ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Nejlepší autotrakční lehátka – jak vybrat a proč je používat

Ať se protahujete, jak se protahujete, záda máte ztuhlá a bolavá? Napětí nejen v nich vám může pomoci uvolnit autotrakční lehátko. Je skvělou volbou pro všechny, jejichž záda trpí třeba při celodenní práci za počítačem. Plynulým a velmi jednoduchým pohybem vás autotrakční lehátko dostane do inverzní polohy, ve které vám vaše záda poděkují. Získáte uvolnění i úlevu od bolesti a netradiční zážitek jako bonus.

Naše sympatie si získal model autotrakčního lehátka inSPORTline Inverso Profi, pro svou vysokou nosnost a robustní konstrukci.

Nejlepší celkově

Profesionální rehabilitační lavice s vysokou nosností.

Nejlepší poměr cena/výkon

Přídavný vibračně topný pás pro efektivnější prokrvení zad.

Nejlepší levné

Možnost fixace ve svislé poloze pro vaše maximální uvolnění.

Nejlepší autotrakční lehátka

Recenze inSPORTline Inverso Profi – Profesionální lavice pro úlevu od bolesti

Inverzní lavice Pro náročné

Maximální hmotnost osoby: 200 kg | Maximální výška osoby: 198 cm | Hmotnost: 52 kg | Rozměry: 155 × 82 × 156 cm | Materiál konstrukce: uhlíková ocel | Přibližná cena: 11 500 Kč

Klady
  • Konstrukce z uhlíkové oceli
  • Vysoká nosnost
  • Nastavitelný 5-stupňový mechanismus
Zápory
  • Vysoká cena

Profesionální stroj pro všechny váhové kategorie. V oblasti rehabilitace zad je naším favoritem autotrakční lehátko inSPORTline. Na první pohled je patrná robustnost rámu vyrobeného ze speciální uhlíkové oceli. Vysoce stabilní rám inverzní lavice poskytne potřebnou podporu při rehabilitaci všem osobám až do 200 kg a 198 cm výšky. Pohodlné, a hlavně spolehlivé zajištění nohou, zabezpečuje nastavitelná tyč.

Autotrakční lehátko inSPORTline disponuje velmi užitečným 5-stupňovým mechanismem s nastavitelným úhlem inverzní polohy. Před cvičením si zvolíte, do jak velkého úhlu chcete své tělo dostat. Tuhle funkci rozhodně oceňujeme pro začátečníky, kteří se s inverzní lavicí teprve seznamují. Nemusíte se bát, že byste při cvičení zazmatkovali a skončili nechtěně v poloze hlavou dolů. Použití tohoto profesionálního modelu je naprosto bezpečné a poskytne vám potřebnou jistotu pro úspěšnou rehabilitaci zad, svalů či dýchacích cest.

Jedná se o model autotrakčního lehátka s vyšší cenovkou, ale vklad peněz do něj se vám bohatě vrátí na vašem zdraví i na zdraví vašich blízkých. Rehabilitovat na něm totiž může celá rodina.

Recenze Autotrakční lehátko Vyhřívané – Rehabilitace zad s vibračně topným pásem
Inverzní lavice s vyhříváním Zlatý střed

Maximální hmotnost osoby: 150 kg | Maximální výška osoby: 198 cm | Hmotnost: 28 kg | Rozměry: 146 × 78 × 159 cm| Materiál konstrukce: ocel | Přibližná cena: 7 190 Kč

Klady
  • Přenos tepla
  • Tři režimy vibrací
  • Pohodlné polstrování
Zápory
  • Menší rozsah nastavení pozic

Rehabilitaci, která vás doslova zahřeje, vám nabízí další model z našeho výběru, vyhřívané autotrakční lehátko. Na jeho polstrování lze připnout vibračně topný pás, který během cvičení zesiluje rehabilitační účinky. Velkou výhodou je, že si sami volíte, zda vibrace i vyhřívání využijete či ne. Inverzní lavice vám poskytne v jednom módu až 10 minut zahřívání vašich zad. Hřejivé teplo pomáhá k efektivnějšímu prokrvení ve spinální oblasti.

Sílu vibrací si můžete volit na ovladači. Vybírat můžete mezi dvěma vibračními režimy a třemi intenzitami.
Konstrukce je určena pro osoby do 150 kg a 198 cm. Vaše bolavá záda i klouby budou v pohodlí díky vysokému polstrování. Tento model vám umožní nastavit pouze tři fixní pozice, konkrétně 20°, 40° a 60°. Nastavení pozic je výhodné, pokud se nechcete při protahování zad dostat až do pozice hlavou dolů. Autotrakční lehátko vás samo podrží ve zvolené poloze a vy můžete nerušeně relaxovat.

Máme za to, že se jedná o model se skvělým poměrem cena/výkon, protože vám nabízí díky topně vibračnímu pásu efektivnější rehabilitaci vašich zad. A efektivitu ocení přece každý.

Recenze Klarfit Relax Zone Comfort – Autotrakční lehátko do 150 kg

Inverzní lavice Klarfit Levný základ

Maximální hmotnost osoby: 150 kg | Maximální výška osoby: 198 cm | Hmotnost: 24,5 kg | Rozměry: 146 × 78 × 159 cm| Materiál konstrukce: ocel | Přibližná cena: 4 599 Kč

Klady
  • Opěrka na nohy se 3 polohami
  • Přizpůsobení dle výšky postavy
  • Možnost uzamčení lehátka ve svislé poloze
Zápory
  • Bez možnosti fixace na nižší sklon

Inverzní lavice, která potěší peněženku a pomůže zádům stejně, jako dražší modely. Náš poslední výběr padl na autotrakční lehátko Klarfit. Stejně jako dražší modely lze i tento typ nastavit pro jakoukoliv výšku postavy. S jednoduchým nastavením vám pomůže 20-stupňový systém. Jediným limitem je opět maximální výška 198 cm a váha osoby 150 kg. Autotrakční lehátko Klarfit vám nabízí dvě možnosti maximální inverzní polohy, a to v 160° a za použití speciálního nylonového pásu inverzní polohu 180°.

Velmi se nám líbí možnost uzamknout autotrakční lehátko ve svislé poloze. Svislá poloha vám umožní zavěsit se vzhůru nohama a vychutnat si všechny výhody stojky. Inverzní lehátko tímto můžete využít i k dalšímu cvičení. Zpět na nohy se dostanete za použití madel.

Nevýhodou je, že tento model nenabízí další nastavení v nižším rozsahu. Méně nakloněné pozice si bude svou vahou řídit sami. V uživatelských recenzích jsme našli malou výtku ke složitější manipulaci při skládání výrobku. Pokud však překováte tuto překážku, můžete si užívat na plno všech rehabilitačních benefitů, které vám toto autotrakční lehátko nabízí.

Nejoblíbenější inverzní lavice

Jak vybrat autotrakční lehátko

Autotrakční lehátko není trenažérem pro zájemce o výlet do vesmíru, jak by se na první pohled mohlo zdát. I přesto, že může působit novátorsky, nejedná se v rehabilitačním odvětví o žádnou novinku. Autotrakční lehátka se začínají objevovat i v českých domácnostech jako efektivní pomůcka při problémech se zády. Hodiny strávené za kancelářským stolem a nedostatek pohybu nahrávají problémům s páteří, plotýnkami a klouby.

S touto rekonvalescenční pomůckou se můžete setkat také pod názvem inverzní stůl či lavice. Mnoho názvů pro jednu věc, která funguje na přirozeném fungování zemské přitažlivosti. Prostřednictvím gravitace autotrakční lehátko pomáhá uvolnit tenzi ve vašem těle, odblokovává obratle, zlepšuje krevní oběh a dokáže uklidnit i mysl.

Žena sedi u pc a boli ji záda

Historie inverzních lavic

Archeologové objevili starověké kresby inverzních jógových pozic. Jogíni již dlouho hlásají benefity obrácených poloh těla, které obnovují jeho rovnováhu, pomáhají regulovat krevní oběh, stimulují mozek a uvolňují tlak na břišní orgány. Hippokratés, otec moderní medicíny, zvedal pomocí kladek pacienty přivázané k žebříku a využíval gravitaci pro úlevu od jejich potíží. Historie inverzní terapie se tak začala psát již ve starověku.

Výrazný pokrok v této oblasti přišel ve 20. století. V té době se objevily různé vynálezy, které umožňovaly zavěšování těla v inverzní poloze. Jedním z těchto vynálezů byl „inverzní stůl“ patentovaný americkým lékařem Robertem Martinem. Tento stůl jako první umožňoval pacientům ležet v inverzní poloze na zádech.

Dnes jsou inverzní lavice dostupné v různých provedeních a jsou využívány jak v lékařském prostředí, tak i v domácnostech jako prostředek především pro uvolnění a péči o záda a páteř.

Jak funguje autotrakční lehátko

Pokud jednostranně zatěžujete páteř, ať už ve stoje či v sedě (typicky kancelářská práce, hrbení se u počítače), dochází k  jejímu přetěžování a následné bolesti. Kromě bolesti zad a páteře vás také mohou trápit přetížené meziobratlové ploténky, kyčelní klouby nebo můžete mít potíže s krevním oběhem dolních končetin. Ať už to zní jakkoliv krkolomně, řešením je obrácená poloha těla. Protažení těla hlavou dolů. Samozřejmě bezpečně, za pomocí inverzní lavice.

S inverzní lavicí dosáhnete protažení zad, uvolnění jejich tenze, uvolnění tlaku mezi jednotlivými obratli. Necháte gravitaci pracovat za vás. Přitažlivost způsobuje trakci páteře, aniž byste vytvářeli na tělo nepřirozený tlak. Autotrakční lehátko je navrženo tak, aby poskytovalo podmínky k dokonalé, a přitom bezpečné relaxaci vašich zad a páteře.

Muže bolí záda

Inverzní terapie

Jak jsme již zmínili, inverzní terapie na inverzním stole spočívá ve využití gravitační síly. Kouzlo gravitace je v pomalém a plynulém rozložení tlaku na páteř a klouby. Výsledkem je nejen zmírnění bolesti, ale i zlepšení pohyblivosti. Pokud se vám při představě být v poloze hlavou dolů svírá žaludek, řešením  je zmírnění sklonu inverzního stolu.

Při výběru volte takový model, který umožňuje fixaci právě i v nižších polohách pro jemné naklonění těla. Sami určitě znáte ten pocit, kdy se můžete pohodlně natáhnout na rovnou plochu a dát vašim zádům „voraz“. Při inverzní terapii není nutné být zcela v obrácené pozici. Začátečníci nejprve volí vodorovnou polohu a poté, dle svých pocitů mohou naklonění zvyšovat až do zcela obrácené polohy.

Pro koho je inverzní rehabilitace určena

Plně rozumíme všem, kteří mají při slově „rehabilitace“ osypky. Jenže co dělat, když vás bolí záda? Výhodou autotrakčních lehátek je jejich dostupnost a použití i ve vlastním prostředí. Než se vrhnete k nákupu gravitačního lehátka, konzultujte vhodnost jeho použití s lékařem.

Inverzní terapie je určena pro osoby, které potřebují uvolnit:

  • Ztuhlé zádové svalstvo
  • Meziobratlové ploténky
  • Spinální vazy
  • Svalové napětí
  • Dýchací svaly

Dále inverzní terapie:

  • Vrací pokleslé vnitřní orgány do původní polohy
  • Natahuje trup těla
  • Zlepšuje zásobování dolních končetin krví
  • Pomáhá zlepšit dýchání
  • Uklidňuje mysl
Náš tip

Rehabilitační funkci mají do jisté míry také elektrokola. Nejen, že vás dostanou z bodu A do bodu B, ale díky elektropohonu vám umožní prožít pohyb na kole bez zbytečné zátěže kloubů.

Pro koho inverzní terapie není určena

Inverzní terapii se vyhněte, pokud vás trápí:

  • Problémy se srdcem
  • Onemocnění cév
  • Vysoký krevní tlak
  • Infekce středního ucha
  • Tříselná nebo břišní kýla

Dále by měly inverzní terapii vynechat těhotné ženy a nedoporučuje se rehabilitovat ani osobám po operaci páteře, po infarktu a mozkové příhodě a při silné cukrovce.

Jaké jsou výhody, nevýhody a rizika autotrakčního lehátka

Mezi hlavní výhody autotrakčního lehátka patří unikátní mechanismus trakce zkombinovaný s ergonomickým designem. Při inverzní terapii se cítíte příjemně, plocha lehátka poskytuje dokonalou, přesto velmi komfortní podporu pro vaše tělo. Díky trakčnímu mechanismu se páteř uvolní a tlak na obratle se rozloží, což vede k úlevě od bolesti.

Lehátko poskytuje ergonomickou podporu a pomáhá udržet správné držení těla, což může předejít dalším problémům s páteří. Autotrakční lehátko je snadno ovladatelné. Nastavíte si ho dle svých potřeb. Můžete si vybrat optimální úroveň trakce a nastavit sklon tak, aby vám přivodil kýženou úlevu.

Náš tip

Pod náš drobnohled se dostalo i další užitečné vybavení pro posílení těla i ducha. Fyzickou i psychickou kondici vám pomůže zlepšit kvalitní veslovací trenažér.

Nevýhodou trakčního lehátka je samozřejmě pořizovací cena i nutnost vyřešit prostor a jeho uskladnění. Levnější typy mají výrazně nižší nosnost, než například profesionální modely s nosností až 200 kg. Použití autotrakčního lehátka je také omezeno výškou postavy, která je na profesionálním přístroji omezena na 198 cm. Vyšší osoba by se mohla při inverzní poloze zranit.

Rizikem při používání inverzní lavice je zvýšení krevního tlaku a zvýšení tlaku na oči.

Správné používání autotrakčního lehátka – cviky a tipy

Důležitým krokem je řádné připevnění chodidel západkou a pojistkou. Pro seznamování s účinky autotrakční lavice začněte ve vodorovné poloze. Do ní se dostanete postupným zvedáním paží. Celý pohyb inverzní lavice řídíte svými pažemi. V případě potřeby se můžete zapřít o madla ve středu lavice.

Rytmicky, volným tempem se pozvolna naklánějte dopředu a dozadu, dle vašeho pocitu a podle potřeby uvolnění svalstva a páteře. Jakmile získáte jistotu, zařaďte výrazně nakloněnou inverzní polohu (poloha „hlavou dolů“), v začátku maximálně 1 minutu. V této poloze máte ruce natažené u své hlavy. Pro změnu polohy jednoduše začnete pomalu paže zvedat před sebe, až se dostanete do základní pozice ve stoji, s rukama svěšenýma u stehen.

Ve stoji relaxujte ještě minimálně 5 minut. Nepospíchejte, ať se vám nezatočí hlava. Na inverzní terapii doporučujeme nic neuspěchat. Dejte tělu dostatečný čas na přizpůsobení se novému druhu pohybu. Nejlepší je začít v kratších intervalech, například pomalu přecházet od minutových sérií ke třem až pěti minutám, abyste si na neobvyklou polohu zvykli.

Náš tip

Kromě přirozeného protažení na autotrakčním lehátku je skvělé zapojit pro rehabilitaci svého těla i duše další přirozený pohyb, běh. Pokud potřebujete tip na nejlepší běžecké boty, jsme tu pro vás.

Začátečníci volí spíše kratší čas v několika sériích za den. Pokročilejší osoby mohou zvolit jednorázovou rehabilitaci v délce okolo 15 minut. Poslouchejte své tělo a nesnažte se udělat rekord ve svislé poloze hlavou dolů. Vědecké výzkumy naznačují, že jsou u některých osob prospěšnější rehabilitace v mírném úhlu, například 30° než v úhlu strmějším, například 60°. Pokud nesnesete strmější úhel, procvičujte záda v takovém sklonu, který vám je příjemný.

Některá inverzní lehátka můžete zafixovat ve svislé poloze nebo ve vodorovné poloze. V tu chvíli se stává z lehátka regulérní posilovací lavice. Můžete ji využít i k posilování a kromě relaxace třeba posílit i zádové a břišní svaly.

Našli jsme pro vás užitečné video, které názorně představuje, jak správně používat autotrakční lehátko na inverzní terapii.

Bezpečností opatření při cvičení na inverzním stole

  • Vždy se ujistěte, že máte nohy řádně připevněné.
  • Pokud cítíte nepříjemný tlak či bolesti hlavy, se cvičením přestaňte nebo upravte polohu. Všechny pohyby provádějte pomalu.
  • Po poloze hlavou dolů se vracejte do svislé polohy pomalu a ve stoji několik minut relaxujte.
  • I přesto, že jsou autotrakční lehátka omezena pouze výškou a váhou, jejich použití konzultujte se svým lékařem či fyzioterapeutem.

Kde koupit autotrakční lehátko

Širokou nabídku inverzních lavic má v nabídce inSPORTline.cz, včetně modelů s vyhříváním i modernějších elektrických přístrojů. Náš doslova horký tip, konkrétně vyhřívané inverzní lehátko, jsme nalezli na e-shopu unizdrav.cz, který se zaměřuje na prodej zdravotních pomůcek. Bohatou nabídku autotrakčních lehátek, včetně cenově velmi dostupných variant, naleznete na electronic-star.cz.

Nejoblíbenější značky rehabilitačních lavic

inSPORTline

Český výrobce a dovozce fitness vybavení, sportovního zboží, produktů pro volný čas i rehabilitačních pomůcek. Kromě tuzemska dodává své vybavení do mnoha zemí Evropy. Pod vlastní značkou inSPORTline se soustředí na výrobu fitness vybavení, sportovních potřeb a doplňků.

Klarfit

Klarfit je moderní fitness značka pro celou rodinu. Ve svém sortimentu nabízí ty správné nástroje pro zvýšení síly, vytrvalosti a pohyblivosti. Výrobky Klarfit jsou ideálními společníky i pro amatérské sportovce a všechny, kteří jsou nadšeni do cvičení.

Cena trakčního lehátka

Do 5 000 Kč

Nižším váhovým kategoriím mohou výborně posloužit pro rehabilitaci zad autotrakční lehátka v základní cenové úrovni. Do 5 000 Kč pořídíte lehátka s nižší nosností, s jednodušším designem a bez speciálních funkcí jako je třeba vyhřívání. Primární rehabilitační výsledek vám však bez problémů poskytnou a pomohou vám od bolesti stejně jako dražší modely.

Do 10 000 Kč

Střední cenová hladina má rozhodně co nabídnout. Můžete sáhnout po speciálním vyhřívaném modelu. Máte možnost si vybrat i z mnoha barevných variací, které zapadnou do vaší domácí posilovny a nenaruší interiér. Většina inverzních lavic střední třídy má hraniční nosnost 150 kg.

Nad 10 000 Kč

V nejvyšší cenové hladině jsou zařazeny profesionální rehabilitační přístroje. Vyznačují se robustní konstrukcí s vysokou nosností. Jsou bezpečnou volbou pro všechny osoby s výraznou nadváhou. Naprosto revoluční variantou s vyšší cenovkou jsou rovněž elektrická autotrakční lehátka s dálkovým ovládáním.

Zdroje informací:
https://teeter.com/blog/history-of-inversion/
https://unizdrav.cz/inverzni-stul-rehabilitacni-lavice
https://www.healthline.com/health/inversion-therapy
https://www.dorsalhealth.com/blog/inversion-table-for-pain-benefits-risks

Nejoblíbenější inverzní lavice na rehabilitaci

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.2 (10 hlasů)

Autor článku

Jana Andrýsková
Jana Andrýsková

Jsem milovnicí dokumentárních filmů, Asie a minimalismu. Pokud nesedím u klávesnice, sedím u klavíru. Ráda testuji nové produkty a ještě raději se dozvídám, jak co funguje. Moje práce je mi koníčkem a tvorba recenzí, článků a rad pro vás mě neskutečně baví. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář