Potřebujete nakrájet šunku nebo sýr na krásně jemné plátky na přípravu chlebíčku či jiného pohoštění? Chcete mít dokonale rovnoměrné krajíce chleba nebo jiného pečiva? Řešením je elektrický kráječ potravin, který tu nejtěžší práci odvede za vás. A maximálně precizně. Jak si ale vybrat ten správný? V našem testu s přehledem vyhrál elektrický kráječ potravin Catler FS 9020, který můžete využít na chleba, sýry, uzeninu i zeleninu.
Prvotřídní elektrický kráječ potravin, který obstojí doma i v komerčním provozu. Vyniká zejména řemeslnou kvalitou zpracování.
Mimořádně praktický domácí kráječ. Velmi lehký, snadný, dobře udržovatelný. Nabídne přitom slušný výkon a kotouč z kvalitní oceli.
Velmi dostupný nářezák, který sice nenabídne extrémní výkon, ale je praktický a pro nenáročné domácí použití dostačující.
Nejlepší elektrický kráječ potravin
Recenze Catler FS 9020 – Nejlepší elektrický kráječ na chleba, zeleninu i sýry
Rozměry: 280 × 232 × 384 mm | Průměr kotouče: 195 mm | Síla řezu: Až 12 mm | Příkon: 150 W | Materiál: Masivní kov | Cena: Cca 8 800 Kč
- Perfektní řemeslné zpracování
- Pro domácí i profi použití
- Dokonalý řez
- Tichý chod
- Stabilita
- Integrovaná bruska
- Síla řezu max. 12 mm
- Vysoká cena
Hledáte elektrický kráječ na salám, pečivo či sýry do domácnosti, kde kuchyň jede na plné obrátky? Anebo rovnou do profesionálního provozu? Catler FS 9020 nezklame nejen při nejnáročnějším domácím použití, ale své místo může najít i v masně, lahůdkářství, restauraci nebo jinde.
Tato mašina skvěle vypadá i pracuje. Opatřená je kotoučem o nadstandardním průměru 195 mm. Ten se nezalekne ani pořádného pecnu, mohutného bloku sýra nebo šunky. Rychlost kotouče dosahuje 430 otáček za minutu. Za křišťálově čistý řez vděčí zpracování z vysoce ušlechtilé nerezové oceli, která udrží ostří jako břitva. Za obrovské plus pak lze považovat integrované brusné kotouče, kterými můžete ostří kdykoli obnovit k dokonalosti. Motor nářezáku využívá efektivní příkon 150 W a plynulost, rychlost i výsledky řezání si nebudete moct dostatečně vynachválit. Navíc je mimořádně tichý a kultivovaný.
Díky velice robustnímu celokovovému zpracování vykazuje maximální stabilitu. Ostatně hmotnost činí cca 11 kg. Zařízení má i voděodolný vypínač pro větší bezpečnost. Přívodní šňůra je dostatečně dlouhá, a to 1,6 m. Celkově vzato jde o skvělý nástroj pro náročné a profi použití. Kromě vyšší ceny zamrzí snad jen nepříliš štědré rozmezí tloušťky řezu. Ale maximum 12 mm je dostačující pro většinu běžných účelů.
Recenze Gorenje R401W – Skvělý kráječ potravin za dobrou cenu
Rozměry: 330 × 195 × 102 mm | Průměr kotouče: 170 mm | Síla řezu: Až 17 mm | Příkon: 110 W | Materiál: Kov, plast | Cena: Cca 1 450 Kč
- Kvalitní nerezový kotouč
- Velmi skladný, skládací
- Snadná údržba
- Bezpečnostní pojistka
- Solidní výkon
- Velká šířka řezu
- Méně stabilní
- Průměrná odolnost
Gorenje R401W patří mezi velmi populární kráječe. Představuje dobrou volbu do domácnosti, kde plně obstojí při běžném použití. Může se pochlubit slušným zpracováním. Přitom zůstává mimořádně lehký a skladný. Hmotnost činí jen 1,6 kg a krájecí podložku lze sklopit. Celý kráječ tak snadno složíte do podoby úhledného kufříku, takže zabere jen naprosté minimum místa.
Krájecí kotouč je z nerezové oceli od renomované značky Solingen, což značí vysokou kvalitu. Má průměr 170 mm a vroubkované ostří pro snadné krájení tvrdých surovin, třeba čerstvého pečiva. Kotouč lze navíc snadno vyjmout pro jednodušší údržbu. Příkon nářezáku je 110 W. Pracuje přitom velmi plynule a spolehlivě. Krájet můžete průsvitné plátky i plátky široké až 17 mm například na smažený sýr nebo když chcete pořádný krajíc chleba.
Kráječ disponuje taky zabezpečením v podobě pojistky. Před použitím je třeba zmáčknout toto bezpečnostní tlačítko. Šikovná ochrana proti nechtěnému spuštění. Potěší i velmi pohodlná a jednoduchá údržba. Nutno říct, že tento nářezák je opravdu koncipovaný pro maximální praktičnost v domácím provozu. Na druhou stranu úplně nevyniká maximální stabilitou, což je daň za lehkost, skladnost a dostupnou cenu.
Recenze Sencor SFS 1000WH – Dostupný elektrický kráječ na chleba
Rozměry: 339 × 246 × 206 mm | Průměr kotouče: 170 mm | Síla řezu: Až 15 mm | Příkon: 100 W | Materiál: Kov, plast | Cena: Cca 700 Kč
- Velmi výhodná cena
- Praktické zpracování
- Snadná údržba
- Síla řezu až 15 mm
- Jen pro nenáročné použití
Potřebujete si tu a tam něco hezky nakrájet, ale nechcete investovat tisíce do rozměrného a těžkého kráječe se zbytečně předimenzovaným výkonem? Pak by vás mohl zaujmout nářezák SFS 1000WH. Jde o ryze domácí model pro běžné, méně náročné použití. Tělo je z plastu, ale kotouč samozřejmě z nerezové oceli. Můžete ho i vyjmout pro snazší údržbu, nebo když bude potřebovat dobrousit. Kotouč má průměr 170 mm a můžete ho nastavit na krájení až 15mm plátků. Když budete potřebovat krájet rozměrnější potraviny lze vysunout přítlačný podavač a získat více prostoru.
Nářezák pohání motor o příkonu 100 W. Jde o pořád vcelku dostačující hodnotu vzhledem k domácímu určení. Ale na některých pevnějších potravinách nebo při delším chodu se už motor může „zadýchávat“. Zařízení je poměrně praktické, pokud jde o uskladnění a údržbu. Kvůli mytí lze oddělit většinu součástí včetně základní desky a pojezdu. Celý přístroj má necelé dva kilogramy. Při delším nepoužívání lze základní desku sklopit a vytvořit kompaktní, skladný celek.
Když to shrneme, Sencor SFS 1000WH nabídne za výbornou cenu praktické řešení pro příležitostné použití. Výkon má rezervy a ani stabilita či odolnost nejsou právě na špičkové úrovni. Ale to vše odpovídá cenovce. Je třeba to mít před koupí na paměti – a pokud máte vyšší nároky, poohlédnout se jinde.
Recenze Concept KP3531 Profi – Výkonný kráječ potravin i pro profesionální použití
Rozměry: 288 × 387 × 285 mm | Průměr kotouče: 170 mm | Síla řezu: Až 23 mm | Příkon: 130 W | Materiál: Kov, plast | Cena: Cca 2 500 Kč
- Výkonný kráječ
- Domácí i profi použití
- Velmi široký řez až 23 mm
- Kvalitní zpracování
- Vyšší cena
Tento velmi výkonný kráječ Concept KP3531 může obstát při náročném domácím použití, ale taky v méně intenzivním komerčním provozu. Máte malé lahůdkářství nebo hospůdku? Pak může jít o dobrou a cenově ještě stále poměrně dostupnou volbu. Kráječ disponuje 170mm kotoučem z kvalitní nerezové oceli Solingen. Potěší možnost nastavení velmi silného řezu – až 23 mm.
Kotouč pohání motor o příkonu velmi pěkných 130 W. Přístroj si tedy poradí i s tužšími potravinami, jako jsou polotvrdé sýry, suché salámy či žitné pečivo apod. Výkonnost je opravdu na vynikající úrovni a s výsledky krájení budete bezesporu spokojeni. Po použití lze kráječ „rozebrat“, resp. oddělit většinu částí, které snadno omyjete nebo dáte i do myčky.
Kráječ Concept KP3531 zaujme poněkud náročnější uživatele. Nejde o nejskladnější ani nejlehčí (váha 3,7 kg) model. Proto by měl mít na lince své pevné místo. Dokážete-li ho dostatečně vytížit, budete za jeho přítomnost a služby určitě vděční.
Recenze Sencor SFS 4050SS – Kvalitní domácí kráječ na potraviny
Rozměry: 372 × 235 × 267 mm | Průměr kotouče: 190 mm | Síla řezu: Až 15 mm | Příkon: 150 W | Materiál: Kov, plast | Cena: Cca 1 700 Kč
- Vysoký výkon
- Kvalitní zpracování
- Velký 190mm kotouč
- Vhodný i pro náročnější použití
- Hlučnější
Elektrický kráječ potravin Sencor SFS 4050SS patří k velmi úspěšným a populárním modelům. Pochlubit se může především pozoruhodným poměrem ceny a výkonu. Nabízí parametry, které jsou srovnatelné i s výrazně dražšími přístroji. Vhodný je především pro náročnější domácí použití.
Kráječ je osazen řezným kotoučem o štědrém průměru 190 mm, který si poradí i s velkými kusy surovin. Pohání ho výkonný 150W motor. Plynulost a efektivita chodu dosahuje vynikající úrovně. Nastavit přitom můžete sílu řezu až na 15 mm. Kráječ si poradí s pečivem, uzeninami i sýry a dalšími potravinami. Některé části jako pojezd, kotouč či podavač lze po práci oddělit pro snadné mytí, třeba i v myčce.
Tento kráječ rozhodně patří mezi velmi povedené a kvalitní modely. Zajisté uspěje i v kuchyni, kde bude čelit intenzivnějšímu provozu. Obstojí i v otázce stability. Váží skoro 5 kg. Můžeme ho tedy rozhodně vřele doporučit jako velmi výhodnou volbu.
Nejprodávanější elektrické kráječe potravin
Jak vybrat nejlepší elektrický kráječ potravin?
Kuchyňský kráječ je pomůcka, kterou lze vídat v domácnostech, restauračních kuchyních a taky v masnách, obchodech, řeznictvích – zkrátka na mnoha místech, kde se pracuje s potravinami. Klasický kráječ, známý taky jako „nářezák“, je v podstatě jednoduché zařízení pracující v podstatě na principu cirkulární či okružní pily.
Základní ústrojí tvoří velmi ostrý kotouč a pohon – ten může být ruční, ale taky elektrický. Kotouč je upevněn v základně, která poskytuje stabilitu a disponuje posuvnou podložkou s přítlačným držákem na pohodlné umístění krájené potraviny a její bezpečné vedení skrz řezný kotouč. Některé modely kráječů jsou zcela jednoduché, jiné nabízejí více možností a pokročilejší zpracování.
Tak jako tak je kráječ na potraviny velmi užitečnou a praktickou pomůckou, která se v kuchyni uplatní doslova na každodenní bázi. Výhodou je, že tato pomůcka nemusí být ani drahá. Vybrat si můžete z široké nabídky dle vlastních nároků. Jedinou nevýhodou oproti krájení nožem je, že zabere v kuchyni trochu místa.
K čemu slouží kuchyňský kráječ potravin?
Kráječ potravin zajistí velmi plynulý a přesný řez potravin a surovin. Díky nastavitelné vzdálenosti kotouče od opěrky je možné krájet perfektní plátky především pečiva, ale taky tvrdých sýrů, salámů, šunek a dalších uzenin, potažmo čerstvého masa nebo některých vhodných druhů zeleniny.
Kráječ zvládne opravdu ledacos a dokáže vytvořit plátky velmi tenké, např. šunku či sýr na obložený chlebíček, ale taky až několik cm tlusté. Ty využijete třeba na smažený sýr, při krájení krajíců chleba atd.
Komu se elektrický kráječ vyplatí?
Kráječ zabere na kuchyňské lince jistou plochu, proto je třeba zvážit, zda se vám jeho pořízení vyplatí. Pokud si denně ukrojíte jeden dva krajíce chleba a na Silvestra nachystáte pár jednohubek a chlebíčků, pravděpodobně lze říct, že nářezák pro vás bude přece jen předimenzovanou pomůckou. Případně vystačíte s menší ruční variantou. Tím spíš, pokud máte menší kuchyni.
Pokud však vaříte anebo připravujete nejrůznější pochoutky ze studené kuchyně, potažmo máte i větší rodinu, nářezák se neztratí. Oceníte například, že pečivo (zejména chleba) bude perfektně ukrojené a nikoli „potrhané“, jak se to často stává při krájení nožem – zvlášť není-li dokonale ostrý.
Ruční vs. elektrický kráječ potravin
Elektrický nářezák vznikl jako vyšší vývojový stupeň ručních kráječů. Ty jsou od té doby na ústupu a dnes představují zcela okrajovou záležitost. Ruční kráječ má rovněž řezný kotouč, ale ten je poháněn ručně za pomoci kličky. Obvykle není k dispozici ani posuvná podložka.
Krájení ručním kráječem je pomalejší, nepohodlné a nepříliš ergonomické, ačkoli přesto dosáhnete lepších a rychlejších výsledků než s nožem. Paradoxně jsou kvalitní ruční kráječe poměrně drahé – běžně kolem 1 300 až 1 500 Kč. Jejich výhodou je lepší skladnost, nezávislost na elektrické energie, ale třeba i jakási stylovost.
Elektrický kuchyňský kráječ je nicméně téměř jasnou volbou pro většinu případů. Vybírat můžete z cenově rozmanitého a velmi širokého sortimentu. Utratit tak můžete jen pár stovek, ale i mnoho tisíc korun. Elektrický kráječ pracuje rychle a efektivně, ovládání a obsluha jsou snadné. Není proto divu, že dnes je jasným králem právě tento typ.
Univerzální kráječe a speciální modely
Elektrický univerzální kráječ má plus mínus takovou podobu, jak jsme popsali výše. Poslouží především jako domácí kráječ salámu, šunky, chleba, sýra apod. Existují však i různé další varianty.
Například ruční či elektrický spirálový kráječ, který umožní nakrájet vhodnou dlouhou zeleninu jako mrkev, okurek, cuketu a další na ozdobné spirálky. Existuje speciální ruční kráječ na prosciutto či kráječe na chleba, které fungují na principu „gilotiny“ – tedy bez rotace kotouče.
Existuje taky elektrický kráječ na cibuli a podobnou zeleninu. Má už spíše podobu mixéru a rozseká zeleninu na drobné, rovnoměrné kousky vhodné do základů omáček, polévek, gulášů apod. Tuto funkci taky často nabízejí stolní mixéry či kuchyňské roboty.
A co když milujete hranolky? Elektrický kráječ na hranolky sice nejspíš nepotkáte, za to existuje výběr různorodých mechanických, ručních modelů, které vám pomohou snadno vytvářet rovnoměrné hranolky jako z restaurace. A tak bychom mohli pokračovat. Dále se však zaměříme na nejpoužívanější a univerzální typ kráječe.
Příkon elektrického kráječe
Veškerý význam elektrického kráječe spočívá v tom, že dokáže krájet přesně, precizně, rychle – zkrátka efektivně. K tomu je zapotřebí patřičný výkon. Líně se ploužící kotouč surovinu spíše ohlodá. Dále platí, že čím tvrdší surovina je (třeba tvrdé sýry a zeleniny, suché salámy apod.), tím větší „záběr“ je potřeba.
Výkon se odvíjí od příkonu, tedy spotřeby el. energie. Doporučujeme na těchto hodnotách nešetřit. Rozdíl v reálné spotřebě bude zcela zanedbatelný, pokud nebude přístroj zapnutý x hodin denně, což doma nejspíš nehrozí.
Běžně se příkon pohybuje mezi 100 až 200 W. Kolem 150 W a více už můžeme mluvit o opravdu výkonných přístrojích. Nad 200 W již jde o profesionální modely. Naopak mezi cca 100 až 130 W se pohybují spíše levné modely pro nenáročné použití.
Hmotnost kráječe
U většiny spotřebičů a zařízení je nízká hmotnost žádoucím faktorem, někdy velmi důležitým. U kráječů to až tak neplatí. Vyšší hmotnost zajistí větší stabilitu a tím i bezpečnost, komfort a efektivitu práce. Svědčí rovněž o celkově kvalitnějším, bytelnějším zpracování.
Do cca 2 až 2,5 kg se vejdou levné, převážně plastové modely. Snadno je přenesete do skříně, ale stabilita ani odolnost nejsou na špičkové úrovni. Mezi cca 2,5 až 5 kg se nachází většina bytelnějších a výkonnějších domácích modelů, obvykle kovových. Nad 5 kg už jde o velmi odolné a stabilní nářezáky pro náročné až profesionální zařízení.
Šířka řezu a její regulace
Jak tlustý plátek je libo? Regulace řezu je zřejmě nejdůležitější funkcí elektrického kráječe. Bez ní bychom stěží mohli mluvit o univerzálním zařízení. Ovšem různé přístroje nabízejí různé rozmezí. Směrodatná je především horní hranice. Obvykle je totiž možné přirazit kotouč prakticky těsně k opěrné desce a vytvářet i velmi tenké plátky. Ale co když potřebujete pořádný chleba do lesa nebo hezky tlustý steak?
Maximální tloušťka začíná na cca 12-15 mm. I tato tloušťka je pro většinu běžných potřeb docela dostačující. Přesto se za lepší standard považuje spíše horní hranice kolem 20-23 mm. Některé přístroje pak nabídnou i více.
Řezný kotouč kráječe potravin
Krájecí kotouč je bezesporu stěžejní součástí kráječe. Jaké parametry u něj sledovat? Z těch, které lze číselně či jinak exaktně vyjádřit, je to především průměr. Za určitý standard, především u domácích modelů, platí 170 mm. Ale zejména lepší a profesionální modely mohou mít i větší kotouč o průměru 190 mm.
Větší kotouč oceníte především při krájení objemných surovin. Velkých chlebů a kusů masa apod. Větší kotouč však zvětšuje rozměry zařízení, vyžaduje adekvátní výkon a zvyšuje obvykle i celkovou cenu. Dalším a zásadním parametrem je kvalita kotouče. Ta se odvíjí především od použité oceli a má vliv na trvanlivost ostří, přesnost řezu a celkovou životnost kotouče.
Za povšimnutí stojí i ostří. Zvolit můžete rovné či ozubené (vlnité, vroubkované). Ozubené si lépe poradí s čerstvým pečivem a tvrdšími surovinami obecně. Hladké zase lépe krájí tenoučké plátky měkčích surovin, sýrů, šunek atd. Nezřídka jsou součástí balení oba typy kotoučů a samozřejmě by měla být možnost dokoupit kompatibilní.
Materiálové zpracování kráječe na chleba
Z jakého materiálu může být elektrický kráječ na chleba a další potraviny? V zásadě se setkáte se dvěma základními materiály. Kovem a plastem. Plastové tělo mají zejména levné a velmi levné modely pro nenáročné domácí použití.
Pro náročnější, intenzivnější nebo profesionální použití je však jasnou volbou kov. Konkrétně obvykle nerez. Ten je vysoce hygienický a zajistí odolnost i stabilitu přístroje díky vyšší hmotnosti.
Regulace otáček
Regulace otáček patří mezi funkce, které vám může nabídnout skoro každý lepší elektrický kráječ na uzeniny, sýry, chleba apod. Tato regulace může být stupňová, anebo i plynule nastavitelná. Můžete si tak nastavit otáčky podle potřeb konkrétní potraviny. Bez této funkce se ovšem při běžném domácím použití dá obejít.
Bezpečnost používání elektrického kráječe potravin
Kráječ na potraviny pracuje při vysokých otáčkách s řezným kotoučem ostrým jako břitva. Tak jako dokáže hladce uříznout kus hovězího masa, dokáže rozdělit i něco, co mělo zůstat v celku. Při manipulaci se zařízením musíte být obezřetní a pracovat se soustředěním.
Pro zvýšení bezpečnosti nabízejí některé nástroje zejména chránič prstů, který má zabránit jejich styku s kotoučem. Některé mají kryt kotouče, aby nedošlo k pořezání při manipulace s nástrojem, třeba jeho přenášení. Další funkcí je dětská pojistka, která zabrání nechtěnému spuštění. I přesto přístroj zaslouží respekt a rozhodně by ho neměli používat malé děti.
Skladnost a praktičnost (sklopná deska, naviják kabelu)
Pokud bojujete s prostorem nebo chcete přístroj mimo používání lépe uskladnit, oceníte např. možnost sklopné desky, kterou některé modely nabízejí, nebo navíjení kabelu do těla přístroje, díky čemuž nebude síťová šňůra mimo provoz překážet.
Co je momentový (impulzní) provoz?
Některé modely kráječů nabízejí speciální funkci označovanou jako momentový či impulzní provoz. V takovém případě je typicky vyžadováno soustavné držení spínače, aby se kotouč otáčel. Je to vhodné, pokud chcete ukrojit např. jen jeden plátek nebo krajíc. Opakem je trvalý chod pro krájení většího množství surovin.
Příslušenství k nářezáku
Příslušenství kráječů potravin nebývá nijak zásadně rozmanité. Pokud vůbec nějaké je, pak sestává například z krytu na ostří, sběrného tácu nebo i náhradního kotouče, potažmo jiného typu kotouče (ozubený/hladký).
Jak udržovat kráječ potravin?
Z hygienických důvodů je potřeba kráječ pečlivě omýt, včetně kotouče, ideálně po každém použití nebo v pravidelném intervalu (každý večer). To platí, zejména pokud pracujete se syrovým masem nebo jinými surovinami, které podléhají zkáze a mohou kontaminovat jiné suroviny. Pokud krájíte pečivo nebo trvanlivější potraviny – můžete zvolit i nižší frekvenci údržby. Riskujete však přebírání pachů a ulpívání zbytků jiných surovin na nakrájených plátcích.
Další údržba už de facto spočívá jen v broušení nebo případné výměně kotouče. Zejména u kvalitních a vroubkovaných kotoučů a při domácím použití taková věc nemusí být zapotřebí mnoho let, nebo takříkajíc nikdy. Ale hladké a málo kvalitní kotouče mohou při častějším použití ostří časem ztrácet a nekrájejí už tak perfektně.
Kde koupit dobrý elektrický kráječ na chleba a další potraviny?
Kvalitní kráječe potravin můžete pořídit v e-shopu 4Home.cz nebo třeba taky Alza.cz.
Jaké jsou nejlepší značky elektrických kráječů?
Eklektický kráječ potravin Catler
Tento australský výrobce nabízí špičkovou kvalitu a oceňovaný je i pro skvělý design. Nabízí i kráječe pro velmi náročné použití.
Kráječe na chleba Gorenje
Známá a osvědčená slovinská značka, která vyrábí komplexní spektrum domácích spotřebičů. Najdete u ní i kvalitní a spolehlivé kráječe na chleba, sýr i salám.
Kráječe potravin Sencor
Domácí výrobce s obrovským portfoliem. Nechybí ani slušný výběr kráječů, včetně velmi dostupných modelů.
Kolik stojí kvalitní elektrický kráječ?
Cena do 1 500 Kč
V této relaci najdete domácí kráječe potravin pro běžné, nepříliš intenzivní použití. Ty nejlevnější, obvykle plastové, začínají už na cenách kolem 500 Kč.
Cena od 1 500 do 4 000 Kč
Vynikající výběr kvalitních a odolných kráječů na potraviny pro náročnější domácí použití, ale třeba i komerční účely. Typicky celokovové zpracování, vysoká životnost.
Cena nad 4 000 Kč
Elektrické kráječe potravin pro velmi náročné a profesionální použití. Špičkové zpracování, výkon, stabilita i životnost.
Diskuse u článku