ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Nejlepší sekery 2024 – Recenze a rady jak vybrat

Sekera je důležitým vybavením nejedné domácí dílny. Použití sekery se neomezuje jen na štípání dříví a existuje několik různých typů. Stačí jen vybrat ten správný podle plánovaného využití sekery! Na základě srovnávacího testu seker jsme vybrali 3 nejlepší modely. Doporučujeme například špičkový kalač Fiskars X46, se kterým snadno rozštípete i větší špalky.

Nejlepší štípací

Štípací sekera s topůrkem z odolného materiálu fiberglass. Je opatřená protiskluzovou úpravou.

Nejlepší kalač

Kalač vhodný na půlení špalků a odřezávání větví. Čepel je z kované kalené oceli.

Nejlepší malá

Malá sekerka vhodná pro výletníky. Vyniká nízkou hmotností a lze ji připevnit k opasku.

Nejlepší sekery

Recenze Hecht 901001 – štípací sekera s ergonomickou rukojetí

Sekera HECHT 901001 - recenze

Výrobce: Hecht | Typ sekery: štípací | Délka: 40 cm | Hmotnost: 1,5 kg | Materiál topůrka: fiberglass | Přibližná cena: 250 Kč

Klady
 • Pohodlná sekera
 • Ergonomický tvar
 • Protiskluzová rukojeť
 • Kvalitní zpracování
 • Nízká cena
Zápory
 • Vyšší hmotnost
 • Nutnost nabroušení

Naším reprezentantem štípacích seker je model Hecht 901001. Kromě nízké ceny můžete na této sekeře obdivovat ještě další kladné vlastnosti. Začněme u jejího ergonomického tvaru a protiskluzové úpravy rukojeti. Tyto dvě přednosti přispívají ke značnému pohodlí během používání. Sekera skvěle padne do ruky a vysloužila si tím množství spokojených zákazníků.

Kvalitní zpracování je zapříčiněno také použitým materiálem. Tato štípací sekera je totiž opatřena topůrkem z materiálu fiberglass. Fiberglass je v tomto případě nylon vyztužený skelnými vlákny, která zajišťují vysokou odolnost a pevnost topůrka. Čepel sekery pak chrání gumový kryt. Štípání dříví vám tak díky celkovému zpracování produktu půjde téměř samo.

Na druhé straně stojí menší nedostatky, kterých není příliš. Koneckonců, jinak by se pro ni ani nenašlo místo v naší recenzi. Tato sekera na dřevo bývá kritizována kvůli své hmotnosti. Ta se zdá být při těchto rozměrech sekery poměrně vysoká. Počítejte také s tím, že se vám sekera může zdát tupá a pravděpodobně tak bude nutné ji po koupi nabrousit. S trochou péče se z ní ale stane nepostradatelný zahradní pomocník pro každého!

Recenze Fiskars X46 – propracovaný kalač s čepelí z uhlíkové oceli

Sekera Fiskars X46 - recenze

Výrobce: Fiskars | Typ sekery: kalač | Délka: 90 cm | Hmotnost: 4,6 kg | Materiál topůrka: fiberglass | Materiál čepele: uhlíková ocel | Přibližná cena: 1 800 Kč

Klady
 • Kvalitní materiál ostří i topůrka
 • Vhodný pro velké kusy dřeva
 • Pogumování tlumící vibrace
 • Odolná násada
 • Celkové zpracování
Zápory
 • Bez krytky na ostří
 • Vyšší hmotnost

Při výběru nejlepšího kalače padla volba na Fiskars X46. Téměř jakákoliv sekera Fiskars je sázkou na jistotu. Odmění se vám odpovídající kvalitou, která nezklame. Tento kalač využijete na půlení špalků i osekávání nadbytečných větví. Bez problémů si poradí i s většími a zdánlivě odolnějšími kusy dřeva. Zpracováním i funkčností jistě splní vaše očekávání.

Materiál použitý na výrobu ostří a topůrka se odráží v celkové kvalitě výrobku. Ostří je vyrobeno z kalené uhlíkové oceli. Případné broušení jde proto velmi jednoduše. Navíc je opatřena zaoblenými okraji, které usnadňují vytahování ze špalku. Povrchová úprava čepele zaručuje ochranu proti korozi.

Topůrko této sekery je pogumováno, čímž dochází k utlumení vibrací a absorbování nárazů vznikajících během sekání. Je vyztužené skelnými vlákny. Ta přispívají k delší životnosti a celkové pevnosti kalače. Konec topůrka výrobci rozšířili, aby zabránili vyklouznutí sekery. Násada je odolná a celkové zpracování působí velmi kvalitně.

Nedostatkem zůstává vyšší hmotnost, proto vás může po delší době zvedání kalače unavit. Také chybí krytka na ostří. Pokud ale neplánujete častý převoz, absence krytky není velkou překážkou.

Recenze Hultafors Agelsjon 500 g – ručně kovaná mini sekera

Sekera Hultafors Agelsjon 500 g - recenze

Výrobce: Hultafors | Typ sekery: malá, turistická | Délka: 23,5 cm | Hmotnost čepele: 500 g | Materiál topůrka: dřevo | Materiál čepele: uhlíková ocel | Přibližná cena: 3 100 Kč

Klady
 • Malé rozměry
 • Přenosnost
 • Nízká váha
 • Kvalitní materiál
 • Dodávána s koženým pouzdrem
Zápory
 • Vyšší cena

Skvělým zástupcem malých outdoorových seker je Hultafors Agelsjon. Je to nejmenší sekera, kterou si můžete od této značky pořídit. Délka dosahuje pouhých 23,5 cm, hmotnost čepele pak 500 g. Celková hmotnost sekery nepřekračuje 800 g. Díky svým kompaktním rozměrům a nízké váze se vyznačuje skvělou skladností a jednoduchou přenosností.

Tato malá sekera na dřevo má i další vlastnosti, které ji dostaly na náš seznam. Je dodávána s koženým pouzdrem, které si můžete velmi jednoduše připnout k opasku. Svou sekeru tak budete mít stále při ruce, kdykoliv ji budete potřebovat. Tím pádem ji využijete i během stanování, u táboráku či pro pěší turistiku. Své využití však najde i při úkonech na zahradě.

Malá sekera Hultafors Agelsjon je ručně kovaná a čepel z kvalitní švédské oceli se vám odmění dlouhou životností. Jako materiál pro rukojeť výrobci použili dřevo z amerického hickory, tedy ořechovce bílého. Ta je navíc potřena lněným olejem. Opomenout bychom neměli ani krásný přírodní design. Nebýt poměrně vysoké pořizovací ceny, zdála by se tato sekyrka dokonalá.

Další inspirace: Nejlepší sekery

Obrázek Název Popis produktu
TOP 10 seker
1. Fiskars sekera X17 M Fiskars X17 (M) Štípací sekera pro štípání středních a větších špalků. Topůrko je vyrobeno z pevného materiálu FibreComp. Zjistit cenu
2. Caterpillar střední CAT J25-225 CATJ25-225
sekera Caterpillar CAT J25-225 Středně velká sekera na dřevo s čepelí z kalené oceli. Topůrko má ergonomický tvar a povrch je opatřen protiskluzovou úpravou. Zjistit cenu
3. Sekera Festa 700 g - recenze Festa 700 g Tesařská sekera s výsečí v hlavě, která umožňuje držení těsně nad ostřím. Lze ji použít i jako kladivo. Zjistit cenu
4. Sekera M.A.T 2000 g - recenze M.A.T 2000 g Štípací sekera s protiskluzovou rukojetí a čepelí Fiberglass. Konec sekery je rozšířený, aby se předcházelo jejímu vyklouznutí. Zjistit cenu
5. Morakniv Lightweight Axe - recenze Morakniv Lightweight Axe Kempingová sekera vyrobená z borové oceli, které vděčí za svou pevnost. Čepel sekery získala epoxydový ochranný nátěr. Zjistit cenu
6. Sekera Fiskars X7-XS - recenze Fiskars X7-XS Univerzální sekera s pouzdrem vhodná i pro použití při kempování. Topůrko je vyrobeno z materiálu FibreComp a měkký úchop absorbuje nárazy. Zjistit cenu
7. Sekera Cellfast C1600 - recenze Cellfast C1600 Štípací sekera s ostřím z kvalitní kalené oceli. Topůrko je opatřeno protiskluzovým povrchem a součástí je multifunkční kryt. Zjistit cenu
8. Sekera Fiskars XXL-X27 - recenze Fiskars XXL-X27 Štípací sekera určená ke štípání velkých polen. Topůrko vyniká lehkostí a pevností a jeho konec je zahnutý. Zjistit cenu
9. Hultafors Arvika 5 Star 8F-2.0 - recenze Hultafors Arvika 5 Star 8F-2.0 Sekera na dřevo s leštěnou čepelí ze švédské oceli. Je vhodná na sekání a štípání a topůrko je vyrobené z amerického hickory. Zjistit cenu
10. Sekera Extol Premium 4000 g - recenze Extol Premium 4000 g Kalač vhodný ke štípání velkých špalků s protiskluzovou rukojetí. Druhou stranu hlavy lze použít k zatloukání. Zjistit cenu

Nejprodávanější sekery podle Heureky

Jak vybrat správnou sekeru

Výběr sekery nemusí být tak složitý, jak se na první pohled zdá. Ke zvážení máte jen pár důležitých parametrů. Ty vám dopomohou k tomu, abyste se dobrali toho nejlepšího možného produktu konkrétně pro vás. Pojďme se podívat, které to jsou.

Typy seker

Je logické, že trh nabízí více druhů seker. Každá z nich má totiž své využití. V našem článku se však dozvíte, že existují i univerzální sekery, které zvládají domácí úkony i jednodušší stavební práce.

Typ sekery Popis
Štípací Štípací sekera se hodí ke štípání polínek a třísek pro účely vytápění. Bývají méně ostré, proto je nutné při jejich použití vyvinout větší sílu.
Kempingová Kempingová sekera bývá velikostně malá. Je určená pro výlety do lesa či pod stan, kdy vzniká nutnost nasekání drobných větví do ohně.
Kalač Kalač je nejostřejší a velikostně největší sekera, proto se drží oběma rukama. Je vhodná pro kácení větších polen či kmenů.
Tesařská Tesařská sekera je využitelná zejména pro profesionální tesaře a osoby pracující ve stavebnictví. Při jejím použití je třeba dbát na přesnost.
Univerzální Tuto sekeru lze použít při tesařských, stavebních i domácích pracích. Univerzální sekery se podobají štípacím, ale mají širší ostří.

Kromě těchto základních typů existují ještě další dva specifické, a sice sekera na led a na maso. Sekera na maso bývá kvůli svému účelu označována také jako řeznická. Sekera na led slouží k vysekávání děr v ledu.

Velikost sekery

Velikost sekery zpravidla záleží na délce topůrka. Ta není důležitá jen z hlediska odvedené práce, ale také kvůli vám samotným. Pokud bude sekera příliš dlouhá, nebude se vám s ní pracovat pohodlně. To může vyústit ve zbytečné fyzické námaze a rychlejším vyčerpání.

ChytrýVýběr radí

Víte, jak poznáte ideální velikost sekery pro vás? Chytněte ji pod čepelí a natáhněte ruku. Topůrko, které vede podél vaší paže, by nemělo sahat dál než na začátek paže. Platí to i naopak – pokud k začátku paže nedosáhne, je pro vás příliš krátká. Tento trik lze využít u univerzálních a štípacích seker.

Sekera na dřevo se pro účely zjištění velikosti označuje písmeny S až XL. Podobně jako u oblečení, S označuje kratší sekery a XL ty nejdelší, případně nejtěžší. Délka topůrka se běžně pohybuje mezi 40 až 80 cm. Konkrétní délku je vždy dobré zjistit přímo u daného výrobku. Některé se totiž mohou lišit.

Existují ovšem i sekery kratší než 40 cm a delší než 80 cm. Malá sekera s délkou do 40 cm je většinou kempingová. V druhém případě se obvykle jedná o kalač.

Hmotnost sekery

Dalším zásadním faktorem je hmotnost sekery. Ta se odvíjí od její velikosti a materiálů použitých k výrobě. Dřevěné sekery tak bývají těžší. Stejně jako u velikosti platí, že čím bude sekera těžší, tím tvrdší dřevo zpracujete, avšak budete muset vyvinout i větší sílu.

ChytrýVýběr radí

A jak poznat adekvátní váhu sekery? Vezměte ji za konec topůrka a ruku se sekerou nechte volně viset podél těla (čepelí k zemi). Poté zvedejte čepel pomocí vašeho zápěstí. Pokud dokážete současně pohybovat i loktem a přitom udržet čepel v poloze nahoru kolmo k zemi, našli jste tu správnou hmotnost.

Váha seker se obvykle pohybuje mezi 500 až 5000 g. I zde se budeme opakovat – nejnižší hmotnosti dosahují sekery kempingové, naopak kalače se přibližují k horní hranici. Při výběru sekery se ujistěte, že je hmotnost uváděna včetně topůrka.

Ostří sekery na dřevo

Materiál

Mezi nejčastěji používané materiály k výrobě hlavy sekery patří kovaná či uhlíková ocel. Velmi kvalitním materiálem je broušená a švédská kalená ocel. Setkat se můžete i s povrchovými úpravami, které stojí na použití teflonu nebo xylanu. Takový zásah přináší odolnost vůči korozi a vysokým teplotám.

Tvar sekery

Ostří sekery má dva základní tvary. Klínové ostří se hodí na štípání, kdežto rovné ostří je delší a je vhodné pro rovné sekání. Kvalitní sekera bude mít jednu skvělou vychytávku. Neměla by se totiž zasekávat ve špalku, naopak by mělo být snadné ji vytáhnout. U některých seker se také můžete setkat s druhým ostřím na zadní straně.

Sekera Hultafors s dvojím ostřím - nejlepší sekery

Sekera Hultafors s dvojitým ostřím

Tvrdost sekery

Tvrdost ostří se u seker běžně pohybuje mezi HRC 47-55, avšak existují i tvrdší modely. Označení HRC znamená zkoušku tvrdosti podle Rockwella. Zkouška tkví v tom, že se do zkoušeného materiálu zasune jiné těleso. Podle toho, jak hluboko se dostane, dochází k určení tvrdosti tohoto kovu.

Vyšší číslo je synonymem pro tvrdší ocel. Velmi tvrdé ostří se vám však bude těžce brousit.

Topůrko

U topůrka je ve většině případů dostatečné zohlednit jeho materiál. Existují dva základní a patří k nim dřevo a umělá hmota. Kromě toho může mít topůrko protiskluzovou úpravu.

Dřevěná topůrka představují levnou variantu. Jejich výhoda také tkví v tom, že je můžete při poškození vyměnit. Z hlediska designu jsou velmi krásná, bohužel jsou však méně odolná a uvolňují se. Naproti tomu umělohmotná topůrka mívají přídavek skelných vláken a jsou lehčí a odolnější. Při poničení je však nutné zakoupit novou sekeru, jejich výměna je totiž náročná.

Náš tip

Sháníte násady na sekery? Nebojte, jejich pořízení není finančně náročné. Vybírat můžete z různých délek.

Příslušenství sekery na dřevo

Sekeru můžete samozřejmě používat beze strachu z toho, že by bylo nutné přikupovat další drahé příslušenství. Koupě několika užitečných věcí je však na zvážení.

Příslušenství Popis
Pouzdro Pouzdra na sekeru bývají většinou kožená či textilní. Chrání jak samotný výrobek, tak vás. Sekera Fiskars bývá dodávána v plastovém pouzdře.
Brousky Brousek využijete při údržbě. Pořídit si můžete například pilník nebo brusný kámen se dvěma brusnými plochami o různé zrnitosti.
Klíny Klín můžete využít v případě, že došlo k uvolnění topůrka a čepel by mohla vypadnout. Zasouvá se mezi hlavu sekery a topůrko.
Rukavice Za rukavice vám vaše ruce po delší práci poděkují. Kvalitní pracovní rukavice by měly disponovat ochranou prstů, zejména palce a ukazováčku.
Brýle Pořízení ochranných brýlí se vyplatí. Ochrání vaše oči před odlétávajícími kousky třísek a navíc je můžete využít i při dalších činnostech na zahradě.
Obuv Pevná obuv je základ při každé fyzické práci. I v tomto případě má své opodstatnění. Ochrání vás před odlétajícím dřevem či padajícím špalkem.

Péče o sekeru

Péče o sekeru sestává z pravidelné údržby a broušení. Sekeru neskladujte venku. Udržujte ji v suchu, při dlouhodobém skladování ideálně natřenou olejem. Tím předcházíte jejímu rezavění. Před opětovným použitím doporučujeme rychlé ujištění, že hlava sekery nepadá a neuvolňuje se. Sekeru používejte jen k účelům, ke kterým byla vyrobena.

Broušení sekery nepodceňujte. Bez něj bude štípání dříví náročnější, jelikož dojde ke ztupení ostří. Určitě je dobré vykonávat tuto činnost pravidelně. Ostrost se odlišuje podle typu sekery na dřevo – k odvětvování je zapotřebí ostřejší sekera než ke klasickému štípání, kdy dochází spíše k oddělování vláken.

Sekeru pilujte ve směru proti ostří. Při použití brusných kamenů zvolte krouživé pohyby.

Jak správně štípat dříví

Technika štípání

 1. Před samotným štípáním se ujistěte, že jsou polena na obou stranách rovná, aby se na špalku nehýbala. I plocha štípacího špalku by měla být rovná.
 2. Poleno postavte do středu špalku a vyberte si místo, do kterého vrazíte sekeru. Stůjte pevně a rozkročte nohy.
 3. Svou dominantní rukou chytněte sekeru pod hlavou. Druhou ruku dejte na konec topůrka.
 4. Sekeru zvedněte nad hlavu, nohy můžete lehce pokrčit. Poté švihněte a udeřte do polena. Vyhněte se sukům.
 5. Pokud se vám nepodaří poleno rozštípnout napoprvé, činnost opakujte. Snažte se pokaždé zasáhnout to stejné místo. Po delším neúspěchu můžete zkusit rozštípnout jiné místo na polenu.
Náš tip

Kromě kvalitní sekery by se vám mohla hodit řetězová nebo cirkulační pila s kolébkou. Nechte se inspirovat naším srovnávacím testem. Je libo benzínová či elektrická motorovka?

Bezpečnost práce

Při práci s ostrými předměty typu sekery nebo motorové pily je zajištění bezpečnosti práce naprostou nezbytností. Všichni víme, co by se důsledkem lajdáckého přístupu mohlo stát.

Mějte kolem sebe dostatek prostoru. Neměli byste kolem sebe mít žádné překážky, které by vás mohly nějakým způsobem omezit. Stejně tak si ohlídejte, že v blízkosti nestojí žádné osoby (nebo zvířata), které by mohlo odlétající dřevo poranit. Vybavte se brýlemi, rukavicemi a pevnou obuví. Zvažte i dlouhé kalhoty.

Před použitím zkontrolujte, že je sekera v použitelném stavu a není nikde uvolněná. Držte ji během štípání pevně, ale ne křečovitě. Stačí stát v takové vzdálenosti od špalku, abyste na něj pohodlně dosáhli a zároveň vás neohrožovaly třísky nebo samotné švihnutí.

Polena během štípání nepřidržujte druhou rukou. Pokud si dle našeho doporučení zkontrolujete rovné konce polena a plochu špalku, budou stabilní a k přidržování nebudete mít důvod.

Ochranné brýle - nejlepší sekery

Ochrannými brýlemi nic nezkazíte.

Kde koupit sekery?

Kalač, štípací, univerzální i kempingová sekera jsou k zakoupení na webu Alza.cz. Kromě seker zde můžete pořídit také štípací klíny a ostřič nožů od firmy Fiskars. Obdobná nabídka je rovněž na e-shopu Zahradajezek.cz. Outdoorové a univerzální sekery lze pořídit na webu 4camping.cz. E-shop Baumax.cz nabízí kromě seker také násady. Nezklamala ani Heureka.cz s dlouhým seznamem seker od různých výrobců.

Nejoblíbenější značky seker

Sekery na dřevo Fiskars

Příběh značky Fiskars se začal psát v 17. století ve Finsku. Název vesničky a firmy zároveň dnes označuje jednu z nejdůležitějších evropských společností vyrábějících nůžky a sekery. Výrobci si zakládají na použití špičkových materiálů a dlouhé životnosti svých produktů.

Logo Fiskars - sekery

Štípací sekery Hultafors

Švédská značka Hultafors vznikla před více než 130 lety. Postupem času se přetvořila v jednoho z nejznámějších hráčů na trhu s ručními nástroji. Sortiment se skládá ze seker, nožů, kleští a podobně. Samozřejmostí je udržení kvality a odolnosti u všech těchto výrobků.

Logo Hultafors - sekery

Sekery Hecht

Nápad na založení firmy Hecht vznikl v mysli Čechů. Mezi první výrobky společnosti patří pily, časem se začaly objevovat i další produkty využitelné zejména na zahradě. Proto si dnes můžete pořídit kromě seker také bazénové příslušenství, sekačky, nebo vybavení pro kutily.

Logo Hecht - sekery

Cena sekery na dřevo

Cena do 500 Kč

Za cenu do 500 Kč seženete šikovné univerzální i kempingové sekery. Objevují se i štípací modely méně běžných značek. Tyto sekery však mohou mít problém se sukovitým dřevem. Vhodnější je sázka na jistotu u firem, které si vybudovaly dobré jméno.

Cena od 500 do 1500 Kč

V tomto rozmezí už může být dostupná kvalitní sekera. Narazíte na nejprodávanější modely a známé značky. Za tuto cenu pořídíte dostačující kalač i propracovanou tesařskou sekyrku. Počítat můžete s kratšími i delšími štípacími sekerami.

Cena nad 1500 Kč

Poslední kategorie přináší špičkové produkty napříč všemi typy seker. Cena některých modelů, zejména od prémiových značek, může šplhat až k několika tisícům. Pořídit si můžete i sadu, která obsahuje kromě sekery také nůž.

Nejprodávanější sekery podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (11 hlasů)

Autor článku

Michaela Beranová
Michaela Beranová

Když zrovna nemluví, tak píše. Kromě kreativní tvorby miluje hudbu, knihy a gaming. Za každým jejím textem stojí litry kávy a neutuchající touha dozvědět se něco nového. Facebook

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář