Užijte si plný a prostorový zvuk jako v kině v pohodlí vašeho domova. S kvalitním AV receiverem si naplno vychutnáte každý tón i notu, ať už posloucháte hudbu či sledujete film. Testovali jsme pro vás nabídku na současném trhu a nejvíce se nám osvědčil výkonný receiver 7.2 Denon AVR-X2800H DAB. Podle čeho se při výběru zesilovače řídit, zjistíte na následujících řádcích.
Výkonný receiver 7.2 s bohatou konektivitou a chytrými funkcemi.
AV receiver s kvalitním prostorovým zvukem a rozlišením 4K.
Stereo receiver se skvělým výkonem a Bluetooth připojením.
Nejlepší AV receivery
Recenze Denon AVR-X2800H DAB – Výkonný AV receiver 7.2
Počet kanálů: 7.2 | Výkon na kanál: 150 W | Impedance: 4-16 Ω | Počet HDMI: 6 | Wi-Fi: ano | Bluetooth: ano | Optický vstup: ano | Přibližná cena: 20 000 Kč
- Špičkový výkon
- Systém 7.2
- 6x HDMI vstup
- Optický vstup
- Wi-Fi i Bluetooth
- Vyšší pořizovací cena
Náročným uživatelům, kteří hledají vícekanálový receiver s vysokým výkonem, doporučujeme Denon AVR-X2800H DAB. Tento receiver 7.2 vytváří dokonale čistý prostorový zvuk za každých podmínek.
AV přijímač Denon se pyšní opravdu velkým výkonem. Na jeden kanál nabízí výkon až 150 W a impedanci v rozmezí 4 až 16 Ω. S prvním zapojením vám pomůže integrovaný asistent Denon, jenž automaticky zkalibruje reproduktory podle velikosti místnosti pro optimální ozvučení. Kromě velkého výkonu a vícekanálového využití tento receiver potěší skutečně širokou konektivitou. Navíc jej lze využívat v několika místnostech naráz.
Na zadní straně najdete celkem 6 HDMI vstupů, optický vstup, LAN i USB port a vstup pro mikrofon. Navíc můžete využít také vstup pro gramofon. Další možnosti přehrávání hudby pak nabízí Wi-Fi připojení a Bluetooth. Snadno tak můžete streamovat svůj oblíbený playlist z YouTube či Spotify. Receiver Denon podporuje také chytré funkce, jako je AirPlay. K ovládání lze využít přiložení dálkový ovladač či aplikaci v mobilním telefonu. Jedinou nevýhodu je vyšší pořizovací cena, která je však s ohledem na výkon i výbavu receiveru 7.2 naprosto oprávněná.
Recenze Sony STR-DH590 – AV receiver 5.2 s nejlepším poměrem cena a kvalita
Počet kanálů: 5.2 | Výkon na kanál: 145 W | Impedance: 6-16 Ω | Počet HDMI: 4 | Wi-Fi: ne | Bluetooth: ano | Optický vstup: ano | Přibližná cena: 9 500 Kč
- Kvalitní čistý zvuk
- Podporuje moderní standardy
- Vysoký výkon
- Sluchátkový výstup
- Ovládání pomocí chytrého zařízení
- Nepodporuje Wi-Fi
Kvalitní 5.2 kanálový AV receiver za skvělou cenu naleznete v modelu Sony STR-DH590. Poskytnout vám může lepší a zřetelnější obraz ve 4K rozlišení a velmi kvalitní prostorový zvuk. Křišťálově čistý obraz zajišťuje vysoký dynamický kontrast tohoto AV receiveru, který podporuje moderní standardy HDR10, Dolby Vision a Hybrid Loggamma. Výkon pro každý kanál je vysoký a dosahuje 145 W. Impedance se pohybuje v rozmezí 6-16 Ω.
Pro připojení můžete využít pět výstupů pro reproduktory a dva výstupy pro subwoofery. Součástí je i jeden výstup a čtyři vstupy HDMI. Pokud nechcete při poslechu rušit své okolí, tak jistě oceníte sluchátkový výstup. AV receiver Sony umožňuje optické a koaxiální digitální i analogové připojení zvuku. Díky FM tuneru můžete poslouchat i hudbu z rádia.
Receiver Sony podporuje i funkci Bluetooth. Bohužel ale nepodporuje Wi-Fi připojení. Tento AV receiver má oproti předchozímu modelu menší rozměry dosahující 430 × 133 × 297 mm a hmotnost 7,1 kg, takže pro něj můžete vyhradit o trochu méně místa. Ovládat ho můžete pohodlně prostřednictvím dálkového ovladače nebo chytrého zařízení.
Recenze Sony STR-DH190 – Stereo zesilovač s Bluetooth připojením
Počet kanálů: 2.0 | Výkon na kanál: 100 W | Impedance: 6-16 Ω | Počet HDMI: 0 | Wi-Fi: ne | Bluetooth: ano | Optický vstup: ne | Přibližná cena: 6 600 Kč
- Velmi dobrý výkon
- Nízká cena
- Vstup pro gramofon
- Bluetooth připojení
- Bytelná konstrukce
- Pouze stereo
- Chybí HDMI výstup
Pro méně náročné uživatele, kteří si vystačí se stereo reprosoustavou, je zajímavou volbou 2.0 receiver Sony STR-DH190. Pod odolným kovovým šasi se ukrývá výkonný zesilovač, který potěší plným a čistým zvukem.
Ačkoliv se jedná o dvoukanálový receiver, můžete se těšit na vskutku slušný výkon. Na jeden kanál receiver nabízí výkon až 100 W, tudíž není problém AV přijímač spárovat i s velkými a výkonnými reproduktory. Ty můžete používat současně, ale také samostatně, díky chytrému tlačítku na ovládacím panelu. Zesilovač Sony se sice nemůže srovnávat s vícekanálovými receivery, přesto má, co nabídnout.
Překvapilo nás, že i tento model disponuje portem pro gramofon, a vy si tak můžete vychutnat analogovou hudbu v digitální kvalitě. Co nás však mrzí je absence HDMI vstupu. Ten zde nenajdete ani jeden. Naštěstí je možné receiver připojit k dalšímu zařízení pomocí Bluetooth. Díky této technologii tak můžete receiver spárovat s vaším notebookem, tabletem ale i chytrou televizí. Bluetooth navíc umožňuji i dálkové ovládání přes mobilní aplikaci.
Recenze Denon DRA-900H – AV receiver s vysokým výkonem
Počet kanálů: 2.1 | Výkon na kanál: 145 W | Impedance: 4-16 Ω | Počet HDMI: 6 | Wi-Fi: ano | Bluetooth: ano | Optický vstup: ano | Přibližná cena: 19 000 Kč
- Kvalitní čistý zvuk
- Obsahuje Wi-Fi a Bluetooth
- Podporuje platformu Spotify
- Podporuje zvukový formát Dolby Vision
- Připojení digitálního i analogového signálu
- Vyšší pořizovací cena
- Větší rozměry
Vícekanálový AV receiver Denon DRA-900H je skvělou volbou pro náročné uživatele. Vyniká čistým kvalitním zvukem a vysokým výkonem, který pro každý kanál činí 145 W. Zvládá perfektní zvuk s velkými dynamickými rozsahy a to i ve velkých prostorech. Receiver můžete pohodlně ovládat pomocí dálkového ovladače.
Tento AV receiver využijete v kombinaci i s těmi nejlepšími audiosestavami. Oceníte konektivitu s USB, Wi-Fi, Bluetooth, AirPlay 2 i HDMI 2,1. Pro připojení reproduktorů vám poslouží čtyři výstupy a nechybí ani výstup pro subwoofer. K AV receiveru můžete připojit digitální a analogový signál. Využít můžete i připojení přes LAN k přehrávání z domácích serverů či NAS úložišť. Poslouchat můžete i hudbu z rádia díky FM a DAB tuneru.
Jistě vás potěší i podpora formátu prostorového zvuku Dolby Vision a také podpora streamovací platformy Spotify. Využít můžete i poslech bez rušení vašeho okolí přes sluchátka. Při jeho umístěním byste měli počítat s dostatečným prostorem, protože rozměry AV receiveru Denon jsou 434 × 151 × 339 mm. Jeho hmotnost přesahuje 8,5 kg. Zaskočit vás může i vyšší pořizovací cena, která je však kompenzována skvělým zvukem.
Recenze Denon AVR-S660H – Receiver 5.2 v plné výbavě
Počet kanálů: 5.2 | Výkon na kanál: 135 W | Impedance: 4-16 Ω | Počet HDMI: 6 | Wi-Fi: ano | Bluetooth: ano | Optický vstup: ano | Přibližná cena: 12 600 Kč
- Perfektní výkon
- Pro 5 reproduktorů a 2 subwoofery
- Pro klasická i internetová rádia
- 6x HDMI
- Bezdrátové propojení
- Větší rozměry
Skvělým řešením je i 5.2 receiver Denon AVR S660H určený pro připojení 5 reproduktorů a 2 aktivních subwooferů. Za rozumnou cenu získáte opravdu výkonný AV přijímač s širokými možnostmi využití.
Kvalitní zesilovač vás nemusí stát desítky tisíc. Tento model pokryje všechny potřeby běžných i trochu náročnějších uživatelů. Vzhledem k tomu, že jde o vícekanálové zařízení, receiver Denon 5.2 zvládne bez problému ozvučit 2 samostatné místnosti. Díky výkonu 135 W na kanál se můžete těšit na opravdu kvalitní a plný zvuk. Receiver podporuje téměř všechny moderní zvukové formáty, jako je DTS-HD Master Audio, Dolby Surround či DTS Neo:6 5.1 a Dolby TrueHD.
Bohatá konektivita umožňuje připojení velkého počtu nejrůznějších zařízení. Vy si tak můžete vychutnat hudbu z počítače, tabletu ale také chytrého telefonu, CD přehrávače i gramofonu. AV receiver je navíc vybaven i optickým a video vstupem. Další možnosti pak otvírá LAN a USB port. Fanoušci rádiového vysílání jistě ocení FM tuner a podporu internetových rádií. Výrobce nezapomněl ani na Wi-Fi a Bluetooth připojení, které lze využít i pro dálkové ovládání přístroje.
Nejprodávanější Receivery
Jak vybrat vhodný AV receiver
Výkonný receiver ocení nejen milovníci hudby, ale plný a čistý zvuk si můžete užít také při sledování filmů, seriálů či videí z rodinné dovolené. Co to vlastně AV receiver je a čím se při jeho výběru řídit, zjistíte na následujících řádcích.
Co je to AV receiver?
Receiver je zařízení, které umí dekódovat různé druhy zvukového signálu. Dalo bys se říct, že jde o zesilovač k reproduktorům, ačkoliv receiver toho umí mnohem více. S jeho pomocí si tak můžete vychutnat kvalitní zvuk, ať posloucháte hudbu z notebooku, sledujete televizi či streamujete videa. Receiver je taková kouzelná krabička, která umí takřka jakýkoliv zvukový signál (a v některých případech i video signál) změnit na plný a čistý prostorový zvuk.
Kolik kanálů má receiver?
Právě prostorový zvuk je jedním z nejčastějších důvodů, proč pořídit receiver. Ale pozor, ne každý AV přijímač je touto funkcí vybaven. Proto byste se při výběru měli v první řadě zaměřit na počet kanálů. Tento parametr totiž udává, kolik reproduktorů je možné k receiveru připojit. Model označený jako 2.0 vám dovolí připojit pouze 2 reproduktory. Přestože díky moderním technologiím i stereo receivery dokáží simulovat prostorový zvuk, lepším řešením jsou vícekanálové přijímače.
Pokud toužíte po prostorovém zvuku, zvolte alespoň 6kanálový přístroj. Receiver 5.1 vám umožňují připojit 5 klasických a jeden basový reproduktor. Jestliže i to je vám málo, na aktuálním trhu najdete i takové modely, k nimž lze bez problému připojíte až 11 reproduktorů. Mezi naprostou špičku pak patří takové receivery, které umí přehrávat zvuk z různých zdrojů najednou. Zatímco vy budete v obýváků sledovat film, vaše děti si v pokojíčku mohou pouštět hudbu.
Jaký je výkon receiveru?
Při výběru elektroniky se většina z nás řídí výkonem. Je ale výkon, případně příkon opravdu tím nejdůležitějším parametrem? Výkon v tomto případě značí, jak velký prostor dokáže receiver ozvučit. Většina z nás má tendenci vybrat vždy ten nejvýkonnější model. Pokud však nebydlíte v letištní hale, na ozvučení běžných prostor vám bude stačit jakýkoliv model, který najdete na současném trhu. Není tedy nutné zbytečně investovat do dražšího modelu jen proto, že výrobce uvádí opravdu velký výkon.
Jaká je impedance receiveru?
Naopak impedance je parametr, který se rozhodně nevyplácí podcenit. Obecně tento pojem značí odpor či zátěž, jakou reproduktory či receiver dokážou zvládnout. Impedance je zásadní zejména při párování reproduktorů a receiveru. Pokud k receiveru připojíte reproduktory s nižším odporem, než na který je zesilovač stavěný, může dojít ke zkreslení zvuku či dokonce poškození soustavy. Proto vždy volte AV receiver se stejnou či nižší impedancí, než jakou mají vaše reproduktory.
Jaká je citlivost receiveru?
Další údaj, který by vás při výběru AV receiveru měl zajímat, je citlivost. Právě ta totiž udává, jak hlasitě bude vaše soustava hrát. Do modelů, jenž garantují citlivost menší než 84 dB/m/W, se příliš nevyplatí investovat. Dobrý výkon nabízí receiver s citlivostí nad 88 dB/m/W. Velmi náročným uživatelům pak doporučuje varianty s citlivostí vyšší než 92 dB/m/W.
Konektivita
Před koupí se nezapomeňte podívat také na počet a druh výstupů, jimiž přístroj disponuje. Receivery zpravidla nabízejí digitální audio konektory. Pokud však budete chtít AV přijímač spárovat se starým kazeťákem, budete potřebovat také analogový port. Zvuk i video se dnes nejčastěji vede přes HDMI, proto se ujistěte, že jich vámi vybraný model nabízí dostatek. Vzhledem k tomu, že receiver vám může sloužit klidně dalších deset let, vyplatí se počítat alespoň s jedním HDMI vstupem pro budoucí zařízení. U většiny modelů lze očekávat i porty pro USB a LAN.
Fyzické porty však nejsou jediný způsob, jak spárovat AV receiver s dalším zařízením. Pro přehrávání hudby z mobilního telefonu volte modely s podporou Bluetooth či moderních technologií jako AirPlay a podobně. Vybrané AV přijímače dále nabízejí i Wi-Fi připojení či poslech hudby přes Spotify. Pokud dáváte přednost klasickému rádiovému vysílání, vybírejte z modelů disponujících FM tunerem.
Podporované formáty
Vybírat může také podle podporovaných zvukových formátů. Většina dostupných modelů si bez problému poradí s běžnými formáty, jako jsou Dolby Atmos, Dolby Digital či DTS:X. Avšak s ohledem na příchod nových, vylepšených formátů, se spíše vyplatí investovat do AV receiveru s podporou Dolby True HD, DTS Virtual X a DTS HD Master Audio.
Ovládání a rozměry
I ty nejlevnější receivery dnes disponují dálkovým ovladačem. Modely z vyšší cenové třídy leckdy nabízejí také možnost ovládat zařízení přes mobilní telefon či jiné chytré zařízení. Při výběru se můžete zaměřit i na rozměry receiveru, a to zejména v případě, že pro něj již máte připravené místo v poličce. Přesto, že většina dostupných AV receiverů je široká zhruba 43 cm, jejich hloubka i výška se liší.
Kde koupit AV receiver?
Přehled o dostupných modelech i jejich cenách získáte na internetové stránce Heureka.cz. Zde si můžete také přečíst recenze a hodnocení jednotlivých produktů. Poměrně pestrou a zajímavou nabídku najdete i v online obchodě Alza.cz, kde k vybraným modelům najdete nejen recenze ale také praktické videonávody. Před koupí se vyplatí podívat se i do e-shopu CZC.cz, kde vám rádi poradí s výběrem.
Nejoblíbenější značky AV receiverů
Denon
Při výběru receiverů se vyplatí vsadit na osvědčené výrobce. S produkty Denon vedle rozhodně nešlápnete. Jedná se o vysoce kvalitní značku, která se zabývá výrobou a prodejem HiFi a AV produktů i příslušenství. Koupí receiverů Denon získáte záruku špičkové kvality, které rozhodně nezklame. Produkty Denon se těší velké oblibě nejen na evropském trhu, ale své místo si našly také na trzích v Americe či Asii.
Sony
Značku Sony asi není třeba blíže představovat. Tento japonský výrobce elektroniky patří mezi špičku na trhu již celá desetiletí. Přestože převážná část receiverů je určena pouze pro 2 kanály, v jejich sortimentu najdete i 7kanálové receivery k domácímu kinu. Sony potěší nejen skvělým výkonem, ale i kvalitní a odolnou konstrukcí.
Marantz
Velké oblibě u audio nadšenců se těší také receivery značky Marantz. Jde o americkou značku, která má s výrobou HiFi zařízeních opravdu bohaté zkušenosti. Receivery Marantz sice patří mezi cenově náročnější varianty, jejich špičková kvalita, obrovská konektivita, a především dokonale čistý a plný zvuk za vyšší cenovku rozhodně stojí.
Cena AV receiverů
Cenové rozpětí receiverů je poměrně široká. Pořizovací cena se odvíjí především od počtu kanálů, ale vliv na ni má pochopitelně také značka a další parametry. Nejlevněji pořídíte stereo zesilovače, které se obvykle pohybují od 3 do 10 000 Kč. Do 10 000 Kč je možné koupit také 5.1 receivery, ale cena většiny takových modelů je spíše v rozmezí od 10 do 15 000 Kč. Vícekanálové AV přijímače, které umožňují zapojení sestavy 9 či 11 reproduktorů pak stojí od 20 do 50 000 Kč. Na trhu jsou k dostání i profesionální modely pro 15 až 19 kanálů, jejichž cenovka se může vyšplhat až k hranici 100 000 Kč.
Diskuse u článku