ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Aku řetězové pily

Přemýšlíte, že by se akumulátorová pila mohla stát užitečným přírůstkem do vaší dílny? Pak vám zajisté přijde vhod náš dnešní článek. Zaměříme se v něm na výběr nejlepších akumulátorových řetězových pil a poradíme vám, podle čeho aku pilu vybírat. Vítězem našeho testu se stala akumulátorová řetězová pila Makita DUC353Z s velkým výkonem a dlouhou výdrží baterie.

Nejlepší celkově

Výkonná pila s dlouhou lištou a vysokou kapacitou baterie. Vhodná i pro intenzivnější použití.

Nejlepší poměr cena/výkon

Jednoruční kompaktní pila na aku pohon s bezuhlíkovým motorem a vynikající rychlostí řezu.

Nejlepší levná

Cenově dostupná a přitom výborně hodnocená pila s nízkou hmotností a tichým provozem.

Nejlepší aku řetězové pily

Recenze Makita DUC353Z – nejlepší aku řetězová pila

Nejlepší aku řetězová pila Makita DUC353Z test a recenze Pro náročné

Hmotnost: 4,7 kg| Délka lišty: 35 cm | Typ akumulátoru: Li-Ion | Napětí akumulátoru: 2 × 18 V | Doba práce: 30 minut | Hladina hluku: 100,4 dB | Přibližná cena: 6 200 Kč

Klady
 • Vynikající výkon
 • Výrazná délka lišty pro náročnější práci
 • Dva akumulátory (celkem 36 V)
Zápory
 • Vyšší hlučnost
 • Vyšší cena
 • Dodávaná bez akumulátoru a nabíječky

V rámci aku řetězových pil je Makita DUC353Z skutečným dříčem. Neztratí se ani v rukou profesionálního uživatele (ačkoli je stále „oficiálně“ řazena do hobby třídy). Může totiž nabídnout výkon, který už je takřka srovnatelný se slabšími benzínovými modely.

Za tím účelem je opatřena dvěma vysokokapacitními 18V akumulátory a silným bezuhlíkovým motorem. Ten odvede skvělou práci i bez produkce škodlivin a emisí. Rychlost řetězu lze navíc elektronicky regulovat podle aktuální potřeby. I délka lišty 35 cm svědčí o tom, že před sebou nemáte žádnou dětskou pilku, ale nástroj, s nímž se můžete pustit i do náročné práce. Tomu však odpovídá i vyšší hmotnost. Ta atakuje hranici 5 kg. Tím odpadá možnost jednoručního použití a taky hladina hluku roste až na cca 100 dB.

Řetězová akumulátorová pila Makita DUC353Z umožňuje snadné nasazování řetězu bez použití jiných nástrojů. Údržbu usnadňuje funkce automatického mazání. Stejně jako nižší námi recenzovaný typ této značky disponuje ochrannou technologií XPT pro práci v prachu nebo vlhkosti. Snad jedinou závažnější nevýhodou je, že standardně je tato pila dodávaná bez akumulátorů a nabíječky.

Recenze Makita DUC254Z – nejlepší ruční aku pila

Nejlepší aku řetězová pila Makita DUC254Z test a recenze Zlatý střed

Hmotnost: 2,8 kg | Délka lišty: 25 cm | Typ akumulátoru: Li-Ion | Napětí akumulátoru: 18 V |  Přibližná cena: 5 200 Kč

Klady
 • Nízká hmotnost
 • Vhodná pro jednoruční použití
 • Bezuhlíkový motor
 • Vysoká rychlost řezu
Zápory
 • Dodávaná bez akumulátoru

Makita DUC254Z patří mezi nejprodávanější akumulátorové řetězové pily na českém trhu a může se pochlubit mimořádně dobrými ohlasy. Pokud jde o poměr ceny a výkonu, bude jen obtížně hledat konkurenci. Jde totiž o velmi vyvážený výrobek, a to po všech stránkách. Pila disponuje lištou o délce 30 cm s řeznou délkou 25 cm, což je na akumulátorovou pilu solidní. Hmotnost jen 2,8 kg umožňuje i jednoruční použití.

S pilou se velmi dobře manipuluje. 18V akumulátor využívající pokročilou technologii Li-Ion vás příjemně překvapí výdrží. Přístroj je také vybaven speciální technologií XPT. Ta zajišťuje odolnost a možnost použití i ve výrazně prašném nebo vlhkém prostředí. Přidejte vysokou rychlost řezu, kvalitní bezuhlíkový motor a rychloupínací systém řetězu a výsledkem je skutečně poctivé nářadí za přiměřenou cenu.

Tato pila se skvěle hodí pro práce na zahradě, jako je prořez větví – včetně silnějších. Mohutný strom s ní sice nepokácíte, ale to obecně nelze čekat od žádné akumulátorové pily. V rámci hobby použití se ale Makita DUC254Z v dílně či kůlně rozhodně neztratí.

Recenze Hecht 920 – levná aku řetězová pila

Nejlepší aku řetězová pila HECHT 920 test a recenze Levný základ

Hmotnost: 2,8 kg | Délka lišty: 24,5 cm | Typ akumulátoru: Li-Ion | Napětí akumulátoru: 20 V | Přibližná cena: 2 300 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Solidní délka lišty
 • Nízká hmotnost
 • Tichý provoz
Zápory
 • Dodávána bez akumulátoru a nabíječky

Akumulátorová řetězová pila Hecht 920 má papírově docela podobné parametry jako předchozí model značky Makita. Opět se dočkáte velmi lehkého nástroje s řeznou délkou lišty 25 cm (přesněji 24,5 cm). Pila Hecht se uplatní především na zahradě při prořezech, přípravě dřeva na otop anebo třeba i v dílně. Zejména pokud se věnujete tesařině. Díky nízké hmotnosti a snadné ovladatelnosti s ní lze pracovat i v hůře dostupných místech nebo stísněnějším prostoru. Pohodlí při používání i údržbě je umocněno rychloupínacím systémem řetězu. Nejspíš oceníte i poměrně tichý chod, který nebude trhat uši sousedům ani vám.

Tato aku řetězová pila z dílny oblíbené značky Hecht sice rozhodně nepředstavuje žádnou výkonnostní špičku, ale vzhledem k ceně vás může velmi mile překvapit. Je však třeba mít na paměti, že tento model je prodáván bez akumulátoru a nabíječky. Ty je třeba dokoupit zvlášť.

Kompatibilní je s akumulátorem 000625B a nabíječkou 000620CH. Ale pokud máte jiné nářadí Hecht zařazené ve speciálním úsporném programu, Accu program Hecht, můžete využívat akumulátor z těchto zařízení. Pila se tedy vyplatí především těm z vás, kteří už mají, nebo se teprve chystají pořídit i další kompatibilní přístroje téže značky.

Porovnání aku řetězových pil

Makita DUC353Z Makita DUC254Z Hecht 920 Stihl GTA26 DeWalt DCM565N Ryobi OCS1830
recenze akumulátorové řetězové pily Makita Pro náročné recenze akumulátorové řetězové pily Makita Zlatý střed recenze akumulátorové řetězové pily Hecht Levný základ recenze akumulátorové řetězové pily Stihl recenze akumulátorové řetězové pily DeWalt recenze akumulátorové řetězové pily Ryobi
Přibližná cena 6 200 Kč 5 200 Kč 2 300 Kč 3 000 Kč 4 200 Kč 4 500 Kč
Výrobce Makita Makita Hecht Stihl DeWalt Ryobi
Délka lišty 35 cm 25 cm 24,5 cm 10 cm 30 cm 30 cm
Hmotnost 4,7 kg  2,8 kg 2,8 kg 1,2 kg 3,5 kg 3,2 kg
Napětí Aku 36 V 18 V 20 V 11 V 18 V 18 V
Typ Aku Li-Ion Li-Ion Li-Ion Li-Ion Li-Ion Li-Ion
Jednoruční použití × ×
Rychloupínání/
beznástrojové upínání
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny

Nejprodávanější akumulátorové řetězové pily

Jak vybrat aku řetězovou pilu?

Při výběru kvalitní akumulátorové pily je důležité vycházet z parametrů, jako je délka lištynapětí a typ akumulátoru nebo hmotnost či nároky na údržbu. Měli byste si taky ujasnit, zda je pro vás právě aku provedení ideální volbou.

Aku vs. elektrické a benzínové řetězové pily

Elektrické (síťové) řetězové pily

Toto nářadí vyžaduje přístup ke zdroji elektrické energie – tedy k zásuvce. Kabel může omezovat v pohybu, ale výhodou je soustavný chod bez nutnosti přerušení práce kvůli dobíjení baterie. Tyto pily se tudíž hodí především pro práce v dílně nebo kolem domu.

Benzínové pily

Benzínové modely jsou podobně mobilní jako ty akumulátorové. V případě, že máte s sebou záložní palivo, můžete pracovat bez přerušování i velmi dlouho. Zásadní výhodou těchto pil je však vynikající výkon. Většina profesionálních modelů má proto právě benzínový motor. Nevýhodou je vyšší hmotnost, náročnější údržba či produkce zplodin během práce.

Náš tip

Na našich stránkách najdete i podrobné recenze benzínových a elektrických řetězových pil, včetně návodu, jak je vybrat!

Akumulátorové řetězové pily

Pro akumulátorové nářadí je v současnosti typická spíše nižší výkonnost, ačkoli existují i výjimky. Hlavním benefitem je skvělá mobilita. Samozřejmě jste však limitováni výdrží baterie. Akumulátorové řetězové pily jsou skvělé pro hobby použití, zejména na zahradě (prořez, dřevo na otop apod.) či pozemku, kde by byl problém s dostupností elektrické sítě. Výhodou je taky obratnost, nepřekáží vám kabel a často možnost jednoručního použití.

Třídy aku řetězových pil

Výrobci řetězových pil obvykle pro usnadnění orientace uvádějí, zda konkrétní model spadá do hobby nebo profesionální třídy. Nejde o žádné standardizované nebo exaktní rozdělení jako spíše o rychlou nápovědu pro zákazníky.

Většina aku modelů je svým výkonem vhodná spíše pro hobby použití. Existují však i modely, jako například výše recenzovaná Makita DUC353Z, které dokážou výkonem a výbavou uspokojit i nároky profesionálů při specifických činnostech.

Aku řetězové pily - řezání

Akumulátor

Asi nepřekvapí, že při výběru aku řetězové pily je rozumné věnovat pozornost samotnému akumulátoru. Akumulátorové řetězové pily se totiž většinou prodávají bez kompletního příslušenství. Baterii i nabíječku je třeba si opatřit zvlášť. Proto pečlivě čtěte popis zboží a tento faktor zvažujte při výběru a porovnávání cen. Často jsou však určité akumulátory dané značky kompatibilní s různým nářadím, takže ve výsledku můžete spíše ušetřit.

ChytrýVýběr radí

Pokud jste se rozhodli pro aku řetězovou pilu Makita neobejdete se bez nabíječky akumulátorů.

Napětí akumulátoru

Hodnota nominálního napětí svědčí o tom, jaké výkony můžete od daného nástroje očekávat. Za poctivý standard je dnes považováno napětí minimálně 18 V. Jde o nejčastější volbu u kvalitních hobby akumulátorových pil. Některé slabé modely a „mini“ pily, jako třeba srovnávaná pila Stihl GTA 26, mohou mít využívat výrazně nižší napětí, třeba jen 10 nebo 12 V. Takové pily dosahují nízkého výkonu a jsou vhodné jen pro drobné, nenáročné práce. Naopak pily s vyšším napětím až 36 V už obstojí i při těžších pracích.

Kapacita

U aku pil se často setkáte s akumulátory o kapacitě kolem 2 Ah. Lepší a novější akumulátory mají kapacitu již 5 Ah. Tento údaj sám o sobě ještě příliš nevypovídá o reálné výdrži nářadí. Ve hře je totiž mnoho proměnných. Pokud výrobce či prodejce neuvádí ani orientační hodnoty doby provozu, což se bohužel docela často stává, mohou vám pomoci třeba recenze aku řetězových pil.

Jaké máme nejpoužívanější typy akumulátorů
Li-Ion Jde o lithium-iontové články. V dnešní době nejrozšířenější s velmi dobrými vlastnostmi. Mají vysokou kapacitu i při menším objemu, netrpí paměťovým efektem a vyznačují se obecně dlouhou životností. Tato technologie je dobrý standard, na který se vyplatí při výběru zaměřit.
NiMh Nikl-metal hydridové baterie. U aku nářadí stále docela rozšířená technologie, zejména u levnějších modelů. Vlastnosti obecně zaostávají za Li-Ion bateriemi.
NiCd Pro úplnost ještě zmiňme tuto technologii. Nikl-kadmiové baterie jsou už dávno za zenitem, a pokud na ně u levného a staršího nářadí narazíte, radši dejte ruce pryč. Trpí paměťovým efektem a jsou velmi neekologické.

Délka pilové lišty

Nelze opomenout důležitý parametr v podobě délky pilové lišty. U aku modelů je rozpětí poměrně značné. Vždy se zajímejte především o pracovní, neboli řeznou, délku lišty.

 • Existují mini pily s délkou lišty třeba jen kolem 6-10 cm. Vhodné jsou pro drobné práce v dílně nebo na zahradě.
 • Poměrně značně populární jsou lišty v rozmezí 20-30 cm. U aku řetězových pil nabídnou slušný výkon v kombinaci s obratností a univerzálností použití.
 • Pro náročnější použití je vhodné volit lištu o délce 30 a více cm.

Aku řetězové pily - test řezání

Hmotnost aku pil

Přestože akumulátor přidává nářadí na hmotnosti, patří aku pily obecně k nejlehčím řetězovým pilám. Díky tomu vynikající ovladatelností a s řadou modelů lze manipulovat pouze jednou rukou. To umožňuje snadnější práci v těžko přístupných místech nebo na omezeném prostoru.

 • Nejmenší aku pily (mini pily) se často hmotností pohybují jen kolem 1 kg.
 • Hmotností v rozpětí cca 2,5 až 4 kg se vyznačuje řada nejoblíbenějších modelů s dobrým poměrem ovladatelnosti a výkonu.
 • Výkonné aku modely mívají 4 a více kg a již nebývají vhodné pro jednoruční použití.
Náš tip

Práci s těžkými břemeny vám velmi usnadní elektrický lanový naviják. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší.

Příslušenství a funkce

Co ještě by vás mělo při nákupu zajímat a jaké funkce, možnosti nebo příslušenství mohou být součástí pily?

 • Rychloupínací systém – Umožňuje snadné nasazení řetězu bez nutnosti používat další nástroje.
 • Automatické mazání – Stačí doplňovat zásobník olejem a pila se o promazávání řetězu postará sama. Jde o velmi užitečnou funkci, která zásadně usnadňuje údržbu.
 • Baterie a nabíječka – Jak už jsme řekli, ne vždy je aku pila dodávaná v kompletním stavu. Někdy je akumulátor i nabíječka součástí balení, častěji je však třeba si je obstarat zvlášť.
 • Náhradní řetěz – Přítomnost rezervního řetězu jistě oceníte.
 • Teleskopický nástavec – U některých modelů se lze setkat s teleskopickým nástavcem pro práci ve výškách, ořez větví apod.

Ochranné pomůcky

Při práci s řetězovou pilou, ať už akumulátorovou nebo jinou, byste neměli zapomínat používat patřičné ochranné pomůcky. Patří sem především ochranné brýle, které chrání zrak před třískami, prachem a jinými částečkami. Taky pracovní helma, která je nezbytná zejména při ořezu velkých větví nebo kácení stromů. Pracovní rukavice pak zmírní vibrace a umožní pevnější úchop, zároveň ochrání ruce před zraněním.

Údržba

U akumulátorových řetězových pil je údržba poměrně jednoduchá, což patří mezi důležité výhody tohoto řešení. Důležité je především důkladné očištění lišty a řetězu po použití (samozřejmě sundané lišty a řetězu). K tomu vám pomůže rychloupínací a hlavně beznástrojový systém, stačí řetěz nasadit na lištu a kolečkem na straně aku řetězové pily ho utáhnout. Dále je třeba řetěz promazávat, ale o to se u řady pil stará funkce automatického mazání. Na vás je jen kontrola oleje v zásobníku. Broušení řetězu nechte profesionálům, nebo si pořiďte brusku na motorovou pilu.

Kde koupit aku řetězovou pilu?

Kvalitní akumulátorové řetězové pily můžete koupit prostřednictvím Heureka.cz, Alza.cz nebo třeba Lidl.cz.

Ceny aku řetězových pil:

Řetězová aku pila do 4 000 Kč

V této cenové relaci najdete především dostupnější aku modely s kratší lištou a menším výkonem. Jde o hobby modely především pro drobnější práce nebo méně náročné použití.

Řetězová aku pila od 4 000 do 6 000 Kč

Oblíbená kategorie, ve které už najdete výkonnější modely s větší lištou vhodné pro častější použití v dílně i na zahradě či pozemku. Může jít o jednoruční i dvouruční modely.

Řetězová aku pila nad 6 000 Kč

Zde už lze očekávat vysoce výkonné modely, řada z nich může spadat i do profesionální kategorie. Pracovní délka lišty je obvykle 30 cm nebo více. Typická je i vyšší hmotnost a spíše dvouruční použití.

Nejoblíbenější značky

Akumulátorová pila Makita

Společnost Makita založil v roce 1915 Masaburo Makita a zabýval se výrobou elektromotorů a generátorů. První elektrické nářadí představuje Makita až v roce 1958. Dnes o více než 60 let později je jedním z nejvýznamnějších výrobců profesionálního nářadí na světě. Kromě aku řetězových pil Makita nabízí více než 400 typů elektrického, akumulátorového, benzínového a v neposlední řadě vzduchového nářadí.

Motorová aku pila Hecht

Společnost Hecht Motors s.r.o. ,  byla založena v roce 1994 českými majiteli. První výrobky značky Hecht se začaly prodávat v roce 1998, elektrické pily a plotostřihy byly spolehlivé a výkonné. Vzhledem k jejich kvalitě začala firma rychle růst a rozšiřovat svůj sortiment. Budoucnost značky Hecht je právě v akumulátorových strojích. Řetězové akumulátorové pily Hecht se tak staly součástí programu Accu Hecht. Díky kompatibilitě nářadí se dají jejich akumulátory použít u většího množství aku nářadí.

Řetězová aku pila Stihl

Stihl zakládá v roce 1926 inovátor Andreas Stihl, kdy sám navrhl a postavil svou první řetězovou pilu, která byla poháněna elektřinou a vážila neuvěřitelných 64 kg. Firma však začala expandovat až v sedmdesátých letech minulého století. V dnešní době značka nabízí především vynikající výběr se širokým spektrem modelů akumulátorových řetězových pil Stihl. Od mini pilek pro nenáročné použití až po výkonné profesionální nástroje.

Test aku řetězové pily Makita DUC 353Z

Nejprodávanější aku řetězové pily na Heurece.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (112 hlasů)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář