ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Péče o tělo

Špunty do uší

Chraňte nejen svůj klidný spánek, ale i svůj sluch před nadměrným hlukem anebo se navždy rozlučte s nepříjemným tlakem v uších při létání. Využijte malé, ale šikovné pomocníky, špunty do uší. V redakci nás zaujaly speciální špunty do letadla Alpine FlyFit.

Nejlepší celkově

Využijte moderní technologie ke klidnému spánku bez rušivých zvuků z okolí.

Nejlepší pro dospělé

Zbavte se nepříjemného tlaku v uších během létání jednou pro vždy.

Nejlepší pro děti

Ochraňte své ratolesti před hlukem, tlakem i vodou se speciálními špunty z termoplastu.

Nejlepší špunty do uší (nejen) na spaní

Recenze QuietOn 3.1 – nejlepší špunty do uší na spaní

Elektronické špunty do uší QuietOn 3.1 Pro náročné

Určení: na spaní | SNR: neuvedeno | Materiál: pěnové/plast | Typ: Znovupoužitelné | Velikost: XS, S, M, L | Přibližná cena: 6 000 Kč

Klady
 • Funkce aktivního potlačení okolního hluku
 • Několik velikostí polštářků v balení
 • Redukce nízké frekvence hluku
 • Bez Bluetooth a elektromagnetického záření
 • 28hodinová výdrž na jedno nabití
Zápory
 • Vysoká cena
 • Možný diskomfort při spaní na boku

Dejte sbohem rušivým zvukům z okolí. Vaší tajnou zbraň pro klidný spánek představují elektronické špunty QuietOn 3.1. Disponují revoluční technologií aktivního potlačení okolního hluku, kterou můžete znát z některých prémiových bezdrátových sluchátek. Ostatně, i vizuálně se jim dost podobají, i když jsou výrazně menší. Jejich použití je velmi jednoduché. Nejprve si zvolíte padnoucí velikost polštářku z paměťové pěny, který nasadíte na samotné elektronické špunty. Oceňujeme, že balení zahrnuje 4 velikosti, od XS po L. Tyto polštářky je možné používat opakovaně a dají se koupit i zvlášť.

Technologie aktivního potlačení okolního hluku se zapíná automaticky 20 sekund po vyjmutí z dobíjecího pouzdra. Na jedno nabití špunty vydrží až 28 hodin. Stejně jako u jiných typů, bude jejich nasazování chtít trochu cviku. Následně však skvěle padnou a při běžném nošení sotva poznáte, že je máte v uších. Z uživatelských recenzí jsme zjistili, že velmi dobře blokují nízké frekvence hluku, se kterými si běžné pěnové špunty nedokážou poradit.

Primárně jsou špunty určeny ke spánku. Zde se střetávají protichůdné názory. Pokud spíte na zádech bude pro vás použití těchto QuietOn velmi komfortní. Preferujete-li spaní na boku, mohou pro vás špunty být nepohodlné, je však mnoho spokojených uživatelů, kteří o špuntech nevěděli ani při spánku na boku. Zaujala nás absence Bluetooth, špunty také nevyzařují elektromagnetické záření. Nemusíte se tedy obávat, že by přítomnost elektronického zařízení ve vašich uších, ovlivňovala kvalitu spánku.

Recenze Alpine FlyFit – špunty do uší do letadla

recenze Alpine FlyFit Zlatý střed

Určení: do letadla | SNR: 17 dB | Materiál: termoplast | Typ: Znovupoužitelné | Velikost: uni | Přibližná cena: 350 Kč

Klady
 • Vyrovnání tlaku v uších
 • Pohlcení hluku
 • Měkký, přizpůsobivý materiál
 • Včetně ochranného pouzdra
 • Spousta kladných uživatelských recenzí
Zápory
 • Univerzální velikost

Rozlučte se s nepříjemným tlakem v uších při létání. Naším dalším tipem jsou špunty do uší do letadla Alpine FlyFit. Vybrali jsme je pro jejich unikátní technologii, díky které dokážou vyrovnat tlak v uších. Jsou vyrobeny z moderního materiálu AlpineThermoShape™, termoplastu, který se skvěle přizpůsobí velikosti vašeho zvukovodu. Perfektně sedí v uchu a pohlcují okolní hluk.

Hlavní rozdíl od běžných špuntů do uší tkví v jejich unikátní konstrukci. Disponují několika vrstvami a speciálním vnitřním filtrem AlpineAcousticFilter™, který neustále vyvažuje změnu tlaku mezi vnějším prostorem a středním uchem. Pohlcuje nepříjemný hluk či zvuky v kabině letadla, ale zároveň poskytuje dobrou slyšitelnost pro konverzaci s okolím. Nemusíte se obávat, že byste neměli přehled o tom, co se děje kolem vás. Zaujalo nás zpracování špuntů. I přesto, že jsou vyrobeny z termoplastu, jsou měkké, takže je pohodlné opřít si hlavu a klidně se při cestování prospat.

Našli jsme spoustu kladných uživatelských recenzí, kteří zdůrazňují úlevu od bolesti a nepříjemného tlaku v uších při cestování letadlem. Pokud i vy trpíte bolestmi uší při leteckém cestování, rozhodně by špunty do letadla Alpine FlyFit neměly ujít vaší pozornosti. Během cestování oceníte praktické pouzdro, které ochrání špunty do uší před nečistotami i před ztrátou. Nevýhodou tohoto produktu je univerzální velikost, která nemusí padnout úplně všem.

Recenze Alpine Pluggies – dětské špunty do uší

Recenze Alpine Pluggies Kids Levný základ

Určení: dětské | SNR: 30 dB | Materiál: termoplast | Typ: Znovupoužitelné | Velikost: děti 3–12 let | Přibližná cena: 350 Kč

Klady
 • Proti hluku, tlaku i vodě
 • Speciálně pro dětská ouška
 • Pouzdro k uložení špuntů
 • Nálepky na pouzdro
Zápory
 • Nenašli jsme

Posledním naším tipem je ochrana sluchu pro děti, Alpine Pluggies Kids. Výrobek chrání sluch před hlukem, slouží k vyrovnávání tlaku v uších při létání a zamezuje vniknutí vody do uší při plavání. I tyto špunty jsou vyrobeny z AlpineThermoShape™, termoplastu, který skvěle padne do dětských oušek. Díky měkkému poddajnému materiálu perfektně sedí v uchu a přirozeně pohlcují okolní hluk.

Velikost špuntů je určena pro doporučený věk 3 až 12 let, děti mají menší ušní kanálky než dospělí. I mezi dospělými se však najdou jedinci, kterým tyto špunty padnou do uší, zejména, pokud je pro ně předchozí model, Alpina FlyFit, příliš velký a nepohodlný. Špunty do uší pro děti Pluggies Kids se chovají jako ventil. Uvnitř jsou uloženy speciální filtry, které vyvažují postupnou a neustále se měnící změnu tlaku mezi vnějším prostorem a oušky.

Oceňujeme multifunkčnost použití, mimo létání špunty využijete také při koncertu nebo v jiném velmi hlučném prostředí. Kromě toho špunty Pluggies Kids zabraňují proniknutí vody do uší při hrách v bazénu. Vyvarujte se dalšímu kolu zánětu uší. V neposlední řadě si tento produkt oblíbili rodiče dětí s potížemi s koncentrací, špunty pomáhají dětem se soustředit. Součástí balení je krabička k uložení špuntů a několik dětských nálepek k jejímu zdobení. Roztomilý detail, který děti rozhodně ocení.

Porovnání špuntů do uší

Název Proč se vám budou líbit? Cena
TOP
Elektronické špunty do uší QuietOn 3.1 QuietOn 3.1 Elektronické špunty do uší na spaní s aktivním potlačením okolního zvuku. V balení několik velikostí polštářků do uší. Zjistit cenu
recenze Alpine FlyFit Alpine FlyFit Špunty do uší do letadla ze speciálního termoplastu a filtry pro vyrovnání tlaku při létání. Univerzální velikost. Zjistit cenu
Recenze Alpine Pluggies Kids Alpine Pluggies Špunty do uší pro děti pro ochranu před hlukem, tlakem i vodou. Speciálně tvarované pro malá dětská ouška. Zjistit cenu
Špunty do uší Alpina SleepDeep Alpine SleepDeep Znovupoužitelné měkké špunty do uší na spaní s mírou utlumení SNR 27 dB. Měkký materiál neruší při spánku. Zjistit cenu
Dr. Max AudioMax High Protection špunty do uší Dr. Max AudioMax High Protection Jednorázové pěnové špunty do uší Dr. Max s vysokou mírou SNR 33 dB. Klasický model v univerzální velikosti. Zjistit cenu
Moldex Spark Plugs Moldex-Metric Spark Plugs Klasické pěnové špunty do uší proti chrápání. Vhodné k jednorázovému použití. Balení obsahuje 5 párů. Zjistit cenu
Macks špunty do uší pro ženy Mack’s Dreamgirl Pěnové špunty do uší ve velikosti speciálně pro ženy. Balení obsahuje 10 párů špuntů z paměťové pěny. Zjistit cenu

Nejprodávanější špunty do uší

Jak vybrat špunty do uší

Po špuntech do uší nejčastěji sahají všichni, kteří mají „lehké spaní“ nebo ti, kteří pracují na směny a potřebují se v klidu vyspat přes den. Méně často se o špuntech do uší mluví jako o ochraně sluchu před hlukem, zejména na koncertech. Z nich si totiž můžete odnést nevítaného hosta, tinnitus neboli chronické pískání v uších, onemocnění, které se nedá zvrátit a dokáže velmi znepříjemňovat život. Speciální špunty do uší pak dokážou ulevit všem osobám, které trápí při cestování (zejména tom leteckém), bolest uší vlivem změny tlaku. Při výběru těch nejlepších špuntů do uší (nejen) na spaní je důležité zvážit několik následujících faktorů.

Základní kritéria výběru špuntů do uší

Prvním kritériem při výběru špuntů je určení jejich účelu. Špunty do uší do letadla jsou vybaveny speciálními filtry vyrovnávajícími tlak, které při spaní doma v ložnici nepotřebujete. Stejně tak existují různé velikosti i míra odhlučnění. Výrobci myslí i na malá dětská ouška a běžně k dostání jsou i speciální špunty do uší pro ženy.

Špunty do uší - na ruce

Jakou zvolit velikost?

Prvním důležitým faktorem je velikost špuntů. Aby vám špunty poskytovaly maximální ochranu proti hluku, musí dobře padnout do uší. Většina výrobců nabízí špunty v různých velikostech. Nejmenší modely označovány jako XS, případně S, jsou určeny převážně pro děti, teenagery nebo všechny osoby s užšími zvukovody. Standardní velikostí je M, které padne téměř všem. Pro širší ušní kanálky sáhněte po velikosti L.

Náš tip

Dopřejte si ničím nerušený a dobíjející spánek na kvalitní pěnové matraci.

Rozdělení podle míry tlumení

Dalším rozhodujícím faktorem, který vám rozklíčuje záhadu, jaký typ špuntů do uší je pro vás vhodný, je míra tlumení. Pro extrémně hlučné prostředí potřebujete vyšší úroveň tlumení. Napoví vám hodnota SNR (signal to noise ratio), která se uvádí v decibelech (dB).

Nízká hodnota SNR (např. 0-20 dB)

Špunty s nízkou hodnotou SNR jsou vhodné pro prostředí s nižším hlukem, hodí se pro každodenní použití, například při soustředění v kanceláři nebo domácím prostředí. Do 20 dB se rovněž pohybuje míra utlumení se špunty do vody, aby plavec slyšel zvuky z okolí.

Střední hodnota SNR (např. 21-30 dB)

Špunty se střední hodnotou SNR mohou být užitečné pro práci v průmyslových závodech, na koncertech nebo při přepravě v hlučných dopravních prostředcích.

Vysoká hodnota SNR (nad 30 dB)

Špunty s vysokou hodnotou SNR poskytují vysoké tlumení a využijete je ve velmi hlučném prostředí, jako rockové koncerty, stavba, průmysl, střelnice. Ale i při hlasitém chrápání spolunocležníků. Jsou navrženy tak, aby co nejefektivněji snižovaly hluk a chránily sluch uživatele i při extrémních podmínkách.

Možnosti uložení špuntu do uší (in-ear, on-ear)

Při svém výběru se můžete setkat se dvěma variantami uložení špuntů, tzv. „in-ear“ a „on-ear“. První jmenované se vkládají přímo do zvukovodu, tj. hlouběji do ucha. Týká se to převážně špuntů pěnových, silikonových lamelových nebo termoplastových lamelových. Druhé jmenované, „on-ear“, se vkládají pouze do vnějšího ucha, a jedná se převážně o silikonové tvarovatelné špunty.

Náš tip

Při problémech se spánkem můžete sáhnout i po melatoninu, který pomáhá k lepšímu usínání a hlubšímu spánku.

Materiál špuntů

Materiál, ze kterého jsou špunty vyrobeny, ovlivňuje jejich tlumicí schopnosti i pohodlí při nošení. Na trhu se setkáte se špunty do uší z těchto materiálů:

 • Polyuretan – nejznámějším typem jsou pěnové špunty do uší z polyuretanu, které nejprve srolujete do úzkého válečku, a poté vložíte do uší. Pěna se po chvíli roztáhne a utěsní zvukovod. Jejich aplikace vyžaduje trochu cviku, jedná se však o oblíbenou variantu díky velmi příznivé ceně. Tento typ není omyvatelný, proto byste je měli preventivně měnit za nový pár po každém použití. Opakovaným použitím si můžete přivodit zánět nebo infekci.
 • Silikon – špunty ze silikonu jsou oblíbenou volbou u všech osob, kterým nevyhovuje vkládání hluboko do ušního kanálku. Silikonové špunty do uší se umisťují pouze do vnější části, díky čemuž jsou velmi pohodlné. Často jsou doporučovány lékaři jako pooperační ochrana zvukovodu. Jejich tlumicí vlastnosti jsou horší než u polyuretanových. Lze je používat opakovaně.
 • Vosk – nejlepšími špunty do uší jsou modely vyrobené ze směsi vosku a bavlny. Právě vosk vlivem tělesné teploty změkne a dokonale se přizpůsobí ušním kanálkům. Voskové špunty do uší jsou ideální variantou na spaní. Jejich nevýhodou je, že mohou trochu lepit a špinit.
 • Termoplast – podobně jako vosk, se i lamelové špunty z termoplastu přizpůsobují ušnímu kanálku vlivem tělesné teploty. Je možné je používat opakovaně a potěší vás dlouhou životností, která je však vykoupena vyšší pořizovací cenou.

Špunty do uší - porovnání

Jednorázové nebo znovupoužitelné špunty?

S jednorázovými špunty snižujete riziko přenosu infekce nebo tvorby zánětu. Je však nutné je skutečně měnit po každém použití. Jednorázové modely jsou vyrobeny z měkkého materiálu, velmi dobře se přizpůsobují tvaru ušního kanálku. Cenově jsou velmi dostupné a prodávají se i ve velkých baleních.

Znovupoužitelné špunty do uší mají většinou vyšší cenovku, ale v dlouhodobém horizontu mohou být ekonomičtější volbou. Aby skutečně dobře sloužily svému účelu, musíte je pravidelně a důsledně čistit a dezinfikovat, abyste zabránili riziku infekce.

Speciální špunty do uší

 • Elektronické špunty do uší jsou vybaveny aktivním potlačením okolního zvuku.
 • Plavecké špunty do vody zabraňují díky speciálním lamelám vniknutí vody do uší.
 • Špunty do letadla jsou vybaveny speciálními filtry, které dokážou vyrovnávat tlak mezi vnějším prostředím a Eustachovou trubicí.
 • Po protihlukových modelech sahají pracovníci v místech s velmi vysokou hlučností, kteří je doplňují klapkami na uši. Špunty do uší proti hluku jsou většinou jednorázové.
 • Lamelové špunty do uší jsou určené nejvíce pro muzikanty. Nabízejí různé typy filtrů a poštu silikonových lamel. Výhodou je mnohočetné použití a dlouhá životnost. Vzhledem k těmto vlastnostem je nevýhodou vyšší pořizovací cena.

Péče o špunty do uší: Jak je čistit a kdy je vyměnit

Alfou a omegou ke zdraví uší je nejen jejich ochrana špunty, ale i jejich údržba. Jednorázové špunty do uší po použití bez milosti vyhazujte. Ty, které jsou určeny na opakované použití, omyjte vlažnou vodou s tekutým mýdlem a vydesinfikujte je. Špunty do uší poté uchovávejte v krabičce, aby se na ně nenachytal prach a nečistoty. Jedině tak zamezíte tomu, že se vám v uchu vytvoří infekce nebo zánět.

ChytrýVýběr radí

Udržujte hygienicky čisté nejen špunty do uší, ale i svá bezdrátová sluchátka.

Chraňte si sluch: špunty vs. klapky

Špunty nebo raději klapky? Při ochraně sluchu můžete také sáhnout po klapkách na uši, někdy označovaných jako mušlové chrániče uší. Ty se používají nejčastěji v extrémně hlučném prostředí. Jejich výhodou je, že zakrývají celé ucho, lze je používat opakovaně a jsou proti špuntům do uší hygieničtější volbou. Často jsou jedinou možností pro rodiče, kteří potřebují ochránit velmi malé děti před nadměrným hlukem (typicky na koncertě).

Přesto však špunty do uší poskytují účinnější ochranu, lze je snadno skrýt a používat při jakýchkoliv situacích. Poskytují svému nositeli vyšší komfort v běžných situacích. Těžko byste našli osobu, která by nosila klapky na uši při koncertě vážné hudby nebo při přepravě hlučnými dopravními prostředky.

Oblíbené špunty do uší

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (12 hlasů)

Autor článku

Jana Andrýsková
Jana Andrýsková

Jsem milovnicí dokumentárních filmů, Asie a minimalismu. Pokud nesedím u klávesnice, sedím u klavíru. Ráda testuji nové produkty a ještě raději se dozvídám, jak co funguje. Moje práce je mi koníčkem a tvorba recenzí, článků a rad pro vás mě neskutečně baví. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář