ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Kdy modré světlo škodí a kdy pomáhá?

Myslíte si, že toho o modrém světle víte dostatek? A víte taky, že kromě neustále opakovaných záporů má také klady? Je to tak. Modré světlo má světlé i stinné stránky. Je potřeba vědět, kdy je jeho přítomnost žádoucí a kdy naopak škodí. Od toho se odvíjí následná ochrana před modrým světlem. V tomto článku se s vámi o tyto informace podělíme.

Co je modré světlo?

Pro světlo viditelné našemu oku je charakteristická vlnová délka o hodnotě 380–780 nm. Vše mimo tyto hodnoty je označované jako světlo neviditelné. Před hodnotou 380 nm je dokonce schované ultrafialové světlo, které našim očím velmi škodí. Modrému světlu, které je důležité pro náš článek, odpovídají hodnoty 380–500 nm.

Kde můžeme narazit na modré světlo?

Možná vám po přečtení této otázky vyskočilo v hlavě hned několik předmětů – LED žárovky, notebooky, tablety, televize. Se všemi těmito i dalšími podobnými předměty máte pravdu, vyzařují modré světlo. Ale najdeme ho i jinde. Modré světlo je totiž přirozenou součástí denního světla. Proto je logické, že jeho přísun nemusí nutně znamenat něco špatného.

Pojďme se nyní společně podívat, kdy modré světlo škodí a kdy pomáhá. Přidáme si také pár typů, jak se před ním bránit. Tedy kromě toho, že si večerní siestu u smartphonu neodpustíte a raději si pořídíte brýle proti modrému světlu.

Škodlivost modrého světla

Rozhození spánkového rytmu

Začneme u škodlivosti modrého světla. Největší problém přichází v momentě, kdy se mu vystavujeme v pozdních večerních hodinách. Výrazně totiž potlačuje produkci melatoninu. Melatonin je hormon, který určuje náš denní rytmus. Bez jeho přítomnosti si tělo myslí, že má zůstat nabuzené a snaží se neusnout.

Jen málo z nás se ale večer vyhne rozsvícenému pokoji, koukání na film nebo hraní her na mobilu. Výsledkem pak může být delší proces usínání. Uvádí se totiž, že melatonin se začne vyrábět až zhruba 90 minut po úplném odstřižení modrého světla. Narušení spánku však není jediný z problémů, které modré světlo přináší.

Škodlivost modrého světla - modré světlo

Hrozba pro oči

Tím dalším jsou pochopitelně naše oči. Příliš vysoké množství modrého světla může znamenat nepříjemné záněty spojivek, zákaly oka či zánět rohovky. To samé platí i v případě ultrafialového světla. I to může naše oči poškodit. Dochází také k větší únavě očí, které jsou více namáhány.

Stárnutí kůže

Péče o pleť a vystavení kůže modrému světlu opravdu nejdou dohromady. Oproti UVA a UVB záření proniká modré světlo ještě hlouběji do pokožky a buňkám tím rozhodně nepomáhá. Právě naopak. Dochází k rychlejšímu stárnutí pokožky a častějšímu vzniku pigmentových skvrn.

Přínosy modrého světla

Léčba splínu

Neradi bychom ho ale vykreslili jen jako záporáka. Opravdu jsou chvíle, kdy modré světlo pomáhá. Přesvědčit se o tom můžete sami. Stačí si vzpomenout na podzimní melancholii nebo zimní deprese. V tomto ohledu je světlo velmi přínosné, protože pozdvihuje psychické rozpoložení na lepší úroveň.

Přínosy modrého světla - modré světlo

Lepší výsledky během dne

Fakt, že nás modré světlo nenechá spát, může být v některých situacích prospěšný. Probouzí tělo a mysl, pozitivně ovlivňuje kognitivní činnost. Výkon, který podáváme, je díky modrému světlu lepší. Důvodem může být třeba to, že zlepšuje pozornost a zvyšuje soustředěnost. Modré světlo určuje naši produktivitu a míru energie, kterou jsme schopni vynaložit.

Jak se chránit proti modrému světlu?

Pro snížení hrozby modrého světla a využití jeho potenciálu je potřeba najít šikovnou míru v jeho zdraví neškodném přísunu. Pokud se vám to ale nedaří, můžete se alespoň pokusit jeho dopady zmírnit. Jak se bránit proti modrému světlu?

Čeká-li vás dlouhá práce na počítači, nezapomeňte na přestávky. Pokud nemůžete od práce odejít a dopřát si delší pauzu, ulevte svým očím. Po několikaminutovém intervalu absolvujte pohled do dálky na pár vteřin. Pokuste se tomu dát určitou pravidelnost. Můžete také vyzkoušet oční jógu.

Další způsob, jak chránit svůj zrak při koukání do monitoru, jsou brýle proti modrému světlu. Jsou navrženy tak, aby eliminovali jeho průnik skrze skla. Ulevíte svým očím a zároveň se vyhnete bolesti hlavy pramenící právě z této činnosti. Vybrat se dá i z designových kousků.

Jak se chránit - modré světlo

V případě ochrany pokožky vsaďte na přípravky se speciálním složením. Důležitý je obsah vitamínů A, B, C a E. Při jejich nákupu se zajímejte o to, aby chránily před UVA a UVB zářením, ale i modrým světlem.

Ovlivnit můžete také světlo v pokoji, tedy volbu vhodné žárovky. V místnosti, ve které pracujete, se nebojte použít chladnější odstíny. Studené světlo je naopak špatnou volbou pro místnosti, které nám slouží ke spánku nebo večernímu odpočinku.

V ideálním světě bychom měli všechny tablety, smartphone, notebooky i televize večer odložit. Ale ruku na srdce – kolik z nás to opravdu udělá?

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.2 (10 hlasů)

Autor článku

Veronika Štrachová
Veronika Štrachová

Jsem vystudovaná personalistka. Během rodičovské dovolené mě začalo bavit testovat nové produkty a psát o nich recenze, a proto jsem se této oblasti začala věnovat naplno. Rozumím si s moderními technologiemi a ráda zkouším nové výrobky. Ve volném čase se věnuji péči o zahradu, procházkám v přírodě se synem a turistice. Ráda objevuji krásu českých hor, lázeňských středisek a historických center měst.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář