ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Péče o tělo

Katalytické lampy

Vypadá jako parfém, ale není to parfém. Čistí vzduch, ale není to čistička vzduchu. Provoní své okolí, ale není to aroma lampa ani aroma difuzér. Co je to? Odpovědí na hádanku je katalytická lampa. Věc, která je pro mnohé neznámá, pro další zase nenahraditelná.

V rámci srovnávacího testu jsme pro vás vybrali 3 nejvhodnější katalytické lampy. Nejlépe si vede Ashleigh & Burwood London Golden Sunset.

Nejlepší celkově

Kvalitně zpracovaná katalytická lampa s příjemnou vůní. Půvabný exotický design.

Nejlepší cena/kvalita

Katalytická lampa s osvěžující citrusovou vůní. Dárkové balení s lampou a 180 ml náplní.

Nejlepší levný

Cenově dostupná katalytická lampa. Umožňuje výběr ze tří barevných variant.

Nejlepší katalytické lampy

Recenze Ashleigh & Burwood London Golden Sunset – pozlacená katalytická lampa s kořenitou vůní

Recenze Ashleigh & Burwood London Golden Sunset Pro náročné

Výrobce: Ashleigh & Burwood London | Náplň: ano | Vůně: dřevitá, kořenitá | Rozměry: 11 × 8 cm | Objem: 250 ml | Přibližná cena: 1 400 Kč

Klady
 • Součástí balení lampa i náplň
 • Zajímavé složení vůně
 • Orientální design
 • Velký objem nádobky
Zápory
 • Vyšší cena

Katalytická lampa Golden Sunset od výrobce Ashleigh & Burwood London nadmíru splní vaše očekávání. Začněme od vnějších vlastností, které si vás získají. Tato lampa je zdobená 18 karátovým zlatem ve stylu mozaiky. Dále objevíte odstíny červené, černé a modré barvy. Celkový dojem působí tak, že byla stvořena pod vlivem magického západu slunce.

Pokud se rozhodnete pro pořízení této katalytické lampy, v balení naleznete také 250 ml náplň s názvem Moroccan Spice. Vůně ještě více podtrhává orientální zaměření tohoto produktu. Dýchne na vás exotická vůně zastoupená santalovým dřevem, pomerančem, muškátovým oříškem, bergamotem a medem. Ingredience jsou navíc čistě přírodní.

Ačkoliv se může zdát pořizovací cena vyšší, nemusíte se jí bát. Kombinace kořenité a zemité vůně s pozlacenou mozaikovitou lahvičkou je ideální také jako dárek. Zastoupí dekorativní i praktickou funkci ve kterémkoliv interiéru. Je chválena také z hlediska účinnosti. Čištění vzduchu je údajně velmi efektivní a zbaví vás podstatné většiny škodlivých mikroorganismů.

Recenze Maison Berger Paris Aroma Energy – katalytická lampa plná ovocných vůní

Recenze Maison Berger Paris Aroma Energy Zlatý střed

Výrobce: Maison Berger Paris | Náplň: ano | Vůně: citrusová | Rozměry: – | Objem: 180 ml | Přibližná cena: 1 000 Kč

Klady
 • Lampa i náplň součástí balení
 • Smysly povzbuzující aroma
 • Rychlé vyčištění vzduchu
 • Funkčnost
Zápory
 • Obyčejný design

Katalytická lampa Maison Berger Paris Aroma Energy najde své využití jak v domácnosti, tak v komerčních objektech. Ve všech těchto vnitřních prostorách přispěje svěží vůní založenou na citrusech. Aroma tvoří pomeranč, grep, ananas, ale také broskev. Citrusová vůně dokáže povzbudit tělo i duši a v její přítomnosti se rázem budete cítit energičtější a plní života.

Produkt zakoupíte jako dárkovou sadu. Její součástí je samotná katalytická lampa i již zmíněná náplň se 180 ml objemem. Podívejme se nyní trochu blíže na lampu. Její design je velmi jednoduchý. Pro někoho možná až příliš. Lahvičku tvoří jen matné sklo sem tam zdobené přírodními vzory. Těmi se myslí listy a květiny.

Třeba si katalytickou lampu Maison Berger Paris Aroma Energy oblíbíte ze stejných důvodů, jako její nynější majitelé. Je oblíbená z důvodu účinného a rychlého vyčištění vzduchu. Stejně tak si zákazníci chválí i její příjemnou citrusovou vůni. Dodává se v praktickém a skvěle vypadajícím balení. Opět vhodné jako dárek pro vaše příbuzné a přátele.

Recenze Fancy Home 300 ml – katalytická lampa s vysokým objemem

Recenze Fancy Home 300 ml Levný základ

Výrobce: Fancy Home | Náplň: ne | Vůně: – | Rozměry: 7,5 × 7,5 cm | Objem: 300 ml | Přibližná cena: 700 Kč

Klady
 • Výběr ze tří barev
 • Velký objem nádobky
 • Rychlé a efektivní čištění vzduchu
 • Kvalitní kahan
Zápory
 • Nutnost přikoupení náplně

Produkty z řady Fancy Home od Tescomy vynikají svou využitelností v domácnostech. S katalytickou lampou Fancy Home tomu není jinak. Rychle a efektivně čistí okolní vzduch a zbavuje ho virů a nepříjemných pachů, které narušují vaši pohodu. V kombinaci s aromatickou náplní se vám navíc dostane příjemně provoněného prostředí.

Objem nádobky, kterou můžete naplnit vůní, činí 300 ml. Za menší nevýhodu považujeme fakt, že náplň není standardní součástí balení. Budete ji tak muset přikoupit. Alespoň se vám tím ale otevírá možnost výběru té nejlepší vůně pro váš domov. Absenci náplně vám vynahradí výběr ze tří barev této lampy – modré, hnědé a antracitové.

Uvnitř lampy se nachází kahan s katalytickým kamenem a knotem z bavlny. Zbytek lampy je vyroben ze skla a na vrcholu je umístěno kovové víčko. Jistě vás potěší možnost zakoupení náhradního kahanu s knotem. Pokud se odhodláte k zakoupení této lampy, vyzkoušejte i náplň s vůní ranní rosy, čisté bavlny nebo například tropických plodů.

Další inspirace na katalytické lampy

Obrázek Název Popis produktu
TOP 10 katalytických lamp
1. Recenze katalytické lampy Ashleigh and Burwood London Egyptian Sunset Ashleigh & Burwood London Egyptian Sunset Katalytická lampa velkých rozměrů, konkrétně 16 ×10 cm. Dýchne na vás egyptskou atmosféru, je však nutné dokoupit náplň. Zjistit cenu
2. Recenze katalytické lampy Maison Berger Paris Aroma Relax Maison Berger Paris Aroma Energy Dárková sada s lampou a náplní s vůní badyánu, anýzu, růže, jasmínu a vanilky. Spolehlivě zničí veškeré pachy. Zjistit cenu
3. Recenze katalytické lampy Ashleigh and Burwood London Twinkle Star Ashleigh & Burwood London Twinkle Star Katalytická lampa menších rozměrů s roztomilým názvem. Třpytivý design a odpovídající funkčnost. Zjistit cenu
4. Recenze katalytické lampy Maison Berger Paris Glacon Green Maison Berger Paris Glacon Green Katalytická lampa s barvou průzračného moře. Součástí balení je 250 ml náplň se svěží vůní limetky, cedru, verbeny a máty. Zjistit cenu
5. Recenze katalytické lampy Ashleigh and Burwood London Dark Side Of The Moon Ashleigh & Burwood London Dark Side Of The Moon Tajuplný název katalytické lampy s modro-fialovým designem. Nutno dokoupit náplň, rozměry lahvičky jsou 12 × 6 cm. Zjistit cenu
6. Recenze katalytické lampy Locherber Milano Katalytická lampa Locherber Milano Katalytická lampa s velmi půvabným designem. Oblíbíte si ji díky velkému objemu nádobky, který činí 500 ml. Zjistit cenu
7. Recenze katalytické lampy Maison Berger Paris Essential Oval Maison Berger Paris Essential Oval Výhodné balení katalytické lampy oválného tvaru a dvou náplní. Jedna je parfémovaná, jedna neutrální. Zjistit cenu
8. Recenze katalytické lampy Ashleigh & Burwood Two Little Birds Ashleigh & Burwood Two Little Birds Menší katalytická lampa s rozměry 11 × 8 cm. Elegantní bílá lahvička je zdobena černou malbou. Zjistit cenu
9. Recenze katalytické lampy Maison Berger Paris Geometry Maison Berger Paris Geometry Geometricky vytvarovaná katalytická lampa s náplní Paris Chic. Vůně bergamotu, ranní rosy, kosatce, růže a fialky. Zjistit cenu
10. Recenze katalytické lampy Ashleigh & Burwood London Dragon’s Eye Ashleigh & Burwood London Dragon’s Eye Malá katalytická lampa se svůdnou červenou barvou. Dodávána bez náplně, objem lahvičky 250 ml. Zjistit cenu

Nejprodávanější katalytické lampy podle Heureky

Jak vybrat katalytickou lampu

Co je katalytická lampa?

Historie katalytické lampy sahá až do roku 1898, kdy byla vytvořena první verze lékárníkem Mauricem Bergerem. Tehdy měla sloužit zejména v nemocnicích. Tam se využívala k čištění vzduchu.

Před tím, než se vrhnete na koupi katalytické lampy, je důležité porozumět tomu, co je katalytická lampa a co vlastně umí. Katalytická lampa je schopná obstát několik funkcí najednou. Které to jsou?

Funkce Popis funkce
Odstraňování zápachu (z cigaret, domácích mazlíčků atd.) Skleněná nádobka je naplněná vonnou esencí, která účinně provoní celou místnost. Tato vůně pachy nepřekrývá, ale rovnou odstraňuje. V tom je rozdíl oproti běžným osvěžovačům vzduchu.
Odstraňování nečistot (bakterie, viry, alergeny) Katalytická lampa zbavuje nejen pachů, ale také nečistot. Mezi ně patří například bakterie a viry. Kromě toho také pohlcuje alergeny, což je dobrá zpráva pro osoby s dýchacími obtížemi.
Neutralizace ovzduší (dezinfekce okolního vzduchu) Díky odstranění pachů a nečistot dochází k neutralizaci ovzduší. Proto zaznamenáte výrazné zlepšení kvality vzduchu, který dýcháte.

Kromě výše zmíněného praktického využití lze považovat katalytické lampy i za bytový doplněk. Jejich design je velmi elegantní a skvěle doplní kteroukoliv místnost. Jsou vhodné k použití ve větších i menších místnostech.

Výběr designu a velikosti katalytické lampy záleží na vašich preferencích. Rozměry a objem nádobky můžete přizpůsobit tomu, v jak velké místnosti se chystáte produkt používat. Čím větší lampu si pořídíte, tím déle se budete moct těšit z provozu na jednu náplň.

Jak funguje katalytická lampa?

Katalytická lampa funguje na principu tzv. katalytické oxidace. Její proces pochopí i osoby méně zdatné v chemii, je totiž poměrně jednoduchý. Tato chemická reakce spočívá v hoření bez plamene.

Katalytické lampy jsou tvořeny skleněnou, případně keramickou nádobkou, hořákem (kahanem) a bavlněným knotem. Uvnitř se také nachází porézní kámen, který plní funkci katalyzátoru. Na vršku lampy naleznete víčko určené k zastavení procesu a navíc i víčko dekorativní. Součástí většiny modelů je také trychtýř sloužící k doplňování náplně.

Skrze knot proniká vonná esence. Kahan se zapálí a po chvíli sfoukne, ale katalytická reakce pokračuje dál. Náplň uvnitř lampy oxiduje díky vzduchu. Současně probíhá uvolňování molekul, které jsou potřebné k neutralizaci pachů a bakterií. Ze stejného důvodu má nyní otevřené dveře i uvolňující se vonná esence.

Esence se nespalují, ale odpařují. Proto se celý proces obloukem vyhýbá spalování kyslíku a výsledek je o to bezpečnější a kvalitnější.

Náš tip

S podobnými funkcemi jako u katalytické lampy se setkáte také u čističek vzduchu. Vhodnou alternativou se pak mohou stát aroma difuzéry.

Jak používat katalytickou lampu?

K principu fungování se váže také způsob použití katalytické lampy. Ten je následující:

 1. Katalytickou lampu umístěte na pevný povrch. S pomocí trychtýře ji naplňte danou náplní, ale ne více než do 2/3 nádobky.
 2. Zasuňte knot s kahanem a nechte ho absorbovat vonnou směs. Obvykle stačí několik minut. Knot připravený k použití lehce změní barvu.
 3. Zapalte kahan a nechte ho rozhořet po dobu dvou až tří minut. Poté sfoukněte plamen.
 4. Nasaďte na lampu dekorativní krytku. Od této chvíle začíná lampa pracovat. Délka provozu je na vašem zvážení. Pro místnost o velikosti 10 m2 postačí zhruba 20 minut.
 5. Pro ukončení reakce nasaďte na kahan kovovou krytku. Ten začne bez přísunu vzduchu postupně chladnout. Kovovou krytku ponechte na lampě nasazenou až do doby, než se lampu rozhodnete znovu použít.

Proč si pořídit katalytickou lampu?

Důvody k pořízení katalytické lampy jsou schovány v její funkci a přednostech oproti výrobkům podobného typu a vlastností. Pojďme si je krátce shrnout.

 • prostor provoní intenzivně již během 20 minut
 • pohlcuje zápach i nečistoty a mikročástice
 • vzduch čistí a dezinfikuje
 • zajímavé zpracování a design
 • nevypouští škodliviny, nevytváří dehet a nespaluje kyslík
 • bezpečné použití bez manipulace s otevřeným ohněm
 • využitelná i ve větších místnostech

Náplně do katalytické lampy

Náplň do katalytické lampy naléváte pomocí přiloženého trychtýře. U některých modelů bývá součástí balení, u některých bude nutné ji dokoupit. Například katalytická lampa Tescoma je k dispozici bez náplně. Jak dlouho vám náplň vydrží, záleží na tom, jak často budete lampu používat. A také jak dlouho ji necháte působit.

Parfém do katalytické lampy vybírejte dle libosti. Každému voní něco jiného a trh nabízí spousty různých esencí – od ranní rosy přes citrusové plody až po vůni cedrového dřeva. Pokud vám jde čistě o dezinfekční účinky lampy a nestojíte o parfemaci, vybírejte z neutrálních vůní. Ty můžete použít i k vyčištění lampy mezi přechody na jinou vůni.

Značka náplně a samotné lampy by vždy měla být shodná. Náplň je totiž vyrobena pro použití v kombinaci s kahanem dané značky. V případě nesprávného využití hrozí poškození lampy či horší výsledky procesu.

Katalytická lampa balení - recenze

Součástí balení bývá také trychtýř k přelití náplně.

Náš tip

Již vybíráte náplň do katalytické lampy? Vyzkoušejte náplň s vůní lesů a eukalyptu.

Údržba katalytické lampy

Údržba spočívá jen v několika málo aktivitách. Jednou z nich je čištění katalytického kamínku. Pokud zaznamenáte, že nefunguje správně, ponořte přes noc kamínek s knotem do misky s náplní. Poté ho vložte do lampy bez náplně a zapalte. Pokud je hodně zanesený, čištění zopakujte nebo zvažte pořízení nového. Kámen ani knot však nemyjte vodou.

Samotnou nádobku lze umýt vodou. Před dalším použitím a vložením kahanu se ujistěte, že je nádobka perfektně suchá. O výměně dalších částí (např. kahanu) se informujte v návodu k použití, se kterým lampu zakoupíte. Obecně se doporučuje kahan měnit alespoň jednou za rok.

Na co si dát pozor?

Možná se vám bude zdát, že si následujícími řádky protiřečíme, ale zajisté je potřeba upozornit na několik „rizik“ spojených s užíváním katalytické lampy.

Během katalytické reakce dochází k reakci volných radikálů a kyslíku. Tím vzniká ozón, který přispívá k hlavní funkci lamp. Jak už víme, touto funkcí je zbavování nečistot a mikroorganismů. Ozón je však zároveň velmi toxickou látkou, která se může pro člověka stát nebezpečnou. Proto užívejte svou lampu s rozumem a vždy se řiďte přiloženým návodem. Vámi vybraná lampa by měla mít certifikaci, že ozón nepřekročí tělu neškodný limit.

Dalším velmi diskutovaným tématem je skutečný vliv na alergiky. To, co může alergikům skutečně uškodit, jsou parfémy do katalytické lampy. Tedy vonné esence obsažené v náplních. Jakékoliv množství aroma může podráždit sliznici a vyvolat alergickou reakci. Jistým řešením by mohly být neutrální náplně bez vůně.

Neutrální náplň do katalytické lampy - recenze

Mnohým alergikům bude vyhovovat spíše neutrální náplň.

Aromaterapie

Pojďme se na závěr podívat na veselejší téma, kterým je aromaterapie. Pokud vás řádky výše nezastaví před zakoupením náplně do katalytické lampy s libovolnou vůní, budete se moct těšit z následujících pozitivních vlivů.

 • celkové zklidnění organismu
 • lepší soustředěnost
 • navození pocitu štěstí
 • zmírnění stresu a napětí
 • pomoc při dýchacích obtížích
 • posílení imunity
 • pomoc v boji proti nespavosti
 • afrodiziakální účinky

Kde koupit katalytickou lampu?

Velice slušný sortiment nabízí internetový obchod Notino. Katalytická lampa z webu Notino bude mít pravděpodobně nálepku značky Ashleigh & Burwood či Maison Berger Paris. Oproti tomu e-shop Tescoma vám umožní koupi jen omezeného množství modelů, ale s dobrým hodnocením. Také na webu Heureka figurují zejména dvě nejznámější značky, výběr je ovšem velmi pestrý.

Nejoblíbenější značky

Ashleigh & Burwood

Společnost se jménem Ashleigh & Burwood je synonymem pro interiérové vůně vyznačující se kvalitou a přepychovým designem. Svou cestu si začala ušlapávat již v roce 1993 a od té doby se probojovala mezi přední výrobce vonných svíček, aroma difuzérů a katalytických lamp. Lampy jsou vyráběny ručně.

Katalytické lampy Ashleigh and Burwood - recenze

 

Maison Berger Paris

Název značky Maison Berger Paris je spojen se jménem Maurice Bergera, který zhotovil první katalytickou lampu. Pokud byste narazili na název Lampe Berger Paris, vězte, že je to jen dřívější označení. Kromě katalytických lamp můžete vybírat také z aroma difuzérů či vonných svíček.

Katalytické lampy Maison Berger Paris - recenze

Tescoma Fancy Home

Fancy Home je řada produktů od Tescomy, které využijete zejména v domácnosti. Mezi tyto výrobky patří zástěry, domácí spotřebiče, ubrousky, chňapky či příbor. Kromě toho máte také možnost zakoupit produkty určené ke zlepšení vzduchu v domácnosti, a katalytické lampy jsou jedním z nich.

Katalytické lampy Tescoma - recenze

Cena

Cena do 1 000 Kč

Z hlediska funkčnosti by cena neměla mít vliv. V nižší cenové kategorii však počítejte s menšími rozměry katalytických lamp. Za cenu do 1 000 Kč pořídíte i náplň do katalytické lampy či náhradní kahany.

Cena nad 1 000 Kč

Vyšší investice přináší produkty s propracovanějším a zajímavějším designem. Lampy jsou zdobnější. Také jejich rozměry bývají větší, můžete se dostat i na výšku 18 cm a šířku 10 cm. Nepočítejte však s žádnými funkcemi navíc.

Nejprodávanější katalytické lampy podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (11 hlasů)

Autor článku

Michaela Beranová
Michaela Beranová

Když zrovna nemluví, tak píše. Kromě kreativní tvorby miluje hudbu, knihy a gaming. Za každým jejím textem stojí litry kávy a neutuchající touha dozvědět se něco nového. Facebook

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář