ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Sport

Snowboardové a lyžařské přilby

Bez bezpečnostní lyžařské helmy dnes na sjezdovce už nepotkáte téměř nikoho. Lidem stále více záleží na ochraně a zdraví při sportu. A to je dobře. Jakkoliv je lyžování krásné, někdy může být i velmi nebezpečné. Lyžařská helma by proto měla být při lyžování samozřejmostí. Za redakci doporučujeme Rekd Sender Snow.

Nejlepší celkově

Elegantní, bezpečná a dobře větraná helma, která potěší náročnější sportovce.

Nejlepší cena/kvalita

Certifikovaná lyžařská přilba opatřená odnímatelnými chrániči uší a držákem na brýle.

Nejlepší levná

Levná lyžařská helma s nízkou hmotností a pěkným vzhledem. Má dobré větrání a termoregulaci.

Nejlepší snowboardové a lyžařské helmy

Recenze Relax Stealth RH24A – lyžařská přilba s polohovatelným štítem

lyžařská helma s integrovaným štítem RELAX STEALTH RH24A Pro náročné

Typ: lyžařská přilba | Hmotnost: 450 – 500 g | Nastavení velikosti helmy: ano | Přibližná cena: 2 600 Kč

Klady
 • Perfektní zpracování
 • Elegantní design
 • Polohovatelný čelní štít
 • Skvělá ventilace
 • Vysoká bezpečnost
Zápory
 • Vyšší cena

Trošku vyšší investicí je lyžařská helma RELAX STEALTH RH24A, která ale svojí výbavou dokáže uspokojit i náročnější sportovce. Především je řeč o kvalitním zpracování z pevného materiálu, jemuž jde ruku v ruce kompaktní vzhled. Zkušení lyžaři ocení perfektní styling a eleganci, přičemž jenom k dobru lze přičíst odnímatelný a polohovatelný čelní štít. Je tak jenom na vás, jakým způsobem helmu využijete. Štít nicméně zajišťuje možnost lyžování s dioptrickými nebo slunečními brýlemi.

Technologie výroby také pamatovala na kvalitní cirkulaci vzduchu a aktivní ventilaci ACTIVE BOOST. Helma využívá celkem 14 ventilačních otvorů. Případným zdravotním problémů dokáže čelit bezpečnostní upínací systém DUAL FIX a ergonomicky tvarovatelná antibakteriální podšívka. Hmotnost se pohybuje mezi 450-500 gramy, přičemž těšit se můžete z certifikované kvality CE EN 1077: 2007, class B.

Recenze Rekd Sender Snow – certifikovaná helma pro snowboard i lyže

Recenze Rekd Sender Snow - lyžařské přilby Zlatý střed

Typ: lyžařská a snowboardová přilba | Hmotnost: cca 630 g | Nastavení velikosti helmy: ano | Přibližná cena: 1 600 Kč

Klady
 • Držák na brýle
 • Odnímatelné chrániče uší
 • Nastavitelná velikost
 • Certifikace EN 1077 B
 • Pohodlné polstrování
Zápory
 • Lehce vyšší hmotnost

V bílém a černém provedení je dostupná přilba Rekd Sender Snow. Používat ji mohou jak lyžaři, tak snowboardisti. Díky jednoduchému jednobarevnému designu bude brnkačka ji sladit s jakýmkoliv outfitem na sjezdovku. Není jen stylová, ale také pohodlná. Dosáhla toho díky měkčené vložce, která vás ještě navíc ochrání před chladným zimním počasím.

A co se dál skrývá uvnitř helmy? Například odnímatelné chrániče uší. Ty byly zpracovány tak, abyste si s sebou na sjezdovku mohli vzít sluchátka. K dalším vychytávkám patří držák na lyžařské brýle, který by určitě měla mít každá správná helma. Důležité je, že byly použity kvalitní materiály, které umožnily dosáhnout bytelného zpracování této helmy.

Menší vroubek jsme si zapsali u vyšší hmotnosti, nejedná se ale o nijak výrazný nedostatek. Helma disponuje kolečkem pro regulaci velikosti podle obvodu hlavy – konkrétně 54 – 58 cm. Disponuje certifikací EN 1077 B, což potvrzuje bezpečnost jejího použití. Povrch helmy z vnější části je pogumovaný, čímž se stal odolným proti případnému poškrábání.

Recenze Relax Wild RH17A – lyžařská přilba s antibakteriální úpravou

Helma na snowboard RELAX WILD RH17A – srovnání a test přileb na lyže Levný základ

Typ: lyžařská přilba | Hmotnost: cca 450 g | Nastavení velikosti helmy: ne | Přibližná cena: 900 Kč

Klady
 • Přijatelná cena
 • Nízká hmotnost
 • Více barev i velikostí
 • Dostatečná ochrana hlavy
 • Dobré větrání a termoregulace
Zápory
 • Velikost není nastavitelná

RELAX WILD RH17A je mezi zákazníky velice oblíbená přilba. Svou popularitu si získala právem. Nabízí dobré parametry a přitom za přijatelnou cenu. Hodí se nejen pro nenáročné sportovce, ale i pro pokročilejší milovníky zimních hor. Tato helma má správné anatomické tvarování a poskytuje dostatečnou ochranu hlavy. Její odolnost zvyšuje polykarbonátová výztuha Cross Protect. Přilba má na sobě 14 ventilačních otvorů a zapíná se pod krkem pomocní bezpečnostního upínacího systému DUAL FIX.

Na této přilbě určitě kromě vysoké míry bezpečnosti oceníte také velice nízkou váhu 450 g, která se spolu s podšívkou zvanou SOFT SENSE postará o maximální pohodlí při lyžování nebo snowboardování. Vnitřní vrstva s antibakteriální úpravou zároveň optimálně reguluje teplotu, aby vám nebyla zima ani horko, a stará se o odvod vlhkosti z potu nebo napadaného sněhu.

Helma RELAX WILD RH17A se vyrábí jako základ v černé nebo bílé barvě. Na trhu však najdete i varianty s prvky ve výraznějších odstínech. Vybrat si můžete hned ze čtyř velikostí odstupňovaných po dvou centimetrech od 54 do 62 cm. Volba správných rozměrů helmy je velice důležitá, protože pak již nelze její obvod výrazně upravovat, jen dotahovat spodní přezkou.

Recenze Spokey Montana – bezpečná a pohodlná helma na snowboard

lyžarská helma Spokey MONTANA – recenze a srovnání snowboardových helem

Typ: lyžařská přilba | Hmotnost: cca 400 g | Nastavení velikosti helmy: ano | Přibližná cena: 1 499 Kč

Klady
 • Dobrá termoregulace a větrání
 • Nastavitelná velikost
 • Odepínatelné klapky na uši a štít
 • Vysoká míra bezpečnosti
 • Pohodlnost
Zápory
 • V této kategorii bez nedostatků

Spokey MONTANA je kvalitní přilba pro lyžování nebo na snowboard, která je vhodná i pro náročnější uživatele. Jedná se o velice bezpečný a zároveň pohodlný model. Technologie In-Mould dokáže efektivně absorbovat případné nárazy a vnější tvrdá polykarbonátová skořepina poskytuje díky své pevnosti dostatečnou ochranu hlavy. Vnitřní EPS materiál je komfortní a vyniká svou schopností odvádět vlhkost. Pro ještě lepší funkčnost jsou větrací otvory helmy uzavíratelné.

Vybrat si můžete z několika velikostí helmy. Díky Head Lock systému lze navíc rozměry upravit, že si například pod přilbu vezmete tlustou čepici. Zapínání pod krkem je rovněž nastavitelné a ovládá se velice snadno. Velkou výhodou tohoto modelu je, že klapky na uši se dobře přizpůsobí tvaru hlavy a zároveň je lze odepnout.

Na přilbě Spokey MONTANA se nachází na rozdíl od mnohých levných modelů i kryt na oči s UV ochranou před sluncem. Díky tomuto štítu můžete ve srovnání s jinými helmami, které spoléhají jen na lyžařské brýle, používat na sjezdovce dioptrické brýle. Bez nich je ostatně velice nebezpečné jezdit, pokud máte vadu zraku. Kryt na oči se dá odepnout a je v případě potřeby i vyměnitelný.

Nejprodávanější snowboardové a lyžařské helmy podle Heureky

Jak vybrat helmu na snowboard

Tradice zimních sportů je u nás dlouhá. Zatímco v minulém století jste si při lyžování dost dobře vystačili s teplou čepicí, dnes na sjezdovce vidíte většinou lyžaře, kterým opravdu záleží na vlastním zdraví a bezpečnosti.

K ochraně při lyžování či snowboardingu neodmyslitelně patří lyžařské helmy. Pokud jste tak ještě neučinili, určitě byste se na novou sezonu měli připravit lépe. Kupujte lyžařskou helmu s předstihem, abyste výběr zbytečně neuspěchali. Nemusí vám totiž sednout napoprvé. Ke snazšímu výběru jsou pro vás připraveny následující řádky.

Jaká helma je pro vás vhodná?

Současný trh nabízí dva základní typy lyžařských helem. Prvním typem jsou modely s tvrdým uchem, druhý typ se označuje jako helmy s měkkým uchem. Helmy s tvrdým uchem zajišťují větší bezpečnost, jsou proto určeny aktivním lyžařům, kteří lyžují ve velmi náročných podmínkách. Ty s měkkým uchem se nejčastěji používají k rekreačním účelům. Hlava se v nich tolik nepotí.

Velikost lyžařských helem

První parametr, kterému se při výběru nové lyžařské helmy musíte věnovat, je správná velikost. Helma nesmí být v žádném případě volná, abyste se o ni při pádu nezranili. Pokud nemáte možnost vyzkoušet si helmu fyzicky, vybírejte velikost podle obvodu hlavy. K tomuto účelu vám nejlépe poslouží krejčovský metr. Měřte vždy nad obočím a vyhněte se uším. Podle naměřených hodnot vyberte správný typ helmy.

Při fyzickém zkoušení se můžete řídit pravidlem, které říká, že i nezapnutá helma se při třepání hlavou nesmí hýbat. Některé helmy umožňují regulovat velikost pomocí otočného kolečka. Pokud nevíte, zda budete pod helmou nosit čepici nebo lyžařskou kuklu, je dobré pořídit si nastavitelný model. Při výběru nezapomeňte na to, že helma nesmí odkrývat čelo. Toto opatření je důležité nejen z hlediska bezpečnosti při úrazu, ale také proto, že odkryté čelo vám na svahu při vysoké rychlosti velmi rychle prochladne. Častým důsledkem pak může být třeba vleklý zánět dutin.

Bezpečnost

Bezpečnost je na lyžařské helmě to nejdůležitější. Všechny helmy prodávané na českém trhu musí být označeny bezpečnostní normou. Ta se označuje jako EN 1077 a dělí se dále na dvě podskupiny. Lyžařské helmy třídy A lépe chrání hlavu a musí krýt i uši. Dále zajišťuje spolehlivější ochranu proti mechanickému poškození. Modely spadající do třídy B musí rovněž splňovat bezpečnostní testy, ovšem ze zákona musí krýt pouze temeno a vršek hlavy. Ochranu uší takové modely nesplňují.

Takové helmy jsou pohodlnější, mají lepší cirkulaci vzduchu a jsou lehčí. Na rekreační sport při minimálním riziku úrazu postačí lyžařské helmy s označením B. Pokud chcete mít jistotu, že vámi vybraná helma je z bezpečnostního hlediska naprosto v pořádku, můžete sledovat výsledky zátěžových testů.

Nezapomeňte na polstrování a odvětrávání

Začínající i aktivní lyžaři jistě ocení, když bude helma pohodlná. Většinou je nutné ji mít na hlavě i několik hodin v kuse, takže správné polstrování rozhodně nepodceňujte. Jeho účelem není pouze pohodlí, ale také zateplovací schopnosti. Dnešní helmy se vyrábí s polstrováním připevněným buď napevno, nebo s možností odepnutí. Výhodou odnímatelné výplně je snadnější údržba a čištění.

Na druhou stranu bývá pravidlem, že vyjímatelné polstrování nebývá tak kvalitní, jako to, které je v helmě nastálo. Pokud jste vybrali helmu, u níž nelze polstrování odepnout a vyprat v pračce, nezoufejte. Vyřešit to můžete jednoduchým způsobem. K helmě přikupte tenkou bavlněnou čepičku, která polstrování ochrání před špínou, nečistotami a vlhkostí ze zpocených vlasů. Velmi důležitým kritériem výběru lyžařské helmy je i systém odvětrávání.

Pokud konstrukční řešení lyžařské helmy nezajistí dostatečnou cirkulaci vzduchu, budete se v ní nepříjemně potit. Ty nejlepší modely jsou vybaveny uzavíratelnými otvory. Tuto možnost oceníte zvláště v extrémních klimatických podmínkách.

Náš tip

Nezapomeňte se na zimní sezónu řádně připravit, přečtěte si naše články o nejlepších lyžích na sjezd a rady, jak vybrat nejlepší skialpy.

Jezdíte s lyžařskými brýlemi?

Při lyžování se neobejdete bez kvalitních lyžařských brýlí, výběr helmy tomu tak musíte přizpůsobit. Abyste měli jistotu, že budou brýle na helmě sedět, měli byste obě věci kupovat zároveň. Vlastníte-li brýle, kterých se nechcete vzdát, doporučujeme si je vzít na nákup helmy s sebou.

Řiďte se radou, že mezi brýlemi a helmou nesmí být v oblasti čela ani malá mezera. Většina helem je vybavena páskem sloužícím k uchycení gumy od brýlí. Vyzkoušejte tedy, zda do něj vaše stávající, ale i nové brýle pasují.

Nosíte dioptrické brýle?

Jestli trvale nosíte dioptrické brýle, ale zároveň si zakládáte na ochraně svého zdraví při sportu, vybrat si můžete tzv. helmy se štítem. Jsou určeny všem, ale ocení je hlavně lidé s brýlemi. Disponují předním štítem, za kterým zůstanou vaše brýle v bezpečí a zároveň nebudou sníženy vaše pozorovací schopnosti. Tento štít je opatřen povrchovou úpravou proti zamlžení.

Módní trendy

Světem hýbou módní trendy, ani oblast lyžařských helem není výjimkou. Pro opravdu náročné jsou určeny luxusní modely se zabudovaným mp3 přehrávačem nebo funkcí bluetooth, díky níž můžete telefonovat, zatímco brázdíte zasněžené sjezdovky.

Jak vybrat tu správnou lyžařskou helmu se můžete také dozvědět v následujícím videu:

Nejprodávanější snowboardové a lyžařské helmy podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (61 hlasů)

Autor článku

Adéla Švédová
Adéla Švédová

Být členem Chytrého Výběru pro mě znamená výhodu v tom, že si můžu udělat představu o aktuální situaci na trhu s různým zbožím. Nemusí totiž být jednoduché se v ní vyznat a všichni se snažíme své peníze co nejlépe investovat. Je radost předávat získané informace dál. Facebook

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář