ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu
ChytrýVýběr.cz > Sport

Snowskate

13. 9. 2023 aktualizováno

Snowskate je u nás docela málo známá záležitost. Rozhodně si však zaslouží pozornost. Toto sportovní vybavení v sobě totiž spojuje možnosti snowboardu a skateboardu. Na prkně můžete provádět triky jako ve skateparku – ale na sněhu. Ani v zimě tak nemusíte zahálet, jen vyměníte kolečka za skluznici. V našem průvodci vám prozradíme, jak si snowskate vybrat. V našem testu snowskatů zvítězil model Jones Mountain Surfer.

Nejlepší snowskate

Nejlepší snowskate

Nejlepší snowskate, který je u nás k dostání. Perfektní i do hlubokého prašanu a na freeride disciplíny. Pro náročné ridery.

Nejlepší cena/kvalita

Snowskate jak má být. Perfektní na triky a jízdu v jakémkoli prostředí. Maximální stabilita, kterou ocení i méně zkušení jezdci.

Nejlepší levný snowskate

Lehký, levný a snadno ovladatelný. Ideální začátečnický nebo rekreační snowskate do města a parku.

Recenze Jones Mountain Surfer – Nejlepší snow skate

Jones snowskate Pro náročné

Typ: Powder-skate, single-deck | Délka: 142/152 cm | Materiál: Topolové dřevo, plast, laminát | Určení: Freeride, backcountry, freestyle | Cena: 9 990 Kč

Klady
  • Skvělý snowskate na freeride
  • Perfektní jízda v prašanu
  • Prvotřídní zpracování
Zápory
  • Vysoká cena
  • Spíš pro zkušené jezdce

Značka Jones je expert na splitboardy a snowboardy. Není tedy divu, že její snowskate má velmi blízko právě k těmto příbuzným prknům. Náleží tedy do kategorie powder snowskate. Jak anglické označení napovídá, jde o prkna určená i do prašanu a hlubšího sněhu. Skvěle se hodí na různé freeride disciplíny. Prvním a nejzřetelnějším specifikem jsou velmi štědré rozměry. Jones Mountain Surfer se skutečně proporcemi blíží klasickému snowboardu. Délka prkna je 142 cm. Značka vyrábí dokonce ještě delší 152cm variantu.

Neznamená to však, že musíte hned do velehor, abyste si tohle prkno užili. Naopak, jako správný snowskate ho můžete plně prohnat i za domem, na nejbližším kopečku nebo v zasněženém skateparku. Prkno se může chlubit vysoce odolným a pružným jádrem z topolového dřeva. Doplňuje ho sintrovaná skluznice a ABS bočnice. V dílnách značky Jones si taky velice vyhráli s tvarem a zpracováním povrchu. Díky tomu dosahuje prkno vynikající rychlosti, plave prašanem jako snowboard a je obratné a flexibilní jako skate.

Značka Jones je zárukou kvality. Ani v případě prkna Mountain Surfer nezůstává žádný prostor pro pochybnosti o tom, že jde o špičkový výrobek. Tomu nicméně odpovídá i cena. Ta rozhodně není lidová. Tento faktor společně s dalšími vlastnostmi předurčují prkno spíše pro zkušené až velmi náročné a profi jezdce, kteří už dobře vědí, co chtějí.

Recenze Hovland Club Singledeck – Skvělý snowskate i pro náročnější

Hovland snowskate Zlatý střed

Typ: Single-deck | Délka: 89 cm | Materiál: Kanadský javor, plast | Určení: Freestyle | Cena: 4 790 Kč

Klady
  • Klasický single-deck snowskate
  • Perfektní stabilita a ovladatelnost
  • Do města, parků i kopců
  • Špičkové zpracování a materiály
Zápory
  • Vyšší cena

Hledáte snowskate v naprosto ryzí formě, zároveň však se všemi výhodami, které nabízí pokrok a moderní technologie? Odpovědí je prkno Club Singledeck od renomovaného výrobce Hovland. Jde o klasický single-deck snowskate. Řešení, které se dnes těší zřejmě největší popularitě. Jednoduchost a preciznost konstrukce zajišťuje dlouhou životnost a maximální volnost pohybu.

Jádro prkna je vyrobeno ze sedmi vrstev kanadského javoru. Tedy způsobem, kterým se tradičně vyrábí špičkové skateboardy. Skluznice je však sintrovaná jako u kvalitních snowboardů, opatřená typickými drážkami. Značka Hovland investovala spoustu úsilí do vývoje optimálních materiálů i perfektních tvarů, které zajistí nejlepší možné vlastnosti. Dřevo je tak doplněno na zakázku vyvinutou pěnou EVA, která utváří dokonalý grip. Nose i tail mají speciální tvar pro co nejlepší pop, rychlost, ale i kontrolu a odezvu.

Prkno nabízí bezkonkurenční stabilitu a kontrolu. Je tedy vhodné i pro méně zkušené či začínající ridery. Svými vlastnostmi a kvalitou však obstojí i pod nohama zkušených borců. Hovland Club Singledeck je skvělou volbou, pokud chcete proniknout do nitra „snowskatingu“ a zažít jeho čistou podobu. V rámci u nás dostupného sortimentu jde zřejmě o nejlepší kousek, jaký lze získat – nejen pokud jde o poměr ceny a kvality.

Recenze Master Sky Board – Dostupný plastový snowskate pro začátečníky

Master Board snowskate pro začátečníky Levný základ

Typ: Single-deck | Délka: 85 cm | Materiál: Plast | Určení: Freestyle | Cena: 990 Kč

Klady
  • Velmi levné prkno
  • Skvělé pro rekreační použití
  • Solidní odolnost
Zápory
  • Plastové provedení
  • Pro nenáročné použití

Když si chcete zkusit „snowskating“, není vždy nutné vyprázdnit prasátko. I při omezené nabídce lze najít velmi dostupná a přitom solidní prkna. Výborným zástupcem je snowskate Sky Board značky Master. Tento model představuje vynikající možnost pro začátečníky, kteří se chtějí se sportem seznámit, začít se učit techniku a první triky. Pro tyto účely je adekvátní volbou právě single-deck konstrukce. Ta zajišťuje vysokou stabilitu. Zároveň si svou jednoduchostí a flexibilitou klade jen minimální nároky v ostatních oblastech. Od údržby až po požadavky na prostředí či přepravu.

Snowskate Master Sky Board využívá dostupnější, ale osvědčené materiály. Prkno je kompletně z odolného, ale zároveň lehkého TPO plastu. Udržuje si tak zcela minimální hmotnost, což lze zajisté považovat v jistém smyslu za výhodu. Je taky vysoce odolné vůči nízkým teplotám. Rozměrově jde o menší prkno, ne o moc delší než je standard u skateboardů. Konkrétně měří 85 cm, na šířku 23,5 cm. Prkno je vhodné do města či parků nebo na menší kopečky. Na freeride disciplíny a v hlubokém prašanu se neosvědčí.

Master Sky Board nabídne za necelých 1000 Kč spoustu zábavy pro nenáročné a rekreační ridery. Plastové zpracování nabídne slušnou životnost a nosnost až 100 kg. Prkno tak mohou využít mladší i dospělí jezdci.

Nejprodávanější snowskaty na heuréce

Jak vybrat snowskate

Snowskaty nabízejí velmi zajímavé možnosti, jak využít sněhovou pokrývku a zimní období k atraktivní sportovní aktivitě a pohybu. Pokud vás příliš nelákají lyže ani snowboard a na klasický skateboard je všude kolem příliš zima a „bílo“, snowskate může být řešení. V našem článku vám poradíme, jak si nejlepší snowskate vybrat.

Ale co je to vlastně snowskate? Tahle otázka je jistě na místě, protože nejde o zrovna notoricky známé sportovní náčiní či disciplínu. Jednoduše bychom ho však mohli označit jako skateboard na sníh nebo sněžný skate. Tak by ostatně zněl i předklad samotného názvu snowskate (neboli snow skateboard).

Častá definice říká, že jde o hybridní spojení snowboardu a skateboardu. To je ovšem poněkud vágní vyjádření. Existuje totiž více velmi odlišných druhů tohoto vybavení – později se jim budeme věnovat podrobně. Většinu z nich (zejména těch tradičnějších) lze spíše označit za skateboard upravený pro jízdu a triky na sněhu. Například typ známý jako powderskate se naopak zase pokouší přebrat větší množství vlastností a možností snowboardu.

Co (ne)umí snowskate?

Snowskate se od skateboardu liší v první řadě tím, že nemá kolečka. Místo toho má skluznici (nebo i skluznice), což ho připodobňuje ke snowboardu. Na druhou stranu nemá vázání jako snowboard. Jezdec na prkně stojí volně.

Většina snowskatů je i svým charakterem bližší skateboardům. Určená je spíše pro triky v parcích a upraveném terénu. Některé však zvládají i volnou jízdu a spíše snowboardové disciplíny jako freeride. Pro takové se někdy používá i alternativní označení snowsurf.

freestyle triky na snowskatu

 

Velkou výhodou snowskatů je jejich flexibilita. Snowboard vyžaduje jisté prostředí a podmínky. Snowskatu naproti tomu skutečně stačí jen dostatečná sněhová pokrývka. Jízdu si pak můžete užívat i ve městě, v zasněženém skateparku, na vlastní zahradě, kde si ze sněhu postavíte rampy a skoky, na nejbližším kopečku, v lese…

Trochu horší pozici mívají paradoxně „snowskateři“ v lyžařských areálech a na sjezdovkách. Ne všude je jim umožněno jezdit. Pokud chcete vzít svůj snowskate provětrat na upravené tratě, je dobré se předem informovat, zda nejedete zbytečně.

Snowskaty jsou – i v závislosti na typu – vhodné pro freestyle i freeride a další aktivity na sněhu ve městě i v kopcích či na horách. Trend směřuje spíše k prknům, které jsou oproti dřívějšku (a skateboardům) širší a delší a přebírají více schopností snowboardu. Lze je tak lépe využít na prašanu a v hlubším sněhu, umožní lepší carving a celkově jsou více vhodné pro freeride. Můžete s nimi tudíž vyrazit i hlouběji do terénu.

Kde se vzaly snowskaty?

Ačkoli se to nezdá, historie snowskatu je v zásadě stejně stará jako historie snowboardu. Na počátku obou stálo prkno, které vešlo do dějin jako Snurfer. V 60. letech minulého století ho vynalezl Američan Sherman Poppen. Prkno nemělo vázání a bylo vlastně jakousi sněžnou variací na surf a skateboard.

Vázání však přišlo brzy a tato varianta se okamžitě uchytila a nechala verzi s „volnýma nohama“ daleko za sebou. Snowboardy dobyly svět. Snowskaty se krčily v pozadí a čekaly na svůj čas. Svůj název přitom dostaly už v roce 1970 a už tehdy je taky bylo možné zakoupit.

Snowskaty se vyvíjely, i když o ně nebyl masový zájem. Objevila se řada druhů. Dnes rozeznáváme především čtyři varianty, které si níže popíšeme.

Přestože popularita snowskatů roste spíše pozvolna, trend zvyšujícího se zájmu o ně je patrný. Především pak v USA a dalších západních zemích. Je jen otázkou času, než tato disciplína ve větší míře pronikne i k nám.

Jaké typy snowskatů existují?

Za dobu své historie se vyprofilovalo několik typů snowskatů, které se poměrně výrazně liší konstrukcí, ale i vlastnostmi a určením.

Single-deck

Skate na sníh s jednou deskou. Jde o konstrukčně nejjednodušší variantu. To ale rozhodně neznamená, že by byla méněcenná. Naopak. Moderní technologie a vývoj tvarů a zpracování umožnil dosáhnout u tohoto provedení vynikajících vlastností.

Single-deck snowskaty se dnes řadí k nejoblíbenějším a jejich nabídka převažuje. K výhodám lze přičíst i naprosto minimální poruchovost a spolehlivost či nenáročnost na údržbu. Dále taky nízkou hmotnost a skladnost. Tento typ prken se vyznačuje nejvyšší flexibilitou.

Single-deck snowboard je jako prkno od skateboardu, jen obvykle o něco větší. Nepotřebujete k němu už ale trucky ani kolečka, ba ani vázání jako u snowboardu. Typické jsou však pro něj žlábky či drážky, které se podélně táhnou po skluznici (tedy na spodku prkna). Toto zpracování poskytuje prknu skvělý skluz. Vhodné je pro jibbing na zledovatělých hranách a nejrůznější triky.

Hodí se pro použití ve speciálních parcích, městech, na upraveném terénu s rampami a skoky. Naopak klasický single-deck není obvykle vhodný pro sjezdy a freeride. Existují však varianty, které se pro tento účel hodí velmi dobře (viz powder-skate).

Pokud jde o materiálové zpracování, kvalitní single-deck má jádro z vrstev dřeva. Osvědčené je dřevo kanadského javoru jako u skateboardů anebo třeba topolu (jako u snowboardů) či jiných dřevin. K jádru přiléhá skluznice, obvykle z plastových materiálů. Rovněž plastový bývá i horní „grip“, na kterém jezdec stojí. Levnější prkna jsou i celoplastová.

Bideck (double-deck)

Skluznice a prkno, na kterém jezdec stojí, jsou oddělené. Snowskate typu bideck vypadá jako křídla dvouplošníku. I v bideck kategorii panuje značná rozmanitost, pokud jde o jejich určení a vlastnosti. Obecně jsou ale častěji vhodné pro sjezdové ježdění. Zvláště při větších rozměrech. Menší prkna se pak hodí na trikovou jízdu.

Bideck prkna vynikají skvělou rychlostí a manévrovatelností. Mají i parádní pop. Skvěle řežou zatáčky, jsou vhodná i pro dravější jízdu. Vyžadují však větší jistotu, oproti single-deck jsou méně stabilní a hůře odpouštějí chyby. Víc si je tedy užijí trochu zkušenější jezdci.

snowskate typu bideck

Nevýhodou je obecně vyšší cena. Ta je dána složitější konstrukcí. Vyšší je i hmotnost, prkna nejsou tak skladná. Odolnost však bývá vysoká.

4×4

Poměrně okrajová, ale rozhodně zajímavá varianta. Ze všech zde uvedených se nejvíc podobá „suchozemskému“ skateboardu. Tvoří ho jediné prkno, které má ze spodu dokonce i trucky. Jen místo kol jsou na nich připevněny čtvery malé lyže či skluzné plošky. Ty mají jistý rozsah pohybu, takže se přizpůsobí povrchu.

Tento typ snowskatu nabídne zajímavý pocit z jízdy. Dokonce se prodávají i speciální sady zmíněných malých skluznic. Ty lze místo koleček upevnit na klasický skateboard a získat tak provizorní snowskate. Výběr těchto sad i kompletních 4×4 snowskatů je však opravdu značně omezený (u nás téměř k nesehnání). Pro obojí navíc platí, že cena nebývá zrovna diskontní.

Výrobci a vývojáři přitom investují více úsilí do single-deck, powder-skate potažmo bideck variant, v nichž shledávají větší potenciál. Prkna 4×4 jsou navíc náročnější a hůře ovladatelná, spíše tedy pro zkušenější jezdce.

Powder-skate

Název této varianty vychází z anglického pojmu pro prašan. Jde o úpravu, která dělá ze skateboardu na sníh spíše snowboard bez vázání. Provedení powder-skate totiž posouvá snowskate mnohem blíže snowboardu. Předurčuje jej pro různé freeride disciplíny, sjezdy apod. – a to se zachováním značné míry flexibility a obratnosti. Tento druh snowskatů získává stále větší popularitu. Skvělé modely nabízí například značka Jones.

Powder-skate může být konstrukčním provedením single-deck i bideck. Na první pohled se liší především rozměry. Ty jsou větší, aby umožnili lepší „plavání“ i v hlubokém sněhu a prašanu. Samozřejmě jsou zde i další odlišnosti. V materiálech, tvaru, zpracování,…

Powder-skate je jasnou volbou, pokud cítíte, že vás to táhne spíš do divokého terénu než do parků, na sněhové rampy a skoky a podobně. Kvalitní powder-skate je však už spíše dražší záležitost. Taky je těžší a větší (méně skladný).

Je snowskating obtížný?

Kdekoho asi napadne otázka, jak obtížná jízda na snowskatu vlastně je? Zejména pak ve srovnání s disciplínami, které se nabízejí – tedy se snowboardingem a skateboardingem. Odpověď není snadná. Varianty snowskatů jsou svými vlastnostmi velmi různorodé.

Snowskate freestyle

Obecně se ale dá říct, že naučit se zvládnout snowskate není úplná hračka. Řada jezdců jej hodnotí jako větší výzvu než snowboard. Nepřítomnost vázání nutí k použití větší síly a udržet rovnováhu je složitější.

Pádů si nejspíš užijete hodně. Většinou naštěstí do měkkého. Právě svou vyšší technickou náročností však může být snowskating tak zábavný a atraktivní. Zvláštně pokud máte pocit, že už zvládáte snowboard i skateboard a hledáte další výzvu.

Náš tip
Láká vás vyzkoušet si i jiné méně běžné zimní sporty, než je snowboarding nebo lyžování? Pro milovníky svobodného pohybu přírodou může být skvělou volbou splitboard.

Kde se dá snow skate koupit?

Výběr snowskatů u nás není zrovna závratný. Kvalitní prkna však můžete pořídit na Snowbitch.cz nebo na Mastersport.cz.

Jaké jsou oblíbené značky snowskatů?

Hovland

Hovland patří mezi nejvýznamnější značky, které se specializují na snowskaty. Nabízí skvělý výběr a vždy vynikající zpracování.

hovland snowskate

Jones

Značka především špičkových splitboardů. Nabízí však i vynikající snowskaty laděné více ve snowboardovém duchu. Ideální pro milovníky freeride disciplín.

Jones snowskate

Kolik stojí kvalitní snowskate?

Snowskaty do 1500 Kč

Většinou plastové a single-deck snowskaty. Vhodná volba pro začátečníky a rekreační zájemce o tento sport.

Snowskaty od 1 500 do 8 000 Kč

Kvalitní až špičkové snowskaty. Různé typy. Single-deck, bideck, powder-skate. Volba i pro náročnější jezdce.

Snowskaty nad 8 000 Kč

Prvotřídní snowskaty v profi kvalitě. Osloví i nejnáročnější jezdce.

Jak se na tom snowskatu vlastně jezdí?

Nejoblíbenější snowskaty

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (30 hlasů)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář