ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Test USB flash disků a jejich recenze

Datum 8.12.2021 Odborná redakce Odborná redakce

Chcete archivovat fotografie se svými blízkými? Realizujete často přednášky, při nichž používáte prezentace? Nejen v těchto případech si s integrovaným pevným diskem nevystačíte. Nastal čas pro USB flash disky, navržené právě pro snadný přesun z místa na místo.

Doufáme, že najdete inspiraci v následujícím testu flešek. Naleznete v něm přehled tří nejlepších USB flash disků a rady, jak takový flash disk správně vybrat.

Nejlepší celkově

Nejlepší fleška, která nabízí vysokou rychlost zápisu i čtení. Velký prostor 256 GB vás omezovat nebude, přičemž možnost zaheslování a kovové tělo je jenom k dobru.

Nejlepší cena/výkon

Výborný střední model osazený rozhraním verze 3.0 zajišťujícím dostatečně svižný zápis i čtení. Praktického krytu konektoru je zapotřebí, neboť použitý plast je velmi náchylný k poškození.

Nejlepší levný

Výborně provedený flash disk s dostatečnou kapacitou pro uložení pracovních dokumentů nebo prezentací. Vyznačuje se praktickými rozměry i kvalitním zpracováním.

Nejlepší USB flash disky

Recenze SanDisk Ultra Flair 256 GB – Nejlepší flash disk v kovu

Recenze SanDisk Ultra Flair 256 GB – Nejlepší flash disk v kovu Pro náročné

Rozhrání: USB 3.0 | Kapacita: 256 GB | Rychlost zápisu: 140 MB/s | Rychlost čtení: 150 MB/s | Ochrana proti vodě a prachu: ne | Materiál: kov + poutko z plastu | Rozměry: 13,5 × 10,5 × 1 cm | Přibližná cena: 980 Kč

Klady
 • Nejlepší fleška roku 2020
 • Rychlost zápisu i čtení
 • Velký prostor 256 GB
 • Zaheslovaný zápis
 • Kvalitní a odolné kovové zpracování
Zápory
 • Křehké poutko z plastu

Ať už chcete přehrávat velké soubory přímo z flash disku nebo prostě jen hledáte co nejlepší výkon, SanDisk Ultra Flair 256 GB SDCZ73-256G-G46 bude tou správnou volbou pro vás. Díky velikosti 256 GB se rozhodně nemusíte obávat nedostatku úložného prostoru. Tato fleška se tak hodí nejen pro přenášení souborů, ale také pro jejich zálohu. Za velké množství prostoru přitom nezaplatíte více než 1 000 Kč.

Další velkou předností SanDisk Ultra Flair 256 GB je jeho velká rychlost. Při čtení pracuje 150 MB za sekundu a při zápisu 140 MB za sekundu. Má rozhraní USB 3.0, které je zpětně kompatibilní s porty USB 2.0. Nechybí ani možnost zaheslování uložených souborů, což oceníte, pokud na USB flash disk ukládáte citlivé údaje. Tedy s otázkou „jak zaheslovat flash disk“ si už starosti dělat nemusíte…

V porovnání s levnými fleškami má SanDisk nejen nadprůměrné úložné místo a vysokou rychlost, ale také kvalitní zpracování. Celé tělo je zhotovené z kovu a proto nehrozí, že by se častým používáním opotřebovalo. Vydrží vám fungovat spousty let. Jedinou nevýhodou je plastové poutko, jež se může neopatrným používáním poničit.

Recenze SanDisk Cruzer Ultra 64GB – TOP fleška v poměru cena a výkon

USB flash disk SanDisk Cruzer Ultra 64GB – TOP fleška v poměru cena a výkon Zlatý střed

Rozhrání: USB 3.0 | Kapacita: 64 GB | Rychlost zápisu: 20 MB/s | Rychlost čtení: 100 MB/s | Ochrana proti vodě a prachu: ne | Materiál: kov, plast | Rozměry: 6 × 2 × 1 cm | Přibližná cena: 350 Kč

Klady
 • Rozumná cena
 • Rychlý přenos dat
 • Ukrytí konektoru
 • Drobné rozměry
Zápory
 • Neznatelná svítivost LED diod
 • Slabší úroveň materiálu

Skvělá fleška, která to dotáhla až do našeho přehledu, je SanDisk Cruzer Ultra 64GB. Její rozhrání USB 3.0 se stará o vysokou rychlost přenosu i četby dat dosahující až 80 MB/s, což plně dostačuje pro většinu činností kromě přímého sledování videa.

K dispozici máte 64 GB volného místa za velice zajímavou cenovku. Důmyslné ukrytí konektoru jej ochraňuje před poškozením při pádu. Za zmínku samozřejmě stojí i drobné rozměry. Ke všemu se nebudete muset bát, že by jediný flashdisk překryl všechny porty počítače.

Přítomnost LED diod je bezesporu pozitivním faktorem, bohužel však zář světel není příliš intenzivní. Budete tedy muset důkladně přihlížet. Za každou cenu se snažte zamezit pádům média na zem. Kombinace plastu a kovu totiž není stavěna na vyšší zátěž, což ostatně naznačuje i absence jakékoliv certifikace.

SanDisk Cruzer Ultra 64GB SDCZ48-064G-U46 představuje zlatou střední cestu se vším všudy. Za rozumný finanční obnos se pyšní dostatečnou kapacitou i rychlostí čtení a zápisu.

Recenze Kingston DataTraveler SE9 32GB – Levná a odolná fleška

USB flash disk Kingston DataTraveler SE9 32GB – Levná a odolná fleška Levný základ

Rozhrání: USB 2.0 | Kapacita: 32 GB | Rychlost zápisu: 8 MB/s | Rychlost čtení: 12 MB/s | Ochrana proti vodě a prachu: ne | Materiál: kov | Rozměry: 4 × 4 × 1 cm | Přibližná cena: 200 Kč

Klady
 • Nejlevnější USB flash disk
 • Dlouhá životnost
 • Zajímavý design
 • Kompaktní rozměry
Zápory
 • Nízká rychlost čtení a zápisu
 • Absence krytu

Potřebujete externí médium, na které byste si uložili své pracovní a školní prezentace? Nebazírujete na tom, aby byl proces zápisu a čtení co nejrychlejší? Jste ochotni odpustit možné konstrukční vady? Jestliže vaše odpověď zněla třikrát ano, Kingston DataTraveler SE9 32GB DTSE9H/32GB je pro vás jako stvořený.

Za nejvýraznější pozitivum pokládáme jednoznačně nízkou cenu, která však nemá žádný negativní vliv na životnost zařízení. Designové provedení působí zajímavě, kov působí luxusně, a navíc chrání před poškození vlivem pádu. Třešničkou na dortu jsou velmi kompaktní rozměry, takže se nemusíte obávat, že byste jediným uložištěm překryli všechny dostupné porty.

Zásadní negativum spatřujeme v poměrně nízké rychlosti čtení i zápisu způsobené užití starého rozhrání USB 2.0. Neočekávejte, že byste spustili náročné video nebo interaktivní prezentaci. Počítat musíte i s absencí krytu, takže buďte při přinášení flashky dostatečně obezřetní.

Fleška Kingston DataTraveler SE9 32GB DTSE9H/32GB rozhodně není dokonalý. Za dané peníze však představuje ideální volbu pro všechny, kteří si nepotrpí na kdovíjaký luxus a pouze potřebují spolehlivé externí uložiště s dostatečnou kapacitou.

Nejprodávanější USB flash disky

Jak vybrat USB flash disk

Nejdůležitější parametry při volbě přiměřeného externího uložiště spočívají v typu rozhrání a kapacitě média. Ještě před samotným nákupem se vyplatí dobře porovnat flashky s jinými uložišti. Ohled berte i na rozměry a neméně důležitou roli sehrávají i různé funkce a konstrukční řešení, zajišťující odpovídající míru bezpečnosti a ochrany dat.

Kritéria výběru

USB Flash disk a ti druzí

Již výše jsme zmínili, že flashdisky představují jen jednu ze tří skupin externích uložišť. Zařazujeme do ní taktéž paměťové karty a externí pevné disky. Každý typ je ale konstruován k trochu jinému uplatnění.

Nejlepší USB disky

Externí disky se pyšní obrovskou kapacitou a přenosovou rychlostí. Vybírat lze mezi tzv. SSD disky a klasickými plotnovými harddisky. Podstatným záporem těchto médií jsou větší rozměry a hmotnost. U HDD navíc dávejte pozor na špatné snášení nárazů a vibrací, jež způsobují nenávratnou ztrátu dat.

paměťovými kartami se lze setkat u menší elektroniky jako jsou mobilní telefony, kamery nebo fotoaparáty. Rozměry jsou natolik drobné, že není obtížné kartu ztratit nebo dlouho lovit ze dna zavazadla. Mnohé přístroje ke všemu nejsou vybaveny čtecím zařízením nutným k rozpoznání karty.

Hlavním úkolem flashdisků je nabídnout dostatečnou kapacitu, rozměry vhodné pro snadný přesun z místa na místo a širokou kompatibilitu. Vzhledem k tomu, že využívají rozhrání USB, tak poslední podmínku splňují bezezbytku. Počítejte však s nižší kapacitou oproti plotnovým externím diskům a nižší rychlostí čtení i zápisu.

Druh rozhrání a rychlost čtení a zápisu

Jak už samotné označení kategorie naznačuje, hlavním používaným rozhráním je formát USB. Od jeho zavedení koncem 90. let uplynula dlouhá doba, v jejímž průběhu byl tento systém neustále rozvíjen a urychlován. Následující tabulka poskytuje základní přehled spolu s popisem výhod  a nevýhod jednotlivých formátů:

Typ rozhrání Výhody Nevýhody Rychlost čtení Rychlost zápisu
USB 2.0 Nízká cena Nízká přenosová rychlost
Pomalé čtení
30 MB/s 17,5 MB/s
USB 3.0 Rozumná cena
Obstojná rychlost
Zpětná kompatibilita
Nevhodné přehrávání náročných videí přímo 70 MB/s 30 MB/s
USB 3.1 Obrovská rychlost čtení a přenosu dat
Široká kompatibilita
Vyšší cena 300 MB/s 300 MB/s
USB-C Oboustranné zapojení
Rychlost shodná s USB 3.1
Vyšší cena
Menší rozšíření
300 MB/s 300 MB/s
microUSB Praktická velikost Nízká rychlost čtení a zápisu 30 MB/s 17,5 MB/s

V současné době je za budoucnost považováno rozhrání USB-C. Díky oboustrannému provedení odpadají problémy se zapojením, pozitivem je i univerzální užití v zařízeních všech velikostí a charakteru.

S univerzálností nepočítejte u výrobku značky Apple. Americký gigant užívá vlastního formátu typu Lightning, který navzájem propojuje veškerou elektroniku z jeho dílny. Novější aparáty bývají mnohdy vybaveny i klasickým USB.

Potřebujete-li číst a přesouvat malé dokumenty a nenáročné prezentace, plně si vystačíte i s pomalejšími rozhraními. Milovníci filmů, počítačových her a velkých interaktivních prezentací by se ovšem ve vlastním zájmu měli poohlédnout po nejmodernějších verzích USB.

Kapacita

Nosíte na svém externím médiu pouze několik klíčových dokumentů nebo naopak slouží jako komplexní databanka či dokonce filmotéka? Podle způsobu využití vybírejte množství volného místa, jež flashdisk nabídne.

Nejlevnější média standardně poskytují dostatečný prostor pro umístění 16 GB dat, výjimkou však nejsou ani pomocníci pyšnící se kapacitou 512 GB. Většího prostoru se ve sféře flash pamětí zatím nedočkáte. Vzhledem k tomu, že 10 Gigabytů plně dostačuje pro uložení 150 minut videa v HD kvalitě, patrně si vystačíte i s menšími modely.

Nezapomínejte na fakt, že reálné volné místo je zhruba o 7 % nižší, než jak deklaruje výrobce. Je to dáno zablokováním některých sektorů sehrávajících důležitou roli při čtení a zápisu dat.

Rozměry

Na první pohled nehrají rozměry externího média žádnou roli. Zkuste si však zapojovat zbytečně rozměrný flashdisk někam do autorádia nebo platformy s omezeným počtem USB portů umístěných hned u sebe. Za přijatelnou hranici se obecně pokládá rozměr 5 × 2 × 1 centimetru. U čehokoliv nad tento poměr se již vyplatí náležitá pozornost

Funkce a konstrukce

Jediným parametrem externích médií není pouze USB konektor a nějaké to volné místo. V poslední době se stále výrazněji dostávají ke slovu různorodé systémy a konstrukční řešení zvyšující bezpečnost vašich dat i vás samotných.

Nosíte-li často flashdisk do prostor, kde hrozí jeho pád nebo je často vystaven působení prachu a vody, dbejte na jeho adekvátní ochranu. Luxusnější modely se dokonce mohou pyšnit certifikací IP. Za dobrý základ lze považovat krytí IP54 chránící proti prachu a stříkající vodě. Nejvyšší hodnocení IP68 potvrzuje kompletní odolnost proti prachu i ponoření do hloubky. Za zmínku stojí i možnost vtáhnout USB konektor do útrob disku, čímž je chráněn proti poškození.

Velké oblibě se těší též osvětlení realizováno prostřednictvím LED diod. Různobarevná světla potom udávají stav zapojení, probíhající zápis či čtení nebo varují před dosažením maximálního zaplnění kapacity.

Uchováváte na svém externím médiu citlivá případně pracovní data? Poohlédněte se po zařízení vybaveném aktivním šifrováním či alespoň PIN kódem nutným pro přístup k uloženému obsahu. Na pomyslném vrcholu stojí disky připomínající jakýsi trezor s klávesnicí umístěnou napřímo na těle.

Nejlepší USB flash disky dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (73 hlasů)

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články