ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Zahrada

Keramické grily

Keramické grily jsou skvělými pomocníky pro přípravu nejen grilovaných, ale i pečených, uzených či dušených pokrmů. Svou konstrukcí vycházejí z japonských hliněných pecí kamado, které se používaly již před více než 3 000 lety. V současné době dostaly kamado grily moderní atraktivní vzhled, multifunkční využití a zajímavé příslušenství.

Rádi vám poradíme s výběrem zahradního grilu, který bude nejideálnější přímo pro vás. Pro přípravu pokrmů při zahradních slavnostech vám doporučujeme využít velký keramický gril Black PitBoss XL s odkládacími plochami, ochranným obalem a pohrabáčem v ceně.

Nejlepší celkově

Zahradní keramický gril zelené barvy v sadě se stojanem a velkým nerezovým roštem.

Nejlepší velký

Keramický gril v elegantním designu s velkou grilovací plochou a nástavbovým roštem.

Nejlepší malý

Malý keramický gril v černé a stříbrné barvě vhodný na malé balkony či na cestování.

Nejlepší keramické grily

Recenze Gril Big Green Egg Large se stojanem – Nejlepší zahradní keramický gril

Keramický gril Big green egg larde se stojanem - recenze Pro náročné

Výrobce: Big Green Egg | Průměr roštu: 46 cm | Materiál roštu: nerezová ocel | Výška grilu: 84 cm | Hmotnost grilu: 73 kg | Popelník: ano | Termosonda v poklopu: ano | Přibližná cena: 54 408 Kč

Klady
 • Obsahuje stojan
 • Velký průměr roštu
 • Keramický prstenec pro rozprostření teploty
 • Design v zelené barvě
Zápory
 • Nemá odkládací plochy a háčky na kleště
 • Vyšší cena

Náročným uživatelům skvěle poslouží velký zahradní keramický gril Big Green Egg Large se stojanem. Svou velikostí je vhodný do zahrad i na větší terasy, kam se hodí i svým designem v zelené barvě. Drobnou nevýhodou je absence odkládacích ploch a háčku na zavěšení grilovacích kleští. Keramický gril Big Green Egg Large můžete koupit samostatně nebo v sadě, která nás v redakci zaujala. Obsahuje praktický stojan pro umístění keramického grilu a jeho snadnější přemísťování.

Nerezový rošt o průměru 46 cm je dostatečně velký pro přípravu pokrmů pro 8 až 10 osob najednou. K dokonalé regulaci teploty uvnitř grilu vám pomůže litinový regulátor a teploměr s ciferníkem, oba přístroje jsou zabudovány ve víku. Rovnoměrnému rozložení teploty dopomáhá keramický prstenec umístěný ve spodní části grilu. Pro co nejlepší výsledky vašeho grilování doporučuje výrobce používat jako palivo 100% přírodní dřevěné uhlí Big Green Egg, které se vyrábí ze dřeva dubu a stromu hickory.

Recenze Kamado gril Black PitBoss XL – Keramický gril s velkou grilovací plochou

Zahradní keramický gril Kamado gril black pitboss XL - recenze Zlatý střed

Výrobce: Pit Boss | Průměr roštu: 52 cm | Materiál roštu: nerezová ocel | Výška grilu: 120 cm | Hmotnost grilu: 115 kg | Popelník: ano | Termosonda v poklopu: ano | Přibližná cena: 44 990 Kč

Klady
 • Pojízdný stojan
 • Odkládací plochy a háčky
 • Příslušenství v ceně
 • Elegantní design
 • Velká grilovací plocha
Zápory
 • Vyšší hmotnost

Kamado gril Black PitBoss XL je obrovským zahradním keramickým grilem vhodným do zahrad či na zahrádky restaurací. Vzhledem ke své velikosti má vysokou hmotnost, ale součástí balení je praktický pojízdný stojan, se kterým kamado gril snadno přemístíte. Velmi praktické jsou dvě odkládací plochy obsahující i háčky pro zavěšení kleští a dalšího nářadí.

Na nerezový rošt o průměru 52 cm je možné umístit ještě nástavbový rošt s průměrem 50,5 cm, čímž se grilovací plocha zdvojnásobí, takže můžete najednou připravit opravdu velké množství pokrmů. Součástí keramického grilu PitBoss XL je keramický deflektor, který můžete využít pro metodu pomalého grilování i jako pečící kámen pro pizzu či chléb.

Samozřejmostí jsou litinový regulátor a teploměr s ciferníkem umístěné ve víku grilu, které pomáhají k nastavení optimální teploty uvnitř keramického grilu. Design v elegantní černé barvě vás může zaujmout výraznými oválnými prolisy po celé ploše keramického grilu. Příjemným bonusem tohoto modelu je obal na gril a pohrabáč v ceně.

Recenze Gril Monolith Icon – Malý keramický gril za skvělou cenu

Keramický gril Monolith Icon - recenze Levný základ

Výrobce: Monolith | Průměr roštu: 33 cm | Materiál roštu: poniklovaná ocel | Výška grilu: 50 cm | Hmotnost grilu: 35 kg | Popelník: ano | Termosonda v poklopu: ano | Přibližná cena: 21 960 Kč

Klady
 • Vhodný do menších prostor
 • Snadné přenášení
 • Odnímatelné víko
 • Zajímavý design
Zápory
 • Neobsahuje odkládací plochu

Skvělou volbou pro ty z vás, kteří hledají malý keramický gril vhodný na balkony a malé terasy či na cestování, je model Monolith Icon. Výška grilu je pouhých 50 cm, takže se vejde se i do malých prostorů či do úložného prostoru auta při cestování. Hmotnost Monolith Icon je oproti předchozím dvěma modelům keramických grilů pouhých 35 kg. Konstrukce grilu navíc obsahuje dvě bambusová madla, takže se snadno a pohodlně přenáší. Vzhledem k malé velikosti ale musíte oželet odkládací plochu umístěnou přímo na těle grilu.

Grilovací rošt z poniklované oceli má průměr 33 cm, takže na něm pohodlně připravíte pokrmy během rodinného grilování. Víko, ve kterém je umístěn teploměr, je možné odejmout a používat Monolith Icon jako stolní gril nebo na něj položit ocelovou grilovací plotnu, kterou je možné ke grilu dokoupit. Keramický gril Monolith je umístěn v nerezovém stojanu ve stříbrné barvě, který hezky kontrastuje s černou barvou keramiky. Díky tomu se může stát tento model ozdobou vašeho balkonu či zahrádky.

Neprodávanější keramické grily

Jak vybrat keramický gril

Keramické grily jsou čím dál tím populárnějším prostředkem pro přípravu pokrmů, a to zejména díky jejich multifunkčnímu využití, dlouhé životnosti a nevšednímu vzhledu. V našem článku vám přinášíme tipy na co se zaměřit při výběru modelu keramického grilu, který pro vás bude ideální. Poradíme vám také, jak se s keramickým grilem pracuje a jak o něj správně pečovat.

Co jsou keramické grily

Keramické grily nazývané též kamado grily vynikají zejména svou netradiční konstrukcí a svým multifunkčním využitím, protože v nich můžete grilovat, péct, udit či dusit. Palivem je dřevěné uhlí. Konstrukce kotlového tvaru s vyklápěcím víkem je vyrobena ze silné keramiky, která skvěle udržuje teplo. Vnější vzhled je většinou v zajímavém provedení, takže bude keramický gril ozdobou vaší zahrady či terasy. Nevýhodou této konstrukce je vysoká hmotnost celého keramického grilu, který se obtížněji přemísťuje.

Vlastnosti keramických grilů

Tepelná izolace, rychlé rozehřátí

Silné stěny složené z několika vrstev keramiky výborně udržují teplo a gril tak máte pro tepelnou úpravu pokrmů připravený do 30 minut. Dosáhnout v nich můžete teploty až 400 ˚C. Příprava pokrmů navíc netrvá příliš dlouho, protože víko keramického grilu zabraňuje úniku tepla.

Snadné používání

Se skvělou tepelnou izolací keramických grilů souvisí i jejich snadné používání. Stačí vám pouze dostatečně rozžhavit dřevěné uhlí, nastavit ventilační otvory a vložit potraviny na rošt. Dřevěné uhlí nemusíte přikládat po dobu až 12 hodin.

Nejsložitější je na úpravě pokrmů v keramickém grilu nastavování ventilačních otvorů, protože nelze jednoznačně říct, že máte nastavit otvory konkrétním způsobem. Ideální nastavení, které bude vyhovovat přímo vám, je vždy individuální a každý uživatel si na něj musí přijít sám v průběhu používání svého zahradního keramického grilu.

Zahradní keramický gril - obrázek do textu

Dlouhá životnost a odolnost

Keramické grily mají vzhledem k použitým materiálům dlouhou životnost. Díky povrchovým úpravám je keramika odolná vůči vlhkosti a nepříznivému počasí, takže můžete grilovat celoročně bez strachu z poškození či koroze vnější konstrukce. Grilovací rošty bývají buď z litiny nebo nerezové oceli, což jsou materiály, které taktéž vynikají dlouhou životností a jsou velmi odolné a téměř nezničitelné.

Snadná údržba

Zahradní keramický gril se velmi snadno udržuje a čistí. K odstranění popelu vám skvěle poslouží popelník ve spodní části grilu, který jednoduše vysypete. Zbylé uhlíky po grilování můžete v grilu ponechat a při dalším používání stačí pouze dosypat nové.

Vnější povrch keramického grilu je téměř bezúdržbový, protože je keramika potažena glazurou. Pokud budeme používat ochranný obal, nebude se vám povrch špinit vůbec. Pokud obal používat nebudete, jednoduše otřete gril hadříkem a máte ho opět krásně čistý.

Příslušenství keramických grilů

Příslušenství je nezbytným doplňkem pro dokonalé grilování v keramických grilech. Některé modely obsahují v ceně například stojan, kleště, ochranný obal či nástavbový rošt. Většinu příslušenství je ale nutné si k vašemu zahradnímu keramickému grilu dokoupit. Doporučujeme vybírat doplňky výhradně od stejného výrobce jako je váš keramický gril, abyste měli jistotu, že budou s vaším modelem keramického grilu dokonale kompatibilní.

Grilovací náčiní

Nezbytným doplňkem, bez kterého si moc pokrmů nepřipravíte, je grilovací náčiní. Jedná se o jedinou kategorii příslušenství ke keramickým grilům, u které se nemusíte striktně držet stejného výrobce jako vašeho grilu. Mezi grilovací náčiní řadíme kleště, pohrabáč, obracečku, mašlovačku na marinádu, různé kuchařky či žáruvzdorné rukavice.

Keramický gril - příslušenství ke grilování

Rošty, deflektory, kameny

Pro různé druhy úpravy pokrmů můžete pro svůj keramický gril pořídit příslušenství, které doplní či nahradí klasický grilovací rošt. Oblíbeným je půlkruhový rošt v nerezové nebo litinové verzi, který umožňuje na jedné půlce klasicky grilovat a na druhé půlce grilovací plochy připravovat pokrmy jiným způsobem. Dalšími oblíbenými pomocníky jsou víceúrovňový a nástavbový rošt, díky kterým získáte další grilovací plochu navíc.

Pokud nechcete grilovat klasickým způsobem na roštu, můžete ho nahradit pečícím kamenem, pečící pánví, stojanem na kuře, pečící mísou či grilovací plotnou. Na výběr je široký sortiment, který je u všech výrobců obdobný a liší se většinou pouze designem či drobnými vylepšeními.

Velmi populárním příslušenstvím je keramický deflektor, který je umístěný ve spodní části keramického grilu. Odděluje grilovací plochu od přímého žáru z topeniště. Umožňuje správné proudění vzduchu a vedení tepla. Tento pomocník je ideální pro metodu nepřímého grilování a pomalého vaření.

Stojany

Keramický gril by měl být umístěn ve stojanu pro snadnější přemísťování a ochranu před poškozením. Spoustu modelů zahradních keramických grilů je možné zakoupit v sadě se stojanem. U ostatních je nutné ho dokoupit. Stojany mohou být pevně stojící nebo pojízdné. Pojízdné stojany doporučujeme zejména u větších keramických grilů, které mají vyšší hmotnost, takže vám kolečka výrazně usnadní jeho přemístění po zahradě či terase.

Ochranné obaly

Ochranné obaly chrání váš zahradní keramický gril před rozmary počasí, které by mohly poškodit jeho povrch či vnější kovové části. Ochranné obaly navíc zabraňují znečišťování povrchu keramického grilu a ten tak zůstává čistý. Obal byste měli vybírat podle modelu vašeho keramického grilu, aby na něj dokonale seděl.

Jak grilovat v keramickém grilu

Grilování v keramickém grilu je velmi jednoduché. V topeništi rozžhavíte dřevěné uhlí. Neměli byste k tomu používat chemické podpalovače. Využít ale naopak můžete elektrický rozpalovač. Během přibližně 30 minut je váš zahradní keramický gril dostatečně nahřátý a připravený ke grilování. Poté vám stačí vložit na rošt potraviny a nastavit ventilační otvory pro udržování stabilní teploty. K tomu je potřeba trochu zkušeností a na nastavení, které vám bude vyhovovat, si musíte postupně přijít sami během používání. Vzhledem ke skvělým tepelným vlastnostem keramiky není potřeba často dosypávat dřevěné uhlí. Některé modely dokáží na jednu dávku uhlí fungovat až 12 hodin.

Grilování v keramickém grilu - obrázek do textu

Jak se starat o keramický gril

Správnou péčí o váš keramický gril můžete prodloužit jeho životnost a zajistit čisté vnitřní prostředí pro zdravé grilování. Údržba není nijak složitá a bez problémů ji zvládne každý uživatel zahradního keramického grilu. Jedním z nejdůležitějších úkonů je vysypání popelu z popelníku. Nespotřebované uhlíky můžete v keramickém grilu ponechat a využít při dalším grilování.

Vnější část keramického grilu potaženou glazurou po vychladnutí důkladně otřete vlhkým hadříkem. Stejným způsobem otřete i vnější kovové části jako nohy či madla. Můžete použít mýdlovou vodu, ale nikdy nepoužívejte žádné čisticí prostředky, protože by mohly poškodit povrch keramického grilu.

Rošt zahradního keramického grilu je dobré čistit, dokud je ještě teplý, aby se k němu nečistoty nepřipekly. K očištění můžete použít ocelový kartáč pro zahradní grily či nerezovou drátěnku speciálně upravenou pro rošty. Tyto nástroje můžete využít i při čištění litinových roštů nebo pečících kamenů. U litinových roštů je ale nutné dbát na to, aby byly před čištěním pouze mírně zahřáté. Jinak by mohlo dojít k jejich poškození.

Kde koupit keramický gril?

Internetový obchod GrilyKrby.cz nabízí široký sortiment grilů a udíren prémiových značek. Provozuje i dvě kamenné prodejny v Praze a v Tachlovicích s vyškoleným personálem. Společnost nabízí skvělý zákaznický a poradenský servis v oblasti grilování.

Keramické grily můžete vybírat také u internetového obchodu Grilování.cz, který byl prvním e-shopem v České republice nabízejícím ucelený sortiment všech možných i nemožných věcí potřebných ke grilování.

Nejoblíbenější značky zahradních keramických grilů

Big Green Egg je jedničkou na trhu keramických grilů. Téměř 50 let vyrábí originální kamado grily v typické zelené barvě v několika velikostech. Dbá zejména na vysokou kvalitu používané keramiky.

Monolith je německá značka keramických grilů a jejich příslušenství. Ve svém sortimentu nabízí i příslušenství a doplňky pro klasické grilování a přípravu pizzy. Keramické grily této značky zaujímají hezkým designem, skvělou funkčností a kompaktními rozměry pro pohodlné přenášení.

Pit Boss je americká značka peletových, kombinovaných a keramických grilů, udíren a grilovacího příslušenství. Vyniká kvalitním zpracováním a elegantním designem.

Cena zahradních keramických grilů

Keramické grily do 20 000 Kč

Do 20 000 Kč seženete keramické grily kvalitních výrobců v menších rozměrech, které jsou vhodné na balkony, terasy či k cestování. Zakoupit můžete také keramické grily větších rozměrů od méně známých výrobců, u kterých ale musíte počítat s nižší kvalitou.

Keramické grily do 40 000 Kč

V ceně do 40 000 Kč můžete zakoupit kvalitní zahradní keramické grily střední i větší velikosti. Často bývá v ceně obsaženo různé příslušenství. Keramické grily jsou doplněny stojany a odkládacími plochami.

Zahradní keramické grily nad 40 000 Kč

Nejdražší jsou velké zahradní keramické grily či keramické grily střední velikosti prémiových výrobců. Vynikají kvalitním provedením, elegantním designem a různými doplňky v podobě stojanů, odkládacích ploch či obalů a grilovacích kleští obsažených v ceně.

Oblíbené zahradní keramické grily

Jak připravit žebra v keramickém grilu Big Green Egg

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.9 (286 hlasů)

Autor článku

Veronika Štrachová
Veronika Štrachová

Jsem vystudovaná personalistka. Během rodičovské dovolené mě začalo bavit testovat nové produkty a psát o nich recenze, a proto jsem se této oblasti začala věnovat naplno. Rozumím si s moderními technologiemi a ráda zkouším nové výrobky. Ve volném čase se věnuji péči o zahradu, procházkám v přírodě se synem a turistice. Ráda objevuji krásu českých hor, lázeňských středisek a historických center měst.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář