ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Sport

Lyžařské boty

13. 2. 2023 aktualizováno

Lyžařské boty jsou společně s lyžemi nezbytným vybavením na lyžování. Výběr správného modelu je velmi důležitý pro dokonalý požitek z lyžování. Rádi vám poradíme, jak vybrat nejvhodnější lyžáky pro vás. Dámám začínajícím s lyžováním doporučujeme kvalitně zateplené boty Rossignol Pure 70, které ocení i pokročilejší lyžařky.

Nejlepší pánské

Závodní lyžařské boty pro náročné pokročilé lyžaře. Možnost úpravy skeletu a vnitřní botičky podle potřeb nositele.

Nejlepší dámské

Kvalitní lyžáky pro začínající i pokročilé lyžařky. Skelet i botička jsou speciálně upraveny pro ženské chodidlo.

Nejlepší dětské

Lyžařské boty pro sportovní i rekreační lyžaře. Nastavitelnost tvrdosti skeletu ve 3 úrovních podle hmotnosti dítěte.

Nejlepší lyžařské boty

Recenze Atomic Hawx Prime 120 S – závodní lyžařské boty

Atomic hawx prime 120 S recenze Pro náročné

Výrobce: Atomic | Schopnosti lyžaře: sportovní, závodní | Flex index: 120 | Šířka: 100 mm | Přezky: 4 | Hmotnost: 1,78 kg | Kategorie: allmountain | Materiál skeletu: polyuretan | Přibližná cena: 9 099 Kč

Klady
 • kvalitní zateplení
 • upravitelný skelet a vnitřní bota
 • nastavitelný náklon komínu
Zápory
 • vyšší cena

Sjezdové boty Atomic Hawx Prime 120 S jsou určeny pro pokročilé a závodní lyžaře. Řadí se ke kategorii lyžáků allmountain a mohou se používat na upravených sjezdovkách i ve volném terénu. Skelet je vyroben z polyuretanu. Vnitřní botička je kvalitně zateplena, aby chránila i před velkými mrazy. Díky speciální technologii je možné skelet i vnitřní botičku vytvarovat na míru podle chodidla. Náklon se může nastavit do 3 poloh.

Pánské závodní boty Atomic vynikají pokročilými technologiemi, díky kterým je možné výrazně zvýšit komfort nošení a funkční vlastnosti. Velkou výhodou je možnost úpravy lyžáku tak, aby přesně padla na nohu nositele. Pro lyžaře milující rychlou jízdu jsou dobrou volbou.

Recenze Rossignol Pure 70 – dámské lyžáky s vysokou tepelnou izolací

Rossignol pure 70 recenze Zlatý střed

Výrobce: Rossignol | Schopnosti lyžaře: rekreační | Flex index: 70 | Šířka: 102 mm | Přezky: 4 | Hmotnost: 1,81 kg | Kategorie: sjezdové | Materiál skeletu: polyuretan | Přibližná cena: 5 499 Kč

Klady
 • nižší hmotnost
 • vysoká tepelná izolace
 • dobrý poměr cena a kvalita
 • vytvarovány pro ženské chodidlo
Zápory
 • nižší flex index

Dámské boty na lyžování Rossignol Pure 70 jsou vhodné pro rekreační začínající lyžařky, ale dokáží potěšit i ty pokročilejší. Skelet i vnitřní botička jsou vytvarovány do specifického tvaru ženského chodidla pro co nejpohodlnější nošení. Skelet je vyroben speciální technologií Sensor Blade, pomocí které je zhotoven s použitím nižšího množství materiálu a díky tomu má nižší hmotnost. Výhodou je také přenos energie přímo do lyží. Vnitřní botička je zateplena vysoce efektivní technologií Wintherm, která skvěle reguluje teplotu.

Líbilo se nám, že tyto dámské lyžáky jsou vyrobeny s inovativními technologiemi, které poskytují nositelkám dokonalé pohodlí, tepelný komfort a skvělé jízdní vlastnosti. Přinášejí skvělý poměr ceny a kvality.

Recenze Nordica Speedmachine J3 – kvalitní dětské lyžařské boty s nastavitelnou tvrdostí skeletu

Nordica speedmachine J3 recenze Levný základ

Výrobce: Nordica | Schopnosti lyžaře: sportovní | Flex index: 45 | Přezky: 3 | Hmotnost: 1,06 kg | Kategorie: sjezdové | Materiál skeletu: polyuretan | Přibližná cena: 2 199 Kč

Klady
 • nastavitelná tvrdost skeletu
 • pohodlná vnitřní botička
 • lehký skelet
 • podrážka pro lepší chůzi
Zápory
 • nevhodné pro nejmenší děti

Dětské přezkáče Nordica Speedmachine J3 jsou vhodné pro pokročilé sportovní i rekreační lyžaře. Vybaveny jsou technologií, která umožňuje upravení flex indexu na základě hmotnosti lyžaře ve třech úrovních. Skelet se třemi hliníkovými přezkami se snadno nazouvá. Vnitřní botička je dostatečně polstrovaná a zateplená pro vysoké pohodlí dětské nohy. Podrážka je upravena pro lepší chůzi.

Tyto dětské lyžařské boty jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a jsou vybaveny technologiemi, které umožňují dětem co nejpohodlnější lyžování. Jejich obrovskou výhodou je nastavitelná tvrdost podle hmotnosti dítěte a zlehčený skelet, který lépe přenáší sílu na lyže. Jejich jedinou nevýhodou může být to, že nejsou určeny pro nejmenší děti. Lyžáky doporučujeme pro pokročilé i začínající dětské lyžaře.

Srovnání 8 lyžařských bot

Název Shrnutí
TOP 9 lyžařských bot
1. Roxa chameleon 2 srovnávací tabulka Roxa Chameleon 2 Dětské rostoucí lyžáky
Určení: dětské
Flex index: 20
Schopnosti lyžaře: rekreační
Počet přezek: 2
Zjistit cenu
2. Fischer my travers srovnávací tabulka

Fischer MY TRAVERS GR 21/22

Skialpové lyžařské boty
Určení: dámské
Flex index: 100
Šířka: 94 mm
Schopnosti lyžaře: sportovní
Počet přezek: 1
Zjistit cenu
3. Lange xt3 80 srovnávací tabulka Lange XT3 80 W Freeride boty na lyže
Určení: dámské
Flex index: 80
Šířka: 100 mm
Schopnosti lyžaře: sportovní
Počet přezek: 4
Zjistit cenu
4. Mckinley mg30 jr srovnávací tabulka McKINLEY MG30-1 Jr. Lyžařské boty pro nejmenší
Určení: dětské
Flex index: 30
Schopnosti lyžaře: začátečník
Počet přezek: 1
Zjistit cenu
5. Salomon s pro 1947 srovnávací tabulka Salomon S PRO 1947 M Lyžařské boty pánské
Určení: pánské
Flex index: 110
Šířka: 103 mm
Schopnosti lyžaře: sportovní
Počet přezek: 4
Zjistit cenu
6. Dalbello drs 130 srovnávací tabulka Dalbello DRS 130 UNI Závodní lyžařské boty
Určení: unisex
Flex index: 130
Šířka: 97 mm
Schopnosti lyžaře: závodní
Počet přezek: 4
Zjistit cenu
7. K2 W90 heat srovnávací tabulka

K2 B.F.C. W 90 Heat GW 20/21

Vyhřívané lyžařské boty
Určení: dámské
Flex index: 90
Šířka: 103 mm
Schopnosti lyžaře: sportovní
Počet přezek: 4
Zjistit cenu
8. Salomon select 70 Salomon SELECT 70 W Dámské lyžáky
Určení: dámské
Flex index: 70
Šířka: 100 mm
Schopnosti lyžaře: rekreační
Počet přezek: 4
Zjistit cenu

Nejprodávanější lyžařské boty na sjezd

Jak vybrat lyžařské boty

Lyžařské boty výrazně ovlivňují váš požitek z lyžování. Výběr správného modelu přímo pro vás je stejně důležitý, jako výběr dalšího vybavení, např. lyžařské helmy a lyžařských rukavic. Špatně zvolené lyžáky vám mohou lyžování hodně znepříjemnit, a proto vám přinášíme tipy a rady k výběru nejvhodnějšího modelu pro vaše pohodlné zimní sportování.

Druhy lyžařských bot podle stylu lyžování

Boty na sjezdové lyžování jsou nejčastěji prodávaným druhem. Určeny jsou pro lyžování na upravených sjezdovkách. Vhodné lyžařské boty se vybírají podle lyžařských schopností a hmotnosti lyžaře.

Pánské lyžařské boty jsou širší, mají vyšší komín a jsou méně zateplené než dámské boty na lyže. Bývají také tužší, aby odolaly větší síle.

Lyžařské boty allmountain jsou určeny pro lyžování na upravených sjezdovkách i mimo ně. Bývají měkčí než sjezdové boty. Vhodné jsou pro sportovně rekreační lyžování.

Freeridové lyžáky jsou určeny pro lyžování ve volném neupraveném terénu. Jsou dobře uzpůsobeny i pro chůzi.

Freestylové lyžáky jsou vhodné pro lyžování se skoky a triky, zejména ve snowparcích. Bývají tvrdší pro lepší ovládání lyží a mohou být vybaveny systémem pro snížení síly přenášené na nohu během nárazů a dopadů.

Skialpové lyžáky jsou určené pro výšlap po horských hřebenech a sjezd. Mají ohebný kloub a pohodlnější vnitřní polstrování. Je možné je přepínat na pozici na sjezd, nebo na chůzi.

Boty na běžecké lyžování

Lyžáky na běžky se odlišují podle výkonosti lyžaře, typu vázání a běžecké techniky, na kterou jsou určené. Vybírat je možné boty na běžecké lyžování klasickou technikou, bruslením, nebo kombinované na oba typy běhu na upravených tratích. V nabídce jsou také lyžáky na běžecké lyžování na neupravených tratích, které mají ohebnou podrážku a jsou vyšší.

Lyžařské boty obrázek do textu

Druhy lyžařských bot podle tvrdosti (flex indexu)

Flex index je označení pro tvrdost lyžáků. Jedná se spíše o orientační údaj, jehož hodnota se může u různých výrobců lišit. Přihlížet by se mělo také k tělesné hmotnosti lyžaře, protože těžší lyžaři svou vahou více zatěžují ohyb komínu a měli by si tak vybírat lyžáky s vyšším flex indexem než jsou jejich lyžařské schopnosti.

Rekreační lyžařské boty mívají flex index do hodnoty 80. Mají širší skelet. Vnitřní botička je zateplenější a měkčí, aby více chránila nohu proti otlakům. Dětské přezkáče jsou nejměkčí a mají hodnotu flex indexu 40-60.

Sportovní lyžáky mají tvrdší a užší skelet než rekreační. Pro ženy jsou vhodné lyžáky s flex indexem 80-100 a pro muže 100-120.

Závodní lyžařské boty jsou nejtvrdší a mají nejtenčí vnitřní botičku, aby docházelo k lepšímu přenosu síly na lyže. Jsou nejméně zateplené. Hodnota flex indexu je 130 a více.

Jak vybrat správnou velikost lyžařských bot

Noha by měla být v botách na lyže usazena poměrně na těsno. Pokud budou lyžáky příliš volné, nebude správně využívána jejich funkčnost. Lyžařské boty jsou číslované ve velikostech zvaných Mondopoint, zkráceně MP, které jsou značené podle délky vnitřní stélky v mm nebo cm. Jestliže máte délku nohy 27 cm, měli byste vybírat velikost lyžáku 27 MP.

Důležitým faktorem pro výběr správné velikosti je také šířka boty. Pro rekreační lyžování jsou vhodné širší boty s šířkou 103-106 mm. Pro sportovní lyžování a dámské rekreační lyžování se hodí lyžáky s šířkou do 102 mm a nejužší lyžařské boty s šířkou do 95 mm jsou určeny pro závodní lyžování.

Lyžařské boty obrázek do textu

Lyžařské boty pro silná lýtka

Pokud máte silná lýtka, měli byste vybírat lyžařské boty, které mají širší a nižší komín a horní přezka má delší pás pro dopnutí, aby lýtko neškrtila. Lyžáky pro silná lýtka by měly být takové, které lze tepelně tvarovat podle individuální potřeby uživatele, aby je bylo možné přizpůsobit nositeli, který má široké lýtko, ale zároveň třeba úzký kotník, což je problém mnoha lyžařů a lyžařek.

Jak vybrat lyžařské boty pro děti

Dětské lyžáky jsou nejměkčí, protože děti mají nižší hmotnost. Pro menší děti jsou vhodné lyžařské boty s menším komínem a jednou nebo dvěma přezkami. Pro větší děti vybírejte lyžáky s vyšším komínem, které mají tři nebo čtyři přezky.

Pokud se dítě učí lyžovat, je nezbytné vybírat takovou velikost lyžáků, aby v nich dětská noha opravdu dobře seděla a správně přenášela sílu a pohyby na lyže. Vůle v botě by měla být maximálně 1 cm, aby nebyly lyžařské boty příliš volné a dítě si neosvojilo špatnou lyžařskou techniku.

Při zkoušení by si mělo dítě obout v ponožce skelet bez vnitřní botičky. Patu je třeba umístit až k zadní části skeletu. Poté je nutné změřit volný prostor před prsty. Jestliže je to více než 1 cm, jsou lyžáky pro dítě příliš velké a měli byste vybrat menší velikost.

Náš tip

Nezapomeňte udržet své dítě v suchu a teple. Ideálním řešením je dětská kombinéza na lyžování.

Jak zkoušet lyžařské boty

Z lyžáku vyndejte vnitřní botičku a nohu v tenké ponožce nazujte do samotného skeletu. Nohu posuňte dopředu tak, aby se palec dotýkal přední stěny skeletu. Nyní změřte vzdálenost mezi patou a zadní stěnou skeletu.

Pokud je vzdálenost více než 2,5 cm, je lyžařská bota příliš velká a měli byste zvolit menší velikost. Pro dokonalé padnutí nohy do lyžáku je ideální vzdálenost paty od zadní části skeletu 0,5-1,5 cm. Mezera menší než 0,5 cm je vhodná pouze pro závodní lyžaře a mezera velká 1,5-2,5 cm se hodí pro rekreační lyžaře, kteří chtějí mít v botě pohodlí.

Z jakých materiálů se lyžařské boty vyrábí

Skelet lyžáků se nejčastěji vyrábí z polyuretanu, který je lehký, pevný a pružný.

Polypropylen se používá k výrobě skeletu. Jedná se o tvrdý a pružný materiál s výbornou chemickou a mechanickou odolností.

Polyolefin se používá ke zlehčení skeletu. Má vysokou pevnost a odolnost proti poškození, dobrou prodyšnost a vysoký lesk.

Karbonová vlákna se používá k výrobě dražších a kvalitnějších lyžařských bot. Jsou velmi pevná a využívají se k vyztužení skeletu.

Hliník je používán na výrobu přezek. Jedná se o velmi lehký kov s vysokou chemickou odolností.

Lyžařská bota obrázek do textu

Části lyžařských bot

Skelet je vnější pevná část boty.

Botička je vnitřní vyjímatelná část. Vyrobena je z měkkých materiálů, aby se dobře přizpůsobila noze a hřála.

Komín je označení pro vrchní část skeletu.

Kloub spojuje spodní část skeletu lyžáku s komínem, který je díky kloubu pohyblivý.

Přezky, podle kterých vzniklo označení bot přezkáče, slouží k zapínání lyžáků. Mohou být na lyžařských botách až čtyři. Vyrábí se kombinací plastu a hliníku. Jedna nebo dvě přezky se vyskytují pouze na dětských lyžácích. Boty na lyže pro dospělé mají tři nebo čtyři přezky.

Příslušenství lyžařských bot

Vyhřívané stélky dokáží vyhřát lyžařské boty na požadovanou teplotu. Mohou mít vlastní ovládací jednotku, nebo je možné propojit stélky s chytrým telefonem a ovládat pomocí aplikace v mobilu. Vyhřívané lyžáky jsou vhodné zejména při čekání ve frontách a pauzách na občerstvení.

Tvarované stélky je možné dokoupit k lyžařským botám, aby dobře padly na tvar konkrétní nohy. Je možné například zakoupit stélky na nízký nebo vysoký nárt.

Tašky na lyžařské boty bývají vyrobeny z nepromokavých materiálů. Slouží k ochraně bot na lyžování během přepravy. Díky nepromokavé úpravě je možné do nich uložit i mokré boty a tím zamezit promočení místa, na kterém je taška s lyžáky během přepravy odložena, např. koberec v zavazadlovém prostoru vozidla.

Lyžařské podkolenky bývají vyšší než komín lyžáků, a proto snižují jeho tlak na oblast holeně a lýtka. V oblasti nártu, holeně a chodidla jsou zesíleny, aby snižovaly tlak na tato místa.

Vysoušeče bot slouží k dokonalému a bezpečnému vysušení vnitřku bot na lyže. Sušení je prováděno teplotami vysokými tak, aby nedošlo k deformaci boty.

Jak nastavit lyžařské boty

U lyžařských bot je možné nastavit úhel komínu díky šroubům v kloubu, říká se tomu canting. Nastavení je možné provést do stran, tedy směrem dovnitř nebo ven, aby lyžáky jejich nositeli přesně padly podle tvaru jeho nohou. Úprava se provádí pomocí přiloženého imbusového šroubováku na vnější straně lyžařské boty.

Nastavit je možné také úhel náklonu komína vpřed. Optimální úhel náklonu by měl být 13-17 stupňů. Toto nastavení obvykle řeší hodně pokročilí lyžaři. Běžný a začínající lyžař většinou rozdíl v náklonu nerozpozná.

V současné dobře je možné upravit některé lyžáky na míru pomocí nahřátí a následného vytvarování podle vašeho chodidla. Úpravy lyžařských bot by měl provést prodejce při jejich zakoupení.

Lyžařské boty a lyže obrázek do textu

Správná péče o lyžařské boty

Údržba po lyžování

Po každém lyžování odstraňte nečistoty a sůl vlhkým hadříkem. Lyžáky nechte vždy dobře uschnout. Vysušit je můžete nechat při běžné pokojové teplotě, nebo můžete použít vysoušeče bot. Nikdy nesušte lyžáky u kamen nebo na topení, aby nedošlo k deformaci z důvodu vysokých teplot.

Jak vyprat lyžařské boty

Vnitřní botičky a vložky lyžáků perte v ruce ve studené vodě a namydlete antibakteriálním mýdlem, případně speciálním pracím prostředkem na sportovní vybavení. Sušte je při běžné pokojové teplotě. Po vysušení můžete botičky a vložky ještě ošetřit dezinfekčním sprejem.

Jak skladovat lyžařské boty

Vyčištěné a vysušené lyžařské boty by měly být skladovány na suchém místě ve svislé poloze. Boty by měly mít zapnuté přezky, aby si udržely svůj tvar.

Neoblíbenější značky lyžařských bot

Značka Atomic byla založena roku 1955. Je jednou z nejznámějších značek vyrábějících sortiment pro lyžování a řadí se k jedničkám na trhu v tomto oboru. Velmi dbá na vývoj nových technologií.

Společnost Rossignol patří k jedněm z největších výrobců lyžařského vybavení na světě. Nabízí sortiment vybavení pro všechny druhy lyžování a zaměřuje se také na volnočasové oblečení.

Italská značka Nordica byla založena roku 1939. Specializuje se na lyže a lyžařské boty s atraktivním designem a výbornými vlastnostmi určenými pro závodní i běžné lyžaře a pro děti.

Kde koupit boty na lyžování?

Sportisimo s.r.o. je jedním z největších českých prodejců sportovního vybavení. Jako první z významných sportovních řetězců v České republice začala společnost v roce 2008 provozovat vlastní e-shop.

SportBy je slovenský prodejce sportovního oblečení. Zaměřuje se převážně na showboarding a lyžování. Jejich produkty mají originální styl a co nejlepší funkční vlastnosti. Český e-shop provozují od roku 2018.

Sportofino je e-shop s prémiovými značkami sportovního oblečení a doplňků se sídlem v polské Poznani. Prodává nejkvalitnější výrobky na trhu. Nabízí možnost klubového členství se spoustou výhod.

Cena lyžařských bot

Boty na lyžování do 3 000 Kč

Nejlevnější lyžařské boty pro dospělé nejsou příliš kvalitní. Jedná se o lyžáky určené pro rekreační použití a nenáročné lyžaře. U nejlevnějších modelů obvykle nebývá možné nastavit úhel komínu boty. V této cenové kategorii ale můžeme sehnat kvalitní boty na lyžování pro děti.

Lyžařské boty od 3 000 Kč do 6 000 Kč

Kvalitní lyžařské boty pro rekreační a sportovní lyžování na upravených sjezdovkách i mimo ně. Lyžáky jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, jsou dobře zateplené a pohodlné. V této cenové kategorii se již mohou vyskytnout modely, které je možné tepelně upravit na chodidlo nositele.

Lyžařské boty nad 6 000 Kč

Velmi kvalitní lyžařské boty vhodné k rekreačnímu, sportovnímu i závodnímu lyžování. Většinou se jedná také o boty určené pro skialpining, freeride a freestyle. Využívány jsou nejkvalitnější materiály a inovativní technologie, které dodávají lyžákům skvělé funkční vlastnosti. Většinu modelů je možné tepelně tvarovat přímo podle potřeb lyžaře.

Nejoblíbenější dětské boty na lyžování

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (91 hlasů)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář