ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Rady a tipy

Jak vyčistit gril po grilovačce

Grilování je jednou z velmi oblíbených letních aktivit, ale pojí se s ním i méně příjemné činnosti. Každý nadšenec do grilování ví, že čištění grilu se někdy může změnit v úmornou a nekonečnou práci. Přinášíme vám proto přehledný článek o tom, jak jednoduše čistit gril tak, aby byl před dalším použitím zase jako nový. I ten nejlepší zahradní gril totiž potřebuje prémiovou péči, aby vám dobře sloužil a mohli jste si užívat skvělého grilovaného jídla.

Kdy čistit gril?

Pro začátek bychom si měli ujasnit, jak často je potřeba čistit gril. Na to existuje jednoduchá odpověď, ideálně po každém rozsáhlejším použitím. Přestože to mnohdy není ideální, obzvláště v případě, kdy chcete strávit večer s přáteli a nemáte na to zrovna čas, ale gril byste měli začít čistit prakticky ihned po použití, kdy špína ještě není zaschlá.

Tím si usnadníte práci a snížíte riziko, že vám zbytky jídla a mastnoty nepůjdou později vyčistit. Po dokončení vaření nechte gril vychladnout po dobu asi 10-15 minut, než se do čištění pustíte. Čištění rozpáleného grilu rozhodně není ten nejlepší nápad.

Jak vyčistit kontaktní gril

Postup čištění grilu

Existuje základní postup čištění grilu, který lze aplikovat na všechny typy grilů a měli byste se jím řídit při každém čistění. Jak tedy snadno a jednoduše vyčistit gril?

Pro začátek odstraňte zbytky potravin a tuků. Počkejte, až gril vychladne, poté se zbavte zbytků potravin a tuků z grilovacího roštu nebo mřížky pomocí kartáče na gril nebo jiného vhodného nástroje. Pokud máte elektrický nebo plynový gril, vyčistěte zbytky potravin z odnímatelného roštu. Jak vyčistit rošt se dozvíte podrobněji pro každý typ grilu níže.

Grilovací rošt by měl být vyčištěn po každém použití. Rozhodně se nevyplácí ho nechat na grilu a vyčistit ho až před dalším použitím. Rošt můžete vyčistit kartáčem na gril nebo houbičkou na nádobí a horkou vodou. Pokud máte rošt z litiny, můžete ho také vyčistit pomocí kartáčů s mosaznými štětinami, které jsou na daný materiál přímo určené.

Mřížka grilu se nachází pod grilovacím roštem a chrání ho před přímým kontaktem s ohněm. Může být pokrytá tukem a jinými zbytky potravin. Tuto mřížku je také nutné vyčistit. Poté, co důkladně vyčistíte i mřížku, zaměřte se také na vnitřek grilu, i ten je potřeba důkladně vyčistit.

Jak vyčistit mřížku gril

Jaký nástroj použít pro čištění grilu?

Už výše bylo zmíněno, že existuje mnoho různých nástrojů a pomůcek, které mohou usnadnit čištění vašeho grilu. Některé z nich najdete v každé domácnosti, jiné jsou určené přímo na grily a je potřeba je koupit zvlášť. Při čištění grilu se vám mohou hodit následující nástroje.

Dobrou volbou pro většinu milovníků grilování bude kartáč na gril. Ty jsou vyrobeny ze silných štětin, které pomáhají odstranit zbytky potravin a tuků z grilovacího roštu a mřížky. Kartáče jsou k dispozici v různých velikostech a tvarech, aby vyhovovaly vašim potřebám a můžete si vybrat přesně podle velikosti a typu vašeho grilu.

Alternativou, kterou má doma každý z nás, je houbička na nádobí. Ta se hodí spíše pro odstranění měkkých zbytků potravin a tuků z grilovacího roštu a lze s nimi vyčistit i vnitřní část grilu. Jejich výhodou je snadná dostupnost a velmi nízká cena, dobře se s nimi navíc dočišťují místa, kam se jinými nástroji nedostanete.

Další variantou jsou také speciální nástroje na čištění grilu, které pořídíte spolu s grilem nebo ve specializovaných obchodech. Tyto nástroje mají obvykle ostré hrany nebo silné štětiny, které pomáhají odstranit tvrdé zbytky potravin a tuků. Vybrat si můžete klidně několik nástrojů a vzájemně je kombinovat při čištění tak, abyste dosáhli co nejlepšího výsledku.

Velkou pomocí při čištění grilu jsou také speciální čistící roztoky a spreje na gril. Tyto produkty obvykle obsahují silné chemické látky, které pomáhají rozpouštět zbytky potravin a tuků, ale zároveň jsou vhodné pro použití právě na gril. V žádném případě na čištění nepoužívejte jiné běžně dostupné čistící prostředky, které mohou mít nevhodné chemické složení.

Poslední užitečnou vychytávkou pro čištění grilu jsou ochranné rukavice. Jejich použití může být užitečné, protože chrání ruce před horkem a chemikáliemi obsaženými v čistících prostředcích. Vhodné jsou i pro citlivější jedince, kterým není příjemné mít ruce od špíny a zbytků jídla.

Jak čistit gril

Čištění podle typu grilu

Přestože základní pokyny, jak čistit gril, jsou stejné pro všechny druhy grilů, určitě je vhodné si přiblížit specifika jednotlivých typů. Na každý totiž můžete použít trochu jiné nástroje a je také potřeba vyčistit jiné části grilu. Například při čištění keramického grilu musíte zvolit různý typ čištění pro keramickou desku a litinový rošt.

Jak vyčistit elektrický gril

Jedním z nejčastějších typů grilů jsou elektrické grily. Oblíbené jsou zejména pro svou bezpečnost a jednoduché ovládání, díky kterému ugriluje výbornou večeři úplně každý.

Elektrické grily mají hladký rošt, který se čistí opravdu snadno. Po každém použití byste měli nechat přístroj vychladnout a poté ho otřít mokrou houbičkou nebo hadříkem s horkou vodou nebo speciálním čistícím prostředkem. Pokud má váš elektrický gril spodní misku, která zachytává tuky a šťávy z jídla, vyjměte ji a vyčistěte. Samozřejmě můžete použít speciální čistící prostředek pro elektrické grily, díky kterému špínu a zbytky jídla jednodušeji uvolníte.

Jak vyčistit plynový gril

I plynové grily jsou velmi oblíbené a mnozí nadšenci do grilování na ně nedají dopustit. Jejich popularita je spojena zejména s rychlou přípravou jídla a možnosti jednoduše regulovat teplotu.

Plynové grily mají obvykle mnoho částí, které je třeba čistit, jako jsou grilovací rošt, mřížka, hořáky a odkapávací miska. Proto může být čištění plynového grilu někdy náročnější a zdlouhavější než u ostatních typů. Po každém použití nejprve vypněte plyn a nechte gril vychladnout. Poté můžete vyjmout a vyprázdnit odkapávací misku, odstranit grilovací rošt a mřížku a otřít je houbičkou s mycím prostředkem na nádobí. Na vyčištění roštu můžete použít také kartáč.

Jak vyčistit kontaktní gril

Speciální kategorií jsou kontaktní grily. Jen málokdo je zvolí pro běžné grilování na zahradě, ale čím dál více lidí s jejich pomocí připravuje zdravá grilovaná jídla i v bytě nebo jiných vnitřních prostorech. Od běžných elektrických grilů se liší tím, že mají ještě druhou grilovací plochu, kterou se grilované jídlo přiklápí shora.

Kontaktní grily mají obvykle nepřilnavý povrch, který usnadňuje čištění. Po každém použití přístroj nejprve vypněte a nechte ho vychladnout. Poté můžete gril otřít houbičkou. Pokud jsou zbytky potravin příliš tvrdé na to, aby se daly snadno odstranit, můžete použít speciální škrabku s vroubky pro kontaktní grily. Nikdy nepoužívejte kartáč s kovovými štětinami, mohli byste povrch grilu poškrábat a celý gril tak zničit.

Jak vyčistit kámen na grilování

Kámen na grilování je oblíbeným doplňkem pro grilování venku. Jedná se o kamennou desku, která se umístí na grilovací mřížku a slouží k přímému grilování na kameni. Používá se především k přípravě masa, ryb a zeleniny, kterým dodává tento typ grilování jedinečnou chuť a vůni.

I kámen na grilování je důležité pravidelně čistit. Čištění je v tomto případě poměrně jednoduché, stačí kámen pomocí speciálního kartáčku nebo houbičky jednoduše zbavit zbytků jídla a následně ho dočistit speciálním čistícím prostředkem na kameny na grilování.

Jak vyčistit vertikální gril

Vertikální gril se často používá pro přípravu kuřecích křídel, žebírek a dalších druhů masa, které je potřeba grilovat ve vertikální poloze. Tento typ grilu je většinou určen pro použití uvnitř a může být poněkud složitý na čištění, protože zbytky jídla se mohou zaseknout ve vnitřních částech. Před čištěním budete muset většinu vertikálních grilů rozebrat. Výrobci doporučují vertikální gril čistit pouze hadříkem namočeným do horké vody, v případě velmi odolné špíny můžete použít naředěný kuchyňský saponát s neutrálním pH.

Jak vyčistit gril

Tipy a triky na čištění grilu

Na závěr pro vás máme připravených pár tipů, jak vyčistit grilovací rošt, a také různé triky, jak vyčistit grilovací mřížku. Například čištění grilu sodou je běžnou a účinnou metodou, jak odstranit zbytky potravin a tuku z grilu. V misce smícháte sodu, sůl a trochu teplé vody, aby se vytvořila pasta. Pastu nanesete na grilovací rošt a necháte ji působit přibližně deset minut, čištění pomocí kartáče nebo houbičky bude následně mnohem snadnější a účinnější.

I kávová sedlina může být užitečná při čištění grilu, zejména roštu. Kávová sedlina totiž obsahuje přírodní oleje, které mohou pomoci rozpustit tuky a usazeniny na roštu. Po nanesení kávové sedliny se obvykle čeká přibližně 15 minut, poté by mělo být setření špíny z grilovacího roštu podstatně jednodušší. K čištění grilů dále můžete využít i roztoky z octa, pivo, citronovou šťávu nebo cibuli.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (10 hlasů)

Autor článku

Lucie Šajnarová
Lucie Šajnarová

Lucie je vášnivá čtenářka a redaktorka, která se snaží přinášet zajímavosti a novinky prostřednictvím svých článků. Její práce zahrnuje širokou škálu témat, od elektroniky a beauty až po zdravý životní styl. Ve svých článcích se snaží nejen informovat, ale také inspirovat a povzbuzovat své čtenáře. Zkoumá nejnovější trendy ve světě a zároveň hledá inspiraci v každodenním životě. Protože vlastní zkušenost je vždy cennější. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář