ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Jak se zbavit černých teček: co na ně používat?

Nevzhledné černé tečky dokáží pořádně potrápit. V těchto ucpaných pórech se hromadí, maz, nečistoty a bakterie, které při kontaktu se vzduchem oxidují a vytvářejí typickou černou či hnědou barvu. Proč černé tečky na obličeji vznikají? Kde se objevují nejčastěji? A jak proti nim bojovat? Právě na to se zaměříme v tomto článku. A kromě kosmetických produktů a přístrojů na černé tečky si prozradíme i několik babských rad, které můžete proti těmto kosmetickým nedokonalostem vyzkoušet.

Co jsou černé tečky

Jako černé tečky se v podstatě označují ucpané póry. Mnoho lidí se domnívá, že typická černá barva značí přítomnost špíny. Tak tomu ale nutně být nemusí. Černé tečky totiž vznikají v momentě, když se maz z jednotlivých mazových žláz hromadí pod povrchem pleti a tímto způsobem ucpává pór. Černou či hnědou barvu poté póry dostávají tehdy, kdy dojde ke kontaktu se vzduchem a ucpaný pór oxiduje.

Černé tečky nejčastěji vznikají v místech s nejvyšší koncentrací mazových žláz. Typicky se jedná o oblast nosu, tváří v blízkosti nosu, čela a brady. Vůbec největší množství jich však najdete právě na nose. Objevit se mohou u každého bez souvislosti s pohlavím.

Proč černé tečky na obličeji vznikají

Nyní jsme si již vysvětlili, co se vlastně pod označením černá tečka skrývá. Pojďme se ale nyní podívat na to, zda existují nějaké rizikové faktory, které k jejich vzniku přispívají. Právě na ně se totiž můžete zaměřit a vzniku těchto nevzhledných komedonů předcházet.

Nedostatečná hydratace

Dostatečný pitný režim úzce souvisí se zdravím našeho těla a pleti. Pokud však svému organismu nedopřejete potřebné množství tekutin, začne na to vaše pokožka přirozeně reagovat. A hydrataci se bude snažit udržet právě prostřednictvím zvýšené tvorby kožního mazu. A jak už víme, právě tvorba kožního mazu má za následek vznik černých teček. Pamatujte proto na pitný režim a v letních měsících či při zvýšené námaze jej nezapomeňte patřičně navýšit.

Co pomáhá na černé tečky

Špatné čištění pleti

Čistíte si pleť důsledně každé ráno i večer? Nebo na to sem tam zapomenete? A používáte k tomu vhodné produkty? Špatné čištění pleti opět přispívá ke hromadění kožního mazu a nečistot v jednotlivých pórech. Proto pamatujte na důsledné používání vaší kosmetiky a pravidelné odstraňování nečistot i odumřelých kožních buněk.

Hormonální změny

Na stav naší pleti mají vliv i jednotlivé hormonální změny, které v průběhu našeho života zaznamenáme. Jednat se může zejména o období puberty, těhotenství či menopauzy. Právě v této době lze zaznamenat nejen zvýšenou tvorbu černých teček, ale i akné.

Užívání hormonální antikoncepce

U žen může se vznikem černých teček úzce souviset také užívání hormonální antikoncepce. Pokud vás tedy tento kosmetický problém trápí, je na místě se zamyslet nad tím, zda nepřejít na jiný způsob ochrany.

Používání nevhodné kosmetiky

Další možnou příčinou vzniku černých teček může být používání nevhodné kosmetiky. To znamená, že například na pleť nanášíte přípravky, které nejsou určeny pro váš typ pleti. Negativně může působit také přítomnost silikonů či komedogenních olejů, které mají tendenci ucpávat póry.

Jak se zbavit černých teček

Pokud vás trápí černé tečky, jistě přemýšlíte nad všemi možnými způsoby, jak se jich zbavit. Ale nezoufejte. V současné době na trhu existuje řada kosmetických produktů a přístrojů, které vám pomohou s těmito neduhy bojovat. Pojďme si jednotlivé varianty představit.

Pravidelné čištění pleti

Důležitým krokem prevence by bezpochyby mělo být pravidelné čištění pleti, a to ráno i večer. Právě tímto způsobem odstraníte kožní maz, bakterie, zbytky líčení a další nečistoty. Kromě toho byste se do čištění pleti měli pustit také po náročnějším cvičení, při kterém se zapotíte.

K čištění pleti lze využít nejen řadu kosmetických produktů, ale i některé technické vymoženosti. Oblíbeným přístrojem jsou například čisticí kartáčky na pleť nebo ultrazvukové špachtle, které z pokožky dokáží vytáhnout velké množství nečistot. Z hlediska kosmetických produktů je vhodné sáhnout po kvalitním čisticím gelu, mléce či oleji. Vše poté doplňte také používáním tonika, které přispěje k dočištění pleti a připraví ji na nanášení dalších přípravků.

Nezapomínejte na peeling

Zhruba jednou až dvakrát týdně dopřejte své pleti peeling. Tímto způsobem ji nejen zbavíte mastnoty a nečistot, ale i odumřelých buněk, které rovněž mohou zanášet vaše póry. V tomto ohledu můžete sáhnout buď po kosmetice s obsahem mikročástic, nebo po přípravcích s obsahem kyseliny salicylové, která přináší exfoliační účinek. Po provedení peelingu nezapomeňte pleť hydratovat a použijte hydratační séra a krém.

Používejte pleťové masky

K čištění pleti přispěje také používání pleťových masek. Vhodné jsou zejména masky s obsahem jílu, které čistí póry velmi šetrně a přitom účinně. Jíl zároveň pomáhá redukovat tvorbu kožního mazu a z pleti odstraňuje odumřelé kožní buňky.

Vyhněte se ručnímu vymačkávání pórů

Možná vás láká jednotlivé póry ručně vymačkat a tímto způsobem nečistoty odstranit. Nicméně pokuste se tomu vyhnout. Tímto způsobem byste si totiž do pórů mohli zanést nečistoty a přispět k rozvoji infekce. Pokud přece jen toužíte po manuálním odstranění černých teček, obraťte se na profesionální kosmetická studia, která dodržují hygienická pravidla a mají k tomu veškeré potřebné vybavení.

Zkuste náplasti na čištění pórů

Rychlým a účinným pomocníkem v boji proti černým tečkám jsou také speciální náplasti. Ty obsahují lepidlo, které z pórů dokáže vytáhnout nečistoty. Je však třeba pamatovat na to, že se jedná o spíše okamžité řešení, nikoliv preventivní. Pokud vás ale například čeká nějaká důležitá akce, může se jednat o skvělou záchranu.

Jak na černé tečky

Babské rady na černé tečky

Pokud už jste na černé tečky zkusili kde co a pořád s nimi bojujete, možná vás budou zajímat i některé babské rady, které lze využít. V rámci těchto principů se zpravidla přistupuje k používání přírodních surovin, z nichž většinu pravděpodobně budete mít doma. A pokud ne, není tak obtížné jednotlivé ingredience sehnat.

Přírodní peeling z jedlé sody

Prvním způsobem pro domácí odstranění černých teček je využití přírodního peelingu vyrobeného z jedlé sody. Tu stačí jednoduše smíchat s vodou tak, aby vám vznikla hustá pasta. Tuto pastu následně naneste na obličej a několik minut jej masírujte. Poté opláchněte pomocí obyčejné vody a důkladně osušte.

Maska z vaječného bílku

Další variantou je použití obyčejného vaječného bílku, kterým potřete svoji pleť. Následně jej nechte pár minut působit a omyjte jej vlažnou vodou. Vaječný bílek obecně přispívá ke zmenšení pórů, díky čemuž dokáže vytlačit černé tečky. A kromě toho přispívá i k boji s příliš mastnou pletí.

Maska z rajčatové dužiny

Pokud máte doma spoustu rajčat a nevíte co s nimi, pusťte se do tvorby jednoduché masky z jejich dužiny. Rajče nakrájejte na plátky a tyto plátky přikládejte na pleť. Dužina přispívá k odstranění mastnoty, pomáhá hydratovat pleť, absorbovat maz a zmenšovat póry. Případně můžete rajče oloupat, dužinu rozmixovat a následně ji nanést na pleť jako pleťovou masku. Po použití nezapomeňte obličej umýt vlažnou vodou. Ale pozor, pokud patříte mezi majitele citlivější pleti, může vás tato zelenina dráždit.

Pleťová maska z citronu, medu a soli

Dalším tipem, který používaly už naše babičky, je jednoduchý peeling z citronu, medu a soli. Stačí smíchat pár kapek citronové šťávu, lžičku soli a lžičku medu. Vznikne vám jemná pasta, kterou následně nanesete na obličej a krouživými pohyby vmasírujete. Peeling nechte na pleti pět minut působit, a poté jej smyjte vlažnou vodou. Stejně jako u rajčat platí, že pro majitele citlivé pleti tento peeling příliš vhodný není.

Lze černé tečky odstranit trvale?

Bohužel ne. Vznik černých teček lze minimalizovat a do své rutiny zařadit několik preventivních opatření. Nicméně černé tečky mají tendenci se neustále vracet. Proto je třeba pamatovat na důsledné čištění pleti, správnou životosprávu i pravidelnou návštěvu profesionálních kosmetických studií.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (51 hlasů)

Autor článku

Hana Smětáková
Hana Smětáková

Už několik let se zabývám copywritingem a má práce mě moc baví. Ve volném čase nepohrdnu procházkou do přírody, relaxací v sauně, zajímavou knížkou nebo třeba cvičením. Moc ráda také objevuji nová místa, a proto není žádným tajemstvím, že mým největším koníčkem je cestování. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář