ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Malé spotřebiče

Recenze kávovaru Bosch TAS 1252

15. 4. 2017 aktualizováno

recenze bosch-tas-1252-04
Milovníci lahodné kávy v posledních letech neskutečně plesají. Na trhu se objevují stále nové a nové kávovary, které se – s ohledem na svoji cenovou dostupnost – stávají neodmyslitelnou součástí našich domácností. Nízká cena ručí za to, že si obdivovatelé a vyznavači této aromatické tekutiny mohou svoji lahůdku vychutnávat za pár drobných. Pokud opomineme prvotní pořizovací náklady za ten či onen kávovar, lahodná káva vyrobená domácím přístrojem není o moc dražší nežli klasická instantní nebo turecká káva střední třídy.

Pokud svoji ranní chuťovku stále připravujete prostřednictvím rychlovarné konvice, možná byste se měli nebo alespoň mohli po nějakém přístroji poohlédnout. Výsledek určitě stojí za to v podobě chutnějšího a voňavějšího zážitku. V dnešní recenzi se podíváme na kávovar od výrobce Bosch, TAS 1252, který si můžete v tuto chvíli pořídit za částku kolem 1 000 Kč (04/2017).

Náš tip

Přečtěte si i náš přehledný výběr doporučených kávovarů s návodem, jak vybrat správný přístroj.

Vzhled a zpracování

Model Bosch TAS 125 váží 2,74 kilogramů, přičemž se svými rozměry 16,9 x 24,9 x 29,8 cm řadí mezi malá a kompaktní zařízení, která vám nebudou na kuchyňské lince nebo na podobném místě překážet, přičemž kávovar není ani se svým příkonem 1 300 Wattů žádný žrout. Černý model působí elegantně a decentně, tudíž po vstupu do místnosti na sebe nepoutá příliš pozornosti. O to víc překvapí jeho šikovnost a funkčnost, která ovšem není podmíněna uživatelskou zručností a řemeslným nadáním, jak tomu občas u podobných přístrojů bývá.

Převážná většina součástek je s přístrojem spojena pevně, ovšem s některými přece jen manipulovat lze. Především se jedná o 0,7 litrový postranní zásobník na vodu, který – díky své kapacitě – dobře poslouží pro přípravu několika šálků po sobě. Vše se nicméně odvíjí v závislosti na druhu připravované kávy.

Dalším odnimatelným prvkem je výškově nastavitelný a odnimatelný podstavec na šálky. Ten lze nastavit do střední nebo spodní výškové úrovně. Odnimatelnost je vhodná jak pro přípravu kávy do menších šálků (aby voda vlivem gravitace neprskala), tak pro snadné čištění. Čas od času se zkrátka stává, že se během manipulace se šálkem trocha tekutiny přece jen vylije na stůl a samotný přístroj. Jednoduše očistit lze také umělohmotný držák na kapsle, který lze snadno z útrob přístroje vyjmout, umýt a zase vrátit na původní místo. K samotné údržbě se dostaneme později, nyní je ale nutné učinit seznámení s tím nejdůležitějším – tedy použitou kávou.

Příprava a cena kávy

Kávovar Bosh TAS 1252 je opatřen čtečkou čárkových kódů, které automaticky rozpoznává po vložení určité kapsle. Znovu tedy platí, že se o nic nestaráte a přístroj udělá vše za vás. Kapslí se na trhu vyskytuje skutečně nepřeberné množství, od klasických káv typu Caffe Crema Classico XL, po Jacobs Krönung Latte Macchiato, po nápoj s vůní a chutí sušenek Oreo. Kávovar tak neuspokojí pouze milovníky voňavé kávy, ale také mlsné jazýčky našich dětí.

Jednotlivé kávy lze zpravidla pořídit v balení po 16 kusech, přičemž cena jednotlivých produktů se odvíjí na jejich druhu a kvalitě. Zatímco nejlevnější balení kávy stojí kolem 115,- Kč, dražší kávy přijdou na částku 150,- Kč. Cena kávy se tak mnohdy liší v řádech desetikorun. Obyčejná káva vyjde v přepočtu na něco málo přes 7,- Kč, kdežto Latte Macchiato přijde na necelých 15,- Kč.

Recenze Bosch TAS 1252 - kapsle

Konečná cena kávy nestojí pouze na ceně balení, ale také na způsobu přípravy, respektive na použitém množství kapslí. U několikrát připomínaného Macchiata je totiž pro přípravu nezbytné použít mimo kávové kapsle také kapsli s mlékem. Tyto kapsle jsou součástí balení, nicméně je zákonitě nutné brát v potaz fakt, že z celkového poštu 16 kapslí v balení lze připravit pouze 8 kusů kávy Latte Macchiato (8 kapslí s mlékem + 8 kapslí kávy = 8 káv).

Pokud máme přístroj a nakoupenou zásobu kapslí, můžeme se vydat na přípravu samotné kávy. Ta je velice snadná a pohodlná. Jednoduše zapnete přístroj pomocí tlačítka on/of, naplníte boční zásobník na vodu, do mechanismu vložíte vámi vybranou kapsli, zacvaknete a zmáčknete start. Postranní dioda začne blikat a přístroj začne připravovat nápoj. Příprava trvá zhruba dvě minuty, nicméně délka jednotlivé výroby je závislá na typu užité kávy; příprava obyčejná kávy bez mléka trvá cca dvě minuty, příprava kávy s mlékem trvá klidně i jednou tolik času. Pokud výsledný čas srovnáme s klasickou rychlovarnou konvicí, ušetřený čas je jednoznačný, neboť je vaření kávy zcela automatické.

Po skončení procesu jednoduše vyjmete hrnek s lahodnou tekutinou a můžete nerušeně a bez problém konzumovat. V případě vaření pomocí rychlovarné konvice musíme nejprve přichystat šálek, vložit množství kávy, nalít vodu do konvice, počkat na bod varu atd… V případě přístroje Bosh TAS 1252 vás o ukončení procesu informuje postranní dioda, případní netrpělivci mohou dokončení kávy sami odhadnout na základě nečinnosti přístroje, čímž však ušetří maximálně několik sekund.

Během přípravy kávy jsem se občas potýkal s nemilým překvapením. Během vkládání kapsle do zásobníku, která má své umístění přesně dané a neměnné, jsem ji do přístroje nepřesně vložil a chvatně přiklopil svrchní víko kávovaru, vlivem čehož však došlo a vždy dojde k narušení obalu kapsle na místě, které není k propíchnutí určené. Pokud se vám něco podobného stane, o čemž ani nepochybuji, nikdy kapsli již nerovnejte zpět a už vůbec se ji nesnažte použít pro přípravu kávy. Pokud i tak zahájíte vařící proces, káva poteče všude kolem, jenom ne do chtěného hrníčku. Následuje pracné čištění a úklid nepořádku všude kolem.

Co se týče užitých nádob pod vypusť kávovaru, jejich volba je čistě na vás. Pod kávovar není problém použít váš milovaný hrníček, nebo si prostě koupit sklenice čistě k tomu určené. Místa je pod tryskou dost, tudíž nejste ničím limitováni, což je výhoda obrovská, neboť se náklady na přípravu kávy uměle nezvyšují.

Údržba

Černé provedení se postupem času ukázalo jako praktické. Povrch přístroje není nutné několikrát týdně otírat, neboť není usazený prach a případné drobné nečistoty na plastovém povrchu “vidět”. Jednou za čas stačí kávovar otřít vlhkým hadříkem a přístroj je stále jako nový.

Čas od času je však nutné aplikovat proces odvápnění, o který si přístroj sám řekne prostřednictvím diody. Nejde však o nic odborného a odvápnění zvládne i technicky méně zdatná osoba – vše probíhá plně automaticky v režii přístroje. Odvápnění trvá několik minut, přičemž veškeré potřebné věci k jeho uskutečnění jsou součástí přístroje při pořízení. Důležitý je dostatek vody a plastová náhražka kapsle, prostřednictvím které se čistící proces spustí a uskuteční.

S kvalitou kávy jsem ani po více než roce používání problém neměl, byť jsem pro její přípravu používal studniční tvrdou vodu bohatou na železo. Přístroj se tedy zjevně vypořádá i s vodou “vesnického” typu, která mu na jeho spolehlivosti a kvalitě nic neubere.

Závěrečné zhodnocení

Po více než ročním používání jsem s kávovarem Bosch TAS 1252 velmi spokojen. Přístroj běží jako hodinky, přičemž jsem se po dobu jeho provozu nesetkal s žádným problémem, který by si žádal nějakých oprav. Příprava kávy je nenáročná a rychlá, přičemž vyzdvihnout musím také nízkou pořizovací cenu včetně ceny za každý šálek kávy.

Jako milovník tohoto nápoje mi dokáže TAS 1252 přístroj moje chuťové pohárky dostatečně uspokojit nejen kvalitní chutí kávy, ale také bohatou pěnou a voňavým aromatem. Pokud nad koupí kávovaru uvažujete, dost možná bude tento přístroj příhodný právě pro vás. Řekněte sami, tisíc korun přece není moc…

Klady
  • Nízká cena
  • Malé rozměry
  • Snadná údržba
  • Dobrá káva plná pěny
Zápory
  • Hlučnější
  • Plast náchylný na poškrábání
Náš tip

Přečtěte si i náš přehledný výběr doporučených kávovarů s návodem, jak vybrat správný přístroj.

Nejprodávanější kávovary dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (2 hlasy)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář