ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Nejlepší polévkovary 2024 – Test a průvodce výběrem

13. 5. 2023 aktualizováno

Polévky jsou jedním z pilířů české kuchyně. Někdo by mohl říct, že jsme na polévky experti. Ale polévky se samozřejmě těší oblibě po celém světě. Proto se taky pár chytrých hlav dalo dohromady a výsledkem je… polévkovar. Za tímto výstižným názvem se skrývá moderní, kompaktní a velmi praktický nástroj, který vám pomůže nejen s rychlou a pohodlnou přípravou polévek. Co polévkovary umí? A jak si vybrat ten správný? Za redakci doporučujeme mixér a polévkovar v jednom Tescoma President.

Nejlepší polévkovar

Stolní mixér na vaření polévek. Objem 1,75 l. Nabízí velmi výkonný mixér i řadu varných funkcí a automatických programů.

Nejlepší cena/kvalita

Výborný, praktický polévkovar pro přípravu polévek, smoothie i džemů. Velmi jednoduché použití a slušný výkon i objem 2 l.

Nejlepší levný polévkovar

Užitečný pomocník především pro menší domácnosti s objemem 1,6 l. Dostatečně výkonný, perfektně praktický. Cenově dostupný.

Nejlepší polévkovar

Recenze Tescoma President – Nejlepší polévkovar s mixérem

Polévkovar president Pro náročné

Příkon: 1 500 W | Objem: 1,75 l | Hmotnost: 2,6 kg | Mixér: Ano | Displej: Ano | Cena: 5 599 Kč

Klady
  • Velmi výkonný mixér
  • Funkce vaření, ohřevu
  • Automatické programy
  • Displej
  • Kvalitní, odolné zpracování
Zápory
  • Vyšší cena
  • Vyšší hmotnost, rozměry
  • Obtížnější čištění nožů

Tescoma President je tak trochu Rolls Royce mezi polévkovary. Zároveň se však svým konceptem od „klasických“ polévkovarů poněkud odlišuje. Lepší označení by proto mohlo znít mixér na vaření polévek. Model President se skutečně na první pohled příliš neliší od stolních mixérů. Teprve bližší zkoumání odhalí další možnosti – především v podobě možnosti vaření. Zařízení tvoří základna s ovládacím panelem a varným dnem. Druhou částí je kvalitní skleněná nádoba. Vyrobena je z žáruvzdorného borosilikátového skla. Díky velkému madlu a nálevce se snadno přenáší a dobře se s ní manipuluje. Objem této mixovací a varné nádoby činí slušných 1,75 litrů.

Ovládací panel nabízí jednoduchý a přehledný displej. Z funkcí můžete využít časovač i nastavení rychlosti a nechybí ani řada automatických programů. Na čiré i krémové polévky, omáčky, pyré, smoothie, mléčné koktejly. Funkce „ohřev“ pak umožňuje i nastavení a udržování přesné teploty v rozmezí 55-100°C. Zároveň dochází i k jemnému promíchávání. V polévkovaru tak můžete připravit skvělý vývar, krémovou omáčku, ale i shake nebo přesnídávku pro děti. Potěší i vysokým příkonem až 1 500 W.

Tescoma President je skutečně mixér na polévky spíše než polévkovač s mixérem. Mixovací funkce je totiž velmi výkonná a dá se říct primární. Pokud hledáte především stolní mixér, ve kterém můžete jídlo i ohřát nebo vařit, President je dobrá volba. Na druhou stranu je na poměry polévkovarů poměrně robustní, méně kompaktní. Hmotnost přes 6 kg, dvoudílné provedení a rozměry ho předurčují spíše pro stálé umístění na kuchyňské lince a intenzivnější využívání. Tomu odpovídá i cena.

Recenze Domo DO705BL – Skvělý polévkovar za výbornou cenu

Polévkovar DOMO test a recenze Zlatý střed

Příkon: 1 000 W | Objem: 2 l | Hmotnost: 3,1 kg | Mixér: Ano | Displej: Ano | Cena: 2 389 Kč

Klady
  • Mimořádně praktický
  • Kompaktní provedení
  • Solidní výkon mixéru
  • Šest automatických programů
  • Nadprůměrný objem 2 l
  • Odolné nerezové tělo
Zápory
  • Vyšší cena

Model DO705BL belgické značky Domo je polévkovar v nejryzejší podobě. Patří taky mezi nejoblíbenější zástupce své kategorie a rozhodně má co nabídnout. V nenápadném kompaktním těle o hmotnosti cca 3 kg se skrývá prostor pro přípravu až 2 l polévky. Objem je tedy na poměry polévkovarů nadprůměrně štědrý, zařízení tak může obstát i ve větší domácnosti.

Tento polévkovar nemá žádnou základnu, jde o dokonale kompaktní kousek. Oddělit lze pouze víko s integrovanou mixovací a míchací hlavicí. I síťový kabel lze odpojit od těla přístroje. Samotný polévkovar tudíž nabízí perfektní flexibilitu a snadnou manipulaci. Ovládací panel je umístěn na víku. Nabízí displej a volbu ze šesti automatických programů – polévka s kousky, jemná, extra jemná, džus/smoothie, džemy/přesnídávky, samostatné mixování/čištění. Programy trvají 21 až 30 minut. Lze využít i udržování servírovací teploty po dobu až 30 minut. Zajímavá je i paměťová funkce, která umožní přidávání surovin během programu.

Příkon polévkovaru činí 1 000 W. Výkon samotného mixéru pak 150 W, dosahuje rychlosti 12 750 až 17 250 otáček za minutu. Výkonnost snese srovnání s ručními mixéry i běžnými smoothie makery, nicméně na výkonný stolní mixér nedosahuje. Pro dané účely je však plně vyhovující a zcela bezproblémový. Tento multifunkční polévkovar je opravdu vynikající a osvědčenou volbou za přiměřené peníze. Těší se ostatně i skvělému hodnocení. Pořízení zajisté nebudete litovat a najdete pro něj celou škálu využití.

Recenze Domo DO498BL – Kvalitní a dostupný polévkovar

DOMO polévkovar recenze Levný základ

Příkon: 1 000 W | Objem: 1,6 l | Hmotnost: 2,6 kg | Mixér: Ano | Displej: Ne | Cena: 1 689 Kč

Klady
  • Kompaktní a velmi praktický
  • Vhodný i do malých kuchyní
  • Plně vyhovující výkon
  • Odolné zpracování
Zápory
  • Základní programová výbava
  • Spíše nižší objem

Velmi šikovný a praktický pomocník do kuchyně, který zabere minimum místa, ale odvede spoustu práce. Tak bychom mohli stručně definovat polévkovar Domo DO498BL. Výrobce šel cestou maximální mobility a kompaktnosti. Přístroj tvoří jedna „konvice“ s oddělitelným víkem, které je zespodu opatřené ponornou mixovací a míchací částí. Nahoře na víku je ovládací panel. Jednodušší a pohodlnější už to být ani nemůže.

Varná nádoba má objem 1,6 l. Jde tedy o spíše skromnější polévkovar. Uplatní se především v menších domácnostech o dvou až třech členech. Potěší však minimální hmotností 2,6 kg a rozměry 17 × 21 × 31 cm, díky nimž nezabere moc místa ani v malé kuchyni. Pokud jde o výkon, ten je velmi dobrý a naprosto dostačující. Příkon pro vaření činí 1 000 W, výkon samotného mixéru pak 150 W. Tyto parametry jsou zcela dostačující pro rychlé vaření i mixování běžných surovin.

Funkční výbava je trochu omezenější, ale pro méně náročné použití taky postačí. Volit můžete ze tří programů: na jemnou polévku, polévku s kousky a samostatné mixování (např. smoothie, studené polévky, ovocné přesnídávky atd.). Potěší však dárek v podobě knihy s recepty. Polévkovar Domo DO498BL funguje přesně tak, jak má. Z funkčního a technického hlediska mu lze stěží něco vytknout, zvlášť s přihlédnutím k ceně. Může se stát velmi ceněným pomocníkem v domácnosti s přiměřenými nároky.

Nejprodávanější polévkovary

Jak vybrat polévkovar

Máte rádi polévky všeho druhu? Chcete snadno a rychle připravovat třeba smoothie, kaše nebo ovocné či zeleninové přesnídávky pro děti? To vše a ještě leccos dalšího můžete zvládnout se zařízením známým jako polévkovar. Je proto skoro jisté, že pro něj v kuchyni najdete uplatnění.

Jak ale polévkovar vlastně vypadá, jak se s ním pracuje, jaké má funkce a co vše dokáže připravit? Na tyto otázky najdete odpovědi v našem průvodci. Poradíme vám taky, podle jakých konkrétních parametrů si vybrat nejlepší polévkovar do své kuchyně.

Co je polévkovar a co umí

Polévkovar, nebo chcete-li polívkovar, je zařízení, které může působit (aspoň dle názvu) poměrně specificky a jednoúčelově. Ve skutečnosti je to mimořádně praktický pomocník s širokým záběrem.

Většina současných polévkovarů může na pohled působit jako zvláštní rychlovarná konvice, velmi robustní termoska a některé připomínají spíše stolní mixér. Typicky jde o skladné a velmi mobilní nástroje v kompaktním provedení.

Některé oblíbené a praktické modely tvoří jen nádoba s rukojetí, víkem a přívodní šňůrou. Žádné další díly, žádné podstavce, žádné skládání nebo složitá příprava. Do nádoby vložíte ingredience, zaklapnete víko, zmáčknete tlačítko s odpovídajícím programem.

Takové zařízení v kuchyni zabere minimum místa. Stejně tak ve skříni (když se někdy nepoužívá), ale třeba i v kanceláři. Polévkovar představuje taky skvělou volbu například na chatu, do autokempu nebo na dovolenou. Stačí elektřina.

Vaří, míchá, mixuje

Toto šikovné zařízení není obvykle jen elektrický vařič polévky. Kromě samotného ohřevu a vaření mívá obvykle v rukávu trumf. Tím je mixovací a míchací ústrojí. Nože mohou vycházet ze spodní strany víka, nebo jsou vespod jako u klasického mixéru. Provedení jsou různá.

Míchací a mixovací nože

V každém případě přítomnost mixéru zásadně rozšiřuje možnosti použití polévkovaru. Jak se ostatně dozvíte níže. Polévkovar s mixérem se totiž stává prakticky multifunkčním pomocníkem pro přípravu nejrůznějších pokrmů.

Automatické programy a funkce

Většina polévkovarů – včetně dostupnějších – nabízí obvykle určité programové a funkční vybavení. Na ovládacím panelu, který bývá nejčastěji na víku či základně, tak najdete více tlačítek než zapnout a vypnout.

U většiny polévkovarů je možné rozhodnout se, zda chcete použít čistě funkci vaření/ohřevu. V takovém případě se nespouští mixování. Tento režim se hodí pro tradiční polévky s velkými kousky surovin. Stejně tak je možné používat samostatně mixovací funkci pro přípravu studených polévek, smoothie atd.

Moderní polévkovary jdou ale dále, vstříc většímu pohodlí a jednoduchosti. Nabízejí tudíž rovnou několik automatických programů. Typicky jde zejména o program na polévky s kousky, jemné polévky a krémy, marmelády a kompoty. Přidávat se může třeba program na pyré či kaše, přesnídávky na rostlinná mléka, smoothie a džusy nebo i jiné.

Další možnosti a funkce

Zejména lepší modely mohou mít k dispozici další funkce. Udržování stálé teploty je samozřejmostí, ale někdy je k dispozici přímo i nastavitelný termostat. Tyto vlastnosti jsou zásadní u receptů a zavařování, kde je podmínkou úspěchu správná a přesná teplota (zavařování apod.). S tím souvisí i častá funkce udržení servírovací teploty. Další funkcí může být nastavitelný časovač. Pro snadné ovládání a přehled o nastavení mají mnohé (ale spíše dražší) modely i displej.

Proč si (ne)pořídit polévkovar?

Výhody polévkovaru jsou docela zjevné. Jde o kompaktní vařič a mixér, ve kterém můžete připravit opravdu kdeco. Navíc pohodlně, bezpečně, rychle a bez hlídání, míchání apod. Ušetříte si taky řadu ušpiněného nádobí a náčiní. Ať už jde o hrnce, vařečky nebo ruční mixéry či šlehače. Polévkovary jsou navíc většinou mimořádně skladné.

Má to i nějaké háčky? Ano, pár nevýhod tato pomůcka má. Je to například relativně malý objem většiny dostupných modelů. Pro jednoho, dva i tři lidi mohou stačit. Pokud však vaříte pro početnou rodinu, už vás kapacita může omezovat.

Další nevýhodou může být fakt, že mixovací funkce je často spíše sekundární. Mixér tudíž, zejména u levnějších modelů, nemusí dosahovat dostatečného výkonu pro dokonalé rozmělnění některých tvrdých surovin (třeba některá syrová kořenová zelenina, led apod.). Pokud je tato funkce pro vás důležitá, hledejte model s výkonným mixérem či s důrazem na tuto funkci (např. Tescoma President).

Co lze připravovat v polévkovaru?

Polévky mohou být vydatné a hutné, plné velkých kousků zeleniny či masa v rustikálním stylu – vydají pak i za hlavní jídlo. Nebo mohou mít podobu velmi jemných krémů. Pak jsou tu samozřejmě vývary, ba i studené polévky (jako legendární španělské gazpacho) či ovocné polévky a tak dále. Zkrátka svět polévek je rozmanitý, bohatý a štědrý. Nabízí lahodné i zdravé chutě.

Vaření v polévkovaru

Polévkovar umožní připravovat polévky moderní i tradiční, „venkovské“ i luxusní, jemné a lehké i syté. Ale klasické polévky ve všech myslitelných podobách nejsou jediným druhem pokrmů, které multifunkční polévkovar obvykle zvládne.

Krémy, přesnídávky, sladká jídla, snídaně

Právě mixovací a míchací ústrojí ukryté v těle polévkovaru zajišťuje vysokou míru univerzálnosti této pomůcky. Připravit můžete například množství kaší a pyré. Ať už ze zeleniny, ovoce nebo třeba i luštěnin. Takto můžete vyrobit i dětské přesnídávky a krémy nejrůznějších druhů. Polévkovač vám pomůže i s přípravou různých „snídaňových“ jídel – například ovesných či jiných obilných kaší s mlékem, medem apod.

Uvařit zde můžete třeba i slavnou italskou kukuřičnou polentu, známou britskou obilnou kaši poridge nebo starou dobrou českou krupici, kterou milují děti i mlsní dospělí. Vyzkoušet můžete i různé rýžové kaše.

Přílohy, pyré a kaše

Polévkovar poslouží i pro přípravu specifických příloh. Například jemného bramborového pyré, pyré z celeru, batátů, hrachu, mrkve, dýně nebo kombinace těchto surovin. Tato zeleninová pyré jsou moderní a populární po celém světě. Rovněž jednoznačně právoplatně patří do zdravého jídelníčku.

Pak jsou tu luštěniny. Společně se zeleninou jsou považovány za jednu z nejzdravějších složek naší stravy. Představují extrémní zásobárnu vlákniny a rostlinných proteinů, ale i různých vitamínů a minerálních látek (vitamíny skupiny B, vápník, hořčík, fosfor, železo,…).

Luštěniny bychom proto měli zařazovat do jídelníčku směle a často. Tradiční česká kuchyně má pár skvělých receptů, ale ty se brzy omrzí a přejí. Někteří je mají spojené i s často ne příliš příjemnými vzpomínkami na školní jídelny. Svět je však plný skvělých, moderních a svěže působících receptů na nejrůznější recepty z „klasické“ čočky, červené či černé nebo žluté čočky, cizrny, soji, hrachu či bobů. Polévkovar vám s přípravou pomůže.

Marmelády, džemy, kompoty

Ano, řada polévkovarů velmi dobře zvládá i zavařování. Vyrábět tak můžete domácí džemy i kompoty a další oblíbené lahůdky z přebytků ovoce, které nestihnete sníst čerstvé. Mnohé polévkovary nabídnou i speciální automatickou funkci na tento specifický typ pokrmů. Tím pádem vám ubude starost s hlídáním teploty a příprava zavařenin a marmelád bude mimořádně pohodlná a jednoduchá.

Džusy, smoothie, rostlinná mléka

Polévkovar zvládne nejen široké spektrum pokrmů. Tento nástroj nabízí rovněž funkci smoothie makeru či kuchyňského mixéru. Připravit v něm tudíž můžete například módní zeleninová či ovocná smoothie. Tedy husté, zdravé džusy z celých, rozmixovaných surovin.

Zajímavou kategorii představují i stále oblíbenější rostlinná mléka. Jejich výroba je poměrně jednoduchá. Na rozdíl od kupovaných máte navíc pod kontrolou složení (cukr, sladidla, zahušťovadla, chemie atd.) a taky výrazně ušetříte. Rostlinná mléka jsou mimořádně výživná. Mezi velmi populární patří mléko mandlové, sojové, ovesné, rýžové, špaldové. Možností je ale daleko více. Tato mléka přitom ocení nejen vegani a vegetariáni.

S polévkovarem můžete jíst zdravěji

Jak jste mohli poznat z předchozí kapitoly, polévkovary umožňují přípravu opravdu velmi široké palety pokrmů a nápojů. Připravovat můžete velmi atraktivní a moderní jídla ze zeleniny, luštěnin, ovoce či kvalitních a celozrnných obilovin.

Příprava je navíc velmi snadná. To může být motivací konzumovat výrazně více těchto velmi zdravých surovin, než jste možná byli zvyklí. Zkoušet můžete snadné recepty z celého světa a rozšířit si gastronomické obzory.

Jaké jsou nejdůležitější parametry polévkovaru?

Jakých vlastností a parametrů byste si měli obzvláště všímat při výběru.

Varný výkon polévkovaru

Bezesporu zásadní parametr. Primárně nás bude zajímat varný výkon, respektive v tomto případě výrobci typicky udávají příkon, tedy odběr elektrické energie. Čím je příkon vyšší, tím rychleji polévkovar dosáhne požadované teploty a dokáže rovnoměrně a efektivně ohřívat veškerý obsah. Protože chce většina lidí od polévkovaru vaření, které je nejen snadné, ale i rychlé, vysoký příkon představuje žádoucí parametr.

Pod 1 000 W příkonu spadají především menší, méně výkonné či levnější polévkovary. Hodí se pro méně náročné použití. Kolem 1 000 W je, dá se říct, standardní příkon většiny současných modelů. Opravdu výkonné polévkovače však nabídnou příkon i 1 200 nebo 1 500 W.

Výkon mixéru

Samostatně pak lze sledovat i výkon mixéru. Například u mixérů DOMO obvykle činí 150 W. Bohužel, řada výrobců tento údaj ani neuvádí. Za druhé informace o výkonu ve wattech je v tomto případě dost abstraktní. Nenabídne dostatečně praktickou a realistickou představu o tom, co přístroj zvládne. Zde se uplatní především informace z recenzí mixérů.

Krémová polévka z polévkovaru

Jak rychle se dá uvařit v polévkovaru?

Tohle je individuální záležitost, která se odvíjí od konkrétního receptu. Polévkovary však obecně přivedou vodu k varu během několika málo minut a dokáží teplotu velmi efektivně udržet a využít. Určitou představu o rychlosti vaření můžeme získat i z délky různých automatických programů. Ta se nejčastěji pohybuje mezi 20 až 30 minutami. A to včetně např. případné fáze mixování.

Objem polévkovaru

Kolik porcí nebo jaké množství jídla uvaříte v polévkovaru? Pravděpodobně nejčastější jsou polévkovary, které mají objem kolem 1,7 l. Některé větší mohou nabídnout kapacitu 2 l nebo o něco více. Naopak existují i menší modely – 1,5 l nebo méně.

Objemově jsou tedy polévkovary v průměru de facto srovnatelné s rychlovarnými konvicemi. Připravit v nich můžete cca 3-5 porcí polévky nebo jiného jídla. Větší polévkovar by měl být tudíž dostačující pro přípravu jídla pro rodinu. Ale pokud si strávníci rádi chodí „přidat“, a jste proto zvyklí vařit velké množství jídla, už můžete narazit na omezení polévkovaru.

Materiálové zpracování

Polévkovary nejčastěji využívají odolnou varnou nádobu z nerezu. Nepřilnavá úprava není běžná, ale díky termostatu a bezpečnostním pojistkám se jídlo nepřipaluje ani bez hlídání. Výhodou nerezu oproti nepřilnavým povrchům je navíc vyšší odolnost proti oděru a poškození povrchu. Většina polévkovarů má i plastové části. Typicky základna, ovládací panel, madlo apod. Plastové provedení je standardem i u drahých modelů.

Bezpečnost

Polévkovary jsou velmi oblíbené i díky bezpečnosti. Zařízení můžete nechat pracovat bez dozoru a přijít k hotovému. Žádné míchání a hlídání. Polévkovary obsahují bezpečnostní pojistky proti přehřátí a připalování. Zařízení se po ukončení programů samo vypíná či signalizuje konec.

Taky mixér se spouští pouze, když je víko nasazené nebo již k čepelím není přístup. Nehrozí tak poranění z nepozornosti, na rozdíl třeba od ručních mixérů.

Alternativy a další elektrické vařiče

Skvělou volbou do kuchyně může být kromě polévkovaru i multifunkční hrnec. Ten mívá více funkcí, lze v něm vařit, smažit, dusit, péct a připravovat nejrůznější jídla.

Další zajímavou možností je pomalý hrnec. Určen je pro vaření „táhnutím“ při teplotách pod 100°C, kdy se zachová více živin a jídlo je výjimečně šťavnaté a křehké.

Vyplatí se tedy polévkovar

Nebo jde o další módní výstřelek, který bude jen zabírat místo v kuchyni a později ve skříni? Nutno říct, že polévkovar má dobrý potenciál stát se velmi častým a užitečným pomocníkem. Jak jste se mohli přesvědčit, umí toho dost. Práce s ním je snadná a rychlá. Dále je na vás, zda pro něj najdete dostatek využití.

Kde koupit kvalitní polévkovar

Kvalitní polévkovary můžete pořídit na 4Home.cz, eshop.tescoma.cz nebo prostřednictvím srovnávače cen Heureka.cz.

Jaké jsou nejoblíbenější značky polévkovarů?

Domo

Belgická značka Domo patří u nás k velmi populárním výrobcům kuchyňských spotřebičů a pomůcek. Známé jsou především její blendery (mixéry) a smoothie makery, ale třeba i vařiče, toustovače nebo právě polévkovary. Ty se řadí k nejžádanějším.

 

Tescoma

Známá a populární česká značka. Patří mezi osvědčené výrobce, u nichž si můžete být jisti kvalitou. Nabízí i mixér na vaření polévky President s vysokým výkonem a skvělou výbavou.

 

Jaké jsou ceny polévkovarů?

Polévkovary do 2 000 Kč

Spíše menší a jednodušší polévkovary pro méně náročné použití. Lze očekávat jen základní programové vybavení.

Polévkovary od 2 000 do 3 000 Kč

Zlatá střední cesta. Opravdu velký výběr kvalitních polévkovarů. Nabídnou dobrý výkon a často i velmi pěkné programové vybavení.

Polévkovary nad 3 000 Kč

Menší výběr. Obvykle jde spíše o výkonné stolní mixéry, které disponují i varnými funkcemi. Velmi dobré programové vybavení.

Polévkovar s mixérem Tescoma President

Nejoblíbenější polévkovary

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.3 (10 hlasů)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář