ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší trekingové hole a hůlky 2021

Datum 9.9.2021 Odborná redakce Odborná redakce

V posledních desetiletích dramaticky vzrostla obliba turistiky. Jedná se totiž nejen o velmi efektivní relaxační činnost, ale nedocenitelný je především její přínos pro zdraví. Proto stále více a více lidí všech věkových kategorií hledá informace a produkty, které by jim pomohly tuto činnost vykonávat efektivněji a lépe – mezi ně patří i trekingové hole.

Toto náčiní tak již není chápáno jako jakýsi kosmetický doplněk chodce. Pomáhají totiž zvládat tlak a únavu, které jsou s chůzí spojeny. Právě proto jsme pro Vás připravili následující článek, v němž představíme ty nejlepší modely, které je možné si pořídit. Zároveň poskytneme tradiční várku tipů pro usnadnění výběru toho správného modelu.

Nejlepší celkově

Skvěle provedené náčiní pro ty nejnáročnější turisty. Systém rychlého složení.

Nejlepší cena/kvalita

Skvělá volba pro ty, kteří vyžadují co nejnižší hmotnost při zachování odolnosti.

Nejlepší levné

Ideální volba pro všechny, kteří si chtějí trekingové hole vyzkoušet v praxi.

1Nejlepší trekingové hole

Recenze Leki Micro Vario Carbon

Leki Micro Vario Carbon Pro náročné
Materiál: karbon | Typ: teleskopický | Hmotnost: 410 g | Délka: 110–135 cm | Tlumení nárazů: ne | Počet dílů: 3 | Přibližná cena: 4 600 Kč

Klady
 • Nízká hmotnost
 • Vysoká odolnost
 • Systém rychlého skládání
Zápory
 • Vysoká cena
 • Nemožnost využití pro Nordic Walking
 • Absence systému Antishock

Skvěle provedený model trekingových holí představuje výrobek od známého výrobce turistických pomůcek Leki. Model Micro Vario Carbon je vhodný jak pro začátečníky, tak především pro náruživé turisty, kteří přesně vědí, co od svého náčiní očekávají.

Základem je kvalitně provedená konstrukce výrobku z odolného a zároveň pružného karbonu. Díky ní je možné využít služeb holí prakticky na jakémkoliv terénu, neboť vynikající vlastnosti zaručí bezpečnou chůzi. Systém rychlého složení ušetří spoustu času a složené části holí potom stačí pouze bezpečně uložit do vaku.

Negativem tak zůstává poměrně vysoká cena, jež je nutné za pár holí zaplatit. Nepotěší ani absence systému tlumení nárazů, jenž by měl být u vyšší cenové kategorie standardem. Hole též není vhodné využívat pro – dnes tolik oblíbenou aktivitu – Nordic Walking.

Celkově se však jedná o produkt, který potěší i ty nejnáročnější turisty. Díky svému provedení padnou skvěle do ruky a pomohou ušetřit spoustu potřebných sil.

Recenze Fizan Compact

Fizan Compact Zlatý střed
Materiál: hliník | Typ: teleskopický | Hmotnost: 158 g | Délka: 58– 132 cm | Tlumení nárazů: ne | Počet dílů: 3 | Přibližná cena: 1 800 Kč

Klady
 • Nízká hmotnost
 • Odolnost
 • Skladnost
 • Velký rozsah nastavení délky
Zápory
 • Nemožnost využití při Nordic Walking
 • Absence systému Antishock

Druhé náčiní z našeho přehledu nese název Fizan Compact a dělá čest svému jménu. Jedná se totiž o velice kompaktní pár holí, který potěší každého milovníka delší chůze.

Výhodou je především opravdu nízká hmotnost dosahující něco málo přes 100 g. I přes to je zachována velmi vysoká odolnost použitého hliníku, kdy je možné produkt použít i do náročnějších prostředí. Zároveň není problém hole rozložit a bez větších problémů uložit do batohu. Výrazný rozsah nastavení délky pak napomůže volbě ideálního nastavení.

Hlavními negativy jsou nemožnost využití holí pro dnes tolik oblíbenou aktivitu Nordic Walking. Konstrukce botek totiž není přizpůsobena velkému sklonu a rychlosti, proto může dojít k jejich vysmeknutí a pádu. Záporem je také absence jakéhokoliv systému tlumení nárazů, což zapříčiňuje, že vibrace plnou silou přecházejí do těla.

Shrnuto a potrženo, druhý model z našeho přehledu je lákavou variantou pro ty, kteří hledají nízkou váhu holí při současném zachování odolnosti a kvality konstrukce.

Recenze Spartan Alpen lock

Spartan Alpen lock Levný základ

Materiál: hliník | Typ: teleskopický | Hmotnost: 485 g | Délka: 65 – 135 cm | Tlumení nárazů: ano | Počet dílů: 3 | Přibližná cena: 550 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Široká škála nastavení výšky
 • Dobře provedená rukojeť
 • Nízká hmotnost
Zápory
 • Horší zpracování botek
 • Nekvalitní systém tlumení nárazů

Levný, ale velice spolehlivý pár trekingových holí pro začátečníky, představuje produkt Spartan Alpen. Ten svými vlastnostmi potěší všechny, kteří začínají s intenzivnější chůzí, případně je láká Nordic Walking.

Hlavním kladem je především opravdu velmi nízká cena, která dosahuje pouhých 420 Kč. Široká možnost nastavení délky holí je potom ideální pro všechny, kteří teprve potřebují vyzkoušet ideální míry, případně chtějí hole půjčovat různě vysokým známým či příbuzným. Potěší také vcelku nízká hmotnost a vysoká kvalita provedení rukojeti, které zaručí, že ani déletrvající chůze a držení výrobku nebude působit nepříjemně.

Cena se projevuje především v horším provedení tlumičů na hroty, které má tendenci při silnějších nárazech vypadávat. Systém tlumení vibrací Antishock také není proveden dostatečně kvalitně a nárazy jsou poměrně výrazně cítit.

Celkově se jedná o ideální volbu pro občasné chodce, případně zájemce o turistiku. Široká škála nastavení délky holí v kombinaci s nízkou cenou umožní zvolit vhodné nastavení pro případný pozdější nákup kvalitnějších modelů.

2Nejprodávanější trekové hole podle Heureky

3Jak správně vybrat trekingové hole

Nejvýznamnější otázka, před kterou stojí každý kupující trekingových holí je, zda si vybrat produkty pevné či teleskopicky nastavitelné. Dalšími významnými kritérii jsou materiál, výška, hmotnost a konstrukce pomůcek. Důležitou roli sehrává také příslušenství, které zvyšuje komfort při sportu, a zároveň umožňují hole uskladnit.

Jak správně vybrat trekingové hole

Kritéria výběru

Typ holí

V současné době je možné pořídit si hole pevné či teleskopicky nastavitelné. Oba typy mají své výhody a nevýhody, které je předurčují pro využití.

Teleskopické hole jsou ideální pro začátečníky, kteří si tak mohou zvolit délku, která jim bude vyhovovat. Zároveň jsou mnohem skladnější a je možné je půjčit přátelům či známým, kteří si je mohou nastavit dle potřeby. Základní nevýhodou je především nižší odolnost spojů, která může při častém používání vést až k zlomení hůlky.

Druhou možností je náčiní pevné, které je nutné zakoupit v přesné délce bez možnosti nastavení. Představuje ideální variantu pro ty, kteří jej k chůzi využívají často a znají tak přesně optimální délku. Nemožnost nastavení té správné míry je pak největším záporem, jelikož není možné navolit optimum podle zdravotního stavu, případně hůl půjčit. Největšími devízami jsou především vyšší odolnost a nižší hmotnost. Pevné hole nezřídka vydrží po celý život, jelikož jejich konstrukce je jednolitá a nedochází k jejímu opotřebování.

Materiál

Výraznou roli ve volbě toho správného produktu hraje také použitý materiál. Následující tabulka poskytuje základní informace o jednotlivých druzích zpracování konstrukce a jejich základních výhodách či nevýhodách:

Materiál Výhody Nevýhody
Hliník Nízká cena, vhodné jako pevná opora Vyšší hmotnost, absence tlumení vibrací
Sklolaminát Nižší hmotnost a cena Slabé tlumení nárazů – vhodné pro nenáročné uživatele
Karbon Tvrdost, nízká hmotnost, skvělé tlumení nárazů a vibrací Vysoká cena

Z tabulky tak vyplývá, že hliníkové, případně sklolaminované hůlky jsou vhodné spíše jako opora pro občasnou sportovní aktivitu. Produkty vyrobené z karbonu pak představují ideální volbu pro všechny náročné sportovce, kteří chtějí využít aktivní pomoc svých holí při chůzi či běhu.

Délka

Pro výpočet potřebné délky holí platí jednoduchá rovnice – výška postavy x 0,68. Jedná se o významné kritérium především ze zdravotních důvodů, protože volba kratšího, případně delšího produktu, může vést k nepříjemným potížím se zády.

Zároveň platí, že v případě obtíží se zády je vhodné vybírat hůl o jeden díl kratší, než je doporučená délka pro výšku postavy. V případě jejich užití jako pomocníka při běhu je naopak lepší jeden díl přidat, jelikož jedině tak bude zaručen dostatečný komfort a ochrana zdraví při sportu.

Hmotnost

Dalším významným parametrem, který ovlivňuje výběr správných trekingových holí, je jejich hmotnost. Obecně platí, že čím je váha nižší, tím lépe, avšak zde je nutné upozornit, že platí také nepřímá úměra – čím nižší hmotnost, tím vyšší cena. Stejně jako při výběru materiálu je dobré se zamyslet nad použitím holí. Zatímco pro občasné krátké procházky postačí i těžší produkt, náročnější turistika si vyžaduje, aby hole nebylo cítit v rukou.

Konstrukce

Samotná hůl se skládá ze čtyř částí. Základem je její rukojeť, která by měla být provedena za použití tlumících prvků snižujících přenos vibrací. V současné době se využívají především konstrukce z plastu, případně gumy a pěny, které představují nejlepší volbu z hlediska odolnosti a komfortu.

Samotné tělo hole by mělo být dostatečně pevné a zároveň pružné tak, aby odolalo nárazům, kterým je při chůzi či běhu vystavena. Jak již bylo zmíněno výše, nejlepšími vlastnostmi, ale zároveň nejvyšší cenou se může chlubit karbon, zatímco levný, ale pro většinu zájemců dostatečný, základ představuje hliník.

Velmi důležitým faktorem je také zpracování koncového hrotu. Zatímco levnější modely jsou vyrobeny z tvrdé oceli, dražší modely se mohou spolehnout na odolnou karbonovou špici. Je také vhodné vybírat model, který je možné odšroubovat a vyměnit za nový v případě poškození.

Příslušenství

Posledním důležitým parametrem, který hraje roli při výběru toho správného produktu, je příslušenství. Největší význam mají tzv. botičky, jež tlumí nárazy při chůzi na asfaltu a dalších pevných podkladech, dále sněhové talíře, které umožňují využít služeb hůlek i v zimě. Pro zajištění bezpečnosti by pak výrobek měl být vybaven také poutkem, které omezí rizika případného pádu.

Nejprodávanější trekingové hole podle Heureky

 

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 1.0 (1 hlas)

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články