ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Zahrada

Generátory studeného kouře

Toužíte si v domácí udírně připravit maso, ryby nebo zeleninu s nádech dřeva a kouře? Můžete si ho připravit jednoduše doma pomocí generátoru studeného kouře. Pokud už máte doma udírnu, stačí ho k ní připojit a masné výrobky budou mít zase úplně jinou chuť. Přinášíme vám tipy na nejlepší generátory studeného kouře roku 2024 a také praktické rady, jak vybrat ideální generátor studeného kouře do udírny právě pro vás.

Pokud si chcete dopřát to nejlepší, nezklame vás generátor studeného kouře na uzení SmoKing. Skvělou volbou bude také český Kaiserův generátor studeného kouře, který zároveň zvládne i uzení za horka.

Nejlepší celkově

Kvalitní generátor studeného vzduchu s dobou uzení až 14 hodin na jedno naplnění.

Nejlepší cena/kvalita

Český generátor studeného vzduchu s kvalitním filtrem pro čistý dým.

Nejlepší levný

Jednoduchý a levný generátor studeného vzduchu na litinový rošt.

Nejlepší generátory studeného kouře 2024

Recenze SmoKing 4l – nejlepší generátor studeného kouře

Recenze SmoKing 4L Pro náročné

Typ: na pevné palivo | Materiál: nerezová ocel, mosaz | Doba uzení: až 14 hodin | Kapacita zásobníku: 4 l | Rozměry: 24 × 58 × 10 cm | Hmotnost: 6,3 kg | Orientační cena: 7 500 Kč

Klady
 • Dlouhá doba uzení
 • Regulovatelné množství kouře
 • Lze udit i horkým vzduchem
 • Dodáván spolu s příslušenstvím
 • Velká kapacita zásobníku
Zápory
 • Vyšší náklady

Pokud chcete to nejlepší a potřebujete generátor studeného kouře, který vydrží udit opravdu dlouho, máme pro vás tip na skvělý generátor SmoKing 4l. S tímto generátorem kouře na uzení totiž můžete v udírně udit až 14 hodin bez nutnosti doplnit další palivo, díky čemuž se skvěle hodí na dlouhodobé uzení. Generátor je navíc velmi multifunkční, množství kouře totiž můžete libovolně regulovat a uzpůsobit tak uzení svým potřebám. Stejně tak můžete generátor využít i k uzení pomocí horkého vzduchu, pokud k němu přidáte zdroj tepla.

Určitě oceníte i fakt, že generátor je již dodáván s řadou příslušenství, a tak v začátku nebudete muset nic dokupovat. Spolu s ním dostanete dokonce i dva kilogramy dřevěné bukové štěpky pro první uzení, membránové dmychadlo a žáruvzdornou silikonovou hadici pro připojení generátoru. Tento kvalitní generátor studeného kouře je sice trochu dražší, ale zase vám bude velmi dobře sloužit po opravdu dlouhou dobu.

Recenze Kaiserův Smokemeister – nejlepší generátor kouře na uzení v poměru cena a kvalita

Recenze Kaiserův Smokemeister Zlatý střed

Typ: na pevné palivo | Materiál: nerezová ocel | Doba uzení: až 12 hodin | Kapacita zásobníku: 1 kg štěpky | Rozměry: – | Hmotnost: – | Orientační cena: 6 900 Kč

Klady
 • Filtrační válec pro čistý dým
 • Až 12 hodin uzení
 • Ovládání hustoty kouře
 • Kompletně rozebratelný
 • Rovnoměrné rozložení kouře
 • Český výrobek
Zápory
 • Vyšší cena

V případě, že hledáte kvalitní, český výrobek, bude pro vás tou pravou volbou Smokemeister od firmy Kaiser, která se zabývá výrobou udíren. Tento generátor studeného kouře umí produkovat kouř o teplotách 28 – 150° C, takže si sami můžete vybrat, jestli budete udit za studena nebo za tepla. Na jedno naplnění se do generátoru vejde až jeden kilogram štěpky a vydrží udit až dvanáct hodin bez dalšího naplnění.

Určitě oceníte také to, že uzeniny budou velmi kvalitní, a to zejména díky účinným filtrům, jež zajistí, že se do masa nedostanou žádné škodliviny, ale jen čistý dým. Vy sami navíc můžete ovládat hustotu kouře a jeho teplotu tak, aby vše probíhalo podle vašich představ. Každý rozumný člověk bude mít radost také z toho, že je generátor kouře na uzení plně rozebratelný. Díky tomu je podstatně jednodušší ho vyčistit a údržba je opravdu snadná.

Recenze Grill Fanatics – nejlepší levný generátor studeného kouře

Recenze Grill Fanatics Levný základ

Typ: na pevné palivo | Materiál: kov | Doba uzení: -| Kapacita zásobníku: – | Rozměry: – | Hmotnost: – | Orientační cena: 1 000 Kč

Klady
 • Umístění přímo na litinový rošt
 • Příznivá cena
 • Na pevné palivo
Zápory
 • Pouze jednoduchý generátor studeného kouře
 • Bez možnosti regulace

Pokud vám stačí vyzkoušet si domácí uzení studeným kouřem a nepotřebujete hned kupovat to nejlepší, co trh nabízí, doporučujeme tento levný generátor studeného kouře na gril od značky Grill Fanatics. Je to sice jen jednoduchý generátor kouře na uzení, ale bude vám sloužit dobře a můžete ho položit přímo na litinový rošt vašeho grilu.

“Cold Smoke Generator” je určen na pevné palivo, ideální budou například dřevěné piliny. Využít ho můžete pro uzení masa, ryb, ale také třeba sýrů nebo másla. Bohužel, vzhledem k nízké ceně, je výrobník studeného kouře  opravdu základní a nemá žádnou možnost regulace.

Nejprodávanější domácí udírny

Jak vybrat generátor studeného kouře

Generátory studeného kouře nepatří mezi často nakupované zboží, a tak se snadno může stát, že si s prvním výběrem nebudete vědět rady. Od toho jsme tu ale my a máme pro vás připravený přehledný návod, jak vybrat generátor studeného kouře do udírny se spoustou praktických tipů a rad. Tak jdeme na to!

Co je generátor studeného kouře a na co se používá?

Pro začátek bychom si měli generátory studeného kouře představit a říct si, k čemu vůbec slouží. Generátor studeného kouře je zařízení, které vytváří studený kouř bez ohně, jež se následně využívá v domácích udírnách nebo přímo na grilech. Studený kouř se vytváří za použití suchého paliva, většinou přírodního dřeva. Příjemné kouřové aroma můžete díky generátoru studeného kouře propůjčit celé řadě potravin, jako jsou maso, ryby, sýry nebo zelenina.

Použití generátoru studeného kouře je běžné v gastronomických podnicích a u profesionálních kuchařů. Tyto zařízení jsou však stále populárnější i v domácnostech a mezi milovníky grilování. Použití generátoru studeného kouře umožňuje vytvořit intenzivní, bohatou chuť a jedinečné aroma, kterého jiným způsobem nejde dosáhnout. To se zvláště hodí při přípravě masa a ryb, které při tradiční způsobu přípravy mohou ztratit vodou a získat suchou nebo nezáživnou chuť.

Další výhodou použití generátoru kouře na uzení je, že umožňuje jednoduše kontrolovat a regulovat celý proces. To znamená, že uzení může probíhat po dlouhou dobu bez nutnosti hlídat a kontrolovat generátor studeného kouře. Patří také mezi poměrně ekologické a ekonomické varianty, jak v domácích podmínkách udit a připravovat lahodné speciality, zejména z masa.

Výrobník studeného vzduchu

Typy generátorů studeného kouře

Existuje několik typů generátorů studeného kouře, které se liší svými vlastnostmi a použitím. Některé generátory studeného kouře v sobě mohou kombinovat několik typů. Pro začátek je důležité si určit, jestli chcete generátor studeného kouře ke konkrétní udírně nebo na přípravu jídla zvlášť.

Nejčastějším typem generátoru studeného kouře je ten na pevné palivo, konkrétně na dřevo. Tento typ generátoru kouře na uzení je nejoblíbenější volbou pro domácí použití. Používají suché palivo, jako jsou dřevěné třísky, které se vloží do přístroje. Palivo se postupně spaluje a vytváří studený kouř, který projde přes potraviny. Tyto generátory jsou snadno ovladatelné a vhodné pro menší množství potravin. Tento generátor lze podle typu připojit k udírně i grilu.

Populární začínají být také generátory studeného kouře s elektrickým zdrojem. Využívají novější technologií a jsou vhodné pro menší množství potravin. Elektrické generátory jsou snadno ovladatelné a velmi přesné, což umožňuje dokonalou regulaci procesu kouření.

V profesionálních kuchyních se můžete setkat také s generátory studeného kouře na tekuté palivo. Toto palivo se zahřívá a vypařuje, což vytváří kouř. Tyto generátory se hodí pro velká množství potravin a umožňují používání po delší dobu v kuse.

Jak vybrat generátor studeného vzduchu

Velikost generátoru studeného kouře

Velikost generátoru studeného kouře není až tak důležitá, zvažte jen, kam budete generátor ukládat a jestli se vejde do vámi používané domácí udírny. Velikost je ale přímo spjatá s kapacitou, což je parametr, který udává, kolik paliva lze najednou do generátoru umístit. Čím větší kapacita, tím tedy delší doba, po kterou vydrží generátor produkovat studený kouř, aniž byste museli doplňovat nové palivo. Kromě kapacity tedy výrobci mnohdy dodávají také informaci ohledně doby kouření.

Při výběru správné velikosti a kapacity generátoru studeného kouře zvažte zejména to, jak často a na jaké množství potravin budete generátor studeného vzduchu do udírny chtít používat. Pokud budete chtít používat pro topení dřevo o vyšší hustotě, může být vhodnější spíše generátor s větší kapacitou. Kapacita a velikost generátoru se přirozeně odrazí také na ceně, takže můžete vzít v potaz i tento parametr.

Další vlastnosti generátoru studeného kouře

To hlavní pro výběr generátoru studeného kouře na uzení už víte. Teď je na čase podívat se na větší detaily a prozkoumat, na co si ještě při koupi generátoru studeného kouře dát pozor. Důležité je například nastavení a regulace výstupu kouře. U každého generátoru se poměrně výrazně liší, jak moc můžete regulovat výstup kouře. Některé generátory mají jednoduché ovládací prvky, zatímco jiné jsou vybaveny pokročilými funkcemi regulace teploty a času. U svého vybraného generátoru kouře na uzení se můžete podívat, jestli u něj lze nastavit výšku dýmu, regulovat průtok vzduchu, nastavovat teplotu. Hodit se může také funkce časovače, která vám umožní nastavit spuštění produkce kouře dopředu.

Pokud chcete používat generátor kouře na uzení dohromady s domácí udírnou, je velmi důležité zkontrolovat kompatibilitu konkrétního modelu generátoru s vaší udírnou. Při výběru generátoru suchého kouře byste měli vzít v úvahu velikost a tvar vaší udírny, aby se generátor do udírny jednoduše vešel. Také byste měli zkontrolovat, zda má vámi vybraný generátor správné průměry trubic pro připojení k udírně. Další faktor, na který byste měli myslet, je výkon generátoru. Pokud máte větší udírnu, možná budete potřebovat generátor s vyšším výkonem a kapacitou. U některých generátorů studeného kouře je i přímo uvedeno, s jakými typy udíren jsou kompatibilní.

Zapomenout bychom neměli ani na materiál, ze kterého je generátor studeného kouře do udírny vyrobený. Materiál generátoru suchého kouře může být důležitý parametr při výběru a může ovlivnit výkon a trvanlivost generátoru. Nejčastěji se generátory suchého kouře vyrábějí z nerezové oceli, která je odolná vůči korozi a snadno se čistí. Nerezová ocel si také snadno poradí s vysokými teplotami, takže není problém takový generátor umístit ke grilu nebo do udírny. Další možností jsou hliníkové generátory, které jsou lehčí a levnější než ty z nerezové oceli. Ale pozor, hliník může být méně odolný, což může vést k menší životnosti a nižší výkonnosti.

Náš tip

Při práci s udírnou se může hodit mít praktický teploměr do udírny. Vždy tak budete vědět, jakou teplotu má udírna uvnitř.

Generátor studeného vzduchu

Topivo do generátoru studeného kouře

Vzhledem k tomu, že dřevo je nejběžnějším typem topiva, které se používá v generátorech studeného kouře, představíme vám zde hlavní typy dřeva, jež lze využít a jejich vlastnosti. Dřevo se používá zejména díky své přirozené vůni a vlastnostem, které umožňují vytvoření kouře při nízké teplotě. Jaké typy dřeva tedy můžete v generátoru studeného kouře využít?

Nejčastěji se využívá pravděpodobně dubové dřevo, protože je relativně levné a snadno sehnatelné. Toto dřevo je také poměrně univerzální a hodí se pro většinu mas, ale využít ho lze třeba i pro uzení sýrů. Aroma je poměrně silné a robustní, ale zároveň je relativně neutrální. Naopak třeba dřevo z olše dodává uzeným potravinám jemnou, sladkou chuť a vůni. Používá se často pro uzení ryb, ale také pro uzení masa a dalších potravin. Na maso a zvěřinu se zase výborně hodí dubové dřevo.

Pokud chcete dosáhnout u uzených potravin specifické vůně nebo chuti, můžete zkusit používat i méně obvyklá dřeva. Mezi ty patří například ořechové dřevo, které se postará o nasládlou chuť. Velmi často se používá při uzení lososa a dalších druhů ryb. Zajímavé je také jasanové dřevo, které jež způsobuje velmi silné aroma. Používá se často pro uzení drůbeže a vepřového masa.

Dobrou volbou mohou být i ovocná dřeva. Příkladem je jabloňové dřevo, které uzeným potravinám přidá ovocnou chuť a vůni. Vhodné je tedy například na uzení drůbeže nebo ryb, naopak se s ním nesnažte udit hovězí nebo zvěřinu. S masem lze skvěle kombinovat třeba i třešňové nebo švestkové dřevo.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ dřeva, nejdůležitější je hlavně, aby bylo přírodní a nebylo ošetřeno žádnými chemickými postřiky, které by se mohly uvolnit do vašeho jídla.

Generátor studeného vzduchu

Čištění a údržba generátoru studeného kouře

Pravidelné čištění a údržba generátoru studeného kouře je důležitá pro bezproblémové fungování generátoru a také pro zachování kvality uzených potravin. Pojďme si tedy stručně představit hlavní pravidla péče o generátor studeného kouře.

Po každém použití generátoru studeného kouře byste měli odstranit zbytky dřeva a popela. Většina generátorů studeného kouře má filtr, který se používá k čištění kouře, který prochází generátorem. Tento filtr je třeba pravidelně čistit a vyměňovat podle doporučení výrobce. V případě čištění filtru se ideálně řiďte návodem výrobce. Nakonec také vyčistěte hadici, jež propojuje generátor s udírnou, může být ucpána zbytky dřeva a tuků.

Pokud neplánujete používat generátoru studeného kouře delší dobu, uložte ho na suchém a čistém místě. Generátor byste vždy měli skladovat vyčištěný a připravený na další použití. Dodržování těchto tipů pro čištění a údržbu generátoru studeného kouře vám pomůže zajistit dlouhou životnost přístroje.

Jak vyrobit generátor studeného kouře

Pokud se vám nechce investovat do generátoru studeného kouře a stačí vám jednodušší, po domácku vyrobené zařízení, můžete si svůj vlastní generátor studeného kouře do udírny vyrobit. Není na tom nic složitého, jen je potřeba zařízení vytvořit tak, aby mělo dostatečný odvod tepla a studený kouř byl naháněn do udírny. Na výrobu generátoru studeného kouře budete potřebovat následující:

 • Kontejner, nebo plechovku s víčkem (ideálně z nerezové oceli)
 • Kovovou trubici
 • Kompresor

Není to ho ani tak moc, ne? Nyní stačí do svrchní strany kontejneru udělat dvě díry. Do jedné se napojí kovová trubice a vyvede směrem do udírny, na druhou díru se připojí kompresor. A je hotovo. Nyní můžete vložit třísky do kontejneru, pomalu je zapálit a čekat až se udírna začne plnit studeným kouřem.

Kde koupit generátor studeného kouře?

Vyvíječ studeného kouře není zbožím, které by měli úplně v každém obchodě. Ideální je poohlédnout se v internetových obchodech, kde zároveň prodávají grily a náčiní na grilování. Mezi tyto eshopy patří například grilykrby.cz, kde nabízí hned několik vyvíječů studeného kouře. Podívat se můžete i na udirny.cz, což je obchod, který se zabývá přímo vybavením na uzení.

Cena generátoru studeného kouře

Výrobník studeného kouře do 2 500 Kč

Levné generátory studeného kouře jsou určené většinou jen na grily a připomínají jednoduchou spirálu. Většinou si u nich nebudete moci nic vybrat ani nastavit, ale pro první uzení pomocí studeného kouře mohou být užitečnou a levnou variantou.

Generátor kouře na uzení od 2 500 do 6 000 Kč

Většina kvalitnějších generátorů studeného kouře se cenově pohybuje v této kategorii. Výrobník studeného kouře za tuto cenu by už mohl mít základní možnost regulace teploty a hustoty kouře, měl by mít také větší kapacitu a maximální dobu uzení.

Generátor studeného kouře do udírny nad 6 000 Kč

Nejdražší výrobníky studeného kouře patří do profesionálních kuchyní a závodů Využívat je ale samozřejmě můžete i doma. Většinou umožňují udit na jedno naplnění po opravdu dlouhou dobu, někdy zároveň dovolují udit také pomocí horkého kouře.

Výroba generátoru studeného kouře:

Oblíbené domácí udírny

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.3 (23 hlasů)

Autor článku

Lucie Šajnarová
Lucie Šajnarová

Lucie je vášnivá čtenářka a redaktorka, která se snaží přinášet zajímavosti a novinky prostřednictvím svých článků. Její práce zahrnuje širokou škálu témat, od elektroniky a beauty až po zdravý životní styl. Ve svých článcích se snaží nejen informovat, ale také inspirovat a povzbuzovat své čtenáře. Zkoumá nejnovější trendy ve světě a zároveň hledá inspiraci v každodenním životě. Protože vlastní zkušenost je vždy cennější. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář