Občas je nutné si přiblížit dění před námi. To platí nejen v divadlech a na stadionech, ale také při oblíbených výletech do přírody či hor. Právě k těmto účelům se již odpradávna využívají speciální přístroje – dalekohledy. Podrobný test přináší 3 nejlepší modely na trhu. Vítězem se stal Nikon Aculon A211 se špičkovou kvalitou obrazu!
Nejlepší dalekohled pro ty nejnáročnější uživatele vyžadující nejvyšší kvalitu obrazu.
Výborný praktický dalekohled pro návštěvníky a návštěvnice divadel či sportovních utkání.
Levný a voděodolný dalekohled pro nenáročné turisty či horaly, kteří se chtějí pokochat svým výhledem.
Nejlepší dalekohledy
Recenze Nikon Aculon A211 10-22×50 – Nejlepší dalekohled roku
Zvětšení: 10-22× | Průměr objektivu: 50 mm | Šířka zorného pole: 66/1 000 m | Relativní světelnost: 25 | Voděodolnost: ne | Hmotnost: 960 g | Přibližná cena: 4 300 Kč
- Vysoká kvalita obrazu
- Snadná manipulace
- Povedený design
- Vysoká hmotnost
- Cena
- Odpadávající krytky
První model našeho přehledu od společnosti Nikon Aculon A211 patří mezi ty nejlepší výrobky, jež si může uživatel s vysokými nároky na zvětšení obrazu na trhu zakoupit. Přístroj navíc boduje opravdu vysokou kvalitou obrazu, díky čemuž potěší všechny, kteří se chtějí kochat krásnými scenériemi.
Zásadním pozitivem je také velice snadná manipulace s výrobkem, jenž navíc umožňuje plynulou regulaci míry zvětšení obrazu podle potřeby. Výhodou je i luxusní design, proměňující majitele ve zkušeného turistu či dobrodruha.
Nejvýraznějším nedostatkem je potom poměrně značná hmotnost, díky níž patří zařízení mezi produkty, u nichž je již k dispozici stativ. Nepotěší ani výrazný finanční obnos, nutný k pořízení dalekohledu. Stejně jako u předcházejících dvou případů jsou krytky provedeny samostatně a dochází tak k jejich častému odpadávání a ztrácení.
Firma Nikon připravila pro své zákazníky produkt, díky němuž bude každý turistický výlet zážitkem. Kvalita provedení i obrazu totiž zaručí ničím nerušené kochání přírodními scenériemi.
Recenze Nikon 8×25 DCF SportStar EX – Ostrý obraz ve kvalitním těle
Zvětšení: 8× | Průměr objektivu: 25 mm | Šířka zorného pole: 143/1 000 m | Relativní světelnost: 9,6 | Voděodolnost: 2 | Hmotnost: 280 g | Přibližná cena: 2 500 Kč
- Nízká hmotnost
- Praktické rozměry
- Velmi ostrý obraz
- Kvalitní zpracování konstrukce
- Samostatné krytky okulárů
- Nižší přiblížení
- Absence šňůry pro přichycení
Všechny milovníky divadel, sportovních utkání či turistiky zcela jistě potěší přístroj firmy Nikon 8×25 DCF SportStar EX. Ten totiž nabízí kompaktní rozměry a vysokou ostrost obrazu za stále ještě velmi příznivou cenu.
Významným pozitivem je také nízká hmotnost, díky čemuž se dalekohled komfortně přenáší a díky svým drobným rozměrům se bez problému vejde i do dámské kabelky. Vysoká úroveň řemeslného provedení zaručí, že model se nepoškodí ani pádem na zem.
Mezi nejvýraznější nedostatky patří fakt, že krytky okulárů jsou samostatné. Uživatelé tak na ně musí neustále myslet, aby nedošlo k jejich poztrácení. Osminásobné přiblížení někdy nemusí být dostatečné, ovšem v tomto případě došlo k jeho redukci ve prospěch skladnosti a mobility. Nepotěší ani absence šňůry pro přichycení na krk, tu je tak nutné si dokoupit, případně vyrobit podomácku.
Celkově se však jedná o produkt, jenž svými parametry potěší všechny, kteří vyžadují především ostrý obraz pro komfortní sledování dění. Díky svým rozměrům pak skvěle zapadne prakticky kamkoliv, aniž by představoval nepříjemnou zátěž navíc.
Recenze Celestron Upclose G2 10×50 – Vodotěsný dalekohled s odolným pouzdrem
Zvětšení: 10× | Průměr objektivu: 50 mm | Šířka zorného pole: 118/1000 m | Relativní světelnost: 25 | Voděodolnost: ano | Hmotnost: 765 g | Přibližná cena: 1 600 Kč
- Nízká cena
- Kvalitní konstrukce
- Odolné pouzdro
- Vodotěsnost
- Padají krytky
- Rozostření obrazu v krajních částech pohledu
- Úzké zorné pole
Dalším výrobkem našeho přehledu je Celestron Upclose G2 10×50. Ten se stane skvělým společníkem pro horaly a náruživé turisty toužící si užívat oku lahodícím přírodním panoramatům.
Hlavním kladem je poměrně malý finanční obnos, jenž je nutné za přístroj zaplatit. Potěší rovněž vysoká kvalita konstrukce, jejíž základ je kovový a tudíž poskytuje značnou míru odolnosti. Totéž lze říci o skvěle provedeném pouzdru, díky němuž se uživatel nemusí obávat poškození ani při méně citlivém zacházení. Dalekohledu neublíží ani kontakt s vodou, díky čemuž je vhodný i pro milovníky koupání či rybaření.
Model se ovšem nevyhnul ani několika nepříjemným nedostatkům. Krytky chránící skla před poškozením mají tendenci padat a ztrácet se. Zorné pole je docela úzké i přes relativně nízkou hodnotu zvětšení a v krajních částech pohledu dochází k rozostření obrazu.
Sečteno a podtrženo, model od společnosti Celestron představuje výbornou alternativu pro všechny, kteří si občas potřebují na něco „posvítit“, ale nevyžadují při tom dokonalý obraz.
Nejprodávanější dalekohledy
Jak vybrat dalekohled
Základem při výběru dalekohledu je volba správného typu přístroje. Dalšími významnými kritérii jsou zvětšení, průměr objektivu a zorné pole, jež ovlivňují celkovou kvalitu činnosti přístroje. Svou roli hrají též světelnost a příslušenství.
Typy dalekohledů
Na trhu je možné zakoupit dva základní druhy dalekohledů – binokulární (pro dvě oči) a monokulární (pro jedno oko). Ačkoliv je binokulár obecně lepší volbou především pro vyšší kvalitu obrazu, existují i milovníci pohledů jedním okem. Proto si představíme výhody a nevýhody obou typů přístrojů:
Binokulární dalekohledy
- Plastický obraz
- Větší zorný úhel
- Lepší odhad vzdáleností a rozměrů
- Menší přiblížení
- Vyšší cena
Monokulární dalekohledy
- Výraznější přiblížení
- Možnost připevnění fotoaparátu
- Malá pohotovost
- Vyšší hmotnost
- Menší odhad vzdálenosti a tvarů
Druhou možností je dělení na zařízení čočková a zrcadlová podle typu použité optiky. Technologie ovlivňuje především zorné pole a zvětšení, avšak rozdíly mezi jednotlivými optikami nejsou příliš výrazné.
Kritéria výběru
Zvětšení a průměr objektivu
Zcela zásadními faktory, na něž je nutné při volbě dalekohledu pamatovat, jsou zvětšení a průměr objektivu. Právě tyto parametry se skrývají ve dvojčíslí uváděném v názvu každého přístroje, např. 10×50. První číslo znamená míru přiblížení pozorovaného objektu. V momentě, kdy je vzdálen 1000 metrů, zajistí skla, že bude vnímán stejně jako by byl daleko 100 m.
Při výběru je vhodné se zamyslet nad užitím dalekohledu v praxi. Modely s velkým zvětšením jsou perfektní pro sledování vzdálených míst. Jejich zásadním nedostatkem je však velmi malé zorné pole a obvykle nižší celková kvalita obrazu. Rozumný kompromis představují zařízení se zvětšením okolo 12.
Druhý parametr potom určuje průměr objektivu v milimetrech a pomáhá určit kvalitu přibližovaného obrazu. Čím větší, tím bude sledovaný objekt vypadat ostřeji. I v tomto případě je ovšem kvalita vykoupena určitým ústupkem. Spolu s průměrem totiž dochází k radikálnímu zvýšení hmotnosti. Proto je nutné se při výběru vždy dobře zamyslet nad účelem nákupu výrobku a nad tím, jak kvalitní produkci by měl nabízet.
Zorné pole
Zorné pole udává prostor ve tvaru kužele, jež je možné přehlédnout najednou. Udává se v metrech, přičemž se definuje jako výseč, již je možné spatřit v dalekohledu ve vzdálenosti 1000 metrů. Jak již bylo uvedeno výše, právě velikost zorného pole se snižuje úměrně se zvyšujícím se parametrem zvětšení.
Jeden příklad pro ilustraci – v případně dalekohledu se zvětšením 10× bude zorné pole o velikosti 90–120 metrů.
Světelnost
Další důležité kritérium pro výběr představuje relativní světelnost. Ta udává množství světla procházejícího optikou a má přímý vliv na kvalitu obrazu. Před nákupem přístroje je vhodné si výšku tohoto parametru vypočítat dle vzorce:
(Průměr v mm/zvětšení)2
Příslušenství
Významnou roli při užívání dalekohledu hraje dodatečné příslušenství, jež se podílí především na zvýšení ochrany produktu před poškozením. Samozřejmostí by mělo být voděodolné pouzdro, případně gumové ochrany okrajů objektivů. Ty brání působení deště a prachu.
Obvykle je možné také zakoupit popruh, jenž umožní zavěšení přístroje na krk, případně k batohu. Zde se však zvyšuje riziko možného poškození při prudkém položení batohu na zem. Výrobci proto současně nabízejí možnost nosit zařízení na dvou popruzích zároveň, aby bylo toto riziko pokud možno co nejvíce eliminováno.
Diskuse u článku