Jedním z hlavních benefitů bezdrátové nabíječky je úspora kabelů. Zaměřili jsme se proto na produkty, kterými nabijete více než jedno zařízení. Naším favoritem se stal model Belkin WIZ009vfWH, pro své efektivní využití i elegantní vzhled, který potěší všechny Apple fanoušky.
MagSafe nabíječka pro dodání energie až třem různým Apple produktům.
Elegantní bezdrátová nabíjecí stanice pro (nejen) Samsung produkty.
Výkonná Qi nabíječka až pro dva telefony od různých výrobců.
Nejlepší bezdrátové nabíječky
Recenze Belkin WIZ009vfWH 3v1 – Nejlepší bezdrátová nabíječka pro Apple produkty
Výkon: 15 W | Vstup: USB-C | Délka kabelu: 1,2 m | Určení: Apple | Qi standard: Ne | Adaptér v balení: Ano | Přibližná cena: 3 590 Kč
- Nabíjení 3 Apple zařízení zároveň
- Adaptér do zásuvky v balení
- MagSafe
- Delší přívodní kabel
- Nepodporuje Qi standard – pouze pro Apple produkty
Funkční minimalismus. Produkty s nakousnutým jablkem se vyznačují jednoduchým designem. Na jeho eleganci mu může ubírat změť drátů při jejich hromadném nabíjení. Pokud se řadíte mezi fandy zařízení Apple, pravděpodobně vás zaujme bezdrátová nabíječka Belkin WIZ009vfWH. Na bílou nabíjecí stanici naskládáte všechny své kapesní Apple pomocníky – iPhone, Apple Watch i AirPods.
Není tajemstvím, že hodně využívaná elektronika vyžaduje každodenní nabíjení, a tak po celém pracovním dni nebo sportovním výkonu oceníte možnost hromadného nabíjení. Bezdrátová nabíječka Belkin nabízí výkon 15 W. Funkce MagSafe se postará o nejrychlejší možné nabíjení vašeho iPhonu. Silné magnety telefon drží v nejvhodnější poloze pro efektivní nabíjení, ve které si můžete přečíst třeba nově příchozí zprávy.
Nejen nás v redakci, ale i spoustu spokojených uživatelů, oslovila praktičnost tohoto modelu. Indikátor vás informuje o stavu nabíjení. Kabel pro zapojení do sítě měří 1,2 m, což zajišťuje pohodlné umístění na pracovní stůl, televizní stolek nebo opěradlo gauče. Bezdrátová nabíječka MagSafe však funguje pouze s Apple produkty.
Recenze Yenkee YAC 5310 – Nejlepší poměr cena/výkon
Výkon: 15 W | Vstup: USB-C | Délka kabelu: 1 m | Určení: Samsung | Qi standard: Ano | Adaptér v balení: Ne | Přibližná cena: 1 070 Kč
- LED indikace nabíjení
- Qi standard
- Telefon lze nabíjet ve vertikální i horizontální poloze
- Bez síťového adaptéru
Bezdrátová nabíječka pro (nejen) Samsung zařízení. Rivalem našeho prvnímu tipu je bezdrátová nabíječka Yenkee YAC 5310. Přístroj poskytuje bezpečné bezdrátové nabíjení chytrým hodinkám, telefonu a sluchátkům. Na moderně vypadající stojánek odložíte své tři elektro oblíbence a vyhnete se nepořádku na pracovním stole.
Nabíječka přizpůsobuje nabíjení dle produktů. Pro hodinky poskytuje výkon 2,5 W, pro sluchátka 3 W a pro telefon dle podporované hodnoty až 15 W. Sympatickým detailem je dioda, která vás světlem upozorní, že je zařízení nabito nebo zda je zařízení vůbec kompatibilní s nabíječkou.
I přesto, že je bezdrátová nabíječka určena primárně pro Samsung zařízení, díky přítomnosti Qi standardu lze nabíjet i zařízení jiných značek. Je tedy skvělou volbou pro využití v celé rodině. Za cenu kolem tisícikoruny jsme v redakci zvolili tuto bezdrátovou nabíječku jako model s nejlepším poměrem ceny a výkonu.
Recenze AlzaPower WC250 – Nejlepší levná bezdrátová nabíječka
Výkon: 15 W | Vstup: USB-C | Délka kabelu: 1 m | Určení: všechny telefony | Qi standard: Ano | Adaptér v balení: Ne | Přibližná cena: 680 Kč
- Nabíjení dvou telefonů zároveň
- Velmi příznivá cena
- Podpora Qi standardu
- Bez adaptéru do zásuvky
Hodně členů rodiny, ještě více nabíječek a málo zásuvek. Nabíjení smartphonů různých značek ještě různějšími vinoucími se kabely vám zjednoduší bezdrátová nabíječka AlzaPower WC250. Poskytne nabíjení ve výkonu až 15 W dvěma zařízením s podporou Qi standardu. To znamená, že na ní můžete nabíjet telefony Apple i všechny jiné značky. V případě, že váš telefon podporuje jiný výkon nabíjení, nabíječka se přizpůsobí.
Její použití je naprosto intuitivní a jednoduché. Dokonce nemusíte telefon vytahovat z ochranného obalu. Nabíječka zvládne vaše zařízení nabít i přes něj. Vše, co potřebujete, je položit smartphone na podložku. O nic se dál nestaráte. LED indikátor vám oznámí, že je vaše zařízení nabito.
Kratší přívodní kabel o délce 1 m nedisponuje síťovým adaptérem, takže vás čeká nákup konektoru pro USB-C. I přesto tuto bezdrátovou nabíječku považujeme za necelých 700 Kč za skvělý výrobek, který stojí za vaši pozornost.
Recenze Yenkee YAC 5330 – Cestovní bezdrátová nabíječka
Výkon: 15 W | Vstup: USB-C | Délka kabelu: 1 m | Určení: Apple | Qi standard: Ano | Adaptér v balení: Ano | Přibližná cena: 1 299 Kč
- Síťový adaptér součástí
- Skladné a cestovní řešení
- Funkce „nočního stolku“
- Nenašli jsme
Zajímavou volbou na cestování je Yenkee YAC 5330. Lze ji považovat za bezdrátovou nabíječku do auta nebo na cestování. Jejím hlavním benefitem je skladnost a přenosnost. Na rozdíl od stojánkových nabíjecích stanic je Yenkee YAC 5330 variabilní a strčíte ji snadno do kapsy.
Má dvě varianty použití. Buď ji plně rozložíte a užijete si její velkorysé nabídky nabíjení až třech zařízení. Anebo ji složíte do trojúhelníkového tvaru, který je skvělý pro nabíjení Apple Watch. Bezdrátová nabíječka s MagSafe tím plní funkci „nočního stolku“ – díky vstřípené poloze hodinek budete mít i potmě přehled, kolik je hodin. Hodinkám poskytuje MagSafe nabíječka výkon 2,5 W, sluchátkům 3 W a telefonu dle jeho potřeb od 5 W až do 15 W.
Nemusíte dlouho laborovat nad tím, kam které zařízení umístit. Na zařízení jsou přesně vyznačená stanoviště pro váš iPhone, Apple Watch i AirPods. Celá bezdrátová nabíječka s MagSafe je vyrobena z ABS plastu s pryžovými částmi pro snadné složení a rozložení. Součástí je i síťový adaptér.
Recenze Epico Ellipse – Cestovní bezdrátová nabíječka do auta
Výkon: 15 W | Vstup: USB-C | Délka kabelu: 1 m | Určení: všichni výrobci | Qi standard: Ano | Adaptér v balení: Ano | Přibližná cena: 779 Kč
- Nabíjení až 15 W
- Umístění do mřížky ventilátoru
- Adaptér do zapalovače
- Pro většinu moderních telefonů s Qi
- Pouze pro některé modely iPhonů
- Výkon 7,5 W pro iPhony
Naším posledním tipem sice není multifunkční nabíjecí stanice, rozhodně se však jedná o užitečné řešení. Bezdrátová nabíječka do auta Epico Ellipse dodá energii vašemu vybitému telefonu během cesty do práce nebo za dobrodružstvím. Nabíječku zacvaknete do mřížky ventilátoru a telefon máte na očích. Velmi se nám líbí, že smartphone díky pevnému magnetu můžete používat při jízdě i při nabíjení jako navigaci.
I přesto, že nabíječka podporuje MagSafe, je nevýhodou, že pro některé iPhony není nabíječka určena. Jmenovitě není kompatibilní s modely iPhone 13 Pro a iPhone 14 Pro. Bezdrátové nabíjení poskytuje výkon 7,5 W pro iPhony, 15 W pro ostatní chytré telefony. Součástí balení je oboustranný kabel USB-C i redukce do zapalovače ve voze.
Suma sumárum, za cenu do 800 Kč je tato nabíječka skvělým řešením, pokud trávíte dlouhé cesty v autě. Silný magnet telefon drží na svém místě, a navíc ho máte na očích a může suplovat třeba navigaci. Nevýhodou je jeho nekompatibilita s některými typy telefonů i nižší výkon nabíjení pro značku Apple.
Nejoblíbenější bezdrátové nabíječky
Jak vybrat bezdrátovou nabíječku
Stejně jako pan Lorenc v notoricky známém filmu vypočítával všechny nezbytnosti, které potřebujete ke stavbě domu, tak by každý z nás mohl vyjmenovat, kolik nabíječek a kabelů potřebuje k fungování své domácnosti i mimo ni.
Bezdrátové nabíječky jsou vysvobozením pro chronické zamotávače kabelů i řešením rodinných hádek o tu nejoblíbenější zásuvku přímo u gauče. U moderních zařízení, které podporují bezdrátové nabíjení a podporují tzv. Qi standard, vám totiž bude stačit pouze jedna nabíječka. Tedy za předpokladu, že chytře nakoupíte nabíječku, která dokáže nabít dva telefony zároveň nebo dodat šťávu vašemu mobilu, chytrým hodinkám a sluchátkům najednou.
Jak funguje bezdrátová nabíječka
Pro řadu lidí spadá bezdrátové nabíjení do kategorie kouzel a magie. Nevíme, jak fungují, ale jsme za ně rádi a ulehčují nám život. Bezdrátová nabíječka funguje na principu elektromagnetické indukce. Když na ni položíte své zařízení, začne generovat magnetické pole, které se přenáší na váš telefon (hodinky, sluchátka). Vaše zařízení obsahuje zase „magický“ přijímač, který magnetické pole přeměňuje na elektrický proud a dobíjí jím baterii. Abrakadabra, telefon se nabíjí.
Co to je Qi standard
Qi (vyslovováno jako “čí”) je mezinárodní standard pro bezdrátové nabíjení, který zajišťuje kompatibilitu mezi různými bezdrátovými nabíječkami a zařízeními. Mít bezdrátovou nabíječku, která podporuje jen určitou značku, je totiž stejné, jako mít kabelovou nabíječku s unikátní koncovkou. Neefektivní, neekonomické i neekologické řešení. A vlastně i nelogické. Standard Qi umožňuje používat nabíječky od různých výrobců. Tedy za předpokladu, že ony i vaše zařízení splňují tento standard.
Parametry, které musí splňovat bezdrátová nabíječka
Jednou z nevýhod bezdrátových nabíječek je delší doba nabíjení. Většina bezdrátových nabíječek funguje v režimech 5 W, 7,5 W a 15 W. Čím vyšší výkon, tím rychlejší nabíjení.
Pro maximální efektivitu si vyberte model, který podporuje funkci rychlonabíjení a pokud máte více zařízení, sáhněte po větších nabíjecích podložkách nebo po stojánkových nabíječkách, které dokáží „oživit“ více zařízení najednou.
Jaká zařízení lze nabíjet s bezdrátovou nabíječkou
Nejčastějšími adepty na bezdrátové nabíjení jsou moderní smartphony, chytré hodinky a bezdrátová sluchátka. Je však důležité zajistit, že vaše zařízení podporuje bezdrátové nabíjení a je kompatibilní s Qi standardem nebo MagSafe nabíječkou.
Výhody a nevýhody bezdrátového nabíjení
Bezdrátová nabíječka je elegantním a pohodlným řešením, pokud ve vaší domácnosti leží v každé místnosti směsice kabelů, nabíječek a adaptérů různých délek, tvarů a koncovek. Ve chvíli, kdy více vašich zařízení podporuje bezdrátové nabíjení, stačí pouze jeden kabel s bezdrátovou Qi nabíječkou, která je kompatibilní se všemi zařízeními. Na takovou nabíječku stačí telefon položit na podložku displejem vzhůru a začne se nabíjet.
Nezáleží na tom, zda je to telefon s Androidem či iPhone. Navíc existují i větší bezdrátové dobíjecí stanice, na které kromě telefonu položíte třeba své chytré hodinky nebo sluchátka a nabíjí se všechny zařízení zároveň. Pro všechna zařízení můžete používat stejnou nabíjecí podložku. Bezdrátová nabíječka se sama vypne, jakmile je zařízení plně nabito. To vede k úspoře energie, bezpečnějšímu nabíjení i menší potřebě obávat se o přehřátí baterie.
Bezdrátové nabíjení má ale i své nevýhody. Je výrazně pomalejší, obvykle trvá o 30-80 % déle než při použití kabelu. Zatímco při klasickém nabíjení můžete na telefonu nadále pracovat nebo s ním telefonovat i při připojení do sítě, u bezdrátového nabíjení musí telefon zůstat na podložce. Nemůžete ho tedy používat tak, jak jste byli zvyklí. Bezdrátové nabíječky jsou také zpravidla dražší než kabelové (které navíc dostanete ihned při koupi zařízení).
Bezdrátové nabíjení telefonů bez podpory bezdrátového nabíjení
Nabíjet telefon bezdrátově nemusí být pouze zbožným přáním v případě, že ho váš model nepodporuje. Můžete si zakoupit speciální modul s Qi standardem, který se vkládá mezi baterii a kryt telefonu. Toto „udělátko“ stojí kolem 200 Kč, ale nelze vložit do každého telefonu. Otázkou je cena servisu, který vám toto vylepšení poskytne i porušení záručních podmínek.
Kde koupit?
Naše bezdrátové Qi nabíječky jsme vybrali na Alza.cz a na CZC.cz. U obou prodejců najdete jak stojánkové varianty, tak bezdrátové nabíječky pro jeden či více telefonů. Skvělou volbou na cesty jsou skládací varianty nebo bezdrátové nabíječky do auta.
Nejoblíbenější značky
AlzaPower
Alza není pouze e-shop, ale i výrobce produktů, které dodají „šťávu“ vašim elektrozařízením. V portfoliu AlzaPower jsou powerbanky, baterie, nabíječky a další kabely a konektory. Kromě toho se firma snaží o ekologické balení svých produktů. Místo plastových obalů používá papír, ropu nahrazuje sójovým inkoustem a při balení svých výrobků nepoužívá lepidlo.
Belkin
Síťové prvky, napájecí adaptéry, datové kabely, ale i sluchátka, reproduktory, wi-fi routery. To je pouze malý výčet všech produktů, které na celosvětový trh přináší americká společnost Belkin již 40 let.
Epico
Prémiový výrobce mobilního příslušenství, to je česká firma Epico. V současnosti působí již celosvětově a patří mezi hlavní dodavatele do řetězců Apple Premium Reseller. Specialitou Epico jsou bezdrátové nabíječky, powerbanky a další příslušenství pro mobilní telefony, tablety i notebooky.
Yenkee
Český výrobce pro náš trh vyrábí příslušenství pro fotoaparáty, tablety, počítače a smartphony již více jak 10 let. Portfolio produktů je navrženo tak, aby vyhovělo nejen náročným zákazníkům, ale i těm, pro které je prioritou příznivá cena.
Cena
Pokud se rozhodnete pro jednoduchou nabíječku pro jedno zařízení, dostanete se s cenou do 500 Kč. Myslete však ekonomicky, ekologicky i efektivně a raději sáhněte po Qi nabíječce, která zvládne dodat energii více zařízením. Ta nejlevnější řešení pro více produktů startují na ceně okolo 1 000 Kč. Prémiové produkty a výrobky určené pro Apple jsou tradičně opatřeny vyšší cenovkou, která může přesáhnout i 3 000 Kč.
Často se ptáte
Můžu používat bezdrátovou nabíječku pro jakýkoli telefon?
Ne všechny telefony jsou schopny bezdrátového nabíjení. Bezdrátová nabíječka musí být kompatibilní s modelem vašeho telefonu a musí být určena pro MagSafe nabíjení nebo pro Qi standard.
Jak rychle nabíjí bezdrátová nabíječka?
Rychlost nabíjení závisí na výkonu nabíječky a kompatibilitě s vaším telefonem. Většina bezdrátových nabíječek nabízí výkon 15 W, což se rovná obyčejné kabelové nabíječce. Ovšem pokud máte kabelovou rychlonabíječku o výkonu 45 W, rozdíl samozřejmě pocítíte.
Zajímavost: Rekord v nabíjení bezdrátovou nabíječkou drží společnost Xiaomi, která svůj model Mi 11 dokázala nabít za neuvěřitelných 15 minut. Realita nabíjení u běžného uživatele je ovšem jinde.
Můžu nechat telefon na bezdrátové nabíječce přes noc?
Výhodou bezdrátového nabíjení je, že jakmile telefon přestane odebírat proud, bezdrátová nabíječka přestane proud dodávat. Proto můžete nechat telefon na bezdrátové nabíjecí stanici přes noc a klidně spát s vědomím, že se vaše zařízení nebude přebíjet.
Mohu používat bezdrátovou nabíječku i s telefonem, který má ochranné sklo nebo kryt?
Většina bezdrátových nabíječek dokáže dobíjet telefon i přes ochranný kryt nebo sklo. Efektivitu nabíjení může ovlivnit, pokud je kryt příliš tlustý nebo obsahuje kovové části.
Můžu telefon používat během bezdrátového nabíjení?
Ano, můžete telefon používat během nabíjení. Některé aplikace, které vyžadují vysoký výkon, mohou zpomalit proces nabíjení. Používání telefonu připojeného na bezdrátové nabíječce je zpravidla méně pohodlnější než manipulace s ním při napojení na klasikou kabelovou nabíječku.
Je bezdrátové nabíjení bezpečné?
Pokud používáte kvalitní nabíječku od důvěryhodného výrobce, je bezdrátové nabíjení obvykle bezpečné. Levným přeprodejcům z Číny se raději vyhněte. Moderní bezdrátové nabíječky také obsahují bezpečnostní funkce, jako je ochrana před přehřátím a přepětím.
Proč už se nepoužívá bezdrátové nabíjení plošně?
Často je tento způsob nabíjení pomalejší. Při nabíjení nemůžete pohodlně zařízení používat. Bezdrátové nabíječky jsou dražší a mnoho zařízení (zvlášť levnějších) je nepodporuje.
Diskuse u článku