ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Volně stojící vany

Volně stojící vany jsou designově povedeným vybavením, které se bude skvěle vyjímat nejen v koupelně, ale například i v ložnici. Jsou navrženy pro chvíle odpočinku a podpoří romantický vzhled místnosti. Pokud se rozhodnete pro rozměrnou vanu, budete si v ní užívat relaxaci po celodenním shonu a snadno načerpáte potřebné síly. Jak ale vybrat takovou vanu, se kterou budete spokojeni? Na co si dát pozor? A na co pamatovat při instalaci tohoto vybavení?

Právě na to se zaměříme v tomto článku. Kromě toho se ale dozvíte také konkrétní tipy na vany, které stojí za pozornost. Vítězem našeho srovnání se stala vana SAT Meda vyrobená z litého mramoru, která zaujme nevšedním vzhledem. Pokud se poohlížíte po retro vaně s nožičkama, v tomto ohledu zvítězila volně stojící vana na nožičkách Polysan Retro.

Z litého mramoru

Volně stojící vana vyrobená z litého mramoru zaujme svým nevšedním designem s jedinečným povrchem.

S nožičkama

Originální vana v retro designu zaujme chromovanými nožičkami a čistým bílým provedením.

Ke stěně

Klasická akrylátová vana pro instalaci ke stěně, která ušetří místo ve vaší koupelně.

Nejlepší volně stojící vany

Recenze SAT Meda –⁠ samostatně stojící vana z litého mramoru

SAT Meda – samostatně stojící vana z litého mramoru Pro náročné

Materiál: litý mramor | Orientace: levá i pravá | Výbava: včetně sifonu a nožiček | Objem: 309 l | V × D × H: 62 × 167 × 82,3 cm | Orientační cena: 60 000 Kč

Klady
 • Nevšední design
 • Kvalitní materiál
 • Levá i pravá orientace
 • Velký objem
 • Povrch hedvábně jemný na dotyk
 • Snadná údržba
 • Vysoká mechanická odolnost
Zápory
 • Vyšší cena

Pokud se poohlížíte po volně stojící vaně se skutečně originálním designem, pravděpodobně vás zaujme tento model označený jako SAT Meda. Jedná se o volně stojící vanu vyrobenou z litého mramoru, který je zárukou jejího precizního zpracování. Navíc se pyšní hedvábně jemným povrchem, který doslova vybízí ke každodenní relaxaci. Předností této vany jsou také perfektní tepelně-izolační vlastnosti. Povrch je přirozeně antibakteriální a dobře odolává skvrnám a plísním, díky čemuž se vana jednoduše udržuje.

Zásluhou vysoké pevnosti nemá vana tendenci se prohýbat. Společně se stálobarevností se proto můžete těšit z její opravdu dlouhé životnosti. Její délka dosahuje 167 cm a hodí se proto pro většinu dospělých osob. Potěší také velký objem, který činí 309 litrů. Ve vaně se velmi pohodlně leží a relaxuje. Navíc je dodávána včetně sifonu a nožiček. Z nevýhod lze zmínit snad jen poněkud vyšší pořizovací cenu

Recenze Polysan Retro – volně stojící retro vana s nožičkami

Retro volně stojící vana Polysan Retro Zlatý střed

Materiál: akrylát | Orientace: levá i pravá | Výbava: žádná | Objem: 175 l | V × D × H: 72 × 158 × 73 cm | Orientační cena: 21 500 Kč

Klady
 • Originální retro design
 • Kvalitní materiál
 • Levá i pravá orientace
 • Příznivá cena
 • Jednoduchá údržba
Zápory
 • Menší objem
 • Délka vany nemusí vyhovovat vysokým lidem

Pokud patříte mezi fanoušky retro designu, možná vás zaujme tato samostatně stojící vana na nožičkách, která se zaručeně stane dominantou každé koupelny nebo jiné místnosti. Pyšní se totiž klasickým bílým designem, který je navíc ozvláštněn chromovanými nožičkami. Právě ty dodávají vaně Polysan Retro její jedinečnost. Tato volně stojící vana do malé koupelny jako taková je vyrobena z kvalitního akrylátu se skvělými tepelně-izolačními vlastnostmi. Vybrat si můžete pravou i levou orientaci.

Vana dále zaujme jednoduchou údržbou, jelikož použitý materiál snadno zbavíte veškerých nečistot. Objem vany činí 175 litrů a její délka dosahuje 158 cm. Nelze ji proto příliš doporučit opravdu vysokým lidem, ty se budou poohlížet po větší variantě. Předností je také příznivá cena, která se pohybuje kolem hranice 21 000 Kč. Značka Polysan je zárukou kvality a profesionality.

Recenze Ravak Freedom W – volně stojící vana pro instalaci ke stěně

Solitérní vana Ravak Freedom W Levný základ

Materiál: akrylát | Orientace: levá i pravá | Výbava: včetně sifonu a nožiček | Objem: 260 l | V × D × H: 56,5 × 166 × 80 cm | Orientační cena: 42 000 Kč

Klady
 • Instalace ke stěně šetří místo
 • Kvalitní materiál
 • Levá i pravá orientace
 • Včetně sifonu a nožiček
 • Jednoduchá údržba
Zápory
 • Vyšší cena

Pokud ve vaší koupelně nemáte příliš mnoho místa, může pro vás být řešením volně stojící vana s instalací ke stěně. Takovou je i volně stojící vana ke zdi Ravak Freedom W umožňující orientaci na levou i pravou stranu. Vana je vyrobena z kvalitního a odolného akrylátu, díky čemuž můžete počítat s její dlouhou životností. Vana se pyšní tvary vykrouženými do jednotlivých křivek, díky čemuž podpoří vaši relaxaci na maximum. Na délku měří 166 cm a skvěle se proto hodí i pro vyšší osoby. Její celkový objem činí 260 litrů.

Předností této vany je také fakt, že je dodávána včetně sifonu a nožiček. V případě krytky přepadu a odtoku si můžete vybrat z chromové nebo černé varianty, aby výsledek lépe seděl do designu vaší koupelny. Z nevýhod lze zmínit vyšší cenu, která se pohybuje kolem hranice 42 000 Kč.

Nejoblíbenější volně stojící vany

Název Shrnutí
Top volně stojící vany
1. Volně stojící akrylátová vana Cersa Crea 162x72 CERSANIT CREA 162×72 Kvalitní akrylátová vana s délkou 162 cm a objemem 238 litrů. Zjistit cenu
2. Volně stojící vana SAT Dua SAT Dua 170×75 Akrylátová vana na levou i pravou stranu s délkou 170 cm. Zjistit cenu
3. Volně stojící vana REA Ferrano REA Ferrano 160 Akrylátová vana s originálním designem a délkou 160 cm. Zjistit cenu
4. Volně stojící vana z litého mramoru Polysan Nigra Polysan Nigra Vana z litého mramoru s celkovou délkou 158 cm. Zjistit cenu
5. volně stojící vana Pinel Beliani Pinel Beliani Elegantní volně stojící vana se zaoblenými hranami. Zjistit cenu
6. Volně stojící vana Dulcina Beliani Dulcina Beliani Volně stojící vana v exkluzivním designu s délkou 170 cm. Zjistit cenu

Nejprodávanější volně stojící vany

Jak vybrat samostatně stojící vanu

Samostatně stojící vany jsou bezesporu zajímavým designovým prvkem, který dokáže ozvláštnit nejen běžnou koupelnu, ale i vaši ložnici nebo třeba hotelový pokoj. Skvěle se hodí do velkých koupelen a prostor, které dokážou skvěle vyplnit. V poslední době se přitom takové vany těší velké popularitě. Pojďme se podrobněji podívat na to, jak takové vybavení vybrat a podle čeho se řídit.

Výhody a nevýhody samostatně stojících van

Nespornou výhodou samostatně stojících van je bezesporu jejich design, který je dostupný v mnoha různých variantách. Díky tomu můžete daný prostor opravdu ozvláštnit a udělat z něj něco výjimečného. Tyto vany také bývají prostorné a navržené tak, abyste se v nich mohli pohodlně oddávat relaxaci. Jelikož k nim nenainstalujete žádnou zástěnu, jsou primárně určeny opravdu na koupele, nikoliv jen na krátké sprchování.

Tak jako s každým vybavením, i se samostatně stojícím vanami se pojí určité nevýhody. Zejména se jedná o to, že pro některé osoby mohou být vzhledem ke své výšce hůře přístupné. Řeč je zejména o seniorech nebo malých dětech. A zmínit můžeme i fakt, že tento typ van je třeba udržovat v čistotě nejen z vnitřní, ale i vnější strany.

Náš tip

Zařizujete právě koupelnu? V tom případě vás jistě čeká také výběr umyvadla. Jeho design přitom můžete vybrat právě podle designu vaší vany a rozhodnout se pro umyvadlo na desku.

Jakou velikost vany zvolit

Nejdůležitějším parametrem při výběru velikosti vany je výška členů vaší domácnosti. Rozhodovat byste se přitom měli podle nejvyššího člověka, který bude vanu typicky užívat. Obvyklá délka dosahuje 160 cm, k dostání však bývají i delší vany, které ocení vyšší osoby. Co se týče šířky, ta se u vany samostatně stojící obvykle pohybuje kolem 70 až 75 cm.

Jak vybrat volně stojící vanu

Materiál hraje roli

Při výběru volně stojící vany rozhodně vezměte v úvahu také materiál, ze kterého je vyrobena. Nejrozšířenějšími variantami bývají akrylátové vany a vany vyrobené ze smaltované oceli.

Vany ze smaltované oceli jsou bytelné, tuhé a pyšní se dlouhou životností. Na druhou stranu mají však tendenci odebírat teplo a vana se může snadno odlupovat. Pocitově se vana může jevit jako studená.

Na druhou stranu akrylátové vany se rychle zahřívají a teplo drží. Díky tomu zůstává voda v nich déle příjemně teplá. Povrch van si dlouhou dobu zachovává svůj vzhled, je neporézní, snadno se čistí a má antibakteriální vlastnosti. Ještě o něco kvalitnější je poté litý akrylát, který je mechanicky i chemicky velmi odolný.

Na trhu jsou k dostání také vany z litého mramoru, které se vyrábí ze směsi mletého vápence, sklářských písků, polyesterové pryskyřice a barviv. Tento materiál vyniká perfektní odolností vůči mechanickému poškození a opotřebení a zároveň se pyšní skvělými tepelně izolačními vlastnostmi.

Kromě toho se u designových van můžete setkat také s pravým mramorem, dřevem, kamenem nebo sklem. Tyto varianty však nejsou tolik rozšířené a jejich přednosti spočívají především v nevšedním designu.

Tvar samostatně stojících van

Většina volně stojících van má obdélníkový tvar s ostřejšími hranami nebo podobu oválu se zaoblenými hranami. Při výběru tvaru vany je na místě se řídit celkovým designem vaší koupelny, respektive místností, v níž bude vana stát. Pokud například upřednostňujete zaoblené umyvadlo a další doplňky, skvěle jej doplní právě zaoblená vana a naopak. Zaoblená vana se navíc lépe ovine kolem vašeho těla a podpoří vaši relaxaci. Na trhu je k dostání také volně stojící rohová vana, která ostatně udává i její tvar.

Náš tip

Nedáte dopustit na dlouhou relaxaci ve vaně? Čas od času ale přijde vhod spíše krátká sprcha. Inspirujte se, jak vybrat sprchový kout a doplňte jím svou koupelnu. 

Umístění volně stojící vany

Při volbě umístění vaší nové vany vezměte v úvahu celkový prostor. Pamatujte na dodržování minimální vzdálenosti od stěn a dalšího vybavení, abyste mohli vanu bez potíží zbavit případných nečistot. Také myslete na to, že voda může někdy stříkat i mimo vanu a tímto způsobem tedy znečišťovat okolní vybavení. Vůbec nejlépe se vana bude vyjímat ve středu koupelny, kde tento typ nejlépe vynikne. Při volbě ideálního místa se také ujistěte, že vám nic nebude bránit v pohodlném vlézání a vylézání do a z vany.

Pokud nechcete vanu instalovat do prostoru, může pro vás být řešením volně stojící vana do rohu či ke stěně.

Jak na montáž volně stojící vany

Ze všeho nejdříve se ujistěte, že všechny díly potřebné k montáži jsou v dobrém stavu a nejsou nijak poškozené. Následně připojte hubici k odtokové trubce vany a následně připojte odtokovou trubku k odtokovému otvoru vany. Tímto způsobem máte připojení volně stojící vany na odpad hotové.

Nezapomeňte, že tento typ van musí být umístěn na nožičkách a mezi vanou a podlahou by měl být určitý prostor (přibližně 2 mm). Pro následné utěsnění využijte sanitární silikon. U volně stojící vany se silikon nanáší na spodní část vany. Volně stojící vanu je dále třeba doplnit volně stojící baterií do prostoru, která se instaluje přímo do podlahy.

Kde koupit volně stojící vanu

Pokud si chcete pořídit volně stojící vanu, vydejte se do vybraného koupelnového studia nebo e-shopu, který se zaměřuje právě na výběr koupelnového vybavení. V tomto ohledu lze doporučit například internetový obchod Siko, který má i kamenné prodejny po celé České republice. Širokou nabídku volně stojících van najdete také u Koupelny Syrový nebo v e-shopu Svet-koupelny.cz. Případně můžete pro inspiraci zavítat do srovnávače Biano.

Nejoblíbenější značky volně stojících van

Volně stojící vany jsou v současné době součástí portfolií mnoha známých značek. Zmínit lze například velmi rozšířenou a známou značku Ravak. Popularitě se však těší také vany značky Polysan či Cersanit.

Kolik stojí volně stojící vany

Nejlevnější volně stojící vany bývají k dostání za částku pohybující se kolem 20 000 Kč. Je ale třeba počítat s tím, že se mnohdy jedná spíše o menší vany, které nemusí vyhovovat všem uživatelům.

Nejširší nabídka produktů na vás čeká v cenové relaci kolem 50 000 Kč. V této cenové hladině si již můžete pořídit kvalitní vanu z odolného materiálu se zajímavým designem a dostatkem prostoru.

Nejdražší designové vany vyrobené například z mramoru se svou cenou mohou vyšplhat i k částce přesahující 200 000 Kč. Takové vany však již cílí na poměrně úzký okruh uživatelů.

Oblíbené samostatně stojící vany

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.9 (11 hlasů)

Autor článku

Hana Smětáková
Hana Smětáková

Už několik let se zabývám copywritingem a má práce mě moc baví. Ve volném čase nepohrdnu procházkou do přírody, relaxací v sauně, zajímavou knížkou nebo třeba cvičením. Moc ráda také objevuji nová místa, a proto není žádným tajemstvím, že mým největším koníčkem je cestování. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář