Dřevo na topení vždy v suchu a po ruce? Řešením je dřevník, který zajistí, že se polínka nebudou válet všude kolem domu a dostane se jim správných skladovacích podmínek. Přístřešek na dřevo si můžete vlastnoručně vyrobit. Pokud však nemáte kutilské vlohy nebo čas, dají se pořídit dřevníky na dřevo již hotové. V našem testu si velmi dobře vedl prostorný kovový dřevník G21 WOH 181.
Dřevník z pevných ocelových plechů vyznačující se snadnou montáží. Zajištěný je stahovacími pásky.
Přístřešek na dřevo s kůlničkou vyrobený ze zinkovaného plechu. Jeho vzhled přitom imituje dřevo.
Přístřešek na dřevo z pozinkovaného plechu v zelené barvě. Odolá i horším vnějším vlivům.
Nejlepší dřevníky a přístřešky na dřevo
Recenze Rojaplast Wood WA-A – Nejlepší dřevník v poměru ceny a kvality
Materiál konstrukce: ocel | Materiál střechy: ocel | Rozměry: 190 × 182 × 89 cm | Přibližná cena: 5 500 Kč
- Kvalitní ocelové plechy
- Pevná konstrukce
- Snadná montáž
- Součástí balení také okapy
- Výskyt měkčích částí
Jestliže máte na pořízení dřevníku k domu, na zahradu či kamkoliv jinam dostatečně vysoký rozpočet, můžete si zakoupit Rojaplast Wood WA-A. Investice bude mít záruku delší životnosti a obecně kvalitnějšího produktu. S tímto budete zajisté spokojeni. Vaše dřevo bude uskladněno na dobrém místě.
Tento dřevník je celý vyroben z ocelových plechů. Právě ty mají zaručovat dlouhou životnost výrobku. Konstrukci však také přidávají na celkové pevnosti. A ta je rozhodně důležitá, vzhledem k tomu, že musí výrobky tohoto typu odolávat vnějším vlivům. Stabilitu zajišťují také silné stahovací pásky.
Montáž tohoto dřevníku je velice snadná a měli byste ji zvládnout i v jednom člověku. Po rozbalení výrobku budete mile překvapeni – součástí dodávky jsou totiž také přídavné okapy. Voda tak alespoň odtéká tam, kam má. I přes vyzdvihovanou pevnost se však bohužel může stát, že na výrobku narazíte na měkčí místa, která si budou žádat opatrnější zacházení.
Recenze Duramax 53645 – Nejlepší přístřešek na dřevo s kůlnou
Materiál konstrukce: zinkovaný plech | Materiál střechy: zinkovaný plech | Rozměry: 261,7 × 100,02 × 160,4 cm | Přibližná cena: 9 200 Kč
- Uzamykatelná kůlna
- Vysoce stabilní
- Dlouhá životnost
- Snadná montáž
- Vyšší cena
Jako přístřešek na dřevo nás oslovil dřevník od značky Duramax. Jeho užitečnost je samozřejmostí, ale zalíbí se vám i design. Jako materiál na výrobu byl použit žárově zinkovaný plech, který je navíc obohacen o práškový nástřik. Se stejnou povrchovou úpravou se můžete setkat i u dalších výrobků od této značky.
Součástí přístřešku je uzamykatelná kůlna. Je poměrně velká, proto do ní můžete uložit cokoliv od nářadí až po sekačku. Konstrukce přístřešku byla vyztužena profily, které jí dodávají vysokou stabilitu. Tu oceníte zejména během větrného počasí. Tento přístřešek s kůlnou se vyznačuje také dlouhou životností.
V přístřešku lze skládat dřevo ve dvou řadách. Jednoduchá je také jeho montáž. A čím že si vás získá již zmiňovaný design? Hned na první pohled vás upoutá imitace dřeva, která mu dodává na zajímavosti. Negativa se hledají těžko, výrobek je kvalitní a prostorný. Počítejte nicméně s cenou v řádu několika tisíc.
Recenze M.A.T. 189 × 76 × 191 cm – Nejlepší dřevník za nízkou cenu
Materiál konstrukce: pozinkovaný plech | Materiál střechy: pozinkovaný plech | Rozměry: 189 × 76 × 191 cm | Přibližná cena: 3 500 Kč
- Kvalitní zinkovaný plech
- Stabilní konstrukce
- Odolnost vůči povětrnostním podmínkám
- Vhodný i na sezónní využití
- Mohou se objevit problémy s pevností
Jestliže nejste náročný zákazník, ale stejně si zakládáte na tom, abyste své peníze investovali rozumně, pak si pořiďte dřevník M.A.T. 189 × 76 × 191 cm. Jeho rozměry jsou dostatečné na to, aby pojmul velké množství dřeva. Je vyrobený z kvalitního pozinkovaného plechu. Zelená barva dobře splyne s okolím, pokud vám na tom záleží.
Cena tohoto výrobku jako by říkala, že se nejedná o nejšpičkovější produkt, ale zároveň vás vyloženě nezklame. Nicméně je potřeba uznat, že v oblasti pevnosti má co zlepšovat. Názory na tento problém se shodují. Přes to všechno se ale výrobci snažili vytvořit co nejstabilnější konstrukci.
Pozinkovaný ocelový rám je odolný proti dešti, mrazu i dalším nepříznivým vlivům počasí. Dřevo je proto před povětrnostními podmínkami v bezpečí po dlouhou dobu. Svislá střecha má na starost odvod veškeré vody. Přístřešek můžete používat celoročně, také ho ale můžete postavit jen na sezónu. Stavba je jednoduchá, nebude vás tedy obtěžovat.
Recenze dřevníku G21 WOH 181 – Poctivý kovový přístřešek na dřevo
Materiál konstrukce: Pozinkovaný plech | Materiál střechy: Pozinkovaný plech | Rozměry: 242 × 160 × 75 cm | Objem: 2 m3 | Podlaha: Ano | Přibližná cena: 5 190 Kč
- Naprosto odolný materiál
- Kompatibilní se zahradními domky stejné značky
- Ochrana dřeva z většiny stran
- Vyšší cena
Hledáte-li opravdu kvalitní zahradní dřevník, do kterého si chcete na zimu uložit dřevo, přemýšlejte koupi tohoto přístřešku na dřevo G21 WOH 181. Cena je sice o trochu vyšší než u jiných dřevníků, ale na druhou stranu za své peníze dostáváte opravdu kvalitní výrobek z velmi odolných materiálů, které ochrání vaše dřevo před deštěm, krupobitím i přímým sluníčkem.
Dřevník je vyroben z pozinkovaného plechu, který je naprosto bezúdržbový, což vám ušetří všechny starosti. Jednoduše do něj umístěte dřevo a nechte ho v dřevníku v bezpečí až do doby, než ho budete potřebovat. Výhodou tohoto dřevníku je také naprostá kompatibilita se zahradními domky od stejné značky, ke kterým ho můžete bez obav přirazit. Pokud tedy vlastníte něco od značky G21, je pro vás dřevník ještě vhodnější.
Výhodou je také vyztužené dno, které větrá, ale zároveň dřevo ochrání před promáčením v případě dešťů a před dalšími vlivy okolní půdy. Cena dřevníku je sice o něco vyšší, ale investice se určitě vyplatí. Bude vám totiž poctivě sloužit dlouhá léta.
Recenze G21 WOH136 – Kvalitní bezúdržbový kovový dřevník
Materiál konstrukce: Pozinkovaný plech | Materiál střechy: Pozinkovaný plech | Rozměry: 182 × 160 × 75 cm | Objem: 1,5 m3 | Podlaha: Ano | Přibližná cena: 3 000 Kč
- Lehký a přitom odolný přístřešek na dřevo
- Bezúdržbové provedení
- Solidní vzhled
- Skvělý poměr ceny a kvality
- Náročnější montáž
- Nepříliš přehledně zpracovaný návod
Na pozici produktu s nejlepším poměrem ceny a kvality se umístil kovový přístřešek na dřevo populární značky G21. Jde o jeden z vůbec nejprodávanějších dřevníků a může se stát praktickým domovem pro zásobu topiva na zimu u každého domu či chaty. Provedení je vysoce stabilní a přístřešek je vyroben z kvalitního pozinkovaného plechu. Díky této ochraně dřevník odolá větru i dešti nebo třeba i kroupám a je v podstatě bezúdržbový. To je zajisté vynikající výhoda a jeden z hlavních důvodů, proč jsou kovové dřevníky obecně tolik populární. I když jde o plechový výrobek, vzhled rozhodně není nijak odstrašující. WOH136 vypadá s přihlédnutím k ceně dobře a určitě nebude pro ostudu na žádném pozemku.
Rozměrově jde spíše o malý dřevník. Délka je 182 cm, výška a šířka pak činí 160 × 75 m. Dohromady poskytne pozinkovaný dřevník prostor pro cca 1,5 kubíku dřeva. I přes vysokou odolnost a stabilitu však váží pouhých 18 kg. Výtku máme jen k náročnější montáži a hůře zpracovanému návodu. Dva zručnější kutilové však instalaci jistě zvládnou bez vážnějších obtíží.
Recenze VeGA Komfort 180-DG – Levný plechový přístřešek na dřevo
Materiál konstrukce: Plech | Materiál střechy: Plech | Rozměry: 180 × 44 × 105 cm | Objem: cca 0,8 m3 | Podlaha: Ano | Přibližná cena: 1 500 Kč
- Velmi výhodná cena
- solidní zpracování a příjemný vzhled
- Poskytuje dostatečnou ochranu před vlhkostí
- Menší kapacita
- Horší srozumitelnost instalačního manuálu
Mezi dostupnými variantami nás zaujal stojan na dřevo značky VeGA s označením 180-DG. Výrobce tento přístřešek označuje sice jen jako stojan, ale vzhledem k tomu, že je plně krytý, poslouží i jako poctivý dřevník. Může přitom najít své místo zejména u rekreačních chat či menších domků anebo tam, kde není místa nazbyt. S celkovými rozměry 180 × 44 × 105 cm je totiž poměrně úsporný. To ovšem taky znamená, že se do něj vejde jen cca něco pod kubík dřeva. Dřevník tak pojme spíše menší operativní zásobu a bude třeba častější doplňování.
Ochrannou funkcí však splní dobře. Dřevník má pevnou podlahu i střechu, ochrání tudíž topivo před vlhkostí ze země i z nebe. Vyrobený je z plechu s ochranným nátěrem v elegantní tmavě šedé barvě, která rozhodně působí lépe než obyčejná „plechová šeď“. K tomu je třeba přičíst velmi příznivou cenu a ve výsledku před sebou máte dost povedenou záležitost. Na tom se vesměs shodují i zákazníci. Nejenže jde o velmi prodávaný dřevník, ale těší se taky vysokým hodnocením. Jistou nevýhodou může být horší srozumitelnost montážního návodu. Přesto lze tento pěkný krytý stojan na dřevo doporučit.
Nejlepší dřevníky podle Heureky
Jak vybrat dřevník
Zahradní přístřešky na dřevo určené pro vytápění například rodinného domu nebo rekreačního objektu slouží především k ochraně topiva před nepříznivými vlivy. Zvláště vlhkost polínkám škodí. Ať už jde o déšť či sníh anebo i vlhkost od země. Nechat dřevo jen tak povalovat tudíž není dobrý nápad. Naopak topení pořádně vyschlým dřevem vám může ušetřit dost peněz.
Proč držet dřevo v suchu?
Možná mávnete rukou s tím, že v krbu či kamnech přece shoří cokoli. Pravdou je, že spousta lidí topí vlhkým dřevem. Tento přístup však škodí hned na několika úrovních. Je ekonomicky neefektivní, může mít neblahé následky na životnost topného zařízení či stav komínu a horší je i pro životní prostředí.
Nižší efektivita topení
Vytěžené dřevo má v sobě vždy poměrně vysokou míru vlhkosti. V závislosti na druhu dřeviny to může být 40-80 %. Takové dřevo má vyšší objemovou hmotnost, ale zároveň výrazně nižší výhřevnost než dřevo dobře proschlé. Hůře se s ním tudíž manipuluje, a navíc protopíte mnohem víc. Rozdíl není zanedbatelný. Může činit i několik palet dřeva za rok.
Zátěž pro topné zařízení i okolí
Vlhčí dřevo vytváří při spalování více dehtu a dalších zplodin. Vyšší je produkce dýmu, který škodí širokému okolí. Vzniká více usazenin v komíně, zvyšuje se riziko koroze různých částí topného zařízení a v topeništi zůstává výrazně více popela.
Řešení: sušení a správné skladování
Dřevo určené na otop by nemělo mít vlhkost vyšší než 30 %. Optimum je kolem 15-20 %. Proschlé dřevo poznáte třeba tak, že když poklepete o sebe polínky, vydávají zvonivý zvuk. Třísky nejsou pružné, ale tvrdé. Dřevo nevydává na dotek chlad.
Sušit dřevo můžete sami, ale trvá to i několik let. Přitom je třeba zajistit správné skladovací podmínky, ideálně v dobrém dřevníku. Další možností je pořízení sušeného dřeva, kde je garantována vnitřní vlhkost do 20 %. I to musíte správně uskladnit – mimo dosah vlhkosti.
Druhy dřevníků na dřevo
V minulosti se dřevo velmi často skladovalo pod přesahem klasické sedlové střechy, na úzkém kamenném ochozu, který se typicky táhl kolem podezdívky domu či chalupy. Zde bylo pro dřevo velmi příhodné místo. Chránila ho střecha a přitom mohl vzduch volně proudit a vysoušet polínka.
Většina dnešních dřevníků ostatně do jisté míry využívá tento princip. Představíme vám teď základní varianty v závislosti na materiálovém zpracování či konstrukčním provedení.
Dřevěný dřevník
Klasické dřevěné přístřešky na dřevo mají stále své kouzlo i výhodné praktické vlastnosti. Kvalitní dřevo je vysoce trvanlivý materiál, a pokud je správně ošetřené, zvládne odolávat větru, dešti i jiné nepřízni. Tyto dřevníky se navíc skvěle hodí k tradičnějším stavbám.
Dřevěné přístřešky na topivo mohou mít různé podoby. Obvykle jde o lehkou konstrukci s otevřeným čelem i zády a např. laťovou mříží na bocích. Případně jsou strany chráněny prkny s dostatečnými mezerami pro větrání. Zásadní je střecha, která je dřevěná, ale obvykle ještě chráněná vhodným druhem střešní krytiny.
Velmi často se zejména u prodávaných dřevníků vyskytují bitumenové či asfaltové šindele, které mají vysokou životnost i odolnost. Možností je ovšem mnoho, zvlášť pokud si dřevník stavíte sami. Můžete použít třeba obyčejný plech či polykarbonát. Velmi stylové však mohou být tradiční došky nebo šindele.
Dřevník kovový
Pokud jde o prodávané hotové zahradní dřevníky, kov jasně vede. Oblíbené jsou jednoduché boxy, které tvoří plechové boční strany, plechová střecha a podlaha obvykle z kovových profilů. I při štědrých rozměrech mají tyto dřevníky poměrně nízkou hmotnost. Nejprodávanější přístřešky na dřevo se pohybují často jen v rozmezí cca 10 až 30 kg. Manipulace nebo přemístění tudíž není žádný zásadní problém.
Plechové dřevníky a přístřešky na dřevo mají výhodu, že jsou velmi odolné a takřka bezúdržbové. Povrch musí být samozřejmě pozinkovaný nebo opatřený jinou kvalitní ochranou proti vlhkosti. Nevýhodou takového pozinkovaného dřevníku může být například nepříliš vysoký estetický dojem. Zvlášť už tradičnější dřevostavby moc parády nejspíš nenadělá.
Dřevník z pletiva
Variantou kovového dřevníku jsou přístřešky na dřevo z pletiva. Jde v podstatě o klece, jejichž stěny tvoří výplet z kovového pozinkovaného drátu. Střecha však bývá plná, z hliníkového nebo železného plechu. Výhodou tohoto řešení může být uzamykatelnost. Dřevo je tudíž chráněno nejen před počasím, ale i před nenechavýma rukama.
Plachtový přístřešek na dřevo
Zde je potřeba odlišit dvě varianty. Zaprvé může jít pouze o plachtovou krytinu, která se umístí např. na kovový stojan na dřevo pro vyšší ochranu před počasím. Další možností je de facto fóliovník. Ten může sloužit nejen na pěstování rostlin, ale právě třeba jako přístřešek pro skladování dřeva na zahradě.
Takový fóliovník by měl mít vlastní podlahu, případně je třeba jinak zajistit izolaci dřeva od země. Výhodou je lehkost, mobilita, ale právě i více možností využití takového přístřešku. Toto řešení je taky ideální, pokud hledáte dočasné, provizorní řešení.
Skleněný dřevník
Podobně jako v případě fóliovníku lze i klasický skleník využít jako skleněný (či polykarbonátový) dřevník na dřevo k vytápění. Platí přitom již zmíněná pravidla. Dostatečné větrání a izolace od zemní vlhkosti. Jde nicméně spíše o náhradní řešení.
Dřevník s kůlnou
Zakoupit (nebo vyrobit) si můžete i prostorný dřevník s kůlnou. Jde spíše o dražší modely, ale získáte tak komplet skladovacích prostor pro topivo i na nástroje k jeho zpracování – anebo jiné nářadí a náčiní. K dostání jsou přístřešky na dřevo plechové, ale i dřevěné, které už ovšem bývají i výrazně dražší. Zajisté jde o zajímavou možnost, která stojí za úvahu.
Stojan na dřevo
Nejjednodušší a zpravidla nejlevnější varianta. Jde o kovový rám, který drží polínka srovnaná a izolovaná od země. Stojany nemají střechu, jde o holou konstrukci. Je tedy nutné umístit stojan pod střechu nebo zajistit jinou ochranu proti dešti a sněhu. Stojany jsou tudíž vhodné pro organizaci dřeva např. pod střešním převisem, v kůlně, stodole apod.
Cirkulace vzduchu a ochrana před vlhkostí
Jaké vlastnosti má mít koupený zahradní přístřešek na dřevo, případně jak postavit dřevník vlastními silami, aby splňoval základní nároky na skladování dřeva?
Typický dřevník na palivové dřevo má otevřenou čelní stranu (často i zadní). Boky jsou vyrobeny s velkými otvory, aby umožnily vysokou cirkulaci vzduchu. Nesmí samozřejmě chybět střecha. Některé zahradní dřevníky mají i podlahu. Pokud ne, ideální je vytvořit ji např. z palet nebo prahů na kamenném či štěrkovém podkladě. Zkrátka je důležité odizolovat dřevo od vlhkosti půdy a zároveň ideálně umožnit volné proudění vzduchu i ze spodu.
Zásadní chybou, ať už zvolíte jakoukoli formu dřevníku na zahradu, by bylo zamezení větrání. Z tohoto důvodu nejsou vhodné například sklepy, kde může být poměrně vysoká vlhkost a nízká cirkulace vzduchu. To může vést k vlhnutí, dokonce i uhnívání či plesnivění dřeva.
Použít však lze například stodolu, ale třeba i skleník, fóliovník nebo kůlnu, ovšem za předpokladu, že zajistíte dostatečné větrání. Klasické dřevěné stavby jako stodoly či kůlny obvykle příliš netěsnily a přirozeně zajišťovaly dostatečný průchod vzduchu. Naopak skladování dřeva na zahradě bez řádného přístřešku a izolace od země je velmi nevhodné řešení.
Velikost, objem přístřešku na dřevo
Jak velký dřevník na palivové dřevo je potřeba? Zde záleží na vašich prostorových možnostech a množství protopeného dřeva. U chat a rodinných domů je rozpětí poměrně široké. V průměru se může v takovém objektu za rok protopit jen 5 (např. u chat), ale taky 20 kubíků, čili metrů krychlových, dřeva.
Většina prodávaných dřevníků ovšem nepojme plnou zásobu dřeva pro větší rodinný dům. Naopak nejprodávanější jsou spíše menší a střední modely (kolem 1-5 m3), které je tudíž třeba doplňovat. V případě, že nakupujete již vyschlé dřevo, není to takový problém. Pokud si dřevo sušíte (což trvá i několik let), musíte zajistit rozsáhlejší skladovací prostory.
Nedoporučuje se skladovat dřevo příliš do výšky. Z důvodu bezpečnosti, dobrého přístupu a manipulace by dřevník neměl mít na výšku víc než cca 2,5 m.
Design a barevné provedení dřevníků
Pokud jde o estetický dojem, pravděpodobně zvítězí dřevěné modely dřevníků. Některé prodávané přístřešky na dřevo mohou mít i velmi stylové provedení. U kovových konstrukcí máte možnost sáhnout alespoň po barevné variantě, která bude lépe ladit s domem či dalšími prvky. Existují dokonce i kovové dřevníky s dřevěným dekorem – jde ovšem obvykle o dřevníky s kůlnou nebo jiné propracovanější varianty. Pletivové či fóliové dřevníky sice zřejmě příliš neokouzlí, ale svůj účel plní.
Další využití dřevníků
Pokud není přístřešek na dřevo zrovna naplněn poleny, může posloužit jako krytý skladovací prostor pro jiné zahradní náčiní nebo vybavení, které se tak nemusí válet bez ladu a skladu kolem domu. Větší využitelnost mají dřevníky s kůlnou či rozměrné dřevníky na způsob zahradních domků, kde můžete najít prostor třeba i pro malou dílnu.
Údržba dřevníku
Jednou z výhod kovových dřevníků jsou takřka nulové nároky na údržbu. Podmínkou je ovšem kvalitní pozinkování nebo jiná ochrana povrchu a celkově poctivé zpracování. V takovém případě prakticky stačí dřevník v případě potřeby omývat.
Dřevěné dřevníky mají i velmi vysokou životnost, ale s postupem času mohou vyžadovat větší údržbu či spíše renovaci. Například přebroušení a obnovu ochranných nátěrů (impregnace, lazura,…).
Příprava palivového dřeva
Pokud dřevo získáváte z vlastních zdrojů, platí několik zásad, které vám mohou pomoci s efektivnější přípravou.
- Dřevo z pokáceného stromu rozřežte a naštípejte co nejdříve.
- Nejlepší výhřevnost mají listnaté a tvrdé dřeviny jako habr, buk a dub. Např. smrk nebo borovice jsou na tom podstatně hůře, ale zase jde o dostupnější dřeviny.
- Naštípané dřevo nechte pořádně proschnout. Trvá to i dva roky. Optimální vlhkost dřeva před ztopením je 15-20 % (viz výše).
- Udělejte si u krbu zásobu dřeva ideálně na několik dní dopředu. Dřevo u krbu i lépe doschne.
Kde koupit přístřešek na dřevo?
Dobrý výběr kvalitních dřevníků na zahradu můžete najít například v online shopech zahradajezek.cz nebo Alza.cz. Vyzkoušet můžete i oblíbený porovnávač Heureka.cz.
Nejoblíbenější značky
Dřevníky na dřevo G21
G21 patří mezi neoblíbenější české značky nářadí a domácího či zahradního vybavení. Tento výrobce se soustředí především na dobrý poměr ceny a kvality.
Přístřešky na dřevo VeGA
Skvělé a oblíbené sekačky, ale třeba i skleníky a právě dřevníky. Dovozcem výrobků této značky je známá společnost V-Garden.
Herold/Eko-Line
Výrobce Herold nabízí pod značkou Eko-Line velmi pěkné a kvalitní zahradní domky, přístřešky, pergoly, dřevníky i další podobné prvky. Nechybí ani produkty pro náročnější zájemce.
Cena dřevníků a přístřešků na dřevo
Zahradní dřevník do 1 500 Kč
V této kategorii pořídíte především stojany na dřevo anebo velmi jednoduché plechové dřevníky a levné přístřešky na dřevo spíše menších rozměrů.
Přístřešek na dřevo 1 500 až 5 000 Kč
Široký a zajímavý výběr především kovových dřevníků. Můžete zde narazit i na menší a jednodušší dřevěné výrobky. V dané relaci lze ale pořídit taky například fóliovníky, které můžete pro uskladnění dřeva použít.
Dřevník nad 5 000 Kč
Rozměrnější kovové i dřevěné dřevníky. Ve vyšších hladinách pak najdete i propracovanější varianty jako dřevník s kůlnou, zahradní domky vhodné pro uskladnění dřeva a podobně.
Diskuse u článku