ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší matrace 2021 – recenze a rady jak vybrat

Datum 9.7.2019 Odborná redakce Odborná redakce

Těšíte se každý večer do postele? Nedovedete si představit svůj pracovní den bez náležitého spánku? Potom jistě nepodceňujete ani výběr adekvátní postele a zejména kvalitní matrace, na kterou své unavené tělo složíte.

Trh s matracemi je velmi široký a své výtvory nabízí celá řada společností rozdílné úrovně a věhlasu. To byl hlavní důvod, proč jsme se rozhodli připravit výběr nejlepších matrací. A jako vždy vám poradíme, jak vybrat matraci. 

1Nejlepší matrace

Dřevočal Lima Tropico Heureka 1+1 Slumberland Color Visco Wellness
Dřevočal Lima Tropico Heureka 1+1 Slumberland Color Visco Wellness
Levný základ Zlatá střední cesta Pro náročné
KLADY Nízká cena
Dostatečná výška
Možnost volby tvrdosti
Značná nosnost
Vysoká kvalita
Optimální rozložení tlaku
Dostatečná nosnost
Efekt paměťové pěny
Pohodlnost
Příjemný materiál potahu
Rozumná výška
ZÁPORY Rychlé proležení
Nižší prodyšnost
Vyšší hmotnost
Vyšší cena
Přítomnost RE pěny
Vysoká cena
Silný pocit horka v létě
SHRNUTÍ Dobře provedená matrace za solidní cenu od renomovaného výrobce . Výškou, nosností a tvrdostí poslouží hlavně osobám s chronickými obtížemi. Snad jen pozor na nižší prodyšnost a poněkud rychlé proležení Zlatá střední cesta se vším všudy. Dlouhou životnost jen podtrhuje pětiletá záruka poskytovaná výrobcem. O optimální rozložení tlaku se starají jednotlivé zóny. Recyklovaná pěna se sice té klasické nevyrovná, certifikáty ovšem potvrzují její dostatečnou kvalitu Ideální volba pro všechny manželské a partnerské páry. Pohodlné matrace se silným paměťovým efektem a příjemným materiálem potahu. Vzhledem k tomu, že bio pěna dobře akumuluje teplo, budete se v létě silně potit
POROVNAT CENY POROVNAT CENY POROVNAT CENY

Recenze: Dřevočal Lima

Typ: sendvičová | Materiál: PUR pěna | Tvrdost: 3 a 4 | Délka: 190–220 cm | Šířka: 80–220 cm | Výška: 22 cm | Nosnost: 140 kg | Přibližná cena: 3 300 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Dostatečná výška
 • Možnost volby tvrdosti
 • Značná nosnost
Zápory
 • Rychlé proležení
 • Nižší prodyšnost
 • Vyšší hmotnost

Matrace vznikající v dílnách společnosti Dřevočal řadíme k tomu nejlepšímu, s čímž se lze na trhu setkat. Model Lima není žádnou výjimkou, kromě toho boduje svou luxusně nízkou cenou a širokou škálou dostupných rozměrů.

Jedinci s omezenou schopností pohybu jistě ocení výšku dosahující 22 centimetrů, díky níž se ranní vstávání obejde bez větších obtíží. Sendvičová technologie zajišťuje, že každá strana se pyšní trochu jinou tvrdostí.  Nosnost činící 140 kilogramů je více než dostačující pro naprostou většinu populace.

Bohužel se nízké náklady projevují v horší kvalitě zpracování. Matrace se rychle proleží a během několika týdnů jsou již patrné známky deformace, proto neopomíjejte časté otáčení. Špatná prodyšnost má za následek nepříjemný zápach, kvůli čemuž nezbude než matraci pravidelně vystavit na čerstvém vzduchu. Vyšší hmotnost se projeví zejména při výměně ložního prádla, nejde ale o nic, co by manipulaci nějak výrazně ztěžovalo.

Dřevočal Lima s klidným svědomím doporučujeme všem, kteří při nákupu zohledňují výhradně pořizovací cenu. V obchodech jistě naleznete i povedenější modely, ale i přes naše výhrady je poměr cena/výkon jasně pozitivní.

Recenze: Tropico Heureka 1+1

Typ: sendvičová | Materiál: studená pěna, RE pěna | Tvrdost: 4 | Délka: 175–220 cm | Šířka: 70–100 cm | Výška: 20–24 cm | Nosnost: 135 kg | Přibližná cena: 7 600 Kč

Klady
 • Vysoká kvalita
 • Optimální rozložení tlaku
 • Dostatečná nosnost
Zápory
 • Vyšší cena
 • Přítomnost RE pěny

Do našeho přehledu si našla cestičku i kvalitní matrace z dílny dalšího renomovaného výrobce, společnosti Tropico. Heureka 1+1 svým provedením uspokojí i náročnější zákazníky, přitom neodradí vysokou požadovanou cenou.

Mezi zásadní pozitiva patří vysoká kvalita zpracování. Sendvičové provedení navíc zajistí možnost výběru z různých stupňů tuhosti, takže bude vyhovovat většímu množství zákazníků. Matrace spadá mezi ortopedické a je rozdělená na zóny pro optimální rozložení tlaku těla. Nosnost dosahující 135 kilogramů plně postačí většině běžné populace.

Ačkoliv cena rozhodně nepatří k nejvyšším, přesahuje hranici 7 000 korun. Mějte tedy připraven adekvátní finanční obnos, zejména kupujete-li hned dvě podložky. Taktéž berte na vědomí přítomnost RE pěny. Jedná se o recyklát, jehož kvalitu sice výrobce potvrzuje četnými certifikáty, nikdy však nenahradí standardní výplň. Naštěstí je užita pouze u stabilizačních vrstev, takže nemá větší vliv na životnost nebo nabízený komfort.

Jestliže se poohlížíte po adekvátní ortopedické matraci za stále ještě poměrně rozumnou cenu, jste na správném místě. Tropico. Heureka 1+1 splní vaše očekávání bezezbytku.

Recenze: Slumberland Color Visco Wellness

Typ: sendvičová | Materiál: bio pěna | Tvrdost: 3 | Délka: 180–220 cm | Šířka: 60–200 cm | Výška: 20 cm | Nosnost: 130 kg | Přibližná cena: 10 000 Kč

Klady
 • Efekt paměťové pěny
 • Pohodlnost
 • Příjemný materiál potahu
 • Rozumná výška
Zápory
 • Vysoká cena
 • Silný pocit horka v létě

Plánujete si pořídit novou matraci do manželské postele? Jednu z nejlepších variant na trhu představuje Slumberland Color Visco Wellness. Skvěle poslouží i těm nejnáročnějším zákazníkům a dlouhá záruka jen potvrzuje víru výrobce v jakost použitých materiálů.

Užitá bio pěna se vyznačuje dlouhodobým paměťovým efektem. Zapamatuje si křivky vaší postavy, takže po ulehnutí vás nebude nic tlačit. Výsledkem je dokonalý pocit pohodlí pro oba partnery. Za zmínku rozhodně stojí i na dotyk příjemný materiál potahu vyznačující se snadnou čistitelností. 20centimetrová výška bude plně vyhovovat i jedincům s omezenou možností pohybu.

Největší zápor spatřujeme ve výrazném finančním obnosu, jenž za pořízení matrace zaplatíte. Bio pěna dobře akumuluje teplo, takže zejména v letních měsících se budete potit. Zápor se však promění v pozitivum v zimě nebo během nemoci, kdy se velmi rychle zahřejete.

Slumberland Color Visco Wellness je perfektně provedeným modelem určeným pro náročné páry. Za své peníze dostanete matraci pyšnící se dlouhou životností a exkluzivním komfortem.

2Nejprodávanější matrace dle Heureky

3Jak vybrat matraci?

Pokud nevíte, jakou matraci vybrat, věnujte pozornost následujícím řádkům. Klíčových parametrů pro nákup matrace není zrovna mnoho, každé z nich se ovšem pyšní obrovskou důležitostí. Hned na začátku doporučujeme mít jasno ve volbě materiálu a tvrdosti produktu. Na vědomí berte i rozměry a nosnost zejména jste-li atypické postavy. V neposlední řadě doporučujeme zohlednit i typ roštu, do něhož budete podložku umísťovat.

Kritéria výběru

Materiál

Typ matrace dle druhu materiálu je naprosto základním kritériem, od něhož se během nákupu odpíchněte. Konečná volba bude mít vliv jak na váš komfort, tak na životnost modelu. Rozlišujeme tři obecné kategorie, které se ještě dále větví. O konkrétních druzích ale poreferujeme až po tabulkou se základními výhodami a nevýhodami:

Typ matrace Výhody Nevýhody
Latexová Velice komfortní
Vynikající elasticita
Dlouhá životnost
Menší prodyšnost
Nevhodné pro alergiky
Vyšší cena
Pružinová Nízká cena
Rozumné rozložení váhy
Výborná prodyšnost
Nevhodný pro hmotnější jedince
Nekvalitní pružiny mohou tlačit
Pěnová Univerzální použití
Výborná prodyšnost
Kratší životnost

U pružinových matrací rozlišujeme tři základní typy – matrace s pružinovým jádrem, taštičkovým jádrem a mikrotaštičkovými pružinami.

Pružinová jádra představují klasiku dobře známou již desítky let. Doba, kdy vás při troše smůly celou noc nepříjemně tlačily do zad pružiny, je naštěstí dávno pryč. Přídavná pérka zabraňují jejich uvolňování, a tak spolehlivě poslouží několik dlouhých let. U taštičkových typů jsou pružiny navíc obaleny speciálním textilním pouzdrem napomáhajícím optimálnímu rozložení hmotnosti. Na jakémsi vrcholu stojí mikrotaštičkové matrace, jež tvoří tisíce drobných pružin, které váhu rozloží dokonale.

Škála dostupných pěnových matrací je ještě mnohem širší, proto jsme se rozhodli věnovat jim samostatnou tabulku s detailnějšími informacemi:

Typ pěnové matrace Charakteristika Výhody Nevýhody
PUR matrace Nejoblíbenější na trhu, silné jádro z polyuretanu Elastičnost
Univerzální tvrdost
Dlouhá životnost
Menší prodyšnost
Vyšší cena
Matrace z bio pěny Extrakt z olejů a dalších přírodních materiálů Značná odolnost
Elastičnost
Výborné ortopedické vlastnosti
Nevhodné pro alergiky
Vysoká cena
Matrace ze studené pěny Matrace s většími póry než klasická PUR pěna Prodyšnost
Tvarová stálost a elasticita
Skvělé přizpůsobení tělu
Méně vhodná pro těžší postavy
Matrace z líné pěny Pěna mění svou tvrdost podle tlaku postavy Ideální přizpůsobení tělu
Pozitivní vliv na spánek
Omezení proleženin
Obrovská pořizovací cena
Sendvičové matrace Kombinace dvou a více materiálů Využití pozitivních vlastností různých druhů Vysoká cena

 

Během nákupu doporučujeme brát ohled zejména na zdravotní potřeby a charakter postavy. Zatímco některé materiály jsou vhodné pro alergiky nebo těžší jedince, další zase uleví lidem trpícím chronickými bolestmi zad a kloubů.

Tvrdost

Jako ukázal test matrací, druhé kritérium nejvyššího významu reprezentuje tvrdost. Zcela rozhoduje o pohodlí a zdravotních aspektech spánku, proto jej rozhodně mějte vždy na paměti. Standardně se rozhodujeme podle toho, na co jsme zvyklí a co máme rádi. Obecné pravidlo říká, že těžší lidé by se měli poohlížet výhradně po tvrdých matracích, zatímco u méně hmotných jedinců nevadí ani měkčí podložka.

I zde jsme nalezli prostor pro umístění tabulky detailněji osvětlující všechny klíčové parametry tvrdosti matrace:

Stupeň tvrdosti Hmotnost Spánková poloha Pro koho je určena
1 Do 70 kg Na boku Žena, starší jedinec
2 70–100 kg Střídání poloh Žena
3 Do 120 kg Střídání poloh Muž
4 Do 150 kg Na zádech Muž

Stupeň tvrdosti volte kromě váhy též dle preferované spánkové polohy. Odpočíváte-li výhradně na zádech, vyplatí se zvolit tvrdý typ, zato při spánku na boku je lepší poohlédnout se po měkčí, maximálně středně tvrdé matraci. Jedině tak si zajistíte, že vás nebude ráno bolet celé tělo.

Nosnost

Během korzování obchodem doporučujeme pečlivě číst štítky s doporučenou hmotností, a to i tehdy, nevybočuje-li vaše hmotnost z průměru. Počet kilogramů má významný vliv i na to, jak vám matrace bude připadat. Zatímco těžším osobám bude připadat i tvrdá matrace jako měkká, osobám s drobnější konstitucí bude postačovat i stupeň 2. Údaje uvedené na štítku značí maximum, při kterém jsou zachovány vlastnosti podložky. Proto si dávejte během nákupu dobrý pozor, abyste té své zbytečně nezkracovali životnost.

Rozměry

Pro dosažení kýženého komfortu je potřeba pečlivě volit také rozměry matrace. Ta musí být vždy minimálně o 20 centimetrů delší, než je vaše výška. V opačném případě se může stát, že vám budou čouhat nohy, což rozhodně ke komfortu příliš nepřispívá. Šířka standardně dosahuje 90 cm na jednolůžku, u dvoulůžek se tato hodnota snižuje na 80 cm. V současnosti ovšem nabídka obsahuje různorodé kusy, takže není problém ani s volbou širších výrobků.

Pozor si dávejte na výšku, jež by měla být minimálně 15 centimetrů. Jedinci s pohybovými omezeními se poohlédnou po alespoň 5 cm navíc, jinak se jim bude vstávat jen obtížně.

Typ roštu

Chcete uložit pružinovou matraci na lamelový rošt? Chyba lávky – nebude se vám vůbec ležet pohodlně, a navíc výrazně zkrátíte životnost podložky. Konkrétní model vybírejte vždy s ohledem na rošt své postele, přičemž v současné době se nejvíce prosazuje základní trojice – laťkový, destičkový a lamelový.

Laťkové rošty představují léty ověřenou klasiku, jež odsunula do pozadí dříve typické deskové postele. Díky své pevnosti dávají matraci excelentní oporu, přičemž nejlepších výsledků dosahují v kombinaci s pěnovými a pružinovými modely.

Pohodlné, ale vcelku drahé, jsou rošty destičkové, vyrobené z velkého množství vzájemně spojených destiček. Dobře se přizpůsobí tlaku a jsou polohovatelné. Jejich užití je ale možné pouze s pěnovými druhy matrací.

Největší popularity v současné době dosahují rošty lamelové. Těží ze své pružnosti a prodyšnosti, čímž podporují dlouhou životnost matrací. Díky pevnému uchycení jednotlivých lamel se ovšem pyšní i zcela dostatečnou pevností a poskytují zádům oporu. Hodí se pro latexové a pěnové modely, zato u pružinových doporučujeme jistou míru ostražitosti.

Nejprodávanější matrace podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články