ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší matrace 2020 – recenze a rady jak vybrat

Datum 9.7.2019 Odborná redakce Odborná redakce

Těšíte se každý večer do postele? Nedovedete si představit svůj pracovní den bez náležitého spánku? Potom jistě nepodceňujete ani výběr adekvátní postele a zejména kvalitní matrace, na kterou své unavené tělo složíte.

Trh s matracemi je velmi široký a své výtvory nabízí celá řada společností rozdílné úrovně a věhlasu. To byl hlavní důvod, proč jsme se rozhodli připravit výběr nejlepších matrací. A jako vždy vám poradíme, jak vybrat matraci. 

  Nejlepší matrace

  Dřevočal LimaTropico Heureka 1+1Slumberland Color Visco Wellness
  Dřevočal LimaTropico Heureka 1+1Slumberland Color Visco Wellness
  Levný základZlatá střední cestaPro náročné
  KLADYNízká cena
  Dostatečná výška
  Možnost volby tvrdosti
  Značná nosnost
  Vysoká kvalita
  Optimální rozložení tlaku
  Dostatečná nosnost
  Efekt paměťové pěny
  Pohodlnost
  Příjemný materiál potahu
  Rozumná výška
  ZÁPORYRychlé proležení
  Nižší prodyšnost
  Vyšší hmotnost
  Vyšší cena
  Přítomnost RE pěny
  Vysoká cena
  Silný pocit horka v létě
  SHRNUTÍDobře provedená matrace za solidní cenu od renomovaného výrobce . Výškou, nosností a tvrdostí poslouží hlavně osobám s chronickými obtížemi. Snad jen pozor na nižší prodyšnost a poněkud rychlé proleženíZlatá střední cesta se vším všudy. Dlouhou životnost jen podtrhuje pětiletá záruka poskytovaná výrobcem. O optimální rozložení tlaku se starají jednotlivé zóny. Recyklovaná pěna se sice té klasické nevyrovná, certifikáty ovšem potvrzují její dostatečnou kvalituIdeální volba pro všechny manželské a partnerské páry. Pohodlné matrace se silným paměťovým efektem a příjemným materiálem potahu. Vzhledem k tomu, že bio pěna dobře akumuluje teplo, budete se v létě silně potit
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze: Dřevočal Lima

  Typ: sendvičová | Materiál: PUR pěna | Tvrdost: 3 a 4 | Délka: 190–220 cm | Šířka: 80–220 cm | Výška: 22 cm | Nosnost: 140 kg | Přibližná cena: 3 300 Kč

  Klady
  • Nízká cena
  • Dostatečná výška
  • Možnost volby tvrdosti
  • Značná nosnost
  Zápory
  • Rychlé proležení
  • Nižší prodyšnost
  • Vyšší hmotnost

  Matrace vznikající v dílnách společnosti Dřevočal řadíme k tomu nejlepšímu, s čímž se lze na trhu setkat. Model Lima není žádnou výjimkou, kromě toho boduje svou luxusně nízkou cenou a širokou škálou dostupných rozměrů.

  Jedinci s omezenou schopností pohybu jistě ocení výšku dosahující 22 centimetrů, díky níž se ranní vstávání obejde bez větších obtíží. Sendvičová technologie zajišťuje, že každá strana se pyšní trochu jinou tvrdostí.  Nosnost činící 140 kilogramů je více než dostačující pro naprostou většinu populace.

  Bohužel se nízké náklady projevují v horší kvalitě zpracování. Matrace se rychle proleží a během několika týdnů jsou již patrné známky deformace, proto neopomíjejte časté otáčení. Špatná prodyšnost má za následek nepříjemný zápach, kvůli čemuž nezbude než matraci pravidelně vystavit na čerstvém vzduchu. Vyšší hmotnost se projeví zejména při výměně ložního prádla, nejde ale o nic, co by manipulaci nějak výrazně ztěžovalo.

  Dřevočal Lima s klidným svědomím doporučujeme všem, kteří při nákupu zohledňují výhradně pořizovací cenu. V obchodech jistě naleznete i povedenější modely, ale i přes naše výhrady je poměr cena/výkon jasně pozitivní.

  Recenze: Tropico Heureka 1+1

  Typ: sendvičová | Materiál: studená pěna, RE pěna | Tvrdost: 4 | Délka: 175–220 cm | Šířka: 70–100 cm | Výška: 20–24 cm | Nosnost: 135 kg | Přibližná cena: 7 600 Kč

  Klady
  • Vysoká kvalita
  • Optimální rozložení tlaku
  • Dostatečná nosnost
  Zápory
  • Vyšší cena
  • Přítomnost RE pěny

  Do našeho přehledu si našla cestičku i kvalitní matrace z dílny dalšího renomovaného výrobce, společnosti Tropico. Heureka 1+1 svým provedením uspokojí i náročnější zákazníky, přitom neodradí vysokou požadovanou cenou.

  Mezi zásadní pozitiva patří vysoká kvalita zpracování. Sendvičové provedení navíc zajistí možnost výběru z různých stupňů tuhosti, takže bude vyhovovat většímu množství zákazníků. Matrace spadá mezi ortopedické a je rozdělená na zóny pro optimální rozložení tlaku těla. Nosnost dosahující 135 kilogramů plně postačí většině běžné populace.

  Ačkoliv cena rozhodně nepatří k nejvyšším, přesahuje hranici 7 000 korun. Mějte tedy připraven adekvátní finanční obnos, zejména kupujete-li hned dvě podložky. Taktéž berte na vědomí přítomnost RE pěny. Jedná se o recyklát, jehož kvalitu sice výrobce potvrzuje četnými certifikáty, nikdy však nenahradí standardní výplň. Naštěstí je užita pouze u stabilizačních vrstev, takže nemá větší vliv na životnost nebo nabízený komfort.

  Jestliže se poohlížíte po adekvátní ortopedické matraci za stále ještě poměrně rozumnou cenu, jste na správném místě. Tropico. Heureka 1+1 splní vaše očekávání bezezbytku.

  Recenze: Slumberland Color Visco Wellness

  Typ: sendvičová | Materiál: bio pěna | Tvrdost: 3 | Délka: 180–220 cm | Šířka: 60–200 cm | Výška: 20 cm | Nosnost: 130 kg | Přibližná cena: 10 000 Kč

  Klady
  • Efekt paměťové pěny
  • Pohodlnost
  • Příjemný materiál potahu
  • Rozumná výška
  Zápory
  • Vysoká cena
  • Silný pocit horka v létě

  Plánujete si pořídit novou matraci do manželské postele? Jednu z nejlepších variant na trhu představuje Slumberland Color Visco Wellness. Skvěle poslouží i těm nejnáročnějším zákazníkům a dlouhá záruka jen potvrzuje víru výrobce v jakost použitých materiálů.

  Užitá bio pěna se vyznačuje dlouhodobým paměťovým efektem. Zapamatuje si křivky vaší postavy, takže po ulehnutí vás nebude nic tlačit. Výsledkem je dokonalý pocit pohodlí pro oba partnery. Za zmínku rozhodně stojí i na dotyk příjemný materiál potahu vyznačující se snadnou čistitelností. 20centimetrová výška bude plně vyhovovat i jedincům s omezenou možností pohybu.

  Největší zápor spatřujeme ve výrazném finančním obnosu, jenž za pořízení matrace zaplatíte. Bio pěna dobře akumuluje teplo, takže zejména v letních měsících se budete potit. Zápor se však promění v pozitivum v zimě nebo během nemoci, kdy se velmi rychle zahřejete.

  Slumberland Color Visco Wellness je perfektně provedeným modelem určeným pro náročné páry. Za své peníze dostanete matraci pyšnící se dlouhou životností a exkluzivním komfortem.

  Nejprodávanější matrace dle Heureky

  Jak vybrat matraci?

  Pokud nevíte, jakou matraci vybrat, věnujte pozornost následujícím řádkům. Klíčových parametrů pro nákup matrace není zrovna mnoho, každé z nich se ovšem pyšní obrovskou důležitostí. Hned na začátku doporučujeme mít jasno ve volbě materiálu a tvrdosti produktu. Na vědomí berte i rozměry a nosnost zejména jste-li atypické postavy. V neposlední řadě doporučujeme zohlednit i typ roštu, do něhož budete podložku umísťovat.

  Kritéria výběru

  Materiál

  Typ matrace dle druhu materiálu je naprosto základním kritériem, od něhož se během nákupu odpíchněte. Konečná volba bude mít vliv jak na váš komfort, tak na životnost modelu. Rozlišujeme tři obecné kategorie, které se ještě dále větví. O konkrétních druzích ale poreferujeme až po tabulkou se základními výhodami a nevýhodami:

  Typ matraceVýhodyNevýhody
  LatexováVelice komfortní
  Vynikající elasticita
  Dlouhá životnost
  Menší prodyšnost
  Nevhodné pro alergiky
  Vyšší cena
  PružinováNízká cena
  Rozumné rozložení váhy
  Výborná prodyšnost
  Nevhodný pro hmotnější jedince
  Nekvalitní pružiny mohou tlačit
  PěnováUniverzální použití
  Výborná prodyšnost
  Kratší životnost

  U pružinových matrací rozlišujeme tři základní typy – matrace s pružinovým jádrem, taštičkovým jádrem a mikrotaštičkovými pružinami.

  Pružinová jádra představují klasiku dobře známou již desítky let. Doba, kdy vás při troše smůly celou noc nepříjemně tlačily do zad pružiny, je naštěstí dávno pryč. Přídavná pérka zabraňují jejich uvolňování, a tak spolehlivě poslouží několik dlouhých let. U taštičkových typů jsou pružiny navíc obaleny speciálním textilním pouzdrem napomáhajícím optimálnímu rozložení hmotnosti. Na jakémsi vrcholu stojí mikrotaštičkové matrace, jež tvoří tisíce drobných pružin, které váhu rozloží dokonale.

  Škála dostupných pěnových matrací je ještě mnohem širší, proto jsme se rozhodli věnovat jim samostatnou tabulku s detailnějšími informacemi:

  Typ pěnové matraceCharakteristikaVýhodyNevýhody
  PUR matraceNejoblíbenější na trhu, silné jádro z polyuretanuElastičnost
  Univerzální tvrdost
  Dlouhá životnost
  Menší prodyšnost
  Vyšší cena
  Matrace z bio pěnyExtrakt z olejů a dalších přírodních materiálůZnačná odolnost
  Elastičnost
  Výborné ortopedické vlastnosti
  Nevhodné pro alergiky
  Vysoká cena
  Matrace ze studené pěnyMatrace s většími póry než klasická PUR pěnaProdyšnost
  Tvarová stálost a elasticita
  Skvělé přizpůsobení tělu
  Méně vhodná pro těžší postavy
  Matrace z líné pěnyPěna mění svou tvrdost podle tlaku postavyIdeální přizpůsobení tělu
  Pozitivní vliv na spánek
  Omezení proleženin
  Obrovská pořizovací cena
  Sendvičové matraceKombinace dvou a více materiálůVyužití pozitivních vlastností různých druhůVysoká cena

   

  Během nákupu doporučujeme brát ohled zejména na zdravotní potřeby a charakter postavy. Zatímco některé materiály jsou vhodné pro alergiky nebo těžší jedince, další zase uleví lidem trpícím chronickými bolestmi zad a kloubů.

  Tvrdost

  Jako ukázal test matrací, druhé kritérium nejvyššího významu reprezentuje tvrdost. Zcela rozhoduje o pohodlí a zdravotních aspektech spánku, proto jej rozhodně mějte vždy na paměti. Standardně se rozhodujeme podle toho, na co jsme zvyklí a co máme rádi. Obecné pravidlo říká, že těžší lidé by se měli poohlížet výhradně po tvrdých matracích, zatímco u méně hmotných jedinců nevadí ani měkčí podložka.

  I zde jsme nalezli prostor pro umístění tabulky detailněji osvětlující všechny klíčové parametry tvrdosti matrace:

  Stupeň tvrdostiHmotnostSpánková polohaPro koho je určena
  1Do 70 kgNa bokuŽena, starší jedinec
  270–100 kgStřídání polohŽena
  3Do 120 kgStřídání polohMuž
  4Do 150 kgNa zádechMuž

  Stupeň tvrdosti volte kromě váhy též dle preferované spánkové polohy. Odpočíváte-li výhradně na zádech, vyplatí se zvolit tvrdý typ, zato při spánku na boku je lepší poohlédnout se po měkčí, maximálně středně tvrdé matraci. Jedině tak si zajistíte, že vás nebude ráno bolet celé tělo.

  Nosnost

  Během korzování obchodem doporučujeme pečlivě číst štítky s doporučenou hmotností, a to i tehdy, nevybočuje-li vaše hmotnost z průměru. Počet kilogramů má významný vliv i na to, jak vám matrace bude připadat. Zatímco těžším osobám bude připadat i tvrdá matrace jako měkká, osobám s drobnější konstitucí bude postačovat i stupeň 2. Údaje uvedené na štítku značí maximum, při kterém jsou zachovány vlastnosti podložky. Proto si dávejte během nákupu dobrý pozor, abyste té své zbytečně nezkracovali životnost.

  Rozměry

  Pro dosažení kýženého komfortu je potřeba pečlivě volit také rozměry matrace. Ta musí být vždy minimálně o 20 centimetrů delší, než je vaše výška. V opačném případě se může stát, že vám budou čouhat nohy, což rozhodně ke komfortu příliš nepřispívá. Šířka standardně dosahuje 90 cm na jednolůžku, u dvoulůžek se tato hodnota snižuje na 80 cm. V současnosti ovšem nabídka obsahuje různorodé kusy, takže není problém ani s volbou širších výrobků.

  Pozor si dávejte na výšku, jež by měla být minimálně 15 centimetrů. Jedinci s pohybovými omezeními se poohlédnou po alespoň 5 cm navíc, jinak se jim bude vstávat jen obtížně.

  Typ roštu

  Chcete uložit pružinovou matraci na lamelový rošt? Chyba lávky – nebude se vám vůbec ležet pohodlně, a navíc výrazně zkrátíte životnost podložky. Konkrétní model vybírejte vždy s ohledem na rošt své postele, přičemž v současné době se nejvíce prosazuje základní trojice – laťkový, destičkový a lamelový.

  Laťkové rošty představují léty ověřenou klasiku, jež odsunula do pozadí dříve typické deskové postele. Díky své pevnosti dávají matraci excelentní oporu, přičemž nejlepších výsledků dosahují v kombinaci s pěnovými a pružinovými modely.

  Pohodlné, ale vcelku drahé, jsou rošty destičkové, vyrobené z velkého množství vzájemně spojených destiček. Dobře se přizpůsobí tlaku a jsou polohovatelné. Jejich užití je ale možné pouze s pěnovými druhy matrací.

  Největší popularity v současné době dosahují rošty lamelové. Těží ze své pružnosti a prodyšnosti, čímž podporují dlouhou životnost matrací. Díky pevnému uchycení jednotlivých lamel se ovšem pyšní i zcela dostatečnou pevností a poskytují zádům oporu. Hodí se pro latexové a pěnové modely, zato u pružinových doporučujeme jistou míru ostražitosti.

  Nejprodávanější matrace podle Heureky

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

  Autor článku

  Odborná redakce
  Odborná redakce

  Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

  Podobné články