ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Nejlepší vany s dvířky: perfektní nejen pro seniory

Vana s dvířky je praktickým řešením pro starší osoby nebo ty osoby, které mají omezenou schopnost pohybu. Spojují v sobě přednosti hned dvou výrobků zároveň. Používat je můžete jako sprchový kout, do kterého pohodlně vejdete bez nutnosti zdolávání překážky, ale poslouží i jako pohodlná vana pro vaše ničím nerušené koupele. Jak vanu s dvířky vybrat? Co by měla splňovat? A na co je třeba si dát pozor? Na to se podrobně podíváme v našem článku.

Kromě konkrétních rad k výběru vám prozradíme také tipy na produkty, které stojí za zvážení. Absolutním vítězem našeho srovnání se stala koupelnová vana s dvířky včetně zástěny Artweger Duett 170×75 cm. Cenově nejdostupnější volbou je poté sedací vana pro seniory s dvířky A-interiéry AVO 140 x 70 cm.

Špičková kvalita

Praktická vana s dvířky vyrobená z akrylátu, která disponuje i praktickou zástěnou pro jednodušší údržbu.

Skvělý poměr cena/výkon

Akrylátová vana s jednoduchým designem a praktickou sprchovou zástěnou s klikou pro snadnou obsluhu.

Příznivá cena

Vana s dvířky, která disponuje praktickým sedátkem pro jednodušší a pohodlnější sprchování.

Nejlepší vany s dvířky

Recenze Artweger Duett 170×75 cm –⁠ vana s dvířky včetně zástěny

Artweger Duett 170x75 cm Pro náročné

Materiál: akrylát | Orientace: levá | Zástěna: ano | Rozměry: 55 × 170 × 75 cm | Orientační cena: 105 000 Kč

Klady
 • Kvalitní materiál
 • Včetně zástěny
 • Elegantní design
 • Jednoduchá údržba
 • Dostatek prostoru
Zápory
 • Vyšší cena

Kvalitní volbou je tato vana s bočními dvířky, která nabídne dostatek prostoru. Artweger Duett na délku totiž měří 170 cm, díky čemuž se hodí i pro vyšší osoby. Je vyrobena z akrylátu se skvělými tepelně-izolačními vlastnostmi a disponuje praktickými dvířky, které ve vyšších místech slouží také jako praktická zástěna. Díky tomu nemusíte řešit žádné další příslušenství a zároveň se obávat, že budou kapky vody při sprchování odlétávat daleko.

Předností této vany je rovněž její elegantní design, díky kterému se bude skvěle vyjímat v tradičních i moderně pojatých koupelnách. Použitý akrylát se poté jednoduše udržuje, stejně jako skleněná zástěna. Z nevýhod lze zmínit snad jen vyšší cenu, která v tomto případě přesahuje hranici 100 000 Kč. Vana je k dostání s pravou i levou orientací, abyste ji mohli do koupelny zasadit přesně podle vašich individuálních potřeb.

Recenze Paros M. Türe Rechts G9026 – jednoduché řešení

Paros M. Türe Rechts G9026 Zlatý střed

Materiál: akrylát | Orientace: levá | Zástěna: ano | Rozměry: 61 × 170 × 76 cm | Orientační cena: 53 000 Kč

Klady
 • Zástěna s klikou
 • Nadčasový design
 • Dostatečná délka
 • Snadná údržba
Zápory
 • Vyšší cena

Druhou skvělou volbou v případě vany s dvířky je tato Paros M. Türe Rechts G9026, která symbolizuje jednoduché řešení do každé koupelny. Je vyrobena z bílého akrylátu a nabízí proto velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti. Její provedení zahrnuje praktická dvířka, která plynule přechází do sprchové zástěny. Díky tomu vaši koupelnu ochrání před všudypřítomnými odlétávajícími kapkami vody. Předností vany je také nadčasový design, který se bude skvěle vyjímat ve vaší koupelně.

Tato bezbariérová vana s dvířky se vzhledem k použitému akrylátovému materiálu jednoduše udržuje. Snadno ji proto zbavíte nečistot i vodního kamene. Na délku měří 170 cm a díky dostatečné hloubce se hodí i pro vyšší osoby. Díky tomu se můžete těšit na notnou dávku pohodlí v případě, že se rozhodnete pro odpočinkovou koupel. Počítat je třeba s o něco vyšší cenou, která se šplhá přes hranici 50 000 Kč.

Recenze A-interiéry AVO 140 × 70 cm – příznivá cena

Vana s dvířky A-interiéry AVO 140 x 70 cm POL_AVO00306

Materiál: akrylát | Orientace: levá | Zástěna: ne | Rozměry: 58 × 140 × 70 cm | Orientační cena: 30 000 Kč

Klady
 • Sedátko
 • Nadčasový design
 • Kvalitní materiál
 • Příznivá cena
 • Snadná údržba
Zápory
 • Menší rozměry
 • Chybějící zástěna

Další kvalitní bezbariérovou vanou je AVO POL_AVO00306. Její předností je kvalitní akrylátový materiál, který skvěle drží teplotu a umožní vám zažít ničím nerušnou relaxaci po dlouhou dobu. Navíc tento materiál snadno zbavíte případných nečistot. Praktickým příslušenstvím je v tomto případě integrované sedátko, které nemobilním osobám maximálně usnadní sprchování. Dvířka jsou vodotěsná, nicméně vaně chybí zástěna. Pokud ji tedy potřebujete, je nutné zástěnu dokoupit zvlášť a na místo ji nainstalovat.

Předností této vany s dvířky je rozhodně její příznivá cena, která se pohybuje pouze kolem hranice 30 000 Kč. Vana se pyšní nadčasovým designem, který se bude ve vaší koupelně vyjímat po dlouhou dobu. Z nevýhod lze zmínit snad jen menší délku vany, která činí 140 cm. Vzhledem k tomu ji lze doporučit spíše osobám menšího vzrůstu. Vybírat můžete z levé i pravé orientace vany podle vašich individuálních potřeb.

Nejprodávanější vany

Jak vybrat vanu s dvířky

Stavíte nebo rekonstruujete? V tom případě vás jistě dříve nebo později čeká rozhodování o vhodné vaně či sprchovém koutě. Jednou z možností jsou právě vany s dvířky, které nabízí řadu výhod zejména pro seniory a osoby se zhoršenou pohyblivostí. Pojďme se podrobněji podívat na to, jak toto vybavení správně vybrat.

Pro koho je vana s dvířky určena

Jak jsme již nastínili, sedací vana s dvířky zjednodušeně míří na seniory a osoby, které trápí zhoršená pohyblivost. To znamená osoby s určitým zraněním, postižením nebo nějakým stupněm invalidity. Zároveň se jedná o řešení pro ty, kteří si i přes zhoršenou mobilitu chtějí užívat pohodlí, které vana v porovnání se sprchovými kouty nabízí. Jelikož lze toto vybavení opatřit například sedátkem, můžete si užívat nerušenou koupelnou a zároveň pohodlí. Ve vaně lze tedy v případě potřeby nejen ležet, ale i sedět nebo stát. V takovém případě je vhodné vanu doplnit o zástěnu, která bude bránit odlétávajícím kapkám vody. Vana s dvířky a zástěnou proto symbolizuje velmi populární volbu.

K dostání bývá vana s dvířky uprostřed, na levé i pravé straně. Snadno si proto vyberete variantu, která bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.

Náš tip

Nezapomeňte svou koupelnu doplnit také kvalitním umyvadlem. Přečtěte si, na co si při jeho výběru dát pozor.

Jaké se s ní pojí výhody a nevýhody?

Nespornou výhodou vany s dvířky je bezesporu snadný přístup. Dvířka stačí jednoduše otevřít a následně do vany vstoupit, aniž byste museli překonávat překážku jako u klasické vany. Mnohdy tyto vany také bývají opatřeny odnímatelným sedadlem, které ještě více zvyšuje bezpečnost použití a přispívá k tomu, aby koupání bylo příjemné. Dvířka bývají na vaně připevněna pomocí magnetů a chromové lišty při vstupním otvoru, díky čemuž celek působí čistě a zároveň designově.

Jelikož dvířka velmi dobře těsní, nemusíte se obávat ani toho, že vám během koupele bude unikat voda pryč. Riziko nastává pouze v momentě, kdy například tato dvířka zapomenete správně dovřít. Nicméně toho si většinou všimnete dříve, než se do koupele pustíte. U některých modelů lze jako nevýhodu zmínit horší údržbu vany. U většiny van by však mělo být možné dvířka zcela vyjmout, díky čemuž vanu snadno a kompletně zbavíte veškerých nečistot i usazeného vodního kamene.

Jakou velikost vany s dvířky zvolit

Velikost vany s dvířky přizpůsobte v prvé řadě prostoru, který máte k dispozici. Promyslete si, kde přesně v koupelně bude vana umístěna. Nezapomeňte zvážit to, aby daná osoba měla k dvířkům dobrý přístup a celé řešení ničemu nezavazelo. Pokud budou dvířka pokaždé při otevření narážet do pračky nebo koupelnové skříňky, ideální to nebude. Zároveň myslete na to, že dvířka by se měla vždy dát plně otevřít. Právě tímto způsobem zajistíte bezbariérový přístup. Pro ještě lepší dostupnost můžete k vaně nainstalovat zábradlí, kterého se budete moct při vstupu a výstupu z vany přidržovat.

Poté se zaměřte na výšku nejvyššího člověka, který bude vanu typicky používat. Pokud v ní chce čas od času ležet a oddávat se příjemné relaxaci, měla by tomu délka vany odpovídat. Šířka vany zpravidla činí 70 cm, délka se může pohybovat v rozmezí od 140 do 170 cm.

Čím lze vanu s dvířky doplnit

Vana pro seniory s dvířky se někdy prodává včetně praktického příslušenství, v některých případech je však nutné si vše potřebné dokoupit zvlášť. Řeč může být zejména o tomto příslušenství:

 • Sedák: ideální pro případy, kdy se chcete ve volně pohodlně posadit, aniž by trpěla vaše kolena nebo kyčle. Sedáky bývají odnímatelné a vždy se proto můžete rozhodnout, zda jej využijete (například při sprše), nebo nikoliv (například při dlouhé koupeli).
 • Zástěna: hodí se proto, aby voda ze sprchové hlavice nestříkala zbytečně ven a tímto způsobem neprodlužovala čas vašeho úklidu. Pokud se plánujete ve vaně čas od času i sprchovat, jedná se prakticky o nutnost.
 • Zábradlí k vaně: pro seniory nebo osoby se zhoršenou pohyblivostí může být zábradlí řešením pro jejich větší jistotu a oporu při každém pohybu. Díky tomu se budou mít čeho přidržet, zatímco budou vstupovat do vany nebo z ní vystupovat.

Jak na montáž vany s dvířky

Je možné instalovat vanu s dvířky bez bourání? Nejprve si rozmyslete, kde přesně v koupelně bude vaše vana s dvířky umístěna. Narozdíl od volně stojících van se tento typ vybavení instaluje ke stěně. Vanu nejprve otočte vzhůru nohama a nainstalujte k ní nožičky. Následně můžete přistoupit k montáži odtokového systému. Poté vanu otočte a opatrně ji postavte na požadované místo určení. Vanové nožičky nastavte tak, aby mezi podlahou a sifonem byla alespoň 5cm mezera. Vanu ukotvěte také ke stěně. Obezdění vany se často u vany s dvířky neřeší, je to však zcela na vás. Na závěr nezapomeňte případné otvory vyplnit sanitárním silikonem.

Kde vanu s dvířky koupit

Pokud si chcete vanu s dvířky pořídit, budete se zajímat o to, kde konkrétně ji objednat či zakoupit. Nutno podotknout, že mnoho těchto produktů bývá dostupných na objednávku a je tedy třeba se připravit na možnou čekací lhůtu. Z hlediska konkrétních obchodů lze doporučit například prodejnu koupelnového vybavení Siko či Möbelix. Určitou nabídku můžete objevit také v menších prodejnách zaměřených na koupelnový nábytek a doplňky.

Nejoblíbenější značky

Značky van s dvířky velmi úzce souvisí s konkrétní značkou prodejny, v níž se rozhodnete pro koupi. Například Siko má v nabídce své vlastní produkty, které svou značkou zaštiťuje. Oblibě se však těší také vany značky AVO.

Cena vany s dvířky

Cenové rozpětí, ve kterém se vany s dvířky pohybují, je poměrně široké. Ty nejlevnější produkty zpravidla svou pořizovací částkou začínají zhruba na hranici 30 000 Kč. Široká nabídka produktů na vás poté čeká v cenové relaci od přibližně 50 000 až do 70 000 Kč. Za tuto cenu bývají k dostání kvalitní vany i velkých rozměrů a mnohdy i včetně praktického příslušenství. A pokud se poohlížíte po opravdu kvalitním vybavení, které vám bude dělat svou službu po spoustu let, bude pro vás ideální cenová kategorie začínající na hranici 100 000 Kč.

Nejoblíbenější vany

Mohlo by vás zajímat:

Nejlepší vanové baterie – recence a návod jak vybrat

Nejlepší hydromasážní vany – recenze a návod jak vybrat

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (102 hlasů)

Autor článku

Hana Smětáková
Hana Smětáková

Už několik let se zabývám copywritingem a má práce mě moc baví. Ve volném čase nepohrdnu procházkou do přírody, relaxací v sauně, zajímavou knížkou nebo třeba cvičením. Moc ráda také objevuji nová místa, a proto není žádným tajemstvím, že mým největším koníčkem je cestování. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář