ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Jak modré světlo ovlivňuje spánek

Modré světlo nemusí být nutně špatné. Naopak, během dne je dokonce k užitku. Aktivuje sítnici oka a zvyšuje bdělost. Díky němu jsme schopní produkovat dobré výsledky práce a zůstat aktivní. Slůvka „během dne“ je však potřeba mít na paměti. S blížícím se večerem bychom měli jeho přísun omezit. Jak modré světlo ovlivňuje spánek?

Práce v noci na počítači – jak modré světlo ovlivňuje náš spánek

Co je modré světlo?

Pojďme si modré světlo pro jistotu ještě krátce představit. Mnozí z nás ho mají spojené zejména s obrazovkami telefonů, televizí, počítačů nebo s úspornými žárovkami. A je to tak, všechny tyto předměty modré světlo produkují. Je však nutné říci, že se zde vyskytuje i v přirozené podobě.

Modré světlo je naprosto přirozenou součástí denního světla. Naše tělo ho nevědomky vstřebává. Čím více se stmívá, tím méně modrého světla je kolem nás. Je potřeba pochopit, že v této běžné míře tělu nijak neubližuje. Problém nastává, pokud je ho přespříliš a v nevhodnou dobu. Pomoci mohou brýle proti modrému světlu, ale o tom později.

Proč spíme?

Abychom pochopili vliv modrého světla na spánek a dokázali poznatky zhodnotit, nesmíme zapomenout vyzdvihnout důležitost spánku. Proč tolik záleží na tom, abychom se dobře vyspali?

Spánek zlepšuje funkce mozku. Je důležitý pro správně fungující paměť, efektivitu a soustředěnost. Svým způsobem také podporuje naši imunitu. Nedostatek spánku může mít vliv na celkový fyzický stav člověka. Zapomínat bychom však neměli ani na psychickou pohodu – čím méně spánku máme, tím větší bývají sklony k depresím a úzkostem.

Výše zmíněné jsou obecně známé fakty. Avšak jen málo z nás jim věnuje pozornost a uvědomuje si možné následky. Pojďme se konečně podívat na to, jak modré světlo ovlivňuje spánek. Brzy pochopíte, proč tyto dva termíny zkrátka nejdou dohromady.

Proč spíme - jak modré světlo ovlivňuje spánek

Za vším se skrývá melatonin

Melatonin je hormon, který má na starost rytmus našeho organismu. Jeho hladina přirozeně stoupá a klesá podle intenzity světla. S večerem a nastupující tmou produkce melatoninu stoupá. Tělo se tak připravuje na spánek. Tento hormon ovlivňuje kromě denního rytmu také krevní tlak, metabolismus, imunitu, krevní oběh nebo dokonce produkci pohlavních hormonů.

Modré světlo má ale na svědomí jeho potlačování a celý proces výrazně narušuje. Pokud je organismus v pozdních hodinách vystaven přítomnosti modrého světla, tvorba melatoninu začíná pozdě. Nebo vůbec. Naše tělo se nepřehodí do režimu spánku a snaží se fungovat jako za bílého dne. I samotné usínání pak může trvat o něco déle.

„Zabijáky“ melatoninu jsou právě již zmíněné displeje telefonů, obrazovky notebooků či televizí, monitory počítačů, tablety a tak dále. Patří k nim ale i LED osvětlení a úsporné zářivky s označením „studená bílá“. Světlo tohoto typu žárovek a zářivek je ostřejší a více do modra.

Pozor na sociální sítě

Ne jen modré světlo, ale i samotná aktivita na našich zařízeních negativně ovlivňuje spánek. Mozek bychom před spaním (nicméně ani krátce po probuzení) neměli vystavit zbytečnému množství informací či podnětů. Odpovědi na zprávy nebo prohlížení příspěvků je proto lepší nechat na další den.

Pozor na sociální sítě - jak modré světlo ovlivňuje spánek

Brýle proti modrému světlu

Já ale nejsem ranní ptáče a přes noc mám největší klid na práci. Znáte to? Psaní esejí, výročních zpráv, bakalářských prací nebo scénářů uprostřed noci. Pokud se tomu nedokážete nebo nechcete vyhnout, ulevte svým očím a tělu a pořiďte si brýle proti modrému světlu.

Tato vychytávka je určena všem osobám, pro které se stalo koukání do monitorů každodenním chlebem. Nezáleží na tom, zda jste student, copywriter nebo profesionální hráč počítačových her. Tento typ brýlí se vyrábí s různou mírou blokace modrého světla. Všechny však efektivně absorbují tuto barvu, případně zvyšují ostrost obrazu.

Brýle proti modrému světlu - jak modré světlo ovlivňuje spánek

Existuje nějaká spánková hygiena?

Samozřejmě! Není nic jednoduššího než si zautomatizovat pár jednoduchých pravidel. Ta nám dopomohou ke zkvalitnění spánku a následně i celého našeho života.

Co se týče modrého světla, doporučuje se omezit jeho přísun nejlépe tři hodiny před spánkem. Pokud to není možné, je dobré využít výše zmíněných brýlí se speciálními skly. Několik hodin před usnutím je dobré se vyhnout alkoholu, nápojům s kofeinem, zeleným a černým čajům. Stranit byste se měli i těžkým jídlům k večeři.

Ložnici je vhodné mít spojenou pouze se spánkem a intimnostmi. Nenoste si do ložnice stres a problémy, i to se totiž může odrazit na kvalitě spánku.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (10 hlasů)

Autor článku

Michaela Beranová
Michaela Beranová

Když zrovna nemluví, tak píše. Kromě kreativní tvorby miluje hudbu, knihy a gaming. Za každým jejím textem stojí litry kávy a neutuchající touha dozvědět se něco nového. Facebook

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář