ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Jak si zařídit domácí kino v obýváku

20. 10. 2022 aktualizováno

Poslední měsíce rozvoji kinematografie příliš nepřejí. To samé by se dalo říci i o návštěvě kin. Přetrvávající nejistota si kromě jiného vyžádala také pohnutky k přenesení zážitku z kina do vlastních domácností. Možná i vás proto zajímá, jak si zařídit domácí kino v obýváku. Co všechno budete potřebovat a jak nejlépe využít prostoru? Na to se spolu podíváme.

Jak si představit domácí kino?

Domácí kino funguje jako soubor zvukových a obrazových systémů. Jejich vzájemná kooperace má za úkol prohloubit prožitek ze sledování. Abyste dosáhli tohoto efektu, je zapotřebí tomu přizpůsobit výběr produktů a dodržovat určité požadavky na rozmístění domácího kina.

Dokonalý obraz je založený na dvou základních prvcích – přehrávání a projekci. Přehrávání zajistí DVD a blu-ray přehrávač případně multimediální centrum. Projekci vám zabezpečí televize nebo dataprojektor. U zvuku se vybavte receiverem a špičkovými reproduktory. Náročným představám mohou odpovídat také soundbary.

Pojďme si jednotlivé prvky prohlédnout trochu detailněji.

Jak si představit domácí kino - jak si zařídit domácí kino v obýváku

Co je potřeba pořídit pro skvělý obraz?

Přehrávání

Domácí kino by nemohlo fungovat bez přehrávače. Ten je jakýmsi středobodem pro všechna ostatní zařízení, která se k němu připojují. Naprostou klasikou je DVD přehrávač. Jsou oblíbené zejména díky své nízké ceně, která ale zároveň ubrala na některých vlastnostech. Vyplatí se proto zkontrolovat typy vstupů a výstupů pro obrazovou i zvukovou techniku.

Další možností je blu-ray přehrávač. Cena je o něco vyšší, ale má své důvody. Kvalita digitálního záznamu je téměř bezchybná a oproti DVD disponují větší kapacitou. Oběma přehrávačům se hrdě vyrovnají multimediální centra. Z hlediska funkcí je dokonce předstihnou. Sledování oblíbených pořadů navíc umožňuje i připojení k internetu.

Projekce

V otázce projekce pořadů se pravděpodobně budete rozhodovat mezi televizory a dataprojektory. Televize představuje tradiční variantu, kterou pravděpodobně nebudete muset dokupovat speciálně pro zařízení domácího kina. Jejich vývoj jde navíc dopředu a na trhu se objevují modely s vlastnostmi, které jsou samy o sobě synonymem pro parádní podívanou.

Dataprojektor se však oproti televizi stává jednoznačným vítězem co do velikosti projekční plochy. Také barvy působí mnohem přirozeněji, tudíž si s nimi lidské oko lépe poradí. Výhodou dataprojektorů je také možnost 3D přehrávání. Filmovým zážitkem se tak opravdovým kinům vyrovnají o něco více než obyčejná televize.

Co je potřeba pořídit pro skvělý obraz - jak si zařídit domácí kino v obýváku

Co je potřeba pořídit pro perfektní zvuk?

K nutné výbavě pro zprovoznění domácího kina patří receiver (AV přijímač). Ten funguje jako zařízení zpracovávající jak analogový, tak digitální signál. Ať už je tedy zvuková či obrazová technologie jakákoliv, receiver si s ní poradí a dokáže ji poslat dál. Nevadí, pokud je každá jiná. Přijímač posílá signál dál do sluchátek, reproduktorů, televizoru či projektoru.

Pro zintenzivnění zážitků nezapomeňte zvážit také pořízení externích reproduktorů. Při výběru reproduktorů je zapotřebí individuální přístup každého z vás. Počet reproduktorů závisí na velikosti vašeho obývacího pokoje. Je logické, že čím menší místnost máte, tím nižší počet reproduktorů pravděpodobně budete potřebovat.

Pokud se nespokojíte s výše zmíněným řešením, existují i možnosti pro náročnější zákazníky. Jednou z nich jsou například soundbary. Ty disponují jedinou lištou, která produkuje velmi dobrý prostorový zvuk. V souvislosti s nimi můžete narazit také na subwoofer. Ten je spojován se zvýrazňováním zvuku nízkých frekvencí.

Právě kvůli zvuku se vyplatí dopředu promyslet rozmístění domácího kina.

Co je potřeba pořídit pro perfektní zvuk - jak si zařídit domácí kino v obýváku

Jaké je ideální rozmístění domácího kina?

Pravidla určující jak si udělat domácí kino a jak vhodně rozmístit jednotlivé komponenty nejsou nijak složitá. Pokud se jich ale budete držet, vytvoříte si mnohem kvalitnější prostředí pro sledování pořadů, hraní her či promítání prezentací.

Umístění televizoru či plátna projektoru snad není potřeba upřesňovat. Pro jednoduchost ovládání se doporučuje do jejich těsné blízkosti umístit také přehrávač. Pod nebo nad televizor je potom vhodné umístit centrální reproduktor. Slovem centrální se opravdu řiďte a ujistěte se, že stojí uprostřed celé soustavy domácího kina.

Pravé i levé straně po boku televizoru náleží jeden reproduktor. Další reproduktory už se rozmisťují po obývacím pokoji, nicméně všechny se nacházejí v blízkosti sedací soupravy. Jeden pár by měl rozhodně stát po bocích sedačky. Pokud disponujete i dalším, umístěte ho za pohovku. Pokud si rozmístění předkreslíte, můžete si všimnout vytvořené kružnice.

Co se týče subwooferu, jednotné pravidlo není. Možná budete muset trochu experimentovat, než se vám něco osvědčí. Nicméně pro začátek ho můžete umístit k reproduktorům u televizoru. Ujistěte se, že se v jeho prostoru nenachází žádné předměty, kterých by se přímo dotýkal.

Při dodržení všech výše zmíněných pravidel se budete moct těšit z fantastického prostorového zvuku, který půjde ruku v ruce s neodolatelným promítáním.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář