ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší sušičky ovoce 2022 – Srovnávací test a recenze

Datum 5.8.2022 Odborná redakce Odborná redakce

Máte vlastní zahrádku a chcete zdravě uchovat svoji úrodu ovoce a zeleniny na dlouhé zimní večery? Jste náruživý houbař nebo si chcete dělat svoje vlastní bylinkové čaje? Ve všech těchto případech a mnoha dalších vám bude sušička potravin dobrým pomocníkem.

Sušičky na potraviny nejsou ani nějak extra drahé. Kvalitní přístroj pro domácí použití bez problémů koupíte v rozmezí od 1 000 do 2 000 Kč a pro většinu z nás nemá příliš smysl utrácet více. Možná právě proto je jednou z nejoblíbenější sušiček ovoce na českém trhu G21 Paradiso Big. Více v testu sušiček potravin.

Nejlepší celkově

Nejlepší multifunkční sušička potravin s infračervenou technologií.

Nejlepší cena/výkon

Vysoce účinná sušička potravin s velkou plochou sušení. Velmi populární model.

Nejlepší levná (do 1 000 Kč)

Skvělá sušička pro domácí použití. Za příznivou cenu a se slušnou sušící plochou.

Nejlepší sušičky ovoce

Recenze: Maxxo Infra Dry+ – šetrná multifunkční sušička potravin

Maxxo Infra Dry+ – šetrná multifunkční sušička potravin Pro náročné

Počet plat: 5 | Celková sušící plocha: 11 100 cm2 | Příkon: 500 W | Časovač: Ano | Regulace teploty: Ano (35 – 75 °C) | Hmotnost: 6,4 kg | Přibližná cena: 5 999 Kč

Klady
 • Moderní vzhled
 • Nerezové pláty
 • Multifunkční využití
 • Infračervená technologie
 • Rychlé sušení
Zápory
 • Menší počet plátů
 • Vyšší cena

Pro opravdu náročné uživatele jsme vybrali multifunkční sušičku potravin Maxxo Infra Dry+, se kterou usušíte potraviny dvakrát rychleji než s horkovzdušnou sušičkou. Infračervené záření působí na potraviny stejně jako sluneční paprsky, takže je sušení šetrnější a efektivnější. Potraviny si uchovají veškeré potřebné minerály, vitamíny, ale zároveň si zachovají přirozenou barvu a skvělou chuť.

Největší výhodu vidíme v univerzálním využití, protože díky svému výkonu 500 W a velikosti se sušička postará o jakékoliv potraviny. Ať už jí svěříte úrodu ovoce a zeleniny, čerstvé bylinky, lesní houby nebo dokonce maso, nikdy vás nezklame. Uživatelé tohoto modelu často připravují sušené Jerky maso nebo vlastní domácí jogurt.

Maxxo Infra Dry+ se může pochlubit 5 přednastavenými programy, přičemž můžete sušit klasickým horkým vzduchem nebo za pomocí šetrnější infračervené technologie. Pokud vám ani jeden z programů nebude vyhovovat, můžete si čas sušení a teplotu zvolit sami pomocí manuálního režimu. Nastavit lze teploty od 35 – 75 °C a délku sušení od 1 hodiny až po 99 hodin.

Uživatelé kladně hodnotí i moderní vzhled a nerezové pláty. Těch je bohužel pouze 5, což není zrovna moc. Nemile nás překvapila i vyšší cena, ale vzhledem k univerzálnímu využití a šetrnějším programům Sušička má celkem 5 nerezových plátů o velikosti 30 cm, což bohužel není moc.

Recenze: G21 Paradiso Big – TOP sušička na ovoce v poměru cena/výkon

G21 Paradiso Big - TOP sušička na ovoce v poměru cena/výkon Zlatý střed

Počet plat: 6 | Celková sušící plocha: 7 180 cm² | Příkon: 550 W | Časovač: Ano | Regulace teploty: Ano (40-70°C) | Hmotnost: 3,37 kg | Přibližná cena: od 1 400 Kč

Klady
 • Účinnost sušení
 • Velká sušící plocha
 • Cena/výkon
Zápory
 • Dlouhá doba sušení
 • Už trochu těžší

Ne nadarmo je G21 Paradido Big pravděpodobně nejprodávanější sušičkou potravin na českém trhu. Jedná se o ideální volbu pro lidi, kteří suší často nebo musí občas nárazově usušit větší množství potravin. Paradiso umožňuje regulovat teplotu sušení mezi 40 až 70 °C a nechybí ani časovač. Pro lepší přehled najdete na displeji i aktuální teplotu a čas do konce sušení.

Účinnost sušení je vysoká a sušení je po celé ploše rovnoměrné. Sušička dopadala dobře i v testu společnosti dTest, kde jediná větší výtka směřovala k rychlosti sušení. Jiné modely sice suší možná rychleji, ale G21 Paradiso Big to nahrazuje velkou sušící plochou a delší sušení je i šetrnější k samotným potravinám. Velmi kladně hodnotí tento model i samotní zákazníci.

Recenze: Concept SO 1015 – Levná a tichá sušička ovoce

Concept SO 1015 - Levná a tichá sušička ovoce Levný základ

Počet plat: 6 | Celková sušící plocha: 4 825 cm² | Příkon: 245 W | Časovač: Ne | Regulace teploty: Ano (35-70 °C) | Hmotnost: 2 kg | Přibližná cena: od 800 Kč

Klady
 • Levná sušička potravin
 • Nízká spotřeba energie
 • Tichý provoz
 • Regulace teploty
 • Nastavitelná výška sušicích plat
Zápory
 • Delší doba sušení
 • Méně rovnoměrné působení teploty

Levnou, praktickou a výkonnou sušičku ovoce značky Concept SO 1015 si zkrátka zamilujete. Je vybavena 6 prostornými sušicími platy s celkovou sušicí plochou 4 825 cm². Co v ní můžete sušit? Prakticky cokoliv, co vás napadne. Ovoce ze zahrádky, oblíbená zelenina, bylinky na zimu nebo houby do bramboračky. Nic není problém.

Výhodou velké sušicí plochy je značná úspora času, prostoru a hlavně elektrické energie. Při jednom použití zvládnete nasušit velké množství oblíbených pochoutek. Samozřejmostí je možnost regulace teploty v rozmezí 35-70 °C. Tichý provoz pouhých 46 dB nebude při práci rušit ani vás, ani zbytek rodiny. Další vychytávkou sušičky ovoce Concept SO 1015 jsou výškově nastavitelná síta. Daný model lze využít jako sušička na houby.

Krom výborných funkcí má sušička i líbivý vzhled, takže se krom praktického kuchyňské pomocníka stane i zajímavou dekorací. Negativa, která bohužel musíme sušičce potravin Concept SO 1015 vytknout, jsou delší doba sušení a méně rovnoměrné působení teploty.

Nejprodávanější sušičky ovoce

Jak vybrat sušičku ovoce

Při výběru sušičky ovoce musí každý z nás zvážit především jaké potraviny a jaké množství těchto potravin chceme sušit. Tyto dva faktory by měly být při výběru sušičky na potraviny hlavní a vše ostatní z nich částečně vychází. Zapomínat bychom neměli ani na hlučnost, jednoduchost obsluhy (včetně čištění) a energetickou náročnost.

rady jak vybrat sušičku ovoce

Velikost sušičky potravin

U velikosti nás zajímá hlavně velikost sušící plochy, které je daná počtem sušících plat a jejich velikostí. Nejčastěji disponují sušičky pěti až šesti platy, ale setkat se můžete klidně i s dvojnásobkem. Pro běžnou domácnost stačí běžný počet plat, ale v úvahu musíte vzít i velikost jednotlivého plata. Obecně se dá říci, že sušičky s devíti platy už patří k těm větším a zvládnou uspokojit i vaše příbuzné.

Tvar

Sušičky mají běžně kruhový nebo hranatý tvar. Běžnější je kruhový tvar, kde se motor nachází ve středu spodní části a teplo stoupá vzhůru. Z tohoto důvodu se potraviny nesuší úplně rovnoměrně (na okrajích se suší pomaleji a také hraje roli vzdálenost od motoru) a je vhodné pořadí plat v průběhu sušení prohazovat. Samotná manipulace s platy je také o něco složitější, protože je nutné pokaždé sušičku rozebrat a znovu složit.

U hranatých sušiček není nutné prohazovat plata a jednoduší je i samotná obsluha plat. Tento typ je většinou dražší a doporučit ho můžeme lidem, kteří budou sušit častěji a větší objemy potravin.

Výkon

Výkon se obvykle pohybuje od 250 W až do přibližně 1000 W, ale horní hranice se týká spíše profesionálních sušiček. Pro základní sušení postačí i 250 W, ale pro větší sušení se jeví jako ideální příkon okolo 500 W.

Regulace teploty

Pokud to myslíte se sušením vážně, tak se bez této funkce neobejdete. Každá teplota je vhodná pro jinou potravinu. Obecně nejvyšší teplotu budete potřebovat pro sušení masa a naopak nejnižší hodnoty využijete při sušení bylinek. Regulace se hodí i v situacích, kdy chcete nechat například něco “dojít“.

Některé dražší modely mají i přednastavené programy. Zjednodušeně vám stačí vložit potravinu do sušičky, zmáčknout jedno tlačítko a vše už dále probíhá automaticky.

Náš tipNáš tip

Kromě sušičky potravin můžete svou kuchyň vybavit i dalšími skvělými pomocníky, například horkovzdušnou fritézou nebo parním hrncem.

Časovač

Další velmi užitečná funkce, která vám ušetří mnoho nervů. S časovačem si jednoduše nastavíte, že se má sušení automaticky po pěti hodinách vypnout. Pro ty z nás, kteří nejsou schopní včas vyndat ani čajový sáček, je časovač povinnost.

Hlučnost sušičky ovoce

Naštěstí to není většinou problém a například rychlovarná konvice je v průměru dvakrát hlasitější. Nicméně před koupí se vyplatí přečíst si alespoň pár zákaznických postřehů, protože sušičky často pracují i přes noc a spát se špunty v uších není zrovna příjemné.

Bezpečnost

Není nutné se o bezpečnost příliš obávat, protože v případě přehřátí se spotřebič sám vypne. Právě vypnutí z důvodu přehřátí může být problém, protože některé druhy ovoce se suší klidně 30 hodin.

Samozřejmostí je dodržovat základní bezpečností pokyny. Spotřebič mýt až po vychladnutí a nezapomenout ho vyndat ze zásuvky. Pokud chcete plata mýt v myčce, vždy si tuto možnost ověřte v přibaleném letáku.

Nastavitelnost vzdálenosti plat

Velmi užitečná funkce, protože občas potřebujete zvýšit mezeru mezi platy. Důvodů může být více, ale hlavně některé potravina (například celá rajčata) se prostě do původních škvírek nevejdou. Většina modelů střední a vyšší třídy touto funkcí disponuje.

Omyvatelnost

Pokud jste zvyklí používat myčku nádobí, tak si nezapomeňte zjistit, jestli sušící plata můžete mýt v myčce. Obecně pro čištění sušičky používejte navlhčený ubrousek a vyvarujte se agresivním čisticím prostředkům.

Kolik stojí sušička ovoce

Samozřejmě se jedná o jedno z nejdůležitějších kritérií a kvalitní sušičku potravin pro domácí použití koupíte v rozmezí od 1000 do 2000 Kč. Pokud sušíte často, vyplatí se si pár tisícovek připlatit a ceny profesionálních přístrojů se pohybují okolo 15000 Kč.

Nejlepší sušičky potravin podle Heuréky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 3.4 (5 hlasů)

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]