ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Srovnávací test a recenze nejlepších projektorů

Datum 5.8.2022 Odborná redakce Odborná redakce

Díváte se rádi na filmy a chcete velký a kvalitní obraz? Potřebujete k výuce dostatek prostoru? Potom si kupte kvalitní projektor (dataprojektor). Aktuální test vybral 3 nejlepší v poměru cena/výkon. Vítězem našeho testu dataprojektorů se stal projektor Optoma EH461.

Nejlepší dataprojektory

Nejlepší celkově

Špičkový projektor s Full HD rozlišením a vysokým kontrastem. Umožňuje dálkové ovládání a má reproduktor.

Nejlepší cena/výkon

DLP projektor se 3D projekcí a vysokým kontrastem. Disponuje automatickou korekcí pravoúhlosti obrazu.

Nejlepší levný (do 3 500 Kč)

Přenosný projektor, který vydrží až 10× déle než konkurence. Pro slabší zaostřování je vhodný spíše pro statickou projekci v učebnách či kancelářích.

Nejlepší projektory recenze

Recenze Optoma EH461 – Nejlepší projektor celkově

Recenze Optoma EH461 - dataprojektory Pro náročné

Typ: 3D | Rozlišení: 1 920 × 1 080 | Technologie: DLP | Svítivost: 5 000 ANSI | Životnost: 3 500 hodin | Kontrast: 20 000 : 1 | Přibližná cena: 29 000 Kč

Klady
 • Full HD rozlišení
 • Vysoký kontrast
 • Vlastní reproduktor
 • Dálkové ovládání
 • 3D promítání a další funkce
Zápory
 • Poměrně nízká životnost
 • Vyšší cena

Dataprojektor Optoma EH461 dělá z promítání naprosto skvělý zážitek. O vše se stará soubor prvotřídních vlastností, které mu náleží. Začněme Full HD rozlišením. To má na svědomí dokonale ostrý obraz s výraznými barvami. Obrazu přidává na kvalitě také vysoký kontrast mezi černou a bílou. V sobě má ukrytý vlastní reproduktor s výkonem 10 W.

Samozřejmostí je možnost ovládání přístroje na dálku. Takto můžete přístroj zapnout, vypnout, ale také upravit promítací vlastnosti. Navíc můžete obsah s projektorem sdílet i bezdrátově. K tomu vám postačí přikoupit USB adaptér a stáhnout si zdarma aplikaci. Pomocí funkce LAN display může obsah promítat kterýkoliv počítač ve stejné LAN síti.

Rádi bychom vyzdvihli i další funkce. K nim patří například 3D promítání, různé provozní režimy dosahující snížení spotřeby či automatické vypínání. Kromě počítače můžete k projektoru připojit také chytrý telefon nebo tablet. O to se stará zase funkce MHL. Projektor navíc zvládá nepřetržitý provoz.

Zbývá nám vytknout některé nedostatky. Nejdříve si můžeme zmínit vyšší pořizovací cenu, která však odpovídá jeho kvalitám. Oproti tomu životnost lampy by mohla být o něco vyšší. Dosahuje sice 3 500 hodin, ale pouze v režimu ECO.

Recenze Acer X1326AWH – Nejlepší poměr mezi cenou a kvalitou

Recenze Acer X1326AWH - dataprojektory Zlatý střed

Typ: 3D | Rozlišení: 1 280 × 800 | Technologie: DLP | Svítivost: 4 000 ANSI | Životnost: 7 000 hodin | Kontrast: 20 000 : 1 | Přibližná cena: 9 400 Kč

Klady
 • 3D projekce
 • Vysoký kontrast
 • Korekce pravoúhlosti obrazu
 • Reproduktory
 • Dálkové ovládání
Zápory
 • Nic zásadního

V našem výběru nesmí chybět ani projektor Acer X1326AWH. Je představitelem cenově dostupných produktů tohoto typu. Perfektně se hodí do domácnosti, ve které ocení všechny jeho funkce. K nim patří například možnost 3D promítání. To využijete jak při hraní her, tak při sledování filmů. Nenechte se však odradit ani od prohlížení fotografií.

Rozlišení obrazu je s parametry 1 280 × 800 poměrně dostačující. Svítivost dosahuje 4000 ANSI lumenů. Potěší vás však také vysoký kontrast. S ním se tento projektor hravě vyrovná i o poznání dražším modelům. Velmi šikovnou funkcí je automatická korekce pravoúhlosti obrazu. Zařízení je kompatibilní s Windows i Mac PC. Součástí je reproduktor se 3 W.

Disponuje také dnes již standardní možností dálkového ovládání. Po prvním spuštění vás přivítá průvodce, se kterým budou začátky jednodušší. Životnost lampy v běžném režimu dosahuje 6000 hodin. V režimu ECO dosahuje 7000 hodin. Vybrat si však můžete mód Extreme ECO, který přináší životnost až 10 000 hodin.

Recenze Forever Projector MLP-100 – Levný projektor s Wi-Fi

test Forever MLP-100 Levný základ

Typ: přenosný | Rozlišení: 1 920 × 1 080 | Technologie: LED | Svítivost: 1 200 ANSI | Životnost: 30 000 hodin | Kontrast: 1 500 : 1 | Přibližná cena: 2 890 Kč

Klady
 • Nižší cena
 • Skladnost
 • Tichý chod
 • Přítomnost Wi-Fi
 • Dlouhá životnost
Zápory
 • Jen hrubé zaostření
 • Absence českého návodu
 • Nelze nastavit jas a kontrast

Forever Projector MLP-100 je lehkým přenosným projektorem prodávaným za zlomek ceny, za níž jsou k mání ostatní zařízení. Určen je pro méně náročné zákazníky, kterým poslouží prakticky ke všem myslitelným účelům.

Významným kladem je i tichý chod. Výklad či prezentaci nebude rušit žádné zbytečné bzučení ani šumění. Díky Wi-Fi a vestavěném softwaru Android se můžete přímo připojit k webu a pouštět zde uložená videa či prezentace. LED lampa vydrží přes 30000 hodin provozu, takže se nemusíte bát, že byste ji museli často vyměňovat.

Podstatná slabina přístroje tkví v zaostřování. To je jen velmi hrubé a prakticky nikdy nedosáhnete uspokojivé míry detailů. Absence českého návodu rozhodně neudělá radost jedincům, kteří nevládnou cizím jazykům. Projektor navíc neumožňuje pohrát si s nastavením jasu a kontrastu.

Jestliže se chcete občas podívat s přáteli na film a sportovní přenos a nepotřebujete exkluzivní obraz, jste na správném místě. S Forever Projector MLP-100 zabodujete i v kanceláři při předvádění svých pracovních prezentací. Hollywoodských efektů si ovšem příliš neužijete.

Nejprodávanější projektory

Jak vybrat projektor

V prvé řadě se vyplatí dobře se zamyslet nad plánovaným použitím projektoru a podle toho zvolit odpovídající typ. Dataprojektor se skvěle hodí jako součást domácího kina. Významnou roli hrají i rozlišení obrazu, svítivost a pozorovací vzdálenost. Při nákupu nezapomínejte ani na kontrast a použitou zobrazovací technologii. V neposlední řadě se vyplatí zkontrolovat výdrž lampy, od níž se odvíjejí náklady na provoz. V některých případech totiž můžete být nepříjemně překvapeni.

Typ projektoru

Podle toho, v jakých podmínkách hodláte přístroje používat rozlišujeme hned několik různých typů. Liší se prakticky ve všech aspektech, protože každý z nich je určen pro jinou příležitost. Následující tabulka poskytuje základní informace o různých druzích zařízení, jejich specificích a použití:

Typ projektory Použití Výhody Nevýhody
Projektory pro domácí kino Pro sledování filmů nebo hraní her v domácích podmínkách Vysoká kvalita obrazu, vynikající rozlišení, není trhaný obraz Vysoká cena kvalitních 4K projektorů, nevhodné pro zobrazení prezentací
3D projektory Pro sledování filmů a hraní her ve 3D i 2D rozlišení, součástí bývají i brýle Zpracují jak dvourozměrný, tak trojrozměrný obraz, vysoká úroveň přenosu Velmi vysoká cena
Kancelářské projektory Pro potřeby prezentací ve školách či firemních zasedacích místnostech Vyšší svítovost, dlouhá výdrž baterie, snížení zkreslení při sledování z úhlu, široká nabídka podporovaného formátu Nevhodné pro sledování filmů (trhaný obraz), horší kontrastní podmínky
Projektory s krátkou projekční vzdáleností Do malých učeben a místností Dobře pozorovatelný obraz i z 1 metru, nevytvářejí stíny a neoslňují řečníka Potřeba hladké projekční plochy, nevhodné pro hraní her a promítání filmů
Miniprojektory Univerzálnost a možnost použití ve více místností Malá hmotnost a rozměry, nízká spotřeba, zabudovaná baterie a paměť Slabší výkon oproti pevným projektorům, horší kvalita obrazu
Interaktivní projekotory Pro školní a firemní prostředí Interaktivita prezentace, levnější než interaktivní tabule, nezávislá na výkonu PC Potřeba hladké plochy pro promítání obrazu

Všechny druhy zařízení mají své výhody a nevýhody. Obecně platí, že pro domácnosti jsou nejvhodnější projektory domácího kina a 3D. V kancelářích a školách nacházejí uplatnění přístroje kancelářské, interaktivní a miniprojektory.

Rozlišení

Největší vliv na kvalitu obrazurozlišení dataprojektoru. V současnosti je na trhu celá řada výrobků, které se právě v tomto atributu výrazně liší. Druhá tabulka poskytuje základní přehled rozlišení a jejich využití:

Rozlišení Využití
SVGA 800 × 600 Pro sledování televizního vysílání či DVD přehrávačů, nezvládne obraz z počítače
XGA 1024 × 768 Vhodné pro prezentace a jednodušší grafiku
SXGA 1280 × 1 024 Pro kancelářské a školní prezentace, schopné zobrazit i složitěšjí grafiku ve vysokén kvalitě
UXGA 1600 × 1 200 Pro nejnáročnější firemní klientelu
HD Ready 1280 × 720 Solidní kvalita obrazu pro domácí kina, slabší detail zobrazení
Full HD 1920 × 1080 Nejvyšší kvalita při sledování domácího kina za vysokou cenu

Svítivost a kontrast

Neméně podstatný vliv na dojem ze zobrazovaného obrazu má i svítivost zařízení. Ta se udává v ANSI lumenech (zn. ANSI). Čím větší, tím výrazněji projektor svítí. Vždy se před nákupem dobře rozmyslete, kam chcete projektor umístit, a to mějte při výběru na paměti.

Pro špatně osvětlené pokoje či noční promítání filmů se hodí projektor se svítivostí do 1 500 ANSI. Ve slunnějších kancelářích se vyplatí poohlížet po přístrojích se svítivostí v rozmezí od 1 500 do 3 000 ANSI lumenů. V případě, že chcete plátno využít pro venkovní projekci, rozhodně vybírejte modely výrazně přesahující 3 000 ANSI.

Oproti ostatním parametrům není kontrast pro běžné zákazníky až tak důležitý. Význam má hlavně v případě, že chcete sledovat filmy v té nejlepší kvalitě. Pokud zařizujete domácí kino, vybírejte takový projektor, který disponuje kontrastem alespoň 10 000 : 1, v ideálním případě pak třikrát vyšším.

Pozorovací vzdálenost

Dalším kritériem, přímo ovlivněným velikostí místnosti a jejími dispozicemi, je pozorovací vzdálenost. Vybírat můžete mezi zařízeními, které potřebují pro ideální projekci umístění několik desítek metrů od promítací plochy, ale i těmi, kterým plně postačují metry dva. Volte správně s ohledem na dispoziční řešení, protože vzdálenost zásadně ovlivňuje celkovou kvalitu obrazu.

Zobrazovací technologie

V současné době se na trhu vyskytují výrobky využívající tří základních projekčních technologií. Setkáte se zkratkami DLP, LCD a LED.

 • DLP technologie je tím nejdražším, s čím se můžete na trhu setkat. Vyniká perfektním kontrastem a hloubkou barev. Vhodný je pro zájemce o zařízení domácího kina. DLP systémy se vyrábějí v jednočipovém nebo tříčipovém provedení. Navíc se můžete setkat s rozdělením na zařízení pro kanceláře a domácnosti.
 • LCD technologie jsou potom naprostým opakem. Sice se prodávají za výrazně nižší cenu, jejich vlastnosti jsou ovšem oproti DLP slabší. Proto se uplatní spíše v kancelářích, kde nižší míra detailů a slabší kontrast nejsou na překážku.
 • Technologie LED se teprve začíná prosazovat, ale oproti svým předchůdcům vykazuje mnohem delší životnost. Ta je samozřejmě opět vyvážena vysokou cenou. Navíc se pro svou nízkou svítivost hodí pouze do dobře zatemněných místností.

Náklady na provoz

Při výběru si rozhodně zkontrolujte provedení a cenu zobrazovací lampy. Ta mívá životnost v rozmezí od 1 000 do 4 000 hodin a musíte se tedy připravit na povinnost její povinné výměny. Samotný provoz projektoru není energeticky vůbec náročný.

Nejlepší projektory

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.2 (42 hlasů)

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]