ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší sprchové kouty 2023 – recenze a jak vybrat

V minulosti byla preferovaným místem pro očistu těla vana. Jelikož však doba pokročila a lidé hledají stále komfortnější řešení pro konaní svých denních rituálů, proto vymysleli a zdokonalili praktičtější prostor pro mytí – sprchové kouty. Ty jednak zabírají méně místa v koupelně, jednak je jejich využití mnohem rychlejší než složité napouštění vany. Vzhledem k tomu, že trh se v poslední době zaplnil různými modely od různých firem, které naleznou specifické využití, připravili jsme pro vás následující text. V něm vám poradíme, jak správně sprchový kout vybrat a představíme ty nejlepší sprcháče, jež je možné nyní zakoupit.

Nejlepší celkově

Nejlepší prostorný sprchový kout s elegantním designem pro náročné.

Nejlepší cena/kvalita

Kvalitní výrobek pro všechny, kterým stačí menší prostor.

Nejlepší levný (do 3 000 Kč)

Dobrá a levná volba na chaty či pro zájemce o příležitostné sprchování.

Nejlepší sprchové kouty

Recenze Gelco Dragon GD4490 – nejlepší sprchový kout bez vaničky

Sprchový kout Gelco Dragon GD4490 Pro náročné

Konstrukce: čtvrtkruhový | Rozměr: 90 × 90 cm | Materiál rámu: hliník | Způsob otevírání dveří: posuvný | Materiál výplně: bezpečnostní sklo | Přibližná cena: 16 800 Kč

Klady
 • Velký rozměr
 • Kvalitní výplň
 • Elegantní design
 • Variabilní provedení
Zápory
 • Vyšší cena
 • Nepřehledný návod

Aktuální trend koupelen vyžaduje prostorné sprchové kouty. Pokud patříte mezi náročné uživatele a chcete pro sebe a pro svou rodinu jen to nejlepší, jistě vás zaujme čtvrtkruhový sprchový kout Gelco Dragon GD4490.

Největší výhodou čtyřdílného sprchového koutu je samozřejmě jeho prostornost. Rozměry 90 × 90 cm jsou ideální nejenom pro skladnost v koupelně, ale také pro pohodlné sprchování. Designové provedení je dalším plusem sprchového koutu, protože kombinace čirého skla a lesklého chromu působí elegantně a čistě.

Se sprchovým koutem Gelco Dragon GD4490 se nemusíte bát o svou bezpečnost, protože kvalitní hliníková konstrukce je vyplněna bezpečnostním sklem o tloušťce 8 mm. Sympatická je také variabilita provedení – při nákupu nemusíte přemýšlet, jakou stranu potřebujete a můžete se rozhodnout až při následné montáži.

Našli jsme pouze dva drobné nedostatky. Nevýhodu vidíme ve vyšší ceně, ale při pohledu na parametry a vzhled produktu tuto cenu naprosto chápeme. Pevné nervy však přejeme při montáži, protože podle uživatelů je návod nepřehledný a zmatečný. Šikovný domácí kutil však nebude mít s instalací problém. I přes tyto dva drobné nedostatky můžeme sprchový kout od výrobce Gelco doporučit všem náročným uživatelům.

Recenze Ravak Pivot PSKK3-90 Satin – nejlepší sprchový box s rámovou konstrukcí

Nejlepší sprchový kout Ravak Pivot PSKK3-90 Satin + Transparent 37677U00Z Zlatý střed

Konstrukce: rámová | Rozměr: 87 × 87 cm | Materiál rámu: plast | Způsob otevírání dveří: posuvný | Materiál výplně: bezpečnostní sklo | Přibližná cena: 9 200 Kč

Klady
 • Jednoduché otevírání dveří
 • Kvalita konstrukce a zpracování
 • Dobře těsnící dveře
Zápory
 • Vyšší cena
 • Obtížnější seřízení dveří

Produkt střední třídy pochází z dílny klasického výrobce sanitárního zboží, firmy Ravak. Model Pivot PSKK3-90 Satin + Transparent 37677U00Z1 nabízí parametry plně dostačující pro pravidelné sprchování.

Výrazným pozitivem je jednoduché ovládání dveří s  povedenými posuvy. Není tak třeba se bát, že by postupem času mohlo začít otevírání dveří váznout. Vysoká úroveň použitých materiálů má za následek odolnou a pohlednou konstrukci, přičemž síla skla 8 mm zaručuje značnou ochranu. Dveře po zavření dobře těsní a není se tak třeba bát toho, že by voda vytekla do koupelny.

Nedostatkem je tak již poněkud vyšší cena, která se ještě dále zvyšuje nutností dokoupení vaničky. Seřízení jinak dobře zpracovaných dveří je obtížnější a pro méně technicky zdatné jedince se může jednat o příliš náročný úkol.

Sečteno a podtrženo, pro potřeby pravidelného sprchování bez ohledu na komfort je tento výrobek od firmy Ravak více než dostačující.

Recenze Ravak Supernova SRV2-80 S PEARL 14V401021 – jednoduchý a levný sprchový kout

Sprchový kout Ravak 14V4010211 – recenze a testy Levný základ

Konstrukce: rámová | Rozměr: 77 × 79 cm | Materiál rámu: plast | Způsob otevírání dveří: posuvný | Materiál výplně: polystyrol / bezpečnostní sklo | Přibližná cena: 2 800 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Volitelná výplň
 • Stabilní rámová konstrukce
Zápory
 • Malý rozměr
 • Horší kvalita posuvu

Dalším koutem našeho přehledu je Ravak Supernova SRV2-80 S PEARL. Ten představuje ideální volbu pro zákazníky preferující vanu, kteří ovšem potřebují někdy v rychlosti využít služeb sprchy.

Největší výhodou je nízký finanční obnos, jenž je nutné za pořízení výrobku zaplatit. Samozřejmě se jedná o cenu bez vaničky a posuvných dveří. Potěší rovněž možnost zvolit si buďto plastovou nebo skleněnou výplň dle vlastních preferencí. Rámová konstrukce je vyrobena z tvrdého plastu a pyšní se dobrou stabilitou.

Zásadním nedostatkem je zejména malý rozměr, jenž nedosahuje ani 80 × 80 cm. Je tak nutné se připravit na to, že sprchování nebude příliš pohodlné a na omezený pohyb v koutu. Rozpaky budí i provedení posuvů, u něhož nelze očekávat dlouhou výdrž.

Celkově se tak jedná o model, jenž je určený zejména pro sezónní obydlí případně pro jedince, kteří sprchu využívají jen příležitostně. V případě každodenního používání nelze očekávat výdrž nad rámec záruky.

Nejprodávanější sprchové kouty podle Heureky

Jak správně vybrat sprchový kout?

Základem je volba jednoho ze tří typů konstrukce. Důležité je brát ohled i na tvar a velikost prostoru, způsob otevírání dveří či materiál vaničky. Dobré je též volit správný materiál výplně.

Kritéria výběru

Typ konstrukce

Základem každého sprchové koutu je jeho konstrukce. Pro její výrobu se v současné době využívá buďto hliníku nebo plastu. Hliník dobře vypadá za všech okolností, při jeho výběru je však nutné dát pozor na úroveň jeho zpracování. Příliš levné konstrukce totiž mají tendenci se postupem času deformovat.

Plast nabízí dostatečnou odolnost, existuje v mnoha barevných provedeních a je dlouhodobě tvarově stálý. Designově to však není žádná hitparáda.

Co se pak týká samotného řešení konstrukce, lze se na trhu setkat se třemi základními druhy – rámovou, bezrámovou a půlrámovou. Každý z nich má své vlastní výhody a nevýhody a je určen pro jiný typ domácnosti. Jejich přehlednou charakteristiku nabízí následující tabulka:

Typ konstrukce Výhody Nevýhody
Rámová Vysoká odolnost, stabilita konstrukce, vhodné do často používaných sprch Horší vzhled, vyšší hmotnost
Půlrámová Odlehčená konstrukce, absence nevzhledných svislých pruhů, posuvné dveře šetří místo Vyšší cena, menší stabilita
Bezrámová Moderní odlehčený design Nutnost přichycení profilů ke zdi, vyšší cena, nižší výdrž v případě častého používání

Tvar a velikost prostoru

Významnou roli má samozřejmě i tvar a velikost prostoru vyčleněného pro umístění sprchy. Podle něj je nutné volit i odpovídající tvar sprchového koutu, přičemž standardně se na trhu vyskytují produkty čtvercového, obdélníkového či čtvrtkruhového tvaru. Rozměry se pohybují od 75 × 75 cm po 90 × 120 cm. Výjimkou však dnes nejsou ani zařízení dvojnásobné velikosti.

Obecně platí, že minimálním rozměrem, zaručujícím pohodlné sprchování s dostatkem místa je 80 × 80 cm. Jedním z nejčastěji kupovaných koutů je pak sprchový kout 100×100.

Způsob otevírání dveří

S velikostí prostoru v koupelně souvisí i způsob otevírání dveří. Ten by měl být vybírán tak, aby byl vstup a výstup z koutu, pokud možno co nejsnadnější a zároveň dveře zbytečně neomezovaly okolí. V současné době se prodávají čtyři různé typy otevírání. Bližší informace o nich poskytuje následující tabulka:

Způsob otevírání dveří Výhody Nevýhody
Posuvné Prostorově nenáročné, efektivní zadržení vody Závislé na kvalitě pojezdů, které se časem mohou deformovat
Zalamovací Maximální vstup po otevření dveří, prostorově nenáročné, efektivní zadržení vody Vyšší cena
Pantové, otočné do prostoru Elegantní vzhled, konstrukčně nenáročné Voda stéká ven, prostorově náročné,
Shrnovací Odolnost, velký průchod, možnosti úpravy rozměrů Nižší efektivita zadržování vody

Materiál výplně dveří

V neposlední řadě se nevyplatí zapomínat i na materiál výplně dveří, jenž by měl být vybírán s ohledem na celkové designové provedení koutu. Stejně jako v předchozím případě i zde se vyskytuje trojice nejužívanějších složení – sklo, polystyrol a lamely.

Skleněná výplň je samozřejmě vyrobena z bezpečnostního skla tak, aby byla limitována možnost zranění. Povrchová úprava podstatně usnadňuje údržbu, která je za pomocí chemických přípravků skutečně hračka.

Polystyrolovou výplň je možné nalézt u produktů s plastovým rámem a dá se zakoupit v několika provedeních, takže lze při jejím výběru brát ohled na design koupelny. Obecně je výhodnější zvolit alespoň nějaké vzorky, případně matné provedení, jež eliminuje případné škrábance.

Lamelová výplň je pak specificky využívána v koutech se shrnovacím otevíráním dveří, její vlastnosti jsou však prakticky shodné s těmi, jež nabízí polystyrol.

Náš tip

Stále více využívanou alternativou ke sprchovým koutem jsou sprchové boxy. Jsou to vlastně sprchové kouty se čtyřmi pevnými stěnami s pevnou konstrukcí a vaničkou. V nabídce jsou od jednoduchých boxů až po luxusní parní boxy. Nejprodávanějším rozměrem je sprchový box 90×90.

Materiál vaničky

Důležitým faktorem, jenž ovlivňuje nejen stabilitu zařízení, ale zejména jeho cenu je i provedení vaničky. Momentálně se pro konstrukci vany využívají tři základní materiály– akrylát, smalt a umělý kamen (tzv. lité vaničky)

Akrylátové vaničky jsou nejlevnější, dobře tvarovatelné a vyznačují se vcelku uspokojivou odolností. Jsou vša náchylné k poškrábaní a častým používáním koutu se deformuji nejrychleji ze všech tří materiálů.

Desetiletími ověřený smalt je potom pravým opakem, je tak tvrdý, že prakticky není možné jej poškrábat. Na druhé straně však může pád tvrdšího předmětu způsobit odštípnutí jeho části. Kvalita provedení smaltované vaničky závisí zejména na její tloušťce. Ta by měla být alespoň 3,5 mm.

Nejmladším, ale stále oblíbenějším materiálem je umělý kámen. Lité vaničky z něj vyrobené charakterizuje obrovská stabilita, odolnost proti poškrábaní a nikterak se nedeformují ani při častém sprchování. Jejich zásadní nevýhodou je pak výrazně vyšší cena a zejména hmotnost, jež může dosahovat až 30 kg.

Nejprodávanější sprchové kouty podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.2 (6 hlasů)

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář