ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Rady a tipy

Jak se bránit proti modrému světlu?

Modré světlo je jedním ze strašáků moderní doby. Během používání technologií, kterých máme ve svém okolí velké množství, na nás může negativně působit a způsobovat problémy se spánkem, únavu a dráždit oči. Modré světlo vyzařují nejen technologie, ale částečně také LED lampy a slunce. Naštěstí již existují způsoby, jak svůj organismus před působením modrého světla ochránit. Vyzkoušet můžete brýle proti modrému světlu, noční režimy u elektronických zařízení nebo speciální kapky do očí.

Proč a kdy se bránit proti modrému světlu?

Modré světlo neboli takzvané HEV záření, se vyskytuje i přirozeně jako složka slunečního záření a není vždy škodlivé. Po ránu ho potřebujeme jako zdroj energie a pro stimulaci organismu. Díky modrému světlu můžeme mít také lepší náladu a mít více elánu. Takže modré světlo ve slunečním záření nám vlastně ve většině případu neškodí.

Problém nastává, když den trávíme prací za počítačem. Celý den na nás působí modré světlo o vysoké intenzitě. Může tak vznikat digitální únava zraku a začnou nám vysychat oči. Pokud se díváme do zařízení, která vyluzují modré světlo, během večera, často potom nemůžeme usnout, nebo náš spánek není příliš kvalitní. Při večerních maratónech seriálů tedy rozhodně nastává čas na nasazení brýlí proti modrému světlu.

Únava z modrého světla

Brýle proti modrému světlu

Od unavených očí i celkového vyčerpání organismu z několika hodin, které trávíme denně před obrazovkou, nám mohou pomoci brýle proti modrému světlu. Jsou to speciální obroučky, které mají na sklech antireflexní vrstvu a speciální filtry s různou úrovní odstínění. Tato vrstva se dá přidat i na běžné dioptrické brýle. Ve specializovaných obchodech seženete i speciální brýle proti modrému světlu pro hráče počítačových her a lidi, kteří tráví před obrazovkou extrémní množství času, s vyšší mírou odstínění.

Při výběru brýlí proti modrému světlu se věnujte nejen míře odstínění, ale také běžným parametrům, které byste řešili při koupi jakýchkoliv jiných brýlí. Důležitý je jejich tvar a hmotnost, aby vás po několika hodinách nošení příliš neobtěžovaly. Zároveň myslete také na kompatibilitu s headsetem, pokud kupujete brýle pro nadšeného hráče počítačových her.

Ochrana modré světlo

Pečujte o oči

Kromě používání brýlí proti modrému světlu nezapomínejte o své oči pečovat i dalšími způsoby. Během používání elektronických zařízení si dělejte pravidelné přestávky a ulevte tak svým očím. Každých dvacet minut přeostřete na pár vteřin na úplně jinou ohniskovou vzdálenost a opatrně vybírejte i pracovní obrazovku. Pokud bude spíš větší, budete se na ni moc dívat z větší dálky, což je pro oči také lepší.

Zajímavý trendem je také cvičení oční jógy, která oční svaly rychle protáhne a nenechá je zakrnět v jedné pozici. Oční jóga většinou sestává z několika jednoduchých cviků, díky kterým procvičíte i ty svaly, které nejsou na první pohled vidět.

Oční jóga

Mezi jednotlivými cviky vždy na 5-10 vteřin zavřete oči a uvolněte je.

 • zavřete oči na 2 minuty
 • 10x se podívejte doprava a doleva
 • 10x se podívejte nahoru a dolů
 • 5x se podívejte do úhlopříčky zprava nahoře vlevo dolů
 • 5x se podívejte do opačné úhlopříčky – tedy zleva nahoře doprava dolů
 • 5x zakružte očima doprava
 • 5x zakružte očima doleva
 • 5x ostřete střídavě do dálky a na blízko
 • 5x zašilhejte nahoru
 • 5x zašilhejte dolů
 • 10x zamrkejte
 • 10x masírujte

Noční režim a další vychytávky

Výrobci elektronických zařízení již na zdraví uživatelů obrazovek myslí a většina elektronických zařízení tak obsahuje některé vychytávky, díky kterým bude boj proti modrému světlu snazší. Samozřejmostí je již možnost regulace jasu u obrazovky, kterou byste měli aktivně využívat. Jas byste se vždy měli snažit přizpůsobit okolnímu světlu. Rozhodně tedy není vhodné sedět u počítače ve zhasnutém bytě a mít nastavený nejvyšší možný jas. Raději přidejte na osvětlení v místnosti a uberte trochu jasu. Při prvním používání to sice možná nebude tak pohodlné, ale časem si zvyknete a vašim očím se výrazně uleví.

Modré světlo

Mnohé počítače jdou také přepnout do nočního režimu, kdy blokují část modrého světla. Barvy na obrazovce sice budete mít trochu zkreslené, ale vašim očím se určitě uleví, a navíc se vám v noci bude i lépe spát. Zbytečně se netrapte také s obtížným rozeznáváním textu na obrazovce, jednoduše si zvětšete písmo na takovou velikost, že se vám bude číst opravdu lehce.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.4 (11 hlasů)

Autor článku

Michaela Beranová
Michaela Beranová

Když zrovna nemluví, tak píše. Kromě kreativní tvorby miluje hudbu, knihy a gaming. Za každým jejím textem stojí litry kávy a neutuchající touha dozvědět se něco nového. Facebook

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář