Nejlepší dataprojektory roku 2019: recenze a rady jak vybrat

Znáte to, chcete se dívat na film, ale v televizi nic nedávají a obrazovka notebooku je nesnesitelně malá. Nebo máte nachystanou perfektní pracovní prezentaci, ale na počítači v kanceláři ji těžko ukážete více než dvěma lidem. Všechny problémy pomohou vyřešit dataprojektory, nabízející velkou promítací plochu a kvalitní obraz.

Protože je využití projektorů velmi široké a na trhu se setkáte s různorodými přístroji, připravili jsme pro vás následující text. Najdete v něm užitečné rady a tipy, čím se při nákupu takového zařízení řídit. Neochudíme vás ani o trojici těch nejlepších zástupců, které si můžete v současnosti pro domácí využití zakoupit.

Nejlepší dataprojektory

Forever Projector MLP-100

BenQ MS527

Epson EH-TW650

Forever Projector MLP-100

BenQ MS527

Epson EH-TW650

Levný základ

Zlatá střední cesta

Pro náročné

KLADY

Nižší cena

Skladnost

Tichý chod

Přítomnost Wi-Fi

Dlouhá životnost

Perfektní obraz

Vysoká svítivost

Snadná instalace a ovládání

Povedený design

Vynikající obraz

Dobrá svítivost

Možnost upevnění na strop

ZÁPORY

Jen hrubé zaostření

Absence českého návodu

Nelze nastavit jas a kontrast

Hlučný chod

Nízké rozlišení

Výraznější cena

Wi-Fi a USB nepřehrají video

Hlučnost

SHRNUTÍ

Přenosný projektor, který vydrží až 10× déle než konkurence. Pro slabší zaostřování je vhodný spíše pro statickou projekci v učebnách či kancelářích

Zařízení, pyšnící se perfektní kvalitou obrazu i designem. Využití v učebnách limituje poměrně hlučný chod. Milovníky filmů zase nepotěší nízké rozlišení

Drahý, ale perfektně provedený přístroj pro domácí kina. Nabízí nejlepší možnou kvalitu obrazu Full HD a je možné jej využít i v hůře zatemněných místnostech

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

Recenze: Forever Projector MLP-100

Typ: přenosný | Rozlišení: 1 920 × 1 080 | Technologie: LED | Svítivost: 1 200 ANSI | Životnost: 30 000 hodin | Kontrast: 1 500 : 1 | Přibližná cena: 2 800 Kč

KLADY:
 • Nižší cena
 • Skladnost
 • Tichý chod
 • Přítomnost Wi-Fi
 • Dlouhá životnost

ZÁPORY:
 • Jen hrubé zaostření
 • Absence českého návodu
 • Nelze nastavit jas a kontrast

Forever Projector MLP-100 je lehkým přenosným projektorem prodávaným za zlomek ceny, za níž jsou k mání ostatní zařízení. Určen je pro méně náročné zákazníky, kterým poslouží prakticky ke všem myslitelným účelům.

Významným kladem je i tichý chod. Výklad či prezentaci nebude rušit žádné zbytečné bzučení ani šumění. Díky Wi-Fi a vestavěném softwaru Android se můžete přímo připojit k webu a pouštět zde uložená videa či prezentace. LED lampa vydrží přes 30000 hodin provozu, takže se nemusíte bát, že byste ji museli často vyměňovat.

Podstatná slabina přístroje tkví v zaostřování. To je jen velmi hrubé a prakticky nikdy nedosáhnete uspokojivé míry detailů. Absence českého návodu rozhodně neudělá radost jedincům, kteří nevládnou cizím jazykům. Projektor navíc neumožňuje pohrát si s nastavením jasu a kontrastu.

Jestliže se chcete občas podívat s přáteli na film a sportovní přenos a nepotřebujete exkluzivní obraz, jste na správném místě. S Forever Projector MLP-100 zabodujete i v kanceláři při předvádění svých pracovních prezentací. Hollywoodských efektů si ovšem příliš neužijete.

Zjistit cenu >>

Recenze: BenQ MS527

Typ: 3D | Rozlišení: 800 × 600 | Technologie: DLP | Svítivost:  3 300 ANSI | Životnost: 6 000 hodin | Kontrast: 13 000 : 1 | Přibližná cena: 6 900 Kč

KLADY:
 • Perfektní obraz
 • Vysoká svítivost
 • Snadná instalace a ovládání
 • Povedený design

ZÁPORY:
 • Hlučný chod
 • Nízké rozlišení

DLP technologie patří k dokonalejšímu řešení než LED klasika, protože se pyšní vyšší kvalitou obrazu. To rozhodně platí i o BenQ MS527, jež zobrazuje skutečně skvěle.

Výrazným kladem je i vysoká svítivost. Ta zaručuje, že na obraz bez problémů uvidíte i v dobře osvětlených místnostech. Samotná instalace a ovládání pomocí ovladače jsou jednoduché a bezproblémové. Designovým provedením přístroj skvěle zapadne do moderně vybavených učeben i kanceláří.

Nepříjemný může být zvuk, který zařízení při chodu vydává. Zejména ve třídách, kdy žáci potřebují na svou práci mnohdy klid se jedná o nepříjemnou záležitost. Nízké rozlišení sice nikterak neovlivňuje kvalitu statického obrazu, naplno se ovšem projevuje při sledování filmů či náročnějších videí.

Pátráte-li po projektoru s vynikajícím obrazem za rozumné peníze, našli jste jej. Podpora 3D zobrazení je jen třešničkou na dortu jinak skvěle vyladěného produktu.

Zjistit cenu >>

Recenze: Epson EH-TW650

Typ: pro domácí kino | Rozlišení: 1 920 × 1 080 | Technologie: DLP | Svítivost: 3 100 ANSI | Životnost: 4 500 hodin | Kontrast: 15 000 : 1 | Přibližná cena: 13 500 Kč

KLADY:
 • Vynikající obraz
 • Dobrá svítivost
 • Možnost upevnění na strop

ZÁPORY:
 • Výraznější cena
 • Wi-Fi a USB nepřehrají video
 • Hlučnost

Jestliže si chcete užívat filmů v nejvyšší kvalitě a detailech, rozhodně se nebojte investovat.Epson EH-TW650 sice nestojí málo, nabídne vám však zážitek, jakého se vám dostane snad jen v kinech.

Nejdůležitějším kladem je vynikající kvalita obrazu. Pod tou se podepisuje vysoké Full HD rozlišení a použití DLP technologie. Díky velké svítivosti můžete projektor umístit do jakékoli místnosti v domě, i tam, kde je nedostatečné zatemnění. Možnost upevnění na strop je praktická, protože pomáhá omezit riziko nehody.

Přístroj je sice vybaven Wi-Fi adaptérem a USB vstupem, jejich kvalita je ovšem nedostačující. Samy o sobě totiž nejsou schopny přehrát video. Při chodu navíc projektor nepříjemně hučí, takže se připravte na nutnost zesílit zvuk. Již výše zmíněný finanční obnos může mnohé odradit, za výborné vlastnosti to však rozhodně stojí.

V případě že se chystáte vybavit si byt domácím kinem a neohlížíte s přitom na peníze, jste na správném místě. Dostanete totiž skvěle provedené zařízení.

Zjistit cenu >>

Zpět na obsah ↑

Nejprodávanější projektory dle Heureky

Zpět na obsah ↑

Jak správně vybrat dataprojektor

V prvé řadě se vyplatí dobře se zamyslet nad plánovaným použitím projektoru a podle toho zvolit odpovídající typ. Významnou roli hrají i rozlišení obrazu, svítivost a pozorovací vzdálenost. Při nákupu nezapomínejte ani na kontrast a použitou zobrazovací technologii. V neposlední řadě se vyplatí zkontrolovat výdrž lampy, od níž se odvíjejí náklady na provoz. V některých případech totiž můžete být nepříjemně překvapeni.

Typ projektoru

Podle toho, v jakých podmínkách hodláte přístroje používat rozlišujeme hned několik různých typů. Liší se prakticky ve všech aspektech, protože každý z nich je určen pro jinou příležitost. Následující tabulka poskytuje základní informace o různých druzích zařízení, jejich specificích a použití:

Typ projektory Použití Výhody Nevýhody
Projektory pro domácí kino Pro sledování filmů nebo hraní her v domácích podmínkách Vysoká kvalita obrazu, vynikající rozlišení, není trhaný obraz Vysoká cena kvalitních 4K projektorů, nevhodné pro zobrazení prezentací
3D projektory Pro sledování filmů a hraní her ve 3D i 2D rozlišení, součástí bývají i brýle Zpracují jak dvourozměrný, tak trojrozměrný obraz, vysoká úroveň přenosu Velmi vysoká cena
Kancelářské projektory Pro potřeby prezentací ve školách či firemních zasedacích místnostech Vyšší svítovost, dlouhá výdrž baterie, snížení zkreslení při sledování z úhlu, široká nabídka podporovaného formátu Nevhodné pro sledování filmů (trhaný obraz), horší kontrastní podmínky
Projektory s krátkou projekční vzdáleností Do malých učeben a místností Dobře pozorovatelný obraz i z 1 metru, nevytvářejí stíny a neoslňují řečníka Potřeba hladké projekční plochy, nevhodné pro hraní her a promítání filmů
Miniprojektory Univerzálnost a možnost použití ve více místností Malá hmotnost a rozměry, nízká spotřeba, zabudovaná baterie a paměť Slabší výkon oproti pevným projektorům, horší kvalita obrazu
Interaktivní projekotory Pro školní a firemní prostředí Interaktivita prezentace, levnější než interaktivní tabule, nezávislá na výkonu PC Potřeba hladké plochy pro promítání obrazu

Všechny druhy zařízení mají své výhody a nevýhody. Obecně platí, že pro domácnosti jsou nejvhodnější projektory domácího kina a 3D. V kancelářích a školách nacházejí uplatnění přístroje kancelářské, interaktivní a miniprojektory.

Rozlišení

Největší vliv na kvalitu obrazurozlišení dataprojektoru. V současnosti je na trhu celá řada výrobků, které se právě v tomto atributu výrazně liší. Druhá tabulka poskytuje základní přehled rozlišení a jejich využití:

Rozlišení Využití
SVGA 800 × 600 Pro sledování televizního vysílání či DVD přehrávačů, nezvládne obraz z počítače
XGA 1024 × 768 Vhodné pro prezentace a jednodušší grafiku
SXGA 1280 × 1 024 Pro kancelářské a školní prezentace, schopné zobrazit i složitěšjí grafiku ve vysokén kvalitě
UXGA 1600 × 1 200 Pro nejnáročnější firemní klientelu
HD Ready 1280 × 720 Solidní kvalita obrazu pro domácí kina, slabší detail zobrazení
Full HD 1920 × 1080 Nejvyšší kvalita při sledování domácího kina za vysokou cenu

Svítivost a kontrast

Neméně podstatný vliv na dojem ze zobrazovaného obrazu má i svítivost zařízení. Ta se udává v ANSI lumenech (zn. ANSI). Čím větší, tím výrazněji projektor svítí. Vždy se před nákupem dobře rozmyslete, kam chcete projektor umístit, a to mějte při výběru na paměti.

Pro špatně osvětlené pokoje či noční promítání filmů se hodí projektor se svítivostí do 1 500 ANSI. Ve slunnějších kancelářích se vyplatí poohlížet po přístrojích se svítivostí v rozmezí od 1 500 do 3 000 ANSI lumenů. V případě, že chcete plátno využít pro venkovní projekci, rozhodně vybírejte modely výrazně přesahující 3 000 ANSI.

Oproti ostatním parametrům není kontrast pro běžné zákazníky až tak důležitý. Význam má hlavně v případě, že chcete sledovat filmy v té nejlepší kvalitě. Pokud zařizujete domácí kino, vybírejte takový projektor, který disponuje kontrastem alespoň 10 000 : 1, v ideálním případě pak třikrát vyšším.

Pozorovací vzdálenost

Dalším kritériem, přímo ovlivněným velikostí místnosti a jejími dispozicemi, je pozorovací vzdálenost. Vybírat můžete mezi zařízeními, které potřebují pro ideální projekci umístění několik desítek metrů od promítací plochy, ale i těmi, kterým plně postačují metry dva. Volte správně s ohledem na dispoziční řešení, protože vzdálenost zásadně ovlivňuje celkovou kvalitu obrazu.

Zobrazovací technologie

V současné době se na trhu vyskytují výrobky využívající tří základních projekčních technologií. Setkáte se zkratkami DLP, LCD a LED.

 • DLP technologie je tím nejdražším, s čím se můžete na trhu setkat. Vyniká perfektním kontrastem a hloubkou barev. Vhodný je pro zájemce o zařízení domácího kina. DLP systémy se vyrábějí v jednočipovém nebo tříčipovém provedení. Navíc se můžete setkat s rozdělením na zařízení pro kanceláře a domácnosti.
 • LCD technologie jsou potom naprostým opakem. Sice se prodávají za výrazně nižší cenu, jejich vlastnosti jsou ovšem oproti DLP slabší. Proto se uplatní spíše v kancelářích, kde nižší míra detailů a slabší kontrast nejsou na překážku.
 • Technologie LED se teprve začíná prosazovat, ale oproti svým předchůdcům vykazuje mnohem delší životnost. Ta je samozřejmě opět vyvážena vysokou cenou. Navíc se pro svou nízkou svítivost hodí pouze do dobře zatemněných místností.

Náklady na provoz

Při výběru si rozhodně zkontrolujte provedení a cenu zobrazovací lampy. Ta mívá životnost v rozmezí od 1 000 do 4 000 hodin a musíte se tedy připravit na povinnost její povinné výměny. Samotný provoz projektoru není energeticky vůbec náročný.

Nejprodávanější projektory podle Heureky