Nejlepší rychlovarné konvice roku 2018: recenze a tipy jak vybrat

Už pár desítek let nežijeme v době, kdy se příprava teplého nápoje neobešla bez zapínání sporáku. K tomuto účelu dnes slouží všeobecně známé rychlovarné konvice. Rychlost, úspora energie a bezpečnost, to jsou jejich největší přednosti. Některé produkty umožňují například i efektivní barevná upozornění nebo přednastavení teploty. Vybírat můžete i z různých materiálů. Abychom vám usnadnili nákup, vybrali jsme pro vás tři produkty z různých cenových kategorií.

Nejlepší rychlovarné konvice

Tefal KO 29983

ETA Ela 8598

Bosch TWK 8613

Tefal KO 29913

ETA Ela 8598

Bosch TWK 8613

Levný základ

Zlatá střední cesta

Pro náročné

KLADY

Nízká cena

Minimální naplnění

Otočná základna

Nerezový materiál

Moderní vzhled

Podsvícená ryska

Možnost regulace teploty

Zajímavý design

Rychlost varu

Jednoduchá obsluha

Udržování teploty

ZÁPORY

Absence bezpečnostní pojistky

Kratší napájecí kabel

Nudný vzhled

Nižší odolnost povrchu

Často orosené víčko

Vysoká pořizovací cena

Hlučnější provoz

SHRNUTÍ

Základ pro nenáročné uživatele, který nabídne i něco navíc.

Velmi oblíbený produkt, který potěší poměrem cena/výkon i vzhledem.

Luxusní rychlovarná konvice s užitečnými funkcemi a elegantním designem.

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

Recenze: Tefal KO 29913

Objem: 1,5 l | Materiál: plast | Příkon: 2200 W | Přibližná cena: 510 Kč

KLADY:
 • Nízká cena
 • Minimální naplnění
 • Otočná základna

ZÁPORY:
 • Absence bezpečnostní pojistky
 • Kratší napájecí kabel
 • Nudný vzhled

Tefal KO 29913 nabízí základní vybavení pro nenáročné uživatele. Za cenu kolem 500 Kč se vám do rukou dostane poměrně kvalitní výrobek od renomované značky. Celé tělo je vyrobeno z plastu, na obou bocích se nachází přehledná ryska. Prodává se ve dvou barevných provedeních, a to černé a bílé.

V první řadě musíme pochválit minimální hodnotu naplnění. V této rychlovarné konvici můžete ohřívat od 250 ml. Neschází ukrytá topná spirála, otočný podstavec ani odnímatelný filtr proti usazeninám. Vyšší příkon 2200 W zkracuje dobu nutnou pro ohřev.

Největším záporem je absence bezpečnostní pojistky. Kvůli plastovému provedení se hlavně v začátcích připravte na mírný zápach. Po pár použití tato nepříjemnost vymizí. Recenze poukazují na nižší odolnost nápisů, a to hlavně u černé varianty. Nepříjemností může být i kratší napájecí kabel a chybějící tlačítko na otevírání víčka.

Zjistit cenu >>

Recenze: ETA Ela 8598

Objem: 1,7 l | Materiál: nerez | Příkon: 2100 W | Přibližná cena: 890 Kč

KLADY:
 • Nerezový materiál
 • Moderní vzhled
 • Podsvícená ryska

ZÁPORY:
 • Nižší odolnost povrchu
 • Často orosené víčko

ETA Ela 8598 patří mezi nejpopulárnější rychlovarné konvice na českém trhu. Své uživatele potěší skvělým poměrem ceny a kvality i moderním vzhledem. Velký výběr barevných kombinací, elegantně tvarované linie, zkrátka ideální doplněk do domácnosti.

Ve vybavení neschází veškeré pojistky ani odnímatelný filtr proti vodnímu kameni a dalším nečistotám. Příjemným potěšením je také podsvícení rysky, které se aktivuje po zapnutí konvice. V horní části se nachází průhledné víčko, které lze snadno otevírat prostřednictvím tlačítka na rukojeti. Některé recenze ale upozorňují na permanentní orosení.

Ve specifikaci jsme narazili na absenci regulace teploty, což je v téhle cenové kategorii pochopitelné. Vylepšení by zasloužil také povrch. Vnitřek konvice je sice vyroben z nerezu, vnější vrstvu ale tvoří plast. Tato úprava je náchylná k poškrábání. Především v některých barevných provedeních tato skutečnost může být hodně nepříjemná.

Modely konvic značky Eta se pyšní moderním vzhledem:

Zjistit cenu >>

Recenze: Bosch TWK 8613

Objem: 1,5 l | Materiál: plast | Příkon: 2400 W | Přibližná cena: 2 000 Kč

KLADY:
 • Možnost regulace teploty
 • Zajímavý design
 • Rychlost varu
 • Jednoduchá obsluha
 • Udržování teploty

ZÁPORY:
 • Vysoká pořizovací cena
 • Hlučnější provoz

Hledáte moderní, efektivní a elegantní rychlovarnou konvici s nadčasovým designem? V tom případě vám přestavujeme model značky Bosch TWK 8613, který je určen opravdu náročným uživatelům.

Čím vás bezpečně nadchne? Rozhodně funkcí podporující regulaci teploty v rozmezí od 70 °C do 100 °C. Tato možnost je obzvláště oblíbená u milovníků kvalitních čajových a kávových směsí, jež se nesmějí zalévat vařící vodou. Konvice se snadno nasazuje na varnou podložku ve všech směrech, a to díky středovému kontaktu.

Rychlovarná konvice Bosch TWK 8613 toho však zvládá mnohem více. Rádi byste, aby udržovala požadovanou teplotu? Žádný problém. Díky funkci keep warm se vaše přání stane skutečností. Samozřejmostí jsou bezpečností prvky, mj. ochrana proti přehřátí, automatické vypnutí v případě otevření víka a vypínací automatika způsobená tlakem páry.

Konvice od společnosti Bosh je zkrátka parádní kuchyňský pomocník, kterého si zamilujete i vy. Jedinými nevýhodami modelu jsou vysoká cena a trochu hlučnější provoz.

Zjistit cenu >>

Další zajímavé alternativy

Concept RK 4060 (1 200 Kč) – Při ohřívání vody v této rychlovarné konvici se rozhodně nebudete nudit. Zaujme především měnícími barvami a možností nastavení teploty.

DeLonghi KBO 2001 (1 600 Kč) – Populární, nerezová rychlovarná konvice s neotřelým retro designem, příkonem 2000 W a objemem 1,7 litru. Za cenu kolem 1 600 Kč bychom ale čekali o něco více než jen zajímavý vzhled.

Zpět na obsah ↑

Nejprodávanější rychlovarné konvice dle Heureky

Zpět na obsah ↑

Jak vybrat správnou rychlovarnou konvici

Na co se zaměřit při výběru nové rychlovarné konvice? Mezi nejdůležitější parametry patří objem, příkon a materiál. Svou roli hrají také cena, dostupné funkce nebo vzhled.

Objem

Objem rychlovarných konvic začíná u kompaktních 0,4 litru a končí u 3,5 litrů. Velikost vybírejte podle počtů rodiny. Dvoučlenná domácnost si vystačí s 1,2 litru, pro běžnou rodinu stačí 1,7 litru. Doporučujeme sledovat také hodnotu minimálního množství vody, které lze v konvici ohřát. Ohříváním zbytečně velkého množství můžete proplýtvat poměrně dost elektrické energie.

Příkon

Tato hodnota určuje dobu ohřevu vody. Pohybuje se v rozmezí od 200 do 3 100 wattů. Obecně platí, že čím vyšší číslo, tím lépe pro uživatele. Doporučujeme vybírat produkty s příkonem minimálně 2 000 wattů. Konvice s vyšším výkonem ohřívají vodu rychleji. Ale pozor, vysoký výkon má vliv na spotřebu, proto doporučujeme sledovat také přesnou dobu ohřevu. Některé konvice mají větší tepelné ztráty nebo nevypínají okamžitě po dosažení varu. Čím delší prodleva, tím vyšší spotřeba proudu.

Materiál

Už dávno neplatí, že rychlovarná konvice je vyrobena jen z nudného, bílého plastu. Tento design přetrvává převážně u těch nejlevnějších výrobků. O něco dražší produkty jsou vyrobeny z nerezové oceli. Obecně doporučujeme vyvarovat se levnému plastu. Hlavně v začátcích se při ohřívání často vyskytuje nepříjemný zápach, který se přenáší i na vodu. V některých případech tento nešvar přetrvává velmi dlouho, v extrémních situacích se ho dokonce nezbavíte vůbec.

Mezi další používané materiály patří například keramika, kov, sklo nebo porcelán. Výrobci je často kombinují. Materiál má dopad i na celkový vzhled, proto vybírejte s rozvahou. Přece jen rychlovarná konvice patří mezi výrazné doplňky, které stále zůstávají na očích. Můžete volit mezi klasikou, elegancí nebo například retro stylem.

Concept RK 0010

Klasika v moderním provedení – keramická konvice Concept RK 0010.

Bezpečnost

Každá rychlovarná konvice by měla být vybavena třemi základními pojistkami:

 • vypnutí přístroje v případě, že v konvici není voda
 • vypnutí konvice v případě, že přístroj není dobře umístěn v podstavci
 • zabudovaný termostat (konvice se sama vypne po ohřátí vody)

Přítomnost pojistek bývá u renomovaných výrobců standardem. Dále doporučujeme vyhledat bezpečnostní certifikát, který zaručí celkovou kvalitu provedení. Vyvarujete se tak možnostem poranění nebo požáru.

Spirála

Základem každé rychlovarné konvice je spirála, která se nachází ve spodní části. K dispozici jsou dvě řešení:

1. skrytá

Modernější konvice často využívají ukrytou spirálu v dolní části. Toto provedení má hned několik výhod, tou nejzásadnější je snadné čištění. Se skrytou spirálou nehrozí uvolňování usazeného vodního kamene do ohřáté vody. Některé dražší výrobky dokonce umožňují ohřátí také jiné tekutiny. Nevýhodou je o něco delší čekání.

2. viditelná

Dnes se s tímto řešením setkáte hlavně u starších modelů nebo konvic levnější cenové kategorie. Výhodou viditelné spirály je o něco kratší ohřev vody. Naopak velkým negativem je usazování vodního kamene. Spirála bývá špatně přístupná, nejlepším způsobem vyčištění je využití speciálních tablet. Babskou radu s čištěním kyselinou citronovou nedoporučujeme, konvici byste mohli snadno poškodit.

Komfort

Základem je ergonomie a umístění rysky. Při nákupu je dobré vyzkoušet si, jak vám konvice padne do ruky a zda je držení pohodlné. Dbejte také na umístění rysky. V některých případech výrobce zvolí málo výrazné provedení nebo nešikovné zabudování pod rukojeť. Také leváci by s některými produkty mohli mít problém. Ideálním řešením je umístění dvou rysek po stranách konvice.

Nepříjemným faktorem by mohla být také nadměrná hlučnost při ohřívání vody. V tomto případě je nejlepší vyzkoušení přímo na prodejně, případně nahlédnout do některého z testů.

Další funkce

Řada výrobců přichází se zajímavými vychytávkami, které usnadňují proces ohřívání vody. Klasické zvukové upozornění bývá doplněno světelnými efekty. Pokud patříte mezi milovníky retro stylu, někteří výrobci nabízejí i klasické pískání.

Concept RK 4060

Ukázka změny barvy při ohřívání vody v rychlovarné konvici Concept RK 4060.

Za pozornost stojí také horní části konvice. Zde v některých případech naleznete užitečné tlačítko na automatické otevření konvice. Opět doporučujeme vyzkoušet v praxi. Může se stát, že se víčko neotevře celé a vyžaduje pomoc ruky. V takovém případě tlačítko postrádá smysl. Užitečná je i možnost naplnit konvici přes zobáček, kdy není nutné otevírat celé víko.

Nedílnou součást rychlovarné konvice tvoří základna. Doporučujeme vybírat otočnou – nemusíte přemýšlet nad tím, jakým směrem konvici usadit. Základna dražších modelů bývá vybavena tlačítky, které umožňují regulaci teploty.

Všímejte si také napájecího kabelu. Jeho délku vybírejte podle rozmístění zásuvek. Některé produkty bývají vybaveny praktickým navíjením. V prodeji jsou i typy s integrovanou základnou do kuchyňské linky. O tomto řešení uvažujte už při projektování nového kuchyňského koutu.

Cena

Na trhu jsou v prodeji výrobky v cenovém rozmezí od 200 do 13 000 Kč. Cena samozřejmě závisí na výše zmíněných parametrech a množství vychytávek. Doporučujeme vyhýbat se podivně levným produktům na tržnicích nebo v některých supermarketech. Přece jen se jedná o přístroj, který ohřívá vodu na vysokou hodnotu 100 stupňů.

 

Naposledy aktualizováno 2. 5. 2017