ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Recenze

Recenze elektrokoloběžky Aerium HX8

25. 3. 2022 aktualizováno

Recenze a test skládací elektrokoloběžky Aerium HX8

Na vlastní kůži jsme otestovali skládací elektrokoloběžku Aerium HX8. Celé dva týdny jsme ji nešetřili a používali na cestu do práce i při výletech mimo město. Především nás zaujalo pěkné zpracování, dojezd blížící se 40 km a velmi dobré jízdní vlastnosti. Co nás upoutalo nejvíce? To vám prozradíme v recenzi!

Hodnocení skládací elektrokoloběžky Aerium HX8

8.3

Skvělá

Testování elektrokoloběžky Aerium HX8 dopadlo opravdu na výbornou. Především se nám líbila komfortní jízda, kvalitní konstrukce, slušný dojezd a praktický tempomat. Pohodlná 10palcová kola se osvědčila ve městě i na méně kvalitních cestách na vesnici. Vyjímatelná baterie není zcela běžná a patří mezi velké výhody této elektrické koloběžky.

Rychlost a jízdní vlastnosti
8.5
Konstrukce a design
8.5
Baterie a nabíjení
8
Klady
  • Kvalitní a pevná konstrukce
  • Rychlé a snadné složení
  • Pohodlná jízda
  • Slušný dojezd
  • Vyjímatelná baterie
  • Návykový tempomat
Zápory
  • Nemá aplikaci
  • Nosnost pouze 100 kg
Obsah článku

Dodání a balení

Elektrokoloběžku jsme dostali bezpečně zabalenou a po otevření krabice nás čekalo milé překvapení. Aerium HX8 je totiž dodávána složená. Zbývalo jen upevnit zvonek, našroubovat madla a brzdu. Využít k tomu můžete imbusový klíč, který je součástí balení. Celá kompletace nám zabrala jen několik minut a to včetně kontroly všech šroubů a funkčnosti brzdy. Nemusíte se tedy zdržovat hledáním nářadí. Dodání ve stavu ready-to-ride připsalo koloběžce hned na začátku několik kladných bodů. Návod v českém jazyce a nabíječka na baterii jsou samozřejmostí.

Recenze a test elektrokoloběžky Aerium HX8 - celé balení

Design a konstrukce Aerium HX8

Černá barva s červenými prvky se může někomu zdát nezajímavá, ale pro nás je decentnost spíše kladem. Samotná koloběžka je poměrně lehká, váží pouhých 15 kg manipulaci s ní zvládnou i děti a drobnější osoby.

Trochu nás zklamala nosnost 100 kg, což pro náš test bylo dost hraniční. Na druhou stranu alespoň víme, jak pracuje baterie a motor při větším zatížení. Konstrukce elektrokoloběžky splňuje stupeň ochrany IP54, což znamená, že je chráněna proti vniknutí prachu a odolá stříkající vodě z každého směru. Je tedy zcela voděodolná.

10palcová nafukovací kola velmi efektivně tlumí nárazy a elektrokoloběžka zvládne i poměrně značné nerovnosti. Při správně nahuštěných pneumatikách se nemusíte obávat ani přejezdu přes dlažební kostky, což je asi jedna z nejlepších vlastností recenzovaného modelu Aerium HX8. Jízdu si tak užijete jak v přírodě, tak v historickém centru města.

Za zmínku určitě stojí i pogumovaný nášlap, který je dostatečně široký a nohy na něm nijak nekloužou. O bezpečnost vaší jízdy se stará zadní kotoučová brzda, ta se ovládá, stejně jako na klasickém kole, páčkou na řídítkách. Brzda je vysoce účinná a díky pomoci elektromotoru se brzdná dráha zkracuje na minimum.

Recenze a test elektrokoloběžky Aerium HX8 – design a konstrukce

Na přední i zadní straně skládací elektrokoloběžky Aerium HX8 jsou umístěna kvalitní LED světla. Zadní červené světlo se navíc po zmáčknutí brzdy rozbliká a upozorní tak ostatní účastníky provozu na změnu rychlosti. Aerium HX8 je dodávána s malým stojánkem, není třeba ji tedy nikde pokládat ani opírat. Dá se jednoduše postavit – a to i na poměrně hrubém štěrku.

Ovládací panel světel se skládá ze dvou mechanických tlačítek a jedné pohyblivé páčky, lze je zcela jednoduše vypnout či zapnout. Povrch tlačítek je pogumovaný a není třeba se bát, že by vám během jízdy sklouzl prst a vy jste ztratili balanc. Součástí elektrokoloběžky je i barevný LCD displej na kterém můžete vidět aktuální rychlost, kapacitu baterie i zvolený režim jízdy. Displej je přehledný a dobře čitelný i na sluníčku. Chybějící mobilní aplikace vám tak nemusí dělat starosti.

Během vyjížďky se nám osvědčil praktický háček na uchycení batohu a drobnějších věcí. Příjemným doplňkem je klasický mechanický zvonek, který jsme při testování několikrát použili. Samotná elektrokoloběžka se dá pomocí sklopení páčky v několika málo krocích jednoduše složit.

Celkově se nám zpracování elektrokloběžky Aerium HX8 líbí. Musíme vyzdvihnout skvělý poměr mezi váhou a bytelností koloběžky, nenápadný design a skvělý zážitek z jízdy.

Recenze a test elektrokoloběžky Aerium HX8 ve složeném stavu

Rychlost, dojezd a jízdní vlastnosti

Elektrickou koloběžku Aerium HX8 pohání pokročilý elektromotor s výkonem 350 W. Díky kterému dosáhnete rychlosti až 25 km/h (legislativa vyšší rychlost nepovoluje). Pokud se vaše váha nepohybuje na hranici nosnosti e-koloběžky bez problému s ní zvládnete i stoupání kolem 2o°.

Výkon nás plně uspokojil. I při testování jízdy do strmějšího kopce nás elektrokoloběžka nezklamala. Mírně zpomalí na přibližně 7 km/h a pohodlně vás “vytáhne” až na vrchol. Ideální záležitost na cesty do práce, městské parky i nenáročné výlety s rodinou.

Vybrat si můžete hned ze tří režimů jízdy (Pomalý, Rychlejší, Nejrychlejší). Nikam nespěcháte a chcete si vychutnat plynulou jízdu přírodou? Není problém. Zvolený režim vždy vidíte na LCD displeji.

Recenze a test elektrokoloběžky Aerium HX8 – dojezd a jízdní vlastnosti

Nesmíme zapomenout ani na tempomat, který si během několika chvil prostě zamilujete. Pokud pojedete po dobu šesti vteřin stejnou rychlostí, automaticky se zapne a bude udržovat stálou rychlost. Co to znamená? Velikou úlevu! Není nutné neustále držet páčku s plynem a vy se tak můžete plně věnovat jízdě. Bezpečnost a pohodlnost jízdy se tím dostávají na zcela novou rovinu. Kolikrát se vám stalo, že s vámi elektrokoloběžka cukla, protože jste prostě přidali víc než jste chtěli?

Tempomat se dá ovšem využít i jinak. Pokud rádi běháte a máte někoho, kdo se radši vozí (jak my v redakci), můžete ho vzít s sebou a on vám navíc bude hlídat stálé tempo.

Náš tip

Další alternativy najdete mezi nejlepšími elektrokoloběžkami.

Recenze a test elektrokoloběžky Aerium HX8 – na výletě

Nabíjení a výdrž baterie

Recenzovaná elektrokoloběžka Aerium HX8 se pyšní vlastní lithiovou rekuperační Smart baterií s kapacitou 10 Ah (napětí 36 V). Za ideálních podmínek je schopna dojet až 40 km, nám se podařilo dosáhnout vzdálenosti 32-36 km, což považujeme za velmi slušný výsledek. Jestli vám ručička na váze ukazuje hrubě pod 100 Kg, věříme, že se dostanete ještě dál.

Značnou výhodou je možnost baterii vyjmout. V případě, že přikoupíte náhradní kus nemusíte se tedy obávat, že zůstanete s elektrokoloběžkou někde na půl cesty od domova. Výměna je naprosto jednoduchá a není k ní potřeba žádné nářadí. Navíc není problém nechat zablácenou koloběžku například v garáži nebo ve sklepě a domů si k nabití přinést jen baterii.

Nabití baterie trvá přibližně 6 hodin a celý proces můžete sledovat přes světelný indikátor. Ve chvíli kdy se rozsvítí zelená dioda máte hotovo a můžete vyrazit. Při plném nabití je elektrokoloběžka při zrychlení trochu živější, pozor si dejte hlavně pokud byste ji půjčovali vašim dětem.

Klíčové vlastnosti Parametry
Výkon 350 W
Max. rychlost 25 km/h
Dojezd 30–40 km
Kapacita baterie 10 Ah
Rychlost dobíjení 6 hod.
Průměr kol 10″
Nosnost 100 kg
Hmotnost 15 kg

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (29 hlasů)

Autor recenze

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář