ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Zesilovač mobilního signálu 2024 – Test a průvodce výběrem

Přestože je v naší zemi pokrytí mobilním signálem víc než úctyhodné a kvalitní, může se stát, že na některých místech nemusí být dostačující. Zvláště pokud máte na signál a přenos dat vysoké nároky. Co v takovém případě dělat? Situace není neřešitelná, pomoc může poskytnout zesilovač mobilního signálu. Jak toto zařízení funguje a jak vybrat tu nejlepší variantu?

Nejlepší GSM zesilovač

Jeden z nejvýkonnějších GSL/LTE zesilovačů na českém trhu. Vynikající i pro velmi náročné použití v rozlehlých prostorách.

Nejlepší cena/kvalita

Výkonný a kvalitní domácí opakovač mobilního signálu. Podpora GSM i LTE pásma. Kompletní set se vším potřebným k instalaci.

Nejlepší levný zesilovač

Domácí GSM zesilovač signálu pro mobilní telefony s výborným pokrytím až 500 m2. Dostupná cena a kompletní balení pro instalaci a provoz.

Nejlepší zesilovač GSM signálu

Recenze Gainer GCPR 23LE – Nejlepší a nejvýkonnější GSM zesilovač

Zesilovač mobilního signálu Gainer Pro náročné

Pásma: GSM, E-GSM, LTE | Dosah: Až 6 000 m2 | Displej: OLED | Cena: 27 000 Kč

Klady
  • Pásma GSM, E-GSM a LTE
  • Obrovské pokrytí až 6 000 m2
  • Vhodný do vícepodlažních budov
  • Pokročilé technologie a funkce
  • Kvalitní displej
Zápory
  • Vysoká cena

Potřebujete profesionální zesilovač GSM signálu pro komerční nebo jiné náročné použití? Mezi nejvýkonnější modely v současnosti patří nová řada opakovačů od známého výrobce Gainer. Model GCPR 23LE nabízí špičkové parametry a enormní výkonnost. Jde o dvoupásmový zesilovač mobilního signálu, který pracuje s klasickým pásmem GSM pro mobilní hovory – a navíc i s vylepšením tohoto pásma v podobě E-GSM, s nímž se rovněž můžete dnes setkat. Druhým pásmem je pak LTE, které slouží pro přenos mobilních dat, ale i pro hovory typu VoLTE a další služby.

Tento repeater mobilního signálu využívá unikátní lineární konstrukci, která zajišťuje zcela minimální zkreslení. Technologie Auto Level Control (ALC) se pak postará o spolehlivé a stabilní pokrytí. Celkově může opakovač Gainer GCPR 23LE nabídnout pokrytí i 2 500 až 6 000 m2 a je vhodný pro použití i v rozlehlých, vícepodlažních budovách. Mezi další výhody patří redukce kolabujících hovorů v případě nízkých interferencí s BTS stanicemi. Technologie Manual Gain Control (MGC) umožní vlastní nastavení zesílení UL a DL. Součástí vybavení je i funkce automatického vypnutí Uplinku, který se v případě, že nedochází k přenosu dat ani hovorů, přepíná do spánkového, úsporného režimu.

GSM a LTE zesilovač je vybavený i displejem. Ten umožní komfortní a přesnější uživatelské nastavení i zaměření přijímače. Díky řadě pokročilých funkcí a technologií je možné skutečně precizně vyladit signál a získat maximální a stabilní výkon pro dokonalou kvalitu hovorů i rychlost datových přenosů. Tento repeater patří mezi drahé, ale pokud máte vysoké nároky, představuje výbornou volbu.

Recenze Tesla GSM-LTE – Kvalitní opakovač mobilního signálu

Dvoupásmový zesilovač tesla - zesilovač mobilního signálu Zlatý střed

Pásma: GSM, LTE | Dosah: Až 500 m2 | Displej: Ne | Cena: 4 799 Kč

Klady
  • Pásma GSM a LTE
  • Velmi pěkné pokrytí až 500 m2
  • Vhodný do rodinných domů
  • Velmi snadná instalace
  • Dodáváno v kompletním setu
  • Skvělý poměr ceny a výkonu
Zápory
  • Spíš pro domácí použití

Posilovač mobilního signálu Tesla GSM-LTE představuje skvělou volbu pro domácí použití, ale obstojí i při méně náročném firemním použití. Ostatně může nabídnout velmi slušné pokrytí až 500 m2 a dostatečný výkon, abyste už nikdy nemuseli hledat signál po celém domě či pozemku. Naopak se můžete těšit na vynikající kvalitu a stabilitu signálu při telefonních hovorech. A tento repeater navíc podporuje i pásmo LTE, které se využívá při přenosu mobilních dat. Rychlost datového přenosu tak bude dalším benefitem jeho používání.

Opakovač Tesla pracuje při frekvenci 900 MHz pro GSM, kterou používají i všichni mobilní operátoři v České republice. Nezáleží tedy na tom, jakého operátora využíváte. V druhém pásmu pak repeater podporuje standardní frekvenci 1 800 MHz pro LTE. Umožňuje zesílení obousměrné komunikace. Robustní hliníkové tělo zařízení podporuje pasivní chlazení a potěší vás i velmi snadná instalace. Opakovač mobilního signálu Tesla GSM-LTE stačí připojit k venkovní anténě a on signál převezme a zesílí. Dodáván je v kompletním setu, takže vše, co budete potřebovat k instalaci a připojení, je již v balení – a to včetně venkovní přijímací a vnitřní sektorové antény či patřičné kabeláže nebo úchytů.

Zesilovač Tesla GSM-LTE je s rozměry 198 × 138 × 30 mm a hmotností cca 1 kg poměrně velmi drobné zařízení, které jistě nebude v domácnosti překážet. Vynikající pokrytí zajistí špičkový signál i ve velkém rodinném domku a na přilehlém pozemku. Poměr ceny a kvality je u tohoto repeateru na vysoké úrovni a lze ho jednoznačně doporučit.

Recenze Tesla GSM 01 – Dostupný repeater pro zesílení GSM signálu

Jednopásmový zesilovač Tesla - zesilovač mobilního signálu Levný základ

Pásma: GSM | Dosah: Až 500 m2 | Displej: Ano | Cena: 3 149 Kč

Klady
  • Velmi dobré pokrytí až 500 m2
  • Ideální do rodinných domů
  • Velmi jednoduchá instalace
  • Kompletní set pro používání
  • Výhodná cena
Zápory
  • Spíš pro domácí použití
  • Pouze GSM pásmo

Zesilovač mobilního signálu Tesla GSM 01 představuje jednu z dostupnějších, ale stále velmi výkonných možností, jak posílit domácí mobilní signál a získat vysokou kvalitu a stabilitu hovorů. Velkou výhodou je, že jde o kompletní set. V balení tedy najdete nejen samotnou jednotku repeateru, ale taky venkovní přijímací anténu, vnitřní sektorovou anténu, třmeny k uchycení antény i koaxiální kabel a samozřejmě adaptér a podrobný manuál.

Máte tedy k dispozici vše, co potřebujete k okamžité instalaci, připojení a zprovoznění zesilovače. Instalace je navíc v principu velmi jednoduchá. Stačí zesilovač propojit s venkovní anténou. Ten se pak již postará o převzetí a zesílení signálu. Jak název napovídá, repeater Tesla GSM 01 je jednopásmový. Podporuje pouze signál GSM při frekvenci 900 MHz, jde o pásmo, které všichni tuzemští operátoři využívají pro telefonní hovory. Kompatibilita je tedy v tomto směru úplná. Na druhou stranu repeater nepodporuje pásmo LTE, které zprostředkovává přenos mobilních dat. Pokud máte problémy i v tomto směru, doporučujeme repeater dvoupásmový.

Opakovač mobilního signálu Tesla GSM 01 se může pochlubit vskutku pěkným dosahem. Ten se pohybuje kolem 500 m2. Snadno tedy obstará rodinný dům – případně i s přilehlou zahrádkou. Celkově jde tedy o velmi dobrou volbu především pro domácí použití nebo méně náročné firemní použití v omezenějších prostorách.

Nejprodávanější zesilovače signálu

Jak vybrat nejlepší posilovač mobilního signálu?

Ve 21. století jsme si zvykli být neustále na příjmu – ať už jsme kdekoli. Mobilní telefony se stali tak nedílnou součástí našich životů, že pro některé jsou skoro jako prodloužená ruka. Česká republika se navíc může pochlubit opravdu mimořádně skvělým pokrytím. Ještě na počátku milénia jsme s prvními mobilními telefony museli poměrně často řešit, který operátor má jaké pokrytí a na velké spoustě míst byl signál slabý nebo zcela nedostupný.

V posledních letech se ČR stala zemí s předraženými mobilními daty a službami obecně. Na druhou stranu je taky zemí s jedním z nejlepších a nejkompletnějších pokrytí mobilním signálem v Evropě i na světě. I mimořádně rozvinuté a bohaté sousední Německo je na tom hůře, nemluvě o Polsku, ale třeba citelně řidší síť pokrytí má třeba i Francie, Velká Británie, Itálie a většina dalších zemí.

Navzdory tomu všemu jsou i u nás místa a situace, kdy se nám plného signálu nedostává. Může se tak dít na odlehlejších místech země, ale taky třeba ve velkých podnikových či průmyslových budovách a areálech, kde signál něco tlumí, ruší, zakrývá atd. Problémy s horší kvalitou signálu však mohou nastávat na celkem nečekaných místech – třeba i v panelákové zástavbě v centru města, kde by se dal čekat skvělý příjem.

Kde a jak využít zesilovač mobilního signálu?

Ať už žijete či pracujete kdekoli, může se stát, že na některých místech domu, pracovny, kanceláře, bytu nebo třeba dílny bojujete s horší kvalitou hovorů nebo nižší rychlostí přenosu mobilních dat. Hovory mohou být rušené, tlumené, nestabilní, druhá strana vás kupříkladu špatně slyší, nebo naopak vy ji. Mobilní internet může být pomalý, vypadávat, přerušovat se.

Výsledkem je, že chodíte po domě (či jiném objektu) a hledáte místo, kde by signál byl silnější a kvalitnější. Někdy je to velmi snadné a signálu zasahuje jen některá „zákoutí“. Jindy může být hledání plné síly signálu obtížnější. A ve všech případech je to nepohodlné. Někdy vysloveně omezující. Zejména když je signál horší na místě, kde vyřizujete hovory a jinou agendu. Na pracovišti, kde potřebujete komunikovat s klienty či spolupracovníky v co nejdokonalejší kvalitě a spolehlivosti.

Ve všech těchto případech může pomoci právě opakovač mobilního signálu. Jde o zařízení, které zabere minimum místa, ale pokryje i velkou plochu a zajistí čistší a výkonnější příjem.

Může si zesilovač mobilního signálu pořídit každý?

V zásadě ano, ale možnost používání opakovačů a zesilovačů mobilního signálu se řídí specifickým podmínkami. Přesné podmínky stanovuje speciální vyhláška VO- R/24/05.2019-4, kterou se vyplatí si prostudovat.

Ačkoli se na první dobrou může zdát, že používání zesilovačů může distribuci mobilního signálu jen prospět, ve výsledku to může být paradoxně naopak. Špatným umístěním vnější přijímací antény a nevhodným nastavením zesilovače totiž můžete ve výsledku způsobovat v dané oblasti i rušení. To se týká především výkonných modulů.

Správně byste měli mít pro používání repeateru souhlas mobilních operátorů a velmi důležitá je opravdu správná instalace a nastavení. Tyto úkony byste měli svěřit odborné firmě. Faktem však je, že spousta lidí používá zesilovač bez ohledu na dané podmínky – tedy dá se říct „na černo“. Pro prodej těchto zařízení totiž neexistují žádná omezení a prodejci často o žádných specifických podmínkách kupující neinformují. Uživatelé tak často provozují repeatery, aniž by věděli, že se k jejich použití vztahují jisté podmínky.

Jak opakovač mobilního signálu vypadá?

Typický posilovač je zařízení, které tvoří několik komponent. Základem jsou však tři prvky. Za prvé venkovní přijímací anténa. Ta se nainstaluje tak, aby zachytávala signál z nejbližší základnové stanice. Další částí je řídicí jednotka, samotný repeater obsahující potřebný hardware/software, který se stará o zpracování signálu. Nakonec je to vnitřní sektorová anténa, jejímž účelem je rozšířit zesílený signál do požadovaného prostoru.

Vysílač zesilovač mobilního signálu

Digitální vs. analogový zesilovač

Zesilovače signálu pro mobilní telefony mohou být digitálního i analogového typu. Jde o velmi důležitý faktor při výběru. A to navzdory tomu, že na první pohled nemusí být rozdíl nějak zvlášť patrný. Tyto dvě varianty se však liší v tom, jak zpracovávají a přenášejí signál z venkovní antény na vnitřní.

Digitální zesilovač mobilního signálu převádí nejprve signál do digitální verze, zesiluje ho a poté ho opět převádí do analogové podoby. Díky selekci se velmi efektivně zabrání přenosu šumu a zaručí se mimořádně vysoká kvalita signálu. Digitální zesilovač mobilního signálu také typicky umožňuje snadné nastavení a ovládání pomocí mobilní aplikace a častěji podporuje více frekvencí nebo pásem najednou.

Digitální repeatery mají jednu nevýhodu – a tou je vyšší až vysoká cena. Obecně vzato se pro špičkovou kvalitu výsledného signálu skvěle hodí pro firemní nebo jiné náročné použití. Například do call center či kanceláří, kde je opravdu nutné zajistit maximálně křišťálový přenos a dokonalou stabilitu hovorů, ale třeba i přenosu mobilních dat.

Analogové repeatery jsou jednodušší a vývojově starší. Zesilují analogový signál bez převodu a celkově jde o levnější a úspornější (i energeticky) konstrukci a řešení. Analogové zesilovače mobilního signálu se ještě dělí na dva základní typy podle toho, jakým způsobem sílu signálu nastavují.

ALC (Automatic Level Control) je nejjednodušší varianta. Signál se přímo přenáší z venkovní na vnitřní anténu a síla signálu se nastavuje a reguluje pomocí jednoduchých mechanických „dipů“. Dnes už se však více používají analogové zesilovače s AGC (Automatic Gain Control). Rozdíl je de facto pouze v tom, že síla signálu je upravována a nastavována elektronicky, nikoli pomocí mechanických dipů.

Toto řešení je v průměru o něco dražší než v případě ALC, ale efektivnější. Obecně se tedy spíše vyplatí. Zcela dostačující může být pro soukromé a domácí použití.

Výběr zesilovače signálu dle pásma

Zesilovače mobilního signálu nefungují tak, že by nespecificky zesilovaly jakýkoli signál a frekvenci, které letí okolo. Vždy jsou zaměřené na určité velmi konkrétní pásmo. Případně existují i modely vícepásmové, které již umožňují zesílit signál ve dvou pásmech.

Vnitřní ovládací panel zesilovač mobilního signálu

V rámci mobilní komunikace se v České republice (a samozřejmě nejen zde) používá několik pásem, pro které jsou vyhrazeny konkrétní frekvence.

GSM

Pásmo GSM je základní, známé taky jako pásmo 2G a ve světě se používá už od roku 1991 (původ GSM však sahá do roku 1982). Poprvé bylo toto pásmo zprovozněno ve Finsku. Najdete ho na frekvenci 900 MHz a jako standard pro telefonické hovory ho využívají všichni čeští mobilní operátoři.

Jednoduše řečeno, pokud potřebujete zesilovač, který zlepší kvalitu, sílu a stabilitu mobilních hovorů, potřebujete právě GSM zesilovač. Mnoho zesilovačů nabízí pouze zesílení GSM signálu, a protože jde o standard, jsou kompatibilní se všemi mobilními operátory. Při výběru zesilovače tedy nezáleží na tom, jestli máte např. O2 nebo T-Mobile. Zesilovač bude fungovat tak jako tak. Pokud však potřebujete kromě hovorů posílit i signál pro přenos mobilních dat, jednopásmový GSM zesilovač vám nepomůže…

LTE

Tato technologie a pásmo pochází z roku 2009 a poskytuje vysokou rychlost přenosu (běžně kolem 100 Mbit/s). Přímo řádově vyšší než GSM. V minulé dekádě představovala nejrozšířenější technologii pro přenos dat v mobilních sítích. Někdy je LTE řazeno mezi 3G, jindy mezi 4G sítě, ale ve skutečnosti není ani jedna možnost úplně přesná. Dá se spíše říct, že s nimi koexistuje.

Zcela lapidárně řečeno, LTE slouží pro přenos internetu v mobilu. Avšak tam, kde se pohybuje mnoho lidí nebo tam, kde je signál slabší či stíněný, může být potřeba ho posílit. K tomu slouží LTE repeatery. Některé posilovače mobilního signálu nabízejí zesilování pásma GSM, ale i LTE. LTE lze však použít i pro telefonní hovory či videohovory na základě technologie VoLTE. Frekvencí pro LTE je 800/1 800 MHz.

4G, 5G,…

Jde o pokročilejší a nejpokročilejší standardy a technologie přenosů mobilních dat používané pro internet v mobilu. 5G je zatím nejnovějším a zdaleka nejrychlejším standardem. I pro tyto pásma lze pořídit repeatery, které zajistí jejich lepší stabilitu a dostupnost např. na velmi vytížených místech nebo naopak velmi odlehlých místech.

Výkon a pokrytí

Zaměříme-li se již na konkrétní parametry, které by měly hrát roli při výběru zesilovače, pak mezi jednoznačně nejdůležitější faktory patří logicky výkon a dosah. Tyto hodnoty značně ovlivňuje parametr, který je obvykle označovaný jako „zisk“. Udávaný je v dB a doporučuje se hodnota alespoň 60 dB, aby byl zesilovač skutečně funkční a dokázal signál citelně zesílit na smysluplném prostoru.

Další parametr, který se podílí na výkonu a kvalitě získaného signálu je výstupní výkon (output power) značený v dBm. Maximální výstupní výkon by se měl pohybovat minimálně kolem 13 dBm pro efektivní použití v rodinných domech a jiných menších objektech.

V neposlední řadě výrobci a prodejci typicky uvádějí i dosah či pokrytí daného zesilovače mobilního signálu a někdy i další informace, jako je počet uživatelů či podlaží. GSM zesilovač pro rodinný dům tak může v popisku obsahovat informaci např., že pokryje až 300 m2 obytné plochy, je vhodný pro 2podlažní objekty a má dostatečný výkon pro až např. 5 volajících osob (či osob využívajících mobilní data u vícepásmových zesilovačů). Profesionální repeatery už dokáží pokrýt plochu řádově v tisících m2 a zajistí výkon pro desítky osob.

Jakkoli jsou tyto parametry méně abstraktní, ba velmi konkrétní, doporučujeme se přesto zajímat i o exaktní hodnoty zisku a výkonu. Údaje o pokrytí se totiž mohou od následné reality značně odlišovat, protože do hry vstupuje ještě mnoho dalších faktorů.

Zpracování

Kvalitní repeatery mívají kovové tělo. Zesilovače se totiž poměrně vydatně zahřívají a je třeba odolná konstrukce. Velmi levné a pochybné plastové modely moc dlouho nevydrží a poskytnou slabý nebo zcela zanedbatelný výkon a přínos.

Některé modely mohou mít displej nebo je lze ovládat skrze mobilní aplikaci. Tyto možnosti značně usnadňují nastavení a ovládání, ale obvykle taky zvyšují cenu zařízení.

Náš tip

Pokud bojujete spíše s nedostatečným signálem Wi-Fi, doporučujeme podívat se po kvalitním a výkonném routeru a potažmo i extenderu (rozšiřovači) Wi-Fi signálu.

Kde koupit zesilovač telefonního signálu?

Zesilovač mobilního signálu doporučujeme koupit např. na Heurece, kde si rovnou můžete přečíst recenze současných majitelů konkrétních modelů. Kvalitní produkty ovšem nabízí i e-shop Tesly, ačkoliv nabídka není příliš široká.

Které značky zesilovačů mobilního signálu jsou kvalitní?

Gainer

Značka Gainer patří mezi velmi osvědčené a kvalitní. Nabízí široký výběr zesilovačů, zejména pak pro náročné, profesionální nebo i průmyslové použití.

Zesilovače gainer

Tesla

Tato tradiční značka nabízí dobrý výběr kvalitních a spolehlivých zesilovačů mobilního signálu především pro domácí a méně náročné použití.

ZesilovačeTesla

Kolik stojí kvalitní GSM zesilovač?

Zesilovače signálu do 5 000 Kč

Dostupné zesilovače vhodné především pro domácí a méně náročné použití. Pokrytí do cca 500 m2.

Zesilovače signálu od 5 000 do 20 000 Kč

Zesilovače se středním výkonem. Vhodné i pro větší počet uživatelů a větší plochy (komerční, firemní použití).

Zesilovače signálu nad 20 000 Kč

Profi zesilovače pro náročné použití, velké množství uživatelů a rozlehlé objekty.

Nejoblíbenější GSM zesilovače

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (30 hlasů)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář