Toužíte po čerstvě upečených topinkách bez zbytečné námahy? Pořiďte si skladný přístroj jménem topinkovač. Snadná obsluha, bezpečnost, zdraví – to je jen několik důvodů, proč vyměnit klasickou pánvičku za opékač topinek.
Chytrý topinkovač v zajímavém retro stylu. Nechybí rozmrazování ani opékání jen z jedné strany. Vítěz testu.
Skvělý topinkovač se zajímavými funkcemi, například rozmrazováním nebo rozpékáním.
Základní a snadno ovladatelný topinkovač se zásobníkem na drobky za velmi přijatelnou cenu.
Nejlepší topinkovače
Recenze DeLonghi CTO 2103 – Nejlepší topinkovač roku 2021
Příkon: 900 W | Počet opékacích stupňů: 6 | Hmotnost: 1 kg | Počet otvorů: 2 | Přibližná cena: od 990 Kč
- Vítěz testu topinkovačů
- Úchvatný design
- Velké množství funkcí
- Kvalitní provedení
- Absence centrování
Máte rádi elegantní přístroje v retro stylu? I mezi topinkovači si přijdete na své. Povrch DeLonghi CTO 2103 je zhotoven z lakovaného kovu. Ten je oproti plastu odolnější a zároveň snadný na údržbu.
Uživatelé mohou využít čtyř funkcí opékání, opékání z jedné strany, rozmrazování a funkce stop. Všechny jsou neonově podsvícené. Vyndávání menších kousků usnadní pozice pro extra zdvih. Nemusíte ušpinit další nádobí a nehrozí ani spálení.
Celkové provedení je na velmi vysoké úrovni, a to se netýká jen vzhledu a povrchové úpravy. Ve spodní části se nachází hluboký tácek na drobky, který je vybaven vychytávkou otevírání stiskem. Například při opékání baget můžete využít speciální mřížku, která je součástí balení.
Ani tento topinkovač DeLonghi není úplně dokonalý. Větším nedostatkem je absence funkce centrování. Z uživatelského hlediska by mohl zamrzet chybějící displej. Vzhledem k retro provedení ale tento malý nedostatek plně akceptujeme. Jedná se o nejlepší topinkovač na trhu.
Recenze Electrolux EAT 3300 – Kvalitní topinkovač s rozmrazováním
Příkon: 870 W | Počet opékacích stupňů: 7 | Hmotnost: 2 kg | Počet otvorů: 2 | Přibližná cena: 700 Kč
- Protipachový kryt
- Automatické centrování
- Nástavec na pečivo
- Rozmrazování
- Černá neosloví každého
Topinkovač Electrolux EAT 3300 patří mezi nejlepší především díky skvělému poměru ceny a výkonu. Uživatelé si mohou vybrat ze sedmi opékacích stupňů. Proces ulehčí automatické centrování.
K dispozici jsou i další zajímavé funkce, jako například stop, která okamžitě zastaví proces opékání. Díky integrovanému nástavci můžete také rozmrazovat nebo rozpékat různé pečivo.
Další zajímavou vychytávkou je protipachový kryt. Pokud topinkovač na chleba dlouho nepoužíváte, dochází k usazování prachu v otvorech a po dalším spuštění se může vyskytnout nepříjemný zápach. Tento kryt nedostatek eliminuje.
Některým uživatelům by mohl vadit design. Černá barva každému nevyhovuje. Celkové provedení ale zaslouží pochvalu. Ovládání je přehledné, povrch jednoduchý na údržbu. Na spodní straně se nachází užitečný zásobník na drobky a držák na kabel.
Recenze Sencor STS 2607 – Jednoduchý a spolehlivý topinkovač
Příkon: 750 W | Počet opékacích stupňů: 7 | Hmotnost: 0,89 kg | Počet otvorů: 2 | Přibližná cena: 400 Kč
- Nízká pořizovací cena
- Jednoduché a intuitivní ovládání
- Nastavitelný stupeň teploty
- Funkce centrování toustu
- Možnost rozmrazování pečiva
- Sběrník na drobky pro snadné čištění
- Krátký kabel
- Nemá pojistku
Topinkovač Sencor je velice jednoduché zařízení. Pokud na něj nemáte speciální nároky, jako například opékání jen po jedné straně nebo chytrý displej, nemusí být ani drahý. Důkazem toho je Sencor STS 2607, který nestojí ani 500 Kč. Jedná se o levný a přitom spolehlivý topinkovač od známé značky, který má klasický prostor na dva kusy pečiva. Není sice vybavený nejmodernějšími vychytávkami, ale svou funkci splní maximálně spolehlivě.
Ačkoliv se jedná o levný výrobek, nechybí nastavení teploty v rozmezí sedmi stupňů nebo vyskočení toustů po dopečení. Zajímavou funkcí je automatické centrování, jež pečivo rovnoměrně prohřeje. Dokonce krom klasického opékání poslouží i k rozmražení pečiva. Pro zvýšení bezpečnosti je Sencor STS 2607 vybavený světelnou indikací a tlačítkem pro okamžité zastavení provozu, kdybyste omylem tousty špatným nastavením připálili. Automatickou pojistku však nenabízí.
Na tomto topinkovači oceníte především snadné ovládání, nad kterým nemusíte přemýšlet. Intuitivně ho zvládne používat každý ihned po vyndání z krabice i bez dlouhého čtení návodu. Praktickou vychytávkou je pak zásobník na drobky, který výrazně usnadňuje udržování spotřebiče v čistotě. Sencor STS 2607 má povedený design v černé barvě. Je velice lehký, neváží ani kilo, a proto se s ním snadno manipuluje. Při používání je ho třeba umístit blízko zásuvce, protože přívodní kabel o délce 85 cm je poměrně krátký.
Nejprodávanější topinkovače
Jak vybrat topinkovač
Klasické opečení topinky v dnešní době zvládne vesměs každý topinkovač. Přesto se ceny liší. Záleží na vybavení, funkcích a samozřejmě také provedení a vzhledu. Položte si otázku, co vlastně od tohoto přístroje vyžadujete, a tomu přizpůsobte výběr.
Vybavení opékače topinek
Otvory pro topinky
Udávají v podstatě maximální počet topinek, které můžete najednou opékat. Nejběžnější jsou dva otvory, některé modely disponují i čtyřmi nebo šesti.
Všímejte si také jejich šířky. Do většiny jde umístit jen úzký toast. U dražších modelů můžete objevit i široký otvor například pro bagetu.
Nástavec na rozpékání pečiva
Praktická pomůcka, která je umístěna v horní části topinkovače. Skládá se ze dvou částí (většinou nerezových). Zde se pečivo položí a působí na něj teplo z topinkovače. Teplota je ale samozřejmě nižší než přímo uvnitř. Tuto vychytávku využijete například pro starší pečivo, které ztratilo svoji křupavost.
Vyjímatelná miska na drobky
Nachází se na dně topinkovače. Při opékání z pečiva odpadávají kousky, které se shromáždí právě zde. Po dokončení přípravy tak stačí tuto misku vyndat a drobky jednoduše vysypat. Žádné další čištění většinou není třeba.
Displej
Displej vám zacházení s topinkovačem ještě ulehčí. Například je zde znázorněn čas, který zbývá do dokončení opečení.
Funkce topinkovače
- Rozmrazování – jedna ze základních funkcí. Rozšiřuje možnosti obyčejného opékání čerstvého pečiva.
- Automatické vycentrování – tato funkce se postará o rovnoměrné propečení pečiva.
- Počet stupňů opečení – regulujte si snadno teplotu a tím pádem i výsledné propečení. Máte raději světlé, nebo tmavší topinky? Čím více stupňů, tím lépe.
- Opakovaný ohřev – popisu netřeba. Většinou se spouští samostatným tlačítkem.
- Zdvih pečiva – umožňuje v průběhu opékání pečivo zdvihnout a zkontrolovat stupeň jeho opečení. Není tak nutné přerušovat provoz.
- Zvuková signalizace – upozornění na hotový toast.
- Jednostranné opékání (funkce Crumpet) – pečivo bude více opečené jen z jedné strany.
- Manuální a automatické vysunutí – proces opékání topinky lze ukončit ručně nebo automaticky po uplynutí určitého času.
Obsluha topinkovače
Obsluha je z velké části ovlivněna vybavením a množstvím dostupných funkcí. Čím více, tím pro náročné uživatele lépe. Pokud vám jde jen o klasické opečené toasty, žádné velké vybavení nevyhledávejte. Můžete ušetřit několik stovek korun.
Rozhodně věnujte pozornost zásobníku na drobky. Pro vaše pohodlí by tato část měla jít vyndat co nejjednodušeji, ale zároveň ne samovolně vyklouzávat. Ideální je otestovat přímo na prodejně.
Bezpečnost opékače topinek
Pokud topinkovač zakoupíte v klasické prodejně nebo v ověřeném e-shopu, žádného nebezpečí se nemusíte bát. Přístroje jsou opatřeny celou řadou pojistek. Snad jen tělo některých přístrojů se může více zahřívat, ale poranění nehrozí. Tedy pokud prsty udržíte dále od horkých štěrbin.
Zpracování topinkovače
Samozřejmě i zpracování má svůj podíl na kvalitě. Nevzhledný, rozměrný a těžký opékač topinek nebudete používat s radostí. Povrchové zpracování je moderní například z hliníku. Ten je ale náchylnější k poškrábání. Po stránce údržby bývá doporučován nějaký lesklý povrch, například i obyčejný plast.
Řada výrobců si je vědoma faktu, že zákazník nakupuje i očima. Proto na trhu lze objevit i opravdové designové perly. Pokud víte, že topinkovač budete po každém použití uklízet, na vzhledu zas tolik nezáleží.
Věnujte pozornost i délce přívodního kabelu. Vybírejte podle konstrukčního řešení vaší domácnosti. Praktickou vychytávkou je i úložný prostor pro kabel.
K přípravě snídaně nebo svačiny do práce (školy) lze využít i jiné přístroje. Například vaflovače, sendvičovače a toustovače nebo oblíbené palačinkovače.
Příkon a čas opékání
Tyto dva parametry mají mnoho společného. Od výšky příkonu se odvíjí i rychlost opékání. Na trhu jsou k dispozici výrobky začínající na 500 W a končící až na 2500 W.
Čím vyšší číslo, tím je opečení rychlejší. Pokud je topinka hotová do dvou minut, jedná se o slibný výsledek. Chytřejší přístroje zvládají i automatickou regulaci. Po rozehřátí při pečení první topinky dojde k automatické úpravě hodnot. Druhá, třetí a další topinky budou upečené rychleji. Dojde tak ke snížení spotřeby a shodnému propečení všech kousků.
Cena topinkovače na chleba
Kvalitní topinkovač na chleba pořídíte už za několik stovek korun. Hodnota špičkových produktů se ale lehce přehoupne přes 5 tisíc korun. Nejdražší model dosahuje i hranice 10 tisíc. Svoji roli přirozeně hraje i značka.
Diskuse u článku