Domácí trezor na peníze je šikovný pomocník, díky kterému si ušetříte spoustu starostí a strachů. Vaše důležité dokumenty a cennosti totiž s jeho pomocí budou bezpečně uloženy na jednom místě a vy se o ně nebudete muset tolik strachovat. Vítězem našeho srovnání se stal Richter Czech RS.50.EDK, který je kvalitní a schováte do něj nejen peníze, ale i objemnější cennosti.
Ocelový sejf s velmi kvalitním zpracováním. Číselnou kombinaci pro otevření si můžete snadno nastavit.
Šikovný trezor, který lze díky jeho rozměrům snadno uložit do skříně. S možností zablokování zámku.
Trezor s elektronickým zámkem s dostatečnými rozměry a vnitřní policí pro snažší organizaci věcí.
Nejlepší domácí trezory
Recenze Richter Czech RS.50.EDK – trezor do zdi
Typ umístění: do zdi, do podlahy | Typ zámku: elektronický, na klíč | Napájení: 4 AA baterie | Objem: 46 l | Hmotnost: 19 kg | Přibližná cena: 4 250 Kč
- Dva typy zámku
- Možnost zablokování zámku
- Snadné ukotvení do zdi nebo do podlahy
- Kvalitní ocelový materiál
- Nenašli jsme
S tímto ocelovým sejfem rozhodně nesáhnete vedle. Pyšní se kvalitním materiálem a precizním zpracováním, díky čemuž se o své cennosti nebudete muset obávat. Vzhledem ke svému provedení je možné tento elektronický trezor snadno ukotvit buď do zdi, nebo do podlahy. Potěší také jeho celkový objem 46 litrů, který postačí i pro uložení většího množství cenností a dokumentů. Počítat je třeba také s vyšší hmotností, která se šplhá ke 20 kg.
Trezor kombinuje elektronický zámek a klasický klíč, který lze použít v případě nouze. Uživatel si může nastavit svou vlastní číselnou kombinaci o délce 3-8 znaků. K jejímu zadávání pak slouží dostatečně velká a přehledná klávesnice. Nastavit si lze také funkci, aby se po 3 neúspěšných pokusech klávesnice zablokovala. K napájení slouží 4 AA baterie. Dveře jsou silné 4 mm, plášť poté 2 mm. Tento trezor je skvělou volbou pro ty, kteří hledají objemnější a kvalitní trezor na své cennosti.
Recenze YALE Safe Guest Small – trezor do skříně
Typ umístění: do stěny, do nábytku | Typ zámku: elektronický, na klíč | Napájení: 4 AA baterie | Objem: 8,6 l | Hmotnost: 5,4 kg | Přibližná cena: 1 300 Kč
- Příznivá cena
- Dva typy zámku
- Kotevní šrouby pro instalaci do zdi
- Možnost zablokování zámku
- Menší rozměry
Kompaktní rozměry a nízká váha. Přesně to spojuje příruční trezor na peníze YALE Safe Guest Small YSG/200/DB1, který lze vzhledem ke svému zpracování umístit do stěny nebo do nábytku. Pokud se rozhodnete pro jeho umístění do stěny, můžete využít kvalitní kotevní šrouby, které jsou součástí balení. Objem trezoru činí 8,6 litrů, vzhledem k čemuž se hodí spíše pro uložení menších cenností, finanční hotovosti či dokladů.
Trezor je vybaven dvěma typy zámku, a to elektronickým a klasickým klíčem. K napájení slouží 4 AA baterie, přičemž trezor vás automaticky upozorní na jejich nízkou kapacitu. Uživatelský kód lze nastavit v rozmezí od 3 do 8 znaků. Zároveň si můžete nastavit, aby se zámek po 3 neúspěšných pokusech zablokoval. Vnitřní prostor trezoru je opatřen plstí pro ochranu vašich cenností. Pokud vám stačí menší rozměry trezoru, pak pro vás tento trezor může být ideální. Je kvalitní a za příznivou cenu.
Recenze Rottner PowerSafe 300 EL – trezor do podlahy
Typ umístění: do podlahy | Typ zámku: elektronický | Napájení: 9V baterie | Objem: 24 l | Hmotnost: 26 kg | Přibližná cena: 11 000 Kč
- Elektronický zámek
- Možnost zablokování zámku
- Snadné ukotvení do podlahy
- Dvouplášťové provedení
- Kotvící materiál je součástí balení
- Vyšší cena
- Vyšší hmotnost
Pokud hledáte kvalitní nábytkový trezor, můžete se rozhodnout pro Rottner PowerSafe 300 EL. Pyšní se certifikací bezpečnostní třídy S2 dle EN 14450 (ECB-S). Jedná se o dvouplášťový trezor, který poskytuje ochranu před vloupáním i menším ohněm. Jeho celkový objem činí 24 litrů, což nemusí stačit úplně všem. Na druhou stranu díky svým rozměrům se dovnitř vejdou až dva šanony klasické velikosti. Trezor disponuje elektronickým zámkem s možností jeho zablokování po 3 neúspěšných pokusech. K napájení využijete jednu 9V baterii.
Nevýhodou podlahového trezoru je poněkud vyšší cena, která se však přirozeně s kvalitními produkty pojí. Trezor lze jednoduše ukotvit do podlahy, přičemž součástí balení je veškerý kotvící materiál. Vnitřní prostor trezoru je prakticky rozdělen pomocí jedné police, což nahrává lepší organizaci veškerých vašich cenností.
Recenze Richter Czech RS.30.K – trezor na klíč
Typ umístění: do stěny, podlahy a nábytku | Typ zámku: klíč | Napájení: nemá | Objem: 27 l | Hmotnost: 12 kg | Přibližná cena: 2 000 Kč
- Dostatečný objem
- Možnost umístění do stěny, podlahy i nábytku
- Vnitřní police
- Kvalitní ocel
- Zesílená dvířka
- Mechanický zámek nemusí vyhovovat všem
Dáváte přednost klasickému zamykání na klíč? V tom případě vás možná zaujme právě trezor Richter Czech RS.30.K. Jeho celkový objem činí 27 litrů. Vybrat si přitom můžete ze 3 typů umístění. Trezor lze upevnit do stěny, podlahy i nábytku. Jeho hmotnost přitom činí 12 kg. Trezor je vyroben z kvalitní oceli a disponuje zesílenými dvířky. Tloušťka pláště činí 2 mm, tloušťka dveří poté činí 4 mm.
Trezor disponuje praktickou policí, která se nachází uvnitř. Pyšní se klasickým mechanickým zámkem, přičemž součástí balení jsou hned 2 klíče. Díky tomuto způsobu zamykání nejste vázáni na nutnost hlídat nabití vložených baterií. Uvnitř trezoru se nachází filcový materiál pro lepší ochranu uložených cenností.
Recenze Rottner Toscana 40 – Robustní domácí trezor
Typ umístění: do podlahy a nábytku | Typ zámku: klíč | Napájení: nemá | Objem: 22 l | Hmotnost: 46 kg | Přibližná cena: 10 000 Kč
- Dostatečný objem
- Možnost umístění do podlahy i nábytku
- Kvalitní materiál
- Včetně certifikace
- Vyšší cena
- Vysoká hmotnost
Kvalitní trezor s certifikátem na uložení nejrůznějších cenností. Tak lze stručně charakterizovat trezor Rottner Toscana 40. Jeho celkový objem činí 22 litrů a hmotnost dosahuje 46 kg. Trezor je vyroben z kvalitních materiálů, díky čemuž se můžete těšit na jeho mimořádně bytelné provedení. Navíc disponuje certifikací. Schovat jej lze jak do podlahy, nebo do nábytku. Samotný trezor má totiž dva otvory na spodní a zadní straně pro jeho bezpečné ukotvení.
Trezor dle norem spadá do I. bezpečnostní třídy. Jeho předností jsou bezpochyby víceplášťové dveře a korpus. Dveřní plášť má na šířku 12 mm. Samotný zámek poté potěší svou zvýšenou bezpečností díky pancéřování z manganové kalené oceli. Nevýhodou je poněkud vyšší cena, se kterou je nutné při nákupu certifikovaného trezoru počítat.
Nejprodávanější domácí nábytkové trezory
Jak vybrat domácí trezor
Domácí trezor rozhodně nemusí být doménou pouze milionářů a majitelů velkého množství cenin. Právě naopak. Domácí trezory najdou uplatnění i u běžných smrtelníků a vy díky nim budete mít jistotu, že se nikdo neoprávněně nedostanete k tomu, co chcete nejvíce střežit. Jak ale při výběru domácího trezoru postupovat a na co si dát pozor? Pojďme se na to podívat podrobněji.
Proč si trezor na peníze pořídit a co do něj ukládat
Pořídit si trezor do domácnosti rozhodně má smysl. Uložit do něj totiž můžete velkou spoustu cenností. Jednat se může o větší finanční hotovost, kterou z určitého důvodu nechcete mít na bankovním účtu, šperky či drahokamy. Kromě toho můžete do trezoru uložit veškeré důležité dokumenty, které chcete mít na jednom místě a nechcete o ně přijít. Jednat se může například o rodné a oddací listy, smlouvy k hypotéce a podobně. Dále se může jednat o citlivé dokumenty, fotografie a jiné materiály, u nichž netoužíte po tom, aby je viděl někdo další. Do domácího trezoru lze uložit také osobní doklady – například pas, který zpravidla nepoužíváte příliš často.
Díky trezoru na peníze budete mít jistotu, že se k vašim osobním věcem nedostane nikdo jiný (ani v případě, že vaši skrýš najde). Zároveň budete cennosti lépe chránit před případnými zloději a nenechavci. A domácí trezor na peníze může v neposlední řadě sloužit pro uložení věcí mimo dosah vašich ratolestí nebo třeba domácích mazlíčků.
Vybírejte podle velikosti
Velikost trezoru samozřejmě úzce souvisí s tím, co v něm potřebujete uschovat. Zatímco u šperků a malých cenností si vystačíte s mini trezorem do nábytkové skříňky, pro velký počet dokumentů budete potřebovat o něco větší variantu. Zároveň zvažte, kde přesně chcete trezor v domácnosti umístit. Pamatujte na to, že sejfy se prodávají jako jeden kus a že s nimi budete muset projít dveřmi nebo třeba po schodech. Sejf na peníze jistě může být menší než trezor na obrazy a kousky umění.
Bezpečnostní třída
Velmi důležitým parametrem při výběru trezoru je stupeň bezpečnosti. O tom, jak moc je trezor zabezpečený, informuje jeho bezpečnostní třída. Ta je kromě jiného charakteristická hodnotou RU. Jedná se o číselné označení toho, jak je trezor odolný vůči vloupání. S vyšší hodnotou RU se přirozeně pojí větší odpor trezoru, a tím pádem i vyšší ochrana.
- Bezpečnostní třída 0 pro trezory: je charakteristická aspoň jedním trezorovým zámkem třídy A. Poslouží pro uložení menších finančních částek a důvěrných dokumentů. Odolnost proti vloupání: 30/30.
- Bezpečnostní třída 1 pro trezory: je charakteristická aspoň jedním trezorovým zámkem třídy A. Poslouží pro uložení denní tržby nebo třeba zbraní. Odolnost proti vloupání: 30/50.
- Bezpečnostní třída 2 pro trezory: je charakteristická aspoň jedním trezorovým zámkem třídy A. Hodí se pro uložení hotovosti do 100 000 Kč, také se jedná o základní typ trezoru pro zlatníky. Odolnost proti vloupání: 50/80.
- Bezpečnostní třída 3 pro trezory: je charakteristická aspoň jedním trezorovým zámkem třídy B. Používá se pro uložení větších finančních částek a tajných dokumentů. Odolnost proti vloupání: 80/120.
- Bezpečnostní třída 4 pro trezory: je charakteristická aspoň dvěma trezorovými zámky třídy B. Tyto trezory jsou určeny pro bankovní a finanční instituce. Odolnost proti vloupání: 120/180.
- Bezpečnostní třída 5 pro trezory: je charakteristická aspoň dvěma trezorovými zámky třídy B. Tyto trezory jsou určeny pro bankovní a finanční instituce. Odolnost proti vloupání: 180/270.
Umístění trezoru
Obecné doporučení říká, že byste trezor neměli umístit na na první pohled viditelné místo. Konkrétní rozhodnutí pak závisí hned na několika faktorech. Jednat se může o to, co budete chtít do trezoru ukládat, ale i to, jaké jsou rozměry a váha daného modelu.
Domácí trezor do skříně nebo domácí trezor do zdi
Oblíbeným typem umístění je schovat domácí trezor do zdi či do nábytku. Tímto způsobem sejf snadno skryjete před zvědavýma očima a nenechavýma rukama. Tyto varianty se dají instalovat například do skříně či do psacího stolu. Trezory do zdi pak nabízejí dostatečné zabezpečení proti zcizení díky svému kompletnímu ukotvení do zdi.
Trezory do podlahy
Jedná se o velmi nenápadnou variantu, kterou snadno instalujete do podlahy. Tímto způsobem ještě více podpoříte to, aby trezor náhodou zloděj neodhalil. Hodí se třeba v případě, kdy rekonstruujete nebo stavíte nový dům a chcete investovat do plně integrovaného řešení.
Umístění dle typu obsahu
Pokud si budete do trezoru ukládat hotovost či šperky, pravděpodobně jej budete chtít mít neustále po ruce. V úvahu vezměte také výšku jeho umístění. Nejlépe se vám bude trezor otevírat v případě, že bude v úrovni mezi ramenem a loktem.
Umístění dle váhy
Obzvláště v případě, že se rozhodnete pro velký a těžký sejf, zvažte jeho umístění. Trezory s hmotností nad 450 kg se například nedoporučují instalovat v patře, ale vhodnější je spíše přízemí.
Typ zamykání
Při výběru trezoru zvažte také preferovaný způsob otevírání. Respektive se informujte o tom, jakým typem zámku je trezor vybaven. Nejčastěji se můžete setkat se třemi variantami.
- Zámek na klíč je nestárnoucí klasikou. Nevýhodou je však právě samotný klíč, který může být snadné někde zapomenout nebo dokonce ztratit. Bez jeho pomoci jste pak nahraní. Řešit tedy budete, kam klíč uložit, aby byl na bezpečném místě a jen tak se k němu někdo nedostal. Pokud se totiž dostane do rukou neoprávněné osobě, snadno se do vašeho trezoru dostane.
- Mechanický číselný zámek funguje na principu zadání vámi zvolené číselné kombinace. Jednotlivá čísla se zadávají pomocí otáčení, což může být v některých případech poněkud zdlouhavé. Na druhou stranu si nemusíte lámat hlavu se samotným klíčem. Pokud v určitou chvíli budete potřebovat kombinaci někomu předat, můžete mu kód snadno poslat zprávou nebo třeba sdělit po telefonu. Tyto trezory fungují i v případě, že dojde k výpadku proudu. Ale existuje samozřejmě i nevýhoda. Číselnou kombinaci je třeba si vždy pamatovat.
- Elektronické zámky jsou závislé na přítomnosti baterie. Pravidelně proto musíte myslet na výměnu této baterie (případně její dobíjení). K zadání číselné kombinace však slouží klávesnice, která je pro obsluhu příjemnější než otočný mechanický zámek. Pozitivem může být také možnost snadné změny číselné kombinace, kterou si však musíte vždy pamatovat. Trezor na elektronický zámek vás také zpravidla vyjde dráž.
Ohnivzdornost
Ohnivzdorné trezory dokážou vaše cennosti ochránit také před požárem. Jednotlivé varianty se rozdělují podle času, po který trezor odolá žáru. Tato délka se uvádí v hodnotách 30, 60, 90 a 120 minut, a to za předpokladu, že teplota uvnitř nepřekročí povolenou hranici. Pokud tedy hledáte maximální ochranu pro vaše cennosti i v případě požáru, sáhněte po typu s nejdelší ochranou. Přirozeně je však třeba vzhledem k použitým materiálům a technologiím počítat s vyšší pořizovací cenou.
Certifikace trezoru
Certifikace u trezorů znamená, že daný výrobek svou kvalitou a zpracováním odpovídá dané certifikační normě. Nejčastěji se u nás trezory certifikují podle české normy ČSN 916012. Tato norma rozlišuje celkem tři stupně bezpečnosti, a to Z1, Z2 a Z3.
Setkat se dále můžete s evropskou normou EN 1143, která upravuje bezpečnost trezorů v případě, kdy je na jejich bezpečnost kladen větší důraz. Podle této normy se rozlišuje celkem 14 bezpečnostních tříd.
Norma EN 1300 je důležitá pro rozlišení jednotlivých variant trezorových zámků. Pokud se rozhodnete pro zámek označený touto normou, budete mít jistotu, že se nejedná o nekvalitní, pochybnou nebo dokonce málo bezpečnou variantu. Certifikovaný trezor je tedy zárukou určité kvality a vlastností, které produkty z této kategorie spojují.
Kde koupit domácí trezor
Při koupi trezoru se můžete poohlédnout ve specializovaných kamenných prodejnách. Široká nabídka produktů na vás však čeká také na internetu. Z konkrétních internetových obchodů stojí za doporučení například Alza.cz s bohatým sortimentem nebo 4home.cz se zaměřením na vybavení domácnosti.
Nejoblíbenější značky domácích trezorů
Trezory jsou součástí portfolia mnoha různých značek. Při výběru tak můžete vsadit na produkty od českých, ale i zahraničních značek. Mezi často prodávané značky trezorů lze zařadit například AdSafe, Rottner, Richter Czech, Yale a mnoho dalších.
Cena domácích trezorů
Cenové rozpětí domácích trezorů je poměrně široké a závisí na kvalitě provedení, velikosti i zařazení do bezpečnostní třídy. Nejlevnější produkty se základním systémem zabezpečení se cenově pohybují kolem hranice 2 000 Kč. Širší nabídka produktů na vás čeká v cenové hladině do 5 000 Kč. A pokud hledáte opravdu bezpečný nebo rozměrný trezor, může se jeho cenovka přehoupnout i přes hranici 10 000 Kč.
Diskuse u článku