Zdravý spánek může významně přispět k zlepšení celkové kvality života. Mezi nejdůležitější prvky jistě patří pohodlná matrace. V dnešním článku se zaměříme přímo na ortopedické matrace a zdravotní matrace. Vítězem našeho testu se stala Dormeo DNA, kterou si můžete sestavit přesně podle vašich představ.
Personalizovaná matrace s taštičkovými pružinami s vysokou prodyšností. Navržena aplikací podle vašich požadavků.
Kvalitní zdravotní matrace se sedmi zónami a anatomickou strukturou s línou pěnou. Skvělý poměr ceny a kvality.
Dostupnější, ale stále kvalitní zdravotní matrace. Dvě specifické strany, masážní struktura, 7 anatomických zón.
Nejlepší zdravotní matrace a ortopedické matrace
Recenze Dormeo DNA – Personalizovaná zdravotní matrace podle vašich přestav
Typ: Personalizovaná, zdravotní, ortopedická | Materiál: Paměťová pěna, pěna Ecocell, taštičkové pružiny Octaspring® | Zóny: Ano | Velikost: Volitelná | Výška: 21 cm | Tvrdost: Přizpůsobitelná, velmi tvrdá, tvrdá, středně tvrdá, měkká, velmi měkká | Potah: Snímatelný, pratelný | Cena: Od 16 890 Kč
- Jádro navržené podle vašich představ
- Jádro z taštičkových pružin
- Volba tvrdosti
- Velká prodyšnost
- Měkký potah
- Vyšší cena
Nevyhovuje vám žádná z nabízených zdravotních a ortopedických matrací a nejradši byste si ji navrhli sami podle svých představ? Personalizovaná matrace Dormeo DNA vám to umožní. Vytvořit si ji můžete podle tvaru vašeho těla a vašich spánkových preferencí. V aplikaci DNA odpovíte na několik otázek, zadáte své tělesné míry a aplikace vám sama navrhne ideální složení vaší matrace. U dvojitých matrací pro páry můžete každou z polovin přizpůsobit sobě i svému partnerovi.
Jádro tvoří taštičkové pružiny Octaspring®, takže může být každých 10 cm matrace jiné tvrdosti. Taštičkové pružiny dodávají vynikající oporu vašeho těla a ulevují od tlaku během ležení. Prostředí uvnitř matrace je díky nim navíc velmi prodyšné a až o 3 ˚C chladnější než u jiných materiálů, takže získáte i svěžejší prostředí pro klidný spánek. Vrchní vrstvu tvoří prodyšná pěna Ecocell a paměťová pěna, která zvyšuje pohodlí zdravotní matrace. Hypoalergenní potah je měkký, pohodlný a prodyšný. Stejně jako u většiny kvalitních matrací ho můžete sejmout a vyprat na 40 ˚C.
Recenze Super Fox Visco Classic – Kvalitní zdravotní matrace s paměťovou pěnou
Typ: Zdravotní, ortopedická | Materiál: Bio paměťová pěna, Studená pěna | Zóny: 7 | Velikost: Volitelná | Výška: 24 cm | Tvrdost: Střední, tvrdá | Potah: Dělitelný, pratelný | Cena: Od 7 000 Kč
- Zdravotní profilace
- 7 anatomických zón
- Oboustranné provedení
- Paměťová a studená pěna
- Vyšší cena
Další skvělá matrace od českého výrobce Tropico. Jde o ortopedický model vhodný (nejen) pro osoby trpící obtížemi spojenými s pohybovým ústrojím. Je oboustranná. Měkčí stranu (střední tuhost) tvoří špičková bio paměťová pěna. Pevnější stranu vysoce elastická moderní studená pěna FlexiFoam. Tato strana zároveň disponuje zdravotní „kostkovou“ profilací CubeCare pro co nejlepší oporu a rozložení tlaku těla. Matrace nabídne třeba i speciální ramenní kolébky. Ty ocení zejména osoby trpící bolestmi v této oblasti anebo každý, kdo preferuje spánek na boku.
Zdravotní matrace Super Fox Visco se může pochlubit i 7 anatomickými zónami pro perfektní a odpovídající podporu každé tělesné partie. Velmi kvalitně je zpracovaný i potah s klimatizační, termoregulační a antistatickou úpravou. Celková výška této matrace je pak vynikajících 24 cm. Nosnost dosahuje nadprůměrné hodnoty 135 kg. I přes svou robustnost a odolnost je matrace použitelná taky v kombinaci s polohovatelnými rošty. To umožní její použití i u zdravotnických či seniorských lůžek.
Recenze Heureka Plus – Dostupnější, kvalitní zdravotní matrace
Typ: Zdravotní, ortopedická | Materiál: Studená pěna, RE pěna | Zóny: 7 | Velikost: Volitelná | Výška: 20 cm | Tvrdost: Střední, tvrdá | Potah: Dělitelný, pratelný | Cena: Od 5 000 Kč
- 7 anatomických zón
- Oboustranné provedení
- Masážní profilace
- Pro méně náročné zájemce
Zdravotní matrace patří z principu do kategorie vysoce kvalitních. Jejich pořízení tedy obvykle představuje vyšší investici než koupě běžné matrace. Lze však sehnat i relativně dostupnější kousky – bez zásadních kompromisů. Recenzovaná matrace Heureka Plus od značky Tropico je právě takový případ. Jde o komfortní model vysoký 20 cm a s výbornou nosností 135 kg. Přesto jej můžete pořídit již od cca 4 500 Kč.
Tato ortopedická matrace sendvičového zpracování nabídne dvě strany se specifickými vlastnostmi. Strana Classic je měkčí (vyšší střední tuhost) a neprofilovaná. Tužší (vyšší tvrdost) strana Wellness disponuje i zdravotní, masážní profilací. Matrace je strukturovaná do 7 anatomických zón, lehací plochy jsou vyrobeny ze studené pěny FlexiFoam. Jádro z kombinace FlexiFoam a RE (recyklované) pěny, která jádro stabilizuje a vyztužuje. Vysoce hebký, dělitelný a pratelný potah dostal vylepšení v podobě kašmírových vláken.
Tato Tropico matrace nabízí vzhledem k nižší ceně poměrně velmi dobré vlastnosti. Ocení ji lidé s potížemi s pohybovým aparátem, ale třeba i alergici – díky dobrým hygienickým vlastnostem.
Recenze Tropico Guard Medical 24 – Kvalitní zdravotní matrace do postele
Typ: Zdravotní, ortopedická | Materiál: Paměťová pěna, Studená pěna | Zóny: Ano | Velikost: Volitelná | Výška: 24 cm | Tvrdost: Střední, tvrdá | Potah: Dvojdílný, pratelný | Cena: Od 10 670 Kč
- Ortopedická a hygienická
- Zdravotní profilace
- Anatomické zónování
- Studená i paměťová pěna
- Vysoce prodyšná
- Ortopedický polštář zdarma
- Není v atypických velikostech
- Vyšší cena
Velmi vysoká a kvalitní zdravotní matrace vhodná i pro značně náročné uživatele. Guard Medical 24 představuje jeden z vrcholných modelů známé značky Tropico. Tato zónová ortopedická matrace zajistí maximální míru komfortu. Koncipovaná je pro zdravý spánek a perfektní anatomickou oporu. Obě strany jsou anatomicky zónovány a disponují speciální zdravotní profilací. Struktura CubeCare je tvořena kostkami a umožní optimální rozložení tíhy. Zabrání bolestem i proleženinám. Matrace je oboustranná. Vybrat si můžete ze dvou úrovní tvrdosti – střední a tužší.
Díky speciální studené pěně FlexiFoam dosahuje matrace vynikající pružnosti, elasticity a prodyšnosti. A to i při zcela nadprůměrné výšce 24 cm. Vzdušnost a hygieničnost zvyšuje i fakt, že matrace není lepená. Jádro tvoří hybridní pěna, potah je pak opatřen paměťovou pěnou a přírodními vlákny. Jde o skutečně perfektně propracovanou záležitost. K této matraci navíc získáte jako dárek gelový polštář z ortopedické pěny. I to se počítá. Vyšší investice zajisté nebudete litovat. Tím spíš, že matrace dosahuje vysoké odolnosti a životnosti. Tomu odpovídá i nosnost 150 kg.
Recenze Guard Antibacterial – Vysoce hygienická zdravotní matrace
Typ: Zdravotní, ortopedická | Materiál: Studená pěna | Zóny: Ano | Velikost: Volitelná | Výška: 20 cm | Tvrdost: Střední, tvrdší | Potah: Dělitelný, pratelný | Cena: Od 7 000 Kč
- Vysoká elasticita
- Anatomická opora páteře
- Zdravotní profilace
- Vysoká nosnost 140 kg
- Vyšší cena
I náročnější zájemci mohou najít zalíbení v matraci Guard Antibacterial Tropico. Tato matrace je vysoká velmi komfortních 20 cm. Je oboustranná. Na tužší straně najdete studenou pěnu FlexiFoam se zvýšenou pružností eXtra-Flex. Středně tuhou stranu tvoří hybridní pěna s vynikající odolností, ale i prodyšností, termoregulačními vlastnostmi a elasticitou. Jádro je nelepené a umožňuje rozevření a odvětrání. Spoj má podobu vlnek SpineProtector pro perfektní anatomickou oporu páteře. Lehací plocha pak přináší speciální zdravotní kostkovanou strukturu CubeCare zajišťující ideální míru přizpůsobení a protitlaku v jednotlivých partiích.
Potah matrace je dělitelný a pratelný až na 60°C pro vyšší hygieničnost. Odolné šití OverLock zajišťuje delší životnost, ventilační systém ThermoControl napomáhá odvádění vlhkosti a vzdušnosti. Matrace je k dostání i v atypických velikostech, má nosnost 140 a vhodná je i pro polohovací rošty.
Nejoblíbenější zdravotní matrace na Heurece
Jak vybírat ortopedické a zdravotní matrace?
Výběr matrace by neměl být brán na lehkou váhu. Jde o nejspíš nejdůležitější součást vybavení lůžka. Přímo nese celou naši hmotnost a její kvality se výrazně promítají do kvality spánku. Proč ale je dobrý spánek tak důležitý?
Dobrý spánek – lepší život
Zatímco ještě před nějakou dobou považovali mnozí lidé spánek přinejlepším za nutnost, která zdržuje od produktivní činnosti, dnes je všemu jinak. Spánku je věnována obrovská pozornost. Mnoho moderních studií odhaluje jeho význam pro celkové zdraví.
Spánek funguje nejen jako „relaxační“, ale především regenerační proces pro celý organismus. Mezi zásadní děje během spánku patří vyplavování toxických látek, které se během dne nahromaďují v mozku. Dochází taky k posilování imunitního systému, regeneraci svalstva i celkové duševní a fyzické rovnováhy a síly. Hormonální systém, metabolismus, nervová soustava, kognitivní schopnosti – všechny tyto (a mnohé další) mechanismy našeho organismu a života jsou do značné míry závislé na kvalitě a dostatku spánku.
Kolik spánku potřebujeme?
Potřeba se značně liší podle věku, ale i v rámci jedné věkové skupiny zůstává individuální. Obecně vzato se s věkem potřeba spánku snižuje. Novorozenci prospí i 17 hodin denně – a je to zcela v pořádku. Kojenci a batolata do cca 3 let vyžadují kolem 12 až 13 hodin spánku pro zdravý vývoj. I předškoláci a mladší školáci mohou bez výčitek (zejména od rodičů) naspat 10 až 12 hodin denně.
Ještě v pubertě a adolescenci je 9 hodin spánku dlouhodobě optimální hodnota. Teprve později v dospělosti nastupuje ona známá 8hodinová potřeba, o které se běžně mluví. I zde však platí individuální rozdíly. Někdo se může spokojit se sedmi hodinami, jiný potřebuje k dostatečnému osvěžení stále alespoň 9 hodin (zvláště cca do 30 let). Rozpětí a rozdíly mohou být i větší.
Jisté však je, že dlouhodobý (ale i akutní krátkodobý) nedostatek kvalitního spánku může mít velmi neblahé následky na zdraví mysli i těla. Jak docílit lepšího spaní?
Co potřebujeme k dobrému spánku?
Našemu spánku prospěje, pokud se budeme více řídit svými biologickými hodinami a nastolíme jistou pravidelnost. Zdravější a přirozenější je řídit se denním rytmem – tedy střídáním dne a noci. Není nutné chodit v zimě spát ve 4 odpoledne. Ponocovat každý den do půlnoci však taky není nejzdravější. Ono známé rozdělení na skřivany a sovy některé nové výzkumy zpochybňují. Přinejmenším se zdá, že „chronotyp“ sov má větší sklony k různým zdravotním problémům a neduhům (např. i zvýšené závislosti na alkoholu nebo k depresím).
Co ještě je potřeba pro osvěžující spánek? Sladkým snům svědčí spíše nižší teploty. V ložnici by mělo být optimálně kolem 16-18°C, nejvýše do 20°C – tedy poměrně chladno. Teplo je lepší dohnat silnější přikrývkou než topením. Ložnice by měla být taky velmi dobře vyvětraná. Důležitá je i dostatečná vlhkost vzduchu, zejména v zimě. A to cca 45 až 65 %. Zejména topení způsobuje sušší vzduch. Vlhkost pak můžete zvýšit uměle např. pomocí zvlhčovačů vzduchu.
Dále je vhodné vyhýbat se před spaním (i během spánku) vydatnějšímu osvětlení. Světlo může omezit až zastavit produkci spánkového hormonu melatoninu. Zvláštně problematické je v tomto směru „modré“ světlo monitorů a displejů. Proto bychom se jim měli před spaním vyhnout.
A k úplnosti a skvělému spánku zbývá i kvalita lůžkového vybavení. Samotná postel, peřiny, polštáře a samozřejmě to, co nás dnes zajímá nejvíc. Matrace.
Zdravotní, nebo ortopedická matrace?
Dnes nás budou zajímat matrace ortopedické a zdravotní. Ale v čem se vlastně liší od „normálních“ matrací? A je nějaký rozdíl mezi zdravotní a ortopedickou variantou? Ujasnit si pojmy je v tomto případě poměrně důležité. Zvlášť když s nimi výrobci a prodejci často zacházejí značně rozvolněně.
Co je zdravotní matrace?
Název zdravotní matrace by v přísném významu mělo náležet výrobku, který patří na seznam schválených, atestovaných zdravotnických pomůcek. V takovém případě by se k matraci pojila ze zákona i zvýhodněná sazba DPH.
V praxi tomu tak ale velmi často není. Neznamená to však nutně, že nás výrobci klamou. Pojem zdravotní matrace není nijak ukotven v zákoně, a proto ho lze používat. Obecně se s ním tedy setkáváme u matrací velmi kvalitních, propracovaných, optimalizovaných pro maximální komfort i podporu zdravého spánku. Přesnější by tedy byl například termín „matrace pro zdravý spánek“.
Je nicméně na samotném zákazníkovi, aby si ověřil, nakolik označení odpovídá realitě. Jak na to? Vodítkem může být především osvědčený a spolehlivý výrobce. Dále kvalitní recenze a hodnocení zákazníků i samotné parametry produktu, použité materiály a další vlastnosti. Těm nejdůležitějším se ještě budeme věnovat. Výrobce by měl být schopný doložit i certifikáty o nezávislém testování matrace – přinejmenším na zdravotní nezávadnost, případně na další vlastnosti.
Co je ortopedická matrace?
Pojem ortopedické matrace je poněkud užší a konkrétnější. S kategorií zdravotních matrací se nijak nevylučuje, naopak pod ni může spadat. Výraz ortopedický lze chápat jako související se zdravím pohybového ústrojí. Náhradou může být termín anatomický. I s tím se můžete setkat, nejen u matrací, ale třeba i polštářů.
Matrace tohoto typu by měla být opět v první řadě vysoce kvalitní. Dále zajistit svým materiálem, zpracováním, tvarováním nebo jinými prvky optimální podporu pro tělo, zejména páteř, ramena a další potenciálně problémové partie.
Pro koho jsou určeny zdravotní a ortopedické matrace?
Obecně se dá říct, že tento typ vysoce kvalitních, speciálních matrací osloví jakékoli náročnější zájemce. Alespoň z řad dospělé populace (pro děti nemusejí být vždy vhodné, zejména v případě použití paměťové pěny).
Bolesti pohybového aparátu
Primárně jsou však zejména ortopedické matrace cílené na osoby, které například trápí chronické bolesti nebo onemocnění a problémy související s pohybovým ústrojím.
Dlouhodobé bolesti zad, krku či ramenou. Rekonvalescence po úrazech, operacích nebo jiných potížích. Fyzicky namáhavé zaměstnání (nebo naopak i sedavé zaměstnání). Vyšší věk či tělesná hmotnost. To jsou jen některé z typických „indikací“ pro používání ortopedických matrací.
Vyšší požadavky na hygienu
Zdravotní matrace mohou být nejen anatomické, ale důraz je často kladen i na vysokou hygieničnost. Matrace využívají materiály, přísady a úpravy, které omezí nebo minimalizují působení patogenů. Typicky zejména bakterií, roztočů, plísní apod. Tyto matrace jsou pak vhodné například i pro velmi citlivé osoby, astmatiky, alergiky apod.
K použití zdravotní (i ortopedické) matrace vás nicméně může vést čistě i touha po lepším, zdravějším a kvalitnějším spánku. Bez ohledu na to, zda máte specifické zdravotní potřeby či nároky.
Výhody a nevýhody zdravotních či ortopedických matrací
Výhody těchto matrací jste určitě už pochopili z předchozích odstavců. Vysoký komfort a kvalita spánku, anatomická opora, obvykle i antialergické a antibakteriální vlastnosti. To jsou jen některé z řady benefitů. Mají ale tyto matrace i nějaké nevýhody? Dá se říct, že kromě obvykle vyšší ceny žádné typické a obecně negativní vlastnosti nevykazují. Určité nevýhody však mohou plynout z konkrétních materiálů nebo pro určité skupiny osob.
Např. jak jsme již zmínili, paměťová pěna není vhodná pro děti – zejména do cca 10 až 12 let. Ne každému taky musí vyhovovat tuhost (ať už příliš vysoká, nebo nízká) matrace zvolená výrobcem. Některé materiály a matrace jsou spíše hřejivější, jiné více prodyšné a chladivější atd. I zde platí, že každé zboží si musí najít toho správného kupce.
Materiály zdravotních matrací
Které materiály se používají pro výrobu zdravotních a ortopedických matrací? Tyto matrace mohou být pružinové (taštičkové) i pěnové či latexové.
Pružinové zdravotní a ortopedické matrace
U ortopedických či zdravotních matrací se používají zejména moderní taštičkové pružiny (každá ve vlastním speciálním obalu). Další variantou jsou mikro taštičkové pružiny – obrovské množství velmi malých pružinek ve vlastním obalu.
Tyto matrace vynikají vynikající nosností, přizpůsobivostí a elasticitou. Neproleží se, poskytují oporu, kde je třeba. Jsou navíc perfektně prodyšné. Často je taštičkové jádro kombinováno s pěnovými svrchními vrstvami. Matrace bývají často i zónové.
Pěnové ortopedické a zdravotní matrace
Pěny patří dnes k nejpopulárnějším materiálům pro výrobu matrací. Platí to i pro speciální typy. Používají se PUR pěny (výrazně lepší nástupce molitanu), studené pěny či líné, paměťové pěny. Časté je sendvičové (více vrstev pěn různých hustot či druhů) zpracování či použití pevného jádra. To může zastávat např. kokosová deska nebo deska pěny vysoké hustoty apod.
Velmi často se u zdravotních a ortopedických matrací používá zmíněná paměťová pěna. Je známá taky jako líná či visco-elastická pěna. Poddává se vlivem tělesného tepla a dokonale kopíruje anatomii těla. Obvykle však funguje nejlépe jako svrchní vrstva na pružnějším, pevnějším jádru. Studená pěna je levnější, ale disponuje vynikající prodyšností díky velkým pórům. Dobře odvátí teplo a vlhkost, je lehká, komfortní a hygienická.
Latexové matrace
Latexové matrace se vyznačují vynikající životností, tvarovou stálostí a elasticitou. Jsou vysoce vzdušné a mezi jejich hlavní přednosti patří opravdu prvotřídní hygienické vlastnosti. Jsou skvělou volbou pro alergiky, astmatiky a další citlivé osoby. V kombinaci s vhodným potahem lze přítomnost patogenů nejrůznějšího druhu omezit zcela na minimum.
Tloušťka zdravotních matrací
Ortopedická i zdravotní matrace by měla mít komfortní tloušťku. Jen tak zajistí opravdu vysokou oporu, ale i odolnost vůči deformacím a životnost. Zároveň se z ní lépe vstává, proto je vyšší provedení vhodnou volbou u zdravotní matrace pro seniory. Výška by měla být alespoň 18 cm, ideálně kolem 20 cm.
Rozměry ortopedických matrací
Existuje několik nejčastějších, dá se říct standardních, velikostí matrací…
- Zdravotní matrace 90 × 200 cm pro komfortní jednolůžko
- Ortopedická matrace 80 × 200 cm pro „menší“ jednolůžko
- Zdravotní matrace 140 × 200 cm pro tzv. jeden a půl lůžko
- Ortopedická matrace 160 × 200 cm pro dvoulůžko
- Zdravotní matrace 180 × 200 cm pro manželskou postel, letiště
Rozdílná může být i délka matrace. 200 cm je standard, ale vhodné je, aby matrace o cca 20 cm přesahovala tělesnou výšku.
Tuhost zdravotních matrací
Nelze obecně říct, že je nějaká tuhost typická pro zdravotní a ortopedické matrace. Záleží vždy na jejím určení nebo problémech, které má kompenzovat. Důležitá je taky tělesná hmotnost, věk nebo preferovaná poloha spánku.
Oboustranné použití a zónování
Velmi oblíbené jsou oboustranné matrace, které často nabízejí více variant tuhosti. Uživatel si tak může zvolit tu, která mu více vyhovuje. Dalším běžným prvkem jsou anatomické zóny.
Potah, rošt, polohování zdravotní matrace
Potahy bývají velmi propracované. Často s klimatickou, antialergickou a antibakteriální úpravou. Ty zajišťují vysokou vzdušnost, odvod potu a zamezení rozvoje patogenů. Někdy bývá všita vrstva paměťové pěny.
Vždy je taky důležité, aby byla matrace kompatibilní s roštem. Například pružinové (resp. taštičkové) matrace lze pro špičkovou prodyšnost používat i s plnými rošty. Pěnové i latexové jsou vhodné na lamelové rošty.
A jak je to u polohovacích roštů, které jsou časté v lůžcích pro seniory nebo zdravotnických lůžkách? Zde je třeba si ověřit, zda je konkrétní model pro toto použití vhodný. Typicky se k polohovacím roštům nehodí matrace s pevným jádrem. Je třeba se informovat u výrobce.
Kde koupit zdravotní matraci?
Kvalitní zdravotní a ortopedické matrace můžete koupit například na Dormeo.cz, taky na Dreamlux.cz, I-living.cz a v dalších obchodech.
Nejoblíbenější značky ortopedických a zdravotních matrací
Zdravotní matrace Tropico
Největší český a slovenský výrobce matrací a lůžkovin. Matrace Tropico patří u nás rovněž k nejprodávanějším a nejkvalitnějším. Skvělý výběr zdravotních a ortopedických variant.
Ortopedické matrace Dormeo
Velmi známá evropská značka. Matrace velmi vysoké kvality vhodné i pro zdravotní a ortopedické použití.
Ortopedické matrace Ecomatrace
Další populární značka. Výborný sortiment zdravotních a ortopedických matrací. Nechybí ani dostupnější modely.
Ceny zdravotních a ortopedických matrací
Zdravotní matrace do 4 000 Kč
V této relaci (při ceně za jednolůžkovou velikost) najdete spíše běžné matrace a jen značně omezený výběr modelů, u nichž lze mluvit o zdravotní či ortopedické kvalitě.
Ortopedické matrace do 8 000 Kč
Zde už je výběr podstatně větší. U horní hranice si vyberou i poměrně nároční zájemci. Vysoká kvalita materiálů i zpracování.
Zdravotní a ortopedické matrace nad 8 000 Kč
Zdravotní a ortopedické matrace pro velmi náročné. Exkluzivní materiály a technologie, špičkové zpracování.
Diskuse u článku