ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší laminovačky 2020 – recenze a rady jak vybrat

Datum 10.7.2019 Odborná redakce Odborná redakce

Papírové dokumenty hrají klíčovou roli i v dnešní přetechnizované době. Každá smlouva, dohoda či vyjádření musí být kromě elektronické formy i vytištěny. Vzhledem k tomu, že papír se rychle ošoupe, stáli lidé před potřebou nalézt nějaké ochranné řešení. Tím se staly laminátové fólie, umožňující citlivý papír efektivně ochránit před mechanickým poškozením.

Jelikož se v posledních letech laminovačky rozšířily i mimo sféru státních institucí a firem, sepsali jsme tento text. Představíme vám v něm trojici těch nejlepších zařízení, jež si můžete v současné době zakoupit. Jako vždy vám též poradíme, čím se při nákupu řídit.

  Nejlepší laminátory

  Peach Home Office A4 PL707DWL 3AFDSB Sogood 230
  Peach Home Office A4 PL707DWL 3AFDSB Sogood 230S
  Levný základZlatá střední cestaPro náročné
  KLADYNízká cena
  Jednoduchá manipulace
  Drobné rozměry
  Dostatečná kvalita práce
  Snadná obsluha
  Rychlé nahřívání
  Možnost vložení formátu A3
  Zajímavý design
  Kompaktní rozměry
  Rychlé zahřátí
  Velká maximální tloušťka fólie
  Hladký a odolný výsledek
  ZÁPORYHorší kvalita laminace silného papíru
  Nižší rychlost
  Nemožnost regulace teploty
  Slabší tloušťka fólií
  Vysoká cena
  Křehký regulátor vnitřní teploty
  Nepříliš dobře pasující zástrčka do zásuvky
  SHRNUTÍPřístroj pro využití v domácnosti. Bez problémů se postará o občasné zalaminování důležitých kusů papírů. Počítat však musíte s poměrně nízkou rychlostí provozu a nutností využít papír menší tloušťkyKvalitní model střední třídy, jež se může svými vlastnostmi měřit s luxusními výrobky. Umožňuje použít papíry formátu A3, rychle se nahřívá a pracuje.  Snad jen ta tloušťka fólie by mohla být trochu většíTo nejlepší pro menší kanceláře a firmy. Rychlé zahřátí, kvalitně provedené válce a velká tloušťka fólie. To vše za ne zrovna malý finanční obnos. K regulátoru teploty se taktéž chovejte s citem
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze: Peach Home Office A4 PL707

  Formát: A4 | Maximální tloušťka fólie: 125 mic | Rychlost laminace: 25 cm/min. | Rozměry: 33,5 × 11 × 6,5 cm | Technologie: výhřev vnějším topidlem | Studená laminace: ne | Regulace teploty: ne | Přibližná cena: 370 Kč

  Klady
  • Nízká cena
  • Jednoduchá manipulace
  • Drobné rozměry
  • Dostatečná kvalita práce
  Zápory
  • Horší kvalita laminace silného papíru
  • Nižší rychlost

  Máte domácí kancelář a potřebujete občas zalaminovat nějaký důležitý dokument? V tom případě zcela jistě využijete služeb modelu Peach Home Office A4 PL707. Ten je svými vlastnostmi určen pro potřeby méně náročných uživatelů, kteří jej nevyužívají každý den.

  Významnou devízou je nízká pořizovací cena, jež příliš nezatíží váš rozpočet. Manipulace je velmi jednoduchá a bez větších problémů si s ní poradí i laik. Díky malým rozměrům přístroj dobře sedne i na jinak přeplněný stůl. Kvalita fólie sice není nikterak světoborná, pro potřeby nenáročných zákazníků ovšem plně postačuje.

  Mezi zásadní negativa patří hlavně špatný výkon při vložení tlustého listu papíru. Zařízení skutečně využívejte pouze s klasickými kancelářskými archy. Připravte se též na pomalý chod přístroje a taktéž delší dobu, než se válce zahřejí na odpovídající teplotu.

  Jestliže jste výše zmíněná negativa ochotni prominout, bude vám výrobek plně vyhovovat. Za dané peníze totiž nabízí rozumné vlastnosti.

  Recenze: DWL 3AF

  Formát: A3 | Maximální tloušťka fólie: 150 mic | Rychlost laminace: 350 cm/min. | Rozměry: 47,5 × 17 × 9 cm | Technologie: výhřev vnějším topidlem | Studená laminace: ano | Regulace teploty : ne | Přibližná cena: 1 800 Kč

  Klady
  • Snadná obsluha
  • Rychlé nahřívání
  • Možnost vložení formátu A3
  • Zajímavý design
  Zápory
  • Nemožnost regulace teploty
  • Slabší tloušťka fólií

  DWL 3AF je ideálním řešením pro jedince využívající home office, případně pracující v malé kanceláři. Za danou cenu se vyznačuje naprosto vynikajícími vlastnostmi plně srovnatelnými s dražšími výrobky.

  Podstatným pozitivem je snadná obsluha, s níž si bez problémů poradí prakticky kdokoliv. Nahřívání válců je poměrně svižné, jelikož jeden z párů využívá topidla. Významnou devízou je i možnost vložení papíru formátu A3, jež podstatnou měrou rozšiřuje vaše možností. Třešničkou na dortu je zajímavý design, jež zcela jistě zaujme všechny návštěvníky vašeho pracovního prostoru.

  Zásadním nedostatkem tedy zůstává nemožnost regulace teploty. Nelze si tedy nahřátí válců uzpůsobit podle potřeby a intenzity práce. Některým též nemusí dostačovat maximální tloušťka používaných fólií, činící 150 mic. Žádné další závažnější zápory jsme ovšem neobjevili.

  Hledáte-li zlatou střední cestu se vším všudy, jste na správném místě. DWL 3AF vám nabídne parametry, jež plně uspokojí vaše požadavky, ale nebude stát zbytečně moc peněz.

  Recenze: DSB Sogood 230

  Formát: A4 | Maximální tloušťka fólie: 250 mic | Rychlost laminace: 30 cm/min. | Rozměry: 36 × 16 × 10 cm | Technologie: výhřev vnitřním topidlem | Studená laminace: ano | Regulace teploty: ano | Přibližná cena: 3 400 Kč

  Klady
  • Kompaktní rozměry
  • Rychlé zahřátí
  • Velká maximální tloušťka fólie
  • Hladký a odolný výsledek
  Zápory
  • Vysoká cena
  • Křehký regulátor vnitřní teploty
  • Nepříliš dobře pasující zástrčka do zásuvky

  Pokud jste ochotni připlatit si za kvalitu, rychlost a pokročilé funkce, nepřehlédněte DSB Sogood 230. V jeho podobě získáte výborně provedené zařízení za odpovídající cenu, pyšnící se ovšem poloprofesionálními parametry.

  Velkou devízou jsou kompaktní rozměry, díky nimž se výrobek vejde prakticky kamkoliv. Vnitřní topidla se postarají o svižné zahřátí válců. Vnitřní prostor je dostačující, takže můžete využít fólie o tloušťce až 250 mic. Ty se postarají o dokonalou ochranu vašich dokumentů. Výsledná fólie je navíc perfektně hladká na dotyk.

  Výrazným nedostatkem je poměrně vysoký finanční obnos, jež je nutné za pořízení produktu zaplatit. Knoflík pro regulaci teploty není příliš odolný a časem může dojít k jeho utržení. Naproti tomu zástrčka do zásuvky je tuhá až příliš a musíte vyvinout značné úsilí, abyste přístroj připojili.

  Chcete-li si vybavit svou pracovní kancelář odpovídajícím náčiním, určitě nákup DSB Sogood 230 minimálně zvažte. Nestojí zrovna málo, můžete si ovšem být jisti perfektním výsledkem.

  Nejprodávanější laminátory podle Heureky

  Jak správně vybrat laminátor

  Zásadními kritérii při nákupu jsou zejména velikost papíru, tloušťka fólie a výška laminace. Svou roli má též použitá technologie a rychlost práce. Neméně důležité jsou i dodatečné funkce, jež zásadním způsobem napomáhají využitelnosti přístroje.

  Velikost papíru a výška laminace

  Nejdůležitějším parametrem je velikosti papíru, pro kterou je zařízení určeno. Ještě před nákupem tedy dobře zvažte, jak velký formát zpracováváte nejčastěji a podle toho vybírejte adekvátní náčiní. Možná velikost papíru se pohybuje od A4 až po rolové filmy.

  Vždy platí pravidlo, že ve velkoformátových přístrojích zvládnete zpracovat i papíry menších rozměrů. Uvedený parametr se tedy týká vždy maximálního možného rozměru.

  Neméně důležitá je i výška (tloušťka) papíru. Běžné přístroje bez větších problémů zpracují i papíry o gramáži vyšší než 80 g/m2. Právě taková je výška standardního kancelářského materiálu.

  Tloušťka fólie

  Druhé významné kritérium představuje tloušťka fólie. Čím větší, tím pevnější výsledný dokument bude a tím více toho vydrží. Parametr se udává v tzv. mikronech (tisícinách milimetru) a udává tloušťku jedné vrstvy.

  Standardně se užívá tloušťky 80, 100 a 125 mic, přičemž osobní doklady a další důležité dokumenty bývají chráněny silnější vrstvou. Samotné laminovačky mají potom určeno, jak tlustou fólii zvládnou zpracovat. Levnější přístroje si běžně poradí se sílou do 125 mic, pokročilejší zařízení pak zvládnou i 250 mic.

  S rostoucí sílou vrstvy samozřejmě stoupá i cena, takže při nákupu dobře vybírejte. Při běžném použití upotřebíte 250 mic jen výjimečně.

  Technologie laminace

  V současné době je možné se na trhu setkat se třemi druhy technologií podle výhřevu – výhřev vnějším topidlem, výhřev vnějším topidlem v kombinaci s topnou deskou, vnitřní výhřev. Každý typ funguje na trochu jiném principu a nabízí rozdílné výhody a nevýhody. Základní přehled poskytuje následující tabulka:

  Typ technologiePrincip fungováníUrčena proVýhodyNevýhody
  Výhřev vnějším topidlemDva válce, jimiž prochází papír s fóliíDomácí potřebyNízká cenaHorší kvalita fólie, nízká rychlost laminace
  Vnější topidlo s topnou deskouDva válce s topnou deskou uprostřed pro rovnoměrnější zahřátíKancelářeKvalitnější a rychlejší laminace, použití silnějších fóliíVyšší pořizovací cena
  Vnitřní výhřevVnitřní válce vyhřívání kondukčním topidlem pro jemnou a hladkou laminaciProfesionální kanceláře, státní institucePerfektní kvalita a rychlost laminace, možnost použití rolových filmůZnačná cena

  Rychlost laminace

  S typem použité technologie úzce souvisí i rychlost, s jakou nasazování fólií probíhá. Významným parametrem je počet párů válců. Nejlevnější výrobky jsou vybaveny dvěma válci, jejichž práce je ovšem poměrně pomalá. Navíc jen obtížně dosáhnete hladkého efektu, protože fólie se nijak nenapíná. Dražší produkty disponují dvěma či třemi páry válců, které se starají o rychlý a kvalitní chod.

  Na rychlost práce má též vliv, jak svižně se válce zahřívají. Ta se pohybuje od jedné do pěti minut, přičemž nejlepších výsledků dosahují zařízení s vnitřním výhřevem. Jestliže ovšem s laminátory pracujete jednou za čas, klidně si počkáte.

  Dodatečné funkce

  Čím dražší model zakoupíte, tím více dodatečných funkcí můžete očekávat. Každá z nich zásadním způsobem rozšiřuje použití laminovačky, případně zrychluje a usnadňuje celý proces. Několik základních funkcí spolu s jejich popisy poskytuje následující tabulka:

  FunkcePrincip fungování
  Zpětný chodVysunutí zaseknutého papíru zpět při jeho uvíznutí ve stroji
  Laminace za studenaMožnost vypnutí nahřívání válců, laminace fólií s lepidlem
  Ochrana proti zaseknutíJAM free technologie, jež zamezí možnosti záseku papíru v zařízení
  Regulace teplotyMožnost nastavit si požadovanou teplotu válců
  Ruční nastavení laminaceKromě tlačítka pro započetí procesu lze nastavit i teplotu válců nebo tloušťku fólie

  Nejprodávanější laminátory podle Heureky

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

  Autor článku

  Odborná redakce
  Odborná redakce

  Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

  Podobné články