ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší USB flash disky – recenze a rady jak vybrat

Datum 17.7.2019 Elektronika

Chcete archivovat fotografie se svými blízkými? Realizujete často přednášky, při nichž používáte prezentace? Nejen v těchto případech si s integrovaným pevným diskem nevystačíte. Nastal čas pro USB flash disky, navržené právě pro snadný přesun z místa na místo.

Ačkoliv je tato technologie mezi námi již řádnou várku let, neustále probíhá její rozvoj a vylepšování. V souvislosti s tím narůstá i množství různorodých modelů od značek rozdílného věhlasu a jména. Tento fakt byl důvodem, proč jsme přistoupili k přípravě následujícího článku. Naleznete v něm přehled tří nejlepších USB flash disků a rady, jak takový flash disk správně vybrat.

  Nejlepší USB flash disky

  Kingston DataTraveler SE9 32GBSanDisk Cruzer Ultra 64GBPatriot Supersonic Rage 2 128GB
  Kingston DataTraveler SE9 32GBSanDisk Cruzer Ultra 64GBPatriot Supersonic Rage 2 128GB
  Levný základZlatá střední cestaPro náročné
  KLADYNízká cena
  Dlouhá životnost
  Zajímavý design
  Kompaktní rozměry
  Rozumná cena
  Rychlý přenos dat
  Ukrytí konektoru
  Drobné rozměry
  Obrovská rychlost
  Možnost šifrování
  Povedený design
  Vysoká kvalita materiálu
  ZÁPORYNízká rychlost čtení a zápisu
  Absence krytu
  Neznatelná svítivost LED diod
  Slabší úroveň materiálu
  Slabší vysouvací mechanismus
  SHRNUTÍVýborně provedený flash disk s dostatečnou kapacitou pro uložení pracovních dokumentů nebo prezentací. Vyznačuje se praktickými rozměry i kvalitním zpracováním. Starší formát USB 2.0 však nedovoluje příliš rychlé čtení ani zápisVýborný střední model osazený rozhraním verze 3.0 zajišťujícím dostatečně svižný zápis i čtení. Praktického krytu konektoru je zapotřebí, neboť použitý plast je velmi náchylný k poškozeníPo všech stránkách vynikající model. Vysoká kapacita, perfektní rychlost všech činností a dokonale zpracované tělo odolné i proti pádům na zem a nárazům. Mějte však dostatek trpělivosti s poněkud těžkopádným vysouvacím mechanismem
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze: Kingston DataTraveler SE9 32GB DTSE9H/32GB

  Rozhrání: USB 2.0 | Kapacita: 32 GB | Rychlost zápisu: 8 MB/s | Rychlost čtení: 12 MB/s | Ochrana proti vodě a prachu: ne | Materiál: kov | Rozměry: 4 × 4 × 1 cm | Přibližná cena: 200 Kč

  Klady
  • Nízká cena
  • Dlouhá životnost
  • Zajímavý design
  • Kompaktní rozměry
  Zápory
  • Nízká rychlost čtení a zápisu
  • Absence krytu

  Potřebujete externí médium, na které byste si uložili své pracovní a školní prezentace? Nebazírujete na tom, aby byl proces zápisu a čtení co nejrychlejší? Jste ochotni odpustit možné konstrukční vady? Jestliže vaše odpověď zněla třikrát ano, Kingston DataTraveler SE9 32GB DTSE9H/32GB je pro vás jako stvořený.

  Za nejvýraznější pozitivum pokládáme jednoznačně nízkou cenu, která však nemá žádný negativní vliv na životnost zařízení. Designové provedení působí zajímavě, kov působí luxusně, a navíc chrání před poškození vlivem pádu. Třešničkou na dortu jsou velmi kompaktní rozměry, takže se nemusíte obávat, že byste jediným uložištěm překryli všechny dostupné porty.

  Zásadní negativum spatřujeme v poměrně nízké rychlosti čtení i zápisu způsobené užití starého rozhrání USB 2.0. Neočekávejte, že byste spustili náročné video nebo interaktivní prezentaci. Počítat musíte i s absencí krytu, takže buďte při přinášení flashky dostatečně obezřetní.

  Model Kingston DataTraveler SE9 32GB DTSE9H/32GB rozhodně není dokonalý. Za dané peníze však představuje ideální volbu pro všechny, kteří si nepotrpí na kdovíjaký luxus a pouze potřebují spolehlivé externí uložiště s dostatečnou kapacitou.

  Recenze: SanDisk Cruzer Ultra 64GB SDCZ48-064G-U46

  Rozhrání: USB 3.0 | Kapacita: 64 GB | Rychlost zápisu: 20 MB/s | Rychlost čtení: 100 MB/s | Ochrana proti vodě a prachu: ne | Materiál: kov, plast | Rozměry: 6 × 2 × 1 cm | Přibližná cena: 350 Kč

  Klady
  • Rozumná cena
  • Rychlý přenos dat
  • Ukrytí konektoru
  • Drobné rozměry
  Zápory
  • Neznatelná svítivost LED diod
  • Slabší úroveň materiálu

  Druhým modelem, který to dotáhl až do našeho přehledu, je SanDisk Cruzer Ultra 64GB. Jeho rozhrání USB 3.0 se stará o vysokou rychlost přenosu i četby dat dosahující až 80 MB/s, což plně dostačuje pro většinu činností kromě přímého sledování videa.

  K dispozici máte 64 GB volného místa za velice zajímavou cenovku. Důmyslné ukrytí konektoru jej ochraňuje před poškozením při pádu. Za zmínku samozřejmě stojí i drobné rozměry. Ke všemu se nebudete muset bát, že by jediný flashdisk překryl všechny porty počítače.

  Přítomnost LED diod je bezesporu pozitivním faktorem, bohužel však zář světel není příliš intenzivní. Budete tedy muset důkladně přihlížet. Za každou cenu se snažte zamezit pádům média na zem. Kombinace plastu a kovu totiž není stavěna na vyšší zátěž, což ostatně naznačuje i absence jakékoliv certifikace.

  SanDisk Cruzer Ultra 64GB SDCZ48-064G-U46 představuje zlatou střední cestu se vším všudy. Za rozumný finanční obnos se pyšní dostatečnou kapacitou i rychlostí čtení a zápisu.

  Recenze: Patriot Supersonic Rage 2 128GB PEF128GSR2USB

  Rozhrání: USB 3.0 | Kapacita: 128 GB | Rychlost zápisu: 300 MB/s | Rychlost čtení: 400 MB/s | Ochrana proti vodě a prachu: ne | Materiál: plast, guma | Rozměry: 13,5 × 10 × 2 cm | Přibližná cena: 800 Kč

  Klady
  • Obrovská rychlost
  • Možnost šifrování
  • Povedený design
  • Vysoká kvalita materiálu
  Zápory
  • Slabší vysouvací mechanismus

  Hledáte na trhu vždycky to nejlepší bez ohledu na cenu? Plánujete přehrávat videa ve vysoké kvalitě přímo z externího disku? V tom případě představuje Patriot Supersonic Rage 2 128GB vynikající volbu. A překvapivě za jeho pořízení ani nezaplatíte příliš mnoho peněz.

  Největší pozitivum spatřujeme v obrovské rychlosti. Vlastnosti zdobící rozhrání USB 3.0 jsou zde využity bez omezení typických pro flash disky. Máte-li na médiu uložena citlivá data, jistě vás potěší i možnost jejich zašifrování heslem. Tělo zařízení je vyrobeno z vysoce kvalitního pogumovaného plastu, zajišťujícího perfektní odolnost i proti pádům z výšky. Jakási třešnička na dortu potom spočívá v luxusním designu.

  Pozor si dívejte na slabší vysouvací mechanismus. Konektoru se někdy příliš nechce a v útrobách disku se zasekává. Výrobce se evidentně soustředil spíše na rychlost přenosu a méně významné mechanické součástky stále spíše bokem.

  I přes výše zmíněný zápor se jedná o jeden z nejlepších flash disků na trhu Patriot Supersonic Rage 2 128GB PEF128GSR2USB, jenž uspokojí i velmi náročné uživatele. Když se k tomu přidá i stále ještě poměrně příznivá cena, proč váhat?

  Nejprodávanější USB flash disky dle Heureky

  Jak vybrat USB flashdisk

  Nejdůležitější parametry při volbě přiměřeného externího uložiště spočívají v typu rozhrání a kapacitě média. Ještě před samotným nákupem se vyplatí dobře porovnat flashky s jinými uložišti. Ohled berte i na rozměry a neméně důležitou roli sehrávají i různé funkce a konstrukční řešení, zajišťující odpovídající míru bezpečnosti a ochrany dat.

  Kritéria výběru

  Flashdisk a ti druzí

  Již výše jsme zmínili, že flashdisky představují jen jednu ze tří skupin externích uložišť. Zařazujeme do ní taktéž paměťové karty a externí pevné disky. Každý typ je ale konstruován k trochu jinému uplatnění.

  Nejlepší USB disky

  Externí disky se pyšní obrovskou kapacitou a přenosovou rychlostí. Vybírat lze mezi tzv. SSD disky a klasickými plotnovými harddisky. Podstatným záporem těchto médií jsou větší rozměry a hmotnost. U HDD navíc dávejte pozor na špatné snášení nárazů a vibrací, jež způsobují nenávratnou ztrátu dat.

  paměťovými kartami se lze setkat u menší elektroniky jako jsou mobilní telefony, kamery nebo fotoaparáty. Rozměry jsou natolik drobné, že není obtížné kartu ztratit nebo dlouho lovit ze dna zavazadla. Mnohé přístroje ke všemu nejsou vybaveny čtecím zařízením nutným k rozpoznání karty.

  Hlavním úkolem flashdisků je nabídnout dostatečnou kapacitu, rozměry vhodné pro snadný přesun z místa na místo a širokou kompatibilitu. Vzhledem k tomu, že využívají rozhrání USB, tak poslední podmínku splňují bezezbytku. Počítejte však s nižší kapacitou oproti plotnovým externím diskům a nižší rychlostí čtení i zápisu.

  Druh rozhrání a rychlost čtení a zápisu

  Jak už samotné označení kategorie naznačuje, hlavním používaným rozhráním je formát USB. Od jeho zavedení koncem 90. let uplynula dlouhá doba, v jejímž průběhu byl tento systém neustále rozvíjen a urychlován. Následující tabulka poskytuje základní přehled spolu s popisem výhod  a nevýhod jednotlivých formátů:

  Typ rozhráníVýhodyNevýhodyRychlost čteníRychlost zápisu
  USB 2.0Nízká cenaNízká přenosová rychlost
  Pomalé čtení
  30 MB/s17,5 MB/s
  USB 3.0Rozumná cena
  Obstojná rychlost
  Zpětná kompatibilita
  Nevhodné přehrávání náročných videí přímo70 MB/s30 MB/s
  USB 3.1Obrovská rychlost čtení a přenosu dat
  Široká kompatibilita
  Vyšší cena300 MB/s300 MB/s
  USB-COboustranné zapojení
  Rychlost shodná s USB 3.1
  Vyšší cena
  Menší rozšíření
  300 MB/s300 MB/s
  microUSBPraktická velikostNízká rychlost čtení a zápisu30 MB/s17,5 MB/s

  V současné době je za budoucnost považováno rozhrání USB-C. Díky oboustrannému provedení odpadají problémy se zapojením, pozitivem je i univerzální užití v zařízeních všech velikostí a charakteru.

  S univerzálností nepočítejte u výrobku značky Apple. Americký gigant užívá vlastního formátu typu Lightning, který navzájem propojuje veškerou elektroniku z jeho dílny. Novější aparáty bývají mnohdy vybaveny i klasickým USB.

  Potřebujete-li číst a přesouvat malé dokumenty a nenáročné prezentace, plně si vystačíte i s pomalejšími rozhraními. Milovníci filmů, počítačových her a velkých interaktivních prezentací by se ovšem ve vlastním zájmu měli poohlédnout po nejmodernějších verzích USB.

  Kapacita

  Nosíte na svém externím médiu pouze několik klíčových dokumentů nebo naopak slouží jako komplexní databanka či dokonce filmotéka? Podle způsobu využití vybírejte množství volného místa, jež flashdisk nabídne.

  Nejlevnější média standardně poskytují dostatečný prostor pro umístění 16 GB dat, výjimkou však nejsou ani pomocníci pyšnící se kapacitou 512 GB. Většího prostoru se ve sféře flash pamětí zatím nedočkáte. Vzhledem k tomu, že 10 Gigabytů plně dostačuje pro uložení 150 minut videa v HD kvalitě, patrně si vystačíte i s menšími modely.

  Nezapomínejte na fakt, že reálné volné místo je zhruba o 7 % nižší, než jak deklaruje výrobce. Je to dáno zablokováním některých sektorů sehrávajících důležitou roli při čtení a zápisu dat.

  Rozměry

  Na první pohled nehrají rozměry externího média žádnou roli. Zkuste si však zapojovat zbytečně rozměrný flashdisk někam do autorádia nebo platformy s omezeným počtem USB portů umístěných hned u sebe. Za přijatelnou hranici se obecně pokládá rozměr 5 × 2 × 1 centimetru. U čehokoliv nad tento poměr se již vyplatí náležitá pozornost

  Funkce a konstrukce

  Jediným parametrem externích médií není pouze USB konektor a nějaké to volné místo. V poslední době se stále výrazněji dostávají ke slovu různorodé systémy a konstrukční řešení zvyšující bezpečnost vašich dat i vás samotných.

  Nosíte-li často flashdisk do prostor, kde hrozí jeho pád nebo je často vystaven působení prachu a vody, dbejte na jeho adekvátní ochranu. Luxusnější modely se dokonce mohou pyšnit certifikací IP. Za dobrý základ lze považovat krytí IP54 chránící proti prachu a stříkající vodě. Nejvyšší hodnocení IP68 potvrzuje kompletní odolnost proti prachu i ponoření do hloubky. Za zmínku stojí i možnost vtáhnout USB konektor do útrob disku, čímž je chráněn proti poškození.

  Velké oblibě se těší též osvětlení realizováno prostřednictvím LED diod. Různobarevná světla potom udávají stav zapojení, probíhající zápis či čtení nebo varují před dosažením maximálního zaplnění kapacity.

  Uchováváte na svém externím médiu citlivá případně pracovní data? Poohlédněte se po zařízení vybaveném aktivním šifrováním či alespoň PIN kódem nutným pro přístup k uloženému obsahu. Na pomyslném vrcholu stojí disky připomínající jakýsi trezor s klávesnicí umístěnou napřímo na těle.

  Nejprodávanější USB flash disky dle Heureky

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

  Podobné články