhoda pro lepší čištění. Na umývání používejte teplou tekoucí vodu – odsávačku však není možné sterilizovat v mikrovlnce ani parním sterilizátoru. Obecně jsou tedy výhodou minimální rozměry i cena a velmi jednoduché, šetrné použití. Bohužel je zde i nevýhoda v podobě poměrně nízké účinnosti oproti vysavačovým nebo i elektrickým odsávačkám.

Dětská odsávačka Nuk je opravdu spíš první pomocí, kdy už nudle tečou a visí z nosíku. Se zatvrzelým ucpáním dýchacích cest si spíše neporadí. Za necelých sto korun ovšem snad ani nemůžeme požadovat žádné zázraky. Proto se dá říct, že s odpovídajícími očekáváními lze tuto odsávačku doporučit a ve své kategorii patří k osvědčeným.

Nejoblíbenější odsávačky nosu a hlenu na Heureka

Jak vybrat odsávačku nosu

Rýma patří k nejčastějším nemocem (nebo průvodním jevům nemocí) a každý se s ní už v životě setkal – troufáme si říct nejednou, spíše mnohokrát. Nevyhýbá se naneštěstí ani dětem, včetně těch nejmenších, které se často ještě neumí bránit jedinou účinnou zbraní… smrkáním.

Ucpaný nos nebo tekoucí hleny představují pro dítě značný diskomfort. Zejména novorozenci a nejmenší kojenci zatím ani neumí dýchat ústy, a pokud je rýma zastihne v tomto zranitelném období, může je pěkně potrápit. Ale ani o něco starší děti to nemají jednoduché. Ucpaný nos ztěžuje dýchání, zhoršuje kvalitu spánku. Polykání hlenů může vést i k bolestem bříška, nevolnostem a podobně. Rýma navíc ztíží kojení, protože se při sání miminku špatně dýchá. Neléčená „zadní“ rýma u dětí navíc může vést až k velmi bolestivému zánětu středního ucha.

Rýma jako taková nicméně obvykle není ani u nejmenších dětí závažné onemocnění, ale přesto je důležité snažit se jim v jejich strázni ulevit. Odsávačka hlenu pak patří mezi nejúčinnější nástroje.

Jak používat nosní odsávačku při rýmě?

Udržovat dýchací cesty průchodné je samozřejmě velmi důležité, ale ani s odsávačkou bychom to neměli příliš přehánět. Odsávat stačí vždy jen pár vteřin. Při dlouhém odsávání dochází k většímu podráždění nosní sliznice a ta může naopak ještě víc zduřet a bránit dýchání. Vhodné je odsávat jen párkrát denně, ideálně vždy před spaním, případně před jídlem.

Moderní odsávačky jsou z šetrných a hygienických materiálů a konstruované tak, aby dítěti nehrozilo žádné riziko. Každopádně je však nutné udržovat je v čistotě a umývat je nebo dezinfikovat (dle návodu k použití) po každém odsávání. Odsávačku taky vkládejte jen na okraj nosní dutiny, nesnažte se ji vsouvat hluboko. Tím by došlo spíše k podráždění a k větší tvorbě otoků i hlenů.

Další pomoc při rýmě

Ačkoli je nosní odsávačka pro miminka výborná pomůcka, není důvod sázet jen na jednu kartu. Existují i jiné formy pomoci při rýmě vhodné i pro děti. Odborníci i zkušení rodiče velmi doporučují vyplachování nosu izotonickým solným roztokem, takzvanou mořskou vodou. Ta je vhodná i pro nejmenší děti. Od půl roku už pak lze s jistou opatrností použít i silnější hypertonický roztok.

Náš tip

Zkuste výplach mořskou vodou použít před samotným odsáváním. Roztok hleny naředí a uvolní, odsávačka nosu si s nimi pak snadněji a účinněji poradí.

Solné roztoky – zejména izotonický – jsou velmi šetrné a jejich použití je zdravé a prospěšné pro hygienu dýchacích cest i mimo rýmu. Další možností jsou i nejrůznější speciální kapky a roztoky na rýmu, které už však nemusejí být zcela přírodní a nezávadné.

V místnosti, kde dítě spí, by měl být spíše chladnější vzduch o dostatečné vlhkosti. V zimě, kdy se vytápí, je možné vzduch zvlhčit např. pomocí mokrých ručníků na topení nebo rovnou zvlhčovačem vzduchu. Dítěti se bude lépe dýchat, když bude během rýmy spát s vyvýšenou hlavou – tedy na vyšším polštářku, případně můžete zkusit podložit matraci, aby se k nohám svažovala.

Pokud by rýma trvala déle než týden, objevoval se výrazně zbarvený hlen (žlutě či zeleně) či silný kašel nebo déle než tři dny přetrvávaly horečky, je na místě vyhledat lékařskou pomoc.

Kdy se dítě naučí smrkat?

Jinými slovy: kdy je možné odložit odsávačku nosu? To je pochopitelně velice individuální. Mnozí odborníci tvrdí, že věkem, kdy dítě učit smrkat je cca 8 až 10 měsíců. Tehdy dítěti stačí smrkání často ukazovat a ono bude rádo napodobovat.

V pozdějším věku už mohou být děti vzdorovitější a učení obtížnější. Rozhodně však není důvod k zoufalství, pokud to do prvních narozenin dítě nestihne. Naopak, většině dětí obstojné zvládnutí tohoto úkolu nakonec stejně trvá déle – někdy i podstatně déle. Odsávačka nosu se tak může stát neocenitelným pomocníkem rovnou po několik prvních let života dítěte.

Zůstávejte trpěliví a snažte se dítě ke smrkání vést nenásilně či zábavnou formou. Nucení obvykle vede ke vzdoru, který může proces učení i na delší čas zcela zablokovat.

odsávačka nosu

 

Výběr odsávačky nosu dle typu

Dětská odsávačka na nudle může mít různé podoby. Volba správného druhu z hlediska principu fungování je dost důležitá. Vycházet přitom musíte především ze znalosti vlastního dítěte a taky z toho, co od odsávačky očekáváte. Pomoci vám může následný přehled čtyř základních typů

Balonková odsávačka na rýmu

Naprosto základní a nejjednodušší pomůcku představuje balonková odsávačka nosu. Tvoří ji jen tlakový balonek, který slouží zároveň jako nádoba „na nudle“, a tvarovaný nástavec do nosu. Balonek je třeba zmáčknout před vložením do nosu a ucpat dítěti druhou nosní dírku. Poté, teprve v nose, uvolnit stisk.

Odsávání tímto způsobem je zcela nehlučné a nevyžaduje žádné další pomůcky. Z hlediska manipulace jde tedy o nejpohodlnější volbu, kterou lze použít velmi operativně. Připočtěte k tomu zcela kapesní rozměry a máte pomůcku ideální pro „terénní“ nebo cestovní použití a první pomoc při ucpání nosu, ať už jste kdekoli.

Nevýhodou je ovšem nízká účinnost odsávání. Hustý a hluboko usazený hlen tomuto nástroji nejspíš odolá. Jde tedy o odsávačky spíše na povrchovou nebo řidší rýmu. Uplatní se i pro běžné čištění dutin mimo onemocnění. Výhodou je i velmi nízká cena. Často méně než sto korun.

Hadičková odsávačka nosu

Hadičkové odsávačky jsou snad nejstarším a nejznámějším typem. Současní rodiče si je nejspíš budou pamatovat z vlastního dětství. Dnes jsou pochopitelně trochu pokročilejší, ale princip zůstává stejný. Jde o dvě hadičky napojené na zásobník. Jedna hadička se vloží do nosíku, druhou si odsávající rodič vloží do úst. Poté odsává pomocí síly vlastního dechu – resp. vdechu či sání. Hleny končí v zásobníku, a nemusíte se tudíž bát, že se ocitnou ve vašich ústech.

Výhodou je především nehlučnost a nízká cena. Samotný komfort odsávání není zrovna valný. Manipulace s tímto nástrojem je složitější než u většiny ostatních odsávaček, protože musíte pracovat s hadičkami. S nespolupracujícím dítětem může jít o opravdový zážitek. Ani pro samotné dítko pak není odsávání tímto způsobem obvykle nic moc příjemného. Při nešetrném zacházení (zejména u neklidného dítěte) hrozí větší riziko podráždění nebo poranění sliznice. Nevýhodou je i to, že u tohoto typu odsávačky hrozí větší přenos virů mezi dítětem a rodičem.

Pokud jde o výkonnost a účinnost, ani zde nelze obvykle mluvit o zázraku. Nicméně do jisté míry máte regulaci podtlaku ve svých rukou, lépe řečeno v ústech.

Ruční odsávačka hlenu pro děti – recenze a srovnání dětských odsávaček rýmy

Odsávačka hlenu na vysavač

Jakkoli to může působit trochu hrůzostrašně, odsávačka na vysavač patří k nejefektivnějším a nejvíce žádaným typům. Z hlediska výkonu odsávání bývá často nejúčinnějším řešením, odsávat lze i zatvrzelejší hlen a hluboko usazenou rýmu. Pomůcka obvykle sestává z části, která se vkládá do nosu se zásobníkem, násady na vysavačovou hubici a hadička, která obě části spojuje.

Některé moderní odsávačky na vysavač jsou konstruovány tak, aby omezily maximální podtlak bez ohledu na výkonnost vysavače. Dítě tak není ohroženo případným příliš silným podtlakem. U jiných se dozvíte, jaký je maximální povolený sací výkon vysavače.

Odsávání tímto způsobem je bezpečné i hygienické, protože dítě nepřijde s hubicí do blízkého kontaktu. Silné odsávání by se ale nemělo provádět příliš často nebo dlouho. Opravdu stačí pár vteřin, aby nedocházelo k zbytečnému podráždění a vysoušení sliznice. Vhodné je před použitím odsávače propláchnout dutiny mořskou vodou (viz výše).

V jistém ohledu však může být tento způsob odsávání šetrnější než u jiných typů odsávaček, protože samotnou nosní násadu není nutné (ani možné, protože se násada rozšiřuje) zasunout příliš hluboko do nosní dutiny.

S odsávačkou na vysavač se ale pojí i několik nevýhod. Ty jsou spojeny především s náročnější manipulací a použitím, k němuž potřebujete vysavač. S tím souvisí i vysoká hlučnost. Zkrátka a dobře, ne každé dítě je natolik klidné, aby na tento způsob odsávání bez námitek přistoupilo.

Elektrická odsávačka nosu

Rozhodně nemůžeme zapomenout ani na elektrické odsávačky na baterky, které se rovněž těší mimořádné oblibě. Nelze jim upřít celou řadu výhod. Hlavní spočívá ve velmi jednoduchém, komfortním použití – a to obvykle i pro dítě. Pomůcka je kompaktní, tvoří ji tělo se zásobníkem a nástavec do nosu. Ten bývá odnímatelný, někdy jsou v balení i náhradní nebo více velikostí.

Odsávačka se ovládá pouhým stiskem příslušného tlačítka a veškerou sací práci už obstará sama. Někdy nabízí možnost volby více režimů nebo regulaci výkonu či jiné prvky vylepšení. Odsávání bývá téměř bezhlučné, takže není nepříjemné nebo rozrušující ani pro méně klidné děti.

Pokud jde o výkonnost, zde záleží na konkrétním modelu. Lze ale najít poměrně značně výkonné varianty. Obecně bývají bateriové odsávačky účinnější než ruční modely, ale nemusejí dosahovat efektivity těch vysavačových. Za hlavní překážku či nevýhodu lze pak považovat především poměrně vysokou cenu oproti jiným druhům. Většina z nich stojí od cca 700 Kč výše. Dále je tu nutnost dokupovat baterie. Přesto lze tento typ odsávaček určitě doporučit, zejména kvůli vynikající kombinaci komfortu a výkonu.

nosní odsávačka na rýma

Příslušenství a funkce

Nosní odsávačka je z principu poměrně velmi jednoduchá pomůcka, takže nelze počítat s kdovíjakou plejádou funkcí, možností či příslušenství. Naopak je žádoucí, aby použití bylo maximálně jednoduché a zvládl ho každý a ihned.

Základním příslušenstvím, zejména u bateriových modelů, mohou být další nástavce do nosu, taky třeba ochranné a cestovní pouzdro, potažmo sada pro snadné čištění. Z funkčního vybavení se lze setkat třeba s přehráváním melodií (jen u elektrických) nebo regulací intenzity sání.

Bezpečnost

Bezpečnost je u odsávačky nosu zcela jistě stěžejní vlastností. Všechny moderní výrobky osvědčených značek již kladou důraz na maximální bezpečnost zpracování. Z materiálů se používá nezávadný, testovaný plast, na samotnou nosní násadu častěji měkký a nedráždivý silikon. Oba materiály mají výborné hygienické vlastnosti, jsou lehké a odolné. Dětská odsávačka hlenu proto obvykle vydrží velmi dlouho.

Bezpečnost samotného použití jsme již zmiňovali výše. Základem je:

  • Nevkládat nástavec hluboko do nosní dutiny, odsávat jen zkraje.
  • Zajistit, v rámci možností, aby se dítě při odsávání nehýbalo.
  • Neodsávat příliš dlouho, obvykle stačí pár vteřin.
  • Neodsávat příliš často, obvykle se doporučuje dvakrát denně.
  • Po každém použití odsávačku umýt či sterilizovat.
  • Postupovat v souladu s návodem k použití – a to i při údržbě.
  • U vysavačových odsávaček dodržovat maximální výkon vysavače (nemají-li vlastní regulaci).

Údržba

Základní údržba (po každém použití) spočívá v důkladném opláchnutí všech částí odsávačky pod tekoucí teplou vodou. Odsávačky taky téměř vždy umožňují sterilizaci vyvařením, což je vhodné provádět při nemoci dítěte pravidelně. Některé odsávačky je dokonce možné dát do myčky. Ne každá ale zvládne sterilizaci v mikrovlnné troubě nebo parním sterilizátoru – často se to týká balonkových odsávaček, u kterých může hrozit prasknutí.

Náš tip

Potřebujete si doplnit rodičovskou výbavu o další praktické a důležité pomůcky? Na našem webu najdete testy i návody například k výběru nejlepšího monitoru dechu nebo elektronické chůvičky.

Kde koupit?

Kvalitní odsávačky do nosu můžete pořídit například v e-shopu Alza.cz anebo taky v internetovém obchodě řetězce lékáren Benu.cz.

Nejoblíbenější značky

BabyOno

Tato značka patří mezi velmi populární výrobce pomůcek pro děti a rodiče, zejména v oblasti hygieny, zdraví či bezpečnosti. Vysoká kvalita a nezávadné zpracování odpovídající nejpřísnějším normám EU.

BabyOno nosní odsávačky

Nosátko

Odsávačky Nosátko patří momentálně k nejoblíbenějším vysavačovým modelům. Vyznačují se výbornou kvalitou zpracování a vysokým uživatelským hodnocením.

Odsávačky Nosátko

Gama

Nosní odsávačky na vysavač, které potěší dostupnou cenou a zároveň i solidní kvalitou zpracování.

Gama odsávačky do nosu

Ceny

Odsávačky nosu do 100 Kč

Pod sto korun můžete pořídit především balonkové odsávačky soplu. Výběr je poměrně velký, dominují značky jako Nuk, Canpol Babies nebo BabyOno. Nejlevnější lze pořídit i pod 50 Kč.

Odsávačky nosu od 100 do 500 Kč

V této relaci najdete většinu odsávaček na vysavač a hadičkových odsávaček. Ty nejoblíbenější se většinou pohybují v cenách kolem dvou až tří set korun a vyrábí je značky jako Nosátko, Baby-Vac, Gama a další.

Odsávačky nosu od 500 Kč

Především elektronické bateriové odsávačky a některé dražší odsávačky na vysavač. Opravdový výběr kvalitních bateriových modelů však začíná spíše mezi 700 – 800 Kč.

Jak miminku vyčistit uspaný nos

Nejpopulárnější odsávačky nosních hlenů podle Heureka

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.3 (55 hlasů)

Autor článku

Veronika Štrachová
Veronika Štrachová

Jsem vystudovaná personalistka. Během rodičovské dovolené mě začalo bavit testovat nové produkty a psát o nich recenze, a proto jsem se této oblasti začala věnovat naplno. Rozumím si s moderními technologiemi a ráda zkouším nové výrobky. Ve volném čase se věnuji péči o zahradu, procházkám v přírodě se synem a turistice. Ráda objevuji krásu českých hor, lázeňských středisek a historických center měst.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář