ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Pomalé vaření aneb co a jak vařit v pomalém hrnci

Zdravé, jednoduché i energetický úsporné. To jsou atributy loudavého vaření. Pomalý hrnec je odpovědí na hledání způsobu, jak uvařit skvělé jídlo a zároveň zachovat maximum zdraví prospěšných látek. Ne každý je svolný k pořízení dalšího spotřebiče do kuchyně z obavy, aby jen nezabíral místo a neprášilo se na něj. Pokusíme se vám proto přiblížit všechna skvělá „pro“ pomalého vaření, protože my jsme si ho skutečně oblíbili.

Principy pomalého vaření

Pomalý hrnec funguje na principu dlouhodobého vaření pokrmu při teplotě kolem 95 °C. Dlouhodobým vařením myslíme dobu od přibližně 4 do 12 hodin. Pokud jste se právě vyděsili při představě zapnutého spotřebiče několik hodin, uklidníme vás. Vaření v pomalém hrnci sice zabere více času, ale při nižší spotřebě elektřiny. Oproti varným deskám, jejichž příkon se počítá v několika kW, příkon pomalých hrnců se pohybuje zhruba kolem 250 W. I při delším vaření nemusíte mít strach, že vás vyúčtování elektřiny vyděsí. Pokud se tak stane, pravděpodobně to nebude kvůli pomalému hrnci.

Pomalé hrnce mají tři programy, označené například jako high, low a keep warm. Vyšší stupeň, high, poskytuje přirozeně vyšší výkon, funkce low je určena zejména pro delší přípravu jídla, typicky pro dlouze tažený vývar. Funkce keep warm po dokončení programu udržuje určitou dobu pokrm teplý.

ChytrýVýběr radí

 Nechejte přípravu jídla v pomalém hrnci klidně na noc. Ráno vás probudí čerstvý vývar nebo třeba vůně pečené kachny.

Pomalý hrnec

Pomalé hrnce jsou ve své úloze loudavého vaření srovnatelné. Nemusíte se složitě prokousávat záplavou modelů různých značek. Věnovali jsme náš čas pečlivému výběru a vybrali jsme pro vás ty nejlepší pomalé hrnce.

Sencor SPR 7200SS pomalý hrnec

Výhody a nevýhody pomalého vaření

Chceme vyzdvihnout výhody vaření v pomalém hrnci, které nás v redakci nadchly. Především je to jednoduchost přípravy jídel. Nemusíte stát u plotny a průběh vaření kontrolovat. Při loudavém vaření naskládáte všechny suroviny do hrnce, přidáte koření a lehce podlijete vodou. Zvolíte program, nastavíte časovač a můžete se věnovat jiným činnostem. Nebo vařit přes noc, zatímco spíte. Pokrmy připravované v pomalém hrnci není třeba průběžně podlévat a míchat.

Velkou výhodou je, že se jídlo nepřipálí. Při dlouhém vaření se skvěle uvolní všechny přirozené chutě jednotlivých surovin. Z hrnce se neodpařují téměř žádné tekutiny. Jídlo tak bude skutečně šťavnaté. Garantujeme vám, že i jídla, která jste neradi vařili, protože bylo nutné je hlídat, podlévat či složitě připravovat, budete vařit v pomalém hrnci s radostí.

Chceme ale zároveň zdůraznit, že pomalé vaření je skutečně pomalé. Špatná zpráva pro všechny milovníky minutek a rychlých jídel. Sice nepotřebuje téměř žádnou vaši účast, ale zabere několik hodin času.

Klady
  • Vaření doslova v jednom hrnci
  • Šetření energie
  • Netřeba průběh vaření kontrolovat
  • Dietní příprava pokrmů bez tuku
  • Zachování vitamínů a minerálů
Zápory
  • Nutnost připojení k elektrické síti
  • Větší rozměry
  • Pomalé vaření je zkrátka pomalé

Příprava pokrmů v pomalém hrnci

Při loudavém vaření se neodpařují tekutiny, přirozená chuť pokrmů a všechny jejich vitamíny a minerály zůstávají uvnitř. Chuť koření se rozvine v dokonalou harmonii chutí. Můžeme vám garantovat, že pokud mají vaše chuťové buňky rády hovězí maso či zvěřinu, budou nadšené. Maso se díky loudavému vaření bude doslova rozpadat, bude krásně měkké a šťavnaté.

Jakýkoliv vývar připravíte silný tak, že vás zaručeně postaví na nohy i po náročném večírku. Pomalý hrnec se ze své podstaty výborně hodí na vývary a přípravu pokrmů z masa. Nás nejvíce nadchlo trhané vepřové, ale pečení kachny není také žádný problém. Svíčkovou připravovanou 8 hodin ocení každý strávník, který se k vám staví na nedělní oběd.

Z nadšených zkušeností jiných amatérských kuchařů jsme zjistili, že v něm připravíte také lahodnou sekanou, rolády, paštiky či domácí uzené.

ChytrýVýběr radí

 Maso v pomalém hrnci příliš nepodlévejte. Stačí 1-2 dcl vody či vývaru. Během přípravy maso přirozeně pustí šťávu, ale přesto zůstane šťavnaté a plné chuti.

Abychom vás nelákali ale pouze na maso, vyzkoušeli jsme připravit žemlovku, která chutnala i těm, kteří sladký oběd neradi. Pomalý hrnec můžete použít na dezerty, koláče, džemy a povidla. Díky přípravě jídla při nižších teplotách si i zelenina zachová zdraví prospěšné látky a také i skvělou chuť.

Vyzkoušejte třeba cibulačku nebo oblíbenou dýňovou polévku či polévku z červené čočky. Lehce připravíte i zapečené těstoviny či francouzské brambory. Nebojte se experimentovat. Pomalý hrnec je od toho, aby vám pobyt v kuchyni zkrátil a přípravu jídla zjednodušil.

CrockPot SCCPBPP 605

Prošli jsme vhodné kuchařky na přípravu jídel v pomalém hrnci. Vybrali jsme Loudavé vaření, kde najdete pro seznamování s pomalým hrncem spoustu skvělých receptů. Pokud této přípravě pokrmů propadnete tak, jako my, můžete pak sáhnout i po druhém dílu Loudavého vaření.

Náš tip

 Nadchla vás možnost jednoduché přípravy výtečných pokrmů v pomalém hrnci, ale nevíte, který vybrat? Vybrali jsme za vás.

Užitečné tipy pro pomalé vaření

Asi jste už pochopili, že my považujeme pomalý hrnec za malý zázrak. Pokud jste se pro pomalý hrnec rozhodli, například na základě našeho chytrého výběru pomalého hrnce, určitě oceníte ještě pár tipů, jak na to.

  • Vrstvěte inteligentně. Při přípravě masa s kořenovou zeleninou, vložte velké kusy naspod hrnce. Stěny a dno hrnce jsou nejvíc horké, proto blíže k nim dejte ty suroviny, které vyžadují delší přípravu.
  • Vývar nechte být. Žádné sbírání pěny. Nepřijdete ani o kousek chuti, když do hrnce pouze naskládáte suroviny s kořením a zalijete ho množstvím vody jako jste při přípravě vývaru zvyklí.
  • Pro rovnoměrné vaření připravte maso na stejně velké kusy. Kostky masa, které použijeme na přípravu guláše či jiného pokrmu krájejte na stejnou velikost. Nejlépe na asi 2–3 cm velké kousky. Plátky krájejte na plátky tlusté asi 1 cm.
  • Šetřete tukem. U běžného vaření se bez oleje, sádla či másla neobjedete. U loudavého vaření je tomu jinak. Buď tuk nepřidávejte vůbec, nebo pouze jednu lžíci. V případě žemlovky či koláče vymažte dno a stěny máslem.
  • U zmrazených surovin prodlužte dobu přípravy. Samozřejmě bychom vám měli doporučit vaření pouze z chlazených či dobře rozmrazených surovin. Ale známe to asi všichni. Maso je zapomenuté v mrazáku, a co teď. I tuto variantu jsme vyzkoušeli za vás. Není to ideální řešení, ale v případě nouze můžete zmrzlý kus masa posypat kořením se solí a podlít asi 2 dl vývaru či vody, ideálně teplé. Díky tomu vznikne mezi masem a keramickou nádobou tepelná mezivrstva, která ji ochrání před rychlou změnou teplot. Počítejte ale s delší přípravou pokrmu.
  • S vodou šetřete. Maso, zelenina i další ingredience pustí vlastní šťávu, možná tak budete překvapeni, kolik je v hrnci tekutiny. Ze začátku doporučujeme spíše méně podlévat, brzo vysledujete, jak vaření v hrnci funguje a kolik tekutin je potřeba.
  • Šetřete se solí i s kořením. Díky dlouhé přípravě budou všechny chutě i vůně intenzivnější. Pokud máte v oblibě čerstvé bylinky, přidávejte je až na konec vaření, těsně před podáváním.
  • Milovníci kůrčičky v půlce vaření zvýší teplotu na vyšší stupeň. Osvědčený trik je také vložit na poslední hodinu pod pokličku papírovou kuchyňskou utěrku, která vsákne přebytečnou vlhkost, nebo jednoduše pokličku podložit vařečkou.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (24 hlasů)

Autor článku

Jana Andrýsková
Jana Andrýsková

Jsem milovnicí dokumentárních filmů, Asie a minimalismu. Pokud nesedím u klávesnice, sedím u klavíru. Ráda testuji nové produkty a ještě raději se dozvídám, jak co funguje. Moje práce je mi koníčkem a tvorba recenzí, článků a rad pro vás mě neskutečně baví. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář