ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší sprchové kouty 2020 – recenze a jak vybrat

Datum 16.7.2019 Odborná redakce Odborná redakce

V minulosti byla preferovaným místem pro očistu těla vana. Jelikož však doba pokročila a lidé hledají stále komfortnější řešení pro konaní svých denních rituálů, proto vymysleli a zdokonalili praktičtější prostor pro mytí – sprchové kouty. Ty jednak zabírají méně místa v koupelně, jednak je jejich využití mnohem rychlejší než složité napouštění vany.

Vzhledem k tomu, že trh se v poslední doba zaplnil různými modely od různých firem, které naleznou specifické využití, připravili jsme pro vás následující text. V něm vám poradíme, jak správně „sprcháč“ vybrat a představíme ty nejlepší výrobky, jež je možné nyní zakoupit.

1Nejlepší sprchové kouty

Ravak Supernova SRV2-80 S PEARL 14V4010211 Ravak Pivot PSKK3-90 Satin + Transparent 37677U00Z1 GELCO Sigma obdélníkový sprchový kout 1200x700mm L/P
Ravak Supernova SRV2-80 S PEARL 14V4010211 GELCO Sigma obdélníkový sprchový kout 1200x700mm L/P varianta SG1242SG1567
Levný základ Zlatá střední cesta Pro náročné
KLADY Nízká cena
Volitelná výplň
Stabilní rámová konstrukce
Jednoduché otevírání dveří
Kvalita konstrukce a zpracování
Dobře těsnící dveře
Značný rozměr
Povedený design
Kvalitní výplň
ZÁPORY Malý rozměr
Horší kvalita posuvu
Vyšší cena
Obtížnější seřízení dveří
Vysoká cena
SHRNUTÍ Dobrá a levná volba na chaty či pro zájemce o příležitostné sprchování Kvalitní výrobek pro všechny, kterým stačí menší prostor Vynikající volba pro zákazníky náročné na prostor, design a kvalitu sprchového koutu
POROVNAT CENY POROVNAT CENY POROVNAT CENY

Recenze: Ravak Supernova SRV2-80 S PEARL 14V401021

Konstrukce: rámová | Rozměr: 77 × 79 cm | Materiál rámu: plast | Způsob otevírání dveří: posuvný | Materiál výplně: polystyrol / bezpečnostní sklo | Přibližná cena: 2 400 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Volitelná výplň
 • Stabilní rámová konstrukce
Zápory
 • Malý rozměr
 • Horší kvalita posuvu

Prvním koutem našeho přehledu je Ravak Supernova SRV2-80 S PEARL 14V4010211. Ten představuje ideální volbu pro zákazníky preferující vanu, kteří ovšem potřebují někdy v rychlosti využít služeb sprchy.

Největší výhodou je nízký finanční obnos, jenž je nutné za pořízení výrobku zaplatit. Samozřejmě se jedná o cenu bez vaničky a posuvných dveří. Potěší rovněž možnost zvolit si buďto plastovou nebo skleněnou výplň dle vlastních preferencí. Rámová konstrukce je vyrobena z tvrdého plastu a pyšní se dobrou stabilitou.

Zásadním nedostatkem je zejména malý rozměr, jenž nedosahuje ani 80 × 80 cm. Je tak nutné se připravit na to, že sprchování nebude příliš pohodlné a na omezený pohyb v koutu. Rozpaky budí i provedení posuvů, u něhož nelze očekávat dlouhou výdrž.

Celkově se tak jedná o model, jenž je určený zejména pro sezónní obydlí případně pro jedince, kteří sprchu využívají jen příležitostně. V případě každodenního používání nelze očekávat výdrž nad rámec záruky.

Recenze: Ravak Pivot PSKK3-90 Satin + Transparent 37677U00Z

Konstrukce: rámová | Rozměr: 87 × 87 cm | Materiál rámu: plast | Způsob otevírání dveří: posuvný | Materiál výplně: bezpečnostní sklo | Přibližná cena: 8 000 Kč

Klady
 • Jednoduché otevírání dveří
 • Kvalita konstrukce a zpracování
 • Dobře těsnící dveře
Zápory
 • Vyšší cena
 • Obtížnější seřízení dveří

I produkt střední třídy pochází z dílny klasického výrobce sanitárního zboží, firmy Ravak. Model Pivot PSKK3-90 Satin + Transparent 37677U00Z1 již nabízí parametry plně dostačující pro pravidelné sprchování.

Výrazným pozitivem je jednoduché ovládání dveří s  povedenými posuvy. Není tak třeba se bát, že by postupem času mohlo začít otevírání dveří váznout. Vysoká úroveň použitých materiálů má za následek odolnou a pohlednou konstrukci, přičemž síla skla 8 mm zaručuje značnou ochranu. Dveře po zavření dobře těsní a není se tak třeba bát toho, že by voda vytekla do koupelny.

Nedostatkem je tak již poněkud vyšší cena, která se ještě dále zvyšuje nutností dokoupení vaničky. Seřízení jinak dobře zpracovaných dveří je obtížnější a pro méně technicky zdatné jedince se může jednat o příliš náročný úkol.

Sečteno a podtrženo, pro potřeby pravidelného sprchování bez ohledu na komfort je tento výrobek od firmy Ravak více než dostačující.

Recenze: GELCO Sigma obdélníkový sprchový kout 1200x700mm L/P varianta SG1242SG156

Konstrukce: půlrámová | Rozměr: 120 × 70 cm | Materiál rámu: hliník | Způsob otevírání dveří: posuvný | Materiál výplně: bezpečnostní sklo | Přibližná cena: 12 500 Kč

Klady
 • Značný rozměr
 • Povedený design
 • Kvalitní výplň
Zápory
 • Vysoká cena

Mezi to nejlepší, co je v současné době možné na trhu se sprchovými kouty zakoupit, je GELCO Sigma obdélníkový sprchový kout 1200x700mm L/P varianta SG1242SG1567. Ten nabízí za hodně peněz skutečně hodně muziky.

Největší výhodou je obrovský rozměr, díky němuž sprcha nabízí dostatečný prostor pro jednotlivce, v případě nutnosti pojme i více osob najednou. Designové provedení skvěle zapadne i do nejmodernějších koupelen a výplň z 6 mm bezpečnostního skla zajišťuje vysokou odolnost proti případným nárazům.

Jediným podstatným negativem tak je výrazný finanční obnos, jenž je nutné za pořízení výrobku zaplatit. Stejně jako v předcházejících případech je navíc nutné k dané sumě připočíst i náklady na vaničku, jež mohou celkovou cenu navýšit až o dalších 10 000 Kč.

Náročné zákazníky, kteří se na cenu neohlížejí, ale naopak hledají produkt, jenž by skvěle zapadl do jejich velké koupelny, však tento model zcela jistě potěší.

2Nejprodávanější sprchové kouty podle Heureky

3Jak správně vybrat sprchový kout?

Základem je volba jednoho ze tří typů konstrukce. Důležité je brát ohled i na tvar a velikost prostoru, způsob otevírání dveří či materiál vaničky. Dobré je též volit správný materiál výplně.

Kritéria výběru

Typ konstrukce

Základem každého sprchové koutu je jeho konstrukce. Pro její výrobu se v současné době využívá buďto hliníku nebo plastu. Hliník dobře vypadá za všech okolností, při jeho výběru je však nutné dát pozor na úroveň jeho zpracování. Příliš levné konstrukce totiž mají tendenci se postupem času deformovat.

Plast nabízí dostatečnou odolnost, existuje v mnoha barevných provedeních a je dlouhodobě tvarově stálý. Designově to však není žádná hitparáda.

Co se pak týká samotného řešení konstrukce, lze se na trhu setkat se třemi základními druhy – rámovou, bezrámovou a půlrámovou. Každý z nich má své vlastní výhody a nevýhody a je určen pro jiný typ domácnosti. Jejich přehlednou charakteristiku nabízí následující tabulka:

Typ konstrukce Výhody Nevýhody
Rámová Vysoká odolnost, stabilita konstrukce, vhodné do často používaných sprch Horší vzhled, vyšší hmotnost
Půlrámová Odlehčená konstrukce, absence nevzhledných svislých pruhů, posuvné dveře šetří místo Vyšší cena, menší stabilita
Bezrámová Moderní odlehčený design Nutnost přichycení profilů ke zdi, vyšší cena, nižší výdrž v případě častého používání

Tvar a velikost prostoru

Významnou roli má samozřejmě i tvar a velikost prostoru vyčleněného pro umístění sprchy. Podle něj je nutné volit i odpovídající tvar sprchového koutu, přičemž standardně se na trhu vyskytují produkty čtvercového, obdélníkového či čtvrtkruhového tvaru. Rozměry se pohybují od 75 × 75 cm po 90 × 120 cm. Výjimkou však dnes nejsou ani zařízení dvojnásobné velikosti.

Obecně platí, že minimálním rozměrem, zaručujícím pohodlné sprchování s dostatkem místa je 80 × 80 cm.

Způsob otevírání dveří

S velikostí prostoru v koupelně souvisí i způsob otevírání dveří. Ten by měl být vybírán tak, aby byl vstup a výstup z koutu, pokud možno co nejsnadnější a zároveň dveře zbytečně neomezovaly okolí. V současné době se prodávají čtyři různé typy otevírání. Bližší informace o nich poskytuje následující tabulka:

Způsob otevírání dveří Výhody Nevýhody
Posuvné Prostorově nenáročné, efektivní zadržení vody Závislé na kvalitě pojezdů, které se časem mohou deformovat
Zalamovací Maximální vstup po otevření dveří, prostorově nenáročné, efektivní zadržení vody Vyšší cena
Pantové, otočné do prostoru Elegantní vzhled, konstrukčně nenáročné Voda stéká ven, prostorově náročné,
Shrnovací Odolnost, velký průchod, možnosti úpravy rozměrů Nižší efektivita zadržování vody

Materiál výplně dveří

V neposlední řadě se nevyplatí zapomínat i na materiál výplně dveří, jenž by měl být vybírán s ohledem na celkové designové provedení koutu. Stejně jako v předchozím případě i zde se vyskytuje trojice nejužívanějších složení – sklo, polystyrol a lamely.

Skleněná výplň je samozřejmě vyrobena z bezpečnostního skla tak, aby byla limitována možnost zranění. Povrchová úprava podstatně usnadňuje údržbu, která je za pomocí chemických přípravků skutečně hračka.

Polystyrolovou výplň je možné nalézt u produktů s plastovým rámem a dá se zakoupit v několika provedeních, takže lze při jejím výběru brát ohled na design koupelny. Obecně je výhodnější zvolit alespoň nějaké vzorky, případně matné provedení, jež eliminuje případné škrábance.

Lamelová výplň je pak specificky využívána v koutech se shrnovacím otevíráním dveří, její vlastnosti jsou však prakticky shodné s těmi, jež nabízí polystyrol.

Materiál vaničky

Důležitým faktorem, jenž ovlivňuje nejen stabilitu zařízení, ale zejména jeho cenu je i provedení vaničky. Momentálně se pro konstrukci vany využívají tři základní materiály– akrylát, smalt a umělý kamen (tzv. lité vaničky)

Akrylátové vaničky jsou nejlevnější, dobře tvarovatelné a vyznačují se vcelku uspokojivou odolností. Jsou vša náchylné k poškrábaní a častým používáním koutu se deformuji nejrychleji ze všech tří materiálů.

Desetiletími ověřený smalt je potom pravým opakem, je tak tvrdý, že prakticky není možné jej poškrábat. Na druhé straně však může pád tvrdšího předmětu způsobit odštípnutí jeho části. Kvalita provedení smaltované vaničky závisí zejména na její tloušťce. Ta by měla být alespoň 3,5 mm.

Nejmladším, ale stále oblíbenějším materiálem je umělý kámen. Lité vaničky z něj vyrobené charakterizuje obrovská stabilita, odolnost proti poškrábaní a nikterak se nedeformují ani při častém sprchování. Jejich zásadní nevýhodou je pak výrazně vyšší cena a zejména hmotnost, jež může dosahovat až 30 kg.

Nejprodávanější sprchové kouty podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.0 (1 hlas)

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články