ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu
ChytrýVýběr.cz > Sport

Splitboardy

26. 9. 2023 aktualizováno

Splitboarding je sice nepříliš známá, zato však mimořádně atraktivní disciplína. Základem je prkno, snowboard, který lze rozdělit na dvě části podobné lyžím. Toto vybavení dalece posouvá hranice prostého snowboardingu. Nabízí mnohem větší možnosti a svobodu pro pohyb ve volném terénu a přírodě. V dnešním článku pro vás máme ty nejlepší splitboardy a taky návod, jak si ideální prkno vybrat. Mladším jezdcům doporučujeme špičkový splitboard Jones Youth Solution.

Nejlepší splitboard

Prakticky dokonalý splitboard pro nejnáročnější zájemce. Dokonalé zpracování, komponenty a linie. Perfektní záležitost.

Nejlepší cena/kvalita

Vynikající a perfektně vybavený dámský splitboard. Svými vlastnostmi osloví především začínající či mírně pokročilé jezdkyně.

Nejlepší levný splitboard

Bezkonkurenční splitboard pro děti a mládež s optimálním flexem a rozměry. Zpracování na špičkové úrovni značky Jones.

Nejlepší splitboardy

Recenze Jones Solution – Nejlepší splitboard na našem trhu

Splitboard Jones Pro náročné

Určení: Carving, freeride | Tvar: Directional | Prohnutí: Hybridní | Tvrdost: 8 (tuhý) z 10 | Délka: 154 cm | Cena od: 21 100 Kč

Klady
  • Perfektní zpracování
  • Prvotřídní komponenty
  • Pro pokročilé a profi jezdce
  • Vysoká tuhost a hybridní tvar
  • Pro velmi rychlou jízdu
Zápory
  • Vyšší cena

Špičkové prkno z dílny značky Jones patřící nejslavnějšímu splitboardistovi světa Jeremy Jonesovi. On sám řadu Solution vyzdvihuje jako svou nejpovedenější. A zajisté to nejsou plané řeči. Prkna vynikají dokonalým zpracováním i designem. Řada Solution nabízí výběr ze škály velikostí prken. V tomto případě jde o model dlouhý 154 cm. Ten je vhodný pro jezdce od 54 do 77 kg. Zahrnuje tedy poměrně širokou váhovou kategorii. Svým laděním však bude vyhovovat spíše zkušeným až profesionálním jezdcům.

Základní tvar je osvědčený directional pro skvělý a velice rychlý carving. Speciální zúžení 3D Contour Base ještě zlepšuje vlastnosti a snižuje odpor při zatáčení a manévrování v prašanu. Prohnutí je hybridní, kombinující rocker prohnutí na stranách a camber zdvih uprostřed. Toto řešení je dnes nejoblíbenější. Umožní vytěžit maximum výhod. Tuhost 8 je značně vysoká. Opět nahrává spíše zkušeným jezdcům, kteří si libují ve velmi rychlé jízdě. Za zmínku stojí i specifický tvar špičky blunt-nose. Tento tvar perfektně sviští prašanem a nevázne ani v hlubokém sněhu. Prkno však nabízí ještě mnohem víc. Samozřejmostí jsou špičkové komponenty. Jones zvolil zámky Karakoram Ultra Clips. Prkno je vyrobeno z prémiového dřeva dvojí hustoty, opatřeno tříosou laminací Triax Fiberglass a posílením svrchní vrstvy ABS Sidewall.

Splitboardy Solution jsou propracované do nejmenšího detailu. Nabízejí to nejlepší a nejmodernější vybavení a technologie. Představují tudíž volbu i pro nejnáročnější zájemce o tento atraktivní a svobodomyslný sport. Jakékoli pátrání po jiné nevýhodě než vyšší ceně je předem odsouzeno k neúspěchu.

Recenze Jones Dream Catcher – Perfektní dámský splitboard

Splitboard recenze a test Zlatý střed

Určení: Carving, freeride | Tvar: Directional | Prohnutí: Hybridní | Tvrdost: 6 (střední) z 10 | Délka: 151 cm | Cena od: 18 250 Kč

Klady
  • Perfektní zpracování
  • Špičkové komponenty
  • Vynikající ovladatelnost
  • Skvělé i pro začátečníky
Zápory
  • Vyšší cena

Skvostný dámský splitboard z produkce značky Jones. Řada Dream Catcher představuje velmi populární a žádanou sérii s mimořádně skvělým poměrem ceny a kvality zpracování. Vybírat lze z více délkových provedení. V tomto případě jde o prkno dlouhé 151 cm. To je vhodné pro jezdkyně o hmotnosti 49 až 73 kg. Tedy v opravdu velkém rozpětí. Výrobce zvolil pro prkno střední tuhost (flex) číslo 6. V kombinaci s dalšími vlastnostmi získává prkno vysokou ovladatelnost a stabilitu. Jde o model vhodný i pro začínající jezdkyně anebo „hravější“ pokročilé splitboardistky.

Tomu odpovídá zvolené prohnutí directional rocker, které cílí především na stabilitu. Technologie hran Inner/Outer Traction Tech 2.0 pak zajistí lepší držení a jistější manévrovatelnost i na zledovatělém povrchu. Prkno je vyrobeno ze špičkového topolového dřeva. Svrchní vrstvu tvoří speciální materiál Eco-Plastic, povrch je opatřen dvojitou laminací. Sintrovaná skluznice Sintered 8000 Base je vyztužená karbonovými vlákny. Nose a tail jsou zpevněny nerezovými prvky. Splitboard spojují vysoce odolné zámky Karakoram Ultra Clips 1.0.

Nelze pochybovat, že tento splitboard nese všechny znaky špičkové kvality. Značka Jones rovněž klade při výběru materiálů i výrobě maximální důraz na ekologickou šetrnost. Využívá přírodní vosky a lepidla, ekologické plasty a dřevo z udržitelné těžby. Milovníci přírody, jimiž splitboardisté bezesporu musejí být, tudíž mohou mít při jízdě na prkně s příznačným názvem Dream Catcher čisté svědomí.

Recenze Jones Youth Solution – Špičkové dostupné prkno pro mladé

Splitboard Jones Solution Levný základ

Určení: Freeride | Tvar: Directional tapered | Prohnutí: Hybridní | Tvrdost: 5 (střední) z 10 | Délka: 147 cm | Cena od: 12 800 Kč

Klady
  • Precizní zpracování
  • Nejlepší dětský splitboard
  • Vysoká ovladatelnost
  • Skvělá cena
Zápory

Série Solution je vlajkovou lodí renomované značky Jones a prkna Youth představují variantu pro děti a mladé jezdce. Tato prkna se vyznačují naprosto nekompromisní kvalitou zpracování. Jádro prkna je z prémiového topolového dřeva, povrch je z ekologického materiálu Eco-Plastic a opatřený dvojitou laminací. Sintrované skluznice Sintered 8000 jsou vyztuženy karbonem. Prkna Youth Solution jsou vyráběna ve dvou délkách (142, 147 cm). Verze dlouhá 147 cm je vhodná pro mladé jezdce o hmotnosti 50 až 68 kg.

Všechny vlastnosti tohoto prkna směřují k jasnému cíli. Tím je dokonalá ovladatelnost v jakýchkoli podmínkách. Skvělé stabilitě a manévrovatelnosti napomáhá hybridní profil directional rocker, který zahrnuje i mírné středové camber prohnutí. Měkčí flex 5 z 10 přispívá k univerzálnosti prkna a pomáhá v zatáčkách. Inner/Outer Traction Tech 3.0 zase podrží na zledovatělém povrchu a zúžení 3D Contour Base snižuje námahu při zatáčení a zlepšuje plynulost jízdy. Prkno využívá zámky Karakoram pro maximálně pevný spoj. Je tedy doslova prošpikované technologiemi a prvotřídními komponenty. I když jde o prkno pro děti, nabízí jen to nejlepší.

Jones Solution nejsou prkna pro vlažné jezdce, ale pro zapálené slipboardisty. Bez ohledu na jejich věk. Modely řady Youth jsou přitom k dostání za překvapivě příjemnou cenu (vezmeme-li v potaz kvalitu). Pokud hledáte pro sebe i své děti to nejlepší, není nad čím váhat.

Nejprodávanější prkna na Heurece

Jak vybrat splitboard

Vůně sněhu a nespoutaná příroda. Dokonalá svoboda, pohyb. Splitboarding u nás není zrovna notoricky známou disciplínou. Vlastně nikde na světě. Přesto má hodně co nabídnout. Představuje vzácnou možnost pro ty, kterým už nestačí ani lyže ani snowboard, aby se dostali až na hranici vlastních možností.

Splitboarding neosloví každého, ale zapálené jezdce dokáže svým kouzlem dokonale pohltit. Ale co je to vůbec splitboarding? Jak vypadá a funguje splitboard? A jak si vybrat ten nejlepší, pokud si uvědomíte, že přesně tohle jste celý život hledali? Řešení na vás čeká v následujících odstavcích.

Co je to splitboard

Splitboarding je mladá záležitost. Kořeny lze vystopovat v Americe v 90. letech. Za průkopníka je považován snowboardista známý pod přezdívkou „Cowboy“. Hnán touhou získat při svém sportu více nezávislosti a dostat se dál do přírody, začal experimentovat s rozpůlením snowboardu na dvě opět spojitelné části. Tím vlastně získal snowboard i specifické lyže, které posouvají možnosti kamsi ke skialpinismu. K pohybu ve volném terénu.

Tyto zprvu nesmělé pokusy přinesly brzy nečekaný úspěch. Zejména poté, co se Cowboy spojil se značkou Voilé. Ta se zaměřila na vývoj praktického a pevného způsobu spojení. V následujících dekádách se na vývoj a výrobu splitboardů vrhla řada dalších značek. Dnes patří k nejznámějším značka Jones, kterou zaštiťuje jméno asi nejvýznamnějšího splitboardisty světa Jeremy Jonese.

Splitboardy nejsou ani zdaleka tak rozšířené jako snowboardy. Jejich výběr je stále omezený. Přesto lze pořídit i špičkové modely, které obstojí v nejnáročnějších podmínkách. A sehnat lze i dostupnější splitboardy pro začátečníky.

Splitboardista

Velikost splitboardu

Zásadním a obvykle prvním parametrem, který se dočtete při výběru prkna, je jeho délka. Splitboardy pro dospělé jezdce se obvykle pohybují v délkovém rozmezí od 150 do 170 cm. U dětských se setkáte s délkami cca 140 až 149 cm. Podobně jako u klasických freeride snowboardů i zde platí, že prkno by vám mělo dosahovat k bradě až nosu (nejvýše obočí). Delší prkna lépe „plavou“ i v hlubokém sněhu.

Velikost prkna je však vázána i na hmotnost jezdce. Dobrý prodejce by měl mít k dispozici tabulku anebo uvádět, pro jaké rozmezí hmotnosti jezdce je prkno vhodné. Je však třeba počítat i s rezervou na výbavu. Ta na splitboardu může být poměrně značná. Zvlášť když se vypravíte daleko do volného terénu.

Šířka prkna

Dalším parametrem je šířka prkna. Ta se odvíjí především od velikosti nohy. Pata i špička by měly přečnívat jen o cca 1 až 2 cm přes okraje pro vytvoření optimální páky při zatáčení. Existují i ojedinělé velmi široké modely určené pro specifické použití ve velmi hlubokém prašanu. Za běžných okolností ale platí výše řečené. Příliš široké prkno neumožní využít dostatečnou páku při manévrování. Příliš úzké může vést ke ztrátě kontroly v hlubším sněhu.

Tvar

I tvar se uvádí jako jedna z nejdůležitějších hodnot. Vycházet můžete z tvaru svého freeride snowboardu. Pokud vám vyhovuje, bude vám nejspíš sedět i stejný splitboard. Pokud zkušenosti nemáte, musíte se rozhodovat na základě požadovaných vlastností.

Nejčastěji se setkáte s klasickým tvarem directional. Prkna mají delší nose (nos) a kratší tail (pata). Jejich flex (tuhost) bývá poněkud vyšší v patě. Tvar je asymetrický. Directional je vhodný i pro velmi rychlý carving. Hodí se na all mountain a freeride disciplíny. Výborný na prašanu.

Další možností je značně všestranný directional twin vhodnější i pro freestyle all mountain disciplíny. Pro freestylové akce je skvělá i u splitboardů méně běžná varianta true twin. Zcela symetrické provedení umožní jakékoli postavení.

Existují i další úpravy a variace. Ve velmi hlubokém prašanu si skvěle vede tvar tapered. Jde o úpravu tvaru directional s výraznějším rozšířením špičky a zúžením paty. S tímto tvarem se perfektně řežou zatáčky. Je dokonalý pro carving. Do hodně divokých zón s hlubokými závějemi lze zvolit reverse shape.

Rozdíly jsou i v konkrétních tvarech hlavních částí splitboardu. Vynikající vlastnosti má „tupější“ a velmi žádaný tvar blunt-nose. Skvěle si poradí i v hlubším sněhu a čerstvém prašanu, kterým se nenechá tak zpomalovat. Nabízí přitom vynikající ovladatelnost. Klasický round-nose je spíš už trochu na ústupu. Pak je tu varianta se zašpičatělým nosem (pointier) se skvělou přesností a švihem.

Taky pata (tail) může mít více tvarů. Klasický zaoblený pintail může nahradit například „vlaštovka“ čili fish-tail výhodná v hlubokém prašanu.

Prohnutí čili profil splitboardu

Hojnost možností nabízí i další stěžejní faktor související s podobou a vlastnostmi prkna. Jde o prohnutí prkna, které je patrné při pohledu z boku (boční profil). Zde jsou hlavní možnosti a některé oblíbené variace.

Profil splitboardu

Camber

Tradiční záležitost. Prkno je vprostřed vyklenuté směrem nahoru. Toto provedení dává splitboardu skvělou dynamiku a sílu. Zkušenému jezdci umožní velmi dobře vnímat potřeby a získávat odezvu a dosáhnout vysoké přesnosti. Má perfektní odraz (pop).

Camber však hůře odpouští chyby. Zejména pro začátečníky nabízí náročnější ovladatelnost. Taky není úplně nejlepší na prašanu, zvlášť hlubším. Ryzí camber není zrovna profil, který bychom vřele doporučili začínajícím jezdcům.

Camber profil

Rocker

Přesně opačné prohnutí než u camberu. Profil tvoří jakousi kolébku či banán. Tento tvar výborně plave a je dokonalý pro hravou jízdu. Poskytne mimořádnou obratnost, perfektní ovladatelnost. Parádně si vede v prašanu a nejlépe odpouští chyby.

Rocker má však velmi slabý pop a chybí mu i některé další vlastnosti camberu. Obvykle se pojí s nižším flexem, což taky nemusí každému vyhovovat. Existuje však řešení…

Profil rocker

Hybridní profily

Jsou to právě hybridní profily, které dneska vedou. Svými vlastnostmi porážejí čistý camber i rocker. Nabízejí totiž vyváženější poměr schopností a těží výhody z obou krajních profilů.

S-rocker (camber/rocker) je první variantou. Vázání je posunuté k patě a pod ním se klene camber. Směrem ke špici se prkno prohýbá do rockeru. Poskytuje výbornou kontrolu i ve vyšších rychlostech. Perfektní na carving. Prkno parádně plave a je dost hbité. Nehodí se ale na freestyle a některé další akce.

S-rocker profil

Rocker-camber-rocker je další hybridní variantou. Rocker prohnutí na stranách zvyšují ovladatelnost a přívětivost pro méně zdatné jezdce. Camber uprostřed posiluje odraz a stabilitu. Tento profil je velmi populární a mimořádně univerzální. Hodí se na většinu disciplín a podmínek a užijí si ho i začátečníci.

Camber-rocker-camber představuje profil, který má uprostřed prohnutí (rocker) a po stranách vyklenutí (camber). Cambery zajišťují dobrý odraz a stabilitu. Rocker dodává obratnost a schopnost plavat v prašanu. Prkno si však dobře vede i na zledovatělém povrchu. Tvar nabízí vysokou manévrovatelnost. Opět jde o velmi univerzální tvar, skvělý především pro freestyle a dravější, rychlejší jízdu.

Tuhost (flex)

Podobně jako u snowboardů se i u splitboardů udává tuhost prkna označovaná pojmem flex. U splitboardů se vesměs využívá vyšší tuhosti, která se časem ukázala jako obvykle poněkud výhodnější. Přesto se můžete setkat s celou škálou provedení. Splitboarding je často spojen s potřebou větší (těžší) výbavy, čemuž vyšší tuhost odpovídá. Taky zajistí lepší kontrolu při klesání i stoupání.

Vyšší tuhost je obecně vhodná pro milovníky velmi rychlé jízdy a převážně pro zkušenější jezdce. Střední tuhost je pak poněkud univerzálnější pro různé all mountain disciplíny. Měkčí flex může nabídnout některé výhody začátečníkům (a lehčím jezdcům). Lépe odpouští chyby. Při rychlejší jízdě ale ztrácí jistotu a ovladatelnost se zhoršuje.

Flex se hodnotí na škále od 1 (měkký) do 10 (tuhý). Většina splitboardů se pohybuje v rozmezí 5 až 10. Časté taky je, že flex není zcela asymetrický. Například může být měkčí na špičce, aby zlepšil vlastnosti v hlubším prašanu, lépe jím proplouval. Tužší pata posílí dynamiku prkna. U splitboardů je toto řešení velmi běžné, protože dobře sedí freeride disciplínám.

Zámky

Splitboard je v principu rozpůlený snowboard. Právě zámky, které drží obě části pohromadě, jsou proto zásadním komponentem těchto prken. Výrobci se snaží dosáhnout maximální pevnosti spoje i jednoduchosti rozdělení. Dvě nejvýznamnější značky jsou Voilé a Karakoram. Obě jsou zárukou perfektního zpracování.

Karakoram nabízí vynikající rychlost a jednoduchost manipulace i robustnost spoje. Vyskytuje se u nejlepších a nejdražších prken. Voilé je značka prvních zámků. Dodnes velmi úspěšná a kvalitní. Méně časté jsou zámky Spark R&D, které jsou extrémně lehké. Velmi kvalitní jsou i spoje Union Expedition či Burton Hitchhiker.

Zámky splitboard

Materiálové zpracování

Základem prkna je jádro. Ty jsou u kvalitních modelů dřevěné. Skvělé vlastnosti nabízí topolové či javorové dřevo, ale používají se i jiné dřeviny. Jádro se skládá mozaikovým vrstvením dýh. U některých prken se používají i různé úpravy, například karbonové výztuže, které zvýší tuhost. Samozřejmostí je i laminace.

Pro měkčí prkna vhodná pro začátečníky a lehkou jízdu se často používá biaxiální (dvousměrná) laminace. Třísměrná čili triaxiální laminace je volbou pro tužší a tuhá, těžce zkoušená prkna, rychlou a dravou jízdu a pro těžší jezdce. Multiaxiální (multi-směrová) laminace se objevuje jen u nejtužších prken pro velmi zkušené a náročné ridery.

Výbava na splitboard

Chcete vyrazit provětrat svůj nový splitboard? Nezapomeňte si zkompletovat i ostatní potřebné vybavení. Jeho rozsah i typ se samozřejmě může lišit v závislosti na tom, na jaké disciplíny či aktivity a do jakého prostředí se chystáte.

Boty

Na splitboard lze velmi úspěšně použít boty na freeride snowboard. A taky to většina jezdců dělá. Další možností jsou speciální boty na splitboard s poněkud upravenými vlastnostmi (kompatibilita s mačkami, přilnavější podrážky, výztuha špičky,…). Méně vhodné jsou boty na klasický snowboard, ale i ty může méně náročný jezdec či začátečník použít.

Hole

Splitboardista většinou potřebuje i hůlky. Výhodným řešením pro tuto disciplínu jsou teleskopické hůlky, které v případě nepoužívání připevníte k batohu.

Vázání

Používají se speciální, kompatibilní vázání s nízkou hmotností. Ekonomickou volbou pro méně náročné zájemce je použití snowboardového vázání.

Stoupací pásy a mačky

Stoupací pásy představují speciální výbavu. Jde o pásy z nylonu, mohéru či jiných materiálů, které zajistí lepší přilnavost při stoupání. Při stoupání je taky možné připevnit pod vázání mačky.

Jak vyrobit splitboard?

Kvalitní splitboard je docela nákladnou záležitostí. Jde navíc o málo známou disciplínu a sortiment stále není až tak široký. Někteří jezdci si proto zkoušeli a zkoušejí splitboard vyrobit vlastnoručně. V principu celá zápletka spočívá ve velmi přesném rozříznutí snowboardu. Dále pořízení a přimontování zámků. Na internetu najdete i podrobnější návody.

Podomácku vyrobený splitboard může být zajímavý, pokud si chcete tuto disciplínu vyzkoušet. Určitě bychom nedoporučovali, abyste na tuto zábavu použili své nejlepší a milované prkno. Nelze taky příliš realisticky očekávat, že dosáhnete kvality, jakou mají splitboardy známých výrobců. Pokud vás splitboarding chytí, pravděpodobně si stejně časem budete chtít prkno koupit.

Náš tip
Pokud vás splitboarding neoslovil, možná dáte přednost tradičním lyžím, netradičnímu snow skatu nebo snowboardu. Nezapomeňte ani na základní vybavení v podobě lyžařské přilby.

Kde koupit splitboard?

Kvalitní splitboardy od renomovaných značek a případné vybavení či komponenty můžete zakoupit v internetovém obchodě Snowbitch.cz.

Nejoblíbenější značky splitboardů

Splitboardy Jones

Jeremy Jones je ikonickou postavou splitboardingu minimálně za poslední dekádu. Založil i vlastní podnik a pustil se do výroby špičkových splitboardů, které by naplnily jeho touhu po dokonalém prkně. Značka Jones nabízí prkna pro děti i dospělé, najdete u ní naprosto vynikající kvalitu zpracování.

Splitboardy Jones

Ceny splitboardů

Splitboardy do 15 000 Kč

Nejlevnější modely jsou u nás dnes k dostání od cca 10 tisíc Kč. Taková dostupnější prkna nabízejí např. značky jako Nitro či Burton. Jsou vhodná pro začátečníky a nenáročné, rekreační použití.

Splitboardy do 30 000 Kč

Velký výběr kvalitních až špičkových splitboardů. Převažují značky jako Jones či Amplid. Na své si přijdou i zkušení rideři.

Splitboardy nad 30 000 Kč

Nekompromisní modely pro nejnáročnější a profesionální jezdce. U nás je zatím výběr poměrně omezený.

Jak jezdit na splitboardu

Nejoblíbenější prkna na Heurece

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.0 (23 hlasů)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář